Ambasadori i ri i SHBA, Don Lu, prezanton veten dhe familjen në shqip

January 9, 2015 14:10

Ambasadori i ri i SHBA, Don Lu, prezanton veten dhe familjen në shqip

Njihuni me Donald Lu, Ambasadorin e ri Amerikan në Shqipëri. Shihni Ambasadorin Lu teksa flet për familjen dhe vendlindjen e tij, si dhe teksa tregon se çfarë pret të bëjë dhe të arrijë në Shqipëri.

“Mirëdita! Quhem Don Lu dhe jam shumë i gëzuar që Presidenti Obama më ka zgjedhur mua si ambasadorin e ardhshëm të Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Shqipëri, – shprehet ai që në krye. – Si shumë amerikanë, edhe unë jam djali i një emigranti. Babai im erdhi në Amerikë nga Kina dhe ka punuar shumë për t’u dhënë fëmijëve të tij, shanse që ai vetë nuk i ka pasur kurrë. Ajo ishte ëndrra e tij amerikane.

Unë e di që t’u sigurosh një të ardhme më të mirë, fëmijëve tanë, është një ëndërr që amerikanët dhe shqiptarët e ndajnë me njeri-tjetrin. Si ambasador jam i angazhuar të mbështes përpjekjet e popullit shqiptar në ndërtimin e institucioneve demokratike, ta bëjmë Shqipërinë aleat më të fuqishëm të NATO-s dhe të punojmë me Shqipërinë në rrugën e saj drejt anëtarësimit në BE.”

Në një moment, pranë ambasadorit Lu,sikurse shihet në video, afrohet bashkëshortja e tij, të cilën ai e prezanton kështu: “Kjo është gruaja ime, Ariel, që do të vijë me mua në Shqipëri, sëbashku me fëmijët,”- shprehet ai në vazhdim.

January 9, 2015 14:10
Komento

21 Komente

 1. antikomunist January 9, 14:47

  Mirse te vije ne Shqypni Ambasadori i SHBA ne Tirane, por AMAN me nje porosi nga ata qe e pine kafen tek Tajvani cdo sabah dhe qe kane pasur mik dhe e pinin kafen me Sekretarin e pare te Ambasades amerikane ne Tirane Loni Adhami dhe porosia jone eshte:

  MOS I BENI MIQ FAMILJARE KOMUNISTET DHE ENVERISTET GJAKATARE SHQYPTARE SIC BERI ARVIZUJA FULLAN KUSARIN QE GRABITI THESARIN E SHTETIT DO KOHE ME PARE.

  Reply to this comment
  • Terbi January 10, 14:25

   Sa “ish” Sigurimsa punojne në Ambasaden e Shteteve të Bashkuara në Tirane… ?

   S. Drasati Pregatiti per botim Sokol Drasati-Iniciator i levizjeve Demokratike në Shkoder – 1990

   Pjese e nomenklatures te Sigurimit (famekeq) te Shtetit, Instruktore qe kane ne Curiculumin e tyre pregatitjen e Grupeve terroriste qe nga Lindja e Mesme e deri tek Grupet Marksiste te Amerikes Latine etj., spijuna e xhelat që kanë larë duart e krahët me gjakun e martirve që i mbytën me duart e tyre për Lirinë e Fjalës, të fesë, të mendimit e për një Shqipëri Demokratike, për ironi sot “strehohen” me bujari dhe punojnë aktualisht në Ambasadën Amerikane në Tiranë prej vitit 1991 e në vazhdim.

   Selia Diplomatike e Shteteve te bashkuara ne Tirane, ndoshta nga keqinformimi apo nga pa mundesia per te kontrolluar te kaluaren e ketyre personave, fyejne kujtimin e te kaluares diktatoriale 50-vjecare te popullit shqiptar duke punesuar keto pinjolle te dhunes marksiste te cilet masakruan nder celi e burgje dhe te likujdimit të njerezve që luftuan për Lirine e fjales e te mendimit, symbol i te ciles ato besuan deri ne vdekje se jane Shtetet e Bashkuara.

   1- Astrit Pullazi, nga Tirana.

   Ka filluar punë në ambasadën amerikane sapo ajo hapi portat e saj në Tiranë më 1991. Ky privilegj i është rezervuar prej amerikanëve për merita të veçanta: Pullazi ka qenë shofer i Enver Hoxhës. Në çdo rast që ndodhet vetëm, Astriti këndon këngën e tij të preferuar: «Enver Hoxha, o tungjatjeta!» Dhe jo pa të drejtë.

   2- Belul Cuka, nga Peshkopia.

   Ish-shofer i Kadri Hazbiut. Krenarinë për të kaluarën e tij e përmbledh në këto fjalë: «Kudo që e çoja me veturën luksoze “grushtin e hekurt të diktaturës” dridhej foshnja në bark të nënës.»

   3- Besnik Malo Çala, nga Vlora.

   Ka filluar punë në ambasadën amerikane bashkë me Pullazin më 1999.

   Cilësia e tij më e preferuar prej amerikanëve: Ka qenë kuadër i mirënjohur i Ministrisë së Punëve të Brendshme të diktaturës, ekspert i stërvitjes së grupeve terroriste marksiste-leniniste të mbiquajtura «Brigadat e Kuqe», të cilat stërviteshin në Shqipërinë diktatoriale. E ka ushtruar aktivitetin në kampet stërvitore në malet e Burrelit dhe në Pishë Poro të Vlorës. Lidhur me të kaluarën e tij, Besniku i Partisë shprehet me krenari: «Bin Laden do ta kishte pasur zili aftësinë time stërvitore të terroristëve.»

   4- Emri Baja, nga Kukësi,

   Survejues i ambasadës amerikane në Tiranë. Gjatë veprimtarisë 15 vjeçare në Ministrinë e Punëve të Brendshme të diktaturës ka qenë krahu i djathtë i Kadri Hazbiut. I mirënjohur për egërsinë e tij ndaj “armikut të klasës”, Hazbiu e emëroi për disa vjet shef të kampeve të internimit në rrethin e Lushnjës për të mbjellë terror. Të internuarit e rrethit të Lushnjës të asaj periudhe shpreheshin:

   «Xhebraili nuk mund të ketë pamje tjetër veç asaj të Emri Bajës.»

   Lidhur me veprimtarinë e tij përkrah Kadri Hazbiut, Baja kujton me nostalgji:

   «Ministri më kishte thënë disa herë: Kur ti mendon se lufta e klasave është zbutur, unë ia bëj të njohur këtë shokut Enver dhe për armikun e klasës bien kambanat e vdekjes».

   I mbiquajtur me humor prej ambasadorit amerikan «Barometër i luftës së klasave», komunistit veteran Baja i është besuar survejimi i ambasadës së «imperializmit amerikan».

   5- Hasan Spahiu, nga Skrapari.

   Kuadër i sprovuar i Sigurimit të Shtetit i rekomanduar për punësim prej Sulo Gradecit, i cili ka shkruar dikur për të:

   «Sikur shoku Enver të më pyeste: “Pas teje, kush është personi që më do mua më shumë?”, unë do t’i përgjigjesha pa u menduar: Hasani.»

   Hasani ka qenë sekretar partie ne Farkë të Tiranës, tek helikopterët. Në çdo xhep të tij mban një fotografi të Enver Hoxhës, ndërsa në shtëpi ruan me mall një statujë të vogël fildishi të diktatorit, të cilën e ledhaton në mbrëmje deri sa e zë gjumi.

   6- Selami Liço, nga Peshkopia.

   Ish-oficer zbulimi në kohën e diktaturës dhe oficer ushtrie deri më 1997. I akuzuar për kontrabandë masive armësh prej vitit 1997 e në vazhdim, Liçon e mori në mbrojtje ambasada amerikane në Tiranë, ku edhe u punësua në vitin 2000. Atje vazhdon të jetë edhe sot. I befasuar prej ngrirjes së dosjes së tij penale mjaft të ngarkuar, nuk lodhet së përsërituri fjalët:”Mallkuar qoftë kush mendon se amerikanët janë antikomunistë!” Gruaja e tij ka punuar gjithmonë në Bllok.

   7- Agim Bllaci, nga Gjirokastra.

   Ka filluar punë në ambasadën amerikane qysh më 1991, me “ajkën” e të punësuarve atje.

   Deri më 1973 – sa kishte gjallë babanë –, ka jetuar në “Bllok”. Është dëgjuar të përmendë shpesh kujtimin më të shtrenjtë që ruan nga jeta në «Bllokun e Udhëheqjes”:

   «Sa herë që vinte për vizitë tek ne, shoku Enver nuk harronte t’i thoshte babait: “Prokurorët e vendosur si ti janë maja e shpatës së diktaturës së proletariatit, shoku Misto Bllaci. I tmerrove klerikët me pretencat e tua, që s’njohin dënim tjetër veç atij me vdekje. Uroj që edhe Agimi të eci në gjurmët e tua.»

   Për meritat e babait dhe të tijat, Agimi dhe gruaja e tij ndodhen të dy të punësuar në ambasadën amerikane.

   8- Bashkim Male, nga Erseka.

   Ish-oficer, pilot, aktualisht mbikëqyrës në ambasadën amerikane. Bashkëpunëtor aktiv i Sigurimit të Shtetit. Shokët e tij të punës trembeshin më shumë nga Bashkimi, se sa prej kryetarit të Degës së Brendshme.

   «Përpiqem të jem më tolerant kur më shajnë për familjen, se sa kur më përgojojnë karrierën time si anëtar besnik i Partisë së Punës», pranon me çiltërsi Bashkimi.

   9- Sadik Hasko, nga Skrapari.

   Një tjetër rekomandim i goditur i Sulo Gradecit, i cili është shprehur me respekt të thellë si për patriotin e tij edhe për ambasadorin amerikan në Tiranë:

   «I vetmi komisar që i ka lexuar nga tri herë të gjitha veprat e shokut Enver është pikërisht Sadiku. Një ditë Sadiku, i përhumbur në kujtime, shkroi instinktivisht me bojë të kuqe mbi një mur të ambasadës emrin e pavdekshëm “Enver”. Falënderoj nga zemra ambasadorin amerikan i cili, në vend që ta pushonte nga puna mikun tim për pakujdesinë e treguar, e thirri në zyrë dhe i dhuroi një flakon parfumi Nostalgji. Vetëm tani po arrij ta kuptoj disi shprehjen e hollë që më kishte përsëritur disa herë shoku Enver gjatë viteve të fundit të jetës së tij të ndritur:

   “Sillo, në politikë gjërat nuk janë ashtu si duken. I shikon ata anglo‑amerikanët ti? Aq sa jam unë besimtar se kam mbiemrin Hoxhë, aq janë edhe ata antikomunistë”. »

   10- Veli Varfri, nga Tepelena.

   “Bashkëpunimi me Sigurimin e Shtetit për mua ka qenë po aq i domosdoshëm sa edhe frymëmarrja”, thekson Veliu me modesti.

   Edhe sikur të mos quhej Lug i Zi, ai vend atë emër do të kishte marrë prej nënave të shumta tropojane që veshi me të zeza Veli Varfri, duke iu vrarë djemtë në kufi.»

   Sa herë që bie fjala për Enver Hoxhën në ambasadën amerikane, Veliu përdor epitetin «I paharruari», duke psherëtirë dhe sytë e tij mbushen menjëherë me lot. Nëpërmjet një sajti privat shpërndan stema të ish-diktatorit

   11- Bardhyl Poda, nga Erseka.

   Një ndër komunistët fanatikë që e ka vizituar më shpesh shtëpinë muze të diktatorit në Gjirokastër, duke pozuar çdo vit para saj. «Sigurimi i Shtetit për mua ka qenë Zoti në tokë», shprehet Bardhyli në konfidencë.

   12- Qemal Bashkurti nga Tropoja,

   Baba i profesorit dhe akademikut, Presidenti i Universitetit, Lisen Bashkurti. I pyetur nëse do të dëshironte që t’i ngjallej njeriu i tij më i dashur që nuk jetonte më apo ish-diktatori, Qemali është përgjigjur pa ngurruar: “Nuk kam pasur në jetë njeri më të dashur nga Enver Hoxha”.

   13- Kasëm Ymeri, nga Skrapari.

   Dëshira e tij më e madhe në jetë: “Të kisha vdekur në të njëjtën ditë dhe orë me Enver Hoxhën!”

   14- Albert Hasanballiu, nga Skrapari.

   Ky është i rekomanduari i tretë i Sulo Gradecit, për të cilin Sulua vetë shprehej dikur me modesti:

   «Sikur shoku Enver të kishte njohur Albertin para meje, historia shqiptare do të kishte mbetur pa Sillo.»

   15- Aleks Ndini, me origjine Korça.

   Shprehja e tij më e spikatur: “Një ditë pësova një krizë kardiake pranë vendit ku ka qenë liceu francez në Korçë, të cilin e vizitoj shpesh. Në çast mendova: “Ç’vdekje të lumtur paskam pasur fat! Duke u rrëzuar përtokë, do të kem rastin të vë kokën atje ku ka vënë këmbën dikur shoku Enver!”

   16- Peti Çala, nga Fieri.

   Ditën që u rrëzua monumenti i diktatorit në Tiranë, duke u ngashëryer Peti deklaroi: “Do të kisha qenë i lumtur sikur të vdisja duke më rënë përsipër ai monument”.

   17- Shkëlqim Xhagolli, nga Tirana.

   “Po të kisha vdekur duke qenë anëtar i Partisë së Punës, me siguri vdekja do të kishte qenë shumë më e ëmbël për mua nga ç’do të jetë një ditë në të ardhmen”… është shprehur mes miqsh Xhagolli.

   18- Hajri Mazaj, nga Vlora.

   I paepur në zhvillimin e luftës së klasave edhe brenda fisit të tij të cilit i krijoi probleme serioze, Mazaj u kishte dhënë urdhër të prerë postave të kufirit në Peshkopi:

   “Ose asgjësoni thyesit e kufirit, ose vrisni veten; rrugë të mesme nuk ka”. Idenë e tij për vlerën e jetës, Hajriu e ka përmbledhur në pak fjalë:

   “Sa boshe do të më dukej jeta, sikur shoku Enver të mos më dilte çdo javë në ëndërr!”

   19- Fejzi Hoxholli, nga Korça.

   “Shumë herë u kam tërhequr vërejtjen prindërve që nuk më kanë çuar emrin Enver”, ka thënë Fejziu me keqardhje.

   20- Mels Arapi, nga Vlora.

   Të afërmve të tij u ka lënë këtë amanet: «Nuk duhet të harroni të çoni mbi gjoksin tim në arkivol teserën e Partisë së Punës.»

   21- Isa Lumani, nga Erseka.

   Çdo i interesuar mund të gjejë në shtëpinë e Isait secilën prej “veprave” të ish diktatorit. «Veprën 19» në anglisht ia ka bërë dhuratë ambasadori amerikan më 16 tetor 2008, me rastin e 100 vjetorit të ditëlindjes së diktatorit.

   22- Aleksander Shtepani, nga Tirana.

   “Sikur shoku Enver të kishte jetuar edhe 9 vjet, Shqipëria do të kishte mbërritur në komunizëm”, ka profetizuar Shtepani.

   23- Muharrem Ibrahimi, nga Fieri.

   “Po ratë në vështirësi, kujtoni shokun Enver; po ratë në nevojë, kujtoni Partinë e Punës!”, i ka këshilluar të afërmit e tij Muharremi.

   24- Halit Haliti, nga Erseka.

   “Kur mora teserën e Partisë së Punës nuk më ka zënë gjumi dy net nga gëzimi”, është shprehur i përlotur Haliti.

   25- Jorgo Kaçi, nga Saranda.

   Kur ishte komandant kufiri në rrethin e tij, Jorgua nuk harronte t’iu thoshte në çdo mbledhje forcave të mbrojtjes:”Çdo shqiptar që arrin të arratiset bëhet vegël e imperialistëve, për të luftuar kundër popullit e vendit të tij. Një atdhetar i vërtetë pranon më parë të vdesë, se sa të vihet në shërbim të amerikanëve”.Kur “atdhetari i vërtetë” Jorgo Kaçi pranoi të vihej në shërbim të amerikanëve në ambasadë (sigurisht pa vdekur), atje mësoi disa gjëra që nuk i dinte më parë dhe thirri i entuziazmuar:”Nuk ma priste mendja kurrë që karriera ime komuniste, e ideuar në Komitetin e Partisë të Sarandës, do të realizohej në selinë e ambasadës së Imperialistëve Amerikanë në Tiranë! I ftoj gjithë shokët e mi të idealit që parullën “Lavdi Marksizëm-Leninizmit!” ta zëvendësojmë me “Lavdi prapaskenave të politikës!”

   26- Rrapo Hazizi, nga Skrapari.

   Shef i kufirit të jugut deri më 1991. Rrapo Hazizi mbahet mend për vrasjet e shumta në kufirin e jugut të shtetasve që tentonin të arratiseshin. Për këtë “meritë të spikatur”, Ramiz Alia e dekoroi posaçërisht në fund të vitit 1990. Po për të njëjtën meritë, ambasada amerikane e punësoi duarpërgjakurin Rrapo pak kohë pas dekorimit.

   Prej datës 03 shkurt 1990 deri në datën 23 gusht 1990 (pra, brenda një periudhe më pak se dyqind ditë) me urdhër të Rrapo Hazizit janë vrarë prej postave të ndryshme të kufirit të Jugut 23 shqiptarë me moshën mesatare 27 vjeç. Ky krim i përbindshëm ka ndodhur disa muaj pas përmbysjes së komunizmit në Evropën Lindore dhe në një kohë që në Shqipëri ligji i vendosur rishtas parashikonte një dënim maksimal deri në pesë vjet heqje lirie për shkelje kufiri.

   Të gjith personat e listës janë me Tesera te PPSH-se, dhe 20 prej tyre marrin edhe pension nga shteti ngace janë mbi moshen 60 vjeç.

   Reply to this comment
 2. rezart January 9, 15:09

  Nje keshille per ambasadorin e ri te SHBA-se:
  Beni cfare te doni,por asnjehere mos u takoni me pjellat e atyre qe bashkepunuan me pushtuesit nazi-fashiste gjate LUFTES SE DYTE BOTERORE duke na tradhetuar ne edhe ju si aleatet tane!!
  ATA JANE ARMIQTE E SHQIPERISE!!!
  Me besnike keni femijet e ENVER HOXHES se kelyshet hajdute te Sali Berishes!!!

  Reply to this comment
  • Pëllumb zaimi January 9, 16:06

   Në një mëndje me “Rezart”? Nderime!

   Reply to this comment
  • antikomunist January 9, 20:00

   Sa per dijenine tende ne te gjitha arkivat e mirfillta boterore Enver Hoxha jetoi me Nexhmijen e tij nga 1941 deri ne 1944 ne vilen e kunatit te vet Bahri Omari ne mes te Tiranes qe ishte edhe kuisling edhe fashist si minister i jashtem. Nga kjo vile Enveri spiunoi tek fashistet Qemal Stafen dhe nje tufe me komunista idealiste qe i shikonte si pengese drejt pushtetit te tij absolut per ta transformuar Vatanin si nje CIFLIG personal te familjes se tij. Saliu ishte thjeshte nje vazhdues i Kauzes se Partise se Punes dhe mik familjar i familjes Hoxha, prandaj edhe femijet e Enverit nuk mund te jene element i besueshem i ambasades amerikane ne Tirane sepse babai i tyre vrau me tortura te padegjuara ne vitin 1945 Sekretarin e pare amerikan, Loni Adhami dhe i kishte cilesuar gjate gjithe jetes SHBA si rrezik i madh per Shqypnine, sic i quanin ne fakt edhe fashistet e Hitlerit.

   Reply to this comment
 3. atdhetari January 9, 15:28

  o antikomunist une personalisht te vlersoj se ngre nje problem por eshte shume i pa vertet se ambasada amerikane nuk eshte korruptuare ne kafene por me prezantimet qe bejne njerzit qe jane te punesuar ne te dhe ideal kane lekun per te cilin jushtifikojne ne shpirtin e tyre cdo veprim shtazor dhe iprefeksionojne ato ne disa numera te kesaj gazete gjen dhe lista te punsuareve nga administrata e sistemit komuniste por shtypi i sotem eshte bere si puna e asaj femres se perdal qe shkon me cdo mashkull qe disave ju jep kenaqesine kurse te tjerve nepermjet ndeshkimit u jep fatkeqesin une cfaq mendimin tim se duhen te pasqyrohen drejte dhe pjesa e koruptuar se komunizmi dhe komunistat nuk u perplasen me sistemin demokratik por u shkrin me vetdije per tu lene rruge te lire fatkeqesia e kesaj periudhe eshte se humbi forca morale dhe bashkbesmit dhe u zvendesua me veset qe sjelle deshira e pasurimit me te padrejte dhe te shpejte dhe mendimi se une duhet te perfaqesoj jo shtetin shqiptare por kombin

  Reply to this comment
  • antikomunist January 9, 20:15

   SHBA eshte nje vend i madh multinacional dhe shtet prodhuesi me i madh ne Bote ne baze te statistikave boterore. SHBA eshte krijuar qe te mbroje interesat e amerikaneve kudo ne Bote dhe jo te shqyptareve ne vendin e tyre te krimbur nga korrupsioni dhe lakmia e pushtetareve qe nga Koha e Qepes e Enver Hoxhes deri ne ditet tona. Prandaj nuk i plas shume per vuajtjet qe po perjetojne shqyptaret ne luften e tyre per mbijetese dhe kete gje e tregoi fare qarte Tragjedia e Gerdecit, kur BABAI i Kombit Bamke Topi deklaroi se nuk e dinte se ku bie ne harten e Botes Gerdeci ne vend qe t’i kerkonte llogari SHBA pse financuan nje veprimtari kriminale per firmen private Saliu&Son qe ishte pergjegjsja kryesore per deme dhe viktima te shumta ne njerez. Kur shikuan Presidentin debil, Kryeministrin Kriminel me banden e tij vrastare edhe SHBA na trajtuan sipas motos:

   SIPAS KOKES JA BEJME EDHE FESTEN

   dhe derguan me urgjence ne terrin e nates Sekretaren Kondoliza Rajs per te pergenjeshtruar lajmin qe e peri publik vet nje punonjes i larte i ambasades amerikane ne Tirane qe implikonte zyrtaret e kesaj ambasade ne aferen gjakatare te Gerdecit:

   KUR JU NUK E DONI DHE MBRONI VETEN C’KERKONI NGA NE!

   Keshtu tha pak a shume Kondoliza e Bush Junjorit dhe ja mbathi me vrap per ne Uashington per te marre falenederimet e Pentagonit qe kishte financuar Saliun dhe djalin e tij me 300 milione USD per Gerdecin.

   Me kete situate shqyptaret e vegjel do te bejne me mire qe te fshihen pas GAXHOIT te madh se ndryshe mund te beje vaki me keq ka gjasa qe t’i kollofise UJKU.

   Reply to this comment
 4. Pëllumb zaimi January 9, 16:07

  Në një mëndje me “Rezart”? Nderime!

  Reply to this comment
 5. Mark uk January 9, 16:58

  Miresetevini z ambasador.Ju ftoj te beni vetem punen si ambasador.Ju na dini edhe ku na bejn pulat veze e ambasadori yne atje mendoj se nuk e dine as ndertesen qeveritare.

  Reply to this comment
 6. Vëzhguesi F. January 9, 21:57

  Mirse vjene ambasador!
  E pashe, degjova dhe lexova njekohesisht mesazhin tuaj ne nje shqipe te paster, te pakten me te paster se ndonje ketu qe dhe emrin e Shqiperise e transformon.
  Si nje qytetar i thjeshte i ketij vendi me erdhi mire se pari per njerzillekun dhe sinqeritetin qe tregoni ne prezantimin tuaj.
  Ju jeni bir i thjeshte i nje emigranti kinez, nje popull punetor, i vuajtur, me shume kulture dhe tradite .
  Dhe ky eshte nje virtyt qe ju qe ne prezantimin e pare e beni jo si perfaqesues i nje shteti te madh por si nje njeri i thjeshte.
  Kjo eshte kulture, kjo eshte sa per dhjetra leksione demokracie.
  Ndonjeri ketu, qe tashme del me pseudonimin “antikomunist” (pseudonimi kurdohere ka qene dhe mbetet nje nocion mashtrimi, ç’ka do te thote se eshte e kunderta e asaj qe pohon) merr guximin te te jape keshilla, se kujton se bene llogje me ata pleqte ne tavoline me kafene e sabahut!
  Demokracia e vertet nuk i mat as njerzit, as punet, as politikanet dhe as demagoget apo te ndershmerit nga fjalet e bukura, por nga kontributi i gjithsecilit per mbarevajtjen e jetes, per kurimin e plageve te se shkuares.
  Sepse demokracia nuk mund te jete as revansh dhe as riciklim i luftes se klasave, e cila ne Shqiperi e ka zanafillen qe nga koha e antishqiptarit Esat Toptani, tek koha e nipit te tij Ahmet Zogu qe vrau e preu si cub kundershtaret e tij dhe vazhdoi per 45 vjet ne kohen e “socializmit shkencor” stalinist, per te njohurt nje riciklim te ri ne kohen e nxenesit te Stalin-Enverit dhe “demokratit” antidemokrat, Sali Berisha.
  Populli shqiptar ka qene dhe mbetet mik me popullin e origjines tende, por populli shqiptar ka qene dhe mbetet mik me popullin amerikan ku je rritur, sepse me te le lidh nje histori e gjate , ku veçohet historia e perbashket kunder bishes nazifashiste dhe bashkepunetoreve te tyre, te cilet tek ne quheshin balliste, zogiste dhe legaliste.

  Reply to this comment
  • antikomunist January 10, 10:25

   KJO ESHTE NJE MREKULLI! THIS IS A MIRACLE!

   C’qa ka bo vaki o milet? Vezhguesi F eshte bere antienverist dhe ka mohuar Partine e Punes. Po kjo eshte nje MREKULLI e vertete qe tregon se Shqypnia po perparon.

   Qe do te thote se shqyptaret nuk do te festojne me 29 nentorin e ZI jugosllav qe implementoi MURTAJEN bolshevike ne vendin tone.

   Qe do te thote se shqyptaret nuk do te vajtojne me si kukumjacka pylli per LANC-in kriminal te enver Hoxhes qe vrau dhe masakroi ushtaret Aleate amerikane dhe angleze ne Kanalin e Korfuzit.

   Qe do te thote se ministrat e qeverise dhe politika jone kombetare nuk do te bejne me homazhe me tek lapidaret komuniste me fotografine e Enverit ne dore, me grushtin bolshevik mbi koke dhe me shallin komunist ne qafe.

   Qe do te thote se Kuvendi Popullor nuk do ta mbaje me Enver Hoxhen si HERO te popullit dhe te punes dhe se do te zhduke Piramiden e ANTIKRISHTIT ne mes te Tiranes.

   Qe do te thote se Edi Rama nuk do te dekoroje me kriminelet gjakatare te Enverit me medialje trimerie, sic beri Mimi Kodheli me sekretaren e Enverit Vito Kapo dhe la me goje hapur gjithe Boten Mbare.

   Kjo metamorfoze e enveristit te perbetuar Vezhguesi F ne DITA me te vertet eshte nje mrekulli sic thonte Saliu:

   THIS IS A MIRACLE!

   Reply to this comment
   • Vëzhguesi F. January 10, 12:41

    Hahaha!
    Nastradin UK, vill, vill se lerohesh!
    Ne fakt thuhet ndryshe kjo shprehje, por une po ta pershtas ty, se ke nje jete qe vjell dhe akoma nuk je leruar, me sakt je akoma i papaster shpirterisht dhe menderisht.
    Nje i droguar total qe nuk di gje tjeter vetem te perserise te njejtat gjera, deri ne frymen e fundit te jetes.
    Nastradin “antikomunisti” alias sherbetor i zellshem i tyre, degjo dhe mba vesh mire dhe po te kane lene veshet dhe syte merr kufje dhe lupa.
    Historia nuk eshte as fanatazi e te semureve letrare, as legen apo grope per te pritur te vjellat e te droguarve, as film me dashnor apo horror sipas te semureve histerike.
    Historia eshte faqe e shkruar e jetes se jetuar dhe personazhet e saj jane real me gjithe bemat e tyre dhe jo krijesa sipas deshirave te kameleoneve.
    Une, meqe po me drejtohesh mua dhe kerkon te rihapesh debatin tend shterpe dhe te bezdisshem si zhurma e rrotave te qerreve te kohes se Zogollit tend, mund edhe te injoroja dhe te mos pergjigjesha, se tashme te njoh mire edhe live.
    Per hir te 82.5 vjeteve qe ke ne kurriz dhe per asgje tjeter po te them, se jo te gjithe mund te jene te llojit tend; pra nje here servil i zellshem, nje here sherbetor gardianesh dhe spiun dhe pastaj nje donkishot qe lufton me mullinjte e eres duke u kenaquer me fitoret ndaj kundershtareve.
    Une (nuk ka mbetur per mua kjo pune) por ne kete blog, e kam mbrojtur Luften e Lavdishme Nac-Çl. kunder pushtuesit dhe tradhetareve, pjese e sojit tend, partizanet e saj legjendar, deshmoret dhe heronjte, se jam pjese e atij geni, po aq sa dhe ata qe e drejtuan ate lufte deri ne fitoren perfundimtare me 29 Nentor 1944 dhe do ta bej sa te kem fryme, jete jo vetem une por dhe trashegimtaret e mi. Une e kam mbrojtur djersen qe ka derdhur ky popull, mundin dhe sakrificat e tij per shnderimin e vendit tim nga vendi i injorances dhe mizerabilitetit qe trashegoi nga koha e anadollakut Zog, ne nje vend modern, nga sulmet e hienave qe u fryne me gjakun qe pine dhe sot jane hedhur ne mesymje duke hedhur balte mbi te, sepse jam pjese e ketij populli, sikunder, te pakten ne keto blogje virtuale kam reflektuar qendrimin tim pa kurrfare ekuivoku ndaj tumorit kanceroz me emrin lufte klasash, qe ti dhe soji i tend perveçse e kaluat dore me dore si stafete, por kerkoni ta mbani gjalle dhe sot kur po kerkojme t’i bashkohemi europes se zhvilluar.
    Dhe qe te mos haje meraku, se helbete plak je dhe me plot huqe, po te them se une as kam ndryshuar dhe as ndryshoj gje ne qendrimin tim, pavarsisht se te vjen mire apo keq ty dhe te tjereve qe mendojne si ty.
    As kam mbajtur dhe as di te mbaje iso

    Reply to this comment
 7. treporti January 9, 22:28

  Kujdes nga maloket!

  Reply to this comment
 8. "Horri i Bulevardit" January 9, 22:35

  Ambasdori Lu, eshte pergatitur te sundoje te pakten nje dhjetvjecar neShqiperi, per kete mesoi shqip.
  Por mesimi i shqipes, do ti vleje qe te shohe me syte e tij, si i deformon deklaratat e tij, SHQUP-i i Saliut, ne dobi te PD.

  Reply to this comment
 9. Petro Nini January 9, 22:37

  te lumte e na vafte mbar

  Reply to this comment
 10. gjermani i fundit January 9, 23:19

  Aman o ambasador, merr perkthyes nastradinin qe t’ia heqesh drogen e komentimeve.Po mos ia degjo shume keshillat, se ekrani ka kohe qe ia merr me miza, i eshte djegur llampa e s’ka me pjese nderrimi.

  Reply to this comment
  • KORÇARI January 10, 00:41

   O ‘gjermani i fundit’ KE BËRË KOMENTIN MË TË BUKUR,hahhahahahhahahhaa, PO MË DHEMBIN BRINJËT NGA E QESHURA, ËSHTË KOMENTI MË I BUKUR QË KAM LEXUAR DERI SOT.

   Reply to this comment
  • antikomunist January 10, 10:43

   FLM per rekomandimin por nastradini ka perkthyer ne ambasaden amerikane kur Enver Hoxha, aventurier pa dipllome dhe pa shkolle morri pushtetin me force i ndihmuar nga Jugosllavia Komuniste dhe e ka emerin ne regjistrin e ambasades bashke me ate te mikut te tij Loni Adhami qe ishte edhe Sekretari i pare shqyptar ne kete ambasade ne rolin e CONSIGLIERE per te gjitha ceshtjet. Por Enver Hoxha sic e thame nuk i honepste dot intelektualet e mirefillte sepse kerkonte servile dhe spiune besnike dru me pre te Partise Komuniste apo te Partise se Punes alla Vezhguesi F ne kete forum te nderuar te DITES me nje tabor jeniceresh nga pas, prandaj edhe i vrau dhe i masakroi intelektualet properendimore me Luften e tij te Kllases qe tani duan ta harrojne spiunet e Sigurimit te Shtetit dhe e detyroi nastradinin qe t’i perktheje veprat e tij famoze te rreziqeve anglo-amerikane, titiste, socialimperialste sovjetike dhe revizioniste kineze maoiste me PATLLAKE ne koke i mbyllur ne qeline e burgut. Prandaj FLM per rekomandimin por Koha ime per perkthime ka mbaruar dhe kujdes me romuzet per te kselhasur se qeshuri debilet e Enverit se varferia nuk eshte mekat dhe se ashtu me televizora LURA me tollona dhe bunkere i la Enveri Yt shqyptaret qe po vuajne akoma MURTAJEN bolshevike qe mbolli ky ANTIKRISHT injorant dhe i pabese ne trojet tona.

   Reply to this comment
 11. qytetar January 10, 09:59

  Zoti Donalt Lu ju uroj suksese ne punen tuaj fisnike,
  dhe jete te lumtur per vitet qe do te qendroni ne Shqiperi.
  Une besoj se bartni me vete kulturen Amerikane dhe Fisnikrine kineze.
  Qofsh i mbare.

  Reply to this comment
 12. antikomunist January 10, 11:02

  LE T’I PERMBAHEMI TEMES KRYESORE

  dhe te pyesim me pozite qytetare ambasadorin e respketuar amerikane ne Tirane:

  A DO TE VAZHDOJE TE LUAJE SI MIK FAMILJAR ME FULLAN KUSARET QE VODHEN THESARIN E SHTETIT, QE JANE NGA FAMILJE SIGURIMSASH TE PARTISE SE PUNES DHE BESNIKE TE ENVERIT, APO DO TE SJELLE NJE RISI NE PERFAQESIMIN E FRYMES DEMOKRATIKE TE SHBA NE VENDIN TONE?

  Kjo eshte thelbesore per kombin tone, sepse nga teorite e “Molleve te krimbura” te Gerdecit alla Withers dhe teorite per “Burra Shteti” te 21 janarit alla Arvizu mund te themi gojeplote se:

  SHBA I KONSIDEROJNE SHQYPTARET SI NJE FIS PREJ AFRIKE ZULU.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*