Ambasadori që shqetësohet për vezët por jo për plumbat e Sali Berishës

Andrea Stefani March 3, 2016 10:38

Ambasadori që shqetësohet për vezët por jo për plumbat e Sali Berishës

Nëse ka ndonjë politikan që në perceptimin e shumicës së shqiptarëve barabitet me një kriminel, ky është Sali Berisha. Nuk është e nevojshme të renditim listën e gjatë të skandaleve dhe krimeve për të cilat ai bëhet përgjegjës dhe që kanë çuar në këtë perceptim masiv. Sepse objekt i këtij shkrimi është situata groteske kur politikanë të kriminalizuar si Berisha, rrëmbejnë flamurin e dekriminalizimit. Nuk është puna se sharlatani historik i radhës në Shqipëri, po “lun” me dekriminalizimin duke e shndërruar në një farsë. E keqja më e madhe lidhur me këtë hipokrizi është ajo që qëndron në themel të saj, këmbëngulja për ta degraduar shoqërinë shqiptare në nivelin e popullatës së përrallës së Andersenit, që edhe pse e shihnin mbretin të ecte lakuriq rrugëve vazhdonte, e mashtruar nga dy rrobaqepës, të mburrte si të bukura rrobat tij që nuk ekzistonin.

***

Ky moment, kur njerëzit nuk besojnë më atë që shikojnë por vetëm atë që dëgjojnë apo ja thonë të tjerët, kur realitetin e marrin për fjalë dhe fjalët për realitet, është momenti fatal kur një shoqëri shkëput çdo lidhjeje me të vërtetën. Dhe si pastaj të mos sundohet me patjetër nga gënjeshtra dhe e keqja? Se çfarë e mire mund t’i vijë një shoqërie që edhe pse e sheh qartë kriminelin, e duartroket si një shpëtimtar që do ta nxjerrë nga kthetrat e krimit? Në rrethana të tilla mund të ndodhë dekriminalizimi i kriminelëve po aspak dekriminalizimi i Parlamentit. Aq më pak i shoqërisë. E si mundet që kjo shoqëri, herët ose vonë, të mos bjerë në kthetrat e kriminelit dhe krimit?

***

A kanë degraduar shqiptarët deri në nivelin e përrallës? Nuk e besoj. E thamë se cili është perceptimi i shumicës së tyre për Sali Berishën. Por ka forca që këtë dinozaur të mbetur nga koha e rënies së Murit të Berlinit këmbëngulin të na e shesin si “demokrat”. Një faj të madh për qëndrueshmërinë e këtij imazhi të rremë kanë edhe ndërkombëtarët dhe përfaqësuesit e tyre në Tiranë. Duke filluar me vitin e mbrapshtë ’97 kur i lanë dorë të lirë Berishës që ta sundonte vendin (për fat pa sukses!) edhe ushtarakisht edhe pse ishte kryefajtor për piramidat financiare dhe rrënimin e shtetit. Apo kur në vitin ’98 jepnin porosi të mos arrestohej pas kryerjes prej tij të një grushti shteti të armatosur. Apo kur vite më vonë e nominuan, me gojën e ambasadorit amerikan Arvizu, “burrë shteti” vetëm një vit pasi kish ideuar masakrën e “21 janarit”. Për të ardhur të rasti më i fundit, vizita që Donald Lu, ambasadori amerikan në Tiranë, i bëri Sali Berishës në zyrën e tij private për t’u konsultuar për reformën në drejtësi! S’ka asnjë dyshim se takime të tilla, të përhapura si lajme edhe nga media, janë një promovim i fuqishëm që i bëhet këtij politikani me jetëgjatësi si lider që jo vetëm është e pazakontë për një demokraci të shëndetshme por që është një nga shkaqet themelore pse demokracia shqiptare mbetet e pashëndetshme.

***

Dhe ndërsa përpiqesh ta gjykosh vizitën e ambasadorit Lu në zyrën e Berishës nga pozita parimesh, nuk i gjen asnjë justifikim. Berisha është, zyrtarisht, një kryetar i dorëhequr i PD, një ish kryeministër. Dhe pyetja shtrohet se përse ambasadori nuk shkon të takojë, për shembull, edhe ish-kryetarin e PS apo edhe ish kryeministrin Fatos Nano? Zyrtarisht Berisha është vetëm një deputet i thjeshtë i PD ndaj pyetja shtrohet, se përse ambasadori Lu nuk shkon të takojë, lidhur me reformën në drejtësi, cilindo nga deputetët e tjerë të PD por vetëm Berishën? Pra çfarë e nxit ambasadorin Lu të trokasë posaçërisht dhe vazhdimisht te Berisha për reformën në drejtësi? Mos vallë përvoja e gjatë e këtij autokrati në shkatërrimin e pavarësisë së drejtësisë në Shqipëri? Apo mos mendon se Berisha, politikani që ka qenë 26 vjet në krye të punëve në Shqipëri (sepse edhe në opozitë ai mbetet përdhunshëm në krye të punëve), nuk ka fare gisht në këtë gjendje të mjeruar e të korruptuar të sistemit të drejtësisë?

***

Kushdo që do përpiqet të mbrojë ambasadorin do nxitojë të sqarojë se vërtet Sali Berisha ka dhënë dorëheqjen si kryetar, por realisht ai është shumë i fuqishëm në PD gjë që nuk mund të mos merret në konsideratë. Në fakt, Berisha është kryetari real i PD. Pra, akti i ambasadorit Lu mund të justifikohet vetëm me këtë fakt të paprinciptë, me këtë mashtrim që vetë berishistët, edhe pse e dinë mirë, përpiqen ta mohojnë në publik pra, që Berisha edhe pse ka “ikur” nuk ka ikur nga kreu i PD. Dhe vizita e Lu në zyrën e Berishës nuk është gjë tjetër veçse një realpolitikë që legalizon këtë mashtrim të madh. Po a është parimore që të trajtosh publikisht si faktor konstruktiv një lider që në mënyrën më destruktive të mundshme për demokracinë, këmbëngul të mbajë (edhe pak do bëhen 30 vjet) frerët e PD që u themelua për të dhënë edhe shembullin, për herë të parë në historinë e Shqipërisë, se si një parti nuk mbetet nën sundimin e një udhëheqësi të përjetshëm ashtu si dikur komunisti Hoxha sundonte në PPSH? Ky është modeli demokratik i rotacionit të elitave për të cilin kanë nevojë shqiptarët? Kaq pak e rrezikshme qenka për demokracinë dhe lirinë (apo kaq pak e rrezikshme i duket ambasadorit Lu?) konsolidimi thuajse për tre dekada i një politikani në krye të politikës, opozitave dhe qeverisjeve? Jam i sigurt se sikur një gjë e ngjashme të ndodhte në SHBA do ta bënte vetë Xhorxh Uashingtonin të rrotullohej në varr.

***

Dhe meqenëse u përmend realpolitika, sa e drejtë është të trajtosh si të interesuar për dekriminalizimin dhe drejtësinë një politikan si Berisha, që edhe pse dikton vendimmarrjen e PD, për shkak të kriminalizimit, ka konflikte të hapura interesi me dekriminalizimin dhe drejtësinë? Si mundet që një diplomat amerikan të gëlltisë hipokrizinë e Berishës kur shprehet se nuk e pranon dot këtë parlament të përgjakur në një kohë që ai është i akuzuar direkt publikisht për krimin e përgjakshëm të 21 janarit?

***

Mësohet se ambasadori Lu ka shprehur mospëlqim për vezët që deputetët e Berishës hodhën në Parlament. Na duket një reagim qesharak që e kërkon të keqen aty ku nuk është. Sepse kur është fjala për Berishën, ambasadori Lu nuk duhet të shqetësohet për vezët por për plumbat. E keqja e vërtetë e Berishës nuk është se deputetët e tij qëllojnë me vezë por se gardistët e tij kanë qëlluar me plumba duke vrarë e plagosur qytetarë. Nuk i vrau Berisha por i vranë ushtarët apo oficerët e gardës prandaj nuk është ai krimineli! Ashtu?! Po më thoni një rast kur diktatorët Stalini, Hitleri, Enveri e me radhë deri tek Bashar Alasad, kanë vrarë me dorën e tyre? Mos vallë nuk duhet t’i quajmë kriminelë, mos vallë duhet të themi se nuk i kanë lyer duart me gjak vetëm dhe vetëm se nuk kanë qenë ata personalisht që kanë tërhequr këmbëzën e pistoletës apo të kallashit? Nëse Berishës i shfaqet i përgjakur Parlamenti nga që aty qenkan deputetë një apo disa persona që akuzohen se paskan tërhequr personalisht këmbëzën e pistoletës, duhet t’i themi, ose duhet t’ja thonë, se Parlamenti është edhe më i përgjakur për shkak të prezencës së tij atje. Sepse kriminelët më të mëdhenj të kësaj bote nuk janë ata që tërheqin këmbëzën (ata janë ushtarët, si në 21 janar) po ata që vrasin pa luajtur fare gishtin, stalinët, enverët. Ata që të vrasin “me shtet”.

***

Dhe në fund, sado i fuqishëm të mbetet Berisha dhe klani i tij në krye të PD, nuk është realpolitikë të marrësh parasysh vetëm këtë fakt despotik të themeluar mbi një kult të neveritshëm dhe të neglizhosh tjetrin, faktin që shumica e shqiptarëve kanë për Berishën perceptimin jo si për një demokrat por si për një autokrat të korruptuar dhe kriminalizuar. Është arrogancë, është prirje nga forca dhe jo nga e drejta. Një diplomaci e tillë, e ndërtuar mbi neglizhimin e ndjeshmërive të forta publike por edhe të vërtetave dhe parimeve që ngjizin demokracinë dhe lirinë, nuk do t’i sillte dobi as SHBA dhe as Shqipërisë. Jo e jo as demokracisë dhe lirisë si ideale të shpallura të të dy vendeve.

Andrea Stefani March 3, 2016 10:38
Komento

42 Komente

 1. Aceto March 3, 11:06

  Sh shkrim i sakte dhe i bukur.por do ishte sh mire nese shkrime te tilla te qeruara nga intersat dhe te mbushura me te verteta do shkruheshin edhe per edin me ushtaret e vet pasi jane edhe keta,ashtu si ambasodoret, qe po ndihmojne vazhdimisht ne mbajtjen e saliut ne politik.kjo fillon me lenien bej ca te doj ne parlament dhe mbaron me mosdhenie llogarie per asgje nga ato qe edi premtonte se do i kerko te saliut kir te vinte ne pushtet.

  Reply to this comment
  • sopiqoti March 3, 14:27

   O zoti Stefan !Lu-ja,ky ambasadori simpatik me tipare aziatike dredh politiken amerikane,lepuri i seciles nuk dihet se ku fle.Zoti LU nuk ka asnje ndryshim dhe nuk ben asgje me shume se ambasadoret e tjere amerikane. ” Tufe me dele ” i kemi dale atij perpara ,ne shqiptaret.MOSPERFILLJA QE I BEN zotiLlu “..Lulzim Bashes,i ashtuquajtur krietar i Pd-s,nuk ka bythe ku te ri.

   Reply to this comment
 2. LORA March 3, 11:10

  Mortja brekedhjere ,veshur apo cullak,ju hyn vetem juve ne pune Andrea,,,,te merreni pafundesisht me pordhet e tij dhe te shpures ambasadoriale,qe troket ne porten e tij,,,,,per te mbrojtur keshtu krijesen tuaj (te mediave,pothuaj te gjitha dhe politikes rrugace) te neveritshme,;republiken e ambasadoreve dhe njekohesisht per te dhunuar vullnetin e shenteruar te shqiptareve;vullnet I cili eshte e vetmja realpolitike me te cilen duhet te merreni thelbesisht.
  Lere “dekriminalizimin” brekedhjere o Andrea,,,,qe u mbars per te futur ne parlament hordhine kusaro-bandite shqup-se (pas gjashte muaj zderhallje bojkotuese) dhe mberthehu pas reformimit qilizme te dreqesise se llallerise dhe korporates kriminale te gjyqesorit “gjin gjoni”.
  Reformimi I drejtesise,dhe vetem ky, eshte e vetmja realpolitike qe u sherben shqiptareve,me te cilen nuk ua ka enda hic te merreni.
  TUNG.

  Reply to this comment
  • NORMA March 3, 12:04

   Po pse ta lere dekriminalizmin Andrea moj Lora kur dekriminalizmi eshte bere flamuri i kriminelit Berisha me banden e tij? Sa per dijeni Stefani ka qene i pari qe ka thene se dekriminalizmi eshte nje flluske dhe se e vetmja qe ka rendesi eshte reforma ne drejtesi.

   Reply to this comment
 3. DASH CUBAKU March 3, 11:11

  donald lu ka qene sponsorizues i shqupit dikur nuk ka nevoje per komente

  Reply to this comment
 4. MeteH March 3, 11:13

  Z.STEFANI,ju lumt per komentet,kurajon dhe vizionin tuaj per demokracine ne kete vend qe eshte marr neperkembe nga PD-istet dhe atyre qe e mbeshtesin ate,perfshi dhe soin e ARVIZUVE.Eshte e qart si drita e diellit se SB eshte vendosur ne qafen e shqiptareve me bekimin e tyre + UDB…dhe eshte e veshtire qe ta heqin,pasi ketij vendi i kan ngeliur akoma disa kocka per tu ngrene.Z.lU,e ka percaktuar mire G.Kokolari se kush eshte dhe perse ka ardhur te ne.

  Reply to this comment
  • bureto March 3, 12:41

   Dhe kete qe thote MeteH, e forcoi kandidati per president i SHBA Donald Trump keto dite. I dhimset atij me shume Serbia, qe ka bere genocid ndaj shqiptareve dhe jo shqiptaret viktimat e tyre. Fiks fare eshte dhe rasti i ambasadorit Lu me Berishen. Ata e kane hallin tek Berisha, tashme i vertetuar si lobeve te tyre dhe serbeve, qe me politikat qe ka bere dhe psuhetin qe ka ushtruar ka patur dhe mbrojtjen, ne mos financimin, e tyre. Sigurisht lista e bemave te Berishes dhe faktet ekzistojne. Me mire se kushdo i dine keto ambasadoret e Amerikes ketu, por edhe CIA. Keto qe thote Andrea jane vetem nje kujtese me shume per opinionin publik qe provokohet cdo dite nga keto qe shohin e degjojne, por edhe per ata politikane shqiptare apo nderkombetare qe nuk jane pjese e kesaj loje te piste ne dem te demokracise dhe popullit shqiptar. U lodh populli duke i degjuar dhe lexuar keto, prej te pakten 20 vjeteve, qe nga viti 1996, por eshte me i revoltuar qe prapa shpines kane ose gjuhen e perqeshjes, ose gishtin. Kjo eshte shume e dhimbshme ta pranosh.

   Reply to this comment
 5. G.Karagjozi March 3, 11:26

  Komenti i qarte dhe i sakte.Pamja e dy krimineleve ne Foto; atij me Maske LU dhe atij pa Maske Sali nuk do komente.Jane te dy te dashuruar me njeri tjetrin dhe bejne Teater ne Skenen Shqiptare.Mos prisni Reforme ne Drejtesi. Ambasadori LU luan Teater me Maske Amerikane dhe Populli naiv e duartroket. Cfaqia eshte e vecante dhe ajo do luhet vetem ne Shqiperi se Popullit tone i shkon per shtat ky lloj Teatri

  Reply to this comment
 6. kris 1 March 3, 11:27

  E fillon gabim o Stefan,
  Zyra e Saliut eshte zyre shteterore .I eshte dhuruar nga qeveria e rilindjes si ish president per meritat ne pune
  Pamvaresisht se ne hije eshte kryetar de fakto i PD.
  Eshte Berisha qe ka pjesen me te madhe te pushtetit dhe qeveria e rilindjes respekton gjithe ligjet antikushtetuese te satrapit Sali qe nuk prekin xhepin e saj.
  Neqoftese per Ish ambasadorin ishte burre shteti per Ramen Saliu eshte nje burre me merita ne demokraci.
  Saliu edhe tani eshte nje kocke e forte qe popullit i ka ngele ne gryke dhe kjo ndodh me ndihme e qeverise se Edvin Hooorrrrit

  Reply to this comment
 7. real * March 3, 11:46

  Zoti Andrea:

  ose je budalla
  ose po ben loje
  ose biznes mediatik

  Berisha eshte kriminel por jo fajtor

  Fajtore jane dyshja ne amerike: elez biberaj si i mergates qyqeve dhe frank wisner si perfaqsues i brezit te MACARTIZMIT qe tani jane demode..derisa sa dhe Obama po shkon ne Kube per vizite..

  Pikerisht kjo eshte “themeli” pse amerikanet vazhdojne politiken berishiste.

  Por shkaku kryesor eshte impotenca e Rames & PS qe po ben te munder per here te trete si ne 1991,2005 po kthejne kete monster ne pushtet

  Kur kam lexuar dy artikuj ne gazeten Dita qe jane: I pari I Shaqir Vukajt me titull : REVOLUCIONI I PERGJAKSHEM RUMUN
  dhe I dyti I izet haxhise me titull; SI E PRUNE SERBET NE PUSHTET BERISHEN NE 1992 besoj se nuk ka vend per asnje iluzion.
  Te pakten,shoqeria civile,te perndjekurit politike,intelektualet,mediat duhet e puhsonin se shkruari dhe te kerkonin me force largimin e salisrbit nga politika dhe arrestimin e tij per krime kombetare ne “llogari te te treteve”
  Por kjo nuk ndodh se ai vend dhe ai komb ka vdekur,moralisht,ushtarakisht , psiqikisht dfinacjarisht dhe eshte e kote te vazhdojme te mendojme per ate vend qe quhej dikur Shqiperi dhe e vetmja gje qe mund tju “uroj” eshte PUSHTIM TE KENDSHEM NGA SALISERBI.
  Per “clodhje” dhe relaks ndiqni sekuencat e ketyre shkrimeve njerin e izet haxhise dhe tjetri te te shaqir vukajt qe jan te mjaftueshme te themi R.I.P ALBANIA

  @@@@@@@@@@@@@@

  Ajo qe me habiti per keq eshte se Izet HAXHIA NGATERRON me qellim nje fakt qe eshte kryesor ne kataklizmone qe po kalon vendi sot.

  Nuk e kuptoj PSE IZETI anshkalon faktin qe Ramiz Alia kishte fuqi mbi KATOVICEN deri ne 2 prill 1991 kur lobi serb i plotfuqishem ne Amerike dhe Europe i futi thiken pas shpine jo vetem RAMIZ alise por dhe kombit shqiptar.
  Izet Haxhia di shume fakte “rrenqethese” per veprimtarine e Elez Biberajt dhe roli i tij antishqiptar sidomos pas 2 prillit dhe 4 dhjetorit te 1991 kur u prish qeveria e stabilitetit qe ishte akti me makaber qe nga 1912.
  Izeti nuk duhett e dale nga “linja e artikullit” me titull “SI E PRUNE SERBET NE PUSHTET BERISHEN.ne 1992″
  me aq sa shkruante IZETI ne ate artikull ishin keto fakte “horror”
  1.. Izet Haxhia: SHKRUAN
  “Vizita e Berishes në USA në vitin 1992 u organizua dhe u përgatit nga shefi i CIA-s për Balkanin Jug-Lindor Dejvid Philips.’’’’qe do te thote se berisha komandohej nga cia amerikane sepse nqs do ishte ndryshe kjo vizite duhej pregatitur nga DIPLLOMATE DHE JO NGA SHERBIME SEKRETE.
  2 Izet Haxhia: SHKRUAN
  Dejvid Philips. NJIHEJ për lidhje te fuqishme me lobin serb në Amerikë bashkë me Zv. Sekretarin e Departmentit të Jashtëm Lorenc Igellberger, i cili kishte intersa ekonomike në Serbi me firmen Zastava. ……..kjo do te thote qe zyrtare amerikane te dipllomacise dhe CIA-S qe merreshin ME shqiperine ishin serbo-file dhe ky eshte fakti me I tmerreshem qe e nxjerr jo vetem berishe por dhe lobin serb ne amerike..regjizoret e “revolucjonit serbo-demokratik te 1992
  3.. Izet Haxhia: SHKRUAN
  NE RRUGEN E KTHIMIT NE hotel në Crans Montana, tek suita e Berishes erdhi ministry I jashtem serb Ivanovic I cili u takua privatisht me SALISERBIN…..KATASTROFIKJA QE THOTE HAXHIA eshte se IVANOVICI eshte pare ne tribune e mitingut te fitores se 22 MARSIT….
  4 Izet Haxhia: SHKRUAN
  drejtuesit e ardhshëm te PD që do të merrnin postet drejtuese dolën nga shtëpia e profesor Bujar Hoxhes, një shqiptar me origjinë nga Kosova, rezident i sigurimit të shtetit e shërbimit sekret serb. Ky njeri kishte një pushtet të fuqishëm tek Berisha. Nga ky person u futën në PD klanet e Dibrës me Gazideden e Zhulalin që ishin të lidhura me sherbimin sekret serb & maqedonas
  5-Izet Haxhia: SHKRUAN
  Perveç dërgimit të karburantit makines së luftës së Milosheviçit është bërë edhe dërgimi i armëve serbëve të Bosnjes. Kjo është bërë e kamufluar si trafik i armësh relike në drejtim të Norvegjisë, por në të vërtetë shkonin armë për serbët e Bosnjes. Nëermjetës në të gjithë këtë tafik ka qenë gjenerali Boban, që ka takuar disa herë Berishën tek Vila nr.4
  I NDERUAR IZET
  NQS SE KETO 5 DESHMITE TUAJA JANE TE VERTETA ( QE MENDOJ SE JAN 100 % REALE) ATEHERE NE KOT LODHEMI ME KLANIN KAPO DHE KARAGJOZET RAMA & META
  E THENE ME SAKTE:
  BERISHA QENKA NJE HIBRID I FELLIQUR I SHERBIMEVE SEKRETE SERBE DHE AMERIKANE I KLLONUAR NE VITET 1991-1992 KUR ISHIN NE MUAJIN E MJALTIT DHE AS ME SHUME DHE AS ME PAK SHQIPTARET DUHET TE NDERGJEGJSOHEN PER CLRIMIN E SHQIPERISE NGA SALISERBI.
  PRANDAJ ZOTI IZET MBASI KE HEDHUR “BOMBEN ATOMIKE” PER LIDHJET E FUQISHME TE BERISHIS ME KLANIN SERB NE WASHINGTON (MOS HARRO DHE ELEZ BIBERAJ) NUK KA PSE MERRESH ME KAPSOLLA DHE FISHEKZJARRE DEKORATIVE SI HANDIKAPATI BUSHAT DHE KLANIN KAPO QE ESHTE VECSE NJE RELIKE QE NUK I HYN NE PUNE AS DREQIT.
  EDHE NJE HERE TE FALENDEROJ PER KONRTIBUTIN TUAJ NE SHERBIM TE KOMBIT POR MOS E “DHIT PUNEN “ ME HALEN E SALES ..MEDI SIGURIMSIN E KARAMAHMUT BUSHATLLINJEVE QE HISTORIA I KA VENE VULEN E TURPIT

  @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@

  REVOLUCIONI I PERGJAKSHEM RUMUN –SHAQIR VUKAJ –GAZETA DITA
  I vetmi vend i bllokut sovjetik ku ndryshimet u bënë me dhunë ka qenë Rumania. Por e veçanta e këtyre ndryshimeve, ishte se ato u bënë me “ndihmën” direkt nga jashtë, ku përveç CIA-s amerikane dhe KGB-së sovjetike, u aktivizuan hungarezët, zbulimi francez etj.

  Në gusht të vitit 1969, presidenti i ShBA, Nikson vizitoi Rumaninë (vizita e parë e një presidenti amerikan në vendet socialiste), që u pasua nga vizita të shumta të udhëheqësve të tjerë të vendeve perëndimore në Bukuresht dhe të Çausheskut në shumë vende të botës, duke filluar nga ShBA.
  A……………………………..
  Sipas burimeve amerikane, kineze, etj. gjatë takimeve të presidentit Bush me kryeministrin hungarez (qershor 1989) dhe Gorbaçovin në Maltë (2-3 dhjetor 1989) është marrë vendimi përfundimtar për përmbysjen e udhëheqjes rumune dhe eliminimin e Çausheskut.
  B……………………………….
  siç del nga dokumentet e botuar në vitin 1995 nga vetë rumunët, duke filluar nga viti 1987, në Rumani janë dërguar agjentë të përgatitur posaçërisht nga;
  B.Sovjetik,
  Hungaria,
  Izraeli,
  ShBA,
  Britania e Madhe etj.
  për të përgatitur terrenin për zhvillimet e mëvonshme. Tërheq vëmendjen fakti, se sipas këtyre dokumenteve, për eliminimin e Çausheskut kanë bashkëpunuar CIA amerikane me KGB sovjetike
  C…………………………………
  revolucioni rumun, ka qenë një kombinim midis:
  1- revolucionit popullor,
  2- komplotit të opozitës
  3-dhe një grushti shteti të organizuar nga shërbimet ndërkombëtare.
  Duke ju referuar ketyre ” puntatave” po ju pyes
  Po demonstratat e q.studenti,ne hedhjen e permendores se enver hoxhes,ne provokimin e shkolles bashkuar kush jane ato agjentura qe nderhyne kaq hapur
  Po ne masakren e 2 prillit 1991 pervec udb jugosllave ka qene implikuar cia me kgb ?
  A duhen dekoruar banda e tropojes e elez biberajt,berishes,hajdarit etj.. si flamurtaret e demokracise apo zagaret e Serbise dhe kriminelet e shqiperise
  Dokumentet e botuar për revolucionin rumun flasin për një teknologji të përsosur që është përdorur për rrëzimin e Çausheskut.
  EPILOG:
  Nga me siper del qarte se duke marre parsysh dhe intervisten e pro serbit Elez Biberajt ne 2008 te Klani I BLENDI FAQEZIUT del konkluzioni se Berisha ka qen nje ushtar,ose nje kobure qe pas dy prillit 1991 I nxorri uje te zi atij vendi dhe e verteta do jete lluks per brezat qe do vijne.Per gjeneraten tone dihet qe Berisha eshte krimineli por jo fajtori.
  Fajtori kryesor eshte miopia e pabesuesheme e shume shqipfolesve dhe pak shqiptareve si dhe mega-hipokrizia e miqve tane qe para interesave gjeostrategjike te tyre shkelin dhe elementet baze te demokracise ten je populli si Shqiperia qe eshte ne kufinjte e egzistences.
  Me sakte Fekondimi I monstres berishe,mbeshtetja e tij ne super krime kombetare & njerzore dhe mbrojtja sot e tij me cdo kusht nga “garantet nderkombetare” sic thote komiku Edi rama( lexo don kishoti me Sanco panco ilir meten) tregon madheshtine e Enver Hoxhes sidomos pas 2 prillit 1991 qe ishte me I rende se 7 prilli 1939..qe ishte nje pushtim I shqiptareve nga shqiptareve per interesa te serbise dhe greqise te mbeshtetur ng a lobet e tyre ne Washington dhe bruksel…Dhe ky lloj pushtimi do jete I perjetshem ..te pakten sot nuk ka asnje shans jo vetem per clirimine shqiperise nga “powerfull nazi-saliserbi “ por as per te thene te verteten e sakte..sepse dhe kjo fuck demokraci ne shqiperi po del e “ombel si hallva”

  *
  nje sugjerim te fundit:
  po deshe ate enver hoxhen mose ze ne goje kur “sulmun “saliun dhe vartesin e tij donald lu sepse po na i beni enveri ti bashke me to nje Perendi..

  Reply to this comment
 8. Uauuu March 3, 12:07

  O Stefan, që të ka mbetur menndja te Saliu. Je i sëmurë rëndë Stefo-ziu. Saliu nuk ta var fare. Për Saliun ti je vetëm një pordhac dhe ekstremist komunist nga ata që të vrtasin natën e të qajnë ditën!

  Reply to this comment
  • Mjauuu March 3, 19:49

   Uauuu po shyqyr qe ta var ty Saliu. Po ça ke ti o L…qe i versulesh nje gazetari qe shpreh mendimin e tij. Ti je servil mor qyqar qe e shikon Saliun si Baba se sa per Stefanin as nuk do tja permendete emrin sikur Saliu te mos kish kap per fyti Shqiperine. Po lere Saliun te mberohet vet pse del ti o zagar dhe lef per te mbrojtur Saliun e Madh.

   Reply to this comment
 9. lela March 3, 12:17

  Andrea ne fak shkruan e flet gjithnje per Stefanet e kurr per Ne!Me thuaj o sifisti Stefani ku ka shkelur çizmja e Amerkanit e eshte bere demoraci e jo shkrum e hi,me thuaj ku kane futur hundet pseudoambasadoret e akredituar ne kete vend e nuk jane bere punet çorp !Ata shpesh vene e vizitojne kryekrimin shqipetar per te na thene qe “jemi ne pa eshte saliu”.Pardesytebardhe qe na i sollen qysh prej 90 vazhdojne te na drejtojne edhe sot perse jo edhe mot!Se fundemi per ke demokraci çirresh z.Stefani kur ne jemi vetshpallur koloni ?Lexoni deklaraten e Min.te drejtesise qe deklaron ose nga niveli i ulet qe mbart ose nga papergjeshmeria e postit qe “DO TE DERGOJME PERPARA DREJTESISE TE GJITHE ATA QE AMERIKA REFUZON TU JAPI VIZA PER NE DJEPIN E KORUPSIONIT”.A ka turp me te madh se nka kush drejtohemi e aq me pak se nga kush drejtohet drejtesia shqipetare sot!

  Reply to this comment
 10. MH March 3, 12:50

  Amerika nuk ka gjet kohen per cfare kerkon te ndihmoj Shqiperine.
  Ketu luhet merr e nep Diplomati me Berishen.
  Nese diplomati shpalosi mos dhenine e vizave gjyqtarve te inkriminuar.Asht hipokrizi takimet e Diplomatit me Berishen kryekrimineli dhe krye korrupsionisti ma i madh i shtetit bashke me pjellen e vet,Zenin Argiten dhe Lirin.Per tu bindur.E majta nuk fitoj se e meritonte.Sepse dhe kjo asht e korruptuar.Por duke e vlersuar nji cike ma serioze ne pergjegjsine e kryerjes se detyres populli e votoj per te pare Berishen ne burg.E majta ashtu sic shpartalloi Lazaratin duhesh te shkrumoqte dhe Berishen me klanin e tije.Nese Diplomati e ka seriozisht.Te ndaloj perfundimisht takimet nga sot e mbrapa me Berishen.Kjo don te thote te mos luaj me ndjenjat e popullit qe e don seriozisht dhe mban shpresa tek Amerika.

  Reply to this comment
 11. intelektuali March 3, 12:56

  AMBASADORI LU ESHTE I SHQETESUAR ME SHUME PER DEKORATAT DHE MEDALJET E RILINDJES ENVERISTE QE EDVINI I FAL SI BAMIRESI BOLSHEVIKE XHELATEVE TE ENVERIT DHE SI NJE REZIL I SHQYPNISE NE SYTE E BOTES DEMOKRATIKE

  prandaj:

  edhe vezet e Saliut ne Parlament ambasadorit Lu i duken si BONBONE ne krahasim me krimet gjakatare te MONSTRES Enver Hoxha dhe xhelateve te tij qe Edi Rama dhe Rilindja e tij e shpifur enveriste i dekoron papushim me medalje trimerie keta xhelate te Enverit per krimet e kryera ne vend qe t’i detyrojne te kerkojne falje, por edhe i perkedhel dh u u leshon pensione shtese nga Buxheti i Shtetit me argumentin qe jane veterane vrastare me vule ne balle te Partise se Punes dhe ja ka shpifur deri ne peshtirosje edhe SHBA edhe BE-se Antikomuniste me fanatizmin deri ne ate fare feje, saqe edhe Lu-ja edhe Avrizu-ja para tij nuk i shikojne dot plumbat prej verteti te Saliut dhe kollovarit te tij Lulzim Basha me 21 janar, kur po ky Edi Rama i hodhi militantet e tij si MISH PER TOP para gardisteve te pashpirt te Saliut dhe me pas po ky Edi Rama u fsheh si SKUTH pas GAXHOIT te Drejtesise berishiste, te cilen po kerkon ta reformoje tani me finte komuniste.

  prandaj:

  o enveristi i penduar Andrea Stefani kuptoje edhe ti o BRUT te VERTETEN!

  Reply to this comment
 12. korabi March 3, 12:58

  Si shume po rrotulloheni per te gjetur shaktarin dhe fajtorin qe ka sjellur ne fuqi Sali Kriminel Berishen. Ju valle mendoni se ambasadoret amerikane te gjithe mendimet e vleresimet me superlativa pozitive per Saliun dhe perpjekjet praktike per ta mbajtur ne pushtet, vecanersht pas’97-tes i kane bere me koken e tyre? Jo o njerez. I kane bere me porosi te Shtepise se Bardhe, e cila ka ne themel te politikes se saj strategjike vendosjen e agjenteve te saj ne krye te shteteve, madje ledhe te atyre qe i quan “miq” te vet, sic “jemi ne” ne kete rast. Lexoni letren e hapur te G. Kokalarit drejtuar S.B. per zhgenjimin qe pesuan nga Saliu, shikoni “pranveren arabe” ku perfunduan vendet dhe popujt r tyre. Synimi imediat i SHBA-ve (ne stategjine e tyre) eshte shperberja e Rusise, por per te realizuar kete duhet eleminimi i Putinit, me te cilin ssaj i ka hasur sharra ne gozhde.

  Reply to this comment
 13. Jimi March 3, 12:59

  Keshtu i jargaviteshin gringot Pinocetit edhe pse i zhytur i teri ne gjakun e kilianeve te pafajshem, edhe pse ishte ne ditet e fundit te jetes!
  Eshte sa rrenqethese dhe cinike kjo fotoI Mesazhi i saje eshte i qarte! Neve amerikaneve politikane te tille na duhen, ju popull mjeran keni per detyre vetem te ulni kurizin dhe te bindeni ndaj Daj Ssamit dhe sherbetoreve te tij bastarde e vrastareI Sherbimi me i mire qe munde ti behet nje krimineli i cili eshte zhytur i teri ne gjakun e ketij populli fatkeq eshte pikerisht, vizita qe i ben ky emisar i politikes amerikane!? Duket qe ne nje fare menyre ky kerkon ta rehabilitoje ate ne menyre graduale.
  Ko vizite eshte nje karshillek i hapur qe i behet vullnetit te popullit shqiptar,i cili votoj ne menyre masive per ta rrezuar nga pushteti abuziv e per ta ndeshkuar ne menyre shembullore, kete kanibal!
  Qendrime te tilla te dipllomateve amerikane, jo vetem s”e shendoshin demolracine shqiptare, por kryejn efektin e kundert, se pari shtremberohet ne menyre te tmerreshme opinioni pozitiv per te, por edhe ky qendrim pro amerikan i ketij populli jo vetem qe eshte lekundur ndjeshem por s”eshte cudi qe nje dite te bukur te kthehet kunder saje!

  Reply to this comment
 14. alfred March 3, 13:19

  Ambasadori Amerikan eshte dell fare,s ka idene e demokracise…….

  Reply to this comment
 15. vasili March 3, 15:01

  Rama duhej,prej kohesh,ti tregonte vendin ketij lloj ambasadori,qe vazhdon te beje nderhyrje,ne te kundert me zhvillimin e demokracise shqiptare.
  Por Rama vec hesht,duke e trajtuar kete ved si koloni e LU-s,
  Dhe Lu-ja as me pak dhe as me shume vazhdon te perceptohet nga qytetari shqiptar si pjese e SHQUP-it.
  LU-ja vazhdon te lere pa pergjigje akuzat e Geri Kokolarit,te lidhjeve te dyshimta te tij me lobiste me lidhje interesa me don Saliun.

  Reply to this comment
 16. populli i thjeshte March 3, 15:09

  ca ka ketu per tu cuditur more zoti stefani! ti e di shume mire qe jane amerikanet ata qe mbrojn saliun nga burgu dhe e sjellin here pas here ne pushtet. se jane amerikanet ata qe e duan Shqiperine ne kete derexhe sic e ka ber saliu. kish te drejte Enver Hoxha per te gjitha po kush e besoi ato vite. u deshen keto 25 vite “demokraci” alla amerikana te shikonim te verteten. turp per ne qe nuk i treguam vendin sali berishes po merremi me dava legenash amerikane qe vine ketu vetem per interesa te tyre.

  Reply to this comment
 17. . March 3, 16:10

  Gazetes Dita urime per kontributin e saj ne te mire te te vertetes

  Reply to this comment
 18. Baci March 3, 17:32

  Demo ska faj luja eshte i vogel dhe sala i duket i madh vine ca macoke frikacake

  Reply to this comment
 19. H...P March 3, 18:00

  SA QESHARAK JE O STEFAN ZIU…….UNE BESOJ QE TI DHE VETE QESH ME ATA QE THUA…….PO SHIKUU PAK NE PASQYRE….

  Reply to this comment
 20. faro March 3, 18:04

  Te lumte Andra!
  Gjithenje i sakte, inteligjent e kurajoz. I mbeshtetur ne fakte, nxjerr konkluzione krejtesisht te pranueshme!

  Reply to this comment
 21. Besoj March 3, 18:31

  Shume e sakte.
  Urime Andrea!

  Reply to this comment
 22. Sulo kapedani March 3, 18:34

  Keto deklaratat e z. Lu jane si fishekzare per te festuar saliu me bashkepuntoret e tij te krimit.Asgje me teper se kaq dhe perhere nga pak nuk do sala per tu mbrojtur lirshem nga krimet e kryera dhe flet lirshem per te tjeret kur ne te njenjten kohe populli e kupton se si duhet tja thote vehtes por edhe kete e di shume qarte se ja thote edhe vetes.Per sa kohe do te mbeshteten kriminel te tille ?Me duket se kjo eksperience zbatohet edhe ne vende te tjera te botes qe perfundojne ne tragjedi ashtu si ndodh ne vendet e lindjes.

  Reply to this comment
 23. Tekila March 3, 19:58

  KY LU ja duket si Ambasador i Vietnamit,

  Reply to this comment
 24. Mark uk March 3, 20:36

  Po plumbat e Gafurr Mazrrekut ne parlament kunder Azem Hajdarit pse nuk shkruan o idiot i ndyre o spiun i sigurimit.

  Reply to this comment
 25. S Gjokaj March 3, 21:51

  Rama duhet te kerkoj ndrrimin e Ambasadorit. Ai nuk takohet me kryetarin e opozites por me ish kryetarin. Ky eshte absurditet, dhe duhet te kerkohet vezhgim ndaj tij pasi ai spaska fare respekt per qeverine. Fol per kriminalizimin e kuvendit e ne tjetren ane bisedon me kriminelin me te madh ne parlament. Se kuptoj dot si ka mundesi qe skemi mundesi ta heqim Salen, e sic po shihet vet ambasada spo don ta heq, pastaj njerezit bejne zhurme pse!!! Ne kemi nevoj per nji pushtet qe s’lejon te luhet me kombin ton. Mjaft eshte mjaft!!! Por ska faj Rama ne skemi se kemi mbrojtesin e madh Rusin sikur Serbia, keshtuqe neve kushdo i huaj mundet te na drejtoj.

  Reply to this comment
 26. shaqo March 3, 22:28

  Nuk pashe kush ishte autori i shkrimit, por gjate lexim it here pas here ngecesha, vetwem kur pashe per Enverin, Stalinin e Hitlerin , i futa nje te share vehtes dhe thashe qwe ky eshte debili Stefani…

  Reply to this comment
  • realisti March 4, 12:50

   Vazhdo ta sash veten se duhet te jesh ndonji nga ata debilat e fiksuar pas diktatorit Hoxha dhe kur ta krahasojne me kriminelet Stalin dhe Hitler te duket sikur te shajne baben. Si ti je nga ata qe kur diktatori te q… nonen ti e qun bab o Shaqo ziu!

   Reply to this comment
 27. martin lutter king (albanian version) March 3, 22:34

  KRYE Mashtruesi me I madh ne kete rast eshte Edi Rama
  Jo vetem mashtrues por dhe tradhetar kozmik pasi shperdoroi ne menyren me te ndyre te mundeshme votat cudiberese qe I mori trehere dhe ne vend te merrej me krimet e bandes 2B..HAPI BUNKARET E ENVERIT SI KANIBAL……..i kujtojme kanibalit edi rama se Obama do shkoi per vizite te shoku I armeve te Enverit ne Kube…pr apse shqiptaret me palloshin 2 metrosh edirama duhet te tregohen akoma NEKROFAGE
  Nqs lexon intervisten e ambasdorit te pare gjerman ne 20 vjetorin e rremujes ambasadave ai e deklaron hapur fare qe isha me shume nje fare agjenti potencial per te rrezuar “komunizmin” qe ne ditet e sotme tingellon ‘Dirty Job” e euroatllantikasve .
  Te njejten ndjesi krijon dhe kur lexon intervisten e Will Rajersonit dhene Eduart Zaloshjes ku genjen fare hapur kur thote shprehimisht qe [ kur isha ne Beograd para 1990 nuk dija ku binte Shqiperia.].pasi me vone ka dale se ai dinted he me sa sheqer e pinte kafen Ramiz Alia……por shqiptareve ja u ben mire Luja qe I perdhos se nuk pyesin: PSE NE 1993 KUR DENOHEJ FATOS NANO SI SUPERKRIMINEL per 100 dollare qe kishte “ vjedhur” nga ndihmat italiane..ai me Berishen kane cuar ne drejtim te paditur FLORIRIN E LONDRES..KU SHKOI ?
  pse vrasesi tradhetari dhe ‘YLLI NE NGJITJE” I arvizuse Lyl Basha me disa hajdute me kollare te adriatikut dhe atllantikut vodhen mbi gjysem miljardi dollare te rruga kombit….[QE ESHTE E DOKUMENTUAR] akoma mbahet si partner I Donald Luse per dekriminalizim ?!
  ***

  Pse eshte Sali Bisha ambasadorofag (ambasadorongrenes)

  Nuk ka dyshim se është e vërtetë ajo që kanë thënë të gjithë ambasadorët amerikanë në Shqipëri se ata në veprimet dhe deklaratat e tyre përfaqësojnë qëndrimin zyrtar të qeverisë amerikane. Por, duke e marrë këtë premisë si të vërtetë, ka diçka që nuk shkon, se nëse qëndrimi i qeverisë amerikane do të kishte qenë ai që kanë shprehur ambasadorët amerikanë, atëherë karriera politike e Berishës do të kishte marrë fund me kohë, më tepër se një herë. Në ekuacionin e marrëdhënieve Berisha-SHBA ka një të panjohur, e cila mbetet e tillë që prej 22 vitesh.
  Është e qartë se marrëdhënia e ndërlikuar e Sali Berishës me SHBA nuk mund të shpjegohet me kategoritë normale të analizës së politikës dhe të marrëdhënieve ndërkombëtare. Ekuacioni i marrëdhënieve SHBA-Berisha, ka një të panjohur ende të pazbuluar. Sipas kategorive normale të analizës, ky ekuacion duhet të ishte zgjidhur prej kohësh me largimin e Berishës nga politika, në një mënyrë apo në një tjetër.
  Gjatë karrierës së tij politike 23 vjeçare, Berisha ka pasur disa konflikte serioze me SHBA, përkatësisht me qendrat zyrtare të politikëbërjes amerikane.
  Sipas këtyre kategorive analitike Berisha duhet të ishte larguar nga Shqipëria në mars 1997,
  e nëse nuk ndodhte kështu duhet të ishte larguar nga politika pasi dha dorëheqjen si President i Republikës në korrik 1997,
  dhe të mos kishte marrë përsëri postin e kryetarit të PD, në tetor 1997, pasiqë kjo parti kishte dalë në opozitë. E nëse nuk ndodhte kështu duhet të ishte burgosur në 1998 apo 2000, si rivali i tij Fatos Nano.
  E nëse nuk ndodhte kështu duhet të kishte dhënë dorëheqjen e detyruar nga posti i kryetarit të PD pasiqë humbi zgjedhjet parlamentare të vitit 2001.
  E nëse nuk ndodhi kështu nuk duhet të kishte fituar zgjedhjet e vitit 2005 dhe aq më tepër të rikthehej në pushtet si kryeministër.
  E nëse nuk ndodhi kështu, duhet të kishte dhënë dorëheqjen pas shpërthimit të Gërdecit. E nëse nuk ndodhi kështu nuk duhet t’ i ishte njohur fitorja e zgjedhjeve të vitit 2009.
  E nëse nuk ndodhi kështu duhet të ishte detyruar që të jepte dorëheqjen pas 21 janarit. E nëse nuk ndodhi kështu duhet të ishte detyruar të largohej pasiqë përmbysi rezultatin e zgjedhjeve në Bashkinë e Tiranës.

  Por nuk ka ndodhur kështu dhe Berisha është përsëri në lojë, në konfliktin e radhës me ambasadorin amerikan të radhës. Cili është shpjegimi për këtë paradoks?
  I vetmi shpjegim i logjikshëm është se politikëbërja ndërkombëtare amerikane është më e thellë se institucionet amerikane që e bëjnë atë zyrtarisht. Që prej pikënisjes që është mbledhja e të dhënave, fakteve, dhe deri te vendimmarrja.

  Ish ambasadori amerikan në Tiranë Arvizu e pohoi këtë gjë në intervistën e tij të fundit në “Hale Opinion” në Tv Klan, kur tha se Washingtoni mbështetet në raportet që dërgon ambasada nga Tirana, por Washingtoni merr të dhëna dhe nga burime të tjera.
  Ambasadori amerikan mund të kishte shtuar se Washingtoni e bën vlerësimin e fakteve të mbledhura ashtu siç shfaqen të përthyera nën prizmin e konstanteve gjeopolitike dhe gjeostrategjike të përpunuara, për të cilat në ambasadën e Tiranës nuk janë gjithmonë në dijeni. Në rastin e marrëdhënieve të Berishës me ambasadorët amerikanë në Shqipëri, me kohë është krijuar një lloj sugjestionimi i ambasadorëve amerikanë nga Berisha. Ambasadorët amerikanë që vinë në Shqipëri janë njerëz shumë inteligjentë, të cilët nuk mund të mos e perceptojnë saktë atë që tashmë është kthyer në një fenomen: Ambasadorët vinë dhe ikin, luftojnë me Berishën, duket sikur e djegin, por Berisha mbetet gjithmonë në lojë triumfues, një feniks i vërtetë politik. Madje për disa nga ambasadorët amerikanë në Shqipëri, si Lino, Limprecht, Withers,Arvizu. mund të thuhet se Berisha ka qenë një ambasadorofag (ambasadorngrënës) në raport me ta.
  Shumëkush pyet se ku qëndron fuqia sekrete e Berishës që e ka bërë të triumfojë në këto duele me ambasadorët amerikanë. Sekreti qëndron te mënyra se si e perceptojnë amerikanët rolin e tyre në Shqipëri pra si protektor-arbitër. Amerikanët kërkojnë që t’ i tregojnë Europës se janë të domosdoshëm për të mbajtur stabilitetin në Ballkanin ku veprojnë forca që mund ta futin regjionin në kaos. Kjo logjikë vlen dhe për Shqipërinë. Amerikanët e kanë kuptuar se Berisha është i vetmi njeri që mund të mbajë një parti të madhe në politikën shqiptare, përballë PS-së ..
  ***
  Me ka zene lemeria qe kur ne Shqiperi honorable Donad Lu shpiku reformen per drejtesi,pas dekrinializimit te famshem,ku me I humburi doli Edi Rama dhe votuesit e 23 qershorit..me I fituari ..ylli ne ngjitje.
  Gjithe shtypi shqiptar ( edhe gazeta Dita) jane verbuar dhe nuk shikojne qe kjo eshte nje manover tip “kale troje” po behet per te reabilituar pergjithmone krimet e kupoles 2B dhe per te vendosur K/M ne 2017 gjarperin Lul Basha I cili do kujdeset me pas per mosprekjen e SRB-it dhe ne rast te ngordhejs se tij natyrale ti beje nje varrim madheshtor si DEMON kratit tjeter te tropojes mender me thene A.Hajdarit.
  Me e vogla qe mund te mendojme eshte se miqte tane po na konsiderojne si te Ferma e Kafsheve te George Orwellit…PSE
  ***
  Berisha nuk eshte se ka kryer krime.JO..Ai eshte treguar
  PERBINDESH
  KANIBAL
  MONSTER
  TERRORIST
  TRADHETAR
  DJALL…etj etj
  Dhe miqte tane e tolerojne se gjoja hodhi komunizmin qe eshte ne vetvete nje genjeshter kriminale qe nuk eshte vendi dhe koha ta argumentojme.Por le te analizojme disa krime te kesaj drakule te viqidolit qe nuk ka zog kurve ne bote ta shpetoje apo ta amistoje:
  1-Ky MONSTER nuk duhet te falet kur drejtesia e Enverit denoi Hysen Shoshorin ne burg kurse ky kerkoi varjen ne litar.
  2-Ky PERBINDESH nuk duhet te perdhoste PERSONALISHT me dinamit varrin e Enver Hoxhes ne nje kohe qe I ka pire kafen dhe I ka ndenjur te oxhaku..e deri te varkat..Nuk duhet te shkelte zakonin e malsorit
  3-Ky DJALL nuk duhet te beje rolin e te “shtypurit nga diktatura” kur ajo I dha mundesine te kuronte jashte vajzen e tij me operacjone kozmetike…dhe deri ti fshinte bythen Andi Bushatit nipit te H.Kapos si BABY SITERES
  4-Ky DEVIL per here te pare ne historine e Shqiperise jep urdher luftarak me Shik-un qe VERIU te pushtonte ushtarakisht JUGUN
  5-Ky DEMON urdheron perdorimin e lendeve kimike luftarake (si Sadami ) ne Vlore-Gjirokaster..ku per fat dy pilotet atdhetare devijuan avjonet.
  7-Ky FRANKESHTEIN MONSTER shkaterroi me themel ushtrine & shtetin ne 1997 ku si pasoje u vrane mbi 4000 shqiptare…dhe u pushtuam “miqesisht” nga te huajt
  8-Ky QELBESIRE me xhenazen e Hajdarit,shpertheu K/M dhe pushtoi institucjonet dhe duhej ose burgim I perjetshem ose egzekutim ne rrethana renduese ( ah keto amerikanet qe e falen)
  9-Ky MASKARA kreu nje genocid cnjerzor kunder fisit Haklajve duke perdhosur varrezat,duke vrare femije e pleq dhe duke I rrafshuar shtepite me dinamit
  10-Kjo BISHE GJAKATARE urdheroi zhdukjen pa gjurme te Remzi Hoxhes se raportoi takimin TOP SEKRET ne Shen Naum me Milloshevicin dhe Grigorovin ( me dijenine e miqve)
  11-Kjo NDYRESIRE lejoi dhe urdheroi personalisht furnizmin me nafte te Milloshevicit me kompanine Shqiponja me tritan shehu,gazidede dhe “shenjetorin “ Aleksander Meksi
  12-Ky ESAT PASHE JUNIOR shiti me DEVILIN LUL pjese nevralgjike te detit Jon,ku Karamalisi e konsideroi fitoren me te madhe dipllomatike pas L2B
  13-Ky MEGA TRADHETAR lejoi personalisht ndertimin e varrezave te ushtareve greke brenda territorit shqiptar egzakt sipas vijes se vorio epirit,kurse nga ana tjeter varrosi ceshtjen came
  14-Ky NAZISKIN heq tabelen e masakres 4 Shkurtit dhe e zevendeson me figure filo XHAFERR DEVISTE
  15-Ky I PABESE ndersa I vuri pinjollit te Zogut kallashnikovin ne 1993,kurse pas dy dekadash ketij tradhetari I ngriti lapidarin
  16-Ky SHQIPTAROFAGOS ne nendor 2012 me agresivitetin dhe nga provokimet e tij u be e mundur te digjen dy greviste te urise te te perndjekurve politike ( kujtojme qe I gjori Arvizu dhe I shkreti Nishani I vizituan nga dy here ata)
  17-Ky MOBSTER NDERKOMBETAR dogji me biznesin e tij kriminal ne Gerdec 26 skllever..dhe pas kritikave dhe akuzave..i thote NY-TIME-it leter higjenike..dhe asnje amerikan nuk reagoi
  18-Ky NEO FASHIST vrau 4 veta ne bulevard ne 21 janar 2011…dhe cuditerisht fshiu bythen me ca ekpertiza profesinale te FBI…prape heshten miqte amerikane..biles Arvizu e quajti burre shteti
  19-Ky NEKROFAG me gestapon e tij private egzekuton Kosta Trebicken dhe e ndihmojne ca miq te tij ne Virxhinia qe te gjeje nje ekspert per ta mbuluar kete akt mafjoz.
  20-Ky MAFJOZ nderkombetar se bashku me DEVILIN LUL grabisin dhe me ca mafjoze te huaj me kollare rreth gjysem miljardi dollare ne Rrugen e Kombit qe mbahet rruga me shtrenjte ne bote…fatkeqeisht ne vendi me te varfer te Europes
  21-Ky KRYHAJDUT ka bere dhe shume krime ekonomike si tejkalimi I borxhit publik,shitje hidrocentralesh,1 miljard borxhi I biznesit,aferat me CEZ-in.ALBETROLIN,ARMON etj etj qe jane te panumurta
  ***
  Nga sa me siper del konkluzion se SALI BISHA eshte kriminel shumedimensinal por jo fajtor.
  Fajtori nr 1 per sot per sot eshte nenpunsi Donald Lu qe ka numrin e syzeve ekstra ekstra LARGE
  Fajtori nr 2 per sot per sot eshte EDI RAMA qe ka tradhetuar 21 janarin dhe 23 qershorin se e kane tredhur..plotesisht
  Fajtori nr 3 jane mediat shqiptare ku perfshihet dhe gazeta Dita qe per ti thene nje te vertete..i bien nga Kina
  ***
  Pas mos ndeshkimit te Monstres Berishe per disa kryekrimet e tij..sidomos per masakren HITLERIANE te 21 janarit me keqardhje kemi drejte te mendojme se:
  Amerikanet po bejne gabimin e turqeve para 500 vjeteve ku I kane ndare shqiptaret ne armiq te betuar ne socialiste dhe demokrate (turqit na ndane ne myslymane dhe te krishtere)..dhe ne vend te ballaban pashes dhe hamza kastriotit shohim berishen dhe bashen….dhe analoge eshte enverhoxha ne rolin e skenderbeut..

  Reply to this comment
  • Gj.K.Skenderbeu March 3, 22:36

   Martin l.k ke shkruajtur shume bukur dhe sakte…vetem ne nje vend e ke prish…tek krahasimi i Enver Hoxhes me Skenderbeun…mos mor burr mos krahaso nje kriminel te pashpirt me figuren me te madhe te ktij kombi…per te tjerat te pershendes

   Reply to this comment
   • “Kthehu shoku Enver, t’i kemi falur të gjitha!” March 3, 22:37

    i nderuar Gjergj Kastrioti

    Ashtu ti hengren kockat turqit me ca sqipetare para 500 vjetesh..dhe po ta dish holle holle te krahesosh “krimet ” e Skenderbeut se sa koka tradhetaresh ka prere diktatori gjergj kastrioti skenderbeu Enver Hoxha eshte lule.

    Reply to this comment
    • . March 3, 22:39

     i nderuar Gjergj
     a i shikon bythet e myslymeve qe kthejne nga shpata juaj
     a e di qe ne shqiperi do behet nje xhami se shpejti me te lartat ne bote
     ae di qe pervec 5 mije muxhahidineve terroriste do hapen kufinjte per dhjetra mijra arabe?
     prandaj cfare do te kete bere enver hoxha ja falim se nuk shurronte mbi kufomat dhe jetimet e tyre si bejne sot DONALDLuja me Saliserbin…kam parasysh 21 janarin dhe gerdecin qe jane me keq se ne kohen e fashizmit….
     Prandaj dhe ky anglezi thote

     “Kthehu shoku Enver, t’i kemi falur të gjitha!”,

     ky është titulli i një shkrimi në të përditshmen e majtë britanike “Morning Star” (Ylli i Mëngjesit).
     Artikulli është shkruar nga poeti dhe këngëtari britanik John Baine, i njohur me emrin e skenës Attila the Stockbroker. Teksa i quan “trapllëqe” dogmat fetare të mesjetës, ai vlerëson nismën e Sekretarit të Parë të Partisë së Punës në Shqipëri, shoku Enver Hoxha të ndërmarrë në vitin 1960 për të lënë pas dogmat shoqërore mesjetare.
     Duke marrë shkasë nga sulmet në Francë, ai shkruan se “liberalizmi im po zvogëlohet me shpejtësi dhe se po mendoj të jem në krah të shokut Enver Hoxha”.

     Këto ditët e fundit jam bërë nostalgjik për disa nga zgjedhjet e gjetura në vitet ’60 nga shoku Enver Hoxha, Sekretar i Parë i Partisë së Punës në Shqipëri, për të zgjidhur problemin e ndarjeve shoqërore dhe trapllëqeve mesjetare të shkaktuara nga feja.
     Ndalimi i mjekrave, një muze i ateizmit dhe deklarata në vitin 1967 se Shqipëria është zyrtarisht i pari shtet ateist në botë dhe natyrisht shprehja apokrife:
     “Populli shqiptar do jetë i lirë vetëm kur të varet prifti i fundit me zorrët e hoxhës së fundit”.
     Disa vite më parë, megjithatë përpiqesha të pranoja që rruga e zgjedhur nga shoku Hoxha ishte një reagim i tepruar dhe se njerëzit kanë të drejtën për të adhuruar çdo mik imagjinar apo artifakt që zgjedhin ata, pavarësisht vendit të origjinës, formës apo numrit të tentakulave apo testikujve.
     Më vjen keq nëse kjo bën që të dukem si një hipi liberal.
     E kam bërë dhe kam një justifikim për këtë.
     Kjo zgjidhje presupozon se ata nuk do përfundojnë duke djegur kryqe në periferi, duke ndërtuar në tokat e tjetrit ose duke masakruar fansa të pafajshëm të muzikës ‘Rock’ në një klub nate të premten.
     Tani, liberalizmi im po zvogëlohet me shpejtësi dhe përfundimisht kam nisur të jem në krah të shokut Enver, sërish.
     Kjo është sigurisht e vërtetë, që në duart e duhura, ai mashkulli imagjinar me mjekër, mund të jetë një forcë për mirë. Gruaja ime është e krishterë, është e dashur, e mirë dhe socialiste. Ajo ka miq nga fe të tjera, që janë njerëz të mirë.
     Por në duart e gabuara ata marrin formën e shprehjes: “Oh Zot, çfarë kemi bërë për të merituar këtë?”.
     Sigurisht kjo është ajo që pyesin shumë njerëz tani.
     Edhe me standardet imperialiste, ishte e paimagjinueshme që të hidhje acid në fytyrat e femrave në Afganistanin e viteve ’70.
     Gra të lira dhe të arsimuara? Sekularizmi në zemër të Kushtetutës? Reforma e tokës, që i jep mbështetje fshatarëve të varfër? Nuk mund ta kesh.
     Ishte akoma më çmenduri dhe budallallëk të bombardosh Sadamin dhe Gadafin- dy nga antifondamentalistët më të angazhuar në planet- duke çliruar çmenduritë fetare nga burgjet.
     Në vend të thirrjeve “Faleminderit demokracia perëndimore, ju duam. Na sillni McDonalds, Top Man dhe Coldplay”, nisën të thërrasin “Allahu Akbar” ashtu si ne Shqiperi te thone “Berisha Akbar”

     Reply to this comment
     • gjyqi i Norembergut March 3, 22:39

      ‘Martin Lutter King’,
      Mire i radhit gjerat si shqipetar qe te dhimset populli yt por ‘ZGJIDHJA?!?
      Mire qe fole per Saline ,Arvizine e po ‘si tu tha gojas’ e nuk the nje fjale ‘per kuajt e Trojes’ Blushat karabushat e LIKE FLORINE!?
      Sa per te ‘krishterin’ Stefani ai ngelet nje FEVZI ‘grevethyes’ ne sherbim te padroneve qe ne shkrimet qe ja shkruajne ‘ATA’ ve vetem fiormen.Kohet e fundit i kane thene:’Bej sikur na shaj edhe ‘NE’ por kujdes se mos lesh pa permendur ‘ENVER HOXHEN’ kur permend ‘DHENDERRIN SERB’Berishen sepse ndryshe harrohet parimi 5 vjet:’Perça e sundoì’ juge veri te ‘krishtere’ me myslimane e qe shqipetaret te PIQEN po HELLI i topalleve e krrimineleve ne parlament te mos DIGJEN!
      P.S kush ‘informacionm’ do kerkoje shperberjen e parlamentit te krimit 25 vjet dhe perzerjen e ambasadoreve amerikane emeruar nga lobizmi antishqipetar Biberian 25 vjet,Berisha,Blushi,Basha qe mashtrojne popullin se nuk ZBATOHET STATUTI I PARISE!!!!!????

     • shqip March 3, 22:40

      Martin Lutter King, me bukur dhe me qarte Nuk behet.
      Shqipteret duhet te reagojne ndaj asaj ku Jane zhytur me miopine dhe voten e tyre. Ne se Rama nuk KA aritur TE bej gje deri tani, duhet kuptuar drejte se eshte vetem perballe “kalit te trojes” dhe poshtersite te Amerikes.

      Une mendoj se jemi ne momentin me historik te ekzistences apo shperberjes teritoriale dhe gjenetike.
      Muxhahedinet qe po vijne ngadale se valet e deti ne agim, jane nje tjeter e keqe e madhe per shqiptaret miope qe flene mbi dafinat qe po na dergoj hale-anet, nga te cilet presim ndoshta me te keqen e te keqijave jo me vone se nje vit.

      Ajo qe duhet te bejme eshte te bashkohemi sebashku e jo te luftojme me veze e me domate, per te mbrojtur femijet tane dhe veten nga te gjithe te huajt. Une kam frike se vajzat tona do TA PESOJNE me keq se Gjermankat e vitit te ri.

      Ketu eshte bere per te vene KUJEN. Keto Pune I zgjidhin vetem shqiptaret me voten e tyre, jo per kriminelet Berishovice, jo per mergimtaret e shitur, jo per intelektual-halete dhe manderinat e tyre, por per shqiptaret qe e duan Shqiperine, per ata qe po po nonje Fort per te levizur sado pake ingranazhet jetike te ketij vendi.

      Gjyshja ime thoshte. Miku eshte shok me derrin. Ai ha, mer, dhe iken, per me teper edhe te shane e te fute ne shere me gjithe dynjane…. Kushtu eshte edhe me miqte tane.

      Ajo qe Rama duhet te bej eshte vetem REFERENDUMI MBARE POPULLORE PER DENIMIN PA GJYQE KRYEKRIMINELIR BERISHA.

 28. Injoranti March 4, 00:43

  Si nuk u lodhet.Akoma nuk e keni kuptuar qe ai ka mbrojtjen e Amerikes prandaj ben si gangster.Ju kuptoj qe duhet te mbushen faqet e gazetave por komentet pa mbarim nuk i kuptoj.

  Reply to this comment
 29. Kol Kulumria March 4, 12:08

  Shkrimi i A. Stefanit eshte nje analiz e shkelqyer . Ajo duhet studiuar e komentuar ne pop. po ashtu dhe disa komente, sidomos ai i Martinit. Ju falenerojm shume se jeni mendje ndritur . Paçi shendet e jete te gjat.

  Reply to this comment
 30. agroni March 4, 14:34

  Pikerisht per kete ke dhe pseudonimin qe ke vene,injorant ne gen.

  Reply to this comment
 31. Mark uk March 4, 20:29

  Edhe pse ta ka kajt nanen po e falni o zagar .uti.Fal edhe Ramen si po ta ben te njejten gja.

  Reply to this comment
 32. LABI March 5, 01:42

  Andrea te lutem mos u bej ekstremist
  Plumbat jane lodra, dhe vezet ushqim me list,
  Ndaj me te drejte shqetesohet ambasadori,
  Vezet jane mireqenia qe ceku i bardhe na solli!

  Tash gojen duhet ta mbyllin shqiptaret kudo jane,
  E e te mos thone, ne Shqiperi nuk kane c’te hane,
  Nuk ka gazetare kete fakt ta mohoje,
  Veza, domatja e manderina rrugeve vershoje!

  Me ju gazetaret vertete belaja na polli….,
  Shqiperia s’ka plumba se i mori Diveroli….,
  Kete e di gjithekushe qe jetone ketu,
  Si mund te mos e dije miku i Berishes, zoti Lu?

  E plumbat fundi i fundit nuk jane fare shqetesim,
  Ata zbrazen per “paqe”, zbrazen per “zhvillim”…
  Veza eshte shqetesim, e shqetesim i madh vertet,
  Ndaj ne parlemente pjelle veze cdo deputete!!!!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*