Ambasadorja e SHBA publikon deklaratën e Sekretarit të Shtetit Pompeo: Të votohet marrëveshja për “Zgjedhoren”

June 11, 2020 08:35

Ambasadorja e SHBA publikon deklaratën e Sekretarit të Shtetit Pompeo: Të votohet marrëveshja për “Zgjedhoren”

Ambasadorja e SHBA, Yuri Kim ka publikuar në Twitter deklaratën e Sekretarit të Shtetit, Mike Pompeo lidhur me marrëveshjen politike në Shqipëri.

Ditën e sotme, kryediplomati amerikan tha se mirëpret marrëveshjen, për të cilën tha se do të forcojë demokracinë në Shqipëri.

“Mirëpres marrëveshjen ndërpartiake në Shqipëri për Reformën Zgjedhore, e cila do të forcojë demokracinë e saj dhe do forcojë edhe të ardhmen evropiane të Shqipërisë. Ne inkurajojmë të gjitha palët që ta kodifikojnë këtë marrëveshje”, tha Sekretari i Shtetit Pompeo.

Deklarata është një qëndrim për zhvillimet e fundit në vend dhe për lojërat e kryeministri Edi Rama me një pjesë të deputetëve që thonë se nuk pranojnë ta votojnë.

Postimi i ambasadores Kim është një përgjigje e hapur dhe e prerë e ambasadës se duhet zbatuar e votuar marrëveshja, për të mos humbur rrugën drejt BE.

j.l./ dita

June 11, 2020 08:35
Komento

13 Komente

 1. american dreams June 11, 09:14

  Ja dhe adeti i rradhes : Ambasadorja tund e shkund nje deklarate te Sek. Shtetit Pompeo qe gjithe keto kohe nuk ka bere gjum ne sy nga halli i Reformes Zgjedhore ne vendin me interes me te madh strategjik te DASH!
  Edhe kjo deklarate nuk harron te permende se kjo Reforme ashtu si gjithe tjerat para saj, “do te forcojne demokracine” qe nisur nga numri i pafund i Reformave Zgjedhore i del ta kete derguar Demokracine shqiptare ne Kozmos!

  Reply to this comment
 2. Rruga per Evrope apo te behet si Evropa June 11, 09:30

  Pse harxhohet kaq shume energji per zgjedhoren, se reforme nuk quhet, se sa lufta quhet dasem aq dhe reforma quhet mareveshje.
  Pse nuk beni dhe nje dakortesim- mareveshje se kush do qeverise dhe leni fukarain te mbjell qepe, domate e patate.
  Perderisa mareveshjet forcojne demokracine , perse “robtohen ” dykemshat me kullaro per te miratuar ligje, se mos ato na sjellin diktaturen more aman, perse l leni te “shkumezojne” , te djersiten se mos humbasin ndonje kile ,se u eshte riitur koka si qen stani,apo i leni per humor te shajne, ofendojne njeri- tjetrin ,per tu dhene kurajo, frymezim fukarenje qe te miren dhe me pula ,per te siguruar ndonje koker veze.

  Reply to this comment
 3. Uncle Sam June 11, 10:30

  Kjo Rudina Hajdari, tani le te thote qe nuk e voton reformen zgjedhore. Me Ameriken nuk ka lojra dredhuese. Edhe Murrizi po ben tangerlleqe. Po
  pse kerkoi pas marreveshjes se arritur, qe te. perfshihej ne Keshillin politik, kur kishte 5 muaj kohe ta kerkonte kete gje?

  Reply to this comment
 4. moko June 11, 10:53

  Mesazhi i Ambasadores dhe i SHBA,eshte i qarte:
  Do mbrojme reformen pa e ndryshuar,ate qe ishte,qellimi qe te vazhdojne te vidhen votat,qe te vazhdoje kakofonia e grabitjes te pasurive te popullit,qe kjo klase politike me e uryera ne Europe te jetoje edhe ne kundershtim me kerkesat e popullit,kunder shoqese civile,kunder kushtetutes,pra QEVERI ANTI POPULLORE. Perse Pompei nje ligj qe eshte anti popull thote:VOTOJENI SA ME PARE??? ÇFAR INTERES KA SHBA QE DEL NE KUNDERSHTIM ME NJE KOMB????? DEMOKRACI,LIRI,BARAZI?????

  Reply to this comment
 5. QInam QIrio QIriazi June 11, 11:05

  Te votoje ‘Zgjedhoren’ apo GOJOREN!?

  Reply to this comment
 6. Gzim Kulufi June 11, 11:48

  Cfare fitore! Kjo eshte … eshte … e paparashikuar! Ju lutemi ju te gazetes DITA, kur jepni te ketilla lajme kaq madheshtore per Shqiperine dhe politiken e saj, silleni me ngadale lajmi e jo keshtu bram! Se do na bjere te fiket nga gezimi i madh!

  Reply to this comment
 7. tom June 11, 11:56

  Po Trump a nuk ka dhene akoma ndonje mesazh?
  Po kujt nga miliarderet shqiptare te politikes i plas per Pompeon moj budallaqe.

  Reply to this comment
 8. pompisti June 11, 14:24

  qe ka kalur limitet llogjike nderhyrja e diplloacise amerikane & europjane ne Shqiperi nuk ka diskutim
  .
  ka ardhur koha qe shqiptaret normale ( nese kane mbetur te tille)

  te kerkojne zyrtarisht nga usa-be

  ose ta shpallin koloni te tyre zyrtarisht
  .
  ose te na pushtojne dhe ta deklarojne

  ose te ndahet ai vend ne 3-4 pjese dhe te mbaroje ky muhabet

  ,
  Duke i trajtuar shqiptaret keto pompeot dhe kimet e rradhes si KAVIE EKSPERIMENTALE……per fat te keq po ja ngrene lavdine atij diktatorit qe te vriste por nuk te poshtronte..

  me mire preferoj te me vrasin armiqte se sa te me perdhosin miqte….duke u zgerdhire me Salot dhe Ramot e tyre

  Reply to this comment
 9. Adih June 11, 16:39

  Sekretari i shtetit Amerikan ,permend :::::::::::::::Edi Rama ti lere lojrat dhe te meret vesh me opoziten e sotme ne parlament .Qarte e sakte .Kjo opozite ka me se te drejte , po ngul kembe per te ndihmuar popullin demokracine e tij .Kerkon me te drejte , sistemin MAZHORITAR me LISTA te HAPURA dhe mbare populli 95 % e tij eshte ne kete rast me opoziten parlamentare ..Ku PS ,LSI e PD ,kane tre vjet, qe po vine si pordha neper breke me makinacionet e tyre vulgare e bajate ??
  Listat e hapura jane per te hedhur ne lane ,te gjithe poitikanet e ketij tranzicioni post komunist ,qe e kane zemren dhe shpirtin te Rusi e Kinezi .Eshte budalla ai qe nuk e kupton .Ka ardhur koha qe ne shqiperi te vine forca te reja politike dhe me principe perendimore , te zbatohet diktati i ligjit ,transparenca e ligjit ,per kete eshte e intersuar gjithe populli mbare shqiptar ,ku do kemi nje zhvillim ne si popull dhe mbi te gjitha per interesin Amerikan me te drejte ,do kemi nje stabilitet te perhershem ne Ballkanin perendimor .Ne te kunderten ,ne qofte se Amerika do te punoje me keta 4 zybere anti zhvillim e anti shqiptar ,dhe jo me popullin mbare shqiptare , atehere i bie te ikim nga syte kembet neper bote .Shqiptaret duhet te shkojne e te flene poshte urave te perendimit ,se me keta bandite , qe shkelin kushtetuten ,perdhunojne trojet e pronareve ,nuk zbatojne diktatin e ligjit ,por interesohen vetem per interesat e tyre , nuk ka stabilitet dhe nuk ka zhvillim dhe qetesi . Kjo eshte e gjitha ai ,qe nuk e kupton eshte vetfajtore .

  Reply to this comment
 10. info analitike June 11, 17:33

  A ka ndonje gje per te thene kjo Spiropalesha e Rruges se Elbasanit per Ligjin e Amnistise Fiskale?

  Reply to this comment
 11. Mazllum Kadaifi June 11, 19:30

  info analitike @…………………………………

  Me AMNISTINE FISKALE qe beri Edi Rama tregoi se eshte cader dhe mburoje celiku , per te mbrojtur te gjitha vjedhjet si ne para , vjedheve trojeve te pronareve ,vilat dhe rezortet ne perlen e bregdetit e tj e tj te gjitheve hajduterve te LSI e PD ,pa piken e turpit ,per te shpetuar dy te tretat e bajges te PPSH ,qe eshte ndare ne tre pjese . Besoj se Amerika qe inisiatorje e SPAK dhe BKH e jam i bindur sdo i pranoje ,pislleqet e Rames qe po ben me AMNISTINE FISKALE .Ky eshte kulmi dhe tallja me e madhe qe i behet popullit te ndershem shqiptar . Kjo u pa edhe ne reformen zgjedhore ,ku Rama me LUL bashen te lidhur si mishi me kocken ndermjet tyre ,nuk aprovoi sistemin Mazhoritar me lista te hapura .
  Nderime dhe respekt per komentin tuaj info analitike .

  Reply to this comment
 12. Nuk ka rënë aq poshtë sekretari Pompeo që të meret me marrveshjet zgjedhore të Damjan Tërmeteve në Shqipëri. June 12, 07:39

  Është mashtrim. Një sekretar shteti amerikan nuk e ul vehten të meret me marrveshjen zgjedhore në asnjë vënd të botës, pa le me marrveshjen zgjedhore të Damjan Tërmeteve të PS, PD dhe LSI që dihen botërisht si kusar votash të pandreqshëm. Zonja Kim nuk mund të shes në arenën politike marrveshjen pa vlerë të saj me kusarët e djallëzuar të votave si një sukses të politikës së jashtme amerikane për të cilën u merakoska edhe Majk Pompeo. Kjo pseudo marrveshje është një atentat i ri që i bëhet zgjedhjeve të lira e të ndershme në Shqipëri dhe zonja Kim ose është një naive që mashtrohet nga çakenjtë e politikës shqipëtare ose është bërë vërtetë mikeshë e këtyre çakenjëve dhe do jetë mirë të mos fut hundët në çorbën e politikës shqipëtare se do jetë e padëshirueshme për shqipëtarët e ndershëm që aspirojnë demokracinë e vërtetë dhe jo demokracinë që bije era kusari të mikut Luli, dhe aleatëve të tij në koalicionin e pseudomarrveshjes anti zgjedhjeve të lira.

  Reply to this comment
 13. Eagle June 13, 23:46

  Tallin prapanicen te huajt me ne. Enver Hoxha ngrihu dhe eja tua lerosh te huajve

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim