Ambasadorja greke: Banorët e Himarës të trajtohen me kujdes të veçantë

October 26, 2017 12:40

Ambasadorja greke: Banorët e Himarës të trajtohen me kujdes të veçantë

 

Ambasadorja e Greqisë në vendin tonë Eleni Sourani ka kërkuar garanci për trajtimin e çështjes së Himarës

Nga Vlora, Sourani tha se banorët e Himarës duhet të trajtohen me kujdes të veçantë dhe për më tepër projekt të mos i cënojë ata.

“Jam këtu për një takim të mirëfilltë bashkëpunimi, me Vlorën dhe zonat e saj periferike.

Jemi të interesuar për të pasur një marrëdhënie të qëndrueshme mes  dy shteteve.

Po shohim bashkëpunimet edhe me Bashkinë e Vlorës, universitetin etj.

Banorët e Himarës duhet të trajtohen me kujdes të veçantë dhe për më tepër, të mos i cënojnë këta të fundit.

Shteti grek është i vëmendshëm për të gjitha zonat minoritare dhe jo vetëm Himara”, tha ajo, sipas Ora News.

E pyetur rreth deklaratave të Ministrisë së Jashtme greke, ambasadorja nuk preferoi të bënte komente politike.

October 26, 2017 12:40
Komento

7 Komente

 1. beho October 26, 12:45

  Banoret e Himares nuk kane pse te trajtohen si te vecante.Nuk ka greke ne himare prevecse atyre qe u pelqen te quhen te tille.

  Reply to this comment
 2. Arben October 26, 12:48

  SHKO MOJ SHOQE KRRUHU TI ANDEJ

  Reply to this comment
 3. KAVAJOTI October 26, 15:08

  Nuk ka grek ne himare ata qe pretendojn per greke e bejne nga interesi per para!Dhe sa per te respektuar te huaj ne si pas karos pidhos boles dillos o respektohet te huajt ne shqiperi sa nuk respektohet i linduri shqiptare!

  Reply to this comment
 4. zani partizani October 26, 15:21

  Boll u trajtuan banoret e Himares ne menyre te vecante moj zonje. Te trajtohen si te gjithe ne.

  Reply to this comment
 5. Shqip October 26, 15:34

  Gamisu ti dhe vemendja e vecante
  Po alvanoset NE greqi
  Vertet dhe ATA vemendje te vecante kane ,,ptu ptu rrace Vari Ka,i

  Reply to this comment
 6. “greqia”e sotme eshte e = me ISIS keshtu eshte krijuar October 26, 16:29

  Ne himare nuk ka “grek” jane artificial s’ic eshte e gjithe “greqie “ sotme. Shiko moj koke ndryshkur se 50% e popullsis ne “greqi”eshte shqiptare,pjesa tjeter vari leshet

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim