Anijet kineze, sërish në ujërat territoriale të Japonisë

June 17, 2016 21:54

Anijet kineze, sërish në ujërat territoriale të Japonisë

Për të tretën herë në më pak se një javë, një anije ushtarake kineze është parë duke lundruar në ujëra territoriale japoneze, përreth ishujve Kitadaito, në oqeanin Paqësor.

Ministri japonez i Mbrojtjes, gjenerali Nakatano u shpreh “jashtëzakonisht i shqetësuar” pas konstatimit të rastit të fundit, në jug të arqipelagut.

Rastet e mëparshme janë verifikuar vetëm pak ditë më parë në ishujt Kuçinoerabu, ndërsa javën e kaluar në ishujt Senkaku, që kontestohen mes dy vendeve. Në këtë rast, ambasadori i Pekinit u thirr për sqarime që në orët e para të ditës nga qeveria e Tokios.

Dy vendet janë në bisedime për zgjidhjen e problemeve mes tyre. Dy ministrat e Jashtëm u takuan muajin e kaluar për diskutime dhe u shprehën të gatshëm për të bashkëpunuar. Por deri sa të arrihet zgjidhja duket se tensionet do të vazhdojnë.

June 17, 2016 21:54
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*