Norvegjia, serbëve: Përballuni me realitetin. Kosova, e pavarur

March 10, 2018 16:12

Norvegjia, serbëve: Përballuni me realitetin. Kosova, e pavarur

Një nga kushtet për anëtarësimin e Serbisë në BE është normalizimi i marrëdhënieve me Kosovën, çka nënkupton nevojën e përfundimit të politikës së ndalimit të Kosovës që të bashkohet me organizatat ndërkombëtare dhe Serbia të përballet me realitetin.

“Kosova është, në fakt, një shtet i pavarur pavarësisht nga pozicioni i Serbisë. Kjo do të thotë se situata aktuale është e atillë që Serbia nuk duhet të humbë kohë. Kosova është dhe do të mbetet e pavarur, ndërsa Serbia konsumon burimet e pakta për të mohuar këtë realitet, dhe për këtë arsye humbi mbi tregtinë dhe bashkëpunimin politik”, ka thënë Arne Sanes Bjornstad, Ambasadori i Norvegjisë në Serbi, duke iu përgjigjur pyetjes nëse kushti kryesor i Serbisë për aderim në BE është Kosova.

Ambasadori u shpreh më tej se, “duke pasur parasysh, ndjenja shumë të forta rreth çështjes së Kosovës në lidhje me mënyrën se si disa janë të gatshëm të shkojnë aq larg për të parandaluar Serbinë dhe Ballkanin të bëhet një pjesë normale e Evropës, Presidenti Vuçiç tregoi guxim duke shprehur gatishmërinë për të marrë një qasje më realiste dhe racionale për çështjen e Kosovës.”

Ai foli edhe për ndikimin e Rusisë në Serbi, duke thënë se Serbia është e lirë të vazhdojë rrugën e saj, por që i duhet të jetë e kujdesshme në zgjedhje.

“Është shumë e qartë se Serbia po përpiqet të forcojë bashkëpunimin e saj me NATO-n dhe Rusinë. Moskës i ka dedikuar më shumë vëmendje, sidomos për shkak se ky lloj i bashkëpunimit përmban elemente që janë të gatshme, të dukshme dhe në disa mënyra më spektakolare, të tilla si blerja e MIG 29 për 185 milionë euro ose stërvitjeve të përbashkëta ushtarake duke i krahasuar me dhurimin e automjeteve apo stërvitjeve të përbashkëta në operacionet paqeruajtëse. Është diçka e ngjashme me tregtinë, ku Serbia varet nga tregtia me BE-në, por duket se shumë më tepër vëmendje i është kushtuar medias, duke ulur ndjeshëm tregtinë dhe investimet nga Rusia. Serbia është krejtësisht e lirë të vazhdojë në këtë rrugë…”, ka thënë ambasadori norvegjez.

s.a/dita

March 10, 2018 16:12
Komento

2 Komente

  1. ....Cinik deri ne perbuzje ndaj mikro fuqive, si estonia e makrofuqive si....edhe u-s-a . March 10, 19:51

    Kur ka autoritet nje bythe norvegjje!!!..Sa ndjej shgenjim, qe s’ paskemi vleresuar, autoritetin me se te meriuar, te shqiperise se djeshme….socialiste .

    Reply to this comment
  2. PSE ? March 10, 21:11

    Shqipërinë e djeshme e mposhti bllokada e egër që i vendosi bota kapitaliso-revizioniste , dhe kercenimet e pa ndërprera për agresion , që e detyruan të investojë në shuma marramendëse për mbrojtjen , duke rrënuar ekonominë . Bllokadës i tremben edhe superfuqi , si Rusia e jo më pastaj një vend kaq i vogël si Shqipëria !

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*