Ana e panjohur e Rinasit: Policia shqiptare nuk hyn dot pa lejen e ICTS në aeroport

July 2, 2016 13:24

Ana e panjohur e Rinasit: Policia shqiptare nuk hyn dot pa lejen e ICTS në aeroport

Grabitja në Rinas ka zbuluar një anë të menaxhimit të sigurisë në aeroportin e Rinasit, të cilën publiku nuk e njeh.

Policia e Shtetit nuk ka akses brenda aeroportit të vetëm ndërkombëtar të vendit.

Sic konfirmohet edhe nga arrestimet pas grabitjes, përgjegjëse për sigurinë në aeroportin e Rinasit është një kompani private.

Kjo kompani quhet ICTS dhe është kompani e kontraktuar nga kompania gjermane që menaxhon Rinasin- raporton DITA

Pavarësisht se të punësuarit në terren janë shtetas shqiptarë, ICTS është kompani greke nënkontraktore e kompanisë së licensuar nga Ministria e Transporteve.

Në bazë të kontratës, prej 12 vitesh tashmë, policia shqiptare nuk hyn brenda territorit të aeroportit që kontrollohet nga ICTS nëse nuk është pajisur më parë me leje nga kompania në fjalë.

Për detaj, policia kufitare shqiptare, megjithëse ka zyra në Rinas,  ka të drejta vetëm mbi një rrip 70 metra në terminalin e aeroportit- thanë për DITA burime zyrtare.

Kur Policia njoftoi masa anti-terror në Rinas duhej të saktësonte se asaj i lejohet vetëm kontroll i kufizuar i aeroportit, në distancë nga ambjenti i brendshëm i tij, kryesisht hyrja.

Per shkak të kësaj kontrate, urdhëri i Prokurorisë për të përfshirë Policinë e Shtetit në hetimet për ngjarjen në Rinas, ishte minimalisht i nxituar. Situata e pergjegjesive është sqaruar në pak orë pasi hetuesit mbërritën në Rinas, sic deshmojnë edhe funksionet e te arrestuarve.

Dita

July 2, 2016 13:24
Komento

12 Komente

 1. Viola July 2, 13:54

  Ky nje informacjon koti se policia ka akses kudo se eshte polica e shtetit keto jan perralla per te hequr pergjegjsin e tyre dhe tja fusin privatit

  Reply to this comment
  • biometri July 2, 14:49

   o Viola
   jo vetem qe nuk hyn dot po ne baze te kontrates se nenshkruar per Rinasin nga zoti Fatos Nano ne 2004, kompania qe ka koncesionin e Rinasit ka avantazhe te jashtezakonshme te tjera se e tille eshte kontrata.
   Pershembull, banoreve rreth aeroportit qe banojne aty nuk kane te drejte te ndergtojne parkingje private.
   Tjeter eshte ajo qe dihet dhe qe mezi po korrigjohet. Ne Shqiperi nuk ngrihen dot aeroporte te tjera ne rast se nuk jep lejen koncesionari i Rinasit.

   Reply to this comment
 2. Dule biondi July 2, 14:00

  Prisni kur te beje note proteste Ministrai e Jashtme e Greqise se ne Rinas, si “zone minoritare”, nuk duhet te lejohet policia shqiptare.

  Reply to this comment
 3. maks July 2, 14:08

  politikanet tane te dashur e ndan shqiperin ne copa koncesioni dhe tani gjith fajin ja hedhin policise se shtetit pse nuk ruajti kete koncesion hajduterish

  Reply to this comment
 4. gjermani i fundit July 2, 14:50

  Principi eshte ky, policia nuk ka akses as ne shtepine time te hyje pa autorizimin e prokurorise apo konsensusin tim. Por ne kushtet e flagrances se nje vepre penale ne zhvillim e siper nderhyn qe c’ke me te.

  Reply to this comment
 5. emil July 2, 16:17

  Kjo qeveri ne perberia te saj ka nje grup banditesh te perfaqsuar nga LSI me zMeta ne krye.Sa u gjeten autoret e vrasies se Santosit teTrebickes R.Hoxhes e shum te tjereve ku ka gisht politika kaq do gjenden dhe autoret e grabitjes ne Rinas.

  Reply to this comment
 6. Lura July 2, 17:10

  Fli gjume o Visho Ajazi. Asnje krim nuk ke zbuluar. Ti duhet ta kesh aeroportin “Objekt te rendesise vecante”. Edhe nje here gjume te embel.

  Reply to this comment
 7. Remi July 2, 17:13

  Edhe kjo nuk eshte degjuar aeroporti eshte ne doren e nje kompanije private greke dhe policija shtetit mban bolet me dore te arrestohet kompanija dhe tosi qe ka bere kete tradheti

  Reply to this comment
 8. antifashisti July 3, 00:50

  Ku je shteti i Enver Hoxhes,qe te PUTHCA NE BALLE!
  Ky palo shteti i sotem as ne …BYTHE nuk mund ta puthte ate shtet se do ngaterronte se ku ta gjente …VRIMEN!!!!
  HAAAAAAAA!!!
  Kurre Shqiperia nuk do beje shtet te vertete pervec se ne sistewmin SOCIALIST!
  Sot Shqiperia eshte si nje LOPE qe e kane shqyer ujqerit dhe po e hane ate!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*