Ambasada e SHBA: Zgjedhjet përgjithësisht të qeta, politika të zbatojë ligjin

July 1, 2019 21:17

Ambasada e SHBA: Zgjedhjet përgjithësisht të qeta, politika të zbatojë ligjin

Mbrëmjen e kësaj të hëne Ambasada e SHBA në Tiranë ka deklaruar se mirëpret përfundimet e misionit vëzhgues të ODIHR, sipas të cilit zgjedhjet e 30 qershorit u zhvilluan përgjithësisht brenda normave. Ambasada, gjithashtu, thekson se si misioni, edhe ata janë të ndërgjegjshëm se polarizimi politik kontribuoji në mospasjen e zgjedhjeve të kuptimta.

Më tej, në deklaratë, i kërkohet politikës shqiptare të respektojë ligjin dhe kontestimet të bëhen pranë Gjykatës Kushtetuese në krijim. Duke theksuar se SHBA është pranë popullit shqiptar, lidershipit i kërkohet dhe të marrë parasysh rekomandimet e ODIHR.

Deklarata e plotë:

Shtetet e Bashkuara mirëpresin përfundimet e misionit vëzhgues të ODIHR-it, sipas të cilave zgjedhjet bashkiake të 30 qershorit u zhvilluan përgjithësisht në mënyrë të qetë dhe të rregullt, si dhe dhanë një vlerësim të përgjithshëm pozitiv për numërimin e votave. Ne pranojmë, megjithatë, ashtu siç e vuri në dukje edhe misioni i ODIHR-it, se ngërçi dhe polarizimi politik kontribuan për zgjedhje në të cilat votuesit nuk kishin një zgjedhje kuptimplotë. Pavarësisht pengesave, populli shqiptar – qoftë ata që morën pjesë në zgjedhje, ashtu edhe ata që abstenuan – ushtruan të drejtën e tyre demokratike në mënyrë paqësore dhe ne i përgëzojmë për këtë.

Në këtë çast, ne iu bëjmë thirrje të gjithë udhëheqësve politikë që të respektojnë shtetin ligjor dhe të punojnë brenda institucioneve ngritura për të përcaktuar rrugën përpara për demokracinë shqiptare, përfshi përparimin me reformat e rëndësishme zgjedhore të rekomanduara nga ODIHR. Ata që dëshirojnë të sfidojnë rezultatin e zgjedhjeve, mund të presin nga Gjykatën Kushtetuese, e cila shpresojmë do të ngrihet së shpejti, me gjykatës të cilët kanë kaluar një proces rigoroz vetingu. Si gjithnjë, Shtetet e Bashkuara janë në krah të popullit shqiptar si një vend partner, një mik dhe një aleat. Ne jemi të përkushtuar të ndihmojmë për forcimin e shtetit ligjor dhe ndërtimin e një demokracie më të fortë dhe një të ardhmeje më të ndritur për të gjithë shqiptarët.

July 1, 2019 21:17
Komento

10 Komente

 1. Xhevi July 1, 21:35

  Rroftë Amerika Demokratike e palëkundur! Xhevat

  Reply to this comment
 2. intelektuali July 1, 21:42

  O Ambasada e Sorosit ne Tirane:

  KE DONI TE MASHTRONI JU ME THIRRJE PER RESPEKTIMIN E LIGJIT?

  kur:

  Ju o pushta te mafiozit, George Soros me gjithe Plamen e tij antishqyptare poshteruat Institucionet Madhore te shtetit tone dallkauk duke injoruar totalisht Presidentin e vendit dhe Dekretin e tij qe ishte botuar ne Fletoren Zyrtare, njashtu sic e poshteroi Kancelari i Gjermanise ne Kongresin e Berlinit Oto fon Bismark kur i cilesoi shqyptaret si:

  NJE FIS PREJ AFRIKE ZULU

  dhe qe e cilesoi Shqypnine si:

  SHPREHJE GJEOGRAFIKE

  Ne nje kohe qe shpetoi Skenderbeu dhe shqypnia ishin ata qe shpetuan Boten nga Islamizmi fanatik i Sulltanit kur SHBA ishte vendi i hjaduteve dhe krimineleve qe dergoheshin nga Anglia dhe Hollanda,

  prandaj:

  Ne, intelektualet properendimore me pasaporte amerikane ne xhep, me shtetesi amerikane qe ja dha Loni Adhami, Sekretari i Pare i Ambasades ne vitin 1945 qe dha shpirt kur xhelatet e Enverit i thyenin kockat e trupit nje nga nje, ju themi ju o Ambasada e hungarezit Soros ne Tirane:

  KE DONI TE MASHTRONI JU ME THIRRJE PER RESPEKTIMIN E LIGJIT?

  kur:

  Ishit ju me Plamen tuaj te Sorosit qe shkelet me arrogance te papare Ligjin shqyptar dhe poshteruar ne kete fare fje kujtimin e Loni adhamit qe e keni ne deren e Ambasades se SHBA ne rrugen e Elbasanit.

  TURP TE KENI!

  dhe:

  SHAME OF YOU!

  Nga: intelektuali

  121 Palos Verdes, L.A., California, USA

  Reply to this comment
 3. intelektuali July 1, 21:42

  O Ambasada e Sorosit ne Tirane:

  KE DONI TE MASHTRONI JU ME THIRRJE PER RESPEKTIMIN E LIGJIT?

  kur:

  Ju o pushta te mafiozit, George Soros me gjithe Palmen e tij antishqyptare poshteruat Institucionet Madhore te shtetit tone dallkauk duke injoruar totalisht Presidentin e vendit dhe Dekretin e tij qe ishte botuar ne Fletoren Zyrtare, njashtu sic e poshteroi Kancelari i Gjermanise ne Kongresin e Berlinit Oto fon Bismark kur i cilesoi shqyptaret si:

  NJE FIS PREJ AFRIKE ZULU

  dhe qe e cilesoi Shqypnine si:

  SHPREHJE GJEOGRAFIKE

  Ne nje kohe qe shpetoi Skenderbeu dhe shqypnia ishin ata qe shpetuan Boten nga Islamizmi fanatik i Sulltanit kur SHBA ishte vendi i hjaduteve dhe krimineleve qe dergoheshin nga Anglia dhe Hollanda,

  prandaj:

  Ne, intelektualet properendimore me pasaporte amerikane ne xhep, me shtetesi amerikane qe ja dha Loni Adhami, Sekretari i Pare i Ambasades ne vitin 1945 qe dha shpirt kur xhelatet e Enverit i thyenin kockat e trupit nje nga nje, ju themi ju o Ambasada e hungarezit Soros ne Tirane:

  KE DONI TE MASHTRONI JU ME THIRRJE PER RESPEKTIMIN E LIGJIT?

  kur:

  Ishit ju me Plamen tuaj te Sorosit qe shkelet me arrogance te papare Ligjin shqyptar dhe poshteruar ne kete fare fje kujtimin e Loni adhamit qe e keni ne deren e Ambasades se SHBA ne rrugen e Elbasanit.

  TURP TE KENI!

  dhe:

  SHAME OF YOU!

  Nga: intelektuali

  121 Palos Verdes, L.A., California, USA

  Reply to this comment
 4. Cou enver te shikosh saliun qe na e solle nga shpellat July 1, 21:44

  Keta amerikanet me komunista se saliu

  Reply to this comment
 5. Ardjan July 1, 23:33

  Rroftê amerika! Poshtë tradhëtarët!

  Reply to this comment
 6. Fani dr July 2, 00:05

  Mos eshte pajtushmeri ,.????
  Dy rrjeshtate e fundi t. Jane shume shoredhenees.
  Populli shqiptar (Jo partite e do USA.
  Ps.diten e pare te Fiore ndaj pd. u divorce me USA. Viizitoj perandorin remake -stalin
  bbixantine -..greqin
  p,osman -Turqin eetj
  Duke I quajture .
  “PPSRTNERET TANE STRATEGJIK????
  Cfare tha???:”
  A eshte ne vets ??????
  Te Gjitha e kane pustuare shqiperin,nder shekuj.
  rama ngel jetim e permdi European ? sh.b.a.. gjysem zeri)
  Ps, I organixoj. Projector nimrod votate kutite
  Komisioni ishte Ps,policia e ps ,prokuhorret dashnoretve qeveris ps.
  shoqeri vivile punonjesit e kryeministrisnps
  Parlamet I Ps.
  Vet shkruajn vets villain???
  Ku eshte pare e degjuare keshtu ????
  Moniste komuniste band hajdutshe- minizem
  organizojn gjedje destabilixuseprokuroria nuk ndjek agresore krimet e kriiminelet pa lejen evqecvderise socMjfton te josh militant I Ps nuke te arrests ‘prom ads policies ,arrestime me dy standard???
  Po manipuloheshin Edie ne monizem ne komision ish te nje spiune
  Njeri nuke erdhi victim
  Si t”ja bejm??? Spiuni tha nuke eshte gje??
  del votimi 99.99%
  Ashtu e lame .
  I firmest vullsem gjth komisioni .
  Spiuni Mori nje shok me vet e shkjen kun?
  Nuke more vetosh asgje avec te Norsemen thane
  “‘zonal nr 5 Lange 16 teetOerI doli100% pjrsmarrja e 100%VOTUAN PER FRONTIN????
  E pyeta” spinnin”??si u be kjo pune???
  Lene mis e NBA ate ceshtje??A I korigjuan rruges
  Apo biseduan me komisionin q e,n d e r o r e nuk mar veshe spiumnet ne ate kohl nuke njfeshin.?ju Si ambasad eshte mire ti dine pose?? sep se posh ne 250 qendra nag 1000 fletdel 250000 votuese pfa figure e fallsifikure.
  Atta njerz te monizmit Jane due sote
  Nje fjalet popullore those juju qimen ndrron zakonin nuke e hormone”’
  Ndihmojen ne rrugen e drejtbpopullin shqiptar:
  Kurt erdhi pona per votuare per pfesidebtin American edbe nje rests delicate MrvTrump premtonte e miraenje por dhe Ms Clinton ish te rivaled e forte Shqiptaret duke diture cfare ber Mr klintoni per
  Shqiptaret e kosoves anuen NgA Ms. Kinston..
  ne qendra Votimi te future ilegalisht krejt votimi dagradohetsa per qeti ne votim ato qen nje partiake jane bashkure gjth hajdutet monista
  Ne Shqiperi komuniste nuke njfeshin spiunete.
  vidhe me Mira vote per cdo qender
  Ps. insistoj dt.30 qweshlor e ska rrug tjerer
  Ps Ft 30eshtece pa negociushme Ps. Beri karshillek presidentit,
  GJENDHA ACARUE POPULLI U REVOLTUA
  BASHA e META THIRTJE per qetsi
  Ps.Dele e vet me, vidhte e sigurt.
  Poshte servile ,poshte frikacaket
  Duhet
  anulluare votimii pa drejdge I pa ndershem Jo
  I pasrer,jo inlire
  Mrs Vokshki
  Duhen zgjedje lira ,
  nderdhme,
  Drejta
  democratize
  sigurta
  Po te déjà selde vetem Ps shkoj e sighted figure mashtyuse.
  Europ
  STOP ANJLLO VOTIMIN
  Osbe e h. gjathnje Kane neglizhuare pari gabime
  Incidents…. opor Ishii zgjedhje te Mira????qeta
  Qetsua buk eshte treguse
  Ju Europe kejustevvotim moniste?
  America eshte mbrorse e liaise e democracies ne bote
  Shoresojm shumde tm USA,
  Fanudr

  Reply to this comment
 7. Alban Dega July 2, 01:28

  KRYEURGJENCA E SHQIPERISE SOT ESHTE SPAK BKH

  – Jo pushime verore Zoti Rama pa
  kurorezuar SPAK- BKH

  – Ne nuk kemi drejtesi si mund
  te kemi demokraci !

  -Jo me gomarin e Nastradinit…
  Ndiznimotoret e Benz Boingut

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Vraponi burra nuk ka me prite
  Vendimi e Komisionit Evropian per hapjen e negociatave eshte ne Tetor!
  Ne kemi ligje bashkekohore por nuk kemi drejtesi.
  Si mund te pretendojme demokraci kur nuk kemi drejtesi
  “Liri Barazi Vellazeri” ishte shpirti dhe mesazhi madhor i Revolucionit te pare Demokratik boteror atij francez qe jo vetem frymezoi por edhe ndihmoi pavaresine dhe demokracine amerikane si modelin e nenen e demokracise boterore.
  Liria dhe Barazia para ligjit eshte shpirti i saj qe sjell edhe ruan e forcon vellazerine duke perbere se bashku shtyllen e cdo shteti demokratik ne Bote!
  Asnje investitor serioz i huaj nuk rrezikon parate e pasurite e tij ne nje shtet pa ligj e drejtesi, ne nje shtet ku gjykatesit e prokuroret shesin drejtesi e deri sekrete hetmore, ku peshorja e ligjit dhe drejtesise anon nga ana e atij qe paguan me shume, ku shitet e blihet ligji e drejtesia .
  Ka tre vjet qe eshte miratuar me unanimitet Reforma ne Drejtesi dhe Vetingu e sa pune eshte bere?
  Me shume deklarata, premtime jo ne janar po ne shkurt, jo ne mars po ne prill jo ne po deri me 30 qershor e se fundi Ministrja e Drejtesise Gjoni dha “sigariqin” e kermillit se SPAK BKH do realizohen ne dhjetor.
  As gjysma e prokureve dhe gjykatesve nuk jane kaluar ne siten e vetingut… 2 a 3 ne jave ne rastin me te mire e nganjehere edhe ne muaj sikur po zbulojne Ameriken!?
  Secili prej prokuroreve dhe gjykatesve ne organet drejtuese e zbatuese te Vetingut e Drejtesise para se te emeroheshin ne to kane pasur neper duar e gjyqe 2 e 3 ceshtje kriminale ne dite kurse tani mezi kryejne dy tre Vetingje ne jave kur krejt informacionet u vijne te gateshme nga hallkat perkatese.
  Po ecin me hapin e gomarit te Nastradin Hoxhes se Anadollit: avash… avash ……
  Mjediset e punes i kane te shkelqyera.
  Paga me te larta se Presidenti dhe Kryeministri
  Aleatet dhe sponsoret strategjuke SHBA dhe Gjermania bejne thirrje per jetesimin e saj sa me pare.
  BE- ja pret kurorezimin e saj!
  Mbi te gjitha populli shqiptar mezi pret venin ne veprim te tyre menjehere. Tu japim deshmine me te forte per hapjen e negociatave per futjen ne familjen tone natyrore Evropen e Bashkuar!
  Shtatori te na gjeje me SPAK- BKH me Gjykate Kushtetuese e Gjykate te Larte, me Prokurore te Pergjithshme !
  Te punohet nate dite jo me hapat e breshkes dhe trokin e Gomarit te Nastradinit !
  Organet drejtuese te Vetingut te zgjohen nga letargjia e ariut dhe rrumpalla e Saliut dhe Like Floriut, qe edhe aty kane minat e veta me sahat
  Kjo eshte emergjenca kombetare e shqiptareve, e Shqiperise dhe aleateve tane strategjike me SHBA ne krye !
  Vraponi burra nuk ka me prite ! –
  Jo me gomarin e Nastradinit… Ndizni motoret e Benz Boingut
  Yes you can !

  Reply to this comment
  • intelektuali July 2, 09:38

   Fole edhe ti o spiuni i Enverit, Hamdi Dega?

   QE DO TE ANTARSOHESH NE BE ME ENVERIN NE BALLE DHE ME TRENIN E KRIMEVE TE TIJ KUNDER NJEREZIMIT QE MBUSHEN LUMENJ ME GJAK NJERIU NE SHQYPNI?

   He mo spiuni i Sigurimit te Enverit, Hamdi Dega me MONSTREN gjakatare te Partise se Punes do te antarsohesh ti ne BE?

   Reply to this comment
 8. intelektuali July 2, 09:38

  Fole edhe ti o spiuni i Enverit, Hamdi Dega?

  QE DO TE ANTARSOHESH NE BE ME ENVERIN NE BALLE DHE ME TRENIN E KRIMEVE TE TIJ KUNDER NJEREZIMIT QE MBUSHEN LUMENJ ME GJAK NJERIU NE SHQYPNI?

  He mo spiuni i Sigurimit te Enverit, Hamdi Dega me MONSTREN gjakatare te Partise se Punes do te antarsohesh ti ne BE?

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*