Anëtarësimi në BE, ambasadorja franceze: Mos shkoni më shpejt se muzika

December 10, 2017 13:36

Anëtarësimi në BE, ambasadorja franceze: Mos shkoni më shpejt se muzika

 

Nga Korça ambasadorja franceze Christine Vasak preferoi t’u kujtojë shqiptarëve një shprehje franceze.

“Mos shkoni më shpejt se muzika”, tha ajo, duke nënkuptuar që Shqipëria nuk duhet të nxitohet përsa i përket çështjes së anëtarësimit në Bashkimi Europian.

“Është një vlerësim që duhet të bëhet nga të gjithë shtetet anëtare të BE, ne presim shumë raporte, mos shkoni më shpejt se muzika është një shprehje franceze.

Është një dëshirë e madhe e popullit që të bëhet pjesë e BE. Shqipëria është kandidate nga viti 2014, tani ka ardhur momenti të presim vendimin e institucioneve dhe autoriteteve europiane për hapjen e negociatave, por nuk duhet të nxitohemi.

Kjo analizë do të bëhet duke u bazuar në sistemin e drejtësisë në Shqipëri”, u shpreh ambasadorja franceze në vendin tonë.

Gjithashtu Vasak foli edhe për mandatin e kryeprokurorit. Sipas saj, Kushtetuta shqiptare disponon kohëzgjatjen e një mandati dhe përfundimin e tij.

“Autoritetet kompetente janë ato që duhet të vendosin”, theksoi ambasadorja.

Diplomatja franceze i bëri këto deklarata ndërsa mori pjesë në ceremoninë me rastin e 100-vjetorit të shpalljes së Republikës Autonome të Korçës.

December 10, 2017 13:36
Komento

21 Komente

 1. fredi December 10, 13:42

  kur rraca shqiptare egzistonte ju francezet kishit per shok majmunin

  Reply to this comment
 2. xxx December 10, 13:51

  ne shqiperi kemi dy ritme muzike,
  ritmin e organizuar dhe plotesisht europian te njerezve te ndershem e demokrate. Dhe ritmin anarkik “wild wild west amerikan” te halabakerise e krimineleve me perfaqesues politik kryesisht PD.

  Reply to this comment
 3. intelektuali December 10, 13:52

  Mire thua o ambasadorja franceze qe Rilindja te mos vallezoje me shpejt se qemonia e Evropes, por Edi Rama ka filluar te kerceje KAZACOK sovjetik qe e ka ritmin bolshevik shume te larte mbase nen efektin e kanabisit dhe droges te Habilajve dhe Balilajve te Sajme Qorrit qe i ka bere te gjithe shqyptaret sikur t’i kishte pickuar zekthi per temen integrim dhe prandaj Kryeministri Yne Famoz me dell Artisti ka kercenuar Perendimin:

  O NA PRANONI O BUROKTRATE, O IKEM TEK PUTINI QE NA PRET KRAHEHAPUR SI NE KOHEN E QEPES TE ENVERIT.

  Reply to this comment
  • I TILLE JE , SA HERE QE HAP GOJEN ! December 10, 17:54

   U kenaqe krimineli “Inteloleshi” , ne sherbim te Beograd – Athines , me shpresen se mund te shtyhet vendimi per Shqiperine ! Tani prit onorarin nga padronet , per vit te ri !

   Reply to this comment
   • intelektuali December 10, 20:28

    Beogradin tregoja sateme qe te ka bere kelysh te Enver Hoxhes qe ishte kelyshi i Titos, ndersa Athinen mund t’ja tregosh emigranteve shqyptare afro 1 meleon qe ushqehen me buke nga ky vend qe u dha doren kur Enveri dhe Nexhmija kishin falimentuar ekonomine dhe renuar shtetin si kurre me pare ne histori.

    Reply to this comment
 4. Rrespekt per Ambasadoren Franceze December 10, 14:03

  Nji thenie e merituar ,
  qe troket atje ku duhet per shoqerine shqiptare .
  Exziston nji anekdote e nji filozofi Amerikan mbi kte filozofi mendimi ,qe ndoshta per arsye te korrektesise pranimit te komenteve un s’po e shkruaj /tregoj te gjithe ktu .Eshte analoge me kte thenie te Ambasadores Franceze per shqiptaret ,
  por qe mesazhi eshte i njejte ,;Behet fjale per njeriun dhe shpetjesine e Trenit qe e coj ate ne Boten Moderrne .Njeriu zbriti nga Treni i kohes ,shkelli ne Boten Moderrne dhe qendroj i fixuar me koken pas ,sikur priste dicka qe i mungonte ala .Dikush i rudheroj mirseardhjen dhe e pyet; Cfar prisni akoma me ate veshtrim pas ,i trishtuar ,andej nga edhe erdhet ? – Passagjeri s’i i dal nga ajo gjendje shoku i pergjigjet : S’ka mbritur ala Shpirti, Zoteri .

  Reply to this comment
 5. Rrespekt per Ambasadoren Franceze December 10, 14:05

  Nji thenie e merituar ,
  qe troket atje ku duhet per shoqerine shqiptare .
  Exziston nji anekdote e nji filozofi Amerikan mbi kte filozofi mendimi ,qe ndoshta per arsye te korrektesise pranimit te komenteve un s’po e shkruaj /tregoj te gjithe ktu .Eshte analoge me kte thenie te Ambasadores Franceze per shqiptaret ,
  por qe mesazhi eshte i njejte ,;Behet fjale per njeriun dhe shpetjesine e Trenit qe e coj ate ne Boten Moderrne .Njeriu zbriti nga Treni i kohes ,shkelli ne Boten Moderrne dhe qendroj i fixuar me koken pas ,sikur priste dicka qe i mungonte ala .Dikush i uroj mirseardhjen dhe e pyet; Cfar prisni akoma me ate veshtrim pas ,i trishtuar ,andej nga edhe erdhet ? – Passagjeri s’i i dal nga ajo gjendje shoku i pergjigjet : S’ka mbritur ala Shpirti, Zoteri .

  Reply to this comment
 6. Merqez Katunari December 10, 15:01

  Per cfare lesh BEEEE behet fjale kur shqiptaret duan te ikin akoma nga shqiperia si ne vitet 90.
  Njerez akoma te pa stabilizuar dhe te pa shprese.
  Per fat te keq ky eshte realiteti shqiptar

  Reply to this comment
 7. Adih December 10, 16:08

  E nderuar Zonja Amb ,Ju faleminderit per keshillat e juaja ,ku pa dyshim e keni per banden komuniste te ketyre 26 viteve.
  . Me te drejte , ju citoni ::
  KJO ANALIZE DO BEHET ;NE ECURINE E SISTEMIT TE DREJTESISE :
  I jeni qepur drejtesise ,keto kohet e fundit ,me te drejte ,por ne shqiptaret kemi nje shprehje tonen , PESHKU QELBET NGA KOKA . Mjaft me fallcitete ,kur ju e dini me mire se ne ,ku te gjithe kryeministrat e ketij tranzicioni te pa fund ne interes te tyre ,shkelin kushtetuten ,ligjin 181 mbi pronen ,Ku keta agallare e sulltane te socem qe i kane perlare per vehten e tyre diten neper diell ,sidomos ne bregdet , ,pa pike turpi kur hypin ne ate karrige ,bejne betimin ,se do zbatojme kushtetuten ???? Prandaj meruni me keta politikane ne fillim, e pastaj kaloni tek drejtesia ,tek sklleverit e kesaj bande ,ku me kujdesin me te madh i kane dirizhuar .Cfare mund te themi z E nderuar ,ka mbi 6 vite qe flene ne gjykate te larte dosja e gjygjtar KONOMI i masakruar per problem prone . Ky eshte nje shembull i vockel ,por ka me mijera te tjera dosje ,ku keto dhjete vitet e fundit ,as edhe nje nuk ka perfunduar nga gjykatat ,por me urdher nga bolsheviket nga lart .Eshte e lehte ,per ti verefikuar Zonje . .Vete ja keni dhene lejen ketyre zagareve ,ku edhe ju keni fain tuaj ,ku (ish pres HOLLANDE ne bashkepunim me MERKEL ) i keni bllokuar te gjitha dosjet ne gjykaten e te drejtave te njeriut ne STRASBOURG. Duke degjuar Sali larqoftin e me vone bolshevikun Rama ,Na lini kohe ,por ne vend numero ,ku me djallezi brutale dhe injorante ,ju kane permendur edhe Putinin edhe Erdoganin . Por harrojne se Shqiperia eshte antare ne NATO.. Me keqeardhje ky nivel i ulet bolshevik, e i pa pergjegjshem e dirizhon shqiperine :Mire, ne jemi rrumpalle ne shqiperi ,por edhe Strasbourgu i shkel afatet kohore ..Shume vete pronare po presin ,me te drejten e tyre .Ku ka rreth 8 vite qe kane zene myk ,dosjet e pronareve ,kunder shtetit mafjoz shqiptar ne gjykaten e Strasbourgut..
  Me sinqeritet ju faleminderit Zonje e nderuar ,per keshillat drejte per drejte e me vend e llogjike , rrespekte ,per mirekuptimin.

  Reply to this comment
 8. Reto Rika December 10, 17:43

  I eshte drejtuar shqiptareve apo… politikes?

  Reply to this comment
 9. Konti Sbalta December 10, 18:11

  Ne i nderojme te huajt dhe mendimet e tyre natyrisht ,kur ato nuk bien ndesh me interesat tona .Por politika Franceze nuk ka qene dhe aq dashamirese ndaj kombit tone!Kujtojme ngjarjet e kosoves kur trupat Franceve te vendosura ne veri te Kosoves lejuan “katrahuren ” qe edhe sot mbetet molle sherri ! Po ky shqetesimi i ambasadores Franceze me kujton porosin e famshme te ish ambasadorit Amerikan Arvizu qe dha para largimit , qe te mos nxitohet shume qeveria me reformat! Eshte per tu habitur me te vertet se cfar i shqeteson keta ambasadoret e vendeve miq , mos keta tremben se mos ne i “me shpejt dhe i tejkalojme” Ata , prandaj vit per vit sajojne ndonji “kusht” qe duhet te plotesojme dhe kjo pastaj ben qe te kacafyten partite tona se pse nuk jane plotesuar kushtet , qeveria eshete e “paafte” po vonon hyrjene tone ne BE e tj .

  Reply to this comment
 10. Konti Sbalta December 10, 18:15

  Ne i nderojme te huajt dhe mendimet e tyre natyrisht ,kur ato nuk bien ndesh me interesat tona .Por politika Franceze nuk ka qene dhe aq dashamirese ndaj kombit tone!Kujtojme ngjarjet e kosoves kur trupat Franceve te vendosura ne veri te Kosoves lejuan “katrahuren ” qe edhe sot mbetet molle sherri ! Po ky shqetesimi i ambasadores Franceze me kujton porosin e famshme te ish ambasadorit Amerikan Arvizu qe dha para largimit , qe te mos nxitohet shume qeveria me reformat! Eshte per tu habitur me te vertet se cfar i shqeteson keta ambasadoret e vendeve miq , mos keta tremben se mos ne i “me shpejt dhe i tejkalojme” Ata , prandaj vit per vit sajojne ndonji “kusht” qe duhet te plotesojme dhe kjo pastaj ben qe te kacafyten partite tona se pse nuk jane plotesuar kushtet , qeveria eshete e “paafte” po vonon hyrjene tone ne BE e tj ,Dhe kjo “muzike” , natyrisht e vonon hyrjen tone ne BE. .Ja ku plotesuan edhe deshirat e ambasadoreve ! .

  Reply to this comment
 11. Jimi December 10, 18:26

  Si gjithemon francezet dallohen per miqesi me Sebine dhe jo me Shqiperine!

  Reply to this comment
 12. bllofi moralo politik, ka arrit, nivele kozmike . December 10, 20:15

  siç na thoni ju gjithe jeten; beni reforma dhe ne “qyqaret” shqiptar, kemi te drejte t’ju themi deri ne perjetesi …jeni kriminele te perjetshem .

  Reply to this comment
 13. LEONIDA LOYI 693036754 KALITHEA GRECE December 10, 22:09

  Moj idjote ambasadore e frances.Po sa do presim.. Po ektheni EVROPEN ne afrike i kini syte ne balle dhe talleni me ballkanin. Ballkanasit as ju kane vene bombe as grate nukua kane qir ne mes te berlinit.. po prap ju ata doni..Une jam gati qe ne qytetin tim te Vlores te vine vellezerit RUSE TU JEPET sazani e te kontrollojne tere Evropen kurve….

  Reply to this comment
 14. sr. Bi December 11, 08:52

  Po serbet zonje si jane me rritmin e muzikes?

  Reply to this comment
 15. Fatmir Lohja December 11, 09:52

  Varet se cilen muzike shijon ambasadoria e nderuar.Ne shqiptaret,si mesdhetare,pelqejme muziken shume ritmike.

  Reply to this comment
 16. Merre me long se mishi ka marru... December 11, 10:58

  Kjo muzika e Evropit,
  Osht si fershellima gopit,
  Kur bi bor dhe bon acar,
  S’e nigjon asnji hajdar !

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Tirana Bank