Ambasadori Lu: Kam kërkuar të zgjas mandatin tim në Shqipëri

October 4, 2017 16:59

Ambasadori Lu: Kam kërkuar të zgjas mandatin tim në Shqipëri

 

Ambasadori amerikan në vendit tonë, Donald Lu i cili është kthyer qendër të vëmendjes mediatike për deklaratat e tij për 4 klanet dhe 20 familjet kriminale, ka bërë sot një tjetër deklaratë.

Por këtë herë, ndryshe nga e para.

Ai e ka quajtur Shqipërinë një vend të bukur dhe se do të donte të zgjaste mandatin e tij si ambasador i SHBA në Tiranë.

Nuk dimë nëse kjo do të jetë e mundur, por Lu tha se do ta kërkonte

Pyetje: Ambasador Lu, në janar ju mbushni tre vjet në Shqipëri. A do të largoheni atëherë?

Përgjigje: Ka qenë një nder i madh për mua dhe familjen time që kemi qenë këtu në Shqipëri në këto dy vite e gjysmë. E kemi shijuar aq shumë mikpritjen shqiptare sa kam kërkuar të qëndroj edhe më gjatë në këtë vend të bukur. Kam në plan të largohem nga Shqipëria në verën e vitit 2018. Deri atëherë, kemi shumë më tepër për të bërë sëbashku.

October 4, 2017 16:59
Komento

9 Komente

 1. apo jo ? October 4, 17:25

  mos rri asnje dite . s’kemi buke per ty . pastaj; po ti s’je as lej feni, i kryetarit mao ? te ishte gjalle shoku mao, do te dergonte agjente sekrete, te mernin nga usa dhe te denonin ne kine, se ke tradhetuar atdheun tend !..

  Reply to this comment
  • Nero October 4, 23:38

   Natyrisht! Ku do gjesh me mire se ketu ti? Pastaj eshte rreziku që po te kthehesh atje të japësh doreheqjen si ai tjetri.
   Ku i dihet me Trumpin!

   Reply to this comment
 2. Arben October 4, 17:37

  ORE, PO TI HIDH KANDIDATUREN NE ZGJEDHJE

  MEQENESE TE DHIMBSET KAQ SHUME SHQIPERIA.

  Reply to this comment
 3. Boll Lu se na i shpife me keto kinezerira ! October 4, 17:40

  Zoti Donald Lu
  .
  as ne vendet e pushtuara..as ne kuazi-kolonite e sotme dhe ne as ne ato qe quhen “territore amerikane” si Porto Riko nuk guxon nje ambasador amerikan te pushtoje si ju (si arvizu dikur) televizonet dhe mediat shqiptare non stop 24 ore..
  .
  cfare statusi keni ne shqiperi zoti LU
  .

  .
  Mire qe i ke invaduar por po thua gjera absolutisht konfuze deri te antishqiptare duke hedhur shashka per familje kriminale….dhe perjashton berishen dhe lulin nga kjo mafje e juaja.
  .
  Cdo shqiptar me arsim dhe minimal e di qe krimet dhe TRADHETITE e berishes tuaj jane mijra
  here me te renda se keto “familjet” kriminale qe keni zbuluar ju….”give me a break” themi ne amerikanet…ose me sakte boll e tallet ate popull Mister Lu
  .
  Per kenaqsine tuaj njihuni me nje skuader futbolli me koleget tuaj qe e kllonuan berishen….e perkrahen edhe kur beri krime dhe po e mbroni sot me cdo kusht
  **

  1 -Chris Hill
  2 -William Ryerson
  3 -Joseph E. Lake
  4 -Marisa R. Lino
  5 -James Pardew
  6 -Joseph Limprecht
  7 -James F. Jeffrey
  8 -Marcie Berman Ries
  9 -John L. Withers II
  10-Alexander Arvizu
  11-Donald Lu

  Ekuacioni i marrëdhënieve SHBA-Berisha, ka një të panjohur ende të pazbuluar. Sipas kategorive normale të analizës, ky ekuacion duhet të ishte zgjidhur prej kohësh me largimin e Berishës nga politika, në një mënyrë apo në një tjetër. Gjatë karrierës së tij politike 23 vjeçare, Berisha ka pasur disa konflikte serioze me SHBA, përkatësisht me qendrat zyrtare të politikëbërjes amerikane. Sipas këtyre kategorive analitike Berisha duhet të ishte larguar nga Shqipëria

  -Në mars 1997,

  -E nëse nuk ndodhte kështu duhet të ishte larguar nga politika pasi dha dorëheqjen si President i Republikës në korrik 1997, dhe të mos kishte marrë përsëri postin e kryetarit të PD, në tetor 1997,

  – E nëse nuk ndodhte kështu duhet të ishte burgosur në 1998 apo 2000, si rivali i tij Fatos Nano.

  – E nëse nuk ndodhte kështu duhet të kishte dhënë dorëheqjen e detyruar nga posti i kryetarit të PD pasiqë humbi zgjedhjet parlamentare të vitit 2001.

  – E nëse nuk ndodhi kështu nuk duhet të kishte fituar zgjedhjet e vitit 2005 dhe aq më tepër të rikthehej në pushtet si kryeministër.

  – E nëse nuk ndodhi kështu, duhet të kishte dhënë dorëheqjen pas shpërthimit të Gërdecit

  -. E nëse nuk ndodhi kështu nuk duhet t’ i ishte njohur fitorja e zgjedhjeve të vitit 2009.

  -E nëse nuk ndodhi kështu duhet të ishte detyruar që të jepte dorëheqjen pas 21 janarit.

  – E nëse nuk ndodhi kështu duhet të ishte detyruar të largohej pasiqë përmbysi rezultatin e zgjedhjeve në Bashkinë e Tiranës.

  Por nuk ka ndodhur kështu dhe Berisha do jetë përsëri në lojë, në konfliktin e radhës me ambasadorin amerikan të radhës.

  Cili është shpjegimi për këtë paradoks? I vetmi shpjegim i logjikshëm është se politikëbërja ndërkombëtare amerikane është më e thellë se institucionet amerikane që e bëjnë atë zyrtarisht. Që prej pikënisjes që është mbledhja e të dhënave, fakteve, dhe deri te vendimmarrja. cilat në ambasadën e Tiranës nuk janë gjithmonë në dijeni. Në rastin e marrëdhënieve të Berishës me ambasadorët amerikanë në Shqipëri, me kohë është krijuar një lloj sugjestionimi i ambasadorëve amerikanë nga Berisha. Ambasadorët amerikanë që vinë në Shqipëri janë njerëz shumë inteligjentë, të cilët nuk mund të mos e perceptojnë saktë atë që tashmë është kthyer në një fenomen: Ambasadorët vinë dhe ikin, luftojnë me Berishën, duket sikur e djegin, por Berisha mbetet gjithmonë në lojë triumfues

  . Madje për disa nga ambasadorët amerikanë në Shqipëri, si Lino, Limprecht, Withers,Arvizu mund të thuhet se Berisha ka qenë një ambasadorofag (ambasadorngrënës) në raport me ta.

  A do të jetë Donald Lu ambasadori amerikan që do ta nxjerrë në pension si politikan Berishën, ose e thënë ndryshe a do të jetë Donald Lu Berishofagu politik?

  Nuk besohet..sepse ne ambasada ka dy shtylla kryesore: dipllomacia dhe sherbimet inteligjente..dhe kjo e fundit dikton qe SERBerisha te kaloje 11 ambasdore amerikane qe shume prej te cileve i ka shkelur me kembe

  .
  Zoti Lu ju sugjeroj te mos dilni kaq shpesh neper media se ne ja bere si puna e Pitkinit ne vitet 60-70 qe pushtonte kinemate e tiranes..
  .
  Nqs ju dhe bosat tuaj Wisneriste & berishste keni vendosur qe te vini monstre Lulin k/m pas dy vitesh ( pasi do te rrish me zor) ju lutemi na i thoni troc….dhe keto para qe harxhoni ne media apo votime mos i shpenzoni kot por coja jetimeve te 21 janarit 2011 qe eshte krim 1000000 me i rende se keto “sardelet kriminale” qe keni gjetur ju per te fshehur peshkaqenin kriminel sali berisha qe shpesh shprehni “dashurine” per kete monster dhe lulin e tij

  Reply to this comment
 4. Lisi October 4, 18:30

  I nderuar
  ” bollë Lu se na i shpife …. ”
  Bravo ! Edhe unë mendoj si ti . Je shëmbull për të gjithë ata , që e duan Shqipérinë si nënën e tyre !
  Falënderoj DITËN që na jep hapsirë !

  Reply to this comment
 5. Fatmir Mediu (Cami) i ngjizur ne tren October 4, 19:25

  O kinez nuk eshte Minister Bushati qe i bertet rama ne telefon dhe ta zgjat mandatin sa i do bytha, Minister ke Rex Tillerson e president Trump qe te tredhin o koqe.
  Lute te te mbajne ne pune pas jananarit se mos behesh shok me paraardhesin tend te papuni Arvizu dhe se bashku te mblidhni kanace.
  Mos na bej “trimin” ne fund duke permendur emra qe jane ne burg apo ne kerkim si kapo i droges Balili i Sarandes, financuesi i Likes dhe i LSI.
  Mos na caj trapin dhe shkon e drekpon me kriminele si Lul Basha apo me mafiozin Antishqiptarin dhe serbin Sali qe ja shqeve deren e zyres duke shkuar e u lutur qe te aprovoje reformat ne Padrejtesi.
  Ben mire te ikesh para kohe se nuk shtyhen keto pune me kinezeri, po te japim paralajmerimn e fundit “serioz” 5001 ashtu sic benit ju dikur me Ameriken.

  Reply to this comment
 6. Kamunisti October 4, 21:23

  Mirenjohje SHBA per ate cfare kane bere dhe bejne historikisht per Shqiperine dhe Kosoven!
  Vetem i nderuar Lu, ki parasysh se shqiptaret ne pergjithesi jane nje popull qe e harrojne lehte te miren historike per interesat dhe konjukturat e dites.
  Ju uroj qendrim te gjate ne vendin tone, te pakten derisa politika shqiptare te perfundoje reformen e nisur ne drejtesi dhe ti shpalle lufte reale me rezultate reale droges dhe krimit qe ka pushtuar vendin.
  Deri atehere kur mendoni Ju te largoheni besoj do jete kryer dhe procesi i hapjes se negociatave ne Sofje, ku mendohet te meret dhe ftesa.
  Edhe nje here mirenjohje per punen tuaj ngulmuese dhe vendimtare per reformen ne drejtesi, zgjidhjen e krizes politike te zgjedhjeve per kuvendin e Shqiperise dhe se fundmi luften kunder narkotikeve dhe krimit te organizuar.

  Reply to this comment
 7. halleluja... October 4, 21:44

  zgjat cfar te doj – cu en lai,
  vetem Hunden jo ,he te keqen xhaxhai

  Reply to this comment
 8. Sirius October 5, 04:36

  Nuk lahet m…ti me shu….rre zoti Lu. Karriera jote si diplomat ne Shqiperi eshte tashme e njollosur dhe sa do te rrish, nuk e rregullon dot me.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*