17 nëntori sipas një amerikani: Kur Hoxha dhe njerëzit e tij hynë në Tiranë

November 17, 2018 12:15

17 nëntori sipas një amerikani: Kur Hoxha dhe njerëzit e tij hynë në Tiranë

17 nëntori është dita e çlirimit të Tiranës.

Ky më poshtë është një përshkrim i gazetarit të njohur amerikan, Peter Lucas, botuar në DITA.

Lucas rrëfen ditën kur Enver Hoxha dhe njerëzit e tij hynë në Tiranën e çliruar.

Bëhet fjalë për një nga rrëfimet më interesante për atmosferën në Tiranën e sapoçliruar.

Ishte 28 nëntor 1944. Kryeqyteti ishte ende gërmadhë nga luftimet që ishin zhvilluar aty vetëm dhjetë ditë më parë, në 17 nëntor.

Shkodra nuk ishte çliruar ende.

Përshkruhet si u pritën udhëheqësit e rinj nga banorët e kryeqytetit, fjala e Hoxhës në tribunën e ngritur para hotel Dajtit, shenjat e para të luftës për pushtet, armiqësia e Enverit me anglezët dhe ftohja me amerikanët…

***

Nga Peter Lucas

Festimi për çlirimin e Tiranës filloi herët në mëngjesin e 28 nëntorit 1944, kur gjashtë aeroplanë bombardues anglezë Halifax fluturuan ultas mbi qytet dhe hodhën fletushka me përshëndetje dhe urime. Aeroplanët, të cilët kishin kontribuar aq shumë për fitoren partizane, mandej u ulën mbi fushën e aviacionit dhe hodhën pako me ushqime që u rrëmbyen menjëherë nga njerëz të uritur.

Pavarësisht se në Tiranë kishte ushqime – me çmime shumë të kripura – kishte mungesë të bukës. Furrat dhe dyqanet që ishin mbyllur gjatë luftimeve nuk ishin rihapur, ndërsa tregtarët dhe qytetarët nervozë prisnin mbërritjen e Enver Hoxhës dhe të ardhmen që sillte ai.

Pas ikjes së aeroplanëve anglezë, u dëgjuan 21 të shtëna topash, kryesisht të kapur nga gjermanët dhe italianët, kur Hoxha në krye të një grupi komandantësh të tij hyri në Tiranë për paradën e fitores. Ishte zgjedhur kjo ditë pasi ishte përvjetori i ditës së vitit 1912 kur Shqipëria shpalli pavarësinë e saj nga Perandoria Osmane në qytetin e Vlorës.

Hyrja e Enver Hoxhës në Tiranë

Kryetari i një qeverie të përkohshme shqiptare, kishte veshur një uniformë të re me një rrip mesi Sam Browne dhe me një kapele të stolisur me një yll të kuq. Kishte dorashka. Këpucët e tij shkëlqenin. Ai rrezatonte besim, sikurse duhej ta kishte. Ai ishte kthyer tashmë në qytetin që kishte qenë i detyruar ta linte pas pushtimit italian. Atëhere ai kishte vetëm një dyqan të vogël. Tashmë sundonte gjithë vendin.

Hoxha u prit nga Shehu dhe Myslim Peza në rrethinat e qytetit. Të dy udhëheqësit luftëtarë i bënë Hoxhës një përshkrim të betejës. Shehu tregoi me gisht dy tanke italiane të kapura nga partizanët. Tashmë ato manovroheshin nga partizanët.

Peza qëndroi në krah të Hoxhës kur filloi parakalimi i udhëheqësve në qytet. Shehu kaloi mbrapa. Baba Faja, kreu bektashi i qeshur dhe qejfli i verës, ishte në radhën e parë bashkë me Dr. Omer Nishanin, i cili ishte emëruar Ministër i Punëve të Jashtme. Koçi Xoxe, një teneqepunues nga Korça që tashmë ishte gjeneral, shtyhej për një vend në krah të Hoxhës, siç bëri dhe Gjeneral Spiro Moisiu, shefi i shtabit të Hoxhës.

Këta burra kishin qenë ndër të parët që u bashkuan me Hoxhën kur ai doli malit për të filluar luftën kundër italianëve dhe gjermanëve dhe qëndruan pranë tij gjatë gjithë kohës. Tom Stefani, shefi i misionit amerikan, marshonte në radhën e dytë ose të tretë, në varësi të pozicionit. Përkrah tij në më të shumtën e rrugës ishte Shehu, Kapiteni anglez Markus Llajën, një oficer rus dhe një jugosllav.

Hoxha dhe grupi i tij përshkuan rrugën e gjerë që ende quhej Bulevardi Musolini deri te Sheshi Skënderbej. Xhamia atëherë ishte e dëmtuar, maja e minaresë së saj ishte këputur. Kulla e Sahatit përbri xhamisë ishte goditur gjithashtu nga predhat e mortajave. Aty kishte më shumë njerëz në anët e rrugës.

Hoxha u drejtua nga Hotel Dajti ku ishte ngritur një tribunë. Pak ditë më parë robërit kishin hequr trupat e gjermanëve të vrarë si dhe kuajt dhe karrocat nga ana ballore e hotelit. Tribuna e ndërtuar me ngut qëndronte pikërisht në vendin ku ishte një pikë-roje e fortë e gjermanëve përpara hotelit. Prej aty Hoxha, stafi i tij dhe të ftuarit specialë ndoqën paradën e fitores. Tribuna ishte stolisur me beze kuq’ e zi, ngjyrat e Shqipërisë, dhe me flamujt e Shqipërisë, Shteteve të Bashkuara, Britanisë së Madhe, Bashkimit Sovjetik dhe Jugosllavisë.

Hoxha ngjiti shkallët e tribunës. Ishte momenti i tij. Në të majtë të Hoxhës qëndronte Dr. Nishani. Në të djathtë ishte Koçi Xoxe. Në të djathtë të Xoxes qëndronte Tom Stefani. Ai kishte vënë shkujdesshëm mënjanë një kapele piloti dhe mbante veshur një xhaketë piloti prej lëkure që kishte flamurin amerikan në sup. Me ato rroba të huazuara padyshim nga ndonjë pilot amerikan Stefani dukej se spikaste në tribunë pothuajse sa gjeneralët e Hoxhës, në mos më shumë.

…Rreth 30-40 mijë njerëz prisnin të fliste Hoxha. Për shumicën e njerëzve në qytet Hoxha nuk ishte më shumë se një njeri i çuditshëm. Njerëzit nuk e dinin se kush ishte ai. Ato që kishin dëgjuar ishin nga makina propagandistike e gjermanëve dhe ballistëve, ndaj dhe nuk ishin të mira. Hoxha mori mikrofonin për të folur në momentin e duhur.

Sid Feder i Associated Press-it, i cili përcillte ngjarjen, shkruante me kabëll drejt Romës:

“Hoxha hyri sot në kryeqytetin e çliruar me premtime sfiduese që Shqipëria është gati të luftojë për të mbrojtur kufijtë e saj jugorë me Greqinë. Hoxha, një ish-mësues që udhëheq si Ushtrinë Partizane edhe qeverinë e mori pushtetin në kryeqytet në 32 vjetorin e shpalljes së pavarësisë shqiptare. Duke folur nga tribuna në ballë të hotelit luksoz Dajti, i cili ngjan disi me ato të Miami Beach, Hoxha iu drejtua një mase njerëzish prej 30-40 mijë njerëzish në Bulevardin Musolini në kryeqytetin e parë në Europë të çliruar tërësisht nga partizanët e vet”.

Feder njoftonte se “Hoxha premtoi qeveri demokratike për Shqipërinë”. Feder theksonte gjithashtu praninë e Stefanit, edhe pse bën një ngatërresë të emrit të tij me atë të qytetit të tij të lindjes. Ai shkruan se Hoxha “hyri në qytet duke ecur në këmbë gjatë gjithë gjatësisë së Bulevardit Musolini me stafin, oficerët Aleatë, përfshi edhe Kapitenin Thomas Stefan Laconian ose Laconjan, ndërsa turma hidhte lule dhe brohoriste”.

Radio reporteri Morris Rozenberg i Degës së Luftës Psikologjike (PWB) të OSS-it, në raportin e të njëjtës ditë për radio Barin, shkruan:

“Hoxha tha se qeveria do të punojë për rindërtimin e menjëhershëm të vendit me reforma ekonomike, sociale dhe kulturore dhe populli do ta kontrollojë vendin në mënyrë demokratike. Lëvdoi aktet heroike të UNÇSH-së e cila tashmë po përzë gjermanët e fundit nga veri-perëndimi i vendit. I foli popullit për ndihmën e Aleatëve në çlirimin e Shqipërisë nga gjermanët dhe mburri në mënyrë të veçantë Ushtrinë e Kuqe dhe partizanët jugosllavë dhe tha se Shqipëria duhet të jetë aleate me Titon”.

Vëzhguesit aleatë theksojnë që Hoxha bëri shumë lëvdata për Bashkimin Sovjetik dhe Jugosllavinë, pavarësisht se asnjë prej tyre nuk kishte kontribuar fare për fitoren e partizanëve, dhe mezi përmendi – pa le të falënderonte – Britaninë e Madhe ose Shtetet e Bashkuara që në të vërtetë kishin ndihmuar. Ishte një shenjë e qartë se të gjithë vëmendjen e kishte drejtuar për ta futur vendin në orbitën e Titos dhe Stalinit, larg perëndimit. Hoxha jetonte me frikën se mos anglezët pajtoheshin me pretendimet greke për ndarjen e Shqipërisë jugore, të cilën grekët e quajnë Epiri i Veriut. Hoxha dyshonte se mësymja e komandove angleze gjatë bregdetit në verë ishte një prelud për gllabërimin nga ana e grekëve nën udhëheqjen angleze të jugut të Shqipërisë.

Parada

Pas fjalimit të Hoxhës ushtria kaloi në revistë. Parada përfshiu Brigadën e Parë, të 4-t, të 8-të, të 12-të dhe të 15-të të ushtrisë partizane. Të gjitha brigadat, me përjashtim të njërës, mbanin flamurin shqiptar – një shqiponjë e zezë me dy krerë në një sfond të kuq. Një nga njësitë mbante draprin dhe çekanin, flamurin e Bashkimit Sovjetik. Ata pasoheshin nga Batalioni ‘Antonio Gramshi’, një njësi e ushtarëve italianë që iu bashkua partizanëve në një brigadë dhe që mori emrin e Gramshit, një poeti dhe komunisti italian me origjinë shqiptare. Pas Batalionit ‘Gramshi’ vinin dy tanke të vegjël të kapur italianëve, si dhe një njësi dezertorësh armenë nga ushtria gjermane.

Stefani njoftoi me radio Fulcin se ndonëse parada kishte qenë “krejt madhështore”, populli që e shihte atë ishte më pak se entuziast. “Dukej sikur populli ishte i shushatur. Brohoritjet që unë dëgjoja tingëllonin gati si të imponuara nga rrethanat. Nuk ishte ai entuziazmi i papërmbajtur i demonstruar në jug”.

Situata ekonomike. Enver Hoxha në udhëkryq

Situata ekonomike në Shqipëri ishte e vajtueshme. Jo vetëm që infrastruktura e dobët e vendit ishte shkatërruar, por mijëra fshatra ishin djegur dhe të mbjellat qenë rrënuar. Veç kësaj, në ikje e sipër nga Shqipëria gjermanët plaçkitën sistematikisht vendin. Punonjësit e sektorit shtetëror që kishin muaj pa u paguar, tani ishin krejtësisht pa punë. Nuk kishte industri, as tregti, as punë. Shumë ishin të detyruar të shisnin veshmbathjet dhe sende personale të tyre nëpër rrugët e Tiranës. Kishte aq pak pará në qarkullim saqë qeveria e përkohshme mund të paguante vetëm ministrat e rinj me pesëdhjetë dollarë në muaj, pagesë që e bënte një privat amerikan.

Hoxha kish nevojë për ndihmë. Shpejt ai pa se dy miqtë e tij të rinj, Stalini në Bashkimin Sovjetik dhe Titoja në Jugosllavi kishin problemet e tyre të mëdha ekonomike dhe mezi arrinin të jepnin ndonjë ndihmë të vogël për Shqipërinë. Hoxha, megjithë armiqësinë ndaj Aleatëve, ishte i detyruar t’u drejtohej atyre për ndihmë ekonomike, edhe pse Shtetet e Bashkuara dhe Mbretëria e Bashkuar nuk e kishin njohur qeverinë e tij.

Hoxha në shumë mënyra ishte një njeri i mbetur në udhëkryq. Nga t’ia mbante, nga lindja apo nga perëndimi? Kishte njerëz përreth tij si Nishani, që në përgjithësi admironte Shtetet e Bashkuara që e këshillonte të binte në ujdi me amerikanët. Nga ana tjetër ishin një grup komunistësh të vijës së ashpër si Koçi Xoxe që e shtynin Hoxhën drejt Bashkimit Sovjetik dhe Jugosllavisë.

Hoxha e adhuronte Stalinin, dhe do ta adhuronte deri në fund të jetës së tij, pavarësisht se sovjetikët kishin qenë vetëm spektatorë gjatë luftës në Shqipëri. Hoxha nuk u besonte amerikanëve. Ai besonte se anglezët i hiqnin për hunde Shtetet e Bashkuara. Ai kishte një urrejtje përvëluese ndaj anglezëve. Ai ishte i bindur se anglezët bënin plane për ta përmbysur atë dhe për ta ndarë Shqipërinë në mes, duke ua dhënë jugun grekëve. A nuk ishin anglezët që kishin mbështetur armiqtë e tij më përpara? Dhe a nuk ishin po anglezët dhe amerikanët që tashmë u jepnin strehë në Itali tradhtarëve shqiptarë që kishin ikur?

Megjithë suksesin e Hoxhës në marrjen e pushtetit në vend, as ai dhe as ndonjë nga njerëzit rrotull tij nuk kishin ndonjë përvojë çfarëdoqoftë në qeverisje – as në një fshat, as në një qytetth të vogël, as në një qytet të madh – le më një vend. Ata ishin të rinj dhe pa përvojë, ndërsa vendi ishte në mëshirën e fatit.

Enver Hoxha në Legatën amerikane

Enver Hoxha, pavarësisht servilizmit të dukshëm ndaj sovjetëve dhe jugosllavëve, ishte tejet i shqetësuar për atë se çfarë do të bënin Aleatët në Shqipëri. Në natën e 11 shkurtit 1945, ditën që Tre të Mëdhenjtë lëshuan tekstin e marrëveshjes së arritur në Jaltë, një Hoxhë i shqetësuar bëri një vizitë të pazakontë në legatën amerikane.

Megjithëse anëtarë të tjerë të qeverisë shqiptare si Nishani, Shehu, Çitaku, Baba Faja, Ndreu e të tjerë kishin darkuar në legatë, vizita e papritur e Hoxhës, kryeministrit dhe komandantit të përgjithshëm, ishte e para e tij. Ai theu precedentin. Ai kishte sajdisur gjithmonë më përpara anglezët. Dukej që ai ishte i shqetësuar për fatin e Shqipërisë ndaj shkoi të shihte Stefanin dhe amerikanët e tjerë në një përpjekje për të marrë informacion.

Ai shoqërohej nga Omer Nishani, ministri i jashtëm, i cili ishte miqësor me amerikanët dhe e admironte shumë vendin e tyre. Tom Stefani në raportin e tij dërguar Barit mbi takimin, thotë “Gjenerali [Hoxha] dukej nervoz dhe i mungonte vetëpërmbajtja e zakonshme e tij. Gjatë një periudhe prej dhjetë muajsh [unë] nuk e kam parë atë siç dukej këtë mbrëmje”.

Stefani thotë se gjatë takimit, i cili zgjati një orë e gjysmë, “Nishani ndoqi bashkëbisedimin me Enverin duke folur shumë pak”. Ai thotë se tema kryesore e bisedës ishte takimi i Tre të Mëdhenjve dhe “nëse ne kishim marrë ndonjë informacion në lidhje me të”. Stefani raportonte që Hoxha ishte “me sa duket i shqetësuar” pse nuk kanë mbërritur ndihmat nga Shtetet e Bashkuara, si dhe pse “gjithë propaganda i është bërë Titos për aksionet që formacionet e tij janë duke bërë” kundër gjermanëve në Jugosllavi.

Hoxha ishte gjithashtu i shqetësuar nga fakti që Shtetet e Bashkuara nuk e kanë njohur qeverinë e tij. “Vizita ishte e pazakontë, theu të gjithë precedentët”, njoftonte Stefani. “Nuk kujtohet që Gjenerali të na ketë sajdisur ne në ndonjë aktivitet, përpara se të kishte bërë të njëjtën gjë me anglezët. Vizita e shkurtër sigurisht nuk ishte bërë për shkak të deklarimit hapur të miqësisë së Hoxhës për SHBA. Mbështetur te qëndrimi i tij i përhershëm ndaj anglezëve duket që ky gjest mund të interpretohet si një lëvizje e parë e hapur për të vënë amerikanët kundër anglezëve. Besoj se ka arsye të tjera të mjaftueshme për të provuar këtë pretendim”.

E dinin apo jo Hoxha ose Stefani, për Shqipërinë mezi ishte folur në Jaltë. Ndërsa Tre të Mëdhenjtë e ndanë Europën midis tyre, Shqipëria nuk ishte përmendur. Shqipëria mbeti nën sferën angleze të interesave, edhe pse partizanët kishin formuar qeverinë e tyre.

Për t’i shtuar fyerjes një fyerje tjetër, Shqipëria nuk ishte ftuar të merrte pjesë në mbledhjen e prillit të Kombeve të Bashkuara në San Francisko. Vendet e tjera të ftuara në konferencë kontributi i të cilave për thyerjen e Hitlerit ishte i papërfillshëm, duke përfshirë këtu Haitin, Hondurasin, Kosta Rikën, El Salvadorin, Bolivinë, Paraguajin dhe Meksikon, ishin ftuar. Për shumë shqiptarë kjo donte të thoshte që Shtetet e Bashkuara, duke ndjekur shembullin e Mbretërisë së Bashkuar, ishin të vendosura t’i kthenin krahët Shqipërisë dhe qeverisë së saj. Por shenjat ishin dukur me kohë…

Botuar në DITA. Fotot, nga arkiva dhe botimet e Lucas

3712968374_5f4460bf00

shehu-sanxhaktari-popovic- 

O

November 17, 2018 12:15
Komento

102 Komente

 1. XUME PROTOPAPA November 30, 11:07

  LILI (jo Marleene) DHE RROK MIRDITA,

  serbomalazezi i diteve qe jetojme, nuk u pa gjekundi ne ceremonite blande te perkujtimit te 29 Nentorit, dites se çlirimit te Shqiperise nga hordhite balliste
  -legiste-nazifashiste, dita e kurorezimit te sakrificave sublime te 28 mije deshmoreve qe dhane jeten per lirine e vendit.

  Kjo eshte data e çlirimit te Shqiperise, e mirecaktuar nga fituesit e saj, e konfirmuar edhe nga nje kelysh nazist i Hitlerit ne arkivat gjermane te kohes.

  Te thuash qe nje dite apo disa dite me pas nje austro-nazist u plagos me gure llastiku gjate fshehjes se tij ne rrethinat e Koplikut, nuk do te thote se vendi ishte akoma nen pushtimin nazist.

  Ajo qe me ka bere me shume pershtypje eshte edhe fshehja e kryepeshkopit Rrok Mirdita, serbomalazez nga vendlindja dhe boteformimi, ndaj nje ngjarjeje qe ka te beje me çlirimin e nje populli edhe te krishtere nga fashiste e naziste dhe jo nga klerike te veladonuar te Vatikanit.
  Edhe ky shqipfoles gojemarre, si dhjerane (Lili) e dhjeranë te tjere qe çirren sot me anatema blasfemuese kuder gjakut te paster te shqiptareve te flijuar ne lufte, nuk honeps dot ekzistencen e shqiptareve dhe shqiptarizmit te formuar ne gjysme shekullin e enveroxhizmit te socializmit real.

  Si injorante te shkundur nga trute, “Ivanove” stadiumesh me tatuazhe ne secilen felebythe lekure fishkur, pellasin per “komunizmin” shqiptar qe veç emrit te PKSH-se gjate luftes, nuk ka ekzistuar ndonjehere jo vetem tek ne por kudo ne bote.

  Kane guximin, gjithnje me pallavra dhe jo fakte konrete te dokumentuara, siç ben edhe “Lili” Marlenne nga Franca, ti thurin lavde rregjimit obskurantist te Ahmet Muhtar Zogollit, te birit te Xhemalit e Sadije Toptanit nga Burgajeti, i edukuar me forcen e florinjve te paguar ne Universitetin e Gallatasaraj ne Turqi, duke folur per aristokrate te edukuar perendimore qe paskan bere namin me ndertime e civilizimin e shoqerise shqiptare, edhe pse 95% e saj ishte analfabete, e pa ushqyer, e pa ndriçuar, e pa rritur ne numur (mbeti gjithnje rreth nje milioneshit ne 15 vitet zogiste) me jetegjatesine rreth 45 vjeçeve.

  Le te thone emrin e vetem te nje ndertimi te bere ne ate kohe ku te jene shquar keta biçime zogiste, nje kenete te thare, nje toke te dhene atyre qe e punojne, nje fabrike, uzine, kombinat te ndertuar, te nje hekurudhe apo miniere te drejtuar nga inteligjenca shqiptare. ZERO !

  Mos valle e kane fjalen per Sadijen Zogollin apo Xhelalin, apo Adilen, apo Nafijen, apo Sanijen, apo Myzejenen, apo Ruhijen, apo Maxhilde Zogollin qe na paskan mireqenesuar me arin qe vodhen ate 7 Prillin e zi te 39-tes.

  Edhe ata qe u shkolluan e gjysme shkolluan ne perendim, ja dhane vrapit larg vendit qe i solli ne kete bote, duke u bere tellalle e kundershtare te ndyre te lirise se ketij vendi e populli.

  Lili-t nga Franca desha ti kujtoj se kenga nga edhe ka marre emrin e saj, i kushtohet nje putane qe pret dashnoret nen ndriçimin e nje lampioni ne rrugen e epsheve ekstreme ne Berlinin e Adolf Hitlerit.

  Lavdi te perjeteshme luftetareve dhe te reneve te Luftes antifashiste nacional çlirimtare!

  Reply to this comment
  • Ballisti me ide te qarta November 30, 11:44

   XHUME :

   po pse pak ndertoje Zogu ?
   PSE ja mohon ato qe ndertoje ?

   Vilen e bukur ne durres , kush e ndertoje ?
   Pallatin Mretnore aq te bukur kush i ndertoje ?

   Vertet Zogu erdhi i varfer si mbret , Por ate per nga pasuria do ta kishin zili te gjithe mbreterit e Europes.

   E meritonte Zogu pasurine , sepse punoje shume ti beje Shqypet me mretni.

   Reply to this comment
   • Lleshi November 17, 14:27

    Per vilen edhe mundet me than , por per Pallatin Mbretnuer , ia kishte marre me qira Toptanasve ! Keshtu as pallatin e vet nuk ndertoi dot ! E kishte mendjen tek ari !

    Reply to this comment
    • Aleksander November 17, 16:04

     Vilen e ndertuan tregtaret e Durresit ,si dhurate per mbretin e veteshpallur.Prandaj dhe i la te gjitha me nje lehtesi e pandjeshmeri te papare, sepse nuk i ndjente te tijat as pronat, as vendin e as popullin e mjere shqiptar.Iku pa shkrepur nje kobure ndaj atyre qe po i sulmonin shtepine,pronat e popullin “e vet” ,iku pra sic iken nje hajdut nga aty ku ka kryer vjedhjen,e jo si djali i shtepise qe do te linte koken per njerezit e vendin e tij.

     Reply to this comment
   • Po , Po November 17, 19:11

    Veprat më madhore të Zogut ishin burgu famëkeq i Burrelit dhe WC-të në Kodrat e Kopilit në Tiranë .Mos ia hani hakun !

    Reply to this comment
  • Pëllumb zaimi November 30, 12:49

   VR !!! Po foli “Xume Protopapa” dhe po u tall “Ballisti me ide…” me mbretin nuk të mbetet më gjë për të thënë? Prandaj unë po ju përcjell nga një nderim dhe po ndalem me kaq! Tung!

   Reply to this comment
   • Ballisti me ide te qarta November 30, 13:48

    Pershendetje PELLUMB.

    Une jam nje Ish ballist , me ide te qarta ,
    Por qe na Genjyen Nazistet , duke na dhene RRoga te mira ne 1943 ,
    Besome o pellumb ,
    Nuk ishte e lehte te Refuzoje Lekat ne ato kohe te turbullta.
    Na bushen mendjen keta Nasruddinat se duke punuar me Gjermanet me RRoga , ishte Akt patriotik , dhe sherbim per te miren e Shqupes

    çeshte e drejta , Edhe gjingja ne Hell kemi ngrene ,
    Edhe raki kemi pire , tek Shtepite e Fshatarve Kur shkonim te benim detyren per te Kontrolluar per Komunista .
    Kur nuk gjenim komunista ,
    çdo beje ti pellumb ? nuk do ta ktheje nje Bardhak me raki , e te kafshoje nje KOFSH te njome qingji , po ta Jepnin Fshataret me Zor , dhe per Respekt per punen e lodhshme qe po benim .

    Pse kishim faje ne Ballistat ?

    Mos valle punuam ne te zeze dhe pa rregulla .?
    Te betohem qe jo .

    Ne punuam me gjermani me dokumentacion te rregullt , dhe gjermani na i njeh edhe Vitet e punes .

    Kur gjermani iku ne nendor 1944 , pa na i dhene Lekat , Une un u merzita shume ,
    E nga inati shkova tek partizanet , dhe u bera partizan
    ne kohen e enverit Zbatova ligjet dhe jetuam mire ,
    Por mbas 1990 , nxorra dokumentat e mia si Ballist ,
    e keshtu mora ca keste , [ e kupton vete ti [
    Nuk besoj se bera gabim ,
    Njeriu per mire perpiqet ,

    Ne Pellumb jemi me ata , qe na paguajne me mire , pa dallim race , e ideje.

    Ika tani , se kam frike nga KUMANDARI YNE NASRUDDIN.

    Sepse eshte merzitur shume nga data e komunistave , 29 nendori , dhe Nuk po qetsohet ,
    Edhe kalendarin e ri e ka porositur Pa daten 29 nendor .
    Po na dhe no nji leke do te Thom se si Alurin ai te shpia , Si ata Pitbullat , kur degjon Fjalen tradhetar.

    Reply to this comment
  • fllad November 17, 17:00

   fix fare

   Reply to this comment
  • Kanina November 18, 04:23

   Tirana u lirua pasi u largua ushtria gjermane. Tirana nuk u “çlirua” nga xhihadistet komuniste shqiptare te udhehequr nga serbet dhe ruset.

   Reply to this comment
  • Pellazgu November 18, 12:41

   @XUME-SUME-BESIANA-JOZEFINA PROTOPAPA-RRUSHI-GUSHI-TOPALLOVIÇI

   Ku ke qenë moj shurrane se na ke munguar? Apo mos vallë i ke marrë me radhë të gjitha forumet e gazetave në linjë, ku shpalosh me bujari të gjithë qelbësirllëkun që prodhon materia ngjyrë kafe që mbush kavitetin tënd cefalik.
   Ato që thua për katundarin e Burgajetit janë pothuaj të vërteta. e keqja është se i thua si të ishe Nexhi i kriminel Dullës.

   Reply to this comment
  • Këta maskarenjtë, që dhe flamurin na e përdhosen me yllin e diktatures November 20, 08:25

   Këta maskarenjtë, që dhe flamurin na e përdhosen me atë yllin e diktatures i mbajte skëterra e Dantesit e mos na i lindte ndonjë grua me…

   Reply to this comment
  • Nausika November 20, 08:38

   Qëkur e dinë këta të huajt më mirë se në historinë e Shqipërisë?
   Po mirë e keni se gomari nuk do t’ peshojë në flale peshën që mbajti…
   Na duhen peshoret e huaja të na tregojne sesa na dhimbjen brinjët…

   Reply to this comment
 2. pionier Lubonja November 30, 11:14

  PO RROLI I ARVIZIUT,FEVZIUT E SALIUT KUSH ISH NE ATE KOHE PA MIRE ‘ZAHUA’ QE LUFTONTE?

  Reply to this comment
 3. lili November 30, 11:18

  Ligji 135 caktoj 28 nentorin si date te clirimit t’Atdheut! Edhe kete Vete nga Enver Hoxha ..
  29 nentori u vend os ma vlen kur yugoslavia kerkoje te njesoje datat sepse mensonge me bâ shqiperine république te 6.

  Reply to this comment
  • beni November 30, 11:48

   Nuk paske mesur mir historine, kur jugosllavia kish 6 republika e te 7 ten kerkoj shqiprine!
   Por edhe sikur ti ishim bashkuar, besoj se nuk do te ishim, ashtu sic ngelem perpara 90.?
   Koci xoxe qe shohim ketu ne fotografi ne krah te majte te hoxhes vertet ish nje teneqexhi, qe e quajn disa egoiste si gjoja te pa shkolluar, por kish aftesi ne politike shum her me shum se enver hoxha dhe ky kastrave i tjetr mehmet shehu, qe per pushtet e pushkatuan e masakruan, deri ne agjent te titos, kur thjesht tito njohu politikanin e karjeristin, ekstremistin oriental e oksidentin liberal!
   I perjetshem qofte koci xoxe ne gjith ata qe e kan njohur dhe e njohin nga afer kete patriot te shquar ne sherbim te se mires e jo te ekstremizmit e diktaturave orjentale komuniste si keta te dy qofte enveri e qoft mehmeti!

   Reply to this comment
  • DASHAMIRESI November 17, 21:02

   IKË MORE IDJOT….,KUR I THUA VETES SHQIPTAR EDHE TI….,MOS MBETET SERB PA U QUAJTUR I TILLE!. HYYYYYYYYY SHTAZE SHPELLASH !

   Reply to this comment
  • Pellazgu November 18, 13:16

   @lili

   Drejt lili!

   Në një artikull të “Kohës së re”, që mban datën 28 nëntor 1945, në kryeartikullin me titull: “Kështu foli Komandanti: e mërkurë 28 Nanduer 1944 në Tiranën e Çlirueme”, jepet letra e parë e urimit që Enver Hoxha u drejton shqiptarëve. Në paragrafin e parë të urimit ai shprehet: “…në çdo Njëzetetë Nëndor është derdhur gjak i bijve heroikë që përlesheshin me bajonetat e okupatorit e të trathtarëve. Dita e flamurit, u bë dita dy herë e shenjtë, dita e çlirimit dhe e bashkimit të popullit Shqipëtar.

   Po ashtu, këta ithtarët e Dullës gënjeshtar dhe mashtrues, duhet të shkojnë në Bibliotekën Kombëtare dhe të hapin Gazetën “Bashkimi” të datës 29 nëntor 1947, ku botohet një telegram urimi që Enver Hoxha ia dërgon Titos me rastin e përvjetorit të dytë të shpalljes së RFP të Jugosllavisë, i cili na tregon se data e çlirimit ka “lëvizur” dhe është njësuar me atë të Jugosllavisë:
   “Sot që popujt vëllezër të Jugosllavisë Federative Popullore, aleatë besnikë dhe të fuqishme të popullit t’onë shqiptar, festojnë përvjetorin e dytë të festës së tyre të madhe të shpalljes së Republikës…” “Kjo ditë kaq e shënuar për popujt e juaj koincidon dhe bashkohet me festën e çlirimit të vendit t’onë ashtu sikundër janë të bashkuar për jetë popujt t’onë vëllezër. Një koincidencë dhe një bashkim të tillë populli i jonë nuk e quan aspak të rastit…”

   Kush ka pak njohuri aritmetike arrin të arsyetojë mbi këtë lëvizje datash. Problemi qëndron nëse janë në gjendje XUME-SUMET të arsyetojnë nëse kur e “lëviz” festën kombëtare, nga një datë dhe e vendos 29, data e parë s’mund të jetë 29.
   A thua vallë të ketë qenë 28 data e mëparshme?!
   Gjetjen e këtij rebusi ia lë shurranes trutharë XUME-SUME, për ta zgjidhur si detyrë shtëpie.

   Reply to this comment
  • Rrofte 28, poshte 29! November 20, 08:27

   Rrofte 28, poshtë 29!

   Reply to this comment
  • Më Titon do kishim vuajtur më pak se me Enverin November 20, 08:30

   Ah sikur te ishim bërë republikë e 7te, do kishim vuajtur më pak më Titon, sa vuajtëm me Enverin!
   Apo ka ndonjë që e mohon këtë?

   Reply to this comment
   • s.g. November 17, 16:56

    Po more i flliqur mjafton vetëm një fakt dëbimi dhe asimilimin e shqiptarve në qytetin e Manastirit nga rexhimi i Titos o tradhtarë

    Reply to this comment
 4. diamond November 30, 12:05

  mos je i njejti arben qe thoshte dje se ne shqiperi kishin kaluar vetem 500 gjermane??
  Nuk shkruhet historia me une i thashe dhe ajo me tha or tutkun.Lexo mire faktet dhe sikterrisu andej nga 55- sa me mesazhet per Koçi Xoxen….apo do i japi Jar mustaqja ndonje dekorate?
  Mos je Jari vete mor qerrata?

  Reply to this comment
  • Komiti me nagant November 30, 12:40

   Diamond i nderuar,mësoje pra se “beni” është ekzaktësisht djali biologjik i Koçi Xoxes! Përshëndetje!

   Reply to this comment
   • beni November 30, 16:08

    I kam dhen nje pergjigje ktij , pse nuk e nxirni komentin?
    Filluat e ju si koco kokdhima ! Ne kerkojm tju ndimojm, e ju na beni qe te mos behemi kurre te futim hundet ne esapet tuaja,, ne respektojm thanon qe ai te behet se as me bie ndermend te merem me ca islamike klysh te enver hoxhes!

    Reply to this comment
    • DASHAMIRESI November 17, 21:08

     ME KËTO QË THOTË IDJOTI BENI , I BIE QE TE JETË I “PARTISE” SË TURKOFAGOSIT. E KUSH E KURSEN PËSHYMËN NË FYTYRË PËR KËTË PLEHRË TË NEVERITUR ? !

     Reply to this comment
     • Pellazgu November 18, 13:18

      @DASHAMIRESI

      I ke rënë pikës! I tillë është beni-qeni, një zagar i Anusit.

 5. lumi November 30, 12:44

  LAVDI 29 NENDORIT NE KRY ME PROFETIN SHQIPTAR ENVER HOXHA
  I PA VDEKSHEM PER JET LAVDI .

  qelbsirs arvizoviq ti pshurrsha mustaqt e minit se as cia amerikane ska mujt me
  ENVER HOXHEN SE KTA IKAN INATET E MQME PRA I MASHIN TE KEQEN:
  si arvizo si fevzoviqi me saloiviqin JAU NGRET E EPRA POSHMN QELBSIRAV.

  Reply to this comment
 6. Pëllumb zaimi November 30, 12:45

  Po foli “Xume Protopapa” dhe po u tall “Ballisti i…” me mbretin nuk të mbetet më gjë për të thënë? Prandaj unë po ju përcjell nga një nderim dhe po ndalem me kaq! Tung!

  Reply to this comment
 7. Partizan 3 November 30, 12:54

  Një përshëndetje për “lumi” ! Në këtë lumë do të mbyten të gjithë kolaboracionistët !?

  Reply to this comment
 8. Partizan 3 November 30, 12:58

  [email protected] !!!!!!! Bravo “lumi”! Një përshëndetje për “lumi” ! Në këtë lumë do të mbyten të gjithë kolaboracionistët !?

  Reply to this comment
  • kujtesa November 30, 13:34

   Me duket je “partizan” i Brigades se Pare Sulmuese. Me tregoni ,a vendosi ndonje nga ish luftetaret ose veteranet e Brigades pare ndonje tufe lule tek varri i Komandantit Mehmet Shehu ?! Ne rast se PO, atehere e besoj qe vetete lufta eshte lufte e periudha e komunizmit pas 1944 eshte diskutim ne vehte. Perndryshe ky perkujtim ka brenda ” mish dhie”

   Reply to this comment
 9. Vëzhguesi F November 30, 13:24

  Pershendetje Pellumb!
  Une do te thoja se per aq sa komenton lexuesi realisti (por qe nuk besoj se do te jete vetem kaq) “Xume Protopapa”, komentet e tjera jane jane thjeshte muhabete.
  He, se desh harrova diçka.
  Se ç’eshte nje “beni”, nje prift mashtrues maqedon, qe nostalgjohet per teneqexhiun dhe terroristin Koci Xoxe, emrtin e te cilit e ka ende nje rrugice ne Beograd per sherbimet ndaj udb jugosllave.
  Te keqen e pasluftes me Shqiperine, anglezet dhe gjithe te tjerat duhet ta gjejne tek padrejtresite qe i bene popullit shqiptar duke i mohuar demshperblimet e luftes, ose me sakt duke ia pervetsuara ato me mekanizmat e tyre te mashtrimit dhe perçmimit.

  Reply to this comment
  • Pëllumb zaimi November 30, 14:21

   Miku im “vëzhguesi f”? Nuk ju heq asnjë presje përfundimeve tuaja? Sa për “beni” lexoni “komiti me nagant” dhe aty qëndroni? E njoh “komitin me…”. Eshtë historian 28- vjeçar dhe i saktë! Përqafime!

   Reply to this comment
 10. Pëllumb zaimi November 30, 14:09

  Ballisti me ide të qarta? Na shkrive? Akoma me një grup shokësh nuk po mbajmë dot ijet nga të qeshurat! Vendosëm t’ju japim çmimin e parë si komediani më i qartë ballist i shekullit? Çmimi shoqërohet me L E K A të kapura ballistëve me ide të paqarta dhe marka të kapura gjermanëve? Konfirmo nëse jeni dakord me çmimin? Nderime!

  Reply to this comment
  • Ballisti me ide te qarta November 30, 14:28

   Na more pellumb ,
   Po jo se nuk i dua ,
   Po me duhet Fature e rregullt per te Paguar taksat ,
   Po podeshe , ne vende te lekeve , mi beje pula dhe Raki ,
   Se sonte kam per darke edhe Kumandarin tone Nasruddinin ,

   DO NA MBAJ nje Fjalim , :
   Leku dhe te mirat qe vine nga Ai .

   Reply to this comment
 11. shaqo November 30, 14:14

  Te nderuar komentues.Eshte turp i madh qe bejme ne shqiptaret kur diskutojme se kur eshte data e çlirimit te atdheut tone.Edhe sikur te jet nje date koti ,pse duhet qe nje Amerikan te vendosin daten e çlirimit te vendit tone. Ne i kemi gjalle ata qe luftuan,kemi shume dokumenta qe flasin se çlirimi i Shqiperise eshte data 29 Nentor.Pse duhet qe ata qe nuk luftuan por u bashkuan me tradhetaret te vendosin se kur u çlirua vendi.Pse duhet qe ballistet dhe Zogistet te vendosin daten e çlirimit te vendit.Ballistet dhe Zogistet u hipen anijeve dhe perfunduan ne Itali ku siç shkruan Xhelal Staravecka u kthyen ne sherbetor te lloj,lloji agjenturash te ndryshme,apo edhe Xhelal Staravecka eshte komunist.Daten e vendosin fituesit dhe jo tradhetaret,

  Reply to this comment
 12. Pëllumb zaimi November 30, 14:22

  Miku im “vëzhguesi f”? Nuk ju heq asnjë presje përfundimeve tuaja? Sa për “beni” lexoni “komiti me nagant” dhe aty qëndroni? E njoh “komitin me…”. Eshtë historian 28- vjeçar dhe i saktë! Përqafime!

  Reply to this comment
 13. persekutuar-denuar November 30, 14:34

  AMAN DHE DERMAN O DITA ME KETE MASHTRUES PETER LUCAS!

  Pse shqyptaret te pyesin spiunet e KGB-se staliniste alla Kim Fillby per te mesuar historine e tyre kombetare? Libri qe ka shkruar derdimeni Peter Lucas qe hiqet si njohes i Luftes se shqyptareve eshte i mbushur plot me genjeshtra dhe mashtrime te datave dhe ngjarjeve historike me elozhe krejt servile per Komandantin Legjendar Enver Hoxhen duke denigruar totalisht figuren e Mehmet Shehut ne kete Lufte, te cilin e paraqet si nje kriminel gjakatar te lindur. Prandaj ne, qe e kemi pare Luften e shyptareve me syte tane o Peter Lucas, por edhe ju o moderatore enveriste te gazetes DITA:

  MOS I TREGONI BABAIT ARRAT!

  sepse:

  1. 29 nentori i ZI eshte nuk eshte festa e shqyptareve sepse kjo date famekeqe u caktua me dhune nga Jugosllavia e Titos.

  2. Luften nuk e fitoi Enver Hoxha qe jetonte ne vilen e kunatit te vet Kryefashist dhe Kuisling Bahri Omari si veshka mes dhjamit qe nga 1941 deri ne 1944 dhe nuk kishte shkrepur asnje arme gjate jetes se vet, por Luften per PUSHTIMIN e Vatanit nga barbaret bolshevike dhe ndarjen e Kosoves nga Memedheu e fituan komunistet jugosllave me Marshallin Tito ne krye ne kembim te pushtetit absolut te Enver Hoxhes mbi Shqypnine dhe shqyptaret dhe koha e ka vertetuar me se miri kete te VERTETE te trishtuar te nastradinit.

  ESHTE MESE IMEDIATE QE KETE TE VERTETE TE HERSHME TE NASTRADINIT TA KUPTOJE EDHE POLITIKA JONE DEBILE KOMBETARE, POR EDHE MEDIA AMATORE SHQYPTARE, SEPSE NDRYSHE SHQYPTARET NUK I PRET ASNJE E MIRE NE TE ARDHEN E TYRE EVROPIANE.

  Reply to this comment
 14. persekutuar-denuar November 30, 14:36

  AMAN DHE DERMAN O DITA ME KETE MASHTRUES PETER LUCAS!

  Pse shqyptaret te pyesin spiunet e KGB-se staliniste alla Kim Fillby per te mesuar historine e tyre kombetare? Libri qe ka shkruar derdimeni Peter Lucas qe hiqet si njohes i Luftes se shqyptareve eshte i mbushur plot me genjeshtra dhe mashtrime te datave dhe ngjarjeve historike me elozhe krejt servile per Komandantin Legjendar Enver Hoxhen duke denigruar totalisht figuren e Mehmet Shehut ne kete Lufte, te cilin e paraqet si nje kriminel gjakatar te lindur. Prandaj ne, qe e kemi pare Luften e shyptareve me syte tane o Peter Lucas, por edhe ju o moderatore enveriste te gazetes DITA:

  MOS I TREGONI BABAIT ARRAT!

  sepse:

  1. 29 nentori i ZI eshte nuk eshte festa e shqyptareve sepse kjo date famekeqe u caktua me dhune nga Jugosllavia e Titos.

  2. Luften nuk e fitoi Enver Hoxha qe jetonte ne vilen e kunatit te vet Kryefashist dhe Kuisling Bahri Omari si veshka mes dhjamit qe nga 1941 deri ne 1944 dhe nuk kishte shkrepur asnje arme gjate jetes se vet, por Luften per PUSHTIMIN e Vatanit nga barbaret bolshevike dhe ndarjen e Kosoves nga Memedheu e fituan komunistet jugosllave me Marshallin Tito ne krye ne kembim te pushtetit absolut te Enver Hoxhes mbi Shqypnine dhe shqyptaret dhe koha e ka vertetuar me se miri kete te VERTETE te trishtuar te nastradinit.

  ESHTE MESE IMEDIATE QE KETE TE VERTETE TE HERSHME TE NASTRADINIT TA KUPTOJE EDHE POLITIKA JONE DEBILE KOMBETARE, POR EDHE MEDIA AMATORE SHQYPTARE, SEPSE NDRYSHE SHQYPTARET NUK I PRET ASNJE E MIRE NE TE ARDHMEN E TYRE EVROPIANE.

  Reply to this comment
  • loni November 30, 16:27

   ej o planetar i presekutuar,kush komanndat i larte ka vrare apo qelluar ndonje armik,komandantet,mbretet,kryeministrat,presidentat,diktatoret,autokratet,perandore,etj qe jane ne krye te dickaje te ken vrare apo te ken qelluar me arme kunder dikujt,keto lloj postesh jane per te drejtuar dicka per mire apo per keq,se po te flasim me llogjiken tende o planetar i presekutuar dhe tradhetar qe ke qene dhe mire ta kan bere qe ta kan shtypur bythen,i bie qe edhe ne sundimin e tij 45 vjecar enver hoxha eshte nje njeri legjendar dhe nje profit pa asnje vrasje,sepse sipas bythes tende qe ke ne vend te kokes ai nuk ka shkrepur asnjehere armen,karagjoz qe i ke shpetuar atit sistemit qe nuk te paska pushkatuar,plerat e kombit jeni dhe do ngelni te tille,kulak laper.

   Reply to this comment
 15. sali Onuzi November 30, 16:47

  Nuk ka snje ligj me nr 135 qe paska vendosur 28 nentorin si feste te clirimit te Shqiperise ne Luften e Dyte Boterore.Asnje kerkese te shkruar nuk ka nga jugosllavet qe te caktohej 29 nentori si dite clirimi, e as te clirohej Shkodra me 29 nentor. Kete e solli keshtu lufta dhe keshtu mbeti. Vendimi i Kryesise se Keshillit ANCL eshte marre me 9 nentor 1945. Por para vedimit ka plot fakte qe tregojne se Shkodra ishte cliruar me 29 nentor dhe se ajo konsiderohej date e Clirimit te Shqiperise. Me Shkoder te pushtuar nuk ka e nuk mund te kete Shqiperi te Cliruar, sic kerkojne disa qe te behet 17 nentori date e Clirimit te vendit !!!

  Reply to this comment
 16. Niko November 30, 16:57

  E ke qar komentin o XHume Protopapa me lot kam qeshur pershendetje Po nje gje te vogel kerkoj nga ju si ballist i penduar te na tregoni nje fotografi gjate L.N.A.C dihet nga ato me pula se me pushke ne krah kemi par shume

  Reply to this comment
 17. padrino September 7, 01:16

  Lavdi Enver Hoxhës, dhe fuksjonal që ndërtoi. Tani ne shkerdhatokraci jemi katandisur republikë bananesh, apo furnizues të rugeve të europës me femra, dhe me hashash, kjo është albania e berishovicit, fatos grekofilit, dhe e edvin kristaq ramës ,bashkë me like florinin.

  Reply to this comment
 18. i huaji September 7, 03:40

  e keqja i hape dyert te keqes koha me e erret e njerzimit eshte kur enver satani shpalli shqiperin ateiste dhe populli humbi moralin dhe identitetin njerzor,fetar e kombetar edhe ngjarjet ne shqiperi pas rrezimit te regjimit komunist-ateist kane lidhje te ngushte me kete si “97 dhe jostabiliteti i shqiperis per arsue se keta bij kane qene produkt apo prodhim i ateismit qe ju ka humb identitetin njerzor i ka lene pa karakter dhe moral i shkatrru gjejen me te shenjte individin e familjen tek shqiptaret dhe kjo ka qene rruga qe elita shqiptare ka ndjek pas asaj kohe,me pune te liga ne korrupsion,plackitje,vrasje,prostitucion,lufte per pushte me qellim arritje ne para dhe shume te liga que i kane ndodhe kesaj shoqerie qe ka humb vleren e respektin te nje shteti e populli qe sot ne bote te tjeret marrin shembull per te keq apo humore per gjerat qe kane ndodhe ne shqiperi,edhe sot me kete elite qe keni jane prodhim i atij mohimi te Zotit haptas dhe duhet te kaloj nje kohe e gjate derisa shpirti i rebeluar i shqiptarit te pendohet che ti dorzohet Zotit qe te fitoj moralin,karakterin njerzor feta e kombetar kur te behet kjo perpjekje e popullit ne mase gjerat e juaja do permisohen,pra gjeja me e felliqur qe ka ndodhe ne bote ju ka ndodhe juve me enverin dhe perkrahsit e tij si pjell satanike dhe pjell e se keqes se shqiperis,Zoti i falet dhe i bekofte Shqiptaret se jane te pafajshem dhe te paditur ne veprimet e tyre qe ju imponohet nga elitat satanike

  Reply to this comment
  • mirel November 17, 14:50

   Ajo ishte nga gjerat me te bukura te komunizmit. I beri njerezit te Lire si ajri, da damllosjen e callmave dhe te mjejercjapeve.
   Ju hapi syte dhe i coi gjithe Shqipetaret ne shkolle te mesonin dhe te rronin me dije e dinjitet, pa pritur meshire nga zorraxhinjte dhe qehallaret dallkauke te Zogut.

   Reply to this comment
 19. s..k September 7, 06:12

  Lejmerim falas ,per ithtaret e ballit qe te vijne te marrin pula falas.

  Reply to this comment
 20. demo November 17, 14:15

  Kjo eshte dita e pushtimit te shqiperise nga murtaja e kuqe.Kjo dite ngjan si dy pika uji me pushtimin e Durrsit nga shallvaret e Haxhi Qomilit,.Hiqi uniformat engleze,vishi brekushet e Turqenise,po ata jane.Nga llumi proletariatit nuk vjen zhvillimi.45 vjet ngrifu neper tribuna,demek kane bere namin,kane vrare karaiskaqin,por ne fakt vrane njeri tjatrin.Ne 90 filluan te mallkojne bushtrat qe i linden,moren arratine me kaike me pamporre,me gomone,se lane toke te djegur,shkretetrire shterpe prapa.Keto egersira qe zbriten nga zhurranat ne Tirane,jane rete e karkalecave,qe shkretuan Shqiperine!

  Reply to this comment
 21. intelektuali November 17, 14:18

  MALLKUAR QOFTE KJO DATE E ZEZE NE HISTORINE E SHQYPNISE!

  Me 17 nentor te vitit 1944 Mehmet Shehu me fashtaret e tij gjakatare nga Mallakastra masakroi dhe vrau pa meshire tregetaret tironsa duke i grabitur me pare me dhune te papare pasurine dhe pronat e tyre dhe duke i groposur ne varre te perbashketa ne rreze te Dajtit. Enver Hoxha nje dite me pare ishte larguar me gjithe Nexhmijen e tij duke mare me vete dhe familjen e kunatit te tij Kryefashist Bahri Omari nga vila e kunatit famoz ne mes te Tiranes i shoqeruar nga nje numer i madh emisaresh politike dhe ushtarake nga Jugosllavia Komuniste qe mbanin lidhje direkt me Mosken. Prandaj edhe brockullat e bejtexhiut Peter Lukas per Enverin si Kryekomandant i zgjedhur nga komunistet shqyptare dru me pre jane vetem mashtrime ordinere sepse e VERTETA eshte krejt ndryshe dhe ajo eshte e lidhur me Titon e Jugosllavise Komuniste sepse ASKUSH nga BOSAT e Botes nuk i plaste fare per Shqypnine tone te pafat. Genjeshtrat e enveristit te shpifur shqyptaro-amerikan, Peter Lukasit per bashkpunimin e anglezeve me greket ne gllaberimin e Vatanit jane mashtrime te ulta bolshevike te sajuara ne bodrumet e Beogradit dhe Moskes, sepse Greqia ne ate kohe ishte ne Lufte Civile dhe komunistet ishin duke marre pushtetin me dhune dhe terror ndaj popullates vendase, njesoj sic veproi Mehmet Shehu me tironsit ne 17 nentor te vitit 1944.

  KJO ESHTE E VERTETA LAKURIQE PER 17 NENTORIN E ZI GJAKATAR TE TIRANES

  dhe faji nuk ka pse t’u hidhet jugosllaveve lakmitare per territoret shqyptare, por duhet kerkuar tek Enver Pederasti qe i kishte shitur BYTHEN dhe Vatanin Jugosllavise Komuniste dhe Josip Broz Titos.

  Tani vone jane zbuluar ne reze te Dajtit skeletet e tironsve te vrare dhe masakruar nga barbaret gjakatare te Mehmet Shehut, nderkohe qe garnizonet austriake ja kishin mbathur me kohe ne drejtim te Shkodres dhe Malit te Zi. Prandaj edhe ne kte date te ZEZE te historise sone kombetare te gjithe shqyptaret e ndershem te paperlyer ne krimet e xhelateve te Enverit duhet te betohen para Zotit:

  MALLKUAR QOFTE KJO DATE E ZEZE NE HISTORINE E SHQYPNISE!

  dhe Shoqeria Civile shqyptare duhet t’i kerkoje politikes sone debile fanatike kombetare qe te zbardhe sa me shpejt NJOLLAT e errta te historise qe jane mbuluar me gjakun e shume njerezve te pafajshem.

  Reply to this comment
  • Lleshi November 17, 14:34

   Mbaje veten e mos plas he burr , se na bone me cikla m..uti ! S’ta kena borxh akoma ! Nuk e kuptoj se kush te nxorri nga qenefi !

   Reply to this comment
   • intelektuali November 17, 15:20

    Lere MUTIN e debilit idiot o enverist i felliqur se i keni duart te lyera me GJAK njeriu te pafashem dhe me e vogla tani, 25 vjet pas renies se Murit te Berlinit dhe zgerlaqjes totale te komunizmit ne Bote eshte qe t’i:

    KERKONI FALJE POPULLIT SHQYPTAR PER KRIMET TUAJA MONSTRUOZE, TE CILAT E KANE LENE SHQYPNINE SI NJE FIS KANIBALESH PREJ AFRIKE ZULU.

    Reply to this comment
    • Lleshi November 17, 15:47

     Te mirkuptoj se si te paret e tu dhe ti , e ngaterron m…utin me gjakun ! E di qe nuk eshte rastesi ! E di gjithashtu se keni vujt shume duke u “plagos” nder breke ! E di gjithashtu se besoni se neper damare ju rrjedh m… dhe jo gjak , por gjaku shqiptar i derdhur per liri dhe per te drejten nuk ka lidhje me idene tuaj mbi “gjakun” !

     Mos na i be lamsh gjanat or ti tradhtar i nderum !

     Reply to this comment
     • ==> November 17, 19:32

      o leshi : ne qofte se intelektuali ngatarron gjakun me mutin i bie qe ti i ke duart me mut e para, e dyta ,,,,ik edhe lepij duart e tua nga muti qe i ke pastruar kumandantit,,,po te teproje gje shperndaja pjesen tjeter pederastave nostalgjike,,,,!!!!!!!!!!!!!

     • Lleshi November 19, 10:52

      Dole ti spermatozoid pushtuesi ? I nxorre kryet nga gopi i tradhetise ?

 22. Zeus November 17, 15:03

  O nasrudin mavria me boje muti!
  Leh sa te duash,por trangullin e gomarit ke per te marre!
  TRADHETAR keni qene dhe TRADHETAR dio mbeteni ju bashkepuntoret me pushtuesit!
  E urreni Enver Hoxhen se ai ju BURGOSI,INTERNOI, PUSHKATOI se aq meritonte TRADHETIA E JUAJ!!!
  Me mire heshtni,qe te harrohet TRADHETIA,se ndryshe eshte njelloj si te kruash MUTIN,por vjen ere e keqe!

  Reply to this comment
 23. Z/Kallami November 17, 15:36

  Nuk ka aspak nevoj per koment.
  Ia lem ne konsiderat e mirnjohje gazetarit të njohur amerikan, Peter Lucas.
  Propozoi qe tradhetaret dhe tarshigimtaret e tradhetarve ta kene si leksione ta lexojne me lapse ne dore duke hedhur shenimet e gazetarit Luca mbi te verteten e triumfatorit pa len jasht loje duke i permendur dhe tradhetaret e kombit ne momentin e interresave te fenomenit apo te procesit te tradhetise.

  Reply to this comment
 24. Une November 17, 15:53

  Kur gomari peshurret duke pallur nga malli i duket vetja se eshte intelektuali,qe din te beje mbrapsht çfare ka ndodhur persembari,sepse ashtu ka thene Sal-uk-ari shpellari,qe kishte ardhur nga mali dhe sherbeu si komunist duke lepire çfare kishte sahani. Ky sal-uk-rrumpalli , trim pas betejes,i mençur pasi shperndahet mejdani,tjeter u gedhi e tjeter doli pas akshami, duke u turrur te lepije çka mbetur nga sahani duke nderuar ata qe kishin sherbyer te turku, italiani e gjermani dhe u beri buste e monumente per t’i menderuar pasi ishin perçudnuar e turperuar boterisht persegjalli.Sal-uk-ari-shpellari eshte monstra me e ndyre qe ka vjelle vatani,i ndjekur nga lloj-lloj monstre “intelektuali”, qe marrin fryme nen brekushet, tirqet e fraket madein tradhetari.

  Reply to this comment
 25. Bajram November 17, 17:13

  Data 17 Nentor 1944 eshte dita me e ndritur e fitores se popullit te Tiranes mbi fashizmin.Ne te gjitha tregimet dhe artikujt mbi historine e clirimit te Tiranes,nga vete figurat me te larta te komunisteve si E.Hoxha,M.Shehu,B.Balluku,e deri tek historiane e tregimtare te ndryshem te betejes per clirimin,eshte theksuar me force se mbare populli i Tiranes kishte dale per te luftuar kunder nazisteve gjermane,duke filluar qe me ngritjen e barrikadave me orendite e tyre shtepiake e deri ne ndihmen direkte me arme ne dore ne krah te partizaneve te udhehequr nga komandantet dhe komisaret e ushtrise Nac.-Cl.,qe me mencurine dhe zgjuaresine qe i karakterizonte arriten qe te finalizojne betejen e tyre prej gati 1 muaj me fitoren mbi ushtrine nazi-fashiste te Hitlerit.Sa i perket qendrimit qe kane mbajtur brigadat partizane ne kete lufte clirimtare faktet historike vertetojne se ata ishin korrekte dhe ne te gjitha luftimet qe u zhvilluan deri ndertese me ndertese ku ishin perqendruar forcat gjermane,ata u munduan qe te mbrojne popullin nga sulmet agresive dhe hakmarrese te ushtareve gjermaneve dhe forcave bashibozuke shqiptare qe ishin vene ne sherbim te tyre per t’i asgjesuar fizikisht deri ne momentin e fundit te qendreses se tyre per te perballuar furine e madhe popullore qe ishte derdhur mbi ta per t’i fshire nje here e pergjithmone nga faqja e dheut.Historia e fitores mbi nazi-fashizmin ne Shqiperi u shkrua me gjakun e 28000 deshmoreve qe dhane jeten pikerisht per clirimin e Shqiperise teresisht nga forcat e organizuara nga PKSH ne nje ushtri te rregullt Nac.-Cl.dhe pa patur aspak ndihmen e ushtrive te huaja te vendeve te medha aleate ne luften kunder fashizmit si SHBA,Anglia,BS, sikurse ndodhi me shumicen e popujve te Europes.Kjo eshte e verteta historike e madhe e clirimit jo vetem te Tiranes por edhe te gjithe Shqiperise,e cila eshte pranuar boterisht edhe nga vendet aleate e fuqite e medha pas mbarimit te Luftes se Dyte Boterore.Cdo lloj komenti tjeter eshte njesoj sikur te largohesh nga e verteta dhe realiteti historik i fitores se popullit shqiptar te udhehequr nga PKSH ne luften e vet Nacional-Clirimtare,ku dhane jeten bijte e bijat e tij me te mire me idealin e madh ne mendje e ne zemer “Clirimin e Shqiperise nga okupatori nazi-fashist” italo-gjerman.

  Reply to this comment
 26. Mark uk November 17, 18:07

  Dalin ish sekretart e partis se fshatit e na lexojn historin e ppsh.Partin komuniste e krijuan jugosllavet dhe Enveri u shiti vendin atyre per te ardhur ne krye te partis e te shtetit.Nuk vjen e keqja nga nje pulle poste,te keqen e solli Enveri.Lidhja e tij me jugosllavet shkatrroj ekonomin.Ja nje raste qe coj ekonomin ne zero.Ekspertet e ekonomis jugosllave i rriten vleren dinarit duke e bere nje dinar ma te vlefshem se nje napolan ar.Tregtart erdhen ne Shqiperi e blen te gjith arin.Kshtu qe jugosllavet cversuan perseri dinarin e jua lane shqiptarve me nje vlere qe as nje kg kryp nuk e merrje.Per kundershtimin qe pati Nako Spiro si specialit ekonomie enveri e quajti anti jugosllav dhe edhe e eleminoj me nje aksident automobilistik.Enveri coj partizanet ne clirimin e jugosllavis ku u vrane me qindra shqiptar.Ne marrveshtje me Titon,Enveri vrau 3400 kosovar qe nga Kuksi e deri ne rrethinat e Ulqinit.Te keqen shqiptart ta kerkojn te Hoxha e jo te tjert.

  Reply to this comment
 27. ==> November 17, 19:41

  o enver na mori malli ,,,,vdiqe ti na plasi cari !!!!!!!!!!

  Reply to this comment
 28. Arben November 17, 20:12

  GJERMANET DO TE KISHIN IKUR NGA TIRANA ME DATE 11 NENTOR 1944 SIPAS URDHERIT TE MARRE, PASI KISHIN ROLIN E RUAJTJES SE AUTOKOLONES SE MADHE QE TERHIQEJ NEPER RRUGEN PERENDIMORE, DURRES-SHKODER.

  URDHERI PER TE SULMUAR ATO PAK NJESI GJERMANE TE MBETURA U DHA NGA KOMUNISTET PER TE JUSTIFIKUAR MARRJEN E PUSHTETIT NGA TA (ME DEMEK JA EDHE NE BEME LUFTE) SI DHE PER TE KRYER VRAJSET MASIVE TE INTELEKTUALEVE TANE ME TE MIRE.

  ENVER KRIMINELI NUK DUHET TE GJERE PREHJE AS ATJE KU ESHTE, PER ATE CFARE I KA BERE KETIJ KOMBI.

  EDHE BIJTE E TIJ QE I KEMI SOT NE PARLAMENT, GJITHASHTU.

  Reply to this comment
  • DASHAMIRESI November 17, 21:22

   ME KËTO QË THOTË IDJOTI BENI , I BIE QE TE JETË I “PARTISE” SË TURKOFAGOSIT. E KUSH E KURSEN PËSHYMËN NË FYTYRË PËR KËTË PLEHRË TË NEVERITUR ? !

   Reply to this comment
  • anticensurë 25642654 November 18, 12:32

   o të martë muti shalët!!
   ti flet sikur të ishe personalisht në tiranë në atë kohë!!sikur ti kishe numëruar ti gjermant një nga një!!
   mos ke qënë ndonjë peder dhe të kanë kaluar sipër gjermont deri ke i fundit që i mban mënd kaq mirë??

   Reply to this comment
  • Hammerhaituri November 17, 16:19

   Edhe nga Beogradi po terhiqeshin kot i ra Rusi!
   Anglezi kot bombardoi ne Tirane!!

   Reply to this comment
 29. Guri i Kamjes November 17, 20:25

  Fjalimi i Enver Hoxhes me rastin e çlirimit te vendit eshte mbajtur me 28 nentor, por gjate fjalimit Enver Hoxha ka perdorur shprehjen: “… Sot pothuaj eshte çliruar i gjithe vendi”. Pra del e qarte se me 28 nentor çlirimi i vendit nuk kishte perfunduar. Ky fjalim eshte botuar qe ne ate kohe ne forme broshure. Persa i perket Luftes antifashiste dhe rolit te Enver Hoxhes gjate saj, nuk mund te bisedohet veçse me fryme pozitive. Per te renet asqe duhet biseduar fare. Ata meritojne nderim te perjetshem. Persa i perket Ahmet Zogut, vertet ai nuk beri ndonje ndertim per ta pasur zili, por merita me e madhe e tij ka qene se ai ndertoi institucionet moderne te Shtetit shqiptar. Ligjet kryesore te miratuara ne kohen e tij u lane ne fuqi nga E. Hoxha gjer ne vitin 1954. Sipas dokumentave qe ruhen ende ne Banken e Shtetit sasia e parave(florinjve) te mara prej A.Zogut perbehej nga pagat qe duhej te merrnin ushtaraket qe shkuan bashke me te, te cilet ne nje çast te pershtatshem do te ktheheshin ne Shqiperi per te luftuar. Por historia u zhvillua ndryshe. Kthimi si force e armatosur e tyre jo vetem qe pengohej nga fqinjet, por ngjarjet ne vend percipituan me shpejtesi te madhe. Parate u harxhuan e kjo trupe u shpernda. Floriri qe i mbeti A.Zogut si dhe e çdo tjetri u zhvleresua nga qeveria e G.A.Naserit ne Egjypt me 1953, keshtu qe per mbretin e familjen e tij filloi nje jete e veshtire ekonomike. Qeveria shqiptare e kohes se E.Hoxhes ka hapur gjyq ne France kunder A.Zogut per kthimin e arit, te cilin e ka humbur.

  Reply to this comment
  • Arben November 18, 06:23

   O GURO JE SHEMBULLI ME I MIRE I NJEREZVE QE E KANE NGRENE KALLUPIN E MASHTRIMIT TE GJITHE.

   29 NENTORI U VENDOS NGA JUGOSLLAVET, ME QELLIM BASHKIMIN ME TA NE TE ARDHMEN.

   EDHE ATA PASKESHIN PATUR NJE FESTE NE 29 NENTOR.

   KY ESHTE PROBLEMI KETU, ESHTE VENDOSUR NGA JUGOSLLAVET DHE ESHTE SIMBOL I VASALIZIMIT TOTAL TE SHQIPETAREVE NDAJ SLLAVEVE PER 5 DEKADA RRESHT.

   PER TE TJERAT ESHTE NJE DATE SI NJE TJETER, ASNJE NJERI NUK KA FOBI NGA DATAT, PERVEC SHQIPEFOLSAVE TE “DOREZUAR” PARA SLLAVIZIMIT.

   Reply to this comment
  • Antifashisti November 20, 19:53

   Per ato qe thote Guri i Kamjes jam shume dakord, por me duhet te shtoj se:
   a) Amut Zogu ka rol ne histori, por spikat tradhetia e tij ndaj Atdheut kur braktisi popullin ne prag te okupacionit.
   b) Mreti-President-Amut-Begu Zogolli i vodhi florinjte e shtetit qe te paguante rrogen e tij (dhe te hyzmet-obortareve). Ne fakt duhet te kishte vjedhur edhe me shume po te kishte parashikuar qe mbreti FARUK i Egjyptit (qe financonte Mretneshen tone, s’di se pse !!??), ra nga froni dhe nuk kishte me para per pare-qejfi. Kujdes o Guri, se floriri nuk zhvleresohet kurre.
   c) Sa per fitoret, me KOMANDANTIN Enver Hoxha nuk ka shqiptar qe te krahasohet te pakten ne shekullin e XX.

   Reply to this comment
 30. DASHAMIRESI November 17, 21:29

  KY BAJGA “BENI”, ËSHTË FYTYRA E VËRTETË E ATYRE QË VETËQUHESHIN NACIONALISTE DHE VRANË E PRENË POPULLIN,BASHKË ME NAZI-FASHISTËT . ME KËTO ARSYETIME PA ASNJE LOGJIKË NORMALE,PËRPIQET MË KOT,SE MOS GJEJË NJERI TË NGJASHËM ME VETEN.

  Reply to this comment
 31. anticensurë 25642654 November 18, 12:26

  ” Hoxha jetonte me frikën se mos anglezët pajtoheshin me pretendimet greke për ndarjen e Shqipërisë jugore, të cilën grekët e quajnë Epiri i Veriut. Hoxha dyshonte se mësymja e komandove angleze gjatë bregdetit në verë ishte një prelud për gllabërimin nga ana e grekëve nën udhëheqjen angleze të jugut të Shqipërisë.”
  pse a nuk ka qënë kështu??
  a nuk ishit ju anglo amerikanët në kanalin e korfuzit dhe në sulmet greke të ’49ës??
  jo për gjë por vetë keni shkruar!!
  e keni arsyetuar me “rrëzimin e komunizmit”,por nuk keni thënë se me rrëzimin e tij do tu jepnit shpërblim gërkut jugun!?
  gjë e vogël kjo!!e dorës së dytë!!

  Reply to this comment
 32. Padrino November 20, 05:50

  Lavdi 29nendorit 1944ter.ka lezet tè shikosh, Hoxhen ne tribune, jo kta plehrat e shkerdhatokracisé, qe kane 27vjet qe po i punojne qindin Shqiperise. Ndertoi shtet, bashkoi popullin, spitale falas, arsim, e shume gjera pozitive, industri, bujqesi te zhvilluar. tani per te ckulur, apo nderuar nje dhemb, puntori, do lere gjithe pagen e muajit.qe kane vendosur, lulush hollandezi, i opozites, me like defter floririn, president, dhe mohanen, e lesh, lise, sebashku me piktorin rilindjes mavri. Sikur tè bente, ndonje mbrekulli Perendia, tè ngjallej dhe njehere, se kam idene, se ku do fshiej, mark uku, intelektuali, salehu, lulush hollandezi, like defteri, me gjithe edvinin, e bunkartit.

  Reply to this comment
 33. Këta maskarenjtë, që dhe flamurin na e përdhosen me yllin e diktatures November 20, 08:26

  Këta maskarenjtë, që dhe flamurin na e përdhosen me atë yllin e diktatures i mbajte skëterra e Dantesit e mos na i lindte ndonjë grua me…

  Reply to this comment
 34. Më Titon do kishim vuajtur më pak se me Enverin November 20, 08:31

  Ah sikur te ishim bërë republikë e 7te, do kishim vuajtur më pak më Titon, sa vuajtëm me Enverin!
  Apo ka ndonjë që e mohon këtë?

  Reply to this comment
 35. Më luftën e dytë botërore, popujt e Europe's lindore, kaluan nga shiu nazist ne bresherin komunist.... November 20, 08:33

  Në shqiptarët e marrë, që presim të merret bota me në!
  Në një vend as me 2 milion, sa kishte një qytet sa s’ja dini emrin.
  Fatet e luftes nuk u ndikuan fare se çfarë bënë disa, që do t’a tregonin veten si sadistet me të mëdhenj të kombit shqiptar.
  Këta që vranë dhe shokët e vet të “idealeve” nuk qenë as komuniste e as idealiste, por vetëm vllavrasës…

  Reply to this comment
 36. Nausika November 20, 08:40

  Qëkur e dinë këta të huajt më mirë se në historinë e Shqipërisë?
  Po mirë e keni se gomari nuk do t’ peshojë në flale peshën që mbajti…
  Na duhen peshoret e huaja të na tregojne sesa na dhimbjen brinjët…

  Reply to this comment
 37. Mira November 20, 08:56

  O dashamiresi,
  Përshtypja do të bjerë në syrrat ty o plehër komuniste…

  Reply to this comment
 38. intelektuali November 20, 11:31

  ENVER HOXHA KA QENE NJE SPIUN I DYFISHTE EDHE I HITLERIT EDHE I TITOS

  Te gjitha spiunimet i ka kryer nga vila e kunatit te tij Bahri Omari qe mbante lidhje direkte me Ribbentropin dhe qe informacionin e dergonte me ane te Vukmanovic Tempos tek Josip Tito dhe qe andej ne Moske tek Stalini. Bashkepunimi me anglezet dhe me pak me amerikanet ishte sa per sy e faqe per te perfituar ndihmat ne monedha floriri disa milione paunde angleze ne aparence per LANC-in jugosllav, por qe ne fakt perfunduan ne llogarite bankare ne Zvicer. Jugosllavet gjithashtu perfituan ndihma te konsiderueshme financiare dhe ne llogistike ushtarake nga Perendimi, kryesisht nga Anglia

  prandaj:

  PETER LUCAS ESHTE NJE PERSONAZH I KRIJUAR NGA BEOGRADI DHE MOSKA

  Keto dokumenta autentike qe vertetojne fytyren e spiunit te dyfishte te Enver Hoxhes dalin nga Arkivat angleze me shume deshmi te oficereve te larte angleze qe kane qene pjesmarres direkt ne Lufte dhe jo si mashtrues i paguar nga Moska si Peter Lucas qe nen petkun e shqyptarit amerikan shkruan dacibao historike me mashtrime enveriste.

  Ne Panairin e Librit u shfaq nje hulumtim historik nga nje autor i ri me titullin SEKRETET E LUFTES qe verteton me dokumenta te mirefillta nga Arkivat angleze tezen e intelektualit qe ne vitet 90-te per Enver Hoxhen si spiun i dyfishte edhe i Hitlerit edhe i Titos, spiunime qe kryheshin nga vila e Bahri Omarit ku Enveri me Nexhmijen kane jetuar gjate gjithe periudhes se Luftes.

  PER CFARE LANC-I HEROIK DHE LEGJENDAR BEHET FJALE ATEHERE?

  Vetkuptohet se keto zbulime arkivore qe kane fjetur per vite me radhe ne Arkivat e shteteve te huaja jane nje goditje per Politiken dhe Historine Kombetare Bolshevike qe mburrej dhe krekosej me LANC-in shqyptar nderkohe qe ishte vetem FASADE per te fshehur Tradhetine Makaber te Enverit ndaj Aleateve Perendimore dhe Sistemit Demokratik ne favor te pushtetit dhe shtetit autoritar personal.

  por:

  A MUND TE MBULOHET E VERTETA ME MASHTRIME HISTORIKE?

  Ka ardhur koha qe shqyptaret te mesojne te VERTETEN reale te historise se tyre kombetare pa pasione patriotike fallco dhe histeri demagogjike ne menyre qe te mos lejojne qe ne krye te shtetit te hypin MONSTRA mashtruese gjakatare sic ishte edhe Enver Hoxha.

  KY ESHTE NJE OBLIGIM KRYESOR I MEDIAS KOMBETARE QE E DO VATANIN ATJE KU ESHTE BOTA E LIRE DHE DEMOKRATIKE.

  Reply to this comment
 39. Antifashisti November 20, 19:59

  Per ato qe thote Guri i Kamjes jam shume dakord, por me duhet te shtoj se:
  a) Amut Zogu ka rol ne histori, por spikat tradhetia e tij ndaj Atdheut kur braktisi popullin ne prag te okupacionit.
  b) Mreti-President-Amut-Begu Zogolli i vodhi florinjte e shtetit qe te paguante rrogen e tij (dhe te hyzmet-obortareve). Ne fakt duhet te kishte vjedhur edhe me shume po te kishte parashikuar qe mbreti FARUK i Egjyptit (qe financonte Mretneshen tone, s’di se pse !!??), ra nga froni dhe nuk kishte me para per pare-qejfi. Kujdes o Guri, se floriri nuk zhvleresohet kurre.
  c) Sa per fitoret, me KOMANDANTIN Enver Hoxha nuk ka shqiptar qe te krahasohet te pakten ne shekullin e XX.
  Per jete u kujtofshin 28 dhe 29 Nentori, dy festat kryesore te Popullit Shqiptar !

  Reply to this comment
 40. anticensurë25642654 November 21, 13:15

  hajde gazetë hajde!!
  mirë shkrimi që është i një viti më parë,por dhe komnetet janë të vjetra!!

  Reply to this comment
 41. fteri November 22, 17:48

  Për Intelektual pa intelekt -mavrinë !..
  1-Një hajvan i blogjove të gazetave.

  Po tregëtarët sharlatan ku i morën floririn , në satëmë që e fshehën mbas çlirimit nëpër gropa në tokë ?..,

  …kur populli vuante nga uria për bukën e gojës , dhe këta tregëtar -katila kishin mbushur dyqanet plot.e përplot , përveç se nga grabitja nga xhepat e popullit , ku do ti merrnin tjetër kundë ?..

  Populli vuante në varfëri Migjenjane mbas lufte dhe tregëtarët hidhënin valle me florijë e grabitur ,kurse mallrat ja shisnin 10 fishë më lartë nëpër dyqane tyre.

  *****Po kushë mendoi për popullin ?…
  Por për popullin mendoi Enver djali , j’u a’ sekuestroi dhe e ktheu pasurinë te i zoti, te POPULLI Sovranë .

  *********Po kush ishte ENVER-DJALI ?…*************

  Që ti faqe zi e merë nëpër gojë ,si dhe shumë shurraqë dhe burra të tjerë me dy lëkurë e dy kokë që pëllisni tërë ditën kundër legjendarit E.Hoxha , mbitë pas 90-tës si kërpurdhat pas shiut sot ,se dje ishit përkrahsit e tijë ,e bënit shurrën në brekë para E.Hoxhës.

  Tani janë “trimëruar” !!!!!!!

  Keni ndërruar karakterin dhe lëkurën si kameloni , kulturën që u dha Enveri Hoxha e përdorët për të sulmuar pikërisht atë udhëheqës me shpirtë të madhë që hapi shkollat për tërë popullin shqiptar pa dallim feje ideje ,kombësie . Ju ndihmoi të bëheni njerëz në shërbim të atdheut e kombit ,të shkëputeni nga bota e kafshëve,por kafsha ,kafshë mbetet !…

  E.Hoxha shqiptarët i mori si fise të egëra të zhveshur e të zbathur ,lakuriq e në mjerim , Shqipërinë e mori të djegur të zhuritur ,populli në konflikt e në anarki.

  Enver Hoxha ishte ai udhëheqës i madhë historik , e bashkoi vendin të përçarë veri-jug ,shuajti konfliktet shekullore të shqipëtarve që rridhnin e nxitej nga regjimi satrp Zogist ,nga feudalët ,bajrektarët dhe zagarët , nga prona private etj .

  Vrasjet , hasmëritë dhe konfliktet ishin plagë shekullore në vendin tonë , kishin gërryer jetën e shqipëtarit , populli kullonte gjak.!

  Shqipëria ishte vazhdimishtë në mjerim shekullor si pasojë e politikës shfrytëzuese e të mbrapësht që ndiqej nga klasave borgjeze,çifligare ,bajrektar e pasanik e që kërkonin të mbanin shqipërin nën zgjedhë ta shfrytëzonin ta skllavronin pa fundë .
  Por me ardhjen e E.Hoxhës vuajtjet morën fundë.!!!!

  ***** PËRSE ?

  Sepse : E.Hoxha shqiptarëve ju ndërtoi qytetet,rrugët .fshatrat ,fabrikat,uzinat modrne ,Hekurudhat Trenat, Hidocantralet madhështore që po i shfrytëzojm edhe sot.Siguroi rendë e qetësi ,arsim e shërbim shëndetsor dhe shtëpi falas ose me një pagesë simbolikë =me një ditë pune .

  E.Hoxha :
  Modernizoi bujqësinë ,thau moçalet e kënetat, zhduku përmbytjet e lumejve që mbillnin vdekjen, zhduku malarjen dhe sëmundjet tjera vdekje prurëse, vendosi biblotekat në çdo fshat që rinija të mësonte e të kulturohej ,dërgoi filmin në çdo fshat .

  Depot e armatimit i vendosi afër popullit që në rastë sulmi të armiqve pushtues, shqiptari të kishte gishtin në këmbëz. !

  Kurr E.Hoxha dhe politika e tijë nuk e tradhëtoi popullin shqiptar si e kan tradhëtuar : Ballistët,Zogistët,Çifligarët ,bajrektarët e zagarët si puna juaj.

  Oficerët zogistë,doktorët e juristët ,nënpunësit e administratës borgjeze të vënë vetëm në shërbim të interesit e xhepit tyre si sot kjo klasë e re e degjeneruar politike që shkatërrioi pasurinë marramendëse të shqiptarve .

  Reply to this comment
 42. fteri November 23, 03:16

  komentet jan reale

  Reply to this comment
 43. fteri November 23, 03:18

  komentet jan reale,prandaj mos u mërzit ..

  Reply to this comment
 44. Guri Naimit D(Dh.Xh.) November 24, 17:06

  Pershendetie komentuesit “antifashisti” koment qe te bind me pake fjale e shume argumente.
  Faleminderti o atdhetar i vertete.(se ka shume qe hiqen si te tille e jane; kryeantiatdhetare.).
  Ja nje i tille atdhetar si shkruan:

  Sa cudi…?! (1)
  Sa cudi ne moshen time!
  Mbytesh ne oqeane kujtimesh,
  Per cdo cast te kohes se shkuar,
  Sido qe ta kesh jetuar…

  U mbytke dhe s’dalke dot,
  Sic po me ndodh kete Nendor,
  Kete Nendor qe larg me gjen,
  Ne nje tjeter kontinent.

  Ne kontinent te pa ane
  Ku parakalimet me veteranet,
  Do te ngjanin me Aliene
  Qe origjinen dot sua gjen.

  Po ja qe une nga ketu larg,
  Jetoj me ta, per t’atdheut kam mall,(1)
  Eh,s’u preka dot me gershere
  Shiriti i nje jete te terre…

  .1-Veterane gjen ne cdo vend te botes e ndrerohen,pa perkatesi partiake.Ata ceshties se atdheut perkushtuar. Cdo vend ka simbolin e tyre..
  Pershendeti eteraneve te kudondodhur.
  Kete vjeshte,e vecante; nje grup Veteranesh ne Toronto te Kanadase,krujuar shoqaten e tyre;
  “Pasues VETERANI”

  1-Nga lbri “Ne rruget e jetes” bot.(2011)

  Toronto 24-11-2017 Guri Naimit D.

  Reply to this comment
 45. demo November 17, 14:16

  Edhe REZILI ANGLO AMERIKAN PER SHQIPERINE,paska folur mire per enver hoxhen?Po pse nuk e ftuat ne San Francisko ju mor rezile kur paska qene I JUAJI?Po ngushellohemi me Mithat beun qe na erdhi sot ne atdhe.Ne kemi Edi Ramen.

  Reply to this comment
 46. intelektuali November 17, 15:14

  CFARE ESHTE 17 NENTORI?

  Festa e Poliagjentit Mehmet Shehu qe vrau dhe masakroi tregetaret dhe intelektualet tironsa me nje egersi te papare?

  apo:

  Festa e Pederastit te pebese Enver Hoxha dhe e LANC-it te tij kriminal qe vrau dhe masakroi ushtaret angleze ne Kanalin e Korfuzit dhe te gjithe komunistet idealiste per te mbajtur me terror pushtetin e tij absolut?

  apo:

  Festa e Mon Kukaleshit te Edvinit, Lali Erit qe prish dhe shkaterron me tritol ne dore stadiume dhe teatro kombetare, vepra monumentale te kultures historike te Kryeqytetit tone, por qe ruan me fanatizem Piramiden e Enverit ne mes te Tiranes dhe qe nuk e vret fare mendjen kur hedh tironsit ne rruge duke i shkaterruar banesat si nje enverist i vertete dhe qe fshihet si mi haleje kur plasin protestat para Bashkise?

  apo:

  Festa e Patriotit intelektual Mit’hat Frasherit qe u riatdhesua me ne fund ne vendin e vet prane fisit te Frashellinjve te njohur atdhetare shqyptare duke irrituar pa mase Derrat e Fermes se Enverit?

  apo:

  Festa e kriminelit antishqyptar te perbetuar, Nikolla Gruevski qe Rilindja Enveriste e shpetoi nga Drejtesia Demokratike dhe nga burgu ne vendin e tij si nje Mafie Komuniste e vertete.

  HE MO EDI RAMA CFARE FESTE ESHTE 17 NENTORI QE PO FESTON ME BUJE DHE MALLENGJIM?

  sepse:

  I ke bere katunaret dru me pre carap dhe nuk po marin vesh asgje nga keto llogjet e spiunit te KGB-se sovjetike Peter Llukashi me gopin e semes Kim Filbin nga pas qe media jone amatore kombetare i publikon papushim sikur te ishin skece humoristike me lalin e Enverit, hokotarin fierak, Luftar Paja nga Libofsha.

  Reply to this comment
 47. Pishtari November 17, 15:22

  Thelbesorja qe del ne kete shkrim te Peter Lucas-it eshe se Enver Hoxha ishte jo vetem NJE PATRIOT I MADH por edhe nje politkan i jashtezakonshem qe diti t’u shpetoje intrigave anglo -greke per aneksimin e Shqiperise se Jugut, duke shfrytezuar aleancen me Rusine dhe Jugosllavine per te eliminuar ate rezik dhe me vone duke shfrytezuar Rusine Sovjetike per tu vene brylin jugosllaveve me synimet e tyre anelsioniste.
  Kur gjate vizites ne Shqiperi Hrushovi, me porosine e Venizellosit, i shtroi prape problemin e Korce-Gjirokastres dhe pajtimin me Titon, Enveri e gjeti zgjidhjen ne nje aleance te re me Kinen, te cilen e voli mire duke krijuar me ndihmen e saj nje industri shumedegeshe moderne dhe duke e shtruar Shqiperine nga nje vend feudal-mesjetar ne nje vend industrialo-bujqesor.
  Eshte e pabesueshme dhe fatkeqesi kombetare se si ne keta 30 vjet kjo klase e ndyre politike me Salira Fatosera etj., i cberi tere ate suksese duke e kthyer ne vend analfabetizmin, gjakmarrjen, korrupsionin, imoralitetin ne menyren e jeteses e ne shoqeri.

  Reply to this comment
  • intelektuali November 17, 16:54

   Shikoja QILLOTAT prej leshi angleze te Enverit barkderrit me faqet e fryra si tollombace

   dhe:

   Krahasoje me kostumin prej doku te thatuqit Mehmet Shehu pas tij, qe doli se ishte Poliagjent bashke me shkurtabiqin Koci Xoxe ne anen tjeter

   Qe te mesosh se kush e beri luften dhe kush hengri berxholla duke pire biire me krikell tek vila e Bahri Omarit si e perdori Enveri Rusine Bolshevike per te giditur Imperializmin amerikan dhe per te mbytur anijet angleze ne Kanalin e Korfuzit,

   prandaj:

   BEJI TE FALA ANTISHQYPTARIT HAJDUT DHE MAFIOZ KOMUNIST, NIKOLLA GRUEVSKI QE KALOI PERMES SHQYPNISE SIKUR TE ISHTE NE SHTEPINE E VET.

   Reply to this comment
  • intelektuali November 17, 16:55

   Shikoja QILLOTAT prej leshi angleze te Enverit barkderrit me faqet e fryra si tollombace

   dhe:

   Krahasoje me kostumin prej doku te thatuqit Mehmet Shehu pas tij, qe doli se ishte Poliagjent bashke me shkurtabiqin Koci Xoxe ne anen tjeter

   Qe te mesosh se kush e beri luften dhe kush hengri berxholla duke pire biire me krikell tek vila e Bahri Omarit si e perdori Enveri Rusine Bolshevike per te goditur Imperializmin amerikan dhe per te mbytur anijet angleze ne Kanalin e Korfuzit,

   prandaj:

   BEJI TE FALA ANTISHQYPTARIT HAJDUT DHE MAFIOZ KOMUNIST, NIKOLLA GRUEVSKI QE KALOI PERMES SHQYPNISE SIKUR TE ISHTE NE SHTEPINE E VET.

   Reply to this comment
 48. Paul Tedeschini November 17, 16:21

  Fotografia e festimit te çlirimit te Tiranes publikue ne kete shkrim ASHT E FALSIFIKUAR. Mungon oficeri amerikan Stefan.
  Ja fotoja origjinale e publikuar nga vee gazeta DITA ne shkrimin me titull:
  “Ndarja përfundimtare e Enverit me amerikanët” e publikuar me daten: August 2, 2017 14:45

  http://www.gazetadita.al/ndarja-perfundimtare-e-enverit-me-amerikanet/

  Reply to this comment
 49. Paci November 17, 18:55

  Çlirimi i Tiranes dhe i gjithe Shqiperise nga çlirimtaret me Enver Hoxhen ne krye, sakrifica sublime e popullit shqiptar ne luften e dyte boterore beri krenar shqiptaret para kombeve ne mbare boten . Po nuk kuptohet zelli i Rames qe tallet me te afermit e 28 mije deshmoreve duke bere broçkullen me te madhe duke bere hero kryeballistin Mehdi Frasheri, personin qe kerkote çlirimin nga pushtuesit nazist, personin qe firmoste pa u cliruar akoma Shqiperia pushtimin e jugut nga greket ne kembim te marrjes pushtetit per ballistet ne Tirane. Edi duhet te kuptoje se 28 mije deshmoret qe u martirizuan per te fituar Shqiperia sot kane me shume se 3 pjese te shqiptareve qe i kane te afert e i admirojne se nuk ja u ka pjerllur akoma trurin Saliu me antishqiptaret tjere. Rama duhet te rehabilitoje figuren e komandantit legjendar te ushtrise shqiptare duhet te njohe marreveshjet e vitit 58 per ujerat me Greqine te mos pranoje varreza pushtuesish ne tokat e jugut te Shqiperise dhe jo te na beje historine e Shqiperise sipas deshires se atyre qe ne vend te luftes dje ,zgjodhen pulat e pjekura.

  Reply to this comment
 50. Mikel November 17, 19:05

  Legjendar si Enveri nuk ban ma nana.I bashkoi djemte ma te mire te Shqiprise dhe cliroi vendin e bani shtet.

  Reply to this comment
 51. intelektuali November 17, 21:31

  Po mire e bukur o gazeta DITA me kete 17 nentorin famoz te Poliagjentit Mehmet Shehu, qe e mbajti si emer nderi edhe klubi i Tirones per nje kohe te gjate,

  por:

  KU ESHTE PRESIDENTI I SHQYPNISE ILIR META?
  KU ESHTE KRYETARI I KUVENDIT GRAMOZ RUCI?
  KU ESHTE KRYEMINISTRI ENVERIST EDI RAMA?

  sepse:

  Jane fshehur ne brimat e miut si skutha dhe nuk kane fare dale ne homazhet dhe festimet e Mon Kukaleshit te tyre, Lali Eri qe i kujton miletit gomat e djegura nga gjermonet te Hitlerit si fitorje e LANC-it komunist me shprese se mos te genjeje dhe mashtroje ndonje mjeran veteran te gjalle akoma per ndonje vote qorre, se nga rezili i Mit’hat Frasherit eshte lekundur shume besimi per Rilindjen Socialiste.

  He pra o gazeta DITA ku jane fshehur si skutha BOSAT e Shtetit dhe te Pushtetit dhe kane lene Lali Erin te vetem trim ne Lufte per te mbrojtur istikamin e 17 Nentorit te Poliagjentit Mehmet Shehu?

  Reply to this comment
 52. Thurni lavdi territ e mjerimit Mjerimin e paqi ushqim ! November 18, 11:14

  Kush eshte ky Luc i pa bame burre kurr qe Shkruan
  Cka tha nje amerikan ! Qe intelekti i partijashve te
  Enver Qyqit te shipnise Tash edhe nje dhi amerikane
  me blegru Mendimit komunisti me blegrimen e sai
  munohet maje me i vnu ! Me Gjarman nuk ka liftu
  Po ballin kombetar i ka quejt Gjerman Enver Hoxhenica
  pa gaqica !

  Reply to this comment
 53. intelektuali November 19, 06:37

  LLOGJET KOMUNISTE NUK MBULOJNE DOT TE VERTETEN

  Kush ishte Peter Llucas kush e ka njohur nga afer dhe nga cilla vrime miu doli ky shkrimtar imagjinar si fantazem bolshevike per t’i treguar shqyptareve historine e tyre?

  njashtu sikur per:

  T’I TREGUAR BABAIT ARAT?

  kur:

  Arkivat tona jame akoma me xhevahire historie, por qe ishin te mbyllura me 7 dryne ne bodrum per te mos dale kurre e verteta e hidhur e historise sone kombetare ku pabesia dhemashtrimi kane dominuar gjithe jeten e Enverit dhe te Partise se Punes, ja shikoni nje prej tyre:

  Në AQSH, fondi 14, dosja 72, viti 1944, ekziston një letër që Enveri ia dërgon Nexhmijes për Bahri Omarin. Ndërsa kur mendohej dhe propagandohej se Enveri kishte qenë i angazhuar dhe i rrethuar në atë që njihet historikisht si Operacioni i Dimrit dhjetor 1943 – mars 1944, krejt ndryshe rezulton situata nga letra që ai i dërgon Nexhmijes dhe ku flitet për pushime dhe argetime. Ishte koha kur gjermanet kishin pesuar goditje perfundimtare nga Ushtria e Kuqe dhe po terrhiqeshin ne panik nga Rusia drejt vendit te tyre, kur midis Enverit dhe kunatit dhe bamiresit te tij Bahri Omari kishin filluar krisjet e para ne relatat e qetesise qe i kishte garantuar mareveshja midis te dyve, shikoni si e ktheu mesallen Enveri:

  “…E dashur shoqe delegate, s’dimë si vete me punë, do të të shkruaj më gjatë një herë tjetër, se mjaft punë kemi këndej. Pas tre muaj mungesë duhet të punojmë si derrat se mjaft u çlodhëm e u argëtuam pa kryer asnje pune tere diten. Më shkruaj edhe ti gjatë për punët e atjeshme. Shko në shtëpi dhe u thuaj për mua që jam mirë. Te Bahriu, vallahi, edhe të mos shkosh nuk është keq se ma shpifi me takimet me mutin Neubacher. Fahrijen piqe te ne, atij mutit mos ia shif sytë. Dhe që të gjithë ju mos kurseni gjë kundër tij, hiqet gjoja se është kunati i emë. Ai është tradhtar, një mut, shpifes i pabese (Bahriu e kishte kercenuar per Qemal Stafen) prandaj zhvisheni shpatën. Aliut (Miladin Popoviçit) i dërgo patjetër sëhatin. Por edhe unë dua një orë dore, se atë që kisha ma mori dhe ma prishi Aliu. Mund të më dërgoç edhe ndonjë peshqesh për të ngrënë. Për orën e Aliut mos kurseni paret zgjidhe “Longines” (marka e orës që duhet të blejë Nexhmija). Përqafime Tarasi…”

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*