Mandatet, ambasadori i BE: Fazë pasigurie politike, duhet dialog

February 22, 2019 16:25

Mandatet, ambasadori i BE: Fazë pasigurie politike, duhet dialog

Ambasadori i BE në Tiranë, Luigi Soreca ka folur nga Korça për situatën politike në vend si dhe dorëzimin mandateve nga opozita. Ambasadori i BE tha se pa dialog s’ka zgjidhje për integrimin në BE.

Situatë e veçantë politike. Ne si BE e kemi shprehur qëndrimin. Kjo është një gjendje kundër produktive. Çdo deputet ka të drejtën ta bëjë këtë, por ata kanë përgjegjësi para votuesve të tyre. Vendi ku demokracia duhet të zbatohet është parlamenti. Heqja e te drejtës për ta bëre këtë në parlament nuk është gjë e mirë.

Shqetësim është vazhdimësia për hyrjen e Shqipërisë ne BE dhe ky vendim e minon këtë gjë. E minon progresin e Shqipërisë drejt BE. Shqipëria ka bërë progres të mire që nga qershori 2018 dhe shqetësimi ynë është sesi do vazhdoje Shqipëria ketë rrugë në këtë situate politike. Sugjerimi që kam është që ne presim që qeveria dhe opozita të angazhohen në një dialog konstruktiv për të kaluar këtë situatë. Kemi hyre në një fazë pasigurie politike, por edhe teknike.

Ne mendojmë që për këtë duhet menduar seriozisht dhe duhet hyrë ne dialog. Është e vështirë të bëjmë parashikime, por pasiguria është shumë e lartë dhe ne kemi hyrë në këtë situate vetëm që dje ndaj nuk mund te parashikojmë. E vetmja gjë që mund të them është se pa dialog nuk ka zgjidhje për rrugën e Shqipërisë drejt BE. Mendoj qe vendimi i opozitës ishte rrjedhojë i vlerësimit që ata vete bene. Siç e thamë ne nuk mendojmë qe kjo është rruga me e mire per Shqipërinë. E përsëris ne respektojmë vendimin e atyre që vendosen të lenë mandatin por çështja është si Shqipëria mund të ecë përpara drejt BE“- tha Soreca.

I pyetur për këtë vendim të pakthyeshëm dhe a mendon se hapin e parë duhet ta bëjë maxhoranca, Soreca tha se është momenti për të reflektuar dhe për të ecur përpara nga të gjitha forcat politike.

Demokracia është qeveria dhe opozita. Ata i përkasin sistemit politik dhe te dy kane detyra dhe përgjegjësi. Ne ju bëjmë thirrje te dy palëve sepse eshte shqetësuese. Është momenti për të reflektuar dhe për te parë përpara. Dje përfundoi afati per aplikimet ne SAPK. Pati 27 aplikime ndaj ai do bëhet realitet. Ne vazhdojmë të mendojmë se reforma ne drejtësi është thelbësore. Ato parti që e mbështeten duhet të vazhdojnë ta mbështesin”-tha Soreca.

.

vl/Dita

February 22, 2019 16:25
Komento

10 Komente

 1. Basta me Hipokrizin tuaj te neveriteshme paliacio ! February 22, 16:52

  Bandat e terroristeve pd -lsi kane 30-vjet qe denigrojne te ardhmen e ktij vendi ,

  vrasin ,vjedhin Thesare Shteti cdo Buxhet shteti ,
  shkaterrojne institucione dhe nuzk udheheqin asgje sepse jane te paafte por edhe keqdashes te ktij vendi ,

  jane thjeshte kriminele e haja qe me Demokracine e Politiken s’i lidh asgje ,
  ju ,
  Hipokritet ,
  qe qendroni pas ktyre bandave ,
  ne kerkoni neve shqiptareve te bejme Dialog me vrasesit ?
  me kriminelet ?
  tradhetaret e Atdheut ?

  Cili vend Europian ben Dialog me mafiozet ,kriminelat
  tradhetaret e kombit ,sharlatanet qe jo per politike nuk jane te afte ,
  por as per te qen te pranishem ne shoqerine e nji vendi
  sepse sherbejne thjeshte si nji bakteria toxike dhe rrezik Nation per te ?

  Me kriminele bandite vandale njerez antishtet e antiligje antiDemikraci ,
  Bota ben veten nji tip Dialogu i nderuar Hipokrit i Radhes (miku i Seqiu-t di Sardegna)

  ; ME GJYKATEN dhe Prokurorine e Shtetit

  me kte vetem mundet te bejne Dialog bandat e kriminelve pd -lsi .

  Si mer nuk folet njiher si njerez ,por ngelet Hipokrite e dashakeqes te Shqiperise ju Europianet .

  Loja juaj eshte ” HIDH GURIN E FSHEH DOREN”

  juve qendroni pas cdo veprimi te dhunshem te bandave cdo kohe ,
  prandaj dhe nuk flisni gjuhe te Qarte ,se ju djeg bytha

  Reply to this comment
 2. intelektuali February 22, 17:21

  PO ME GERDALLEN GJAKATARE TE ENVERIT, GRAMOZ RUCI DO TE HYJE SHQYPNIA NE BE?

  O Luigi Soreca, ambasadori famoz i BE-se ne vendin tone qe e ka trasheguar kete post prestigjoz nga Kokekuqja Hajdute Vallahutini e komunistes Mogherini qe mbylli syte per kanabizmin e Shqypnine anembane Vatanit per te fituar badiava nje vile nga oligarku Samir Mane i Edvinit me lektat e taksapaguesve evropiane,

  prandaj:

  AMAN ME KETE HIPOKRIZI EVROPIANE!

  sepse:

  Bukur thua ti qe “… Vendi ku demokracia duhet të zbatohet është Parlamenti. ..”

  por:

  Parlamenti eshte plot me killera vrastare dhe kusare alla Frroku dhe Vellezirit e tij si ne filmin francez me artistin famoz, Alen Delon

  dhe:

  Parlamenti shqyptar i Edvin Droges ka nje Kryetar Gerdalle si Dinosaur Prehistorik qe ka qene nje Xhelat i Enverit qe vrau djemte e Shkodres si zogj pule dhe ja ka hedhur Drejtesise me finte enveriste si shume te tjere, perfshire ketu edhe Kryeministrin Edi Rama qe e ka babane kriminel te Enverit qe ka firmosur varjen ne litar te nje poeti disident antikomunist ne vitin 1988, si ne asnje vend tjeter ish komunist te Evropes Lindore,

  atehere:

  SI MUND TE HYJE SHQYPNIA NE BE?

  Me keto MINA te rrezikshme sovjetike apo jugosllave si ato te Kanalit te Korfuzit, qe ka lene Enveri enkas ne Parlamentin dhe Kryeministrine shqyptare qe do te pelcasin dhe te bejne namin sapo komunistja Mogherini do te fuse enveristet shqyptare ne BE?

  sepse:

  A MUND TE ULESH NE TAVOLINE DHE TE BESH DIALOG PER T’U ANTARSUAR NE BE-NE ANTIKOMUNISTE DHE DEMOKRATIKE ME XHELATET E ENVERIT PERBALLE?

  Reply to this comment
  • keshilltari popullit February 22, 18:03

   intelektuhali si Dordolec antikamunist
   vazhdon te sherbeje ktu ,
   si nji Dokumentare I epokes Komuniste !

   Duket sikur komunjistet ti ken ngulur k,rin ne Tru !!!!!!!!

   Keshille miqesore int´lektuhalit;

   Shko e bo nji grafi Kafskes se ka mundesi te n´dalloosh noj k.r sigurimsi apo te plotfuaishmi te jatundit mrena

   dhe thuj DaktorrIt te Shpelles ta operoj e qisi k.rin jashte nga kafka ,
   sepse ai kerme komuniste i njef mir simptomat, sepse

   ja mbante ne goje Xhaxhi Verit, te ngrohte qe te shurroste lehtesihte

   Reply to this comment
   • intelektuali February 22, 19:00

    CFARE KAFSHE PREJ KOSOVE JE MORE DEREZI?

    sepse:

    Gjuha jote nuk eshte as e shqyptarit te Enverit dhe as e serbit te Titos,

    prandaj:

    NGA CILI PYLL VJEN TI O DITEZI?

    Reply to this comment
    • Hahaha , kam mi bo vaksinen kokes un ktij kerme intelektuale February 22, 21:17

     nga ai i vicidolit jo

     se nga ai pill ke dal vetem ti dhe papi Sadhih brrisha .

     Reply to this comment
     • intelektuali February 22, 21:39

      Cfare KAFSHE je ti ore Dinosaur Prehistorik i Titos?

      C’eshte kjo PILL o kafshe pylli?

     • INTELEKTUHALJA KOMUNISTE haaaaaahahahah sa kom kjesh sonte aaaaaaaaaaaahaha February 22, 23:43

      intelektuhale ,

      po si bre nuk njef fjalen shqipe Pill ?

      PILLI ESHTE pilli sateme qe te polli ty prej pillit

      ne mes te pillit me ferra ku te gjeten dhe majmunat e te futen ne shpella

      haaaaahahahahahahah

      kujtohu ,kjo eshte historia jote e vertete e lindjes .

      ti je nji femij pilli ,

      si mogli i indise je rritur me kafhset e pillit

      aaahahahhahaha intelektuhale ,

      po qenke pill nga mendja fare bre burre !

     • intelektuali February 23, 11:14

      Shikoni o milet cfare DERRASH te ndyre, fanatike te Edvin Droges dhe Enver Pederastit fshihen ne kete forum te nerum te gazetes DITA,

      Shikoni o milet keta MUTER fanatike te Edvin Droges dhe Enver Pederastit dhe degjoni gjuhen e rrugacit halabak qe perdorin me fyerje dhe ofeza enveriste pa asnje argument llogjik per temen e debatit, por me te vetmin qellim denigrimin stalinist te kundershtarit,

      Shikoni o milet keto BOLE fanatike te Edvin Droges dhe Enver Pederastit dhe e krahasoni gjuhen e tyre me gjuhen e Kryeministrit Rezil te Shqypnise, Edi Rama qe akuzoi ne Gjykate babane e tij per pallimin apo perdhunimin qe i kishte bere gruas se tij te pare dhe mohoi atesine e djalit, por qe asnjehere nuk ka kerkuar falje per krimet e babait te tij xhelat i Enverit, qe firmosi ne 1988 varjen ne litar te nje poeti, disident dhe antikomunist si asnje Kryeminister tjeter ne Bote.

      Shikoni o milet se cfare KAFSHESH prehistorike me pidh dhe kar ne maje te kokes jane si ushtare te Partise, vazhdimisht ne mbrojtje Edvin Droges dhe Enver Pederastit dhe pastaj mendoni se kush do te integroje Shqypnine ne BE.

      Shikojeni edhe ju o gazeta DITA qe i luteni komentuesve per etike qytetare dhe lejoni keto ndyresira imorale qe mbushin forumin me jashteqitjet e tyre enveriste.

 3. Aliu nga Selenic February 22, 17:22

  Misioni i tyre ky eshte.Ata nuk kan ne qender te vemendjes hallet e Popullit Jo se po te ishte keshtu keta nuk do te katandiseshin keshtu sice edhe jan katandisur.
  Keta kan hallet e shpetimit nga drejtesia dhe kerkojn te shpetojne duke e destabilizuar shqiperine.!

  Reply to this comment
 4. info analitike February 22, 18:45

  Shoke gezoni, tani pazarit ia vuri vulen dhe shoku Soreca.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim