Ambasadori i BE: Një zyrtar i Europol i bashkohet Policisë shqiptare

November 30, 2018 16:20

Ambasadori i BE: Një zyrtar i Europol i bashkohet Policisë shqiptare

Ambasadori i Bashkimit Evropian në Shqipëri, Luigi Soreca ka bërë të ditur sot se një zyrtar i Europol do të jetë tashmë në Policinë e Shtetit nga janari i 2019.

Në një status në “Twitter”, Soreca shkruan se lufta kundër krimit është prioritet për BE dhe se bashkëpunimi do të jetë më i rëndësishëm se kurrë kundër grupeve kriminale të stilit mafioz, duke përfshirë krimin e organizuar shqiptar.

“Bashkëpunimi ndërkombëtar do të jetë më i rëndësishëm se kurrë. Për këtë qëllim, dërgimi i një zyrtari ndërlidhës Europol në Policinë e Shtetit nga janari 2019 është një hap i rëndësishëm. Kjo do të ndihmojë në forcimin e mëtejshëm të bashkëpunimit ekzistues ndërmjet forcave policore të MSH dhe BE”, shkruan Soreca.

Lufta kundër krimit është një prioritet për BE dhe Europol. Së bashku me forcat policore kanë ngritur rrjetin @ON për të forcuar bashkëpunimin e tyre kundër grupeve kriminale të stilit mafioz, duke përfshirë krimin e organizuar shqiptar”, thotë ambasadori i BE.

l.h/ dita

November 30, 2018 16:20
Komento

1 Koment

  1. C'a bohet kshtus November 30, 17:31

    Nje zyrtar i Euro-pordhes po i bashkohet Policise shqiptare, lerini ndonje kocke per te lepiret edhe keta tanet, i duan te gjitha per vete.

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

SONDAZH

NËSE NË TIRANË KANDIDATI PS + RILINDJE, ERION VELIAJ DO TË KISHTE PËRBALLË SI KANDIDAT TË PD, LULZIM BASHËN, PËR KË DO TË VOTONIT:

Shiko rezultatin