Amoku kundër Ramës (dhe gënjeshtra e tretë historike “Berisha s’kthehet më”)

September 27, 2016 00:41

Amoku kundër Ramës (dhe gënjeshtra e tretë historike “Berisha s’kthehet më”)

Andrea Stefani

 

Thuajse paralel me replikën tënde Zheji, që tentonte të më ndriçonte se problem i Shqipërisë sot është Rama dhe se Berisha nuk vjen më, pashë të publikuar edhe një deklamim të Lulzim Bashës që mbyllej me kredon “Shqipëria më mirë pa Ramën”! Eshtë pikërisht kjo që më shqetëson edhe në pozicionimin tënd koleg. Harmonia e plotë me kauzën e lidershipit të PD për të larguar me çdo kusht Edi Ramën. Dhe 26 vjet përvoja të hidhura për Shqipërinë, më kanë krijuar bindjen se nga një SHQUP i dirigjuar nga autokrati Berisha, nuk mund të dalë asnjë kauzë e mirë për Shqipërinë.

A kam prova për këtë që them? Gjendja e mjeruar e shtetit pas jo pak por 26 vjetësh tranzicion, rrëfen me elokuencë maksimale aftësinë destruktive të kultit të këtij sharlatani që shtiret si demokrat dhe që, mjerisht, ja ka arritur t’i japë ton konfliktual jetës politike si kur ndodhet në pushtet, ashtu edhe në opozitë. Prandaj kur Berisha kërkon me ngulm largimin e Ramës, jo vetëm logjika por edhe intuita më përforcojnë bindjen se asgjë e mirë nuk mund t’i vijë vendit nga ngopja e këtij amoku.

Në rastin e Berishës jam i sigurt për shkaqet e amokut anti-Rama. Eshtë gjakimi për të bllokuar reformën në drejtësi që kërcënon të ndëshkojë një mullar krimesh dhe korrupsioni të pandëshkuar për mbi dy dekada dhe strumbullari i të cilit, është Saliu më klanin e tij. Dhe kuptohet që largimi i kryeministrit që mbështet reformën në drejtësi (kur ata në opozitë e kundërshtojnë të “shqetësuar” për “sovranitetin” dhe “Kushtetuën”) në një moment kur reforma sapo ka nisur të përparojë, do të ishte njësoj si të shkarkojë një gjeneral në momentin që ai sapo ushtrina është hedhur në sulm. Çorientimi do të qe total dhe disfata e reformës e sigurt.

Ndërkaq, Zheji, nuk mund të flas me siguri se ku i ka rrënjët xanxa e sulmit tënd kundër Ramës. Dua të besoj se është thjesht bindja si gazetar që Rama është  korruptuar. Por “provat” që ofron nuk janë fare të mjafta për ta themeluar një bindje të tillë. Nuk jam prokuror dhe nuk mund të them me siguri se në ato 5 raste korrupsioni që përmend nuk ka gisht edhe kjo qeveri, ndonëse 3 prej tyre origjinojnë nga qeveria e kaluar. Por përsëri, ato nuk janë provë për korruptimin personal të Ramës. Lidhur me kanabisin, habitem që ke besuar përrallën kolumbiste se sot, që agjësohet më shumë kanabis nga policia, gjendja është më kritike se kur asgjësohej vetëm sa për të thënë se po luftohej.

Por, për për të gjitha këto, ne do të mbetemi në sferën e spekulimeve boshe, duke trazuar kazanin e llafeve të Berishës, sa kohë që nuk vepron një prokurori që heton dhe një drejtësi që ndëshkon. Për këtë na duhet reforma në drejtësi. Prandaj mbështes, përkundër gjakimeve të Berishës, avancimin e reformës në drejtësi, vullnetin e palëkundër politik për të cilën, e kam parë vetëm te “i korruptuari” Rama. Dhe mezi pres që kjo drejtësi të vijë për të kaluar në skanerin e saj edhe ato raste që t’i përmend si edhe këdo që duhet të japë llogari para saj. Edhe Ramën vetë, nëse e meriton. Mos më thuaj që ke përvetësuar përrallën tjetër berishiste se amerikanët po përgatisin një drejtësi që të jetë e varur nga Rama.

E sa për Berishën, provat për korruptimin e tij personal janë pasuria e tij e maskuar me paratë dhe pronat e vëna nga fëmijët e tij jo vetëm me anë privilegjesh e favorizimesh që buronin nga posti i babait, por edhe nga përfshirja e tyre në biznese si “Gërdeci”, ku strukturat e shtetit u gërshetuan me ato të mafies së municioneve (ka degradim më të thellë të shtetit se kaq?) në një biznes të zi që derdhi gjak të pafajshëm dhe shkatërroi me qindra jetë. Mos duhet që teknikën banale të fshehjes së pasurisë pas fëmijëve, këtë teknikë të rëndomtë të pastrimit të parave dhe pasurisë korruptive, duhet ta pranojmë duke mbyllur sytë?

Por kjo pasuri e dyshimtë, nuk është asgjë përballë provës së krimit të përbindshën të vrasjes së protestuesve në 21 janar dhe për të cilin, përgjegjësia e Berishës është e drejtpërdrejtë. Se u  vranë para zyrës së tij dhe, kam të drejtë ta dyshoj, me urdhër të tij. Ndryshe përse do ndërmerrte atë fushatë shpifjes dhe falsifikimesh, të fshirjes së provave duke penguar deri edhe hetimet e prokurorisë që e përdhunoi me fyerje e sharje? Nëse ky falsifikator profesionist nuk përgjigjet për krime të tilla si “21 janari”, do të jetë treguesi se drejtësia nuk ka ardhur në Shqipëri. “21 janari”, “Gërdeci”, korrupsioni 200 milionësh me rrugën Durrës-Kukës, falja e ujrave detare, do mbeten kriteri i vlerësimit. Të mos flasim për një listë të gjatë krimesh për të cilat ai akuzohet si frymëzues dhe nxitës nga ish-bashkëpunëtorë të tij të afërt, si Izet Haxhia për shembull, që sot neglizhohet për turp pikërisht nga një prokurori e kapur prej Berishës. I kemi thënë e stërthënë këto të vërteta por, për sa kohë që hileja e propagandës berishiste bazohet të përsëritja pa fund e gënjeshtrave, nuk ka mjet tjetër kundër saj përveçse përsëritja pa fund e të vërtetave.

Për importimin e mbejtjeve (kjo lidhur me një prononcim të fundit të Mustafa Nanos) si arsye për të larguar Ramën, kam patur mendimin që qeveria duhet ta zgjidhë në bashkëpunim të ngushtë me shoqërinë civile. Gjë që po rezulton se nuk e ka bërë mirë. Por a është kjo një arsye për të larguar Ramën?! Janë çështje që mund të devijohen fare lehtë në një populizëm destruktiv. Por edhe në këtë rast dua t’i mbetem besnik të vërtetës. Nga ato që kam dëgjuar prej disa specialistëve të fushës, duket që ligji i sapo miratuar është brenda të gjitha standarteve të BE duke lejuar importin e një liste shumë të ngushtë mbetjesh që përdoren si lëndë e parë, dhe pa mbetje, nga industria ricikluese. Pra nuk është fare e vërtetë se kemi të bëjmë me të njëjtin ligj të anuluar nga qeveria Rama në vitin 2013.

Por shoqëria civile ka paraqitur, në mos gaboj, një pretendim jo pa bazë: A është në gjendie shteti ynë t’i përmbahet këtyre standarteve të ligjit duke i ruajtur ato përballë agresionit korruptues të mafies së plehrave që, me shumë gjasa, nuk do të mungojë? Mendoj se në kushtet kur shteti ka treguar dobësi deri edhe për garantimin e cilësisë së ushqimeve në treg, ky është një shqetësim i bazuar. Megjithatë, nëse shteti sot nuk garanton deri edhe cilësinë e akullores mos vallë zgjidhja është të mos prodhojmë më akullore?! Këtu shtrohet çështja si do zbatohet një ligj i mirë nga qeveria dhe jo ajo e kundërshtimit të një ligji të keq si ai i vitit 2011 miratur nga qeveria e PD. Çështje që zgjidhet me bashkëpunim dhe jo me kundërshtim. Nuk është një ligj i mirë për importin e mbetjeve ai që ja hap shtigjet mafias për kontrabandimin e plehrave. Aq më pak zbatimi me rigorozitet i këtij ligji, por shkelja e tij. Por i takon shoqërisë civile të investigojë nëse barrierat e vendosura nga qeveria për mos kontrabandimin e plehrave nën maskën e mbetjeve, janë ato që ajo thotë se janë dhe, nëse janë të mjafta apo jo. Arroganca është e papranueshme për të gjitha palët.

Mendoj se skepticizmi i bazuar i shoqërisë civile, nuk duhet të shërbejë edhe si shkak për rrënimin e industrisë së riciklimit që është po ashtu e rëndësishme për ruajtjen e mjedisit. Dhe është akoma më e pa pranueshme që PD e cila, kur qe në pushtet, miratoi një ligj që lejonte deri edhe importimin jo të mbetjeve por tamam të plehrave që duheshin djegur apo groposur duke ndotur mjedisin, të tolerohet për t’u shitur si kampione kundër imporit të “plehrave”, të tolerohet që një çështje të tillë ta keqpërdorë politikisht për qëllimin e saj, largimin e Ramës, ndërrimin e qeverisë dhe sabotimin e reformës në drejtësi. Koha ka provuar se kauzat e përbashkëta me Berishën janë fatale jo vetëm për Shqipërinë por edhe për ata që aderojnë në to. Kjo është tashmë aksiomatike.

E sa për atë që nuk kthehet më Berisha kjo është versioni i genjeshtrës së tretë historike të PD. E para ishte, në nisje të tranzicionit, se Berisha ishte demokrat dhe solli demokracinë në Shqipëri. Gënjeshtra e dytë qe ajo e hedhur në vitin 2005 se Berisha “ka ndryshuar” se nuk ishte më ai autokrati që i bëri gjëmën Shqipërisë në vitin ‘97. Janë dy gënjeshtra që i kanë kushtuar shumë Shqipërisë. E treta gënjeshtër është kjo e sotmja, se gjoja Berisha ka ikur dhe nuk e drejton më PD dhe se nuk vjen më në pushtet.

E vërteta është se Saliu nuk ka ikur, nuk e ka lëshuar për asnjë sekondë timonin e PD. Dhe nuk do ta lëshojë kurrë. Përralla se “ka ikur” është një farsë e turpshme por dhe pohimi se edhe berishistët e shohin që kohëzgjatja e tij në lidership nuk justifikohet nga asnjë parim i demokracisë. Se largime të vërteta janë ato të Toni Blerit apo Kamerunit, që tashmë nuk kanë më asnjë ndikim në partitë respektive.

Berisha e di këtë dhe, si mashtrues me përvojë që është, vendosi ta pastrojnë lidershipin nga Berisha duke përdorur si lavatriçe Lulzimin. A duhet ta gëlltisim një mashtrim të tillë që më ngjason me larjen e parave të pista? Ata që e gëlltisin kanë nevoja që shkojnë përkundër të vërtetës. Si në përrallën daneze ku edhe pse e shihin qartë mbretin lakuriq, oborrtarët mburrinin rrobat e mbretit. Dhe kthehet në pushtet Berisha, kthehet i nderuar koleg! Ai nuk rri në SHQUP që t’i bëjë garniturën e opozitës Ramës. Rri për pushtet. Ditën e rënies nga “fiku” është betuar të punojë 24 orë në 24 orë për këtë qëllim. Ndaj mund të kthehet një ditë i fshehur prapa një tjetër kostumi a fytyre. Si prapa Lulit sot. I fshehur prapa një koalicioni. Për ta drejtuar qeverinë dhe kukullat që mund të vendosë nga shtëpia a vila në Lalëz. Nuk mund të ndodhë ndryshe. Sepse e tillë është struktura e PD. Ajo është një parti e Berishës që nuk ekziston dot pa të. Ndërsa Berisha është padrinoja i PD. Dhe pengesa më e madhe që ky autokrat të realizojë amokun e tij për pushtet, është “i korruptuari” Rama dhe reforma në drejtësi që ai mbështet i mbështetur edhe nga SHBA dhe BE. Prandaj në dyluftimin Berisha-Rama, që është sot dyluftimi real politik në Shqipëri, jam me Ramën kundër Berishës. Jam për largimin e Berishës. Gjë që e mundëson vetëm drejtësia!

September 27, 2016 00:41
Komento

25 Komente

 1. alphade September 27, 02:53

  Vetem nje gazetar medioker,gazetaruc, deklaron pa pike
  pergjegjesie seBerishovici nuk vjen me ne pushtet ! Kjo
  deklarate mund te konsiderohet ne rastin me te mire nai-
  vitet dhe ne rastin me te keq mashtrim per t’i hedhur hi
  syve popullit elektorat !
  Sali Berishovici ”mbase ”nuk do te deshte te vihej ne krye
  te politikes shqiptare por kur urdherohet nga UDB-ja Mi-
  llos ,Milloshevicit desha te them , ai bie ne gjunje per te
  cuar deri ne fund shkaterrimin e Shqiperise ,ashtu sic ka
  bere pergjate 27 vjeteve ,ku ka futur ne ”pranga”: presi-
  dentin , drejtesine , avokatet,prokuroret,gjykatesit ,,etj.etj,
  ajazet ,etj. dhe thjeshte me nje te shkelur syrin ata hidhen
  si bisha kunder kundershtave te te gjitha llojeve e katego-
  rive ,duke patur si leitmotiv : qellimi justifikon mjetin.
  O tempora o mores ! Quo vadis ?

  Reply to this comment
  • ben tirona1 September 28, 14:32

   Per mua si Berisha ,si rama jane te njejte.
   Koha do ta provoje.
   Do te me vinte mire te vinte ne fuqi nje parti e re,me njerez te rinj dhe te pa kapur,mundesisht njerez qe kane studiuar jashte dhe kane nje vizion te ndryshem nga keta plehra te te tri kraheve qe e kane rrjepur Shqiperine gjer ne kocka.
   Ndoshta ndodh,por historikisht ska ndodhur asnjehere dhe historia e lengimit dhe bythelepirjes shqiptare shkon thelle gjer ne kohet me te vjetra.
   Sa per Stefanin,jane akoma te fresketa artikujt dhe mbeshtetja qe ai i bente njehere e ne kohe Taci oilit.
   I lepinte bythen per ca pare dhe karburant free dhe te vjen keq kur sheh teveqele komentues,qe per hakun dhe inatin e Berishes,apo tifozllekun ndaj PS,jane extreme te kenaqur me baxhellen shkrim te Stefanit.
   Ju jeni servile dhe do vazhdoni te jeni,sepse truri ju ka ndryshuar dhe nuk shkon me ne origjinal,ku besohet,se
   nje shtet qe mbetet i fundit ne tabelen e Evropes,ka drejtues maskarenj nga te gjitha krahet dhe jane njesoj pavaresisht nga rendesa e fajit.
   Vazhdoni lepini bythe dhe servilosioni PS dhe Rames,por mos harroni se e mbeteni historikisht servila dhe bythelepiresa te nje sistemi te deshtuar korruptiv Berisha-Rama-Meta and CO.
   Te gjithe jane njelloj ,o te mjere ,por vazhdoni te lepini bythen e me te fortit dhe pushtetit.
   Mos kujtoni se Rama s`eshte si Berisha!Eshte me keq,sepse njerezit e ndershem politikane mesojne nga gabimet e te tjereve me pare dhe sakrifikojne te bejne nje vend tjeter,duke rritur vendet e punes,duke rritur ekonomine,duke ulur taksat,duke rritur rrogat dhe pensionet et,etj.
   Ku eshte Shqiperia e Edi Rames tani?
   E fundit ,sic ishte ne kohen e plehrave te meparshem te PD,PS apo LSI.
   Mbeteni servile te vegjel,qe i gezoheni makines se pare ne fshatin Shqiperi,por harroni se keta plehrat e sotem,nuk po bejne asgje te mire per ju dhe vetem pasurohen ,koncensionohen dhe qeshin,po po qeshin,kur shohin se ju jeni gati te digjeni ne zjarr per ta.Teveqele!Tifoz me ca gangstere dhe hajdute.
   Turp!
   Por ju s`ndryshoni dhe do vazhdoni servilosjen,sepse truri tashme ka ndryshuar

   Reply to this comment
 2. alphade September 27, 03:13

  Si nuk doli nje Avni Rustem per kete kerrme te neveritesh-
  me qe kundermon shurre ne brekushet e mbushura me
  ”merda ”…!!!

  Reply to this comment
  • Amok Antienverist September 27, 13:11

   Dy pseudo-analiste perplasen koke me koke ne mes te rruges, dhe pasi shahen mire e mire, ja plasin debatit rreth politikes. Ja beft i pari, sigurisht doker e sajuar:

   – A e morre vesh? Berisha nuk vjen me!

   – Si the mo, s’vjen me Berisha? E pse jo? Nga ka humbur gjytyrymi? Mos ja mbathi dhe ky andej matane, si puna e Ahmutit?

   – Po c’ne o trap. Nuk vjen me ne pushtet, per kete ta kisha llafin…

   – He heee, e pse jo?

   – Se ka mbaruar fare, s’ka me takat, kaq i trashe je mos ta kuptosh?

   – Cudi e mesme! Po prit or daj, nje im i ngushte, politikan (leshi kuptohet), me tha dje se doktori kishte dale prap ne parlament, dhe s’pushonte duke llapur si gore nga foltorja. Askush s’guxonte t’ja nderpriste fjalen. Rama jo e jo, po as Meta s’guxonte! Me pak fjale, Saliu jo qe s’ka ndermend te largohet, por fale heshtjes se dyshes haleate, ai duket se po ja hyn akoma me thelle politikes. Thone se e lene me qellim te lehe, qe t’ja ule kokat deputeteve humbameno e t’ja u rubase atyre minutazhin qe kane ne dispozicion. Kam hall, se kete qe po u bejne deputeteve po na e bejne dhe ne analisteve, per t’na telendisur sa andej kendej si laraska. Ndoshta e kane bere me plan qe te fillojm t’ja lepijm prap menderen Saliut… A te kujtohet, edhe ti njelloj si ne ishe…

   – Une? Kurren e kurres! Si s’te vjen turp qe me quan bythlepires? Une vertet kam qene pedagog i marksizem-leninizmit dhe perqafues i zellshem i idealeve komuniste te Enverit, por kur erdhi demokarcia saliniste e nderrova zanatin. Jam konvertuar qysh ne 91-shin ne anti-enverist a anti-komunist, merre si te duash. Kam bere kthese si nata me diten… Yyyyt legen!

   – O kapter, legenin mbaje per vete, se edhe ish sekretari i PPSH-se te spitalit u detyrua te konvertohej ne 91-shin ne antikomunist, se ndryshe nuk kishte si te behej “demokrat”. Ju nuk jeni legena, po govata! Nga ato te cpuarat fare…

   Reply to this comment
 3. intelektuali September 27, 03:53

  PLEHRAT NUK JANE AKULLORE, SIC NUK ISHIN AKULLORE AS LHL-TE E ASADIT

  prandaj:

  O Andrea Stefani qe nga enverist-marksist i penduar je transformuar ne anti-berishist dhe filo-edvinist degjo nga ata qe kane vuajtur nga te tre ideollogjite e treshes famoze te renditur me siper se:

  EDHE SALIU EDHE EDVINI JANE PJELLA IDEOLLOGJIKE TE PARTISE SE PUNES DHE PRODUKTE ORIGJINALE TE “MURTAJES” BOLSHEVIKE QE MBOLLI ENVERI KOHE ME PARE.

  prandaj:

  Mos u zorit kaqe shume per te renditur krimet e Saliut se i dine te gjithe, por mundohu te spjegosh:

  PSE SALIU HIQET SIKUR ZIHET ME EDVININ NDERKOHE QE BASHKEPUNOJNE NE TERRIN E NATES ME MIRATIMIN E LIKES?

  Mjafton te kujtosh si shpetuan nga Drejtesia te tre Fullan Kusarin, qe gjithe teoria jote e Edvinit te “Pakorruptuar” dhe e Saliut “Mafioz” te shkrihet menjehere, si edhe ne shume ceshtje te tjera ku interesi per LEKA i bashkon totalisht.

  PSE NUK E NDESHKOI EDVINI SALIUN PER KRIMET QE RENDIT TI, PREMTIM THEMELTAR I TIJ NE FUSHATEN ELEKTORALE?

  Ku i duhet te fuse brenda ndonje mjeran per dritat urdheron Gjykatat si Stalini, por kur duhet te ndeshkoje banditet e Saliut fshihet si SKUTH poshte fustanit te Drejtesise se Korruptuar duke pritur VETTINGUN e nderkombetareve. Po pse i beson ti me te vertete nje perralle te tille? Po VETTINGU qe te funksionoje punen e tij te pare duhet ta filloje nga Edi Rama qe ka deklaruar 3000 eur te ardhura ne vit dhe qe ndertoi sapo mori pushtetin vilen e tij me materiale te “varfera” ne reze te Dajtit. Qe te mos flasim se betonizoi Tironen si mos me keq gjate mandateve si Kryebashkiak per 10% e seksereve te tij, te kamufluara si tani me plehrat me demagogjine e “MERAKUT” per biznesin e ndertimit. Hyp tek Kulla e Vodafonit she shikoje produktin e Edi Rames qe te bindesh se “MERAKU” i tij per biznesin albanez eshte vetem nje fasade demagogjike qe e rendit Shqypnine me keq se Kolumbia.

  prandaj:

  Mos i mesho me force teorise se njohur enveriste:

  EDVINI KA CA TE KEQIA, POR SALIU ESHTE ME I KEQ.

  sepse:

  NJERI ESHTE MUT DHE TJETERI KAKE SI JASHTEQITJE TE PARTISE SE PUNES.

  Nuk e pe Edvinin me “Mriken” e tij si dekoruan Nexhmijen dhe Viton si veterane te Luftes jugosllave te Enverit, dhe si u dha pensione shtese xhelateve te Partise se Punes qe kane mbushur lumenj me gjak njeriu ne Shqypni dhe qe sot nuk ndjejne kurfare pendimi apo ndjese per krimet monstruoze te komunizmit ne vendin tone?

  atehere:

  Per cfare krimesh te Saliut flet me kaq pasion kur krimet e Enverit kne mbetur te pandeshkuara dhe te padenuara nga politika jone kombetare.

  Sa per kanabisin e ministrit Tahiri mos u bej qesharak me argumenta idiote sepse ne Kolumbi prodhuesit e droges tip kokaine, si ajo e Ermal Hoxhes, BOSIT te Xibrakes te Taulant Balles kane frike te ndertojne pista avionesh se i kap DEA menjehre, nderkohe qe Rilindjes Socialiste nuk i plas fare dhe i nderton keto pista ashiqare ne mes te sheshit, prane autostrades per t’i lehtesuar punen trafikanteve, si thua ti:

  KJO PA LEJEN E QEVERISE ESHTE?

  Edhe shume shqyptare nuk jane dakord me deklaratat ekstravagante te Muc Nanos kur thote se Edi Rama eshte bere i LIG dhe i korruptuar vitin e fundit, sepse Edi Rama ishte i tille qe ne fillim te mandatit kur bente mareveshje ne terrin e nates per te depozituar LHL-te e llahtarshme te Asadit dhe i paraqiste me demagogjine e tij enveriste si “KARAMELE” bamiresie, ashtu sic do t’i paraqese plehrat e Botes tani, ashtu sic genjeu me “taksen e tij marksiste progresive” qe do te zgjidhte me shkop magjike varferine dhe papunesine me parrullen: “Grabite te pasurin dhe darovite te varferin”, ashtu sic genjeu dhe mashtroi shqyptaret qe do te bente shtet ligjor shllafari, pa taksa dhe tatime dhe dhe po ben shtetin e Mafies Italiane realisht me kriminelet qe ka futur ne Kuvend. Apo ti nuk i di fare keta kriminele alla Frroku dhe Vellezerit e tij dhe s’te vjen zeri?

  Per ta mbyllur kete debat pa kurfare vlere:

  E KEQJA ME E MADHE E EDVINIT ESHTE JO SE ESHTE I KORRUPTUAR SI TE GJITHE ENVERISTET E TJERE, POR SE ESHTE I PAAFTE TE DREJTOJE SHTETIN

  dhe se shpalosja e teorise:

  EDVINI KA TE META, POR SALIU ESHTE ME I KEQ

  do ta mbaje Shqypnine si nje fis prej Afrike ZULU

  Reply to this comment
 4. Arber Iliri September 27, 04:17

  Stefani , analize e pjekur serioze dhe e drejte, per te gjitha at qe e kane mendjen ne vend dhe qe vertet duan perparimin e ketij vendi dhe modernizimin e strukturave shteterore ne te gjitha pushtet.Berisha vazhdon te mbetet fenomeni me regresiv i ketij vendi.E quaj fenomen se aktualisht i tille eshte, nuk ka te beje me me Berishen si person por ky person instaloi nje filozofi te aktivitetit politik, partiak e shteteror qe me patjeter duhet vite te shkulet edhe mbasi Berisha te mos jete me fizikisht i pranishem ne politike.Keshtu jane demet qe sjell nje lider i mbrashte aq me teper 25 vjecar ne nje shoqeri jo moderne si e jone.

  Reply to this comment
 5. Kola September 27, 05:03

  Plotesisht dakort me Yzeirin. Kjo eshte nje tjeter bythelepirje e zagarit Zheji. Berisha eshte si ai kanceri qe pa helmuar gjithe trupin e Shqiperise dhe shqiptareve dhe kete e deine te gjithe, pervec Zhejit qe akoma shpreson ti kthehet fati pas.

  Reply to this comment
 6. Guri September 27, 06:27

  Z. Stefani! Me sakte e me shkoqur veshtire se mund te thuhet. Por, mos harro se, nuk ka dale kot thenia qe, “shurdhi me i keq eshte ai qe nuk do te degjoje”. Dhe Zheji eshte nje nder ta. Pse e ben kete ai? Mjafton te lexosh komentet e lexuesve pas shkrimit te tij dhe e kupton mirefilli, atje behet “skaneri” i vertete. Une do te thosha vetem kaq: sepse Zheji nuk ka shtylle kurrizore, shkon andej nga i hedhin ndonje kocke. Ata qe nuk ia hedhin, per Zhejin, duhet te largohen nga pushteti.

  Reply to this comment
 7. s.h. September 27, 08:31

  Sakte, qarte, thjeshte fare !

  Reply to this comment
 8. BLACK SWAN September 27, 08:44

  ti je nje demogog ,nga ata te sojit me te keq , me shume pune u prish atyre qe mbron sesa ata qe kundershton
  ti kujton se masa qe lexon eshte ajo e vitit 89
  jo Stefani , Rama vetem eshte ber si tellalli i “koncert ne vitin 36 ” , ne nuk jemi me ata te 89
  Cdo qeveri qe vjen eshte pjella e asaj qe iku dhe babai i asaj qe do vije ” – Andreoti
  Rama jot mbrojti me besnikeri oligarket e Berishes( ” te fala Sandrit “) , Zheji nuk thote dot shume nga arsyet korruptive te kesaj qeverie se i preken ndjenjat e atyre qe e paguajne ,por gjithe te tjeret i shohin
  Deshtim total ne kaq pak kohe nuk ka qeveri qe mund te kete njohur . eshte e kote qe vazhdon pompon parrullen ” po ikem ne do vij Berisha ” ,sepse
  DHE DJALLI DUHET TE BEJ PAKT ME SHQIPTARET , VETEM QE RAMA TE IKI !!!!!

  e megjithate ka te drejte Zheji kur thote qe Berisha nuk kthehet me , sepse nuk eshte Nano qe rrinte si langaraq pas kujtdo derisa e mori vesh qe e tallnin te gjithe , Berisha eshte diçka tjeter dhe nuk vjen me si drejtues , sepse po te ishte keshtu Rama jot do ishte i vdekur tashme , me peshtyme e “vret “Berisha
  politikisht i vdekur dmth , se jemi ne vale kercenimesh dhe si dihet …..

  Stefani , nuk durohot budallalleku i njerzve ,i atyre qe nuk dine pra dhe ju falet , por ata qe dine behen te urryeshem , dhe akoma me i urryeshem eshte servilleku
  TI TA SHPIF !!!!

  Reply to this comment
 9. Kruja September 27, 09:18

  100 % e sakte .Analize perfekte , kush ka memorie te shkurter te besoje Zhejin e company

  Reply to this comment
 10. Gazeta 24/1 September 27, 09:26

  O SaliQëni, mos e befsh piken e ajrit, ti qe je bere gangrena e ketij vendi.
  O katran me boje, u plake por nuk u lodhe duke i bere gjemen shqiptareve. Zoti, qe ti i pafe e permend kur uron “Zoti e bekofte Shqiperine”, me ate goje te ndyre qe shan edhe ne parlament me fjalet me te ndyra, qe nuk i perdor as nje rrugac, do te ta beje gjyqin. Zoti vonon, por nuk harron. Ne zjarrin e ferit do te perfundosh, si vrases, si mashtrues, si i pabese dhe i pafe.

  Kur shikon këtë manipulues te llahtarshem shqipfoles, qe pergjerohet per ”sovranitetin”(renegati qe shiti detin e shqiptareve te greku!), ”Kushtetuten”(antishqiptari qe e ka anatemuar dhe nuk e votoi kurre!), si dhe per ”te drejtat e njeriut”(qëni i luftes qe vrau ne Gerdec dhe para kryeministriae), habitesh se si “standardet” e hipokrizizë te kesaj ”mostre” nuk paskan kufi…….. . Edhe ”diktatori me i eger i Europes” duket amator ne kete ”art te piset”, krahasuar me kete ”manjak paranojak dhe delenxhi”, i cili eshte edhe ”shqiptari(?)”-MË ANTISHQIPTAR I TË GJITHA KOHËRAVE.

  Per ata qe skane as sy, as veshe dhe as tru:

  -Së pari, njeriu që u përdor si “mishi i dhisë” në lëvizjen studentore dhe më pas në partine demokratike, u kthye më pas në “ustai i mishit të dhise” në demokracinë shqiptare, ka një ngjashmëri të çuditëshme me personazhin më negativ të Charles Dickens-it në novelën e tij David Copperfield(1849)-Uriah Heep, të cilin “mishi i dhisë” duhet ta këtë lexuar, si tifoz i letërsisë që prezantohet sa herë ka rast.
  Uriah Heep – Është Arkitipi i hipokritit, fillimisht një njeri i përkushtuar deri në pështirosje, si sekretari i Z.Wickfield dhe dalë nga dalë ortak i tij, ai gradualisht zbulon karakterin e tij të dobet dhe të dyfishtë të një njeriu të paskrupullt, arrogant dhe shpirtzi, deri sa mbasi falsifikon dokumentat, përvetëson pasurinë e tij dhe familjes së tij. Përfundimi? Shumë i thjeshtë. Mbasi zbulohen fallsifikimet, ai përfundon në burg.

  -Së dyti, këtu është me vend referimi tek një pasazh nga nga fjalimi i Fan Nolit për moralin dhe patriotizmin, në Parlamentin e Shqipërisë(1923):
  -Anarkia morale: Këtu qeni nuk e njeh të zonë, këtu karakteret dobësohen, qullosen dhe ndërrojnë formë e ngjyrë dita me ditë si në kaleidoskop. Këtu ambicjet janë pa fre e pa kufi, këtu i padituri i di të gjitha dhe i pazoti është i zoti për të gjitha.

  -Anarkia patriotike: Këtu brenda një dite si me magji tradhëtori bëhet patriot dhe patrioti tradhëtor. Këtu shohim përpara syve tanë të kapërdisen si patriotë të mëdhej ata që kanë luftuar për harfet dhe për flamurin e babës, që kanë djegur Shqipërinë e Mesme ose ata që janë puthur me andartet e i kanë ndihmuar te shenjtërojnë anë e mbanë Toskërinë. Këtu si më thoshte një mik është më mirë që njeriu të jetë tradhëtore të shikojë interesat e tij sepse kështu do të jetë i sigurtë që të nesërmen do të prokllamohet patriot i madh.

  -Së treti, me “bëmat” e tij, “qëni që të ha tinës”, justifikon edhe përcaktimin e Fan Nolit(1924), dhe eshte perfaqesuesi tipik i pjeses me te padenje te asaj krahine, sikurse ndodh ne çdo krahine tjeter :
  A të duhen sharlatanë,
  Që të lëpihen në çdo anë,
  Që të përçajnë vatanë,
  Ke sa të duash Tropojanë.
  Noli kete percaktim nuk e ka per te gjithe tropojanet(por vetem per bastardet), mbasi ai ka shkruar edhe Elegji per Tropojanin Bajram Curri, Dragoin e Dragobise-trim tribun i vegjelise, qe u vra nga forcat zogiste dhe agjentet serbe te prire nga Ceno beg Kryeziu, ne vitin 1925 ne Dragobi.

  Litari po mblidhet, ngadale-ngadale por pa ndaluar. Drejtesia do te vendoset. Minjte po dalin nga “galeria”. I uroj “mareshallit antishqiptar” te jetoje sa me gjate qe te provoje 313.
  Me pas, ky i pa fe, ka gjyqin e fundit, para Zotit.

  Reply to this comment
 11. Doneta September 27, 09:41

  Bravo Stefani,analize perfekte per nje kriminel ordiner si Berisha.

  Reply to this comment
 12. Shqupi September 27, 09:44

  Denoncim
  Mbasi lexuam shkrimin ne Gazeten Dita, ku i shituri –Stefani, manipolo historine i shtyre nga tek Koka e Meduzes –Rama, per Mareshallin, bajrakun e PD-se, dhe nje nga War Dog-sat e vertete, “Klubi-‘Anal’-iste homoseksual social-politik” dhe “Klubi-Ec perpara te çafsha ballin”, denoncojme me force kete akt shume poshterues per te gjithe anetaret e klubeve tona.
  Sali-Të përshëndesin të gjithë anëtarët e klubeve dhe te inkurajojne per qendrimin tend burreror perballe kartelit te droges dhe plehrave, per te cilin ti je specialisti numer nje i PD.
  Qindrimit dhe pamjes Tuaj dinjitoze, mund t’i afrohet vetem Antikomunisti popullor-Sindroma “Rrudhat e Ballit”- Bari Falliu(Alias Fari Balliut). Koka e Meduzës dhe e Karteli i Droges, duhet larguar sa më pare. Shqipëria është më mire me Lulëzim Bashën. Mbas fitores per miratimin me konsensus te draftit per drejtesine nga ana e opozites (per te cilen shtypi i shitur te Rama ka thene se Sala dhe Luli e hengren bylykun, bashke me derrin maç amerikan dhe i pret 313) dhe triumfit te Lulëzimit-“ Barba a Pizzo Fondo Schiena”-Ketij ylli ne ngjitje te PD dhe Kryemisri te ardhshem, Dibra ishte vetem nje test per zgjedhjet e ardheshme. Suksesi yne ne zgjedhjet e ardheshme është i garantuar, në mos në zgjedhjet e 2017, në ato që vijnë.
  Po ky denoncim do t’i drejtohet edhe Prokurorit Dhalla dhe per dijeni bashkepunetorit te tij me te afert, sypeshkaqenit te filmit Hollywood-ian ” War Dogs,
  Përshëndetjen e kanë nenshkruar njëzëri të gjithë anëtarët, si më poshtë: Lista e anëtarëve të “Klubi-Ec përpara të çafsha ballin”
  Kryetari i klubit “Bujari ju dëgjon”-Bujar Nishani,
  Nën Kryetari- “Toqja që qesh”-Arja Çani ,
  Ndihmes Nen Kryetari- “Ja sheshi, ja mejdani, ja dhe Xhepi Kapedani “- Rexhep Mejdani,
  Sekretarja-“Kape për leckash, qite jasht”- Jozefina Topalli(Çalamani), dhe
  Anëtarët e asociuar :
  1) Fytyra e vrenjtur, me sy të vegjël”, pushti politik- Oerd Bylyk(Kiçi)Bashi,
  2) Fytyra e qeshur”, pijedashësi – Arben Ristani,
  3) Dy-pllom-ati i tredhur”, miku i Sypeshkaqënit-Aldo Bumçi,
  4) Tutto muscoli, niente cervello”-loloja i oborrit-Flamur Noka,
  5) Arkitektit popullor” – i shpifuri – Fatos Lubonja,
  6) Njëkërcu në Londër” – Njëpllomati – Gjol Berisha(Alias Mal Berisha),
  7) Merre me lëng, se mishi mbaroi”- Sqapi -Agron Gjekmarkaj,
  8) Mendja e madhe e keqja e të zot”- Veshëgjati – Besnik Gjongecaj,
  9) Bukuroshja e zgjuar”-E para e K.ç.k. -ve – Grida Suma(Duma),
  10)Gazetari dhe ’Anal’-isti i pa arritshëm shvejkjan -Genc Burimi,
  11)Derri i butë ha në dy hale”-“KokëTuli”- Genc Gjokutaj,
  12)Po me urën ç’patën?” “Kalorësi i fytyrës së Vrejtur” -Alias Nic RedBlack- Kreshnik Spahiu,
  13)Dhallë dhallë moj bukuroshe, unë hidh ujë ti po Bardhoshe”-Bozaxhiu i oborrit- Adriatik Llalla,
  14)I vogël Artist, i rritur Qeros Lecca Culo”- Pistolero i oborrit-Genti Strazimiri,
  15)Bëm baba, të të ngjaj-” Vetull Shkruari kopetent i oborrit”-Alias Çim Gjata(jo Peka)-Çlirim Gjata,
  16)Shko e mblidh hashashin, kaq po të them- Foto modelja e oborrit- Albina Deda,
  17)Keq me burrë, keq pa burrë, ……..- Super ekonomatja e oborrit-Suzana Guxholli,
  18)Mimoza Llastica- Dollapi pa kapak i oborrit-Mimoza Hajdarmataj,
  19)Siç ka thënëVashko Pasa- labja analfabete funksionale e oborrit- Liliana Elmazi,
  20)Injorantit noterik Çlirim(Qim) Peka.
  Lista e anëtarëve të Klubit- “Klubit te ‘anal’-isteve homoseksual social-politik”:

  Kryetari -Arkitektit popullor, i shpifurit – Fatos Lubonja,
  Nën Kryetari- Ironikut lolo-president i republikes Artan Hoxha,
  Sekretarja-Bukuroshja e fjetur e TV AGON – Sonila Meço,
  Anetarët e asociuar:
  1) Pinjolli i klanit Kapo(Berisha) – Andi Bushati,
  2) Orangotangu – Armand Shkullaku,
  3) Injoranti noterik -Çlirim Peka (Alias Çim Peka),
  4) Akadem-iku që çalon jo vetem nga kembet -Artan Fuga,
  5) E Dhirta- Desada Metaj,
  6) Pinjolli i padenjë i familjes-Artur Zheji,
  7) Sindroma “Bari Falliu”, Star Rakia-Ylli Rakipi,
  8) Haleja alla turka – Frrok Çupi,
  9) Bejtexhiu shakaxhi-Andi Bejtja,
  10)Përç Shkrimtari –Preç Zogaj,
  11)Katundar Hamza Çili- Alias Henri Çili,
  12)Kaçi i zi që Thyen Kafkave-Pushti politik -Kastriot Islami,
  13)Komunisti Antikomunist-Sindroma “Rrudhat e Ballit”- Bari Falliut(Alias Fari Balliut)
  14) Junior Sali-konia e oborrit – Ervin(jo Edvin)SaliHani,
  15)Qemal (Sagajava)Sakajevo-“Tigri” i sigurimit, lecca culo i oborrit-Alias Qemal Sakajeva

  V.O.:a) Fatos Lubonja dhe Qim Peka, perfaqësohen në të dy klubet, per aresye te kuptuesme. Ky nuk eshte lapsus.
  b) Megjithese nuk jane antaresuar akoma ne klubet me siper, denoncimin e kane nenshkruar edhe kandidatet per tu anëtarësuar, si më poshtë:
  Muç Nano-Edi Paloka, -Eduard Halimi, -Sherefedin Shehu, -Albana Vokshi, -Luçiano Boçi, -Genc Ruli, dhe -Fatmir(Çami)Mediu.

  Reply to this comment
 13. gjermani i fundit September 27, 11:30

  Andrea, po mbushen 30 vjet gjullurdi. 30 vjet jane nje brez, nje gjenerate; fatkeqesisht nje brez i humbur. “Te verberit me deftejne udhen,por une kam sy dhe shikoj” – thote Brehti ne dy gisht vargje. Na mundi Berisha Andrea, edhe Nano, edhe Ramizi, edhe Rama, biles edhe Nexhmija na sfidon me stoicizmin e gruas qe mbron te shkuaren e burrit. Nuk i ka dale Nexhmijes ndonje thesar -por s’do jete pa hic dhe ajo,kurse keta te tjeret e dime qe kane para e prona pa hesap. Aq eshte Shqiperia, nuk fshihet minareja ne nje thes. Keto 26 vjet beri bota eksperimente te cuditshme me ne shqiptaret, se ishim bío… Cfare s’provuan Andrea, ca nga kureshtja e ca kryesisht per thase me para. Kurre kerkush s’i kerkoi Afrikes ndjese per zhvatjen e sklleverve dhe pasurive perrallore mos shpreso ta bejne me ne. Nga kjo bote qe parane e ve para njeriut ti ke shprese per reforme ne drejtesi??? Nuk ta pranon dora ta shkruash qe berishizmi dhe arroganca republikane konverguan e konvergojne edhe sot ne emer te interesave financiare dhe as u plas fare se ka drejtesi per shqiptaret. U kujtohet Shqiperia kur ka plehra, pse s’u kujtohet kur u teprojne para neper xhepa? E thjeshte Andrea, se vendi yne u nevojitet keshtu, i paafte per ti dhene vetes cmimin e duhur. Ke pyetur veten pse Saliu, Fatosi, Edi, Meta, Basha, etj, para se ti veteofrohen popullit per qeverisje shkojne njehere korridoreve te kancelarive, rigorozisht andej nga Perendimi qe ti sigurojne ata se teatri i kukullave do vazhdoje. Pasi marrin bekimin andej e kote te ankohemi pse zgjedhjet jane farse. Tani, ti do qe Berisha “te ike”…Po iku eshte total zhgenjimi im Andrea, do te thote se erdhi, pa, fitoi, nuk po i citoj latinisht 3V-te qe te dukem injorant. Po ndenjti Berisha, rri qe rri dhe i fut ndonje mandate te katert. Them mandate, se ne shqip me e ne fund nenkupton fatkeqesine. Pra, shqip muhabeti Berisha i mbeti ketij populli si doppio gjashta ne dore. Edhe Berisha s’di c’te beje me Berishen. Nderruan brezat Andrea, nuk ka me burra kjo dynja. Hahahaa, tani mu kujtua nje thenie e De Gol : ” si mund te qeveriset nje vend qe prodhon 200 lloje djatherash?”. Tek ne edhe per llojin e vetem te djathit nevojitet qe ti i ben leter Mucit, Zhegu te ben leter ty, Muci ta kthen ty, ti ia kthen Zhegut…. Te pershendes!

  Reply to this comment
 14. NATASHA September 27, 12:36

  mesazhi lm eshte ,kur ne krye te grupit te qelbesireve qendron krye armiku yt z,Rama,njeriu me i piste,hajdut e kriminel ,punet po te shkojne mire ,jane perpelitiet e fundit,nga ana juaj duhet te keni kujdes se si i thone i mbyturi te mbyt ,sala ka filluar te genjeje,te trilloje ai nuk mund te pranoi te keqiat qe ka bere mundohet tju mbushi mendien qe te kethet ne vitet 97-98 te krijoje remuje,, ujku mjergull do sala me kompanin e tij e di mire se ku e ka vendin,sa per blushin, zhein,lubonjen inati i tyre eshte xhelozia e semure deri ne urejtie ,bushati eshte si nje klysh i vogel qe len e ste kafshon ,te gjithe keta ish shoke le te lehin populli si beson

  Reply to this comment
 15. Briklona September 27, 13:12

  Andrea, mos e ul veten ne nivelin e Zhejit!
  Erresira eshte erresire dhe nuk i thua dot drite!

  Reply to this comment
 16. kris 1 September 27, 15:00

  Berisha nuk ka ikur.Ai eshte shtylle ne pushtetin e rilindjes dhe nje nga zerat me te fuqishem ne parlament.Pa miratimin e Saliut nuk do te rringjallej ligji i plehrave.
  Me marrveshjen elektorale Rama-Berisha e kane vendin te sigurt ne parlament gjeneral Rama,marshall Berisha,floriri i kombit dhe gjithe te de-de-pasuruarit qe ivendosin ata ne liste

  Reply to this comment
 17. Kali Tropojes September 27, 16:30

  “Shqipëria më mirë pa Ramën” i perngjan me teper nje ngacmimi kalamajsh, se sa sloganit te nje politikani serioz. Nese nje slogani foshnjoresh duhet t’i pergjigjemi po me te njejten gjuhe, atehere per te qene me e sakte, shprehja duhej te ishte:

  “Shqiperia me mire pa berishat, pa bashat, por edhe pa kameleonet e tyre mediatike, te cilet jane mesuar ta nderrojne pllaken sipas interesit dhe situates”.

  Qesharakja ke sulmi personal i dordolecit te shqupit qendron ne ate, se kjo “lavatrice pa centrifug” nuk e sheh shkaktarin e problemeve as ke paaftesia e tij (miopi e theksuar ?), dhe as ke “EKG-ja” e cakerdisur e kardiologut, por ke Rama, kundershtari “politik” i tij, i cili deri per momentin qe po flasim ka deshtuar me premtimet per reformimin aq te domosdoshem te drejtesise (celsat e kashtes, apo anti-reformatoret brenda koalicionit ?).

  Sa per amokun “berishjan” kunder Rames, mbrojtja e dinjitetit te te cilit, duket se eshte vene nen perkujdesjen e adjutantit, shoh luhatje midis pro-se, edhe kontra-s.

  Me thenien, se “pas 26 vjetesh tranzicion gjendja e shtetit eshte e mjeruar”, Andrea, dashur pa dashur, ka pohuar ndershmerisht, realitetin e hidhur ne te cilin ndodhet vendi dhe shoqeria shqipare. Gjendje kjo qe s’ka se si te perjashtoje nga kritika (sot per sot pozitive) edhe kryeministrin aktual, si pergjegjes i drejtperdrejte per situaten e te qendruarit “ne vend numro”.

  Fakt eshte se ngopja e amokut anti-rame vjen jo nga berishjanet anarshiste, te cilet pas gjithe zullumeve dhe demeve qe i shkaktuan vendit, pushtetin do ta shohin kur te qethen vicat e “gja” Saliut, por pikerisht nga vete socialistet dhe analistet e majte (gjysem te trullosur), shkrimet e te cileve i perngjajne me teper flluskave te sapunit. Shpreh bindjen se deklaratat dhe qendrimet se fundmi te Zhejit, Nanos, etj., pavaresisht se ciles force politike ata i kane sherbyer me pare (perzgjedhja e tyre e kohes s’na intereson), perputhen me shume me qendrimet e socialisteve te zhgenjyer dhe ish-perkrahesit e ideve te tij per zhvillim, dhe me pak me qendrimet e berishjaneve, tashme te strukur e te dakordesuar me leshimet jo te pakta qe u jane bere nga qeveritaret gjate gjithe ketyre tre viteve te heshtjes.

  Heshtja e drejtesise do te thote padrejtesi, dhe padrejtesia eshte shkaktari numer nje i paralizimit te zhvillimit ekonomik, e jo vetem. Padrejtesia e mbyt frymen e debatit konstruktiv te politikes, e bashke me te, edhe zerin e lire te mediave dhe qytetarit. Kush mban, apo mundohet te vere nen kontroll mediat kryesore, “ai”, dhe ketu deri me sot nuk mund te perjashtosh asnje nga tre super-kllounet e cirkut me nofken “politike”, ka tendenca t’i zbehe me shume, e jo te motivoje zerat e lire e te pavarur, aq te domosdoshem per funksionimin e nje demokracie te predispozuar per progrese pozitive.

  Pavaresisht supozimeve te njerit apo tjetrit analist, per perfshirje direkte apo indirekte te “fshatarit te nderit” te Surrelit ne afera korruptive (!?), per cilindo nga vezhguesit neutrale, do te mjaftonin vetem ca raste te tjera, ne aparence pak me te thjeshta se dyshimet e Zhejit, per te patur rezerva ndaj menyres se si po qeveriset vendi. Pervec iniciatives rilindjote per te votuar si skutha brenda nates ligjin per riciklimin e plehrave te huaja, kemi dhe rastin e riciklimeve ne sherbim te nepotizmit. Katapultimi ne poste drejtuese i debutanteve me status “unknown person” ne detyra te rendesise se vecante, pa u siguruar me pare per aftesite personale te individit, besueshmerine, dhe pervojat afatgjate lehtesisht te kontollueshme, ka bere qe disa prej tyre te “permbushin me sukses” detyrat, e me pas te spostohen si me spond nga njera skene per tu shfaqur ne tjetren nen preteksin e “vetedoreheqjes”.

  Lind pyetja se si ka mundesi qe rilindasit

  – vetedorehiqen, para se t’i heqin
  – ripjellin, para se te pjellin
  – katapultohen, para se testohen
  – dhe riciklohen para se te konsumohen ?

  Pergjigjen po ja le Andreas ta jape. Ne pritje te saj, sloganin foshnjor te shqupisteve, po e zevendesoj perkohesisht me shprehjen:

  “ABSURDI S’KA ARESYE… TE RILINDE !”

  Reply to this comment
 18. 21 janari gur kilometrik ne histori September 27, 17:26

  Eshte me shume se kriminale fushata e vuvuzelave te andreastefanit–zhejit dhe gopit somes qe thone se berisha nuk do vije me.. apo ka ikur….
  ..

  Ai eshte me i fuqishem se kurre se i ka ne dore shume shtetare dhe dipllomate ne washington dhe bruksel qe kane bere pune te pista me shqiperine dhe ne qofte se hapet “SALIGATE” nje cunam si WATERGATE do perplaset ne adriatik dhe atllantik

  ***
  Vone shqiptaret e kuptuan hilen e anti ambasadorit Arvizi ( qe pruri koken keto dite) i cili i la Edi RAMES celsat e kashtes..nje shtet te falimentur dhe nje plantacjon droge 28 mije km katrore dhe nje PUSHTET PARALEL I SALI MONSTRES QE NUK KA RAME AS OBAME TA SHKULE NGA VENDI
  1-PRESIDENTI
  2-K/PROKURORI
  3-KRYETARI SHIKUT
  4-KLD
  5-KLSH
  6-70% E ADMISTRATES
  7-VOA E ELEZ BIBERISHES
  8-VATRA
  9- GJYKATAT SHQIPTARE
  10-DONALD LULUSHI
  11-HELMUTI ALEMANIES
  12-KRERET E BANKAVE KRYESORE
  13- MIJRA INVADUESIT E BATHORES
  14-KALI TROJES ILIR MUTA
  15-BANDITET MEDIATIKE 2F (FRANGAJ-FEJZIU)
  Pra me thjeshte Shqiperia eshte e pushtuar nga KOQET E SHKERDHEN BERISHES dhe eshte menxyre kombetare qe kemi nje kryeminister te tredhur ,hallatet e te cilit jane ne bodrume ambasadash

  ***
  Arvizuja u prit si gjeneral kur erdhi para 6 vjetesh dhe iku si ushtar xhenjo nga studio e perversit arjan cani dhe kerkonte Olta goxharin… .Kjo ri-ardhje e tij do sjelle re te zeza ashtu si ne 21 janar 2011 qe nje zot e di cfare menxyre i tha sali-kriminelit 2 ore para masakres
  Rajersoni do te ngelet jo vetem nje nga anti-shqiptaret me te medhenj ne historine shqiptare por dhe antiamerikani me I madh. qe ka shkelur ne shqiperi..
  nqs se do te beja nje gjya nurembergu per krimet kunder njerzimit ne shqiperi pas 1992 do te vija ne bangen e te akuazuarve:
  :
  Edwin rajerson
  aleks arvizu
  saleh berisha
  azem hajdari (edhe pas ngordhjes)
  tritan shehu
  elez biberoviq
  lulzim basha
  bujar nishani
  james trafikanti
  damir fazllic
  nick gage (gaxojani)
  AKUZA:
  DHUNIM KUFOME
  qe do te thote se ne 1991 kur shkelen keto barbare ai komunizem qe keto makartiste dhe neofashiste pretendojne se rrezuan..kishte vdekur qe ne 17 dhjetor 1981.
  pra keto kanibale,vampire hijena dhe nekrofage munden nje system qe kishte 10 vjet qe kishte vdekur.
  jo vetem kaq por keto zbatuan nje nga teorite me agersive te zbatuar dhe ne amerike midis vete amerikaneve.
  po pse ketu ne shqipri e gjeti makartisti rajerson te rrezonte nje te vdekur..
  pse ngaterroi ky colonel I ardhur nga beogradi tiranen me saigonin,mosken dhe berlinin e viteve 50-60
  The McCarthy Era
  Communist Witch-Hunts
  Although the United States and the Soviet Union were WWII allies against the Nazis, many in America were deeply suspicious of the Communist country. As the tensions of the Cold War deepened, fear of Communism reached its peak in the early 1950s. The U.S. Congress, led by Senator Joseph McCarthy and the House Committee on Un-American Activities, conducted witch-hunts in search of Communist sympathizers. The accused had two options. They could refuse to testify and risk losing their jobs and friends. Or they could cooperate and accuse friends and colleagues of being Communists. At the same time, the Federal Bureau of Investigation, led by J. Edgar Hoover, monitored citizens’ activities, searching for “subversive” behavior.
  Einstein and his leftist political convictions attracted the attention of the U.S. government as early as the 1930s. Denounced as a Communist spy and watched by the FBI, Einstein persisted in publicly criticizing McCarthyism as a dangerous threat to democracy and freedom of expression.

  Dy here qeveria amerikane ka bere gafa qe kane lene gjurme ne histori
  E para
  ishin kampet e perqendrimit te amerikaneve me origjine japoneze ne WW2 nga 1941-1947 qe me ne fund I demshperbleu ne kohen e Reganit ne vitet 80 me miljarda dollare
  E dyta
  invazioni dipllomatik dhe I sherbimeve secrete amerikane ne vitet 1990-1992 nga Beogradi duke vene ne krye te shtetit shqiptar nje monster filoserb me emrin Saleh
  ka ardhur koha qe administrate amerikane te investigoje gafat dhe gabimet fatale nga dyshja anti-amerikane Rajersonovic-Biberovic.
  ka ardhur koha qe qeveria amerikane te investigoje lidhjet e disa zyrtareve amerikane me ish udb jugosllave ne dem te kombit shqiptar
  ka ardhur koha qe qeveria amerikane te investigoje dhe denoje zyrtarisht aktin e turpshem te marrjes pjese te kolonelit diplomat Rajeson ne fushaten elektorale ne janar-mars 1992
  ka ardhur koha qe qeveria amerikane te investigoje dhe denoje zyrtarisht aktin e turpshem te interferences rajersonit per arrestimin dhe denimin e Fatos Nanos si genocide antikomunist I panevojshem
  ka ardhur koha qe qeveria amerikane te investigoje se kush zyrtare amerikane dhe shqipare u “demshperblyen” me floririn e londres..dhe pse pikerisht u abuzua me florin e londres ?!
  Me ka zene lemeria qe kur ne Shqiperi honorable Donad Lu shpiku reformen per drejtesi,pas dekrinializimit te famshem,ku me I humburi doli Edi Rama dhe votuesit e 23 qershorit..me I fituari ..ylli ne ngjitje.
  Gjithe shtypi shqiptar ( edhe gazeta Dita) jane verbuar dhe nuk shikojne qe kjo eshte nje manover tip “kale troje” po behet per te reabilituar pergjithmone krimet e kupoles 2B dhe per te vendosur K/M ne 2017 gjarperin Lul Basha I cili do kujdeset me pas per mosprekjen e SRB-it dhe ne rast te ngordhejs se tij natyrale ti beje nje varrim madheshtor si DEMON kratit tjeter te tropojes mender me thene A.Hajdarit.
  Me e vogla qe mund te mendojme eshte se miqte tane po na konsiderojne si te Ferma e Kafsheve te George Orwellit…PSE
  ***
  Berisha nuk eshte se ka kryer krime.JO..Ai eshte treguar
  PERBINDESH
  KANIBAL
  MONSTER
  TERRORIST
  TRADHETAR
  DJALL…etj etj
  Dhe miqte tane e tolerojne se gjoja hodhi komunizmin qe eshte ne vetvete nje genjeshter kriminale qe nuk eshte vendi dhe koha ta argumentojme.Por le te analizojme disa krime te kesaj drakule te viqidolit qe nuk ka zog kurve ne bote ta shpetoje apo ta amistoje:
  1-Ky MONSTER nuk duhet te falet kur drejtesia e Enverit denoi Hysen Shoshorin ne burg kurse ky kerkoi varjen ne litar.
  2-Ky PERBINDESH nuk duhet te perdhoste PERSONALISHT me dinamit varrin e Enver Hoxhes ne nje kohe qe I ka pire kafen dhe I ka ndenjur te oxhaku..e deri te varkat..Nuk duhet te shkelte zakonin e malsorit
  3-Ky DJALL nuk duhet te beje rolin e te “shtypurit nga diktatura” kur ajo I dha mundesine te kuronte jashte vajzen e tij me operacjone kozmetike…dhe deri ti fshinte bythen Andi Bushatit nipit te H.Kapos si BABY SITERES
  4-Ky DEVIL per here te pare ne historine e Shqiperise jep urdher luftarak me Shik-un qe VERIU te pushtonte ushtarakisht JUGUN
  5-Ky DEMON urdheron perdorimin e lendeve kimike luftarake (si Sadami ) ne Vlore-Gjirokaster..ku per fat dy pilotet atdhetare devijuan avjonet.
  7-Ky FRANKESHTEIN MONSTER shkaterroi me themel ushtrine & shtetin ne 1997 ku si pasoje u vrane mbi 4000 shqiptare…dhe u pushtuam “miqesisht” nga te huajt
  8-Ky QELBESIRE me xhenazen e Hajdarit,shpertheu K/M dhe pushtoi institucjonet dhe duhej ose burgim I perjetshem ose egzekutim ne rrethana renduese ( ah keto amerikanet qe e falen)
  9-Ky MASKARA kreu nje genocid cnjerzor kunder fisit Haklajve duke perdhosur varrezat,duke vrare femije e pleq dhe duke I rrafshuar shtepite me dinamit
  10-Kjo BISHE GJAKATARE urdheroi zhdukjen pa gjurme te Remzi Hoxhes se raportoi takimin TOP SEKRET ne Shen Naum me Milloshevicin dhe Grigorovin ( me dijenine e miqve)
  11-Kjo NDYRESIRE lejoi dhe urdheroi personalisht furnizmin me nafte te Milloshevicit me kompanine Shqiponja me tritan shehu,gazidede dhe “shenjetorin “ Aleksander Meksi
  12-Ky ESAT PASHE JUNIOR shiti me DEVILIN LUL pjese nevralgjike te detit Jon,ku Karamalisi e konsideroi fitoren me te madhe dipllomatike pas L2B
  13-Ky MEGA TRADHETAR lejoi personalisht ndertimin e varrezave te ushtareve greke brenda territorit shqiptar egzakt sipas vijes se vorio epirit,kurse nga ana tjeter varrosi ceshtjen came
  14-Ky NAZISKIN heq tabelen e masakres 4 Shkurtit dhe e zevendeson me figure filo XHAFERR DEVISTE
  15-Ky I PABESE ndersa I vuri pinjollit te Zogut kallashnikovin ne 1993,kurse pas dy dekadash ketij tradhetari I ngriti lapidarin
  16-Ky SHQIPTAROFAGOS ne nendor 2012 me agresivitetin dhe nga provokimet e tij u be e mundur te digjen dy greviste te urise te te perndjekurve politike ( kujtojme qe I gjori Arvizu dhe I shkreti Nishani I vizituan nga dy here ata)
  17-Ky MOBSTER NDERKOMBETAR dogji me biznesin e tij kriminal ne Gerdec 26 skllever..dhe pas kritikave dhe akuzave..i thote NY-TIME-it leter higjenike..dhe asnje amerikan nuk reagoi
  18-Ky NEO FASHIST vrau 4 veta ne bulevard ne 21 janar 2011…dhe cuditerisht fshiu bythen me ca ekpertiza profesinale te FBI…prape heshten miqte amerikane..biles Arvizu e quajti burre shteti
  19-Ky NEKROFAG me gestapon e tij private egzekuton Kosta Trebicken dhe e ndihmojne ca miq te tij ne Virxhinia qe te gjeje nje ekspert per ta mbuluar kete akt mafjoz.
  20-Ky MAFJOZ nderkombetar se bashku me DEVILIN LUL grabisin dhe me ca mafjoze te huaj me kollare rreth gjysem miljardi dollare ne Rrugen e Kombit qe mbahet rruga me shtrenjte ne bote…fatkeqeisht ne vendi me te varfer te Europes
  21-Ky KRYHAJDUT ka bere dhe shume krime ekonomike si tejkalimi I borxhit publik,shitje hidrocentralesh,1 miljard borxhi I biznesit,aferat me CEZ-in.ALBETROLIN,ARMON etj etj qe jane te panumurta
  ***
  Nga sa me siper del konkluzion se SALI BISHA eshte kriminel shumedimensinal por jo fajtor.
  Fajtori nr 1 per sot per sot eshte nenpunsi Donald Lu qe ka numrin e syzeve ekstra ekstra LARGE
  Fajtori nr 2 per sot per sot eshte EDI RAMA qe ka tradhetuar 21 janarin dhe 23 qershorin se e kane tredhur..plotesisht
  Fajtori nr 3 jane mediat shqiptare ku perfshihet dhe gazeta Dita qe per ti thene nje te vertete..i bien nga Kina
  ***
  Pas mos ndeshkimit te Monstres Berishe per disa kryekrimet e tij..sidomos per masakren HITLERIANE te 21 janarit me keqardhje kemi drejte te mendojme se:
  Amerikanet po bejne gabimin e turqeve para 500 vjeteve ku I kane ndare shqiptaret ne armiq te betuar ne socialiste dhe demokrate (turqit na ndane ne myslymane dhe te krishtere)..dhe ne vend te ballaban pashes dhe hamza kastriotit shohim berishen dhe bashen….dhe analoge eshte enverhoxha ne rolin e skenderbeut..

  Reply to this comment
 19. Emigranti September 27, 18:39

  Ne kete artikull shoh te shkruar me mjeshteri dhe inteligjence,analiza qe i ben politikes z Stefani eshte reale eshte e verteta.Nje prostitute plake me mustaqe ricfaqet here pas here ky eshte z Zhei i sili shkon sa djathtas majtas dhe perseri djathtas(si ka prostituta femra ka edhe prostituta meshkuj qe tundin prapanicen njelloj si Zheji me mustaqe ) Ne emisjonin Opinion i drejtuar nga Fevziu nga ky palo burre ,ishte thirrur z Shalesi per te prezantuar ligjin per mbetjet.Si qytetar emigrant isha teper i perqendruar se cfare do te flitej per kete problem nuk arrita te merrja vesh thenjet e z Shalsi sepse si palo burre Fevziu ashtu edhe prostituta plake zZheji nderhynin dhe nuk lejonin qytetaret te kuptonin per cka po flitej.Si fillim duhej degjuar pa e nderprere dhe mepas me radhe te flase njeri kurre te mbaroje ky te flase tjeteri me rradhe .Ne kete ligj behet fjale per mbetje te cilat mbasi punohen nuk ka me mbetje,kjo eshte pozitive.Edi Rama ne 2013 ka hedhur poshte ate ligj qe fliste per plerat jo te ciklushme me ndotje toksike,me fjale te tjera tjeter eshte Asani dhe tjeter eshte Yseni.Sa per vampirin sali per sa kohe do te marre fryme mund te presesh cfaredo . Kryeministri Edi si edhe ministrat e qeverise se tij jane nje dhurate e arte per Shqiperine dhe shqipetaret te cilet ,ne te gjithe pa asnje perjashtim jo me fjale duhet ta mbeshtetim fuqishem.

  Reply to this comment
 20. intelektuali September 27, 22:08

  Andrea Stefani, por edhe Mileti dru me pre nuk e di se LOJA eshte qepur kohe me pare nga PLEHRAT se te dali ekstravaganti Muc Nano ne media me Matherfuckera-t e tij dhe kjo LODER tipike enveriste parashikon:

  Edi Rama – President
  Sali Berisha – Kryeminister
  Like Floriri – Krietar Kuvendi

  prandaj:

  Matherfuckeri Sali Berisha nuk mund te ndeshkohet as te kritikohet

  Matherfuckeri Like Floriri voton per plehrat por nuk thote asnje fjale

  Te tre Matherfuckerat si tre musketaret shpetuan Fullan Kusarin, Mbretin e tyre qe i furnizonte me LEKA nga Banka e shtetit

  prandaj:

  Te gjithe Matherfuckerat enveriste perfshire ketu edhe Andrea Stefanin te mbyllin squpin duke sulmuar vetem Sali Komunistin, shokun e tyre te Partise se Punes, VARKARIN e familjes Hoxha

  sepse:

  TE GJITHA KETA MATHERFUCKERA JANE PJELLA TE PEDERASTIT ENVER HOXHA

  Reply to this comment
 21. attila September 28, 17:31

  Eshte per tu habitur se rreth 80-90 % e komenteve ose jane neutrale,te ekulibruar..ose cmojne me shume kohen e enverit (jo sistemin) ne krahesim anadollaket ahmut zogu me salibythishen.

  Jo vetem shqiptaret por dhe shume te huaj po suprizojne..biles nga Anglia nje nga vendet me armiqsore me shqiperine per te gjitha kohrat.

  lexim te kendshem:

  “Kthehu shoku Enver, t’i kemi falur të gjitha!”, ky është titulli i një shkrimi në të përditshmen britanike “Morning Star” (Ylli i Mëngjesit).
  Artikulli është shkruar nga poeti dhe këngëtari britanik John Baine, i njohur me emrin e skenës Attila the Stockbroker. Teksa i quan “trapllëqe” dogmat fetare të mesjetës, ai vlerëson nismën e Sekretarit të Parë të Partisë së Punës në Shqipëri, shoku Enver Hoxha të ndërmarrë në vitin 1960 për të lënë pas dogmat shoqërore mesjetare.
  Duke marrë shkasë nga sulmet në Francë, ai shkruan se “liberalizmi im po zvogëlohet me shpejtësi dhe se po mendoj të jem në krah të shokut Enver Hoxha”.

  Këto ditët e fundit jam bërë nostalgjik për disa nga zgjedhjet e gjetura në vitet ’60 nga shoku Enver Hoxha, Sekretar i Parë i Partisë së Punës në Shqipëri, për të zgjidhur problemin e ndarjeve shoqërore dhe trapllëqeve mesjetare të shkaktuara nga feja.
  Ndalimi i mjekrave, një muze i ateizmit dhe deklarata në vitin 1967 se Shqipëria është zyrtarisht i pari shtet ateist në botë dhe natyrisht shprehja apokrife:
  “Populli shqiptar do jetë i lirë vetëm kur të varet prifti i fundit me zorrët e hoxhës së fundit”.
  Disa vite më parë, megjithatë përpiqesha të pranoja që rruga e zgjedhur nga shoku Hoxha ishte një reagim i tepruar dhe se njerëzit kanë të drejtën për të adhuruar çdo mik imagjinar apo artifakt që zgjedhin ata, pavarësisht vendit të origjinës, formës apo numrit të tentakulave apo testikujve.
  Më vjen keq nëse kjo bën që të dukem si një hipi liberal.
  E kam bërë dhe kam një justifikim për këtë.
  Kjo zgjidhje presupozon se ata nuk do përfundojnë duke djegur kryqe në periferi, duke ndërtuar në tokat e tjetrit ose duke masakruar fansa të pafajshëm të muzikës ‘Rock’ në një klub nate të premten.
  Tani, liberalizmi im po zvogëlohet me shpejtësi dhe përfundimisht kam nisur të jem në krah të shokut Enver, sërish.
  Kjo është sigurisht e vërtetë, që në duart e duhura, ai mashkulli imagjinar me mjekër, mund të jetë një forcë për mirë. Gruaja ime është e krishterë, është e dashur, e mirë dhe socialiste. Ajo ka miq nga fe të tjera, që janë njerëz të mirë.
  Por në duart e gabuara ata marrin formën e shprehjes: “Oh Zot, çfarë kemi bërë për të merituar këtë?”.
  Sigurisht kjo është ajo që pyesin shumë njerëz tani.
  Edhe me standardet imperialiste, ishte e paimagjinueshme që të hidhje acid në fytyrat e femrave në Afganistanin e viteve ’70.
  Gra të lira dhe të arsimuara? Sekularizmi në zemër të Kushtetutës? Reforma e tokës, që i jep mbështetje fshatarëve të varfër? Nuk mund ta kesh.
  Ishte akoma më çmenduri dhe budallallëk të bombardosh Sadamin dhe Gadafin- dy nga antifondamentalistët më të angazhuar në planet- duke çliruar çmenduritë fetare nga burgjet.
  Në vend të thirrjeve “Faleminderit demokracia perëndimore, ju duam. Na sillni McDonalds, Top Man dhe Coldplay”, nisën të thërrasin “Allahu Akbar”.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*