Ana e errët e Ditës së të Dashuruarve

February 14, 2020 18:59

Ana e errët e Ditës së të Dashuruarve

Është dita e Shën Valentinit. A sollët dashuri të mjaftueshme për të gjithë sot?

Duajeni ose urrejeni atë, festa ka marrë një rrugë të gjatë.

Sipas CNN, nga lëkura e dhisë dhe pjelloria deri tek kartolinat e urimit të shekullit të 16-të, lexoni një rrotullim të shpejtë nëpër disa teori mbi origjinën e festës kushtuar dashurisë.

Festivali i Lupercalia

Festivali i lashtë romak i Lupercalia ka qenë një nga rekordet më të hershme të termit Dita e Shën Valentinit. Por festa nuk është ashtu siç do ta imagjinonit.

Në fakt, është ndoshta më e errët.

Ngjarja, e cila ishte më 15 shkurt, bazohej me sakrificën tradicionale të një dhie dhe një qeni të pafat.

Një grup priftërinjsh të quajtur Luperci presin një pjesë të lëkurës së dy kafshëve, prekën ballin e tyre dhe pastaj e goditën tek çdo grua aty pranë.

Kjo traditë bëhej pasi gratë shpresonin se kjo do t’i ndihmonte t’i bënte ato më pjellore.

Nga fundi i shekullit të 5-të, Papa Gelasius zëvendësoi Lupercalia me Ditën e Shën Valentinit.

Nuk ka më sakrificë, vetëm dashuri.

Shenjtorët e quajtën Shën Valentin

Shumë besuan se dy shenjtorë të quajtur Valentine ishin frymëzimi prapa festës.

Një person i quajtur  Shën Valentin  ndiqej nga perandori Claudius II Gothicus pasi ai refuzoi të adhuronte perënditë romake.

Ndërsa ishte në burg, ai nënshkroi një letër që i thoshte “nga Shën Valentini juaj” një gruaje që dyshohet se e shëroi nga verbëria.

Shumë kanë thënë se festa mund të frymëzohej nga mirësia dhe dashuria e tij.

Rreth të njëjtës kohë, një prift me emrin Shën Valentin martonte çifte të reja fshehurazi.

Perandori Gothicus besonte se burrat e pamartuar bëheshin ushtarë më të mirë.

Asgjë për të dashur, më pak për të humbur.

Gothicus e ekzekutoi atë më 14 shkurt rreth 269 pas Krishtit.

Ede pse vdiq, ajo ditë kujtohet si një ditë dashurie.

Rritja e dhuratave

Një gjë është e sigurt, dita e Shën Valentinit është një biznes me miliardë dollarë.

Federata Kombëtare e Shitjes me pakicë vlerëson se konsumatorët amerikanë shpenzojnë 27.4 miliardë dollarë për pushime.

Një nga kartat e para përshëndetëse për të shënuar ditën, u kthye në Shekullin 16.

Ai përfshinte pyetjen tani ikonike: “A do të jesh Shën Valentini im?”

Dhe në 1847, Esther Hoëland u bë një nga prodhuesit e parë të kartave të pushimeve në SHBA. Richard Cardbury pasoi me krijimin e kutisë së parë të çokollatës në 1868.

Sot festohet në të gjithë botën me dhurata përfshirë trëndafila të kuq, çokollata, ëmbëlsira dhe shumë më tepër.

l.h/ dita

February 14, 2020 18:59
Komento

2 Komente

 1. demo February 15, 04:37

  besoj natyren.

  Reply to this comment
 2. Pellazgos February 15, 14:27

  Evropa per fat te keq nuk ka hequr dore nga Fete e krijuara nga idiote dhe ignorante.
  Dashuria e Pare e Civilizimit Evropiane eshte sakrifica e Atdheut te Tij te Trojes per Elenin e Spartes.
  Megjithe ate Dita e Perendeshes Greke Afroditis do qe me e pershtatmja per nje Evrope te Civilizuar.
  Me prane Fuqise Hyjnore se sa Hipokriteve Fetare.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*