Ambasadori norvegjez: Shqipëria e Madhe do shkaktonte probleme mes jugut dhe veriut të Shqipërisë

April 17, 2015 19:23

Ambasadori norvegjez: Shqipëria e Madhe do shkaktonte probleme mes jugut dhe veriut të Shqipërisë

Ambasadori i Norvegjisë në Kosovë, Jan Braathu, i cili njëkohësisht ushtron këtë detyrë edhe në Shqipëri, komentoi deklaratat e kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, për bashkimin Kosovë- Shqipëri, duke thënë se është i mendimit të ish-presidentit të Kosovës, Ibrahim Rugova, i cili pati thënë se “Jemi dy vëllezër, por jetojmë në shtëpi të ndara”.

“Në momentin që Kosova do t’i bashkohet Shqipërisë, mendoj se Prishtina nuk do të jetë kryeqytet i Shqipërisë së Madhe. Nuk besoj se Kosova do të jetë në qendër të aktiviteteve. Nuk besoj se Kosova do të jetë pjesë e politikave funksionale të Shqipërisë së Madhe. E më pas do të lindte problemi mes Jugut dhe Veriut të Shqipërisë, kështu që mendoj se qasja e Ibrahim Rugovës e shpjegon më së miri këtë gjë”, u shpreh ambasadori norvegjez Braathu, raporton Koha Ditore.

Sa i përket rolit të Norvegjisë në çlirimin e Kosovës në Luftën e fundit, ambasadori Braathu, tha se Norvegjia ka qenë e angazhuar në procesin e Kosovës që nga vitet ‘80-ta e deri në vitin 1999, por edhe më pas. Ky shtet ka qenë ndër shtetet që i ka dhënë më së shumti ndihma Kosovës.

April 17, 2015 19:23
Komento

30 Komente

 1. 21 janari akuzon ...'miqte nderkombetare" April 17, 19:36

  nuk e dime kush ja kerkoi Rames me “drita ndezura” kete fuck bashkimi te dy vilajeteve te tiranes dhe prishtines..

  do ishte me mire qe amerika,gjermania dhe kina te ndanin zonat e influences per investime ne trevat shqipfolese dhe me kaq mbaron muhabeti..pasi te quhemi shtete le te diskutojme per bashkim.

  kur dalin dhe keto ambasdore si I ky norvegjise per te dhene mend mos ngelte jevgjit pa dale ne ate vend neper tv-ra

  Reply to this comment
  • Shqiptar April 18, 12:07

   Zoti ambasador……!!!!!

   Vetegzistenca e Shqiptareve si komb, me vendin, gjuhen,flamurin tregon qe historikisht i kemi rezistuar ne shekuj ” FORTUNAVE ”

   Dhe ne shekullin qe lam pas (ne1913)na pret dhe arterien e fundit,por Shqipet dhe k’te fortun e kaluan me zgjuarsi dhe trimeri.
   Doni s’doni ju (Evropa) tashme Shqiptaret jan te bashkuar!

   KY SHEKULL PO FLET PER NE.

   Reply to this comment
 2. Popull April 17, 19:43

  Keta te HUAJTE po losing me deshirat dhe dinjitetin e shqiptareit. Me sa duket Jo vetem nuk kane ne mend te RIPAROHEN gafat e bera para 100 vjeteve, por me teper perdorin reteorike shokuese, kur thone se” deklarate e EDI RAMES”……

  Mor zortri Norvegjes, Ti, Serbia, Rusia, Amerika,Gjermania, Anglia…….etj duhet te KUPTONI se:
  1- kjo eshte deklarate e shqiptareve dhe Jo e Rames.
  2- kete e vendos REFERENDUMI MBARE SHQIPTARE EDHE NE DIASPORE
  3- kete e vendos vetem SHQIPTARI e Jo diploma ai dhe hajduteria
  4- ne se flisni nen akte e kartes se te”drejtave te njeriut” jemi ne qe vendosim dhe Jo PSEUDOPOLITIKANET qe duket se keqas po trazojne planetin
  5- ketu eshte shqiperi
  6- ka ardhur koha ti themi STOP GENOCIDIT DHE ANTISHQIPTARIZMIT TE HAJDUTEVE!
  7- se ku e vendosin shqiptaret kryeqytetin, kjo eshte problem I brendshem I shqiptareve dhe Jo I nderkombetareve.
  8- per konfliktet dhe fukarallekun e brendshem mos u vini ne “siklete” se e zgjidhin vete shqiptaret. Do shtritje kembet sa kemi jorganin
  9- mos u beni zot ne shtepine e botes, po shikoni barazine.
  10- “MOS NA CENDURONI. SKLLAVERIMI NUK I VJENE PER SHTAT SHEKULLIT MODERN”

  Reply to this comment
 3. Hëm... April 17, 19:47

  faleminderit per cfare keni bere por tani mos na merrni per dore… historikisht kemi qene nje dhe nuk kemi bere luftera. Krizat i prodhoi ndarja sepse andej perfunduan minorance, ketej u lame gjysmagjel dhe nuk kuturisem dot tregje qe te garantonin zhvillim afatgjate sikunder kudo. Prandaj bashkimi ben fuqine thote nje fjale zoteri – ndoshta ju nuk e keni por ne e besojme. Sa per ndarje, ne edhe ne shkallen e pallatit bejme sherre gjithe diten por kur vjen puna tek ndeshja e kombetares dhe kauza e kombit jemi nje. Ju beni mire te mos thoni gje, akoma vuani sindromen e sllaveve qe ankohen se u viktimizuan!!! Nuk mund te krijoni identitete me zor dhe artificiale sepse ajo i ndez me shume gjakrat…puna e nisur duhet cuar deri ne fund ndryshe kot u kuturiset dhe e filluat…

  Reply to this comment
 4. Arben April 17, 19:49

  PO KETE NGA E NXORRE ORE BYRAZER??????!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Reply to this comment
 5. KingBardhyl April 17, 19:57

  Shko mor ti na qenke edhe ambasador edhe Nostradamus.

  Reply to this comment
 6. dhori April 17, 19:59

  Zoti Ambasador! Sigurisht qe ju thoni ate qe nuk e besoni, por doni ta thoni se ende e doni kombin tone te ndare. Jo i nderuar, jugoret jo vetem e deshirojme bashkimin, por kane luftuar dhe do luftonin perseri per te qene te bashkuar. I ndjeri Rugova e ka thene ne tjeter kohe ate qe ju na e sillni si argument. Por edhe ne qofte se do ta perseriste sot (nese do ishte ne jete), nuk do na befasonte dhe absolutisht qe nuk do na pengonte dot. I fundit qe e provoje kundervenien Veri-Jug ka qene z. Berisha me mbeshtetje te shoinisteve fqinje, por fundi i tij dihet dhe historia, ndryshe nga si ai beson, i ka rezervuar ate qe meriton.

  Reply to this comment
 7. Edi April 17, 20:12

  Vazhdon jehona e një deklarate që është përkthyer gabim.

  Reply to this comment
 8. Zoro April 17, 20:12

  Nga e gjete more zoti ambasador, qe bashkimi do kete probleme midis veriut e jugut ?
  Kete pune e zgjidhin vete shqiptaret dhe nuk i kerkojne ndihme kujt, ashtu sic e ngriten flamurin ne 1912 ne Vlore, aty ishin dhe verioret dhe jugoret, brenda Shqiperise nuk ka copa per te ndare.
  Do jete ndonje goditje me spond e Serbeve !

  Reply to this comment
 9. Kelmendi April 17, 20:34

  Deri diku keni te drejte z. Jan. Plani i konfliktit midis veriut dhe jugut ka filluar, kohe me pare. Dhe eshte nje njeri qe nuk i le vend rastesise. Sigurisht flas per z. Berisha. Ne rastin me te mire ai ka shteruar nga idete se si te bej per vehte nje komb dhe ka bere gjithshka t’i mbushe mendjen veriut se jugu eshte ne fakt armiku i tyre. Dhe jo pa shkas. Ndonje morracak si z. Nano beri te njejten gje me jugun. Por une mendoj, mbase si shume te tjere qe ky eshte me teper se kaq: nje plan antikombetar dhe per te keqen e Shqiperise. Per fat te mire e shumta e ketij plani djallezor ka bere te haemi me njeri tjetrin ndonje nate dimri se kush pi me shume raki! Pra ajo qe thoni ju z. Jan eshte shume domethense: mbi te gjitha, nese e vetmja arsye per mosbashkimin e Kosoves me Shqiperine eshte konflikti veri-Jug, ajo eshte provuar dhe asgje s’ka ndodhur. Ne fakt sherben si prove per te kunderten

  Reply to this comment
  • Lleshi April 18, 00:28

   Nano , Berisha , Edi , Likja me te gjithe kompanite , jane vegla qorre pikerisht te ketyre ambasadoreve dhe mekanizma per te vene ne jete asgjesimin e Shqiperise dhe shqiptareve ! Prandaj mos I nda nga njeri tjetri !

   Ti ke mendimin naiv se shqiptaret jane kaq te pa afte per te ndertuar jeten e tyre sa c’eshte Shqiperia dhe Kosova sot ? Jooooo ! Jane keta antishqiptare , pa jemi neve keshtu ne dite te hallit !

   Lufta kunder shqiptareve eshte e organizuar ! Ideohet , planifikohet jashte dhe zbatohet ketu e kudo ku ceshtjet lidhen me shqiptaret ! Ketu Brenda kemi pikerisht ambasadoret dhe kreret e partive politike !

   Kush mendon se lufta per asgjesimin e shqiptareve ka perfunduar , gabohet rende !

   Reply to this comment
 10. Lena April 17, 20:51

  kush i kerkoi te flas per veri dhe jug

  mire veriun e dime, po jugun e te emes se tije e di ky lesh-reni

  Reply to this comment
 11. Lleshi April 17, 21:10

  PLEHRE O PLEHRE ! ANTISHQIPTARE ! KRIMINELE QE NUK U NGOPET ME GJAKUN DHE VUAJTJEN E KETIJ POPULLI !

  Reply to this comment
 12. Eri April 17, 21:50

  Ka 100 menyra ligjore per ta funksionuar shtetin shqiptar me se miri. Nje prej tyre mund te jete krijimi i nje federate shqiptare, ku cdo shtet shqiptar te kete parlamentin dhe qeverine e vet lokale, por te dyja te perfaqesohen nga nje qeveri e perbashket federale per politiken e jashtme dhe mbrojtjen.
  Teza e ndarjes Jug-Veri eshte shume naive te artikulohet nga goja e nje ambasadori te nje shteti te BE-se, sepse nuk mund t’i thuash dot djallezore ne kohet moderne ku vetedija e shqiptareve se bashkimi i forcave ekonomike, kapitaleve monetare dhe njerezore ne nje trung te vetem do i sillnin ketij vendi 100 te mira, pertej disa veshtiresive komunikative qe ekzistojne sot. Ka ardhur koha ta besojme kete enderr dhe cdo dite duke e perseritur ta kthejme ne realitet.

  Reply to this comment
 13. Ded Martini April 17, 22:06

  Dhi te ZGJEBOSUNA ME BISHT PERPJET A KENI PA.

  Reply to this comment
 14. Marshalla Bereqet April 17, 22:11

  O mbasadori QORR, shko e mbushu se qeke trap fare

  Reply to this comment
 15. Toni April 18, 00:40

  Shqiperia dhe Kosova mund te bashkohen shume mire si pjese e nje federate te quajtur Shtete e Bashkuara te Shqiptareve (ne anglisht – United States of Albanians -USA). Kjo Fderate do te kete dy shtete te pavaruara me nje qeveri Federale qe luan rolin ne mbrojtjen e vendit, ne marredheniet me jashte dhe ne sigurimin kombetar. Ndersa qeverite lokale do te luajne rol ne ekonomi, industri, edukim, sport, dhe art e kulture. Kryeqytetet e Shqiperise dhe Kosoves nuk ndryshojne. Do te duhet nje kryeqytet per qeverine Federale. Ai mund te zgjidhet nga shqiptaret te vendoset ne nje qytet si psh Durresi. Kanadaja ka 10 provinca dhe e ka kyeqytetin e qeverise Federale ne Ottawa. Ndersa kryeqytetet e provincave jane Toronto, Kebek, Halifax, Frederikton, Winipeg, Regina, Edmonton, Charlottetown, Viktoria dhe St Jones.E njejta gje mund te behet edhe me Shqiperine dhe Kosoven. Secila kryeqytetin qe ka (Tirane dhe Prishtine) dhe nje kryeqytet per federaten. Prandja z. Norvegjez mos u mundo kot te futesh percarjen mes shqiptareve. Nuk punon. E ka perdorur serbi, greku dhe Berisha por nuk ka punuar. Je nje anti-shqiptar i pakorigjushem. Duhet te shpallesh non-grata per deklarata te tille anti-shqiptare, nese vertete e ke thene nje gje te tille.

  Reply to this comment
  • beni April 18, 10:08

   Bravo keshtu duhet te ndodhe vetem federate ne asnje menyre ne nje republike se bashku kan tjetr mentalitet jugoret e kosovaret qe perputhet mentaliteti me ate kuksjan e tropojan po kurrsesi me ate shkodran e ate lab e korcar e gjirokastrit!

   Reply to this comment
 16. toni April 18, 07:49

  Nese nje dite do bashkohen aksidentalisht dy shtetet Shqiptare kjo do ishte fundi i Shqiperise dhe Kosoves.Si popuj nuk kemi asgje te perbashket,dhe do te beja krahasimin,aq sa jetuan Serbet me Kosovaret aq mund te jetojme dhe ne Shqiptaret me ta.Qe te krijosh nje ide per ta duhet ti njohesh mire,dhe kam pershtypjen se ka shume komentues qe nuk i njohin,ose kane njohuri ne baze te asaj se cfare degjojne rrugeve.Qe kur eshte krijuar shteti Shqiptar dhe akademia e shkencave te Shqiperise akoma nuk e kemi kuptuar se cfare duan Kosovaret dhe kush jane ata.Besoj se pergjigjen mund ta gjejme shume me kollaj nga akademia Serbe e shkencave,ose duke lexuar Migjen Kelemendin e Halil Matoshin.flm

  Reply to this comment
 17. Lul April 18, 07:52

  E mor ambasador te na rruash leshin, kushe ta tha kete mor gamar, ne jemi nje komb mor pis burre,apo beni sikur na doni te miren..ngelet kurva nuke po reagoni per gabimet ndaj shqiperis dhe pse hyjme ne shekullin e ri.

  Reply to this comment
 18. Gjaton Toroveci April 18, 08:14

  Kemi nderim te madh per popullin norvegjez dhe perfaqesuesit e tij. Megjithese vend i vogel si ky i yni kundershtimi qe i beri Gjermanise gjate Luftes se Dyte ka qene vertet heroik. Ndihma qe i ka dhene popullit te Kosoves, gjithashtu eshte e njohur per ne dhe nuk na mbetet tjeter veçse te perpulemi ne shenje nderimi. Por, besojme se na lejohet te themi qe skenare te tille nuk na duken aspak objektive dhe te thena para kohe. Prognoza te tilla behen vetem per shkaqe meteorologjike. Edhe keto here dalin e here s’dalin. Nese mund te ndodhe vertet keshtu atehere del fare e qarte se ketu ka futur hundet Greqia. Mesa kemi dijeni Norvegjia ka marre licensen prej Greqise per te kerkuar nafte pikerisht ne hapesiren detare qe iu dha Greqise me anen e marreveshjes te turpshme qe u hodh poshte nga strukturat e Shtetit shqiptar. Ne kete kontekst edhe ne besojme se kemi te drejte. Sidoqofte koha do ta tregoje. Le te bashkohemi njehere, jo me dhune, jo me metoda hileqare, por sic e do e mira e punes, brenda Europes, por si nje komb, si nje popull. Me shume lulezoi Gjermani edhe pse kryeqytet nuk pati Bonin pjsesa me e zhvilluar e saj, por Berlinin,kryeqytetin me magjik te Botes.

  Reply to this comment
 19. Hëm... April 18, 09:06

  ate termin Shqiperi e Madhe mos e perdorni se mban ‘era’ serb pastaj. Qe ta beni tamam dhe te mos krijohet sipas asaj qe ju shqetesoka ndonje dominance e veriut, rikthejani Shqiperise edhe trevat qe mbeten nen Greqi dhe pastaj ka barazpeshe apo jo i nderuar ambasador?

  Reply to this comment
 20. Identiteti... April 18, 09:29

  Ne nje deklarate te BE-se, thuhet,..”.bashkimi i shqiptareve, (nenkupto nje popull qe vegjeton brenda benevrekeve te vllaut te madh), e ben Europen te cenueshme”…Qe do te thote,…jemi i vetmi popull qe nuk u kthyem ne identitet, kur i semuri i Bosforit ngordhi….Jemi i vetmi popull europian, qe ne luften ballkanike, ju bashkuam benevrekeve, pra u trajtuam si pjese e fuqise humbese….Ne kohen e coptimit te trojeve tona, ne figuronim ne varesi territoriale te baba dovletit, dhe firmen per coptim e vuri ministri i jashtem turk…Eshte i papranueshem, nje shtet islamik ne zemer te Europes….Duhet te kuptojme shkaqet e ndarjes, qe te kerkojme ribashkimin…Jemi rasti i veçante, dhe nuk mund te krahasohemi me asnje shtet tjeter…Vetem kthimi me dinjitet ne identitetin europian, eshte rruga e vetme dhe perfundimtare qe kombi yne te zere vendin e merituar nder popujt e qyteteruar Europes dhe botes….Vetem kjo rruge na qon drejt mireqenies ekonomike, dhe na ben krenare per identitetin tone…

  Reply to this comment
  • Lleshi April 18, 09:56

   Ti legen grek dhe mashtrues ordiner me kot perpiqesh te vjellesh genjeshtrat greko serbe dhe antishqiptare ! Po te jete per “myslyman” , Gjermania ka 4 milion turq brenda saj , me gjithe benevrek dhe xhamia e callma , pa llogaritur Francen , Belgjiken apo Spanjen etj ! Popullsia shqiptare gjithsej Shqiperi dhe Kosove sot eshte rreth 3.8 milione , nje popullsi se pari shqiptare .

   Keto i dine shume mire keta Evropianet ! Prandaj pretendimi jot eshte nje genjeshter qe perpiqet te fshehe te verteten se traktatet shkaterruese ndaj shqiptareve jane ende ne fuqi .
   Por sic kane deshtuar deri me sot ashtu do te deshtojne edhe ne te ardhmen ! Shqiptaret do te bashkohen dhe atehere do tiu tregojne ketyre qelbesirave se te hash mish shqiptari te mbetet ne gryke !

   Reply to this comment
 21. Nan myzeqari April 18, 10:05

  o komentues bashkim e ka ne dore vete SHqiperia me Kosoven por ne keto momente si kosovaret qe nuk arrijne te bejne dote shtetet te njejten gje dhe shqiperia,duhet te bejme shtete moderne pastaj bashkimi vjen vete. deklaratat e Rames jane me shume per konsum te brendeshem

  Reply to this comment
 22. Darius April 18, 10:31

  Ngrihen shume qurrashe neper webe,shqiptare tamam kokepalare qe flasin po nuk dine cfare thone si ky karabushi nga Norvegjia.
  Mesoni nje gje o karabusha te webit,Norvegjia eshte dhe ka qene Prosllave me kohe.
  Kur Prodi mberriti ne Itali nje pyetje ju be…….Pse ju zoti prodi shkuat ne nje vend ne lufte ne kete kohe.ai u pergjigj…..per te folur per nje popull me pare njihni historine e tij.
  Kshu qe gjithe kokepalareve te webit qe u varen qurrat deri te gjuri,duhet te dine qe Athina ose e-Thena,Apollonia(akademia ushtarake)Akropoli,Zeusi ose ZOT-i,dhe se fundi teoria qe po qarkullon per Pllakat shumere te Zaharia Zitchin mund dhe do te perkthehen vetem nepermejt gjuhes shqipe.
  keshtu qe per te mundur injorancen,kokepalaret antishqiptare eshte mire te lexojne dicka,per mos te vdekur injorante.

  Reply to this comment
 23. Lleshi pe verteti... April 18, 10:52

  Marreveshja e fshehte ndermjet Portes se nalte-Patrikana e Stambollit (Greqia)- Serbo sllaveve, qellimin strategjik kane pasur dhe kane zhdukjen e identitetit tone….Edhe sot e kesaj dite kjo aleance, me te gjitha menyrat ,mundohet ta paraqese kombin tone si islamik dhe te ardhur bashke me benevreket para shume shekujve….Shume shqiptare perfshi dhe perfaqesues fetare, bejne te njejten propogande….Dhe kjo duket qarte…shqiptaret jane pjesmarresit kryesore nga Ballkani ne luften e isis,…shqiptaret ne çdo aktivitet te ndryshem perdorin simbolet turko-islamike….shqiptaret perdhunojne simbolet kombetare perfshi Skenderbeun dhe Nene Terezen….Cila eshte garancia qe i japim ne Europes, kur ne mohojme vlerat tona, kur ne dalim kunder vlerave te saj???!!!…

  Reply to this comment
 24. Sokoli April 18, 10:55

  Plotesisht e vertete! Ambasadori tregon se eshte i mireinformuar per historine e shqiptareve dhe i mencur per te parashikuar te ardhmen e tyre.
  Maloket ndertojne vetem shtet te fortesh dhe cubash(Ahmet Zogu, Sali Berisha dhe Kosova shtate vjet shtet).Shtet ligjor dhe te drejte ne Shqiperi deri tani ka bere vetem Enver Hoxha(nga jugu).

  Reply to this comment
 25. miroo April 18, 11:48

  po tall bythen ed rama……se e moret seriozisht,ju….. ahahahahah

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*