Anëtarja e kryesisë së PD-së, “shuplakë” Bashës: Pse heshtët për dhjetoristët?

February 21, 2018 11:07

Anëtarja e kryesisë së PD-së, “shuplakë” Bashës: Pse heshtët për dhjetoristët?

Anëtarja e kryesisë së PD –së Valbona Mezini , ka reaguar në lidhje me heshtjen që pasoi në 27 vjetorin e rënies së bustit të diktatorit Hoxha.

Sipas saj të nderosh heronjtë nuk është kurrë démodé. Ndaj  Mezini pyet se përse dhjetoristët  nuk i falënderoi zyrtarisht dikush dje, për të gjithë atë rezistencë që i bënë me jetë sistemit të egër komunist.?

“Ishte dita që këta heronj të çmoheshin me mirënjohje. Kjo do t’i shërbente aq sa historisë së partisë edhe brezave të së ardhmes, te cilët kanë nevojë si ushqim t’u mësojmë, se lufta me të keqen vazhdon dhe ajo bëhet në emër të të vërtetës dhe idealeve për një jetë më të mirë”, ka shkruar Mezini në rrjetet sociale, duke i dhënë kështu një shuplakë të fortë kreut të PD –së Lulzim Basha, i cili u mjaftua me një postim sa për të thënë në rrjetet sociale.

“…Edhe një pyetje tjetër kisha por këtë herë, jo 1 milion $….

Po dhjetoristët pse nuk i falenderoi zyrtarisht dikush, për gjithë atë rezistence që i bën me jetë sistemit më të egër komunist ?

Rezistencë me greva, penë e “pushkë”.

Te nderosh heronjtë nuk është kurrë demode. Është akt fisnik mirënjohje ndaj njeriut që bën historinë dhe çdo histori ka heronjtë e saj.

Unë sot e përgjithmone u jam mirënjohëse, në rradhë të parë babait tim që ishte ndër të paret që kryesoi levizjen demokratike në ndërmarrjen e tij që në orët e para të saj duke firmosur  krijimin e PD. Ai është heroi im i parë, sepse i dha asaj Partie pa kërkuar kurrë asnjë gjilpërë si këmbim, por në heshtje dhe thjeshtësi i shkolloi fëmijët dhe ushqeu familjen krejtësisht me punën e tij të ndershme.

Ndërsa heronjtë tanë, të të gjithëve, janë ish studentet dhjetoristë që sot e gjithmonë duhet t’u përulemi me mirënjohje për guximin dhe dashurinë që nuk kursyen për LIRINË.

Sot ishte dita që këta heronj të çmoheshin me mirënjohje. Kjo do ti shërbente aq sa historisë së partisë edhe brezave të së ardhmes të cilët kanë nevoj si ushqim tu mesojmë se lufta me të keqen vazhdon, dhe ajo bëhet në emër të së vërtetës dhe idealeve për një jetë më të mirë!

Respekte për cilindo dhjetorist!”, shkruan Mezini.

l.h/ dita

February 21, 2018 11:07
Komento

5 Komente

 1. Kola February 21, 11:52

  Kjo eshte bordellua e vertete e SHQUP-it qe ne vend te kerkoje llogari pse u hesht per kurverite e ciftit te deputeteve qe flirtonin ne kuvend, kerkojne merita per ngjarje qe i nxine faqen atdheut. Ku jane dhjetoristet e per c’dhjetoriste e ka fjalen zonja? Per ata qe e deshen Shqiperine ndryshe dhe u perzune nga atdheu???

  Reply to this comment
 2. Aty February 21, 12:15

  Dhjetoriste la qene vetem sigurimi i shtetit shqipetare,ATA ishin ideatore e nismetaret e pare te tjerat i dine mire ATA qe jane majmur NGA ky sistem.

  Reply to this comment
 3. MH February 21, 12:31

  Rezistencen me pende e “pushke” Me fal po ate pushken fute ne pidh.
  Herojt e dhjetorit ishin heronje para nji kollosi qe jepte shpirte nga goditja qe mori ne kullen e Kremlinit ne berthamen e krijeses se vet.E nese vertet don t’na imponosh heronje.Ingranoi heronjet e dhjetorit sot ma shume se ne ate kohe te maten me PD qe sot asht aq e fuqishme sa ka shpartallue te gjith vendin me korrupsion e krime dhe ka krijue konflikte dhe percarje ne mbare popullin shqiptare.C’ka ne ate kohe heroizmi para kollosit qe jepte shpirt ne gerhamat e fundit te jetes ishte nji heroizem si shembjet e kalave te kalamjve ne reren e plazhit buze detit.Sot ma shume se ne ate heroizmin e dhjetorit shqiperia ka nevoj te ngrihet e ti dermoj te gjithe klientet e SHQUPIT qe kryesohen nga Bersha dhe Lulushi.Te na sjellin iden e teorikes se dhjetoristeve qe polli praktiken e krimit dhe korrupsionit e te prostitucionit.Qe krejt me mendje te fresket heroizmin e tyre me cfare ka rjedhur deri me sot i vlersoj dhjetoriste nga ma te dhjerit e kombit dhe te historise se po keti kombi.

  Reply to this comment
 4. MH February 21, 12:41

  Rezistencë me greva, penë e “pushkë”.
  Mos huazoni nga oratoria politike e ish diktatorit.Ai ishte kollos i vertete i lindur per burre shtetit me nji za te jashtezakonshem qe mund t’ia dhuroj vetem natyra njihere ne 500 vite ndonjerit. Ai kurr nuk fillonte oratorin sic bante Berisha:”Jam ketu sot” e cfare je ketu sot.Pirdhu fasule vicidolit te mos ta shikojme surratin dhe te mos ta ndigjome zanin me tela te gerdhishte te germazit.Dhe qe nga ajo dite te gjithe politikanet majmun te cfaredo krahut e fillojn “oratorine” me : “Jam ketu sot”.Dhe vazhdon me te pjerdhura mbas te pjerdhurave korre e mos lidh e mbush xhepat pa numrim me pare te pista qe nuk i lane as lavatricia.

  Reply to this comment
 5. Cuku February 21, 19:07

  Dhjetorista d.m.th. Dhjero-rista,,,,,,po Dhjetorista moj cua e xhaxhit ishte Ramiz Qen Alia dhe Sigurimi I Shtetit me pardesyte e bardha,,,,,,,,,,, cna hapni barkun me keta fare dhjero-rista qe na sollen DEMOKRA-SHURREN,,,,,

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim