Apologjia e Turit / Autorja e testit të Letërsisë u përgjigjet akuzuesve: Nuk mund të hesht më, pas një furtune që nisi nga hiçi!

June 23, 2020 15:56

Apologjia e Turit / Autorja e testit të Letërsisë u përgjigjet akuzuesve: Nuk mund të hesht më, pas një furtune që nisi nga hiçi!

Nga Mimoza Islami (Verzivolli)

 

Detyra ime është t’ju tregoj se virtytet nuk i blejnë dot me para, por paratë dhe mirësia e njeriut fitohen duke patur virtyte. Në qoftë se mendoni që këto që ju thashë janë gabim dhe u sjellin të rinjve dëme, atëherë mund ta quaj veten fajtor –Apologjia e Sokratit”

 

Jo më kot iu drejtova thënies së mençur të Sokratit. Sepse dua ta ringjall frymën e revoltës së filozofit të lashtë grek, në kushte dhe rrethana të reja, në një situatë të re, në kohët moderne, në kushtet e demokracisë shqiptare (jo greke). Shekuj më pas….!

Heshta ditë të tëra përballë sulmesh e goditjesh të pamerituara, strukur dhe terrorizuar prej fyerjesh të pakuptim, duke iu kthyer e rikthyer “gabimit” të madh… sepse guxova të përqafoja një frymë të re, sepse doja të kapërceja gardhe betoni, për të mbërritur me hapa të kujdesshëm në një terren të pashkelur më parë, drejt zhvillimit.

Guxova të thyeja “rregullat”e ngulitura, për t’i dhënë një kuptim të ri pushtetit të dijes.

E urreva natyrën e dijeve që e orientojnë qenien njerëzore, për të qenë ripërtypëse të “gjellës” që ofrojnë të gatshme autoritetet “superiore” (ato “vjellin” dhe “vjellin”, në të njëjtën formë, me të njëjtët përbërës, pa shtuar qoftë edhe vetëm erëzat në gatesat e tyre të mbytura nga myku, ndërkohë që trufoshnjarakët e paditur – ky është perceptimi i tyre për çdo nxënës e student – duhet të “gëlltisin”, ashtu të papërpunuar, përzierjen e servirur).

E urreva… dhe e urrej… sepse ata që e servirin këtë “pjatë dijesh”, besojnë se janë Zoti mbi këtë Tokë!!..ose më “të zotë” se unë… ose, se disa si unë… ose, se shumë si unë…

Shumë si unë! Sepse duhet t’u jenë veshur keqazi sytë, nuk di nga ç’masë verbërie, t’u jenë mpirë thellë vatrat e mendimit, t’u jenë tharë burimet e arsyetimit, që të besojnë se jam vetëm. Si mundet të bëhet vetëm kjo luftë për zgjimin?

Gabova vetëm në një pikë! Nuk e kisha parashikuar lukuninë e panumërt, që priste në ethe për të më përpirë në humnerën që, me nxitim marramendës, përgatiti për mua.

Më donte të masakruar!

Më donte të ekzekutuar!

Më donte të vdekur!

Sokrati i lënduar lëngon: Sa gjë e çuditshme, o qytetarë të Athinës! Ne shohim perënditë, idetë, ëndrrat, ngjarje të së kaluarës e të së ardhmes e vetëm hundën tonë s’mund ta shohim mirë. Unë tani po e kuptoj, si një e një që bëjnë dy, se me të vërtetë i ditur është ai njeri, që do të mundë të shohë hundën e tij…

Kurse unë, Turi, po kaq i trazuar e i lënduar, këlthas me po të njëjtën britmë në kohët e reja:

Ҁ’po ndodh?

Përse ky kryqëzim?

Kujt i shërbeu?

Cilët janë xhelatët?

Janë ata që kërkojnë që, me zhdukjen time, të mbrojnë moralin që lëkundet në shpirtrat e tyre. Në krahasim me ata, unë s’kam bërë gjë prej gjëje.

Ja një pasqyrë e së vërtetës sime…

Nuk di, cili e flaku i pari “dorashkën” e dyluftimit me mendimin e ri, cili e shkrepi i pari “automatikun” për të derdhur “breshërinë e plumbave” mbi idenë progresive; cili ngriti “sëpatën e ndryshkur” për t’i prerë kokën asaj krijese delikate, që prej vitesh priste të ngrihej në këmbë, ashtu duke u kalamendur (simotrat e saj në botë prej kohësh e kishin fituar drejtpeshimin në lëvizje, po kush pyet!). Nuk e di.

Vetëm se nuk më shqitet nga mendja portreti i atij njeriu që më mësoi si ta lexoja legjendën e Kështjellës së Rozafës, nën një vështrim të ri (“Ikja nga kompleksi i Rozafës”), si të mahnitesha nga fuqia e asaj legjende, teksa e ndeshja brenda një perceptimi të pahasur më parë. Besoj, ju kujtohet edhe juve…. të gjithëve!

Unë për vete, sa e sa herë, nxita kërshërinë e nxënësve të mi, për ta interpretuar simbolikën e saj nën një dritë të re mendimi. Dhe, çdo lexim e rilexim, më ndizte imagjinatën, më qartësonte logjikën, po aq sa ma lartësonte para syve të mi autorin e kësaj perle të mendimit krijues.

Po tani?

Ҁfarë të mendoj për krijuesin?

Kush është ai?

Njëri nga vëllezërit?

Njëri nga pushtetet?

Njëri nga Vagnerët, që u zbeh poshtë shkëlqimit të Faustit?

Joooo ….. mos më keqkuptoni, nuk pretendoj të jem Fausti. Unë nuk jam! Por është e sigurt që autori, dikur aq i adhuruar prej meje, sot zbriti në skutat mesjetare të Vagnerit, me sloganet e tij të pakundërshtueshme, me dijet e tij të mbetura në vend, me frymën izoluese, me agresivitetin e pambështetur, me etikën e zbërdhulët…

Ҁfarë të mendoj për krijuesin?

– E gjetët, profesor, viktimën e pambrojtur, “Rozafën e brishtë”, për ta flijuar në muret e kështjellës që po rreket të ndërtohet? Në këtë luftë të pamoral? Do ta murosni bukurinë e saj, në vend që të kontribuoni me ushqim të shëndetshëm për ta përsosur atë më tej?

Kaq e vështirë ishte që, në vend se të rrëmonit për të gjetur “difektet” (të qena e të pa qena; shpesh herë kërkimet rezultonin qesharake, të stisura e turpëruese për ju) dhe për t’i flakur ato drejt një publiku, aspak në korrent të problemit (por shumë të ndjeshëm ndaj imazhit tuaj), të kujdeseshit që të funksiononit pozitivisht, duke hequr dorë nga mendjemadhësia, e cila në vetvete nuk është tipar i njerëzve të mëdhenj?

Bëtë gabim që e prekët këtë tempull, profesor! Bëtë gabim që u përpoqët të hidhnit baltë mbi të!

Çfarë t’ju them për “specialisten” e 2009-ës e ca pak vite më tej, që beson se, me kohën, kujtesa e njerëzve teret në ajër dhe shpall se drita e së vërtetës është në mendjen e saj?

– Si mund ta harrosh, ish mikja ime, se kam qenë dëshmitar i bëmave të tua, i “telasheve” që i solle ndërtesës mbi të cilën sot hedh baltë pa ngurrim, me produktet “scarico” që munde të fabrikoje? Unë vetë nuk e harroj sa jam përpjekur t’i jepja formë “poçeve të tua prej balte”, që i modeloje me mendjelehtësinë më të madhe; nuk e harroj sa jam mërzitur e lodhur asokohe dhe sesi shpërtheva në lotë inati nga pafuqia për t’u përballur me situatat absurde që krijove.

Ky tempull i ka akoma të freskëta gjurmët…. dhe pastaj, sa …..

Shhhhhët!…Hesht, Turi!

Mos bjer në atë batak!

Mos i konkretizo gjërat!

Ajo kaq gjë do ta kuptojë vetë….

Ju kishit nevojë për një viktimë, jo që të mësohen fëmijët tuaj të jenë të ndershëm, por që të kenë frikë nga përgjegjësia!

Bëtë të pamundurën për të rrëzuar një ngrehinë shkencore, pa e njohur as fare pak strukturën e saj (fëmijët tuaj po, ata e njohin, por struken nga presioni i sedrës suaj të sëmurë për të qenë prindër fëmijësh “ekselentë”…. sa shumë ekselentë ka ky vend?! … ekselentë, të terrorizuar për të qenë medoemos të tillë)…

Dhe, duke mos e njohur mekanizmin e kësaj ngrehine, s’mund ta rroknit kuptimin e ekzistencës së saj. Sepse kishit mbetur prapa me mallrat stok të magazinave tuaja, që s’doni e s’doni t’i ndryshoni!….

– Si mendoni, zonjë, se nuk janë tregues domethënës për atë çka përfaqësoni, “prodhimet” tuaja të përvitshme, teksa vlerësoni arsimtarët e ardhshëm, me quitze mediokre, të një natyre të tillë:

Cili shkrimtar u padit për imoralitet pas botimit të veprës së tij:

A) Trebeshina
B) Hygoi
C) Floberi
D) Camaj

Sa ma pështjellojnë stomakun! A nuk vlen më shumë që nxënësi t’u nënshtrohet pyetjeve që e ndihmojnë atë të zhvillojë arsyetimin, logjikën, analizën e sintezën, sesa të riprodhojë njohuri në mënyrë mekanike?

Ç’ndodhi me të gjithë ju, që mbërthyet skenat e teatrit të kohëve moderne, për të kamzhikuar “fajtorin” që s’ju pyeti kur shtriu krahët në hapësira të parrokura deri tani? Menduat se do të më stepte në rrugën time (në rrugën tonë) mendjengushtësia juaj, shpifjet dhe trillimet dashakeqe tuajat?

Lavdi Zotit që kam patur fatin të studioja nën kujdesin e pedagogëve të nderuar, të përmasave të mëdha (të tilla përmasa nuk i gjeta dot sot, mes “kritikëve” pengues). Respekte, për atë brez pedagogësh që i mungojnë sot auditorit universitar! Për ata që nuk “mëshiruan” ekselentët….

Sa për ju…. mjafton të pyesësh studentët e sotëm që t’ju tregojnë mbi heqjet e mundimet e tyre për të deshifruar leksionet tuaja (jo rrallë përkthyer për llogarinë tuaj), që i recitoni e rirecitoni vit pas viti, pa u ndryshuar as presjen.

Po ç’mund të them për disa zëra, që kanë nënshkruar bilance skandalesh të njëpasnjëshme, kur kanë shërbyer në institucionin që sot (paturpësisht) po linçojnë? Janë aty pasojat e bëmave të tyre … të drejtorëve e ish drejtorëve, të ministrave e ish zëvëndës-ministrave (zëvëndës-ministreshave, më saktë!), të cilët gjithçka që e projektuan (vetë) dje (idenë e nisur bukur e zhvleftësuan rrugës, në fakt), e “vrasin” (po vetë) sot…. Jehona e “heroizmave” të tyre ndihet ende.

Po kaq fort dëgjohet kakofonia e tingujve të “korit të brekosave”, që prej vitesh vijojnë të kllapuriten në të njëjtat ujëra… pa sjellë asnjë ndryshim në lëndën që ofrojnë, për t’i ndriçuar mendjen këtij brezi, që synon frymën e ndryshimit…. asnjë ndryshim, asnjë hap përpara, por vetëm reduktim …reduktim… të një materiali tekstor (dikur të plotë), por tashmë të zbrazët.

Ata promovojnë dështimet e tyre sa herë gjejnë hapësirë në treg, përmes “korifenjve” misionarë.

Të gjithë ju, me tymnajën që ngritët, influencuat deri edhe mendje të shëndosha studiuesish, duke i çoroditur ata me një bum informacionesh false, dhe i përfshitë edhe ata (që mbeten emra të nderuar në profesionet e tyre) në kauzën tuaj të shkatërrimit, …. në emër të lirisë?!….

E mbollët gjuhën e urrejtjes, e hodhët lëndën helmuese në trutë e njerëzve, përmes masmegafonëve që kënduan këngën tuaj…

Turiiiii…. ! Pusho …. Pusho!

Dua të jem i kujdesshëm, por e vërteta duhet thënë: Kredoja juaj është se, sa më pak mendon qytetari, aq më i urtë është… (Ah, Sokrat! Sokrat!)

Kredoja juaj! Por, jo imja!

Dhe unë nuk jam i vetëm në rrugëtimin tim. Jo! Unë jam me ata që investohen me idealizëm për të shtruar shinat që ju as nuk doni t’i cekni, sepse avionët tuaj prej kartoni ju mjaftojnë për të ushtruar pushtetin tuaj.

Unë kam me vete atë numër të madh kontributesh njerëzore, që mbeten modestë në sakrificën e tyre. Kam komunitetin e nderuar të cilit i përkas prej 20 vitesh (pa ngjyra politikash apo interesa meskine).

Ata po, ata mund të më gjykojnë. E mirëpres oponencën e tyre.

Ata e njohin rrugën ku po shkel unë. Se është edhe e tyrja. (Me sa duket, jo e juaja! E zbulova sot, në këto ditë sulmesh që tronditën shumë themele të besimit tim, pas jo pak vitesh punë). Ata, edhe nëse më kundërshtojnë, e di që, në thelb, luftojnë për të njëjtin qëllim, të cilit i jam truar edhe unë. Në fund të fundit, barrën më të rëndë e mbajnë ata. Në përditshmërinë e tyre. Me mundin e pashpërblyer.

Hesht, Turi….hesht! Mjaft më!

Po si mund të hesht, pas një furtune që buroi nga hiçi, turbulloi atmosferën jo pak të ngarkuar me gjithfarëlloj toksinash, u vu në shërbim të hiçit… dhe… u gremis në hiç!

Botë e egër!

Mos e shkatërro një fidan që do të sjellë një erë të re; vadite me kujdes, krasite nga barërat e këqija, nga insekte që e mbytin, i marrin frymën dhe e dëmtojnë!

Mos e këput bimën e re, që në krye të herës … madje pa e parë mirë, pa ia ndierë aromën, pa i mbledhur frutat! Mos e përziej gjithçka që kërkon të formësohet natyrshëm, në beteja të tilla të shëmtuara!

Njerëz! Nëse doni t’i ndihmoni fëmijët tuaj të bëhen të zotë në jetë, lejojini ata të përballen me sfidat që u ofron koha!

Mos ua deformoni shijet dhe shpirtin!
Mos ua gjymtoni mendjen!
…..

Unë e thashë fjalën time.

Më pas, mos thoni më që unë heshta dhe nuk e bëra paralajmërimin tim, për humnerën ku do t’ju shpjerë rruga që po zgjidhni!

Tani, po!

Tani do të hesht.

Më në fund, do të marr frymë i qetë se e çlirova të vërtetën time!

 

—–

Mimoza Islami (Verzivolli) është bashkëautorja e testit të Letërsisë debatuar gjerësisht së fundmi në media.

Botuar në DITA. Ndalohet kategorikisht ribotimi i plotë ose i pjesshëm pa lejen e redaksisë dhe citimin korrekt e të dukshëm të burimit.

June 23, 2020 15:56
Komento

100 Komente

 1. Biometri June 23, 15:27

  PERGJIGJEN ME TE SAKTE E KA DHENE ANALISTI NR 1 I KESAJ GAZETE DHE I GJITHE MEDIAS NE SHQIPERI:

  http://www.gazetadita.al/per-mato-grudet-qe-po-gjuajne-me-top-permbajtjen-e-testit-te-letersise/

  Reply to this comment
  • Vlora1912 June 23, 16:58

   Dikush duhet ti kijtoj Zonjes se problemet e testime dhe e hatimit te testimeve nuk trajtohen ne kete menyre ne publik.

   Pdoblemi i *turit qendron ne te gjitha testet, perfshi Turin Matematicien, Turin Kimist, Turin Fizikant et…

   Problemi eshte Sistemik dhe Endemik.
   Eshte qasja e biznesit te perkthimeve ne google te testeve ne Anglisht.

   Ndaj dhe shqipja e testeve por edhe e teksteve shkollore ngjan, jo rrall, si Kinezçe.

   Zonja eshte nenpunese, dhe si e till nuk duhet te krijoj mjegull te tepert me kete shfazim emonial…se nuk zgjidh gje.

   Ajo, dhe te tjer si ajo tek k MA, duhet ta pranojne problemi
   ne Arsim dhe te behen pjes e zgjidhjes.

   Duke e trajtuar ne kete menyre behesh pjese e atij problemi ne Arsim te krijuar gjat 30 viteve te fundit.

   Reply to this comment
  • Solo June 23, 17:14

   Zonja Islami (Verzivolli),

   Pa dashur të diskutoj aftësitë tuaja si mësuese, gjuhëtare dhe shkimshkruese, besoj se vijmë në një mëndje (dakortësohemi thonë tashmë “inteLEKtualët”) se gjuha e nënës nuk mësohet nëpërmjet gjuhës së huaj.

   Teksti juaj është një turp. Kalamajve i vlerësohen dijet e gjuhës dhe letërsisë shqipe me testet e përkthyera nga anglishtja!

   Po dhe përkthimi ishte i vajtueshëm, fjalë për fjalë, i ngurtë, i paqartë, i parrjedhshëm. Ngatërrues.

   Naimi, Fishta, Mjeda, Kristoforidhi, Lasgushi, Mitrushi, Noli e Konica…e të tjerë pishtarë të gjuhës s’besoj se gjejnë qetësi aty ku janë.

   Para më shumë se 120 vjetësh këndonte Mjeda:
   Gjith kto gjuhë që jam tue nigjue, jan të bukra me themel, por ti shqipe si diell pa hije (pa ré), që të gjithëve ja del.

   Shkrimi juaj në “Dita” ju turpëron po aq sa testi. Një çjerrje e pafund dhe një përsiatje pa llogjikë.

   Ju dhe ata që mendojnë si ju jeni hija dhe reja për diellin e gjuhës shqipe.

   Reply to this comment
   • Emigranti June 23, 19:15

    Perfekt komenti.

    Reply to this comment
   • Mimar_ba June 23, 22:13

    Koment sh. I sakte! Autorja ne apologjine e saj ne Dita eshte po aq e ciroditur SA edhe Testi we Ka bere! Ajo fluturon ne re-ne e diturive qe ia kane coroditur Turin, nga u cili nuk rrjedhin IDE, dhe arguments, por copa leximesh we mundohet ti bashkoje por corodit me teper,Ngaqe mbivlereson veten, saqe e thepis me poshte sesa eshte realist!

    Reply to this comment
  • korçari June 23, 18:10

   Gabova vetëm në një pikë! Nuk e kisha parashikuar lukuninë e panumërt, që priste në ethe për të më përpirë në humnerën që, me nxitim marramendës, përgatiti për mua.E kopjova kete fraze te zonjes Islami per t’i pohuar se kjo lukuni ekziston vertet ,i ke ketu poshte te cilet jane “Specialiste” per çdo gje por duke nxire ,share,apo deningruar dhe fatkeqesisht jane shume agresive te cilet jane te paafte te kuptojne ritmin e kohes dhe se shqipja duhet te evoluoje dhe te shkeputet nga mentalitetet otomane apo komuniste ku çdo gje e re , b/kohore eshte tradheti .Por ka dhe shume me shume qe jane me ju ,ju mbeshtetin dhe ju inkurajojne te vazhdoni ne punen tuaj te nderuar.RESPEKT.

   Reply to this comment
   • mirel June 23, 20:15

    Mimoza dora vete

    Reply to this comment
   • Solo June 23, 22:15

    @Korçari
    Ke të drejtë. Gjuha evoluon dhe duhet të evoluojë. Por me sa duket, jo nga zonja Islami (Verzivolli) sepse atë e korrigjojnë nxënësit, atëherë supozohet të mësojnë prej saj. Ia dallojnë gabimet në llogjikë, dramatikë, fjalor e shkrim. Për më tepër, Testshkruesja nuk reflekton si mësuese, nuk analizon si profesioniste problematikën, përkundrazi lëshon kuje emocionale dhe shkuan artikuj vajtojcash. Nxënësit kanë të drejtë dhe Testshkruesja duhet t’i kërkojë ndjesë.
    Ju përshëndes pa asnjë lloj konsiderate.

    Reply to this comment
   • Korçari nr 2 June 24, 01:26

    ik or bole.

    Reply to this comment
  • Ylli June 24, 15:35

   Me kete risi te re qe ju na sollet ju keni sfiduar te gjithe rilindasit e vjeter si Naimi, Samiun etj . Na keni nderuar si komb qe nga perkethimi, drejtshkrimi dhe inerpretimi . Por edhe ju duhet te ritestoheni me keto lloj pyetjesh qe te mbroni titullin qe keni. Per vitin tjeter tezat e ardhshme ti perketheni nga fiset maja ose nga papiruset qe te jeni sa me objektive ne vleresimin e pergjigjeve te nxenesve .

   Reply to this comment
 2. Laert June 23, 15:34

  Kjo qe nga shkrimi halucinant qe ka bere duket qe ka probleme te renda.

  Reply to this comment
  • Preza June 23, 18:50

   E nderuar zonje

   Hedhja e ketij prononcimi ne gojen e te paditureve te shumte te ketij vendi, te atyre gjysem te paditureve, apo te paditur te pjesshem, apo me nje kulture te pergjithshme por te paafte per te njohur mire ceshtjet e metoden e perdorur ne nje specialitet te ngushte, i ngjan asaj copes se mishit qe hidhet ne gropen e kafsheve te egra ne nje kopesht zoologjik. Gjuhen tone te bukur shqipe nuk e dime mire edhe pas studimesh te shumta. Kjo ndodh sepse na eshte mbushur mendja se e njohim ate mire, dhe nuk marrim mundimin te korrigjohemi. Por ne te kundert duam te korigjojme ata qe e kane gjuhen shqipe specialitetin e tyre. Qe kane kaluar jeten duke e studiuar ate. Dhe ajo qe eshte me e rendesishmja qe e duan ate.
   Le te japin mend keta te diturit “digjithshka” per testin e Matematikes!!
   Shkrimi juaj zonje ju nderon, dhe tregon qe akoma kemi ne kete vend plot kontraste e ulje ngjitje, njerez si ju. Dikujt i duket nje hartim patetik shkrimi juaj. Mua me duket nje shkrim i dale nga shpirti, me protesten e atij qe nuk e kane kuptuar dhe e denigrojne sepse pamja opake qe vjen nga mosdija nuk lejon te shohesh pas saj specialistin dhe njeriun e duhur qe merret me kete fushe te vecante.
   Por ka edhe nje pamje tjeter reagimi ne kete rast. Dhe eshte nje reagim qe nuk ka te beje fare me ju. Dhe mos mendoni aspak se jeni ju ajo qe e shkaktuat kete reagim. Madje edhe ju jeni pjese e reagimit dhe e protestes qe vjen natyrshem para dhe nga publiku mbi degjenerimin e arsimit ne kete vend. E lexoj kete edhe ne rreshtat tuaja.
   Tekstet mizerabel, idete e coroditura, mbizoterimi i formes dhe degradimi i permbajtjes, eksperimentet pa mbarim, renia e nivelit te mesimdhenies, rryshfetet, miqte, politika dhe cdo gje e shemtuar qe shitet si ” rrobat e bukura te mbretit ” e nxisin reagimin dhe zemerimin edhe ne kete rast.
   Ju lutem vazhdoni te luftoni edhe te korrigjoheni nese duhet. Ruani integritetin tuaj qe dukshem eshte edhe pas kesaj i forte.
   Mundohuni te transmetoni tek nxenesit por dhe koleget me te miren e dijeve tuaja dhe perpiquni qe filtri jo formal te funksionoje duke lene vec ata qe sjell midis jush politika, rryshfeti dhe sjellja medioker qe na rri mbi koke ne tere keto vite zhgenjimesh dhe hapash mbrapa.

   Reply to this comment
   • Fisniku June 23, 19:26

    I shkreti “Oreza” te meshiroj njelloj si kete zyshen,qe na eshte sulur si turku s…!
    Te gjithe kritikuesit apo akuzuesit e testit ne fjale mund te kene gabur ne gjykimin e vlerave te atij testi,por nuk duhet harruar se te gjithe ata jane nxenesit,prinderit,gjysherit etj,qe gjuhen dhe letersine shqipe e kane mesuar dhe perdorur tere jeten!
    Mos harro i mjeri “Preza”,se shumica e tyre e kane mbaruar shkollen e mesme ne kohen e xhaxhi diktatorit ku arsimi ishte i nje niveli aq te larte sa nxenesit shqip[tare kur vazhdonin shkollat e larta jashte dalloheshin nga te tjeret!
    Kujto neper mend te gjithe talentet shqiptare qe sot trondisin skenat operistike boterore,balerinet,piktoret,shkencetaret etj qe janme te gjithe “prodhim” i atij arsimi te nivelit boteror,pa folur pastal me mijra shqiptare te tjere qe kishin mbaruar shkollat profesionale dhe punojne neper bote ne profesionet e tyre!
    Kemi 30 vjet qe ne shkollat tona nuk kemi pare te dale ndonje filiz i talentuar masivisht si atehere!
    Shiko sallat e operas,baletit,teatrive,stadiumet etj,qe jane bosh sepse nuk ka cilesi,por mediokritet dhe degradim total!
    Kush i riparon sot kompiuterat,lavatricet,frigoriferet,kush punon si hidraulik,marangoz,ne serviset e makinave etj?
    Shumiva audidakte,qe nuk dine nga lidhet gomari,por marrin persiper te bejne dicka no nga aftesia,por nga nevoja!
    Sot nuk gjen dot nje ish student qe te dallohet ne administraten shteterore,sepse sot mbivleresohet diplloma si leter e jo aftesite!
    Sot mbivleresohet militantizmi partiak se sa aftesia profesionale dhe inteligjenca shkencore!
    Ne se je militant,ke mik apo paguam nen dore,mjafton te kesh nje dipllome dhe behesh rrogtar i administrates,te asaj administrate,qe sot nuk te zgjidh asgje,por ta fut sa krahu me taksa,vjedhje dhe kur ankohesh te tregon gjykaten,qe edhe ajo ta mbyll ceshtjen pasi te kesh vdekur!
    Nuk mjafton te jesh antikomunisat dhe te hedhesh poshte arsimin ne kohgen e socializmit!
    Ne se ka nmdonje fushe me me shume vlera ne Shqiperi,ne ate kohe,me siguri ka qene ARSIMI,qe nga ai parashkollor e deri tek ai pasuniversitar!
    Antikomunizmi ue vertetoi keto 30 vjet,qe ishte ANTISHQIPTARIZEM ndaj vendi ka degraduar deri ne kete shkalle!
    Militante te te gjitha partive politike,QOFSHI TE MALLKUAR!

    Reply to this comment
    • Preza June 23, 22:02

     I mjeri Fisniku, pa fisnikeri.

     Flm qe mu drejtuat, edhe pse sipas menyres tuaj.

     Do te me duhet qe tju rikujtoj cfare kam shkruar me siper, dhe qe ju nga nxitimi per te reaguar, mesa duket nuk e keni lexuar:

     “Por ka edhe nje pamje tjeter reagimi ne kete rast. Dhe eshte nje reagim qe nuk ka te beje fare me ju. Dhe mos mendoni aspak se jeni ju ajo qe e shkaktuat kete reagim. Madje edhe ju jeni pjese e reagimit dhe e protestes qe vjen natyrshem para dhe nga publiku mbi degjenerimin e arsimit ne kete vend. E lexoj kete edhe ne rreshtat tuaja.
     Tekstet mizerabel, idete e coroditura, mbizoterimi i formes dhe degradimi i permbajtjes, eksperimentet pa mbarim, renia e nivelit te mesimdhenies, rryshfetet, miqte, politika dhe cdo gje e shemtuar qe shitet si ” rrobat e bukura te mbretit ” e nxisin reagimin dhe zemerimin edhe ne kete rast.”

     Ne te gjithe komentin tuaj qe i ngjan zbrazjes se nje cifteje te zhurmshme me sacme te vogla, skeni bere gje tjeter pervecse keni perseritur ate qe une kam thene ne menyre te permbledhur, dhe nga ana tjeter keni portretizuar mire pikerisht zonjen e shkrimit dhe autoren e testit, qe duket shkoqur eshte pikerisht ai mall i prodhuar ne kohen se ciles i referoheni.

     Nese nuk jeni ne gjendje te kuptoni ato qe lexoni dhe te zbrazni pisqollen kuturu, pa argument, dhe me fyerje, ska pse tju vije keq kur me deshire apo nga moskuptimi e fusni veten ne kategorite e njerezve qe kam permendur ne paragrafin e pare te komentit tim me siper. Kjo eshte zgjedhja juaj.

     Reply to this comment
     • Fisniku June 24, 08:33

      Lexoje edhe nje here cfare ke shkruar qe ne fillim,o i mjeri militant tru shkulur Preza!
      Ke shkruar pa pire ilacet sic duket!

      “Hedhja e ketij prononcimi ne gojen e te paditureve te shumte te ketij vendi, te atyre gjysem te paditureve, apo te paditur te pjesshem, apo me nje kulture te pergjithshme por te paafte per te njohur mire ceshtjet e metoden e perdorur ne nje specialitet te ngushte, i ngjan asaj copes se mishit qe hidhet ne gropen e kafsheve te egra ne nje kopesht zoologjik. Gjuhen tone te bukur shqipe nuk e dime mire edhe pas studimesh te shumta. Kjo ndodh sepse na eshte mbushur mendja se e njohim ate mire, dhe nuk marrim mundimin te korrigjohemi. Por ne te kundert duam te korigjojme ata qe e kane gjuhen shqipe specialitetin e tyre. Qe kane kaluar jeten duke e studiuar ate. Dhe ajo qe eshte me e rendesishmja qe e duan ate.
      Le te japin mend keta te diturit “digjithshka” per testin e Matematikes!!
      Shkrimi juaj zonje ju nderon, dhe tregon qe akoma kemi ne kete vend plot kontraste e ulje ngjitje, njerez si ju. Dikujt i duket nje hartim patetik shkrimi juaj. Mua me duket nje shkrim i dale nga shpirti, me protesten e atij qe nuk e kane kuptuar dhe e denigrojne sepse pamja opake qe vjen nga mosdija nuk lejon te shohesh pas saj specialistin dhe njeriun e duhur qe merret me kete fushe te vecante”.
      Ke fyer mijra nxenes e prinder,o kellire me keto gomarlliqet e tua “moderne”,qe e kane kritikuar ate test IDIOT!
      Vetem reagimi i saj ketu, tregon se kemi te bejme me nje njeri me shrregullime mendore!

     • Preza June 24, 14:25

      Te paralajmerova, te thashe qe je pisqolle, dhe qe do te hysh tek grupi i pare. E bere vete zgjedhjen.
      Tani shko futi nje pershesh…

 3. Greta June 23, 15:41

  Replika ime e mewparshme me “gjergjin”:

  “gjergji”, a mund te me thuash se per qellimi eshte vene testi i “Turit”?
  A nuk eshte ky test krejt formalisht ne formen e gje a gjezes,se ne te 4 kerkesat mund te kesh te drejte llogjike,pervecse nuk do t’i pergjigjesh skedines qe ka caktuar ministria?
  Per mua eshte TURP te tentosh te vleresosh nivelin e nje maturanti ne lenden e letersise thjesht duke e vene ate para nje gje a gjeze,pa asnje llogjike,ndersa nuk i kerkohet te analizoje autoret me te medhenj te vendit e te huaj me veprat e tyre sipas programit?
  Ne se sot pyet nje maturant te flase per veprat me kryesore te autoreve bashkekohore ata vetem titullin mund te thone e asgje tjeter!
  Solla shembullin e nipit tim te klases se pare,se ne cdo jave atij (dhe te tjereve) i jepej nga mesuesja nga nje liber dhe pas nje jave i kerkohej te plotesonin nje formular me te dhen si;p
  -Titulli i librit.
  -Autori.
  -Permbajtja e librit.
  -Personazhet kryesore.
  -Morali i fabules se autorit.
  Cilit personazh deshironit t’i ngjani?
  -Kujt i ngjajne nga familjaret,te afermit apo shoket e shoqet ,personazhet e librit?
  -Frazat dhe shprehjet me te bukura.etj!
  Keto kerkesa e benin femijen ta lexoje me vemendje maksimale librin,ta pelqeje dhe deshiroje perhere leximin e librave jo si angari,por si nje dritare pas cdo libri per te mesuar mbi jeten,njerezit,natyren etj!
  Nje lexim i tille e ben femijen e me vone te riun te jete me i edukuar,te lidhe shkollen me prinderit,sepse edhe prinderit ndikojne tewk femijet kur ata nuk i kuptojne te gjitha gjerat etj!
  Por tek ne me shume shqetesohen per edukaten seksuale ne shkolla se sa per kulturen!

  Reply to this comment
  • plaku dhe deti June 23, 21:24

   znj. Greta! Mesa di une niveli arsimor ne ciklin e ulet dhe te mesem ne Amerike ne krahasim me Evropen le shume per te deshiruar. Kam nipin ne klasen e shtate qe vjet u transferua ne Amerike, ata te klases se tij ne program jane dy vjet pas, si do i prese akoma edhe mot. Kjo per arsimin publik, s’e di per ndonje shkolle private te ekselences. Sesi nipi yt ne klase te pare lexon nga nje liber ne jave, ne Amerike, po me çudit shume. Nuk them se nuk dine akoma te shkruajne shkronjat e para, se ato i mesojne ne kopsht, por ca si shpejt per te lexuar libra te tjere jashte programit, ose s’kane program… Ne Evrope kane nje qasje tjeter, e marrin per te mireqene bashkpunimin e prindit pas shkolle, qe ia lexon femijes dhe nxjerrin se bashku konkluzione. Persa i perket shembullit te Turit ketu, mendoj se duhej formuluar me mire. Kam respekt per mesuesen dhe duke marre parasysh shume gjera e duke konsideruar figuren e mesuesit institucion te dijes, me mire te evitojme debatet shterpe. Persa i perket nxitjes ndaj librit qe ne moshat me te vogla, te sugjeroj te hohesh nipin pas ndonje viti, ose qe tani ne kohen e pandemise. Po ka filluar te mesoje lojerat per femije ne tablet, do ta harroje shpejt boten e librave. S’ke ç’i ben, jetojme ne kohen e touchscreen.

   Reply to this comment
   • Greta June 23, 23:36

    Pershendetje “plaku dhe deti”!
    Qendrova 6 muaj vjet ne SHBA dhe ne diten e pare te shkolles,ne klasen e pare (shteterore) mora pjese ne ceremonine e fillimit te saj!
    Nipi im i kishte mesuar qe ne Shqiperi te shkruante dhe te shqiptonte te gjitha shkronjat shqip dhe anglisht qe ishte 3 vjec!
    Gjithcka qe kam thene ne komentin e mesiperm e kam pare vete me syte e mij,ndaj them se ne Shqiperi nuk merren me persosjen e vazhdueshme te sistemit arsimor,por me tenderat,koncesionet dhe PPP korruptive!
    Ne canten e shkolles se nipit tim nuk kishte asnje liber!
    Shkolla u dha secilit nga nje tablet ku kishte te gjithe programet e matematikes dhe letersise deri ne klasen e 8-te,ndersa per lendet e tjera si pikture etj u jepnin flete formati te pergatitura ku trjtoheshin pjese nga programi i tyre!
    Edhe ne Shqiperi mund te zevendeswohen librat me tableta,por te pakten nuk u ka shkuar ndermend as te shtypin librat me leter te lehte dhe me koperetina te lehta e jo me kartone te trashe qe peshojne sa i gjithe libri!
    Sot femijeve te klases se pare u peshon canta jo me pak se 12-15 kg duke i kerrusur femijte qe ne moshen e njome!
    Kam pare edhe shume gjera te tjera ne ate shkolle,bile kerkova edhe nje takim me ministren e Arsimit,para dy javeve,por nuk ma vari teneqene fare,se me siguri e ndjen veten koke te madhe!
    Nuk mund te vendosin tabletin ne shkolla,se kane mbyllur tenderat me botuesit e librave dhe humbasin ryshfetet!
    Sa per leximin e nje libri ne jave,mos u habit fare,se ky eshte nje realitet i padiskutueshem ne SHBA!
    Habija juaj tregon mos informim te mjaftueshem!
    Ndersa bashkepunimi mesues-nxenes-prind me sa pashe vete per 6 muaj ishte i PERSOSUR!
    Me mire kurre nuk do ta mendoja!
    Por ne Shqiperi qe nga kryeministri dhe ministrat nuk punojne per Shqiperine dhe shqiptaret,nuk punojne per nje shtet ligjor,per nje sistem arsimor modern,por vetem per t’u mburrur dhe bere korrupsion!
    Gjate pandemise nipi im u merzit kur u mbyll shkolla,ndersa ne Shqiperi nipat e tjere u merziten se nuk po mbyllej me shpejt shkolla!
    Ja ky eshte ndryshimi midis shkolles ne SHBA dhe ne Shqiperi!
    Kaq pashe dhe kaq them,per me vone nuk jap garanci se cfare do ndodhe se nuk jam nostradamus!

    Reply to this comment
    • plaku dhe deti June 24, 10:06

     Greta, qofte keshtu si thua ti. Me 6 muaj po rrezon eksperiencen time me femijet e mi qe nga kopshti e deri ne fund, te lindur jashte. Sic e thame, bashkpunimin prind-femij e marrin te mireqene e prindi per kete behet nje gjysme mesues. Qe ta perseris akoma, niveli mesatar I shkolles publike ne Evrope eshte superior ndaj sistemit amerikan. Perfshi programin, kooperimin me prinderit, etj. Nese mundesh te rrish ne ndonje nip tjeter 6 muaj ne Suedi, Finlande, Danimarke, France, Gjermani, Zvicer, Itali do ishte e frytshme te beje dallimin. IA kalofsh mire!

     Reply to this comment
     • Greta June 24, 11:15

      O i nderuari “plaku dhe deti”!
      Mos u sill si gernjar,se une te tregova cfare kam konstatuar vete dhe nuk bera vleresimin e te gjithe sistemit arsimor te SHBA!
      Ku e konstatove zotrote se une te paskam rrezuar tere pervojen tende shume vjecare me nipat e tu?
      Une nuk bera asnje krahasim me Europen,se kete gje duhet ta bejne rrogtaret tane te arsimit e jo une dhe ti!
      Sidoqofte,per te pranuar se TOKA RROTULLOHET,nuk ka nevoje qe kete vrojtim ta besh tere jeten,por mjafton edhe nje cast i vetem!
      Zotrote mbase te jane dukur pak 6 muaj qe une bera keto konstatime,por zyrtaret tane te arsimit kane 30 vjet,qe ne vend qe ta modernizojne sistemin arsilor me te mire se e kishte organizuar socializmi,e degraduan ate si mos me keq!
      Shkurt:
      -Une te tregova UJKUN,ndersa ti me tregoje GJURMET!
      Do ishte me i udhes,qe per cfare tregova une,te prezantoje nje pervoje tende me nipat e mbesat e tu me te perparuar se ajo qe une prezantova,se sa te grricemi me njeri tjetrin sipas motos “Cfare uji i dhe gomarit”!

     • Erhard June 24, 11:19

      Po ti “plaku..” pse nuk e ben dallimin,por merresh me lojra fjalesh?
      Zonja po tregon pervojen ,qe ka pare,ndersa ti rrefe pervojen tende ne gjithe ato shtete ku paske qene,ndryshe behesh si analistet tane qe bejne zhurmuesin me njeri tjetrin!

     • plaku dhe deti June 24, 12:45

      Greta, ke te drejte. Per te pranuar qe qielli eshte kudo blu s’eshte nevoja te bredhesh tere boten – ka thene Gete. Kam qene edhe ne Amerike per ndonje muaj. Eksperiencen e Evropes e kam me femijet e mi, akoma i kam ne shkolla. Ju thoni qe shkolla te jep tablet me programin per 8 vjet shkolle (?!), Pastaj thoni se te japin libra cdo jave. Po aritmetike, religjion, vizatim, muzike, fiskulture, etj, me tablet i bejne keto? Shiko, se une djalin me te vogel e kam klase e pare dhe regjistrin e tij e kam te instaluar ne telefon. Por,sic te thashe ne shkollat evropiane eshte i ndaluar tableti, celulari, etj gjate ores se mesimit. Ne konceptin pedagogjik nxenesi duhet te shkruaje me dore, te lexoje ne liber, te korrigjoje ne fletore, te zhvilloje komunikimin, etj. Po, eshte e vertete qe librat peshojne, por lendet s’behen te tera ne nje dite. Edhe organizimi i perditshem i cantes eshte edukate me vete. He, se harrova! Pa genjeshter, e ema e nipit qe filloi vjet klasen e shtate ne New Jersey ka qene mesuese ne Shqiperi ne kohen e enverit. Eshte ajo qe ankohet per nivelin modest te shkolles atje. Po me ka genjyer po te genjej. Le qe jane vete amerikanet qe ankohen, ka artikuj sa te duash. Dhe mos u nxeh, se debat po’ bejme. Qofsh mire! PS.per mendimin tim testi i Turisti eshte per klasen e pare fillore, jo per mature.

     • mirel June 24, 13:22

      Ne kete debat i jap te drejte plakut dhe detit. Greta thekson se ne Amerike femijet nuk marrin librat ne shtepi. E vertete.
      Dhe kur kane detyra shtepie nuk kane asnje tekst mesimor per te zgjidhur detyrat. Nuk kane as prinderit ku te referohen qe ti ndihmojne. Dhe futen online qe te gjejne zgjidhjet. Me ato fletushkat e printuara qe thote Greta, nuk mesohet asgje. Po nuk mesoi femija teorine ne shtepi nuk zgjidh dot asgje.
      Sistemi amerikan eshte nga me te dobetit, krahasuar me Evropen as qe behet fjale. Po te flasim per sistemin tone arsimor ai qe kishim.ishte i nivelit te larte. Ka reziltuar i suksesshem, perse te mos mbahet? Perse te eksperimentohen idiotizma si ai i Turit nga lloj lloj ” fantaziste” si puna e Mimozes, qe u duket vetja Sokrate e Vagner? Keta nuk duhet ta preknin sistemim arsimor dhe per 50 vjet te tjera, derisa shteti te vije ne vete. Ne ardhte ndonjehere.

 4. Hosteni June 23, 15:50

  Bobobo…. Hartim i tipit Ramist. Keta sikur i ka pjelle e njejta lope, dreqi ta haje.

  Reply to this comment
  • gjergji June 23, 16:37

   Krejtesisht e sakte,plotesisht e balancuat e nje grusht i fuqishem nje hori edepses “akademik” shterp qe cdo trazon me “dijet e tija” atmosferen shqiptare tashma te helmume.E kishe hak e patjeter ishte e nevojshme qe dikush te godiste e ne fakt te goditi aq fort qe nuk besoj se do “lehesh” me.Studentet thjeshte nuk kerkojne as gje me teper vetem qe niveli i mesimeve e leksioneve ne shkollat e mesme e te larta te jene sa me afer e pse jo te njellojte me nivelet arsimore europiane rrjedhimisht edhe provive apo kontrolli i dijeve te jete pak a shume i tille mbi bazen e imagjinates e llogjikes e jo pergjigje mekanike te tezave te provimit.
   Bravo e madhe per Ju zonje,per guximin e madhe qe fute nje mendyre te re per kontroll dijesh shume me cilesore se ajo e vjetra,ku sharlatanet e shakllabane te llojeve e specie te ndyshem me ne krye TURIN tu sulen padrejtesisht e kerkonin gjak duke shperndar helm kudo ne atmosferen e helmuar.Zonjushe ,koha e Turit me shoke ka ikur,por ai e shoket e tij sot po bahen pengese kryesore per te rrit cilesin arsimore te shkollave te mesme apo te larta

   Reply to this comment
   • 555 June 23, 18:48

    Eh more “gjergji”,qe ndonese pensionist,akoma nuk kupton cfare ke zjgarravitur!
    Te ka humbur llogjika o i mjere,se nuk kuptohet me ke e ke dhe cilin kritikon e cilin mburr!
    Te falet ne se e ndjen se ke rrjedhur ndopak!

    Reply to this comment
    • gjergji June 23, 20:16

     555 mik i dashur:Nuk e di a je doktor.apo ke nevoj per doktor.Te keshilloj: vizitohu.
     Kush te pengon qe ta kuptosh?

     Reply to this comment
     • 555 June 23, 21:11

      Jam doktor gjergji,ndaj te keshilloj t’i kthehesh edhe nje here komentit tend,qe te kuptosh se cfare ke shkruar!
      Te kujtoj se njeriut qe ngul kembe tek e tija i thone “MUSHKE”!
      Sidoqofte e kam per ty nje samar rezerve nga mushka ime!

 5. Enzo June 23, 15:54

  Hartime gjimnazi (jo essè) patetike! Te martë ty, ministres tende e gjatoshit tend! Happy to see you so pathetic !

  Reply to this comment
 6. Luan June 23, 16:00

  Une kam vetem kete koment: Nese kete menyre te menduari apo aresyetuari jua keni dhene nxenesve gjate gjithe vitit atehere cdo gje eshte ne rregull. Por nese kete gje e aplikoni per here te pare ne testin final nderkohe qe gjate vitit nxenesit jane mesuar me riperseritje mekanike, atehere vija juaj logjike nuk eshte e drejte e as e sakte.

  Reply to this comment
 7. Bertrand June 23, 16:14

  Te hartosh teste si ky i “Turit” do te thote qe ta katandisesh lewtersine ne nivelin e skedinave te llotosportit!
  Cfare do t’u mbetet maturanteve ne mendje nga ky testi i coroditur?
  Si nuk paska tirp kjo mesuese qe del e mbron nje pacavure?Letersia nuk eshte matematike,qe 1+1=2,por eshte llogjike,kulture,informacion, etj!
  Kjo lloj mesueseje dhje eproret e saj qe e mbajkne ne shkolle duhet te shporren nga arsimi!

  Reply to this comment
 8. No June 23, 16:18

  Tani po! Me kete ” te verteteverteten tende” edhe nese donim te harronim “se cdo cudi 3 dite zgjat”, ti kontribove per te kunderten!!!

  Reply to this comment
 9. demo June 23, 16:18

  Duhet te kishe dale hapur qe diten e pare te protestave.
  Hartimi i mesiperm nuk eshte argument.
  Eshte Apologji Emocionale,por jo Argument.
  Ne emer te se rese,te shkallmimit te se vjetres,te evropianizimit,te global kultures justifikohen pyetjet qe skane lidhje me programin shkollor te gjuhe letersise.
  Do s`do ti,,ne emer te modernizmit,ne emer te thyerjes se klisheve,ne emer te Evropes apo Amerikes,,ti nuk e zhduk dot Homerin dhe qindra figura boterore te letersise ne shekuj…
  \Homerin mesoi Pirro Epirit kur ishte ne moshe te ketyre gjimnazisteve..Homerin do ta mesojne keta dhe 3 mije breza pas tyre.Gjuha shqipe eshte kjo qe nga antikiteti,,Ka keto menyra dhe kohe,ka keto rasa dhe trajta dhe pas 500 vjetesh do te jete kjo dac merzitu,ndac plas,,ti mij Moza nuk e ndryshon dot ne emer te ndryshimit.
  Ne emer te dickaje ndryshe ti ke hartuar nje test bixhozi.
  Ose troc,-ke kopjuar nje test bixhozi.
  Sepse Testi(Si shkruan Mehilli)eshte kopjuar nga shkolla e pregatitjes se kuzhinjereve ne SHBA.
  Te kane shpetuar ca oqeane,ca salmone,qe nuk gjenden ne Shqiperi.
  Thashe qe eshte test bixhozi.
  Se nmga do te shkoje Turi,majtas ,djathtas,apo do ja fusi mes per mes,eshte tafti bafti,turr a jaze,lek a shqip,koke a pil,pune bixhozi,,si shorti qe hedh arbitri kur ndahen portat.,
  Edhe pyetjet e tjera te testit jane te kesaj natyre dhe jam plotesisht i nje mendje me pedagogun Fuga,qe e kishte bere lecke testin tend.
  Po mire,a mendove ti per ata mijra nxenes te rregullt qe kane studiuar 4 vjet shkrimtaret e botes dhe te vendit,jane munduar me kohet dhe menyrat e gjuhes shqipe?KETA I KE DJEGUR.
  Sepse keta nuk jane bira kurvash bixhozxhij,rrugacer,qe ta kuptojne si zagari se nga do shkoje Turi.

  Reply to this comment
 10. mirel June 23, 16:19

  Kjo fycka e krahason veten me Sokratin.
  Kerkon te behet me para duke shitur virtyte.
  Mos e keput bimen e re qe ne krye te heres.. Ca arome ka bima jote” qe ne krye te heres” moj zonja Lulushe, qe keput klithma “ah” dhe “ah” per Sokratin.
  Debile e gjitha!

  Reply to this comment
  • Greta June 24, 15:02

   Per mirel dhe plaku dhe deti!
   Nuk ju kuptoj se per cfare me kundershtoni pa asnje arsyetim!
   Ju kam thene se cfare kam pare e nuk kam tentuar te bej vleresimin tim midis sistemeve arsimore te botes mbare!
   Ne klasen e pare shteterore te nipit tim nuk perdornin asnje liber dhe programet e matematikes dhe letersise i kishin ne tablet!
   Aty zgjidhnin ushtrimet ne faqet perkatese me dore e jo me hamendje!
   Prindi e ndihmonte femijen se orientohej nga programi qe ishte njelloj si te ishte ne liber!
   E cfare ka ketu per te mos u kuptuar?
   Plaku thote se edhe me tablet,por edhe me libra!
   Eh,more plaku?
   Po libri u jepej vetem diten e hene dhe ishte liber artistik per femije qe e mbanin ne shtepi nje jave,ndersa per lendet e tjera kishte formate cdo dite te para pergastitura!
   Ju flisni ne teori,pa patuyr asnje informacion konkret per cfare kam thene une!
   Doemos shqiptare jemi dhe duam te dale e jona ne cdo rast!
   Me ballafaqoni me pervojen tuaj pa lojra fjalesh po mundet!

   Reply to this comment
   • mirel June 24, 16:42

    Kam qene dhe une ne Amerije o Greta dhe i kam pare dhe une niperit e mi si vinin verdalle e nuk kishin cfare te lexonin. Dhe per sistemin e krahasimit po flasim, Amerika nuk ka sistemin me te mire arsimor. Cdo vit ka statistika per renien e nivelit te gjuhes dhe matematikes ne krahasim me boten
    Kjo nuk eshte fantazi Greta, dhe as ndonje kunj per tu marre me ty. Une them qe sistemi arsimor qe kishim ne kohen e xhaxhit ishte i standartit te larte. Kudo ku iken femijet shqiptare dhe gjuhen dhe matematiken e kishim te pervetesuar me mire nga te tjeret. Eshte gjynah te shkaterrohet. Kete doja te thoja. Me kete qeveri dhe sistem antipopullor, antiprofesional dhe antiarsimor nuk mund te krijosh asnje lloj besimi qe do bejme dicka me vlere. Shkenca dhe gjuha nuk ndryshojne nga viti ne vit. Dhe mesimi ka te beje me librin dhe te mesuarit.

    Reply to this comment
    • Greta June 24, 18:10

     Sistemi arsimor i kohes se xhaxhit,te pakten deri ne shkollen e mesme ka qene i persosur,por sot nuk mund te bejme krahasime me ate kohe sepse cdo gje eshte injoruar!
     Bile ,sipas ketyre ne ate kohe nuk dilte as dielli,nuk kishte oksigjen ajti,pemet ishin te fyshkura,njerezit kishin me shume kocka se mish,sasia e gjakut ne nje njeri te rritur ishte vetem 3 kg etj,etj!
     Kane frike si qeni te bejne krahasime me ate kohe ne te gjitha fushat e jetes,por sot nuk na e jep njeri ate mundesi!
     Qe te kuyptohemi te dy,se “plaku dhe deti” ,qenka komplet gernjar,une dhashe fakte cfare kam pare dhe ndjere tek nipi im dhe kam mbetur shume i kenaqur!
     Femija ishte i lidhur shume me shkollen,mesuesin kujdestar dhe vete shkolla me prinderit!
     Pervec tabletit dhe fleteve formate per vizatimin etj nuk merrnin gje tjeter dhe ushtrimewt apo kerkesat e lendeve te tjera i zgjidhnin ne tablet dhe ne fletet format te gateshme!
     Ne shtepi merrnin vetem librat artistike per femije nje here ne jave,por “plaku dhe deti” akoma ngul kembe si…!
     Mos beni krahasime sistemesh me mua se nuk po marr pewrsiper t’i hyj kesaj ceshtjeje!
     Ne kohen e pandemise nipi im ishte i merzitur se po mbaron shkolla,ndera nipat e tjere ne Shqiperi ishin merzitur se pse nuk po mbaron shkolla!

     Reply to this comment
     • plaku dhe deti June 25, 22:05

      Znj Greta, mendo pozitivisht. Ti me siper ke thene qe do takoje ministren e arsimit qe ti shpjegoje eksperiencen me nipin, dmth ta beje shkollen si ne Amerike. Une s’kam arritur kaq larg, jam tip I thjeshte. Edhe pseudonimin e kam titull libri. Para shume vitesh, kur ishte Obama eshte botuar nje liber I nje studjuesve kinezo-amerikane qe evokonte metodat e forta dhe ndeshkuese per studim ndaj nxenesve. Shkaktoi polemika te forta, biles eshte botuar ne nje reviste shqiptare, si”gernjar”qe qenkam, e kam perkthyer une. Botuesi e botoi per te me bere nje nder, duke me shpjeguar se shqiptaret duan qyfyre me Paloma, jo nga keto gjera. Per studjuesit amerikane preferohet qe deri 10-12 vjec nxenesi te ngarkohet pak me lende, qe te kete mase graduale pervetesimi. Psh, thuhet qe ne Finlande ne klasat e para s’do behen lende fare. Kinezja ishte e forte ne debat, se ajo kishte ne dore statistikat ku rezultatet ne shkollat kineze kishin rezultate superiore ndaj shkollave amerikane. Te tjere rievokonin traditen e ashper, ndeshkuese te prinderve ebrej, qe i rrihnin me rrip apo I ndeshkonin femijet qe s’jepnin rezultat ne shkolle ne te gjitha lendet. Nejse, ky eshte muhabet I gjate. Mundohu te mos ofendosh, sic kam bere une. Nqs kam thene qe sistemi I shkolles publike evropiane del è tepron si model referimi, duhet te ishe aq e zgjuar sa te mos merresh kot me mua. Eshte nje praktike qe perdoret shume ne Amerike per manualet e perdorimit te elektroshtepiakeve. Quhet prova e idiotit. Duhet t’ua shpjegosh perdoruesve se po kape korrentin me dore ai te dredh…Se ndryshe ata te thone, “ku ta dija une” qe po te drodhi vdes? Amerikani mesatar qe s’di te nderroje as llampen e makines, eshte rezultat I ketij modeli. Tjeter gje jane kolegjet private, universitetet e kuotuara, prandaj une e beja dallimin e shkollave publike atje, kurse ti merresh kot me tablet. Tableti eshte makine, nuk nxit krijimtarine. Femijet duhen nxitur te bejne gjerat me dore, jo me butona. Kete thone edhe psikologet. Ka nje shprehje qe e perdorin dhe shqiptaret e Amerikes tani:”po do te besh para shko ne Amerike, po do te jetosh shko ne Evrope”. Sepse i referohen modelit, ku nje pjese ze edhe shkollimi. IA kalofsh mire Znj Greta!

     • Greta June 26, 11:49

      “plaku dhe deti”!
      Tani e kuptova plotesisht,se qenke jo vetem gernjar i keq,por edhe me deficenca mendore!
      Doe3mos mosha e madhe te rrjedh pak trute,por ti mos e demostro kaq shume rrjedhjen tende!
      Shkurt:
      Dhashe nje pervoje dhe kaq!
      Ata qe e lexuan,le t’a gjykonin si te donin,por nuk ishte fare nevoja per te hyre ne debate kaq idiote sikur une te isha sekretar shteti per Arsimin ne SHBA!
      Ne Shkoder kane nje fjale popullore:
      -Muhabet grash-gjelle qensh!
      Sa per arsimin kinez,ke trokitur ne dere te gabuar i plakush,se e njoh jo si ty me te lexuar,por kam jetuar atje 4 vjet!
      Mos je gje lab gjysem opinge me gjoksin grope,o plakush?

     • Greta June 26, 11:50

      “plaku dhe deti”!
      Tani e kuptova plotesisht,se qenke jo vetem gernjar i keq,por edhe me deficenca mendore!
      Doemos mosha e madhe te rrjedh pak trute,por ti mos e demostro kaq shume rrjedhjen tende!
      Shkurt:
      Dhashe nje pervoje dhe kaq!
      Ata qe e lexuan,le t’a gjykonin si te donin,por nuk ishte fare nevoja per te hyre ne debate kaq idiote sikur une te isha sekretar shteti per Arsimin ne SHBA!
      Ne Shkoder kane nje fjale popullore:
      -Muhabet grash-gjelle qensh!
      Sa per arsimin kinez,ke trokitur ne dere te gabuar i plakush,se e njoh jo si ty me te lexuar,por kam jetuar atje 4 vjet!
      Mos je gje lab gjysem opinge me gjoksin grope,o plakush?

 11. Moza Letersise Petro Nin June 23, 16:38

  Une si zysh Moza e letersise, nder me te njohurat nder vite te gjimmanzi Petro Nini Luarasi, zotohem se testin ne fjale ma ka pergatitur kolegu im i njohur, ish-profesori i Gjeografise: Tani!

  Reply to this comment
 12. Loni June 23, 16:39

  O motra….nxenesi me I mireMori 8.7….si ka mundesi asnje 10….

  Reply to this comment
 13. Zysh Lindita Murthi June 23, 16:46

  Të pergëzoj dhe falenderoj per kulturen, profesionalizmin, guximin dhe mençurine qe ke treguar ne kete pergjigje publike. Jam plotesisht me ty per cilesine e nderimit te Testit, por sigurisht edhe i kuptoj ata qe iu sulen Testit duke na kujtuar progromet e shekullit te kaluar. Respekt per figuren tende dhe koherencen e treguar ne vijimesi.

  Reply to this comment
  • mirel June 23, 17:20

   Ja dhe nje budallacke tjeter, qe provon saktesisht shkakun e rrenimit te sistemit arsimor.
   Keto jane prova dhe deshmi e forte perse ne sistemin arsimor nuk duhet te vere dore asnje person privat, pervecse nje keshilli akademik, qe e standartizon dhe e miraton cdo lloj programi me seriozitet, pa lejuar ndryshime sipas fazave mendore te njerit apo tjetrit.
   Per mua sistemi duhet te jete standart dhe konservator.
   Sistemi i pare ka provuar qe ka qene fantastik, dhe shume i sakte, le ti permbahen atij sistemi, me ato rregulla. Nuk mund te lejohen fuycka dhe partiake te ndryshojne cdo gje se ashtu e ben bota.
   Kjo nuk eshte arsye, por shkaterrim total. Ky eshte idiotizmi qe e kane institucionalizuar, dhe tani po i perpelit me pergjigje qe jane dhe me te uleta nga vete testi.

   Reply to this comment
   • Greta June 24, 15:02

    Per mirel dhe plaku dhe deti!
    Nuk ju kuptoj se per cfare me kundershtoni pa asnje arsyetim!
    Ju kam thene se cfare kam pare e nuk kam tentuar te bej vleresimin tim midis sistemeve arsimore te botes mbare!
    Ne klasen e pare shteterore te nipit tim nuk perdornin asnje liber dhe programet e matematikes dhe letersise i kishin ne tablet!
    Aty zgjidhnin ushtrimet ne faqet perkatese me dore e jo me hamendje!
    Prindi e ndihmonte femijen se orientohej nga programi qe ishte njelloj si te ishte ne liber!
    E cfare ka ketu per te mos u kuptuar?
    Plaku thote se edhe me tablet,por edhe me libra!
    Eh,more plaku?
    Po libri u jepej vetem diten e hene dhe ishte liber artistik per femije qe e mbanin ne shtepi nje jave,ndersa per lendet e tjera kishte formate cdo dite te para pergastitura!
    Ju flisni ne teori,pa patuyr asnje informacion konkret per cfare kam thene une!
    Doemos shqiptare jemi dhe duam te dale e jona ne cdo rast!
    Me ballafaqoni me pervojen tuaj pa lojra fjalesh po mundet!

    Reply to this comment
   • Greta June 24, 21:02

    Sistemi arsimor i kohes se xhaxhit,te pakten deri ne shkollen e mesme ka qene i persosur,por sot nuk mund te bejme krahasime me ate kohe sepse cdo gje eshte injoruar!
    Bile ,sipas ketyre ne ate kohe nuk dilte as dielli,nuk kishte oksigjen ajti,pemet ishin te fyshkura,njerezit kishin me shume kocka se mish,sasia e gjakut ne nje njeri te rritur ishte vetem 3 kg etj,etj!
    Kane frike si qeni te bejne krahasime me ate kohe ne te gjitha fushat e jetes,por sot nuk na e jep njeri ate mundesi!
    Qe te kuyptohemi te dy,se “plaku dhe deti” ,qenka komplet gernjar,une dhashe fakte cfare kam pare dhe ndjere tek nipi im dhe kam mbetur shume i kenaqur!
    Femija ishte i lidhur shume me shkollen,mesuesin kujdestar dhe vete shkolla me prinderit!
    Pervec tabletit dhe fleteve formate per vizatimin etj nuk merrnin gje tjeter dhe ushtrimewt apo kerkesat e lendeve te tjera i zgjidhnin ne tablet dhe ne fletet format te gateshme!
    Ne shtepi merrnin vetem librat artistike per femije nje here ne jave,por “plaku dhe deti” akoma ngul kembe si…!
    Mos beni krahasime sistemesh me mua se nuk po marr pewrsiper t’i hyj kesaj ceshtjeje!
    Ne kohen e pandemise nipi im ishte i merzitur se po mbaron shkolla,ndera nipat e tjere ne Shqiperi ishin merzitur se pse nuk po mbaron shkolla!

    Reply to this comment
 14. Vlora1912 June 23, 16:59

  Dikush duhet ti kijtoj Zonjes se problemet e testime dhe e hatimit te testimeve nuk trajtohen ne kete menyre ne publik.

  Pdoblemi i *turit qendron ne te gjitha testet, perfshi Turin Matematicien, Turin Kimist, Turin Fizikant et…

  Problemi eshte Sistemik dhe Endemik.
  Eshte qasja e biznesit te perkthimeve ne google te testeve ne Anglisht.

  Ndaj dhe shqipja e testeve por edhe e teksteve shkollore ngjan, jo rrall, si Kinezçe.

  Zonja eshte nenpunese, dhe si e till nuk duhet te krijoj mjegull te tepert me kete shfazim emonial…se nuk zgjidh gje.

  Ajo, dhe te tjer si ajo tek k MA, duhet ta pranojne problemi
  ne Arsim dhe te behen pjes e zgjidhjes.

  Duke e trajtuar ne kete menyre behesh pjese e atij problemi ne Arsim te krijuar gjat 30 viteve te fundit.

  Reply to this comment
  • Dajti June 23, 18:44

   E mjera Islami!
   Kush u muar me ty,moj delirante e shkrete!
   Askush nuk te njihte e as tani nuk te njeh,sepse askush nuk e kishte protesten me ty,por me “pjellen” tende te shpifur!
   Per cfare e bere kete carcaf zhgarravine,qe te vertetosh mjerimin tend mendor?
   Ne se do doje te mbroje veten,do beje mire te rreshtoje arsyetimet e tua se cili ishte qellimi qe u hartua dhe u ligjerua ky test idiot!
   Ku ishte llogjika dhe saktesia e pergjigjeve te nxenesve dhe se ato pergjigje cfare lidhje do kishin me programin e gjuhes shqipe ne gjimnazet tona?
   A nuk ishte ky test si skedinat e futbollit apo sic rrefejne pleqte me pyetjen se “Cfare uji i dhe gomarit ?”!
   Si e mbroni ju qe pergjigja me e sakte do ishte ajo qe keni caktuar ju e jo te gjitha te tjerat?
   Pra te gjitha pyetjet ishin te tipit “Cfare uji i dhe gomarit?”,qe si do qe te pergjigjeshe prap do gaboje!
   Kete fjale te urte popullore po te kishit parasysh e jo SOKRATIN e shjrete ju nuk do villnit kaq vrer ndaj nesh,e mjera zyshe,qe kurrsesi nuk duhet te keni me pune me arsimin shqiptar!
   Ne kete shkrimin tuaj jeni sjelle si gardiane e kampit nazist te Aushvicit etj por kurrsesi si mesuese!
   Por me nje ministre Arsimi si kosovarja Shahini,qe nuk e njeh vete gjuhen shqipe keshtu do ndodhte!

   Reply to this comment
   • ..... June 25, 10:43

    Cfare uji i dhe gomarit, o Dajti.
    Se duket qe gomari je vete.

    Reply to this comment
    • Dajti June 25, 12:18

     Gomeret si ty o “…..” i le pa uje qe te ngordhin se jane specie qe nuk i sherbejne as dreqit!
     E mjera Islami dhe te tjeret qe e ndjekin nga pas,duket qe pervec pa aftesise profesionale dhe egoizmit duhet te kene edhe deficenca mendore!
     Nje intelektual i mirefillte edhe kur e akuzojne personalisht,e tregon vetewn jo duke shfryre me mllefe,por me qetesi duke arsyetuar per gjithcka akuzohet!
     Por e mjera Moza tregoi se nuk i kishte pire ilacet para se te zhgarraviste carcafin e saj qe i nxorri bojen me shume!

     Reply to this comment
 15. mirel June 23, 17:12

  “Ne krahasim me ata, une nuk kam bere asgje.?
  Me ke e krahason veten moj zonja Lulushe? Me opoziten?
  Perse aludon se eshte vetem opozita ajo qe i ka ngritur persekutimet kunder Sokratit?

  -Sokrat, ke mundesi te me thuash kur eshte shpikur folja “kllapurit”, ne uje.

  Sokrat, a eshte Dija e akumuluar, ajo e mesuar, dhe pervoja “mall stok ne magazine”?
  Sokrat, qe kur kamzhikimi u percaktua si folje?
  Ne shqip nuk vlen, ose nuk eshte perdorim i gjuhes se folur, Sokrate, nese di anglisht, thuhet “nuk ben sens”.
  “Rrah me kamzhik” thuhet ne shqip.
  Eshte si puna e shiut, anglisht i thone :Rain, ,gjermanisht: regnet,..rrezohet, bie dmth. Ne shqip i themi bie shi. Nuk e themi shiron. (Bie shi, rain,. procesi i renies, ndoshta nga fjala Re, nuk dua te zgjatem ketu), kuptimi eshte qe folja ka llogjiken e saj dhe jo te shpifet se i do qefi kesaj Lulushes.
  “Dhe, duke mos e njohur mekanizmin e kësaj ngrehine, s’mund ta rroknit kuptimin e ekzistencës së saj. Sepse kishit mbetur prapa me mallrat stok të magazinave tuaja, që s’doni e s’doni t’i ndryshoni!….”
  E bera komentin per mallrat stok, qe me sa duket per Sokratin eshte sistemi shkollor,(qe ka qene i shkelqyer per merite te kohes se para 90es). zonja kerkon ta ktheje ne nje parcele eksperimentale, dhe per kete eshte ne gare me Sokratin.
  Por doja ti beja kesaj Sokrates lulushke nje pyetje gramatikore: A eshte e mundur te lejohen pikat pasi mbaron fjalia me (!)? Zonja duhet ta dije, ose Sokrati me mire, Sokrati duhet ta dije se pasi mbaron fjalia nuk mund te vazhdohet me pika(…).
  Pikat zonja mund ti vinte para (!), se ashtu e do apo rregulli gramatikor apo ngrehina stok, magazina stok, sic e quan Sokratja jone sistemin arsimor.
  Pastaj nga Vagneri te Fausti..aaaahh, oooohhh..
  Je ne rregull moj bibe idiote?
  Te kane lene mend apo shtiresh sikur te kane lene mendt?
  Ka mundesi te sqarosh kete ngrehinen stok e germadhe, qe quhet sistem arsimor, dhe nuk ka te drejte njeri te shpallet Sokrat, Faust, apo Vagner e te vere dore ta ndryshoje pa nje studim te mirefillte te rregullave dhe standartit mesimor.
  Dhe per Turin, e thashe qe ne fillim qe eshte kopjim direkt nga ndonje test i huaj. Dhe e thashe qe keta tuafer qe bejne si te mencur nuk e kuptojne qe vetem nje presje e gabuar i ndryshon kuptimin ne menyre dramatike gjithe fjalise apo paragrafit. Dhe prape kjo fycke insiston qe eshte perparim te kopjosh ekzatesisht nje test nga testet e huaja, gje qe duhet te jete rreptesisht e ndaluar, sepse nuk ka pershtatshmeri llogike, dhe me kryesorja te besh nje akt te tille duhet te akuzohesh per vjedhje, njelloj sic u akuzua Agron Tufa, apo nje nga “ata” qe ajo permend pa pike turpi, duke nenkuptuar qe jemi “opozita” me akte qe nuk krahasohen me kete..!!!
  E kuptom marrezine tende o fflucke e Ramutit?
  Keta vetem grushti i shkul, sepse nuk ua ndjen fare qe jane gabim, qe jane injorante dhe qe nuk duhet te kene sy e faqe te thone asnje fjale, por perkundrazi, meqe dikur diku ekziston Sokrati, meqe dikur diku ekziston Vagneri, Fausti etj, kjo zonje i jep vetes te drejten ta justifikoje injorancine e saj me keto figura, qe jane e kunderta e idiotesise se kesaj fyckes. Dhe sikur te kishte ndonje gje per tu referuar, asnje nga keta nuk ka kontribuar per gjuhen shqipe. Nuk them qe te mos frymezohet dikush qe mrekullohet nga vepra e tyre, por flas per referime serioze nese duan te bejne studime dhe eksperimentime rreth gjuhes shqipe.
  Dhe Letersia ka ligjet e saj, qe kjo zonje i deshton ne menyre shembullore.

  Reply to this comment
  • Dorina June 23, 17:55

   Mirel, gabon kur thua qe eshte perkthim. Dhe me e keqja eshte se flisni me nje garanci sikutr ke wene pjese e grupit te punes.
   Eshte mire qe hyzmeqari te beje punen e hyzmeqarit dhe jo te agait…

   Reply to this comment
   • mirel June 23, 20:22

    Mesuese je ti Dorina? Kujt i tregon hysmeqaret ti moj dhiare e Ramutit?
    Problemi eshte se ju nuk e keni idene fare sa mijera njerez komentojne ne keto forume, njerez qe jane perjashtuar nga llapat e dhiareve, nga buthelepires si puna jote, qe keni veshur kostumin e pushtetit dhe ju duken te tjeret hic.
    Ne jemi ata qe e perbuzim rracen tuaj moj sherbetore e felliqur. Pjelle e injorances dhe deshtimit,
    Testi, fytyra juaj.
    Dhe lere seren, se as aty nuk matesh dot, he dhiare e Dules..shko mblidh ndonje pale kocka sot, ate bej,
    Ose hap shalet online, eshte me e thjeshte.

    Reply to this comment
 16. Zysh Lindita Murthi June 23, 17:25

  Zonja Verzivolli Islami është e një grupi pyetjesh në Testin e Gjuhës shqipe dhe letërsisë dhe si profesioniste ka dhënë edhe opsionet e saj ndaj fushates denigruese qe u ndermor pa skrupuj ndaj saj dhe institucionit te hartimit te testeve vleresuese. Ne Shqiperi dhe ne bote gjerat kane ndryshuar por jo ligesia.

  Reply to this comment
 17. Alba June 23, 17:35

  Jam zysh dhe e kuptoj shume mire ate qe keni shprehur.
  Nje pjese e komentuesve nuk e kuptojne we pyetja e Turit nuk eshte te pjesa e letersise, por e gjuhes shqipe.
  Ndaj ju lutem o shqiptare te nderuar, para se te komentoni perpiquni te kuptoni.
  Cmendet dynjoane me komentet tuaja te pasakta. Eshte gjeja me normale qe dihey te beni. Mos flusni brockulla se dilni si idioter pastaj.

  Reply to this comment
  • mirel June 23, 17:54

   Cfare pjese te gjuhes parashikonte kjo pyetje?
   Shikoni tekstin e zonjes qe nuk ka nje rregull te qarte te shkrimit. Sic e thashe me siper, pergjigja qe i beri kritikes per testin e Turit eshte e nivelit me te ulet se vete testi i Turit. Eshte vazhdim i diskreditimit qe i bejne vetes.

   Reply to this comment
  • Gertruda June 23, 18:31

   Moj zysh Alna!
   Dukesh qe ne fjaline e pare se je po aq tyryfycke sa kolegia jote,se ne arsimin shqiptar nuk ka ndonje profesion me emertimin “zysh”,por mesuese!
   Edhe ne se do te duhej ta perdorje sakte si te zhargon qe ju therrasin nxenesiot tuaj,me shkrim duhet ta shkruanit “zonjushe”!
   Megjithate nuk i ke shtuar asgje komentit tend fakti,qe na je prezantuar si “zysh”!
   Meqenese paska qene ky testi i “Turit” si pjese e gjuhes shqipe,a mund te na sqaroje saktesisht se pse duhej bere ky test,cfare qellimi do arrinte dhe sa do arrinte te gjykonte nxenesit ne njohjen e gjuhes shqipe?
   Edhe nje BUDALLA e kupton se kerkesat ne forme pyetje qe u shtroheshin nxenesve nuk kishin asnje lidhje me gjuhen shqipe,se ishin shtruar ne formen e “gjeje cfare kam une ne dore”!
   Ku ishte gjuha shqipe ne kete test?
   Kete duhet te sqaroni ju palo zysha e jo te grriceni me lexuesit!
   Nxenesit nuk kane pune me kete hartuese te testit te “Turit” ,por me ministrine e Arsimit,qe ka miratuar nje test te tille idiot!
   Kjo mesuesja nuk duhet te marre persiper “meritat” si autore e testit ne fjale,se ate duhet ta kete miratuar nje komision i tere arsimor,ndaj zhgarravina e saj sot ,pervec te tjerave verteton jo vetemj aventurizmin mendor te saj se po ben dicka gjoja te re ne arsimin shqiptar,por se edhe do kete edhe deficenca mendore!
   Minimalisht ajo duhet te jepte sqarime shkencore,gjuhesore,letrare,llogjike etj per se u perdor ai test ,cfare do vleresohej tek nxenesit per pergjigjet e tyre dhe pse qenka e sakte njera pergjigje kur llogjikisht te sakta do ishin te gjitha?
   Ku eshte gjuha shqipe apo letersia ne kete test,se nuk e kuptoj fare?
   Kete duhet te sqaroni ju zyshat e jo te dilni e te komentoni si “Ver Llapa”!

   Reply to this comment
 18. Zgalem June 23, 17:45

  Une kam shkruar disa opinione , per shkrimet , qe jane bere , per kete problem dhe per protesten , pa bosht . Kjo apolloji , nuk jutifikon ate furtune , qe u ngrit , per testin . Shume metaforik dhe me dorashka , qe nuk gjendet realiteti . Ti zonje nuk po shfajesohesh , perpara kolegeve te tua , po rperballe publikut . Nuk ke mundur ta besh . Me mire kete shfajesim e ka bere Minstrja , qe realisht eshte larg problemit . Je shfajesuar me esperanto , per provimin e gjuhes shqipe . Arsyetim nervoz , asgje me shume . Viktor Malaj e ka mbrojur me thjesht dhe me kuptushem , gabimin , qe ka firmen tende . Zgalem

  Reply to this comment
 19. Fatmiri June 23, 18:00

  Shume fjale,por asnjera nuk te bind!Ju shkoni aq larg,deri tek Sokrati i lashtesise per te na thene e per te na “bindur” se “kjo prurja juaj e re”eshte e duhura per brezin,qe ju “merni persiper’te edukoni”!Kohes sone nuk i mungojne shembujt qe mund te ndiqen!Kjo me kujton nji ndodhi te fillim viteve “80! Nji minister duhet te raportonte ne Byron Politike per nji problem te ekonomis se vendit!Per te raportuar u caktua nji drejtor i asaj ministrie;Kur filloi raportimin,drejtori per te kenaqur udheheqesin e filloi raportin me nji thenie te udheheqesit 30 vite me pare.Udheheqesit nuk i pelqeu kjo dhe i tha drejtorit :”..Afrou ,afrou pak..”dhe ai beri disa hapa ne drejtim te tij.”..Jo,jo afrou ne kohe” i tha udheheqesi!Kemi mbetur tek Sokrati per fillozofine ,sic kemi mbetur te Hipokrati per mjekesine!

  Reply to this comment
 20. Prindi June 23, 18:04

  Tani qe ta kuptoj qarte une pri di I nje maturante:
  Kjo Verzivolli nuk ka faj!
  Ministrja, jo e jo!
  Drejtoresha e QSHA, ç’ne me faj ajo?!?
  Mesueset, stafi pedagogjik dhe shkolla, keta gjithsesi pa faj, se testin e bene te tjeret, dhe modeli I dhene ishte ndryshe..
  Me faj dalin maturantet (se ata e duan testin e lehte, ata qerratenj!)
  Me faj, dalin edhe prinderit per injorancen e tyre qe per dreq se e kuptojne “deshiren e mire dhe largpamese” te ministrise & co. per ti zhvilluar femijet e tyre te trashe!
  Tani nje pyetje kam per ju qe rrini “nga ana tjeter e lumit”, dmth Ministri etj..
  – A e dini se rroga juaj paguhet nga familjet e nxenesve, dmth nga prinderit e tyre. Per me teper, duhet te dini qe periudha e pandemise, per femijet ka qene e veshtire psikologjikisht ndersa per prinderit qe punojne ne privat ka qene edhe financiarisht, edhe te gjitha bashke?
  Pra minimumi juve duhet te kerkoni falje me perulesi per ne qe ju paguajme, sepse nuk e keni bere detyren mire, ne ato kushte qe eshte niveli I caktuar I nxenesve, niveli shkollave, niveli I shoqerise dhe koha qe jetojme!
  Ndersa maksimumi do ishte qe ju te gjithe te shporreni dhe te lironi vendin dikujt tjeter, qe merr persiper ta beje punen me mire!!
  Nje shtese mendimi:
  Po sikur te ndodhte kjo ne kohen e monizmit, ne ate kohe qe ju jeni formuar, e keni parasysh se cfare do te ndodhte per hartuesit e tekstit te matures??
  Keshtu qe, heshtni dhe largohuni!

  Reply to this comment
  • Nje Prind tjeter qe jeton ne mergim dhe femijet shkollohen atje. June 23, 23:10

   Jeni nje Prind I llogjikshem. Jam dakort me ju. Gabimet do te ndodhin be cdo profesion. Por hapi I pare per te treguar qe ju vjen keq per cfare ndodhi duhet kerkuar FALJE publike nga profesionistet/zyrtaret qe Jane ne ngarkim/pergjegjes per cfare ndodhi. E dyta keta zyrtaret duhen te caktojne nje grup specialistesh per te ndryshuar / permiresuar ate format testimi. E treta : provoj kete formati te ri. Para se te implementohet si “produkt perfundimtar” ky format le te shperndahet ne cdo shkolle 2 muaj para datave formale te provimeve. Ne kete menyre te gjithe palet , nxenesit, mesuesit, dhe specialistet do te kene nje pasqyre me te qarte rreth ketij formati te ri dhe kuptohet kane kohe per te adresuar ndonje verejte apo problem duke bere korrektimet e duhura. Duhet pranuar se asnje lloj format testesh eshte 100 perfekt. Prandaj duhet bashkepunimi dhe sugjerimet e te gjithe paleve. Per mua gabimi ka qene dhe mbetet te ministria e arsimimit, menyrat se si Jane bere ligjet dhe rregulluar per arsimin. Ministrat e arsimimit duhet te perfshijne edhe mendimet , sugjerimet e marra nga mesuesit ne mbare vendin, prinderit dhe nxenesve.Kjo kerkon perkushtim dhe seriozitet nga ministria e arsimit. Aty calon gomari

   Reply to this comment
 21. Fatmiri June 23, 18:11

  Shume fjale,por asnjera nuk te bind!Ju shkoni aq larg,deri tek Sokrati i lashtesise per te na thene e per te na “bindur” se “kjo prurja juaj e re”eshte e duhura per brezin,qe ju “merni persiper’te edukoni”!Kohes sone nuk i mungojne shembujt qe mund te ndiqen!Kjo me kujton nji ndodhi te fillim viteve “80! Nji minister duhet te raportonte ne Byron Politike per nji problem te ekonomis se vendit!Per te raportuar u caktua nji drejtor i asaj ministrie;Kur filloi raportimin,drejtori per te kenaqur udheheqesin e filloi raportin me nji thenie te udheheqesit 30 vite me pare.Udheheqesit nuk i pelqeu kjo dhe i tha drejtorit :”..Afrou ,afrou pak..”dhe ai beri disa hapa drejt tij !”Jo,jo afrou ,ne kohe tha udheheqesi Kemi mbetur tek Sokrati per fillozofine ,sic kemi mbetur te Hipokrati per mjekesine!Varferi mendimi!

  Reply to this comment
  • Tirana June 23, 21:02

   Sa pak e kuptojne shkrimin tend te persosur.

   Mos e degjo mllefin dhe injorancen e njerzve, te cilet ne jete nuk kane gje tjeter per te bere, vecse te shfryjne demek mendimet e tyre me komente te neveritshme, a thua se jane specialiste ne cdo fushe.
   Vazhdo perpara me punen tende, me koken lart, krenare per ate cke arritur keto 30 vite ne arsim. Ke nxjerre shume breza, te cilet te vlersojne dhe te respektojne per figuren qe perfaqson.
   Zysh Moza letersise! Me fat jane nxenesit qe kane pasur mundesine te ndjekin mesimin nga nje njeri me kaq vlera.

   Reply to this comment
   • 888 June 24, 08:40

    Bravo Tirana,se keshtu bisedonin edhe nje tufe te semuresh psikike ne spitalin e Elbasanit kur diskutonin per mjekimin e tyre!
    Ata thonin:
    Ne jemi me te zgjuar se mjeket dhe ata duhet te mjekohen e jo ne!

    Reply to this comment
 22. Shpresa June 23, 18:34

  Megjithese e vleresoj daljen nga anonimati te hartueses se tezes se provimit te gjuheletersisese se matures 2019-20 ,kam mendimet qe vijojne;
  1.Kisha pritur me deshire (ne vend te nje apologjie super-emocionale ne nivel personal ) pergjigjet e cdo pyetje ,llogjiken qe shtyu hartuesin ne kete pyetje si dhe literaturen qe nxenesi ne vitet e shkollimit mund ti referohej.
  2.Me surprizoi fakti qe kjo teze qenka haruar vetem nga nje njeri( ne vend te nje ekipi ekspertesh) ,se ciles ndjese per padijen, nuk i njoh asnje punim api botim shkencor lidhur me letersine-gjuhen.E para here qe e lexoj ne kete shkrimi me referim Sokratin si per tu ndjere “moderne”ku mungon argumenti lidhur me kritikat e bera) dhe cfar risie moderne( mungese modestie) solli kjo teze te nxenesit?
  3.Jam kritike per degradimin e shkolles dhe drejtimit te saj nga nje nivel shoesh medioker mesuesish,autore tekstesh,drejtuesish politike ne gjithe nivelet e arsimit qe nuk stimulojne dijen dhe kane ushqyer nje nxenes dembel.Po jo te gjithe nxenesit jane te tille e shume prinder investojne per dijet e tyre..Ka vite qe keto ceshtje jane objekt i shkrimeve,ku pohoet se deri dhe punonjesit e larte te administrates shteterore shkruajne me shume gabime.Se fundi dua te kujtoj Shkrimin e Rexhep Qoses ne nderim te MoikomZeqos, ku fliste per shkrimtaret e perfshire ne Antologjine Shqipe ne Kosove pregatitur prej tij..Nxenesit tane nuk i njohin shkrimtaret me te mire shqiptare pa folur per ata ne nivel boteror.Kujt analogjie i referohet leximi ne shkollen e mesme dhe kush jane autoret e tij?Ata nuk dine rregullat e shqipes standarte pale te njohin Fishten e gjuhen e tij te bukur gegerishte.I takoj brezit qte matures se para 1990, ku provimit te letersise i kushtohej nje dite nepermjet hartimit,i cili shpalosnim vletat krijuese te nxenesit.Ndersa provimi i gjuhes zhvillohen nje dite tjeter me pyetje e ushtrime qe nuk kaloheshin pa mesim te thelle te saj ne gjithe vitet e shkolles deri mature..
  Si perfundim kjo teze tregoi sa e thelle eshte plaga ne arsimin tone dhe gabimet e medha.Ato ne vend te zvogeloheshin u thelluan ne vite.Ndersa me Rilindjen se ciles i besova shume ato u thelluan edhe me keq.Rilindja sollin ne drejtimin e larte e MA per here te pare drejtues pa nivel shkencor..Deri ne 2005 gjithe Ministrat e Arsimit qene me tituj te merituar Profesor ,po keshtu dhe shume zv.Ministra.Por inferioriteti i N1 te qeverise ndoqi gjithe ekipin e tij.Le te jete ky nje mesim i madh ,sepse nje komb pa gjuhe kulture e atdhedashuri nuk fuqizohet,perkundrazi .Kjo kur problemet e Shqipetareve ne rajon po perballen me veshtiresi te reja.Zonja nuk duhet te dale si tabele mburoje apo qitje, sepse formimi i tezes provimit kerkon ekip nga me te miret.Ky eshte gabimi i Rilindjes qe i personalizon politikat ne 1 ose 2 duar duke harruar moton: se “Bashkimi ben fuqine”.

  Reply to this comment
 23. Oso shkodrani June 23, 19:26

  Nuk mund te justifikohet gafa me hartime nxenesish!

  Reply to this comment
 24. Nganjiher Emocionet behet te paperballushme per vet Kapaciteti e Njeriut June 23, 19:34

  Ok.

  Hartuesja e Texit me sa kuptohet ,kerkon te perballet me komentuesit qe e kundershtuan ate si Test te Letersise te Matures ,

  Kjo eshte e drejta e saj.

  Edhe un isha nji nga ata si shume ktu qe e kundershtova ate Text , ( i cliruar nga cdo emocion gjyrash politike )
  – hedhur per Test Provimi Leteersie , sepse nuk pash asgje ne ate text me pyetjet bashkangjitur tij ,

  te kishte dicka qe e lidhte ate me Letersine !

  Zonja edhe njiher ka bere shume mire ,qe kerkon

  “ballafaqim” eshte e drejta e saj ,por do ishte e rruges ,

  qe mos te drejtohej me kte Nerv duke qit PushKe nga Frengjia kundrejt ne Komentuseve ,

  sepse keshtu nuk Diskutojme ,por ofendojme komentuesin .

  Autroja e Textit , nqs ka dashur te bej vertet nji “ballafaqim” (ose te mbronte Vesrionin e saj Turi per Literatur) ktu´;
  ndoshta do duhej te kursente gjithe kto

  aludime ,paralele shkimtaresh etj akuza madje ofeza ,qe te gjitha ,

  i japin nji karakter joashtu sido duhej (Arrogante)

  nji Diskutimi te tille Publike ,
  ,madje edhe gjithe ate veshje /aparente – Filozofike duke perdorur edhe Kuroren e Sokratit apo paralelizma shkrimtaresh duke marre sheembuj te pavende krahasimesh – banale, ndemjet te cileve mungoj pikerishte ai qe u denua per “imoralitet” ishte – Prus,
  i cili e tepronte per fanatiket e kohes me historite e seksit ne librat e e tij .

  Por basta ,
  me llafallogji pa vler qe veshim kudo shkrimet aty ,
  qe tentojn me shume te tregoje se ” Kush jam un”
  sesa te komuikoje direkt mbi Temen ne fjale.

  Eshte nji dobesi e shume autoreve pobliciste apo njerez te letrave ne pergjithsi aty , ai Metalitet Siperfaqsore ,
  i te zbukuruarit me Terma e shembuj te figurave te huaja cdo shkrim ,gje qe eshte sipas meje nji tentative

  e autorve te ktyre shkrimeve per te rimburuar veten e vet ,mbuhin boshlliqet
  Profesionale .
  ————–

  Shkurt dhe me kuptimplote Fair do ishte qe Zonja; autorja e Textit ,

  te shkruante ktu ne krye textin qe formuloj per Test Provimi { alias Turi ,}
  duke edhe sqaruar se , eshte per Provim Letersie apo gjuhe shqipe.
  Sepse lexojm komentues qe shkruajne sot se texti ishte jo per Letersi por per Gjuhe. #

  Pra mbasi te kishte sqaruar kte ,mbas textit te dhene ketu ,
  ne fare mire e qet si shqiptare qe jemi , mundet te kishim Diskutuar pastaj per ate Text referuar Lendes duke dhe e analizuar sigurishte

  si shqiptare pa qen nevoja e toneve te larta ,sepse un nuk mendoj kur Diskutoj nji Text apo X Tematike ,
  se duhet te beje nji lufte fjalesh ,me mendimin se patjeter duhet te fitoj !!!!!!!!!!!!

  Pra ,gjerat duhen pare ne nji spekter me te gjere me; me qetesi dhe per te miren e te gjitheve (mendoj un )

  Dhe e fundit sepse e di qe ne mediet shqiptare eshte pothuaj shume e veshtrie te Diskutoshe nji Teme ( per arsye te panjohura deri me sot )
  normale dhe te kuptohesh ,do thoja ,
  se asnji nuk pretendoje ktu me komentin e tij , mbi Turin

  e Letersise , ta sulmonte personalishte Zonjen Mesuese ose Profesore ,(qe besoj askush se dinte se kush ishte pfff ) e cila duket me shume se e revoltuar e

  paarsye dhe mua me duket e nxituar me kte shkrim ,

  qe ajo e bie si nji Revansh mbi e qe dolem kunder vleresimit te Textit e jo bashkbisedim.
  (natyrishte un e kuptoj sikletin e Zoinjes ne ate pozicion ,sepse fiton paret e jetes ,duke ditur sa e veshtire eshte aty per te siguruar nji vende pune ,por Zonja me vjen keq ,qe gjerat aty shikohen kaq maje per maje dhe se asnji nga ne mendoj un do deshironte te keqen tuaj Kurr !)

  [Eshte e kote te zhgjatem me shuem se e teprova ,
  por me vjen keq se sa me Komplexe jane shqiptaret aty ,
  komplexe qe bllokojne cdo debat te frutshem etj .]

  ————-

  Nxire textin e Turi –
  percaktoje se ishte per Gjuhe
  apo Letersi
  dhe e diskutojme
  nderkohe qe zonja duhet te jet ktu Live

  e komentoje me ne qe japim mendimet tona .

  Reply to this comment
  • ..... June 25, 10:36

   Meso shqipen sepse akoma nuk di ta shkruash.
   Do edhe te japesh mend.
   Duket qe je analfabet

   Reply to this comment
   • Hahaha . sa kom qesh June 25, 11:14

    per Pikat e shurres …..

    ————
    Po per gjatesine ke noj sugjerim ?

    Diamteri eshte 6.0 ´mm pyete njiher Grun tate

    dhe hec e me kthe pergjigje mu e 🙂
    —————–

    Reply to this comment
 25. Specialisti June 23, 19:41

  Mbas ketij postimi nuk na ngelet gje tjeter, perveç se: Pushkotojeni k**ven!

  Reply to this comment
  • Hosteni June 23, 21:17

   Specialisto… Ajo sapo pushkatoi veten. Ne vend te mbyllte gojen, te vazhdonte te perkthente tekste shkollore me google translate. Te lepinte ato kocka qe i hedh sistemi Ramist. Del si dhi e tzgjebosur me bishtin perpjete.

   Reply to this comment
 26. demo June 23, 19:58

  Jane disa etapa ne procesin e formimit te femijeve,qe NUK DO TE REFORMOHEN KURRE.
  Do s`do mesuesi i matematikes ne emer te reformimit nuk mund t`i zevendesoje Pitagoren,Euklidin,Njutonin etj me super Marion.
  Ne emer te shkathtesise,ne emer te vetveprimit,
  Te behet i pavarur femija!Jane kohe moderne!!!!!
  Pse e permenda Homerin ne komentin e meparshem?
  Homerin ka studiuar Pirro Epirit(pagezoi te birin me emrin Neoptolem,i biri Akilit).Sado eshte reformuar bota,studimi i letersise do filloje me klasiket,,do s`do ti.
  Nuk u merziten shkollat e botes per 2800 vjet,,u merzitet ju.
  Kjo Alba thote,qe Turi i perket testit te gjuhes.
  Po ne cfare vryme hyn gjuha ketu,se nga do hyje e nga do dali Turi? Pervec gafave dhe lajthitjeve logjike,testi ka edhe gabime orthografike,qe jane te palejueshem per nje test te gjuhe letersise.
  NUK KANE PSE ATA FEMIJE TE VUAJNE GABIMET TUAJA..
  Profesor Artan Fuga kishte marre ne analize vetem dy pyetje te testit dhe nxorri nje faqe gazeta me gabime.
  Ashtu si gazetari Mehilli dhe shume te tjere jam i bindur se testi eshte perkthyer copy-paste nga testi i shkollave
  profesionale ne SHBA.
  Atje ka salmone dhe oqeane.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 June 24, 14:22

   ke të drejtë dem
   “Sado eshte reformuar bota,studimi i letersise do filloje me klasiket,”por ndoshta ndonjëherë tek persona të veçantë “pokahontas” hyn tek klasikët!!
   dhe kjo motra ndoshta pokahontasin ka për klasik,prandaj turi është fantastik!

   Reply to this comment
 27. Arben June 23, 20:00

  Si bashkestudent me znj.Verzivolli po ju bej me dije se ajo eshte nje intelektuale e mirfillte qe nivelin e saj profesional e ka rritur nga viti ne vit fale punes te vazhduedhme kembengulese jashte cdo korrenti partiak. Ne u mesuam ne keto 30 vjet me ajrin e ndotur te klimes politike per ti bere hymn njeriut te qejfit, pertacit, dembelit, intrigantit, injorantit, nihilistit, gojecthurrurit, trafikantit, te korruptuarit, perversit etj te kesaj kategorie dhe te perbuzim e te anatemojme njeriun e punes, te progresit e te civilizimit..Ketij sulmi nuk i shpetoi as znj. Verzivolli te ciles une i uroj jete te gjate e pune te frutshme si deri me sot. Une nuk behem avokat i saj. Ajo i ka thene vet ato qe ka ndier ne shpirt me shume kurajo e klas letrar e filozofik. Mire u takofshim shoqja ime e mrekullueshme, e respektueshme dhe donjitoze Moza Verzivolli.

  Reply to this comment
 28. Gzim Kulufi June 23, 20:13

  Turi (kuptohet: Zheji) gjindet si drejtues i nje varke ne lumin Osum, ne te cilen udhetojne ne promovim te kultures dhe turizmit shqiptar zoterinjt Auron Tare, Blendi Klosi, Vittorio Sgarbi dhe milionieri spanjoll Euxhenio Galdon. Kuptohet, udhetimi eshte i iniciuar nga fondi i perbashket i Min. Kul. dhe MIn. Tur. Gjithshka eshte pregatitur me se mir. Ndaj, kur varka i afrohet Beratit, nje grup qytetaresh kane dale me veshje popullore duke kenduar dhe vallzuar. Pasi varka kalon grupin, njeri nga grupi i ben Turit ca shenja, per pune pagese. Tani pyetja e letersise eshte: cfare i thote Turi beratasit, qe i beri shenja pagese?
  1. Ikni tek Luto, se ai i ka ato.
  2. Do kthehem me vone e do flasim serish.
  3. Do vij vete Blendi tek ju e do rregulloheni.
  4. Mos na beni qepaze, se per momentin s’ka gje!

  Reply to this comment
 29. Bogonica June 23, 21:16

  Mund te kini te drejte, por ju keni pergatitur nje ishqim te shijshem, qe
  i urituri nuk e njeh , per me teper, kerkoni nga ai ta haje kete me nje te hapur te gojes! Ketu qendron gabimi juaj, dijenite fitohen shkalle shkalle!

  Reply to this comment
 30. info analitike June 23, 21:29

  Ka te drejte qe fortuna nisi nga hici sepse vete testi ishte nje hic i kopjuar shume keq. Tani qe kjo na ben gjithe kete apologji duke u fshehur pas Sokratit apo duke bere viktimen, kjo nuk e jutifikon per paaftesine ne hartimin e atij testi.
  Kot nuk thone “flet puna” po me sa duket keto “idealistet” e kohes se rilindjoteve e kane me qejf te thurin carcafe me llafe e te bejne pune shume te dobeta.
  Kjo ekspertja rezultoi ngelese me merite ne testin e gjuhes shqipe. Le te punoje me shume heres tjeter e te mos kopjoje nese do te marre 10.

  Reply to this comment
 31. Tafut June 23, 21:49

  debile narziste!

  Reply to this comment
 32. ?!! June 23, 23:10

  Kam përshtypjen që mësuesët e letërsisë nuk lexojnë fare vepra të letërsisë, të paktën shumica e atyre që kam njohur unë. Bëni ndonjë sondazh dhe do të bindeni që kam të drejtë. Mjafton të pyesni mësuesin e parë të letërsisë që takon në se ka lexuar psh “Iliadën” e Homerit, apo “Të mjerët” e Hygoit, “Gjeneralin e ushtrisë së vdekur” të Kadaresë apo “David Koperfildin” e Dikensit dhe të jeni të sigurt që kam të drejtë. Kam frikë se edhe zonja Mimoza nuk bën përjashtim edhe ajo si shumica nuk lexon fare. Qofsha i gabuar!

  Reply to this comment
 33. Eri June 24, 00:39

  Juve zysh moza duhet tju vij turp nga vetja juaj qe pranuat te ishit pjese e atij grupi qe bejne eksperimente te tille duke bere test me alternativa lenden e gjuhes shqipe . Per mua ju jeni thjesht nje vasale e atyre qe ju komandojne . Per turin duhet vetem te them dy gjera 1- pyetje totalisht pa sens dhe qe mundohet ta dergoj nxenesin ne rrugen me te gabuar te mundshme duke e penalizuar me pergjigje qe mund te jene te sakta dhe te gabuara ne te njejten kohe . 2- Turi do te ndjeke ty gjithe jeten se qe kur pranove ta formulosh si pyetje e ke ditur qe do te ishte gabim i madh , po ky eshte shpirti jot dhe e tregove shume qarte , se ti je ajo qe do ti besh keq nxenesve duke i ngaterruar ne menyre me hileqare qe ke gjetur . Kete tip e ke pasur edhe kur jepje mesim ke Petronini “katile” .

  Reply to this comment
 34. kris 1 June 24, 00:43

  Ku eshte Turi tani?

  Reply to this comment
 35. Loocke June 24, 01:32

  Dielli rrotullohet me x shpejtesi ne minute, nje elefant pjerdh me nje nxitim 2-3 m/s². Gjeni vendndodhjen e Turi-t.
  Ti jap alternativat, po eshte shume e thjeshte.
  A) @n’t arushes
  B) çik me andej
  C) ne klase per vjeshte
  D) @n’t arushes, çik me andej
  E) Bash edhe andej & kendej

  Reply to this comment
 36. antifashisti June 24, 05:11

  Apologjia e zonjes Mimoza, per produktin e punes se saj dhe reagimi i saj ndaj maturanteve, specialisteve e publikut kritikues, me detyrojne qe modestisht te shpreh opinionin tim si vijon:
  1) Shkrimi i saj, ndonse i vonuar, tregon se nuk ka kuptuar kritiken dhe shkallen e dobesise se punes se saj si bashkeautore e testit. Ka shume emocion, mllef e vetmburje ne tekstin e saj, qe tregon qarte cektesi dhe paaftesi per punen e ngarkuar.
  2) Me vjen keq qe nderkohe i ka munguar keshillimi shoqeror i njerezve e kolegeve te aferm lidhur me pranimin e kritikes, qofte edhe per formen e reagimit. Kjo bie ne sy edhe ne komentet para e pas ketij shkrimi, qe ne shumice kritikojne e vleresojne drejt punen e saj per testin me gabime shumeplanshe.
  3) Referuar komentuesit Biometri : Me ka bere pershtypje dhe nuk jam dakord me mbrojtjen politizuese qe i ka bere zonjes autore, zotni Viktor Malaj, qe eshte nje nga analistet me te mire te DITES.

  Reply to this comment
 37. Naile mira June 24, 08:37

  Harxhova 10 min per ta lexuar te teren dhe kuptova se e keni shpenzuar kot faqen e internetit. Mos na lodhni me keto lloj qaramanesh qe flasin me citate nga Rozafa te ai athinjoti. Turi ishte mediokritet o zonje. Ketu mbyllet muhabeti. Pse u be, si shkoi puna deri aty? Per keto bej nje studim, lidhe me beze te kuqe, e shif mos merr ndonje master. Mos harxho kohen tone

  Reply to this comment
 38. Bardhi June 24, 09:28

  Paratë fitohen nga virtyti ?!!.
  Mimoza duhet të jetë mashkull se në frazën e fundit shkruan ” Më në fund, do të marr frymë i qetë se e çlirova të vërtetën.” Artikull Copy and Past ashtu si pyetjet.

  Reply to this comment
 39. anticensurë25642654 June 24, 10:35

  shkrim shumë shumë i gjatë,që nuk arrita ta lexoja deri në fund,sepse nuk pash asnjë përgjigje për atë që duhej të “mos heshte” zonja e nderuar!mora një gjysëm fjalie nga ajo që lexova”cili ngriti “sëpatën e ndryshkur” për t’i prerë kokën asaj krijese delikate, që prej vitesh priste të ngrihej në këmbë,”!!
  nuk e di se si e ka menduar zonja,o sa të drejtë ka ajo që një ditë të bukur,vere,një ditë me shi,dimri,të fusë në përdorimnjë metodë të caktuar në një shtet të tërë!!
  në botë,dhe atje ku e ka kopjuar ose ka marrë shëmbullin zonja,para se të fusin një metodë të re!?
  bëjnë një studim më parë!pasi të jetë aprvuar studimi fillon testimi!pasi të jetë testuar në pika të ndryshme!?fillon testimi në tërë teritorin administrativ!pasi të jetë testuar për disa vjet rresht,të jenë bërë analizat pas çdo lloj testimi dhe të kenë dalë pozitive!?
  atëherë fillon zbatimi i programit të ri!!
  tek ne nuk ndodh kështu!!tek ne i ngrihet hajdari a dafllakja dikujt!?
  e vihet në zbatiom metoda e leshit a e preshit!!
  ti moj zonjë mund të kesh të drejtë 1mln përqind,por nuk ke vepruar në rrugën e duheur sepse shteti ynë vepron si i do bytha,kur i do bytha pa pyetur askënd!!
  çdo i çmëndur që kemi në drejtim,del me idietë e tij që duhen zbatuar menjëherë se ndryshe i harrojnë!!del i çmënduri i viçidollit e do me na i bo shqipërinë në boronicland,ose boronicstan,vjen ky gjaku i prishur zogollian e do me na i kthy shqipërinë në shahland a shahstan!!
  moj zonjë nuk mjafton vetëm qëllimi i mirë për të pasur sukses,nuk mjafton vetëm qëllimi i mirë për të pasur të drejtë!!

  Reply to this comment
 40. shkelzen Haxhia June 24, 10:37

  e cfare normash ke thyer ti moj injorante. Ti ke perkthyer ne menyre shabllone nga gjuha e huaj pa e njohur fare specifiken e shkollave tona. Na cave veshet me nje turi,turi… Nuk e dime se c’te re ka ketu??

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 June 24, 12:27

   zeno,lene motrën se ka bo hartim!!
   nuk jep asnjë arsye se përse është vendosur të bëhet dhe përse është vendosur pa u provuar,pa u studiuar!!
   shtet leshi o lal!!
   në shtet normal fillon çdo gjë gradualisht!!
   më kujtohet kur jetoja në zvicër,ishin fillimet e propozimeve për ndalimin e duhanit në vëndet publike!!
   filluan të lajmëronin se do ndalohej në trena,u ndalua,filluan të flisnin,zyrtarisht se do të fillohej të ndalohej nëpër restorante e bare!u dhanë mundësitë për të ndërtuar zona të veçanta për duhan tmuesit,e vunë në zbatim,gjat kësaj kohe u lejuan bare të veçanta ku mund të tymosej,por me një ajrosje shumë të fuqishme!!të gjithë këto faza nuk ndodhën me një urdhër,por nga faza në fazë kalonin vite të tëra,gati 3-4 vjet për fazë!!pra nga ndalimi në trena deri në atë të restoranteve e bareve kaluan gati 10 vjet!!njerzit u mësuan,nuk pati ankesa,nuk pati probleme!bile shumica,përfshi dhe pjesën më të madhe të duhanxhijve,ishin të kënaqur me ndalimin e duhanit!këta të fundit dilnin jasht ose shkonin në zonë e duhanit, shpejt tymosnin një dhe këtheheshin në ajër të pastër!
   këtu!?
   i ngrihet hajdari dikujt dhe o burra se mos harrojmë nesër!e vënë në zbatim!
   një gjë që as vetë nuk e dinë se çështë!!

   Reply to this comment
 41. dhe filloj perseri Censura ee bordellos Dita !!!!!!!!!!!! June 24, 12:15

  perse bllokoni Debatin kur gjithcka eshte brenda Regullores tuaj ,

  te cilen ju vazhdoni ta thyeni vet ,si medie e moderator

  te papergjegjshem ?

  Un s’arrij te kuptoj dot se , c’do te thote kjo sjelle ordinere si me qen diku ne xhunglat e Afrikes ?

  Dhe cfar arrihet me te tilla censurime idiote ?

  Si nuk ju pershtatet njiher ksaj Bote mor (………….)

  Censura eshte si njoranca qe mbyll sy e veshe para

  gjithckaje te qytetruar duke o mbrojtur nga zhvillimi njerezore .

  Apo kemi te bejme me ndoji Moderatore alla 300 hahah
  te mjeret ju sa poshte keni rene

  Reply to this comment
 42. PNL 1-1 June 24, 13:33

  E falenderoj shumë zysh mozen që me ngeli ne klas (viti 2002-2003 PNL) me beri te kuptoj se shkolla nuk ishte zgjedhja e duhur! Po te mos e kisha lene shkollen sot do punoja ne call center! Meqe rra llafi tani po e kuptoj pse paskam ngel ne klase. Zysh moza e paska luftuar me veten gjith kto vite.

  Reply to this comment
 43. Messerschmitt June 24, 15:18

  Jeni lodh kot njerez !!!
  Schqiperia ka kohe qe ni ka dhe do te kalojne kohe der sa te kete nje sstem arsimor te devotshem pik

  Reply to this comment
 44. Fillestari June 24, 23:03

  Me gjithë respektin për Mimozën, të cilën kam patur fatin ta njoh personalisht dhe që po personalisht për të kam opinion shumë pozitiv, kjo nuk është menyra sesi njeriut u përgjigjet kritikave.
  Duke dashur të vrasë argumentin kritikues pa e adresuar atë në mënyrë logjike, mësuesja e nderuar kryen një mëkat të madh intelektual. Ajo këtu nuk jep argumenta por ofron veç pasione. Jo logjikë por ide abstrakte pagabueshmerie dhe presupozim për superioritet moral dhe intelektual, dëshirë për të asgjësuar argumentin e tjetrit duke e etiketuar si sulm të paprinciptë dhe injorant.
  Përse ky pasazh fatkeq i Turit mbi varkë është domethënës për formimin letrar të nxënësve, kjo edhe per mua është vështirë të kuptohet. Dhe si një mik e dashamirës i vetë-deklaruar, kam plotësisht të drejtë ti vë pikëpyetje.
  Zonja e nderuar është pa dyshim një mësuese kurajoze e pasionante që ka dashur të fusë elementë të rinj në pyetje dhe program. Por ajo që po vihet në dyshim është rezultati, jo dëshira e mirë. Jo të gjitha kritikat janë sulme dashakëqija, shumë prej tyre janë të paktën logjikisht, të justifikuara.
  Nganjëherë ndjesa është fjala më e vështirë në fjalorin e gjuhës tone prej shqiptari …
  Hajde, prapë le të mos e gjykojmë mësuese Mozën tepër ashpër, as për një gabim teze (deri në një argument të kundërt kjo puna e Turit duket ca budallëk) apo për sedrën Shqiptare të përgjigjes së saj… Kur thoshte Krishti, gurin e parë ta hedhë ai që është pa mëkat…

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 June 25, 10:30

   fillestari
   plotësisht të drejtë
   “Duke dashur të vrasë argumentin kritikues pa e adresuar atë në mënyrë logjike, mësuesja e nderuar kryen një mëkat të madh intelektual. Ajo këtu nuk jep argumenta por ofron veç pasione.”
   asnjë fjalë se përse ka vendosu të fusë një variant të ri në arsimin shqiptar,asnjë fjalë për mbështetje studimore,asnjë fjalë për konsultim me profesionistë të tjerë të arsimit,dhe vetëm e vetëm “ironi”prfane!
   si fillim
   dhe më pas atë që e kemi pothuajse të gjithë ne shqipot
   “Nganjëherë ndjesa është fjala më e vështirë në fjalorin e gjuhës tone prej shqiptari …”!
   shqipatri,pra ne nuku kërkojmë falje sepse asnjëhërë,pothuajse,nuk e kuptojmë se e kemi gabim!!
   edhe kur mendojmë se teza jonë nuk ka më themele,përpiqemi ti vendosim paterica për ta mbajtur në këmbë,dhe shpesh këto paterica janë aq të dobëta,pasion,ironi,përbuzje,sa nuk mbajnë dot vetveten në këmbë!e jo më ndërtesën tonë pa themele!!

   Reply to this comment
 45. !!! June 25, 10:55

  …..
  cilen Shqipe ?

  ate te halese qe je ti ?
  un s’tentoj ti jape mend asnji idioti aty
  e as ti dhjes ne Koke asnji Sharlatani si ty

  un komentoj duke rrespektuar Temen dhe Realitetin ,
  ti kerkon t’me bosh Gojore mua ?

  Komento temen e qendrom larg mua Tru me Side !

  Reply to this comment
 46. Maturanti June 25, 19:31

  S’ke faj ti. Fajin e kanë ata që të vunë ty të bësh testin. Në gjithë këtë hartim të gjatë nuk e gjete kurajën të kërkosh falje.

  Reply to this comment
 47. Nqs do me duhej te isha Realist me Textin jo Personin qe formuloj ate do thoshja; June 26, 10:43

  Eshte me shume se Skandaloze ,qe sot ne kte shekull ,

  mos te dish te formulosh si institucion Minisitri ,

  nji Text i cili ,(sipas meje ) duhet te ket e thelb rritjen e vleres ne shoqeri , pra te stimuloje Vlerat ,
  ti hapi nji tjeter Horizont te rrinjve nxenesit duke i nxjerr
  nga marrezia e ktyre 30-vjiteve injioranc e lajthitje ,

  nji Text marre si kontektst nga Realiteti i jetes shqiptare ,
  qe reflekton drite ,jo lajthitje trush .

  Kohe keni bolle edhe per banalitete ne ate Boten tuaj

  te dal nga cdo shine e njerzimit .Por me e keqja eshte,

  se Idiotesia

  Lajthitja ,

  Mediokriteti gjejn mbeshtetje aty ,konceptohet nga
  gjithe ata,qe i mungon arsyeja e llogjika e te kuptuarit
  dhe vleresuarit te gjerave ne ate shoqeri ,prandaj edhe ky degradim ,
  qe asnji spo i thote Stop !

  Hiqni dore se referuari asaj qe s’jeni teafte ta kuptoni
  dhe asaj qe s’ka kuptim per kohet qe jetojme # nuk do dilni dot kurr nga marrezia qe ju ka mberthyer trut

  Shpetoi Femijet nga kjo semundje ,
  marrezi !

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim