Hetimi: Anëtari i KLP, Sheshi nuk ka qenë anëtar i ish-Sigurimit

September 15, 2019 20:03

Hetimi: Anëtari i KLP, Sheshi nuk ka qenë anëtar i ish-Sigurimit

Anëtari i KLP Bujar Sheshi nuk ka qenë pjesë e ish Sigurimit të Shtetit dhe as bashkëpuntor.

Ky është përfundimi i Prokurorisë që hetoi për disa muaj pas një shkrese të Autoritetit të Hapjes së Dosjeve.

Prokurorja e çështjes, Marjeta Zaimi pushoi hetimet pas një sërë veprimesh që i kane dhënë të drejtë Sheshit, i cili nga ana e tij ka dorëzuar një kallzim për shpërdorim detyre ndaj autoritetet të dosjes.

Si rrjedhojë çështja është ndarë.

Sipas hetimit, në autoritetin e dosjeve fillimisht është mbajtur një relacion ku thuhet se Sheshi nuk ishte bashkëpunetor i ish sigurimit të shtetit.

Por në rrethana të paqarta gjatë seancës së marrjes së vendimit është ndryshuar qëndrim dhe me shumicë votash është votuar ndryshe.

Në rastin konkret theksohet në dokument, hetimi vërtetoi se nuk ekziston dosje bashkëpunimi apo deklate personale që të vertetojë aktivitetin në favor të ish-sigurimit të shtetit të kryer nga anëtari i KLP-së.

Ky hetim mbyll pikëpyetjet ndaj anëtarit që u zgjodh nga radhët e prokurorëve, në një kohë kur Këshilli i Lartë i Prokurorisë nga Vettingu ka humbur dy anëtarë që u shkarkuan nga kolegji i posaçëm.

E vërteta e Bujar Sheshit

e.ll./dita

September 15, 2019 20:03
Komento

11 Komente

 1. intelektuali September 15, 20:21

  Me pak fjale:

  E gjithe historia eshte sajuar nga “Armiku i Jashtem” qe t’i mare te keqen Shqypnise enveriste,

  PO “VENUSI” I ENVERIT KU AVULLOI O GAZETA DITA?

  sepse:

  E gjithe kjo histori per KLP-ne e Rilindjes plot e perlot me “Venusa” te Enverit dhe me Gerdallen gjakatare Gramoz Ruci ne Krye te Shtetit, mua me duket:

  SI NJE ESTRADE ENVERISTE

  Reply to this comment
 2. Glaukias September 15, 20:33

  Po për këtë shpifje kush do mbajë përgjegjësi ? A duhen që mediat e portalet që publikuan “provat” të kërkojnë të falur publike ? A duhet të dëmshpërblejnë të dëmtuarin ?

  Reply to this comment
  • intelektuali September 15, 21:25

   Do te mbajne pergjegjesi ata qe shpifen per Like floririn qe e pa gjithe Bota me ze dhe figure si vidhte ryshfetin pushtetar me tefter ne dore, nje prej shpifese ishte edhe Edi Rama,

   prandaj:

   O BOLE fanatike kujt t’i besosh per “Venuasat” e Enverit qe nderrojne emerat si kameleone nga:

   BUJAR SHESHI NE BUJAR SHESHA

   Prokurorise se Arta Markut Ha-Ha-Ha! c’na bote me qesh qe me Bashkim Ulajn dhe me dosjen e Gjushit te Durrsit, bedelit te Avdulajve te Krimit

   KY ESHTE NJE MISION I PAMUNDUR

   qe:

   E ka fatin te paracaktuar si videoja e Dritan Priftit te gjore qe kujtoi se kishte nje thesar ne dore, por doli se kishte vetem nje palo gje sipas vendimit te gruas gjykatese te Fullan Kusarit.

   O SA MIR ME KEN “VENUS”

   Reply to this comment
   • Glaukias September 15, 22:35

    Se je 80 e kusur vjeç ti o “intelektual” edhe të ka ikur dëshira për të jetuar nuk do të thotë që mos të jetojnë edhe të tjerët. Kujton se duke sharë të tjerët do të jesh më i qetë në dështimet e tua ? Se të shkoi jeta ty në burgje, mendon se duke ofenduar të tjerët do të të ndihmoi që t’ja vendosësh fajin të tjerëve që nuk kanë ditur të kuptojnë një “intelektual” si ty por e futën në burg ? Ktheji njëherë sharjet nga vetja se mbase do të të bëjnë më shumë sens.

    Reply to this comment
    • intelektuali September 16, 05:40

     Mbreti ilir Glaucias 300 vjet para Krishtit:

     Mire ja po e terrheqim sharjen emocionale pa te keq dhe po themi qe nuk je BOLE fanatike, por nje Mbret ilir duke kerkuar ndjese,

     por:

     KE DALE NGA TEMA E DEBATIT:

     Nuk po diskutojme CV e intelektualit, por te “Venusave” te Enverit, qe Edvin Droga i hdh me parashyte ne majat me te larta te Shtetit dhe Pushtetit me vendime Gjykate si ajo e gruas se Fullan Kusarit per Like Floririn se e qiti te paster si “Ujet e Bjeshkeve”, megjithese

     E KISHTE PARE GJITHE BOTA ME ZE DHE FIGURE SI VIDHTE PUSHTETIN PUSHTETAR ME TEFTER NE DORE

     Edvin Droga ishte i pari qe e deklaroi kete fraze qe ka mbetur ne histori dhe po ky Edvin Droga, cuni i Kristaqit, vrastarit te Enverit qe urdheroi varjen ne litar te Havzi Neles ne vitin 1988 gelltiti ate gelboqe qe kishte peshtyre me pare dhe e hodhi Liken ne karriken e Presidentit me parashyte enveriste, njashtu sic i hidhte Enveri kriminelet e tij ne Byrone Politike.

     Reply to this comment
     • Glaukias September 16, 14:48

      Për Ramën e korruptuar, Metën hajdut e Fullanrat me gratë e veta jam dakort edhe unë me ty ” intelektual” , duhet të shporren sa më shpejt

 3. IVONI September 15, 20:58

  Po pse po te kete qene antar i!sigurimit te shtetit c`te keqe ka ..?Ajo qe eshte me e cuditeshme eshte se ata qe kane pasur priviligje me teper se sigurimasit , po na dalin te lare ..! Nga kush i merrni keto udhezime ore te pa udhe ..? Ai ishte shtet qe ishte ne kujdesin e te gjithe popullit , pasi mendonte vertet per popullin . Merni shihni librat e rrogave te nepunesave , duke filluar nga “njeshi” i vendit , punesimin , prodhimin bujqesor , industrial , mbrojtjen , ambientin , shkollimin , argetimin etj etj dhe krahasoheni me ao te shtetit ” mafie ” te 30 vjecarit te fundit , qe vertet drejtohet nga mafia ..! Mjaft se nuk durroheni me ..!

  Reply to this comment
 4. cuf dabjoni September 15, 22:20

  deri sa ka kryer shkollen e Sigurimit nje shkolle qe prodhonte terorista te kuq nuk mund te dejtoj Drejtesi demokratike.

  Reply to this comment
 5. Askushi September 16, 02:57

  Urime e Suksese pa fund Bujar Ramiz Myzejen Sheshi!!
  Lufte pa kompromis per pastrimin e ndertimin e Shtetit te se drejtes!!
  Le te behêt shqiperia per te clien luftuan ,pununan te paret tane e me pas ne bijte e tyre,per femjte tane,per rinine Shqipetare!

  Reply to this comment
 6. intelektuali September 16, 05:41

  Mbreti ilir Glaucias 300 vjet para Krishtit:

  Mire ja po e terrheqim sharjen emocionale pa te keq dhe po themi qe nuk je BOLE fanatike, por nje Mbret ilir duke kerkuar ndjese,

  por:

  KE DALE NGA TEMA E DEBATIT:

  Nuk po diskutojme CV e intelektualit, por te “Venusave” te Enverit, qe Edvin Droga i hdh me parashyte ne majat me te larta te Shtetit dhe Pushtetit me vendime Gjykate si ajo e gruas se Fullan Kusarit per Like Floririn se e qiti te paster si “Ujet e Bjeshkeve”, megjithese

  E KISHTE PARE GJITHE BOTA ME ZE DHE FIGURE SI VIDHTE PUSHTETIN PUSHTETAR ME TEFTER NE DORE

  Edvin Droga ishte i pari qe e deklaroi kete fraze qe ka mbetur ne histori dhe po ky Edvin Droga, cuni i Kristaqit, vrastarit te Enverit qe urdheroi varjen ne litar te Havzi Neles ne vitin 1988 gelltiti ate gelboqe qe kishte peshtyre me pare dhe e hodhi Liken ne karriken e Presidentit me parashyte enveriste, njashtu sic i hidhte Enveri kriminelet e tij ne Byrone Politike.

  Reply to this comment
 7. ME EMER September 16, 11:35

  Ju qe mereni me keto” thashetheme ” , qe beni sikur nuk dini asgje por qe ne fakt i dini te gjitha ju kujtoj se bashkepuntoret e sigurimit te shtetit merreshin kryesisht nga familjet e prekura politikisht . Pse luani rolin e budallajt ?! Mos valle po godisni ende njerezit vertet patriote po qe ndiqeshin politikisht pasi dikush nga soji kishte bere faj , natyrisht flasim per “faj” politik ? Megjithate ai sistem nuk ka vdekur dhe nuk do vdese kurre . Psikologjia e dobet , mosnjohja e thelle e asaj filozofie dhe sabotimi i ideve te shenjta te con drejt “zigzakeve “te perkoheshme . Oligarket nuk mundet te fitojne mbi sistemin qe garanton pushtet te vertete ne duart e popullit , drejtesi te vertete , barazi te vertete , bote pa krime e kriminele , arsim te detyrueshem , familje te shendosha ku te ndihej aroma e jetes se vertete etj etj . Politika e monopolisteve po shkaterron planetin, po shkaterron kombet po shkateron njerezimin , por po ben dhe propaganden e jetes te pa fund ne planete te tjere , pa menduar se ne planetin Toke njerezit po vdesin nga uria .Bashkepuntoret e nje sigurimi shteti qe luftonte kriminelet nuk ishte as mekat e as turp . Tani shihini kriminelet ku jane ne pushtet , shihini femijet apo vellezerit e tyre ku vuajne denimet ne burgjet e B.E.-se si trafikante droge , trafikante armesh , hajdute bangash , tregetare femrash , tregetare te organeve te brendeshme te organizmit te njerezve etj etj , te pregatitur ne tridhjet vjecarrin e fundit nga te pa fytyret qe kane drejtuar , A ka organe sigurimi shteti i sotem , sikurse ato qe ekzistojne ne c`do vend te botes ? A ka ndonje shtet pa organe sigurie ore rrugace te Shqiperise , ore “turpi i kombit ” ..?!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim