ANIJA E BRAKTISUR

PETRIT ZILI November 12, 2013 15:12

ANIJA E BRAKTISUR

Kjo furtunë e votës

Turbulloi detin

Nuk qe fund i Botës

Ndryshuam pushtetin.

 

Kjo furtunë e votës

Dallgë përmbi det

Zhyti qeverinë

Që patëm 8 vjet.

 

Ngriti kjo furtunë

Ujin gjer në re’

Për t’i hapur rrugë

Qeverisë së re.

 

Anija e vjetër

Sëmurë e  me plagë

Ishte  destinuar

Të mbetej në dallgë .

 

Anije e vjetër

Me timon të shtetit

I mbetën direkët

Mu në mes të detit.

 

Dihet çdo anije

Bashk’ me udhëtarë

Mbart jasht’ dëshirës

Dhe minj në hambar.

 

Dhe kur mbi anije

Dallgë të detit krisin

Në ikje të parët

Minjtë e braktisin.

 

Ikin minjtë,  ikin

Ashtu si të shkretë

Thonë në anije

Nuk kishim biletë.

 

Po gjëmojnë minjtë

Të gjithë në kor

Në atë anije

Na hypën me zor.

 

Vështrimin e hedhin

Kudo rreth e qark

S’ishim në anije

Ishim në një varkë.

 

Me atë varkë

Nisëm e notuam

Pronarin e saj

Me zell e votuam.

 

Mbetën në anije

Vetëm kapitenët

Minjtë bënë varka

Qoftë dhe legenët.

 

Ç’bëjnë marinarët

Këto gjëra dihen

Mundohen me shpirt

Të shpëtojnë anijen.

 

Ata mirë e dinë

Nuk e kan’ harruar

Vështirë të shpëtohet

Anija e shpuar.

 

 

 

PETRIT ZILI November 12, 2013 15:12
Komento

5 Komente

 1. DREAM November 12, 22:25

  Shoku poet ,mos te zeri meraku per minjte .
  Do vijne te shtepia e juaj …do jene te ftuar nderi …
  Kadillin e moret …tani po u vjen PDIU …
  Kryetari i kurVendit po u jep leksione

  “ja me shifni mua ,te gjitha partite i kam nderruarr me radhe
  dhe sot Kryetar kurVendi …shume mire kam dale
  me Lakuriqin jemi vllazeri {baben e ndryshojme }
  po dhe me miun jemi krushqi

  pra kokepalar ne 2017 ,do ju duhet HALEanca me Tulipanin hollandez qe te tresni ngjalat e Lalzit !

  Reply to this comment
  • N.VJOSA November 13, 07:36

   DREAM-e, moj VERONIKA,
   Rralle kam lexuar nje koment qe te jep mundesine te debatosh per se mbari, edhe pse, per mendimin tim i shikon fenomenet shqiptare me nje kriticizem te semure dhe shpesh here kokeposht…
   Konkretisht:
   Ti e nis komentin me fjalen “shoku”….me sa duket te gris kjo fjale, nuk te vjen per shtat, te dhemb, ndaj flet me ironi…Fjala shok, koleg, eshte nje nder simbolet me te bukura te harmonise dhe respektit njerzor, sepse e sheh tjetrin , si te barabarte, duke treguar ne radhe te pare respekt ndaj vetvehtes…Fjala shok, perdoret nga mbare Socialdemokracia boterore, qe eshte ne shoqerine e sotme nje alternative politime, pa te cilen Bota qe jetojme nuk mund te qeveriset eshte forma e qeverisjes qe anon me se shumti nga nje shtet social, ku me reforma, i lejon edbe te pasurit te pasurohen, por nuk i le pa buke edbe ata qe i kane mundesit me te pakta, i taton, u vendos taksa te pasurve qe ata te mos pasurohen pa mufi, por edhe shtresat e varfera te mos varferohen pa kufi…Qe ta kuptosh me mire kete, hidhi nje sy parlamentit europian ku ata me “Shoku”, perbejne shumicen!…
   Ti Veronika nuk le koment pa stigmatizuar Aleancen (Haleancen siç e quan ti , me ironi dhe perbuzje….dhe me nje mendjelehtesi te çuditshme le te kuptosh se kompromisi mkdis PS dhe LSI, nuk duhej bere….
   Qe do te thote, ne se nuk do te behej, E majta shqiptare te mbetej ende ne opozite dhe uji te shkonte tek sha Salikriminethajdutsharlatanparanojaku…
   A me kuptoooooooooooooooooooon?…
   Ti Veronika mbron Hapur Dritan Priftin, ….per allishverishet e Dritanit, se dhe Dritani nuk akuzohej me pak se Kokmadhi…, te mos kish kompromis midis dy forcave kryesore te se majtes, duke harruar , se bere sikur harron se pas Kokmadhit, eshte nje elektorat i tere….NUK KA POLITIKE PA KOMPROMISE…
   Ja psh, ketu ne kete demokraci te perparuar ku jetoj une, por jo vetem ketu, jo vetem qe qeverisin forca te socialdemokracise, por ato kane bere shpesh here koLicione me parti te djathta siç eshte Partia Poullore dhe duke menjanuar vetem ekstremin e djathet, forca me prirje neofashiste…
   Ti Veronika e quan Kuvendin, Organin me te Larte legjixtativ te Shqiperise,
   K u r…vend, medemek vend me kurva… dhe Ilir Meten kryetar te Kur…vendit…Jo moj zonje, sado te fluturoje fantazia jote, Parlamenti eshte vet Populli shqiptar ne miniature…
   Prandaj kujdes me fantazine tende te semure!…Ne se nuk te pelqen ty ky Parlament qe eshte sot, kjo nuk do te thote se nuk e do ate vet Populli shqiptar qe e ka votuar!
   Diku me poshte ne komentin tend flet per Lakuriqin, nne lloj si me gjuhen e Zhelefines, SaliPrimitivit e Fari Balli Langaraqit…Nuk ma merr mendja qe jeten private te mos ta akceptosh si gjithe europianet…Edhe vet ballkanasit, e kane tejkaluar kete koncept….vetem Kroacia ka te zyrtarizuara dhjetra e dhjetra plazhe nudo…Nuk po flas per hotelet europiane, ku saunat jane ne mode…Ne keto ambiente, po te shkosh me rroba banje, qeshin te gjithe, e te tregojne me gisht si dele zeze…Nuk ma merr mendja qe ti te jesh akoma me mentalitetin e xha Sulos tek filmi Kapedani…, apo me Pal Vaten, kur shkoi per here te pare ne plazh ne Durres…Ne gjithe komen tin tend nuk gjeta nje fije pozitiviteti…
   Ti mund te jesh grua shume serioze, por ne komentet e tua je nje kritizere e semure dhe shpesh here fyçkĕ….Nuk dua te te ofendoj, por e kam fjalen thjesht per mendimet qe i servir opinionit te gjere…

   Reply to this comment
 2. DREAM November 13, 10:52

  Ahahahahahahah Neti me rafte pika qe te lodh me kto fleterrufete une
  Dream ,keshtu me therrit shoku Neti …respekto zgjedhjen time .
  Ky eshte rregulli themelor i nje demokracie
  Konkretisht ,perse te ‘djeg’ ironia ime ????
  [sepse jeni te eduakuar me shok i kllases dhe armiku i kllases}
  Parlamenti eshte populli shqiptar ne miniature ??
  Ahahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhahhahahah
  Jeni popull k.rve ,por ama jeni k.rva te ndershme ..quhet Kompromis tani
  Une e respektoj zgjedhjen tuaj ,jam dhe shume e kenaqur qe si Kokepalar Pink jeni te lumtur
  Pra i dashur shok ,mua mos me bej shpelarjen e trurit .Mua mos me trego kompromisin ,mos prit qe une tu duartrokas …vec neveri me ndillni .Dikur edhe ty ,kjo paterica e diktatures saliste dhe hajduti deri edhe i grameve te bukes ,ta shpifte …
  Tani je shenderruarr .Po ta ilustroj me shembull …ta thjeshtesoj
  Nje zonje pyetet nga nje zoteri
  Do te vinit me mua per 1 mil euro {vota}???
  Ndihem pak keq ,por do ta bej …se do i jap per bamiresi ..{do bejm shtet}
  Po per 50 euro ???
  Uaaaaa mos ju dukem gje prostitute ???
  Ju jeni prostitute ,thjesht po bejm pazarin {kompromisin}
  Neti ,mos u lodh me leksione mbi boten sociale .
  Ata qe bejne kompromise aty ku jeton ti ,nuk kane qene kokat e korrupsionit ,as arsyeja e shperberjes se ktij vendi .Sepse aty ,nuk nxirren specialistet ne rruge dhe merren ata me 4 klase .Nuk behen ministra trafikantet e qenieve njerezore .Ky kr i kurVendit qe perfaqesoka dhe ty ,banon ne nje shtepi qe e ka zaptuar forcerisht …uuuuh nuk do mbaroja me
  Mos me trego mua stigmatizimin shoku Kokepalar ,se HALEanca juaj kullon gjak ,ka 8 jetim qe pane live vrasjen e babait ,qe nga 700 mijshet e bllokut nuk kishin buk ne tavoline dhe nuk kane ende !
  Fshatar me toke i reformes agrare ,cfare shembulli do japesh femijeve te tu ,nqs vepron si ky me siper ???Cfare shteti do besh me prostitutat e ndershme ???

  Neti mora shembull lakuriqin se eshte familje me miun …eshte mi me krah …qetesohu .Mua me pelqejne fotot e tij .Zoti ka qene bujar ne njefar menyre …sikur te kishte dhe trurin me ato permasa ..do ishim kenaqur me shume ….

  Nejse sot mesova qe sot e tutje quhet …kompromis
  Dhe drejtesia quhet …kritizere ..eshte semundje drejtesia .
  Jo nuk fyhem aspak ,sepse nuk jemi ‘shok” ,nuk jemi te barabarte aspak .
  Opinion i gjere …hahahahahahahhahahaah ..kokepalar Neti ,kokepalar me memorie te programuar 5 minuta .
  Skllever te haleancave !

  Reply to this comment
  • N.VJOSA November 13, 11:37

   DREAM , po te drejtohem.
   Veronika te thashe sepse konstatova nga vokabulari yt qe je i njejti person.
   Mua nuk me djeg fare me ato hahahahahat e huhuhuht….e tua,as me nicknamet e tua.
   Tjeter kund fle Lepuri…Me Veronika ti ke “korrur” bresheri kritikash nga qindra komentues, dhe tashme mund te thuash se je nje person ekzemplar i njohur….
   Me sa shoh nga sallata qe grin, ti ke mendimin se sa me shume ta rrotullosh gjuhen, aq me shume mund te bindesh te tjeret….
   Jo o llafazane , nuk binden njerzit me dokrra…
   Une nuk kam aspak te bej shpelarje truri, siç te genjen mendja ty…une ne jeten time i besoj se Vertetes dhe nuk me kercet fare se me kupton ti apo jo….Ne se kupton drejt, bravo te qofte, ne rast se nuk kupton apo nuk do te kuptosh, eshte zgjedhja jote…
   Mos me ngaterro mua me llogje kavaje “shok i kllases e “armik i kllases se nuk te shkojne dot klasifikimet me mua…
   Ti u dredhon argumentave .Ti i shikon gjerat vetem Z i…..
   Eshte zgjedhja jote.
   Ashtu siç eshte zgjedhja jote qe tek ai qe ti e quan Lakuriqi, te mos i pelqesh mençurine dhe inteligjencen, por ti pelqesh hallatet…
   E te tjera e te tjera…
   Shok me mua ti?!….
   Jo zoje, Me mallkon Zoti te kem simpati per nje mendje te çoroditur, qe shan si shitse zarzavatesh llapaqene…me vida te sponuara totalisht!…
   Te ndimofte Zoti se Robi ty nuk te ben derman…

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*