Apeli i Hoffmann: Mos kërkoni azil në Gjermani. Të gjithë do kthehen mbrapsht

July 24, 2015 13:58

Apeli i Hoffmann: Mos kërkoni azil në Gjermani. Të gjithë do kthehen mbrapsht

Ministria e Punëve të Brendshme dhe pala gjermane, kanë intesifikuar përpjekjet në luftën kundër migracionit të paligjshëm, nisur nga numri në rritje i azilkërkuesve shqiptarë në Gjermani.

Zv/ministrja e Punëve të Brendshme Elona Gjebrea dhe Ambasadori gjerman në Tiranë Hellmut Hoffmann inspektuan, pikën e kalimit kufitar në Kakavijë, ku kanë nisur punën për përpunimin e shtetasve që udhëtojnë jashtë Shqipërisë, efektivë nga Policia kufitare shqiptare dhe Policia Federale.

Në fjalën e tij ambasadori Hoffmann apeloi edhe njëherë se të gjithë personat që kërkojnë azil në Gjermani do të kthehen.

July 24, 2015 13:58
Komento

8 Komente

 1. Darius July 24, 14:07

  Ikni o shqiptare lere ca thote ambasadori,ikni dhe do te shikoni se cfare keni humbur duke ndejt ne ate vend bajge,te udhehequr nga bajgat.
  Ikni se nuk thote njeri hajdeni,dhe shancet me te medhaja i kanr,mesues,infermiere,mjeke,mekanike,elektruciste,hidraulike….po te jene me dipllome!!!
  Roje,lopcare,barinj,bujq,POLITIKANE,njerez te thjeshte nuk pranohen.
  Shikoni neper internetra se cfare i hyjne ne pune Gjermanise,se ne 15 vitet e ardheshme Gjermanise i duhen 28 milione vende pune.

  Reply to this comment
  • yy le July 24, 15:55

   ti shoku ke sh te drejte kur thua ate qe thua. te jemi te sinqerte eshte ashtu. vetem se ky zoteria eshte bere bajate me deklaratat e llojit te tille, aq me teper ku u ben jehone ne menyren me te shplare ministria e brendshme, organ i shtetit shqiptar apo administrate publike e shtetit gjerman. me ne krye tahir mustaqepizgen.

   Reply to this comment
  • KATHERINA DIE GROSSE(Madona prej Sauku) July 24, 16:08

   Askush nuk ka shanc me nejt ne Gjermani. duke ardh dhe kerku azil
   Mos i tersoni njerzit kot se jan tu shit,shpit , lop e pula dhe jan tu marre arratine ,duke ardh dhe nejt neper çadra si jevgjit.
   Ato mjeket dhe infermjerat duhet te aplikojn nga Shqypnija per me u punsu ne Gjermani dhe duhet te jen foles te gjuhes gjermane.
   Nuk ka si veni jot o shqiptar te mire…
   Mos e braktisni atdheun se jeta ne dhe te huaj asht shume e rande.

   Reply to this comment
 2. LABI July 24, 14:25

  Po ata qe vijne me gomone nga libia, qe stacionohen ne Itali dhe pastaj vijne me tren deri ne Gjermani a do te kthehen per ne Amerike??????

  Ah moj Eurogrope, per sa kohe do te vazhdoni te censuroni e izoloni Shqiptaret, te shqyeni e shfrytezoni burimet natyrore te Shqiparise me keq do ta gjeni nga shperblimi I Perendise.
  Nuk eshte fajor populli shqiptare per borxhet qe I dhate ju Greqi hajdutes, e qe kerkoni t’ja u ktheje Greku mbrapsht, pasi te jete shitur naften e detit Shqiptare. Edhe pse ju futni uje nen rrogoz, une mendoj se nuk do t’ja arini te dilni atje ku mendoni ju. Asnje cm toke Shqiptare nuk do te mare Greqia juaj e perkedhelur, prej frikes se mos shkone me Rusine…..
  Ne I kemi mundesi te te lidhemi me Rusine po ashtu. Pranfpdaj moj Europe, o mbaj drejte per te tere o shko ne djalle…..

  Reply to this comment
 3. lejleku July 24, 15:44

  Z ambasador , nese eshte e mundur ,mundet edhe te na jepni ne dore “ndihme” nepermjet transferimit te punes qe mund te behet edhe nga ne Shqiptaret ketu ne vendin tone dhe me kosto shume here me te ulet ….
  Ne kemi nevoje te rinovojme infrastrukturen rrugore, kanalet vaditese te arave ujin e pijshem dhe te vaditjes ,transferimin e familjeve nga zona te paleverdi per investime ne qendra te banuara afer qyteteve te medha ,risistemimi i lumenjeve permes qyteteve duke i kethyer ne lumenj edhe per tu lare njerezit duke bllokuar te gjitha papastertite anes tyre me infrastrukture kanalesh e filtrimi moderrne…ku Tiranasit mund ta bejne plazhin ne mes te qytetit dhe ne periferi te tij sepse burojne nga malet e ketij qyteti dhe deri dje kemi pire uje ne ta.Kur them per Tiranen jane gati te gjithe qytet tona me lumenj fantastike.
  Nje linje treni e shpejte Tirane- Durres teper e domosdoshme per tju larguar vapes se Tiranes dhe Elbasanit…..
  Gjera teper elementare por te domosdoshme…..
  Por politikane te tej ngopur me pasuri e pisllek ne shpitr mblidhen dhe vetem shajne fyejne ofendojne cilindo qe u del perpara se i mbron Kushtetuta ,dhe nuk kane kohe te merren me keto probleme ndaj dhe populli IKEN “NGA SYETE KEMBET”i themi ne SHQIPTARET.

  Reply to this comment
 4. yy le July 24, 15:50

  po mire ua bejne juve qe s’dini te rtegoni gje tjeter vec servilizemin e llojit me te peshtire ndaj ketyre politikaneve te dores se trete, te cileve shqiperia po ua ben jeten te lumtur, duke u dhene ne dore sovranitetin e saj, me ane te politikaneve idiote qe nuk dine te relacionohen ne menyre nirmale me koleget e tyre e te mbajne e pretendojne vendin qe u takon si perfaqsues te shtetit shqiptar. c’mutin flet per azil ky palo ambasador kur gjermania po mbushet perdite me lloj lloj rracash e evgjitesh nga afrika. e pyet ndonjehere veten ky idiot, aksioni diplomatik i te cilit ne shqiperi reduktohet pergjithsisht ne pohime te llojit te mesiperm, sa te ngjashem jane zezaket e afrikes e bythezinjte e afganistanit nga ana kulturore me gjermanet e sa te ngjashem jane shqiptaret. e pyet ndonjehere veten ky zoteria, cili eshte demi apo veshtiresia qe i vjen shoqerise e ekonomise gjermane nga 3 milione shqiptare, qe del e ben deklarata te tilla cdo dy dite, thua se ne po pushtojme gjermanine? le qe ndoshta s’ka faj se edhe per dy tulla qe vune gjoja ndermarjet gjermane ne shqiperi, paten nderin te prezantoheshin nga jo me pak se rrota e karit te cilin na ka rene fati i keq te kemi Kryeminister.

  Reply to this comment
 5. Zogu July 24, 19:48

  Ky ambasadori i Gjermanise zoti Hofman eshte nje nga ambasadoret me te korruptuar dhe me medioker qe ka patur ndonjehere Gjermania. Ka marre perfitime te drejtperdrejta per nenshkrimin e marrveshjes me Telekom. Ne bashkepunim me ministren Koleka kane bere pazarin me Telekom. Turp per zonjen Merkel qe ka nje nenpunes te tille ne administraten e saj se me keta tanet ne jemi mesuar. Me siguri qe seshpejti nje raport i detajuar per skandalin e mesiperm do ti dorezohet ministrise se jashtme te Gjermanise dhe zyres se zonjes Merkel.

  Reply to this comment
 6. me dy koheve July 25, 10:52

  viti 91
  viti 2015,
  shume vite dhe njesoj jetojme e ne mos me keq
  91 na hapen dyert e merrnin me thirrje ne ambasada qe te shkaterohej komunizmi,
  dhe te vinte ndryshimi, demokracia.
  2015 nuk erdhi ndryshimi, erdhi varferia, papunsia, droga ,prostitucioni,demokrazia.
  dhe humbja e shpreses duhet konpesuar edhe nga investimet gjermane,qe te jetojme edhe ne vendin tone si kombi juaj.
  jo te jetojme si kavie eksperimentale e botes moderne dhe neokolonialiste per tna zhvatur pasurite tona.
  kjo llogari ka vetem nje perfundim, kerkesa per te jetuar larg vendit dhe azil politik

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*