PD: Provokim i pabesë me regji të Edi Ramës

Redaksia Online November 30, 2013 18:55

PD: Provokim i pabesë me regji të Edi Ramës

Partia Demokratike ka reaguar përmes zëdhënëses së saj, Laura Vorpsi, lidhur me praninë e fotografisë së Enver Hoxhës gjatë homazheve që bëri dje maxhoranca në Varrezat e Dëshmorëve.

Vorpsi tha se Rama duhet t’u kërkojë falje shqiptarëve për ringjalljen e diktatorit.

“23 vjet pas rrëzimit të diktatorit më të egër të Europës, Edi Rama e rilindi dje Enver Hoxhën, duke bërë homazhe për të dhe nën shoqërinë e tij. Prania e fotos së Enverit në ceremoninë e kryeministrit, është rënia e të gjithë skrupujve dhe shfaqja e fytyrës së vërtetë politike të kryeministrit të sotëm. Ky provokim i qëllimshëm, i pabesë, në mes të ditës, është bërë me porosinë dhe nën regjinë e Edi Ramës. Shihni faqen zyrtare të Kryeministrit në Facebook, fotoja e parë e ceremonisë është ajo ku duket Enver Hoxha. Sot kryeministri ka ikonë të tijën Enver Hoxhën, diktatorin me duart më të përgjakura në gjithë botën”, tha ajo.

 

Redaksia Online November 30, 2013 18:55
Komento

39 Komente

 1. aro November 19, 17:39

  po lini nam o laura pse nuk ja kerkon sales kur takoi enverin dhe i dha doren pasaj sala nuk lavi doren per nje muaj dhe nuk takonte njeri thoshte nuk ta jap doren se takova enverin jenni shoqat legenash ju pd…….

  Reply to this comment
 2. era November 19, 17:49

  Opozite koti… Merret akoma me ca pleq te rrjedhur qe mbajn ne duar fotot e nje te vdekuri. O Lulzime, a ke ndonje projekt ekonomik a ndonje gje qe u jep buke e mireqenie njerezve qe mund ta besh em mire se Edi Ramka?? Lereni Enverin se iku ai, sa ish gjalle ua beri nenat, merruni me ekonomine o rob t mbarum parazite

  Reply to this comment
 3. lora November 19, 17:50

  Ata qe luftuan per clirimin e Shqiperise e kane te drejten me pashe, qe te dalin e festojne diten e sakrificave te tyre qe na dhane lirine,me cfaredo portreti qe ata deshirojne.Historine e ndritur te Shqiperise ne koalicionin boteror antifashist bene ata dhe shoqet eshoket e tyre qe u flijuan per kete toke,per lirine e saj.
  Po ku kupton ti moj laura-trushkulur,,,,gezimi yt i vetem ne kete dynja eshte qe t’ja hash taze atij brekedhjerit qe ju kryeson,ju nahijen e kolaboracionisteve qe vetem e keni zhvatur kete vend dh shitur tek bleresit tuaj me te pare.TUNG.

  Reply to this comment
 4. cdo behet November 19, 17:53

  keshille gazetes : mos humbisni kohe akoma me keta ? por fokusohuni ne lajme me serioze dhe te rendesishme ?

  Reply to this comment
 5. galaxy November 19, 18:00

  Tani,këto gazetarët ose duhet ta bojkotojnë një njeri të diskredituar mirëfilli ose duhet ta mbërthejnë me pyetje të forta dhe direkte,e të pranojnë përgjigje direkte.Me një monstër si ky duhet përdor vetëm dhuna verbale.

  Reply to this comment
 6. shpatar November 19, 18:03

  Datat 28 e 29 Nentor populli i quan festa te tije kombetare.Quhen festa dhe populli duhet te ndihet krenar .Por tenja qe lindi mbas shperberjes se Komunizmit ne bote ka dashur dhe do qe keto festa te behen burim perplasjesh per tua mohuar rolin atyreve qe na dhane Mevetesine dhe lirine nga pushtuesit nazo-fashist.Ne keto dy festa jane misheruar perpjekjet ,vuajtjet ,mundimet ,sakrificat e eshte derdhur gjak shqiptaret qe ne sote kemi nje shtet e jetojme te lire. Ata qe bene keto sakrifica sublime duhen respektuar .U duhet dhene merita per ate qe bene Nuk eshte gabim ti respektosh per konrtibutin e tyre ne luften N-Cl.Ishte pikerishte ky popull qe u bashkua me idalin e tyre per nje Shqiperi te lire .Ishte ky popull qe i duartrokiti per pune te mira .Po ky popull ( jo banda e Saliut )e permbysi sistemin e vjeter per ti hapur prespektive Evropjane Shqiperise .
  Znj.Vorpsi qe mbas ty e Xhofit fshihet tradhetari i popullit Sali ju nuk kuptoni ndryshimin e te socmes me te shkuaren .Ju erdhet ne pushtet kur ky popull u zhgenjye nga rrjedhja e ngjarjeve politike te R.Alise .Ne te gjithe boten kur ndodhin permbysje te tilla nuk fiton e njejta klase politike e shoqerore .A e ke vrare ndonjehere mendjen pse ndodhi kjo.Merre pergjigjen tani e mos u allakatni te genjeni perseri shqiptaret .Populli donte te rrezonte kollonat e se vjetres .Te zhdukte dhe ata politikan e intelektual te shitur si Saliu yte me kompani .Populli dote qe fatet e tije ti merrnin brezat qe mendonin ndryshe nga Saliu.Brezat qe ne gjoks mbanin atdhedashurine e jo tradhetine .Kur pane se kush dolen ne skene ju ndeshkuan ja dhane pushtetin perseri socjalistve .Por e keqja (te shiturit tek agjenturat e huaja ) rritej ne gjirin e Diktaorit dhe ne momentin e duhur u dha pushtetin fares se keqe qe lulezoje ne kembet e Hoxhes .
  Hoxha ishte dhe vdiq komuniste shqiptare .Diktator si gjithe udheheqsit e luftes se dyte boterore qe lane pas nje veper heroike per popujte e tyre .Po Sala yte qe mori shuplaken ne demokraci cfare i la popullit nga pas .A jane te barazvlefshme ngjarjet e 97 , te sulmit te Kryeministrise me arkivole top ,te Gerdecit , 21 Janarit dhe shkaterimet e ekonomise,me ato qe beri Hoxha .Me keto regulla loje vlersohen figurat e jo me intriga shpifje e mashtrime sic e kini per zakon .
  Lerjani popullit tu vure vulen e jo ju qe llomotisni si laraska per te mbjelle percarje ne dite festash .

  Reply to this comment
  • Horri Bulevardit November 20, 00:44

   Ish te perndjekur bastarde te Berishes, me dosje spiunesh, qe kane spiunuar te burgosur te tjere, te kerkojne falje qe mbajten kolegun e tyre kryespiunin Sali Berisha ne pushtet dhe ne politike.
   Shqiperine e cliruan brigadat partizane dhe me 29 nentor, nuk festohet dita e tradhetareve te kombit, por festohet clirimi i Shqiperise ku Enver Hoxha, duam apo sduam, ishte udheheqesi i asaj lufte qe bene bijte dhe bijat me te mira te Shqiperise dhe me 29 Nentor festohet fitorja ku udheheqesi, ka meriten kryesore.
   Kur te festohet humbja e hajduteve te pulave ballistet, merrni fotot e Esat Pashe Toptanit dhe Sali Berishes.

   Reply to this comment
   • Vëzhguesi F. November 30, 22:41

    Miku im!
    Te vlersoj per opinionin nepermjet komentit tend lidhur me gamanisjen e rradhes te kesaj pseudoopozite te shpartalluar dhe te bere per vaj medet.
    Te vlersosh ngjarjet historike dhe personazhet qe kishin nje rol jo vetem te rendesishem por dhe drejtues ne keto ngjarje, eshte objektivitet historik dhe besnikeri ndaj te vertetave te saj.
    Lufta nacional-çlirimtare, siç thoni dhe ju me te drejte, kishte nje udheheqes dhe ai ishte Enver Hoxha.
    Opozita dhe jo vetem le te merret me fajet dhe gabimet e tij 24 ore ne 24 gjate gjithe vitit por ne datat qe lidhen me ngjarjet e luftes antifashiste, qe eshte nje epope me vete, ai ka vendin e tij te nderit. Ne nuk kemi ndermend te kujtojme qeverine e Mustafa Merlikes dhe ish bashkepunetoret e fashizmit, por ata qe i vune pushken dhe e shporren ate.

    Reply to this comment
   • VF LP December 1, 07:29

    Nuk ju kuptoj.
    A jeni nje nihilist?
    Kur ne komente shani Enver Hoxhen , kur nder te tjera e ngrini lart figuren?
    A jeni valle ‘Horri i Bulevardit’ qe sipas jush jeni djale komunisti por qe per nje aresye qe nuk e keni shpjeguar keni bere dhe burg politik? Apo jeni nje tjeter person dhe flisni ne emer te ‘Horrit te Bulevardit’
    Sa pr mua, nuk leviz dhe nuk do te leviz asnje fije:

    Lavdi Heronjeve te Kombit.
    Lavdi Deshmoreve.
    Lavdi kujtimit te babait tim pjesetar i njsiteve guerrile te Tiranes
    Lavdi shokut ENVER HOXHA,

    Reply to this comment
    • Horri i Bulevardit December 1, 11:25

     VF. LP.
     Une jam i teri dhe i beri.
     Mund ta shpjegoj.

     Ne qofte se me ke ndjekur ne kohe, sdo ta kishe kete dyshim, se une kam ber shume here te qarte, se kur krahasohet demokracia perendimore, me diktaturen enveriane, Enver Hoxha del nje monster, qe tradhetoi idealet demokratike te shqiptareve, qe burgosi dhe vrau mijra shqiptare per interesat e tija personale.
     Por gjithashtu kam theksuar shume here, qe kur krahasohet diktatura enveriane, me kohen zogolliane dhe sidomos me kaosin tragjik te kohes se shpellarit Berisha, diktatura enveriane, eshte shume here me e mire.
     Une jam denuar ne kohen e diktatures, per tentative aratisje, por ne kete moshe, jam realist, u denova se shkela ligjin e kohes.
     Une nuk mund te them se dita e fitores kunder nazi-fashizmit, 9 maji, ti mohohet ushtrise se kuqe staliniste, se nuk me beson njeri, se eshte fakt.
     Edhe lufta nacional-clirimtare, eshte fakt i pamohuar qe eshte udhehequr nga Enver Hoxha.
     Ne qofte se nuk duam te shofim fotot e E. Hoxhes, atehere mos te festohet dita e clirimit.
     Gjithashtu kam qene dhe jam kunder heqjes se trupit te Enver Hoxhes nga varrezat e deshmoreve, se ai ishte komandanti i atyre qe prehen aty.
     Kur te filloi vertet nje demokraci qe shpresuam ne permbysjen e komunizmit, atehere mund te flasim, per fajet e Enver Hoxhes, por tani deri sa kemi nje pseudodemokraci, smund te dal kunder, megjithese kam deklaruar disa here, qe Hoxhes duhet ti hiqen titujt, por kete mund tja beje vetem nje qeveri demokratike, qe jep besim, ne popull, per veprimet e saj.
     Thjesht, jam me mendje te ftohte dhe realist.

     Reply to this comment
  • timi December 1, 09:53

   Sakte!!

   Reply to this comment
 7. eli November 19, 18:13

  sa kot kjo Laura. Po si mund te ikin akoma me mendjen e pjerdhur te Saliut keta te rinj ne PD? Pak kreativitet o cuna, goca, boll me parullat e 90-s. A jeni n terezi?

  Reply to this comment
 8. avni November 19, 18:20

  Laura, te iken pucrrat mi?

  Reply to this comment
 9. Qemali November 19, 18:30

  Rama e Meta po vendosin shtet policor. Hala nuk e kini kuptu ju te mjere qe mbrone Enverin

  Reply to this comment
 10. Horri i Bulevardit November 19, 19:02

  Me mire shtet policor se shtet me maloke qe te vrasin mbas kraheve o pis.
  Se ky shtet policor ka per ta shk…dhy librin e shpise ty more plehre.

  Reply to this comment
 11. Ulku November 19, 19:18

  Pirdh o Laura pirdh se lirohesh………..hahahahahahahahahahahahahaha

  Yshshshshshshshshshsht

  Reply to this comment
 12. Eri November 19, 19:20

  Tani qe erdhi qeveria Rama nuk jemi më vendi i dyte mbas Gjermanise…. OOOOO Sali trapi…

  Reply to this comment
 13. tirona November 19, 19:31

  Para ca diteshpash nje Berish te dermuar nga ana psikologjike qe dhe kur lexonte skishte asnje sinkronizim me mendimin e tij .. Keta i ven akoma pas, turpi madh

  Reply to this comment
 14. hole November 19, 21:29

  Laura ik se do hash ndonje pordhe nga ekrani. Se na ben me dhimbje barku

  Reply to this comment
 15. full zezveku November 19, 23:46

  hahahahahhaa 🙂 o hole, me vdiqe gazit, t hengert dreqi

  Reply to this comment
 16. veni November 20, 00:05

  hiqini nga gazeta keta jetkeqer

  Reply to this comment
 17. A November 20, 06:07

  Kjo Laura eshte nje pacavure me te cilen fshin jarget Saliu.. nje lutje per biznesmenet. Kjo vajza do leke dhe hallal i ka. Amon ore zejeni dashnore, blejini dhe ca dreqin ka nevoje dhe hiqeni nga Saliu se gjynaf more, nje bukuri si kjo na lexon neper ekrane diarren e atij te semurit

  Reply to this comment
 18. xhaja November 20, 10:52

  Ik o Sale ik me te mire se do te shkulen te gjihte e do ta bejne me keq se Pal Vates me barcaleta. Xhaja Ka Kavaja Me Brekushe te Medhaja.

  Reply to this comment
 19. eni November 20, 12:09

  Tragjikomik !!!!!!!

  Reply to this comment
 20. dikush November 30, 20:20

  Kur te vdesi Saliu nje ore e me pare te premtoj Laura edhe fotoja e tij diku aty do jete!!! Apo ke merak te veme edhe nje portret tendin me gojen hapur ?!?

  Reply to this comment
 21. mendim i lire November 30, 20:25

  E adhurojne brenda vetes Salinjte e PD-se, por jane xheloze se nuk e arrijne dot madheshtine e Enverit per shume gjera te mira qe beri! Po nuk pranuam te mirat e tij dhe te mohojme te keqijat, ne nuk do te civilizohemi kurre!!! Nga keqeverisja e qellimshme e Berishes, jane shume here me teper shqiptare te pafajshem sesa ne kohen e Xhaxhit!

  Reply to this comment
 22. lumi November 30, 20:38

  Laura ti e don qenin mashum se salen TI ike brekt e qelbur me u marr me profetin
  shqiptar se ENVER HOXHA fitoj luften mbi fashizmin dh bashk putort etyre
  ngriti shkolla fabrika uzina luftoj vlla vrasjen mos te ishte enveri ti nukishe fol shqip
  kurse sala esht dhender i fazliqit me mir me than dhender i shkive po tutna si po
  martohesh me serb sikur Shum te tjera tash po du met then ti mori qyrravece
  duhet meu pastru me vaj ulliri se te vJen era ather me fol per profetin shqpetar
  LAVDI XHAXHIT EDHE TE VARRI DOT JETOJ NE ZEMRAT E SHQIPTARVE
  SA TE KA DIELL NE KET BOT LAVDI

  Reply to this comment
 23. Sejdi November 30, 21:09

  Lavdi Jetës dhe Veprës së Shokut Enver Hoxha!

  Reply to this comment
 24. DRENICA E KUQE November 30, 22:37

  Enver Hoxhes duhet ringritur permendoren!
  Rama – Meta po provokojne tradhtaret me fotografine e Enver Shqiptarit.
  Bravo Rama – Meta, he jungjatjeta!

  DRENICA E KUQE

  Reply to this comment
 25. luani November 30, 22:42

  I lutem administratorit te mos lejoje me komente me banalitete ekstreme,se na u ndot fare kultura jone tradicionale e fjalorit te paster. Forume te tilla me komente banale te ngjajne si korita te pa lara ku hane gjithe qente qe nuk kane ndot.

  Reply to this comment
  • DREAM November 30, 23:28

   Moderatori Menderisht i kufizuar pergjigjet

   Ne saj te idiotesive qe publikoj , partia dhe LSI do me japi flete lavderimi dhe do me coj drejtor .

   Reply to this comment
 26. vini November 30, 22:49

  Laura amrifikon pordhet e Sales.
  Lereni te vazhdojne vetediskretitimin. Merren me nje foto. Po mire o te pjerdhur. Ta zeme se Rama duhej te reagonte. Po si te delte nga rreshti i pare, te kontrollonte e te thoshte ..ej hiqeni foton …apo te caktonte police te ruanin rregullin..Hajde karavidhe hajde me se merreni. As na jep as na merre bukem ajo foto. Deklarata histerite hipokrite.

  Reply to this comment
 27. Pac Martini December 1, 00:31

  Kush shprehet kunder shqiptarit me te madh te gjtha koherave ose eshte i marre ose eshte ishitur , .per shqiptaret Enver Hoxha ishte udheheqesi qe arriti te organizoje pjesmarrjen e shqiptareve ne krahun e fitimtareve , Te fitoje luften N ç,dhe te njiheshin kontributi dhe te drejtat e shqiptareve ne tokat e tyre jashte kufirit shtetror . Saliu e mori kte vend me 4 milion dhe mbas 23 vjetesh e ka shpernda gjysen neper bote ,e mori me shkolla dhe me shendetsi te garantuar me uzina e fabrika me bujqesi te zhvilluar me hekurudhe me ushtri te modernizuar , U premtoj çek te bardh por u kthej gjakmarrjen e u shiti djersen e 50 viteve duke e kthyer kte vend 50 vite mbrapa , Laora duhet te kerkoje heqjen e fotografise te Sales e te Nanos e jo te pejgamerit te shqiptareve Enver Hoxhes .

  Reply to this comment
 28. TOTILA NUMERO UNO,,NUMBER ONE !! - i vertete . DIREKT PRENOST. December 1, 02:32

  “HORRI i BULEVARDIT” !
  Komenti yt eshte njiherit edhe IMI !

  Reply to this comment
 29. studenti. December 1, 11:29

  Nuk ka pse te shqetesohemi nga nje kone qe leh duke kthyer koken anash nga i zoti,por nga ai qe e ndersen.Me e keqja qe mund te beje eshte te te gervishte pantallonat dhe asgje tjeter pasi kur te sulet perkedhelet sepse ajo eshte mesuar me shtyrjet e shkelmat e atyre qe u futet neperkembe.Enver Hoxhen dihet kush e don dhe ben sikur nuk e don,kush ka perfituar prej tij dhe i ka sherbyer me devoteshmeri.Keta jane i gjithe lidershipi i PD-se.Jane te tjere ata qe kane vuajtur prej tij dhe nuk e kane dashur per arsye bindese ideologjike-politike, por asnje prej tyre nuk eshte ne lidershipin e politikes sone, te cilen e kane uzurpuar filoenveristet e maskuar, qe bejne çdo gje si ai duke “kundershtuar” ate.Ne nje miting te hapur popullor ka vend per çdo gje te ligjeshme, siç eshte PK dhe figurat e saj udheheqese mbi te cilat mbeshtetet.Nuk jane ndaluar me vendime nderkombetare asnje nga asosacionet m-l, ata nuk jane vetem ne Kine, Kore dhe Kube, por ne shume vende te Evropes, te BE-se dhe ne parlamentet e tyre. Ndryshe qendron puna me partite dhe organizatat fashiste, lideret e simbolet tyre frymezuese,qe jane ndaluar me Karten e te drejtave te njeriut te OKB-se dhe ne kushtetutat e vendeve anetare te saj.Keta qe shtiren, komunistet tane antikomuniste jane vazhdim i prapesise se tyre si forca te erresires duke bertitur per driten e lirise, te cilen e kane “masakruar” duke abuzuar me te si ne kohen e tiranise dhe pas saj.Ndaç kuisjet e kones,ndaç te lehurat e qeneve bastarde perreth saj vijne prej peshtjellimeve qe ndjejne pasi e kane humbur torruan ne pyllin e erret te genjeshtrave dhe prapesive te tyre.Eshte koha te ndriçojme mendjen, pastaj shpirtin ne keto kohe te veshtira dhe t’i leme ne pervujterine e tyre keta lloj laraskash, kukuvajkash e bufesh me sy te dale e ze te ngjirrur qe krakerrijne mbi oxhaket dhe antenat e shtepive tona.

  Reply to this comment
 30. edi December 1, 12:23

  Enver Hoxha, me shoket e tij kane bere shume faje dhe gabime,…..Por asnje nuk duhet t’ja mohoje se ai ka qene Komandant i Pergjithshem i Ushtrise Nacional-Clirimtare.
  Ne Gjermani psh ne nje shesh ndodhet busti i Leninit dhe asnje nuk thote pse keshtu e perse ashtu.
  Mjaft me, tregoheni te matur, jepni Cezarit ate qe i takon Cezarit. Politikanet duan t’i terheqin vemendjen popullit nga problemet reale.
  Shikoni perpara.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*