Ambasadorja greke: Nuk e përjashtojmë njohjen e pavarësisë së Kosovës

January 17, 2015 13:48

Ambasadorja greke: Nuk e përjashtojmë njohjen e pavarësisë së Kosovës

Greqia nuk e përjashton mundësinë që ta njohë Kosovën si shteti i pavarur dhe sovran. Kështu ka deklaruar shefja e zyrës ndërlidhëse të Greqisë në Prishtinë, Konstantina Athanassiadou.

“Unë nuk hezitoj të them që ne ofrojmë ndihmë teknike për çdo gjë që nevojitet. Fjalët që përdoren ne marrëveshje e në kompromise, ne mund të ndihmojmë. Ne nuk negociojmë në mesin e këtyre pesë vendeve që nuk e kanë njohur Pavarësinë e Kosovës, por mund të ndihmojmë në gjetjen e kompromiseve”, theksoi diplomatja greke, Konstantina Athanassiadou, që është në rolin e ambasadores së Greqisë në Kosovë.

Diplomatja greke tha se që nga prilli, në mision e diplomatik e kanë edhe sistemin e plotë të vizave, që sipas saj, kjo që tregon edhe një qëndrim të Greqisë ndaj Kosovës.

“Kosova ka një perspektivë të qartë euroatlantike, ne e përkrahim perspektivën evropiane të saj. Kosova është vend fqinjë i yni janë të mirëseardhur turistët”, tha Athanassiadou.

January 17, 2015 13:48
Komento

3 Komente

 1. Amerikani i Qete January 17, 15:46

  Ndonese jeni shume shume vone,
  nuk beni keq te na njihni,
  perpara se te gjendeni jashte…Europes!

  Mbase e keni degjuar: Serbia e ka kusht pranimi ne BE,
  ju e keni kusht per te mos u nxjerre qe andej!

  Hajde, nxitoni pra!

  Reply to this comment
 2. Taulant January 17, 21:30

  Kujdes nga “dhuratat” e ketyre bizantineve. Me siguri do te kerkojne detin nga Shqiperia.

  Reply to this comment
 3. lilo January 17, 22:20

  kali i trojes u rri mire dhe e dhuroni kur ju intereson

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim