Anulohet vizita e kryeministrit të Malit të Zi në Kosovë

February 6, 2018 11:13

Anulohet vizita e kryeministrit të Malit të Zi në Kosovë

Kushtet e pafavorshme atmosferike, me mjegull, e kanë bërë të pamundur uljen e avionit me kryeministrin malazez ditën e sotme në Prishtinë.

Dusko Markovic do kryente një vizitë ditën e sotme në Kosovë, ku do të takohej me kryeministrin Ramush Haradinaj, kryetarin e Kuvendit, Kadri Veseli.

Anulimi i vizitës së kryeministrit malazez në Kosovë është konfirmuar edhe nga zëdhënësja e qeverisë, Donjeta Gashi.

“Për kohën dhe vizitën, mbetet të ketë një koordinim të ri ndërmjet qeverive përkatëse”, tha Gashi.

Vizita ishte parashikuar të zhvillohej në një kohë kur Kryesia e Kuvendit të Kosovës ka shtyrë shqyrtimin dhe votimin e projektligjit për ratifikimin e Marrëveshjes së demarkacionit të kufirit ndërmjet Kosovës dhe Malit të Zi.

Marrëveshja është nënshkruar në vitin 2015. Kuvendi i Malit të Zi e ka ratifikuar atë, por jo ai i Kosovës.

Marrëveshja është kontestuar kryesisht nga partitë opozitare në Kosovë, duke thënë se me të, Kosova humb territor.

o.j/dita

February 6, 2018 11:13
Komento

1 Koment

  1. LILI February 6, 11:30

    edhe Zoti po iu thot”mos ,se nuk bane kjo marreveshje”!!!

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?