LETRA / Ambasadorja e SHBA mesazh të fortë Ramës, Bashës e Kryemadhit: Vetting për kandidatët për deputetë, do mbani përgjegjësi

September 1, 2020 12:45

LETRA / Ambasadorja e SHBA mesazh të fortë Ramës, Bashës e Kryemadhit: Vetting për kandidatët për deputetë, do mbani përgjegjësi

Ambasadorja e SHBA, Yuri Kim iu ka dërguar një letër krerëve të partive politike para se të caktohen kandidatët për deputetë.

Në letrën drejtuar, Edi Ramës, Lulzim Bashës dhe Monika Kryemadhit, ambasadorja Kim bën apel që kandidatët për deputetë të kalojnë në vetting.

“Inkurajojmë gjithë partitë të kontrollojnë kandidatët dhe të kandidojnë vetëm ata që respektojnë votuesit shqiptarë. Të gjitha partitë të bëjnë vetting të kandidatëve. Do të mbani përgjegjësi për kandidatët”, thuhet në letrën e ambasadores.

Në mesazhin e ambasadores thuhet se “SHBA do të vijojë që të luftojë korrupsionin dhe do të qëndrojmë krah atyre zyrtarëve që e luftojnë”.

Sipas Kim kryetarët e partive politike duhet të sigurohen për integritetin e kandidatëve, ndërsa kujton se ligji i dekriminalizimit përcakton se individët me rekorde kriminale nuk mund të kandidohen.

“Në 22 korrik ne nënvizuam publikisht se liderët e partive politike mbajnë përgjegjësi për kandidatët e tyre. Ndërkohë që partitë tuaja po përgatiten për zgjedhjet e ardhshme, duhet të sigurohemi që ato të bëhen sipas ligjeve të vendit tuaj

Ne inkurajojnë të gjithë partitë politike të përzgjedhin kandidatët dhe të nominojnë vetëm ata që janë të kualifikuar dhe respektojnë votuesit shqiptarë. Edhe pse përgjegjësia për të shkuarën kriminale është personale, liderët e partive politike duhet të verifikojnë deklaratat e tyre.

Ligji i dekriminalizimit thotë se individët me rekorde kriminale nuk duhet të mbajnë poste publike , apo të zgjidhen”, thuhet në letrën e Yuri Kim.

j.l./ dita

September 1, 2020 12:45
Komento

21 Komente

 1. moko September 1, 13:21

  Mesazh ?????? Çudi.Mesazh do jete kur FBI,CIA,te deklaroje se do hape per publikun llogarite bankare e pasurite per hajnat,grabitesit,maskarenjte mashtrusit dhe kriminelet e Shqiperise ne 30 vjet dhimokracine qe solli Amrika dhe BE.KY DO ISHTE MESZH,o gazetare leshi.

  Reply to this comment
  • Remo September 1, 14:18

   Kush e pyet kete?! Ne kemi Kryeplakun Sovranist Like Kurven ai na mbron dhe Kushtetuten!

   Reply to this comment
  • Drenova September 1, 14:34

   Veting per kandidatet per deputete do beje Rama,Basha dhe Monika!
   Shume absurde dhe tallese per shqiptaret!
   Ne radhe te pare iu duhet bere VETING Rames,Bashes dhe Monikes nga nje komision special nderkombetaro-shqiptar dhe vetem ne se justifikojne pasurite e tyre(jo vetem te vetdeklatuara) te lejohen te bejne Veting te tjeret!
   Ndryshe cdo gje eshte mashtrim!

   Reply to this comment
 2. qesh e ngjesh September 1, 13:43

  Pas ketij mesazhi te forte te shoqkes Guvernatore,
  keta Rama, Basha e Monika te zene dore per dore,
  te selia e Guvernatores do te marrin shpejt vrapin,
  emrat per ato deputete asaj menjehere do ja hapin,
  ke te doje Yuri Guvernatore nga emrat te hardhoje,
  me nje te rene te lapsit, emrat e listave do korigjoje,
  atehere Rama, Basha e Monika gjithe shend e ver,
  do mburren para mediave ashtu si edhe tjera here,
  se listat kane mbeshtetjen amerikane te plote fare,
  se jemi vend sovran e thene kjo troc dhe ashiqare,
  ku dhe nje pordhe Rama, Basha e Monika sigurisht,
  nuk mund ta leshojne pa urdher te Kimit personalisht.

  Reply to this comment
 3. jetimet e 21 Janarit Nenat e femijeve Gerdecit September 1, 13:45

  KIMete!
  Vetting-u i bind pas 30 vjet shqiptaret kur administrata e SHBA-ve ta filloje nga TY dhe te hape proçes penal per shumicen e ambasadoreve amerikOne kryesisht Rajson,Arvizu,LU per bashkepunim me krimin korrupsionin agjenturat UDB-KGB e deskretituar shtetin amerikan e Presidentet….
  Je nen nivelin edhe te analfabetes Rudina vajzes se terrorristit Arkan Hajdarit e kryehajdutes Fatmire qe ka drejtuar drejtesine kur kerkon te ‘òlash MUTIN me SHURRE’ e u kerkon krereve te bandave parti te bejne veting e dekriminalizim….!!!Jep dore heqqje e ike nga ke ardhur po nuk ke probleme te shendetit mendor ose kerkoi zyrtarisht ne emer te SHBA-ve NATO-te nderhyje e filloje zbatimi i reformes ne drejtesi duke ARRESTUAR ne flagerance tere ata qe u perkulesh,u puth doren dhe u dergon LETRA sai teta Lefka TI!!

  Reply to this comment
 4. miku September 1, 13:50

  Yuri, je bere si Liza ne boten e cudirave!Degjo Yuri, juve o jeni plotesisht e pa afte per kete detyre, ose thoni me ka cuar nena me la gojen!Per cfare vetingi flet ti moj zonje, kur keta vete jane te korruptuar koke e kembe.Keta jane aq te korruptuar sa jane gate te korruptojne dhe juve.Asgje zonje nderiar nuk do te besh, hure keq qush ne fillim edhe ty ta pin lengun. mbaro afati dhe bye zj.Kim. njelloj je si Lu, mos me keq.Ju vini per lloqe Kavaje, nuk vini per pune, shijoje rovieren shqipetare Yuri qe ta kesh ne civin tende.Te fala Edit dhe Lulit.

  Reply to this comment
  • xxx September 1, 14:04

   Sipas Kim meqe lideret e partive do kandidojne i bie qe ata duhet te kalojne permes Vettingut.
   Pyetja eshte cfare kriteresh ka vetingu per nje politikan/ kandidat per politikan.
   Kjo eshte sugjerim shume i pritur nga goja e ambasadores.
   Deri tani vettingu eshte marre me drejtesine, dhe politikes nuk po i vinte radha kurre.

   Reply to this comment
 5. guxo t'ja kthesh fjalen... September 1, 14:01

  ja skuader komandantja e zborit; gjemen te bene, po nuk j’a…pordhe, fjalen . ps; e kane vene per te talle bythen me shqipetaret, se ramen bashen moniken (meten), i mbrone me tanke e topa po te jete nevoja . (ose dhe i ha mune, si j’a hengri enverit) . ama bashke me to’ popullit, i shkerdhen faren, po j’u tek..

  Reply to this comment
 6. Adih September 1, 14:20

  Ju faleminderit ,per interesimin zonja e nderuar Amb KIM !

  Doja tju kujtoja se duhet ti behet vetting te pareve ne liste kryetareve te Partive .Keta jane pergjegjesit kryesore te kesaj katrahure ,ku rinia dita dites largohet nga syte kembet ,pa e kthyer koken mbrapa nga memedheu i tyre shqiperi . Nuk funksionon shteti ,jemi komplet te pa shprese .Nuk ta varin fare zyrtaret e korruptuar ,kur ke per te zgjidhur nje problem me gjithe se ke te drejte .Keta na i kane imponuar me dhune ,qe te themi se ishim me mire ne komunizem ,se ate here funksiononte deri diku ligji ,dhe transparenca.???
  Ne qofte se doni zonje e nderuar vertete te rimekembet shqiperia duhen vetem dy gjera .

  1….Te hapen dosjet e sigurimit per te gjithe politikanet e ketij tranzicioni post komunist .Ju e dini me mire se une se dosjet e sigurimsave te diktatures komuniste, nuk jane djegur .Jane te pakten ne nje vend shume te sigurta .Me keqeardhje nuk ka predispozite , nga ana e juaj ,se te jete per keta politikanet shqiptare ,keta e kane interesin ,mendjen e shpirtin vetem nga Putini dhe vetem pasurine e tyre ,qe mos u ngopshin o zot..

  2..Dhe e fundit qe te ndalen viktimat , ku deri me sot kemi nga statistikat me shume se 8000 viktima per ceshtjen e prones ,,grabitur nga keta hajdute politikane ,dhe duke shkelur kushtetuten dhe duke shkelur te drejtat e njeriut . Nuk ka investime te firmave te huaja serjoze ,pa u zgjidhur ky problem akut i pronave dhe keshtu do shtohen vende te reja pune .Dhe po te zbatohet kushtetute shkuarja e prones tek pronari ,do te zhduki nje here e pergjithmone kete korrupsion galopante ,qe eshte dirizhuar me shume kujdes ,nga te gjitha forcat politike ,ne kor bretkocash ne unison , sot e 30 vitet e fundit.
  Ka ardhur koha dhe eshte shume e domosdoshme te vijne te drejtojne shqiperine djem e vajza te rinj ,(parti te reja ),me ideale dhe me principe perendimore ,duke zbatuar diktatin e ligjit ,zbatimit te kushtetutes ,e mbi te gjitha atehere do kemi nje ballkan perendimor me stabilitet dhe ne perjetesi te stabilizuar .Se per ndryshe na mori dreqi ,dhe nuk jetohet ne kete vend .E per kete te fundit i drejtohem popullit ,ta kuptojne nje here e mire kur te shkojne para kutise se votimit ,qe te sigurohet e ardhmja e femijeve te tyre dhe mos zbrazja e shqiperise nga rinia e saj .
  Ju uroj shendet e nderuar Zonja KIM dhe faleminderit per mirekuptimin .

  Reply to this comment
 7. Luftuam bllokmenet dhe na erdhen salimenet September 1, 14:33

  Zonje!ke dosjen e saliut qe kur ka qene sekretar partije (meqenese ju amerikanet i urreni komunistet)dhe deri tek akuzat per krime ne keto 30 vjet,nje pjese te tyre i pranon edhe vete,edhe ky kriminel do te jete deputet…
  Pyet pak parardhesit e tu…
  Ke nje ish shef shtabi ne usa dhe e jeni fshehur dhe nuk dihet se ku eshte.me urdher te kujt eshte fshehur…
  Dhe para se te bejne vetingun e te tjereve keta (ose dikush)duhet tju bej vetingun kryetareve qe ti ju drejtohesh.

  Reply to this comment
 8. Drenova September 1, 14:34

  Veting per kandidatet per deputete do beje Rama,Basha dhe Monika!
  Shume absurde dhe tallese per shqiptaret!
  Ne radhe te pare iu duhet bere VETING Rames,Bashes dhe Monikes nga nje komision special nderkombetaro-shqiptar dhe vetem ne se justifikojne pasurite e tyre(jo vetem te vetdeklatuara) te lejohen te bejne Veting te tjeret!
  Ndryshe cdo gje eshte mashtrim!

  Reply to this comment
 9. Arben September 1, 14:40

  do tu hash mutin, sorosi i vuri, ai i heq, ti bej gam gam

  se ashtu eshte skenari.

  Reply to this comment
  • Kris 1 September 1, 15:24

   Fol e qesh moj lozanjare
   Kemi listen llavr faee
   Dhe po nukk besove shihi ja tek jne
   Ke Sali Berishen vigan mbi vigane
   Kemi Ilir Meten burrin e Monikes
   Vritet per flori dhe rritet prej frikes
   Qeshu moj zonje dhe mbaje inatin
   Mos hyre ne beteja
   Se mund dot te Gjatin

   Reply to this comment
 10. fteri September 1, 15:11

  Jo vetting !…. por ARRESTIM E SEKUESTRIM PASURIE për hajdutët,politikan mafioz Sali Brishës,Lulëzim Bashës ,Ilir Metës ,Monika Kryemadheit dhe kryeministrit RAMA DHE kryetarit parlamentit Gramoz Ruçit,përfshi të gjithë klasën politike që ishin dhe jan në detyra që nga presidentët ,kryeministrat ministrat e me radhë që kan vjedhur para me thasë nga gjaku e djersa e shqiptarve .

  Kjo është drejtësi o zonja e nderuar e SHBA ,prandaj mos u tallë me shqiptarët ,vetëm me një letër për kandidatët ,por kalo në akte të pastërta arrestimi.

  Reply to this comment
 11. Pika qe sù bie. September 1, 16:08

  O ZONJA AMBASADORE, PO PSE NA FYEN.BOLL.
  GJEJA ESHTE FARE E THJESHTE : NGA NJE ANE ROGA QE KANE MARRE DHE NGA ANA TJETER PASURIA QE KANE.(me cmime reference si na i bejne neve) PIKE. ATE QE KANE TEPER U HIQET MENJEHERE. KAQ.
  NUK BEJNE ME. VETEM DO HSNE ME SHUME E DO VDESIN NGA OBEZITETI.

  Reply to this comment
 12. spata September 1, 16:45

  Kuptojeni mire se cdo te thot Z.Kim te kalojne vettingun te gjithe kandidatet qe propozohen . Ketu nuk perjashtohet Rama,Luli,Monika dhe gjithe bishtat e tjere .Ne filter do kalojne te gjithe paperjashtim se kush eshte e cpost mban.Komisjoni i vlersimit te figures nuk eshte as shteteror e as politike .Keta, nen mbikqyrjen e Aleatve do te zbardhin figuren dhe pastertin e cdo deputeti .Kur thot Rama.Luli e Monika te bejne kujdes per zgjedhjen e deputetve nuk i perjashton ata nga e njejta metode e verifikimit te figures . Ata do te bejne rekomandimet por fatin ne dore se kane Rama ,Luli,Monika dhe te gjithe kreret e partive qe garojne.
  Une fike i kam komisjonit qe do te ngrihet per verifikimin e figures .Aty mund te kemi kompromisa qe do te lindin nga presjoni politike .Nuk u besoj,se keta qe jane sot ne politike, kane gati dhe grupet kriminale qe mund ti vene ne levizje sic i vune ne 97.

  Reply to this comment
 13. Tahiri (jo ministri i suksesshem) September 1, 17:37

  Mos e merrni seriozisht Yurin. Ju kujtohet paraardhesi i saj i te njejtes rrace Luja qe prane Peskaqeneve fliste per “Peshq te medhenj” ?

  Reply to this comment
 14. 999 September 1, 21:17

  O spata derdimeni!
  Po Rames,Bashes dhe Monikes kush do ia bej vetingun?
  Apo Bashkim Ulaj?

  Reply to this comment
 15. Dhimbia e madhe popull. September 2, 01:58

  Si i pa i pa kopetent i politikes qe jam..,,kjo qe po ben Ambasadoria e Sh.B.A-se,..a eshte nderhyrie ne pune e brendesme te nje vendi sovran?!(Thjesht per erudicion..)
  …Sa komentuesit *spata*..,duhet lexuar me vemendie..!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim