Po ti qenke komplet palaço, o Kozma (Replikë)

Nga ARBEN DUKA May 8, 2013 13:58

Po ti qenke komplet palaço, o Kozma (Replikë)

E çuditshme letra jote tek “Panorama” në adresë time. Po përse të më vijë turp mua, o palaço burrë. Që u putha me Berishën, që këndova për Berishën, që mora lekë nga Berisha?! Këto i ke bërë ti të gjitha. Të gjithë u tallën siç dhe e meriton e asnjë s’të mburri.

 

Me ligj përgjigjen për mua duhet ta shkruaje këtu në gazetën “DITA”, dhe jo tek “Panorama” (nuk di se cili legen ta ka shkruar, se ti dhe emrin tënd e fillon me të vogël kur e shkruan; më saktë nuk di ta shkruash dhe ta lexosh shqipen).

 

U tregove i pa karakter, siç je në të vërtetë. Erdhe këtu ku rri unë dhe me lot në sy m’u lute të hiqja shkrimin tim dhe 186 komentet kundër teje nga “Facebook”-u dhe unë t’i hoqa. Po turpin dhe llumin që të ka mbuluar nuk ta heq dot. Do ta aktivizoj sërish atë faqe.

 

Nuk e kam fare problem pse nuk më ftove ti në darkën e turpit. Po ty të mungon mirënjohja për çdo krah që të ka ndihmuar. Mbase të kanë mbetur në menu mesazhet pa fund që më ke nisur që unë të përgënjeshtroja çfarë kisha shkruar.  Ja një pjesë mesazhi: “Ti o Ben Duka je miku im më i afërt dhe më i vjetër. Po ti më njeh mirë mua. Vajta, këndova, mora ca lekë dhe kaq. Po unë jam i kuq o Beni dhe i kuq do vdes” etj, etj. Nuk dua të t’i them sot të gjitha se kam shtatë mesazhe nga ty që të nxjerrin siç je bërë në të vërtetë: një matrapaz ordiner pazaresh.

 

Jemi shumë larg njëri-tjetrit. Ti je një individ butaforik pa shtyllë kurrizore e unë kam një karakter të çeliktë dhe jam pa një njollë. Për ç’interes financiar më flet, o idiot?! Nga do t’i merrja unë paratë po të të nxija ty më keq seç je nxirë?!

 

Që në fillim letrën e hap me injorancë universale, se “unë nuk do ta pranoja ftesën për darkën tënde të turpit se ajo do të më vinte nga një bandë kriminale”. Me pak fjalë e njeh llumin dhe halenë ku je futur! Mua më vjen vërtet turp, po për turpet e tua. Se mua s’më rezulton që të kem bërë ndonjë turp, ti po!

 

Dje më ke çuar dhe mesazhin e fundit që t’i thoshja Meros së TEMËS që ta hiqte shkrimin dhe komentet nga faqet e tij online, medemek të të pastroja komplet pisllëkun në internet, dhe ti të më nisje sot këtë përgjigje të mjerë, të gatuar nga një qorr tjetër në gazetën “Panorama”.

 

Ti e ke marrë vulën e turpit në lule të ballit dhe me të në ballë do vdesësh kur të të vijë koha. Dhe mos abuzo me atë fatkeqësinë familjare. Thjesht të kujtova shkakun e asaj tragjedie: është ai që puthe ti 16 herë dhe i këndove këngën.

 

Po unë do të bëj atë që s’të ka bërë perëndia, Kozma karagjozi: do të ndaloj me Vendim Gjykate që ti të mos kesh më në repertor asnjë gërmë nga krijimtaria ime. Dhe do ta bëj vërtetë. Mbas kësaj në repertorin tënd do të mbetet vetëm kënga që këndove në Lumas: “O Sali t’u bëfsha ferrë, merr pushtetin dhe një herë” etj. Dhe ti do mbetesh pa asnjë këngë, ose me pesë këngë, se unë kam dhe 2950 të tjera.

 

Me pak fjalë ti je njeriu që bëhesh baltë dhe lëkurë ndaj kujtdo që të jep një vend pune, e ndërron lëkurën si kameleoni. Në fund, edhe një herë mund të të them se s’mund të më vijë mua turp për turpet e tua. I ke hapur vetes një telash të madh se unë di dhe kam shumë për ty, o Kome pabesia. Unë jam i panjollë dhe gjithnjë nga ana e popullit, ndërsa ti je nga ana që bie shi. Një individ pa dinjitet, pa personalitet, një palaço me pak fjalë. Pres përgjigjen tënde sa më parë. Sot vetëm të kam gërvishur. Prapë pa respekt të shkruan ish-miku yt Arben Duka.

p.s. Mos guxo më të më marrësh mua në telefon se je krejt i pabesë, krokodil hesapi. Ti je bythëlëpirës dhe këtu do jemi kur t’i lëpish prapë bythën atij që do marrë pushtetin. Ti nuk e ke problem këtë, ke kohë që e ke kthyer në mënyrë jetese; ti dhe ai “ustai” i “Panoramës” që të ka katranosur letrën kundra meje. Kaq sa për sot, por do shkruaj shumë për ty dhe sojin tend.

ARBEN DUKA

 

Një nga mesazhet që Kozma Dushi i ka shkruar Arben Dukës, pasi ky i fundit i shkruajti një letër publike ku e pyeste si ka mundësi që ke shkuar në mitingun e Berishës në Lumas:

 

“Arben Duka, si të kam? Të kam mik të vjetër dhe do të të kem gjithë jetën. Dua të them, shkova dhe mora ca lekë. Ti më njeh shumë mirë mua, o Beni, kam 3 vjet pa punë. Po pleqtë e moçëm kanë thënë se kali mis nuk shitet me një të penguar. Ti e di mirë këtë thënie të vjetër, po unë nuk pengohem kollaj, ti më njeh mirë. Sa për titullin që mora, e meritoja më parë, ashtu si e kanë marrë edhe kolegët e mi dhe ta gëzojnë. U jam mirënjohës atyre që kontribuan për mua. Më i poshtër në botë është mosmirënjohësi. Ben Duka, je miku im më i vjetër dhe shoku më i mirë që kam. Ti vazhdo shkruaj për mua, unë nuk mërzitem kurrë me ty dhe kurrë nuk dua të të humbas, mos e harro këtë. Unë i kuq jam dhe ashtu do t’i mbyll sytë o miku im në këtë jetë.

Arben, të kam marrë në tel. po më dilte i fikkur disa herë. Ishe i ftuari i nderit për mua në Berat kur unë të merrja titullin. Nuk e di, Beni, pastaj u mora me organizimin dhe harrova pastaj. Nga Dhimitri, vëllai im, ke shumë të fala. Me konsideratën më të lartë, Kozma Dushi”.

 

 

 

Letra e Kozma Dushit botuar dje në PANORAMA:

 

Turp per ty Arben Duka… Me keqardhje mora dijeni për letrën tënde të hapur në DITA dhe nuk mund të mos përgjigjem. Më akuzon se ti duhet të ishe i ftuari kryesor, duke më kujtuar me të drejtë bashkëpunimet tona profesionale. Më lind natyrshëm një pyetje: Çfarë kuptimi do të kishte ftesa dërguar dikujt, kur i ftuari do e konsideronte ftuesin anëtar të një bande kriminale?!

Më akuzon se kam tradhtuar ata që më kanë mbajtur në punë. Nëse ti sinqerisht mendon se KOZMA DUSHI gjatë gjithë jetës së tij profesionale ka fituar qoftë edhe 1 lek, vend pune, apo çfarëdolloj sadisfaksioni tjetër profesional pa djersën e ballit, atëherë jam unë ai që të them: TURP!

Me një mungesë sensibiliteti që nuk ta njihja, më ke përmendur duke e politizuar paturpshmërisht një tragjedi familjare që më ka lënduar shumë. Mos do të bindësh publikun se ajo tragjedi të ka lënduar më shumë ty sesa familjen time?!

Por më duhet t’i njoh vetes një defekt karakterial: çiltërsinë, të qenët KOZMA DUSHI gjithmonë, me këdo, pa u kujdesur ndoshta sa duhet për pasojat, të cilat i kam paguar dhe vazhdoj t’i paguaj. Nuk shqetësohem. Ajo që më shqetëson është sjellja jote, që e ngre veten në piedestalin e perfeksionit dhe duket sikur po i shkruan armikut të një jete.

Ajo që më shqetëson, është fakti se urimet m’i bëre privatisht, ndërsa sulmin publikisht. Nuk e kam të lehtë të refuzoj idenë se pas kësaj iniciative me arsye pseudomorale, në të vërtetë fshihen arsye të forta materiale. Do të vazhdoj ta refuzoj këtë ide. Derisa të mundem…”

 

 

 

Letra e Arben Dukës botuar disa ditë më parë DITA:

 

Kozma! Njeriu ka kohë gjithmonë të turpërohet dhe ti u turpërove në prag të pleqërisë. Të urova për titullin, po kur lexova gazetat për bëmat e tua, u bëra shumë pishman, ndaj po të them se nuk e ke më urimin tim, se nuk e meriton. Nuk e di për sa je shitur, por jam shumë i pikëlluar për ty. Më thanë se e bëre të madhe dhe ceremoninë e titullit që të dha Saliu. Po ti që ditën e parë që e drodhe ke seleksionuar dhe emrat që do të kishe në ceremoni. Unë duhet të isha kryesori, mbasi fjala vjen nga 50 këngë që ke ti në repertor, 45 t’i kam shkruar unë. Kjo nuk të falet dhe s’kam si të ta fal. Atë titull që të dhanë sot, e meriton. Unë e kam merituar shumë kohë më përpara, po s’e kam kërkuar dhe nuk e kërkoj. Ti e politizove këtë punë Kome, ndaj dhe e zhvlerësove plotësisht veten dhe titullin. Unë e di mirë se ç’mendime ke pasur ti për Berishën dhe PD-në, ndaj u skandalizova nga ato që lexova në gazetë se në TV nuk të pashë, mbasi nuk i ndjek lajmet me Berishë dhe me Sali!

Ti ke pasur një urrejtje patologjike, Kozma, për faktin se në vitin 1997 të është vrarë kunata (nusja e vëllait) nga një plumb qorr. Ndaj mendoj se dhe ti ke hyrë qorrazi në atë bandë vrasësish, që vranë dhe pas 97-s. Ti thua se LSI-ja të mbajti vetëm një muaj në punë, po kjo s’është e vërtetë dhe ti e di mirë. Kam përshtypjen se punon akoma në Bashkinë e Tiranës në drejtorinë që i kanë lënë Luan Zhegut, po ai nuk ka bërë ndonjë thirrje pro pushtetit, pikërisht tani që popullit i ka vajtur thika në palcë. Të gjithë kemi probleme ekonomike, por nuk mund ta nximë faqen karshi shumicës së popullit që na do dhe na mbështet moralisht. Ke tradhtuar veten o Kozma, askënd tjetër dhe kjo është tradhtia më e keqe. Po mundohem të të shkruaj me qetësi, po nuk mundem dot të mos të them: “Të të vijë turp nga vetja!” Me dhimbje, por pa respekt! Arben Duka

 

 

****

Intervista e Dushit një ditë pasi këndoi për Berishën në mitingun me banorët e Lumasit

 

Kozma Dushi: Vota ime për PD-në që më dha titullin; LSI-ja vetëm një muaj më mbajti në punë

 

Kozma Dushi ka dhënë një intervistë për të përditshmen Panorama. Ai, kështu thotë, ka qenë me LSI-në deri në këtë moment, por po e ndërron atë me PD-në, ngaqë kjo e fundit e ka ndihmuar të marrë titullin “Mjeshtër i madh i punës”, ndërsa LSI-ja i dha një punë, dhe pastaj e hoqi pas një muaji nga ajo punë. Ja intervista e plotë e marrë nga Panorama online:

 

Ju keni qenë sot në takimin e Kryeministrit Berisha në Lumas të Beratit. Përse i jeni bashkuar PD-së, ndërkohë që ju deri tani keni qenë mbështetës i LSI-së?

 

Patjetër që do shkoja, pasi njeriu duhet të jetë mirënjohës. Unë mora titullin “Mjeshtër i madh i punës”. Kam kënduar një jetë të tërë në skenë dhe asnjëri s’ma ka dhënë. Është tjetër gjë që e meritoja, por ama u vlerësova, dhe unë mendoj se njeriu duhet të jetë mirënjohës në jetë.

 

Kush jua ka akorduar titullin?

 

Nesër do të zhvillohet ceremonia ku do të marrë pjesë edhe Presidenti, në Pallatin e Kulturës. Do të jenë gjithashtu edhe miqtë dhe kolegët e mi. Titullin ma ka dhënë Ministria e Kulturës, siç janë rregullat dhe ligjet. U mblodhën personalitetet e vendit, kanë dërguar propozimin te Ministria e Kulturës, dhe kjo e fundit te Presidenti.

 

Me daljen tuaj në krah të Kryeministrit, jeni larguar përfundimisht nga Lëvizja Socialiste për Integrim?

 

Po çfarë LSI-je? Unë LSI-në kam shekuj që e kam lënë. Lëvizja Socialiste për Integrim mua më futi një muaj në punë dhe më hoqi të nesërmen. Ç’punë kam unë me ata?

 

Sot keni qenë i ftuar nga deputeti, apo jeni dërguar nga Ministria?

 

Jo, jo. Sot kam qenë me mikun tim, deputetin e zonës. Lefterin e kam shumë mik, jo sot, por kam 10-15 vjet.

 

Për aktivitetin sot jeni paguar, apo e keni bërë si përkrahës i PD-së?

Çfarë rëndësie ka? Nuk ka nevojë pagesa. Nuk është leku gjithçka, kartë është ajo. Unë e kam mik Lefterin dhe vajta për shoqëri.

 

Më 23 qershor do të votosh për Partinë Demokratike?

Nuk bëhet fjalë.

Nga ARBEN DUKA May 8, 2013 13:58
Komento

88 Komente

 1. Horri i Bulevardit May 1, 23:08

  Arben Duka perfundimisht, je Nje njri i mdh me shume dinjitet.
  Respektet e mija poeti yne migjenian.

  Reply to this comment
  • Seksologu i Porto-kaqise May 7, 19:21

   Nje kengetar me ze te madh,qe e ka patun shtepin jo larg qytetit studenti.
   Ne mos gaboj ka 2 djem.
   Eshte burre frikacak dhe imoral ,qe te shoqen e dergonte ne Berat dhe sillte ne shtepi zoçka te trembura,studente fshatare,fanse te tij qe i mashtronte me premtime boshe
   Mos ma ngacmo Arben Duken se kam me ti nxjerr te gjith te palarat ne gazet.
   Palo burre.
   Ne vend qe te ulesh koken se ke henger turpin me buke na ben ketu si kapadai.
   Pfui…Tamam mistrec-kastravec

   Reply to this comment
  • feniks May 7, 20:49

   Me siguri kjo leter,gjoja e Kozma Dushit nuk eshte shkruar nga ai,por nga nje dore e stervitur,qe shkruan ato,qe lexon bukurania Erla,apo …!!!
   Kozma Dushi:Je turperuar perfundimisht me Beratin!!!
   E shite veten per 5 leke,o DALLKAUK!!!

   Reply to this comment
  • Horri i Bulevardit May 7, 21:32

   O Horri po me zor e gjeta kete nick, pse ma vjedh, jam ne nje mendje me ty ne cfare shkruan, por bej nje ndryshim te vogel qe te dallohemi o derebardhe.

   Reply to this comment
  • Devolliu May 8, 05:50

   Kozi, një budalla e gjysmë.

   Reply to this comment
   • templari_antishpellar May 10, 20:46

    Nese dikush ka shitur gjokse dhe kofshe per tu ngjitur ne PD, ti Kozi je akoma me keq sot, besoj e kupton dhe vete kete.

    Po ti je nga ata dallkauket qe ngjiten tek anija qe po fundoset me duket.

    Reply to this comment
  • batakci May 14, 00:14

   O BEN DUKA PSE KAPESH ME KOZMA DUSHIN…SECILI BEN CTE DOJE. CFAJ KA AI QE MERR CA PARA NGA KY PUSHTET I POSHTER…KU JA DI TI HALLET TJETRIT…PAK TURP DUHET TE TE VIJE NGA MENYRA SE SI I JE SULUR KOZMA DUSHIT…

   Reply to this comment
  • pilogllava May 14, 15:56

   z. arben me vjen shume turp qe merresh me te tille legena te tille ka dhe do te kete kjo toke .mjere neve …..

   Reply to this comment
 2. kadeti bigler May 1, 23:32

  Vdiq edhe kozmai jo fizikisht por menderisht u genjye per nje kocke qe i hodhi saliu nuk ka faj i varferi se nuk ja prishte dot lefter maliqit na more me qaf ore shen kozmai i beratit pa voten tende opozita do humbasi

  Reply to this comment
  • berat tirana May 2, 15:10

   kozma dushi eshte nje njeri qe gjithe jeten e tij e ka shtyre me servilizma dhe perulesi. Keshtu e ka nisur karieren e tij , deri sa erdhi ne tirane. Si kengetar eshte 0 .Nese ju kujtohet nje kamera e fshehte me te , ka qene nje poshterim i jashtzakonshem, por regjizori ja ka gjetur dhe ja ka pershtatur sipas kokes festen. Qenka shume i dhene pas lekut dhe interesit nga paraqitje e jashteme te jep pershtypjen se ka zemer shume te keqe. Berisha dhe PD nuk ka nevoje per njerez te tille aq me teper LSI apo ndonje subjekt tjeter. Nga ky individ nuk mund te perfitosh as elektorat dhe as reputacion. Kur thote se do votoje per PD , nuk eshte e vertete . Ka nevoje te jete ne pune dhe thote keshtu. Kur te vije koha per zgjedhje do te kaloje patjeter ne anen tjeter. Turp per te dhe familjen e tij.

   Reply to this comment
 3. iliri May 1, 23:40

  Banda qe i vrau kunaten Kozma Dushit erdhi ne pushtet me 1997 dhe po kerkon te rivije me 2013.A e kupton autogolin Agron Duka

  Reply to this comment
  • mizerje May 2, 08:38

   O ilir po pse je koqe a derzi… ju jeni ber si ata kalamajt 5 vjec qe per cdo gabim qe bejn thone; E beri ky tjetri… Shteti ka nje drejtues mor bir. Ai esht pergjegjes qe mos vriten njerez, qe te kete rend e siguri, te kete arsim e shendetesi. Ky pergjegjes ne 97 quhej Sali Berisha or Ilir djali. Per cfare e kemi ne krye more Ilir? Per cfar e paguajm? Per te luftuar krimin dhe bandat apo per te luftuar opozitat dhe opozitaret? Aman o Ilir se me keto koncepte vucidolase per punet e shtetit keni kaq vite qe na cani bythen. Ikni o njerez ne htepi se populli nuk ju do. Nuk ju ka dashur kurre se jeni te ligj. Nuk e kuptoni dot kaq gje xhanem?

   Reply to this comment
  • xha Jaho May 2, 08:39

   Iliri quhet Arben poeti te keqen vllai. Agroni eht tjeter. He tu befsha mos u nxito kur shkruan, mendohu njeher, numero deri ne 10 pastaj zbraze. Trim i xha Jahos

   Reply to this comment
 4. Dhori May 2, 00:11

  Kozi ze mire e mendje lehte ka qene gjithe jeten.
  Ne deklaraten e tij thote sheshit se eshte shitur per nje titull. Kjo me kujtoi ate kohe kur koleget, qe ia dinin deshiren naive per t’u “perjetesuar” ne nje bust, e ngrine ne allci atje ne magazinen kur derdheshin statujat e brocit. Qeshen mileti ne ate kohe, por u eshte perzier kur e pane te hidhte parulla per Sali kriminelin.
  Turp Kozma!

  Reply to this comment
 5. nirvana May 2, 00:14

  E qelbe Komi, e qelbe !
  Mbaje qelbin se e meriton …
  Do biesh ere gjithe jeten !

  Reply to this comment
 6. Argita May 2, 00:21

  Ti kozma gjithemone sahan lepires ke qene, ti nuk e meriton te Jesh beratas ,po vota jote nuk na duhet , ti je nga KALAJA .historia thot qe ne kalane e beratit u tradhetua .skenderbeu ,mer shembull nga vellai yt dhimitri qe Eshte teper serioze

  Reply to this comment
 7. BAY ARE Ca. May 2, 01:00

  Ore Kozi, o babush, mire qe nuk shikon, por edhe qenke letuar, or t’u befsha. Nga LSI ike se te hoqi nga puna, te Sali rrumpalla shkon e bertet, se ti ke kohe qe nuk kendon e s’ka kush te ndegjoje. Kete e bere pa lek per hater te Lefterit, je kontrapedal, iken se nuk te dhane lek shkon se nuk te dhane lek nuk eshte leku gjithshka, Kovi. Ne parti anetaresohesh e i vete prapa per bindje e jo per perfitime, aq me shume qe zotnise tuaj i eshte vrare edhe kunata. Oman Kovi me pac uraten, shiko (ku shikon ti) se mos hash ndonje plumb qorrse kohe te trazuara po kolojme, me tipin qe i kendonit tallavi dhe gajaset miletini: O Sali na u bere FERRE , Dorzoje pushtetin kete here, Se me vete ke edhe gjembashin Lefter. Aman o Kozi na lajmero, kur te vij ai krimineli andej nga Berati, se ti vete rri te stadiumi Dinano, 300 m. larg e ke dhe e takon, mos harro te kam rixha, te gajesemi, se para per thiatro e sinema nuk kemi. Amanet o Kovi.

  Reply to this comment
 8. anonim May 2, 01:02

  Po nje per Zaloshnjen kur do ta shkruash?

  Reply to this comment
 9. TOTILA NUMERO UNO,,NUMBER ONE !! - i vertete May 2, 02:05

  Mistrec berati ! por nga ata me tipiket ,ata me klasiket .thjesht legen materniteti per placenta ,alias ,per SHURDHJESA !!

  Reply to this comment
 10. Fatos sal meta May 2, 02:28

  Ik or plehere,or servil i m.tit,o i pa fytyre o kozma

  Reply to this comment
 11. berti May 2, 06:29

  kush jeni ju zoti Duka qe i tregoni turpin shume kujt?Fieri te njeh per nje pijanec ordiner.

  Reply to this comment
  • TAREK May 3, 11:16

   Berti, njeriu vleresohet per veprimtarine e tij ne kompleks. Shoqeria e don ose e mohon per ate qe ai ben per shoqerine.Ndonje cen shoqeria ia rekomandon per t’a permirsuar. TURPET E POETIT EPOPE TE DITEVE TE SOTME, TE SHPREHURA NE VARGJET E TIJ,(ARBEN DUKES), JANE TE NGAZELLYERA NGA PJESA DERMUESE E SHOQERISE.TE GJITHE DUAN TI SHPREHIN, POR GJEJNE VETEVETEN TE VARGJET E TIJ. PERSONALITETI I NJERIUT FITOHET E RESPEKTOHET KUR TEK PUNTORI,KENGETARI, INTELEKTUALI ETJ,ETJ,SHOQERIA SHEH MISHERIMIN E ATYRE ASPEKTEVE TE JETES QE I KA EDHE AJO. KALIMI NGA NJE KALE TROJE, TEK TJETRI DHE PAFYTYRSIA PER T,U SHITUR PER 5 ASPRA ESHTE ME PAK SE URREJTJE E TURP. KA TE DREJTE ARBEN DUKA.

   Reply to this comment
  • antisofist May 3, 14:32

   O Berti, mos ka pire gje poeti me paret e tua? Idiot!
   Eshte tjeter gje jeta private dhe tjeter gje ajo shoqerore o kungull i pabere.

   Reply to this comment
 12. ante May 2, 06:31

  TE LUMTE DORA ARBEN DUKA……..NJERIU QE I THOTE VETES NJERI SMUNDE TE BEHET KAMELEON………BENI PER HIR TE SE VERTETES TEK AL PAZARI I GONES KY KOMJA ME ESHTE DUKURI SI I KULLUAR MENDERISHT…..MUA ME VINTE KEQ SE MENDOJA QE ROLIN E LESHKOS KY DEREZI E BENTE NGA HALLI,POR, QE AI TE ZEVENDESONTE VELI RADEN NE POLITIKE E PD -se SDO TA BESOJA KURE ….. ME THENE TE VERTETEN E DHE NDONJE KENGETOR KUSHEDI SE CFARE NUK ESHTE……JEPI BENI JEPI……

  Reply to this comment
 13. Robespier May 2, 06:54

  Poeti yne,z.Duka ,i ka hyre nje te perpjete me keto letrat drejtuar atyre te “kampit armik” .
  Sepse,sipas kesaj logjike, i duhet t’u shkruaj leter edhe,bie fjala, Zhani Cikos apo Avni Mules!
  Madje ca me shume,i duhet te shkruaj leter per gjysmen e artisteve,poeteve,shkrimtareve dhe njerezve te artit,kolege te tij,qe jane ne “llogoren” perballe…
  Padyshim qe,kjo logjike nuk ka te beje me kohen ne te cilem jetojme ,eshte jashte saj;eshte e nje kohe te kaluar,te erret,efektet negative te se ciles po i vuajme edhe sot e kesaj dite.
  Zoti Duka i kujton kengetarit te nderuar nje fatkeqesi familjare (mese paku kjo eshte e patakt) dhe vitin 1997,dhe flet per kete si per nje te vertete historike te pranuar nga te gjithe tashme.Ne fakt, per kete vit te mbrapshte,ka dy te verteta, nje qe e ka zoti Duka dhe tjetra qe e kane koleget e tij “armiq”.
  Per vitin 1997 ka dy te verteta,nje qe e thote z.Rexhep Qosja,dhe tjetra qe e thote Z.Ismail Kadare( e dini, o shqiptare te mire, se c’mendim ka patur dhe ka gjeniu i letersise shqipe per ate vit?!).
  Gjithashtu edhe historianet jane te ndare me dysh ne trajtimin e ketij viti fatkeq,zezonen e te cilit e njohim shume, shume pak,por qe do te zbardhet me kalimin e kohes.
  Vetem imagjinoni per pak: jemi ne demokraci dhe kemi nje gjuhe te tille perjashtuese(me ne ose kunder nesh,armiq dhe tradhetare,renegate dhe kolaboracioniste) po sikur te kujtojme pak efektet e nje gjuhe te tille para pak me shume se dy dekada… te gjithe e dime qe perfundimi do te ishte plumbi apo litari…!
  Nderkohe qe ajo kohe e lige ka perenduar,ata qe e ushqyen ate me propagande jetojne ,gjallojne dhe ,per me teper, vazhdojne po me te njejten retorike qe mbush njerezit me mllef,me urrejtje. Flm per mirekuptimin.

  Reply to this comment
 14. pacienti May 2, 07:23

  Edhe qendrimi i Kozit pranohet kur artikulon hapur, thjeshte, qarte intresat e tij qe e lidhin me PD-ne dhe Berishen.Se keshtu ia don trapi ketij te ziu, mund te thoshte nje opinjonist qe ben gili-viu.Nuk ka rendesi dekorimi qe i behet Kozit nga pinjojte e tiranise qe duan sherbetore “lepe-peqe”. Nen drejtesine e marre “te plepave”, japin diploma, grada, tituj per miqesi dhe ryshfete.Por nuk mund te pranohet qendrimi i disa dhelperakeve qe kane genjyer njerezit per te marre mandate. I kane marre: ” Poshte PD!”, i kane dorezuar:”Rrofte PD!”, sepse padituria i mban keto trapa qe shkojne tek grazhdi majtas, djathtas, para, prapa.

  Reply to this comment
 15. Naimi May 2, 07:26

  Bashkohem me mendimin tend Arben. Nuk doja tu besoja syve kur pashe Kozmane ne Tv duke u lepire me Sali Berishen. Per nje cast u shtanga dhe mblodha veten.Sa turp, si katandiset keshtu njeriu.humbi gjithe ate respekt qe kishte fituar tek populli. Po c’te duhet ty mor Komi ky qendrim ?! Ti nese e quan veten artist ,u perket te gjitheve e jo Saliut.U katandise me keq se “Kam bythe te mira” Qofte larg ,por dikush me tha qe ti paske rrjedhur, mos qofte e vertete.Sido qe te jete ty nuk te justifikon c’burrerimin. Vafsh dhe ti ne ale te gomoareve !

  Reply to this comment
 16. Tallava May 2, 07:31

  Ben, mos i bjer me qafe Komit. Komi ka dy probleme te renda : e para ka varesi te madhe nga lojrat e fatit e cdo lek qe i bie ne dore perfundon ne automatet e kazinove dhe se dyti eshte pa pune artistike qe t`i siguroje pak dinjitet.
  Keshtu mos pashf as hasmin !

  Reply to this comment
 17. ivani i madh May 2, 08:03

  o plere po ti per para shite dinjitetin e nderin e thjua se karta jane ato. PO pak me lart sikur thoshe se u largove nga lsi se te futi vetem nje muaj ne pune e si qenkan karta leket.Ketej nga Korca ne i themi shekoje njehere pasaj fole dhe ty te ka pare perendia pa te ka bere cyryk nga pamja dhe mendia U vare pas koqeve te nje dashi qe po jep shpirt dhe sfiton gje vetem ato ne ti lencin dhe ato te tjeret para teje si Kaci me shoke o K…ozi

  Reply to this comment
 18. Mark uk May 2, 08:30

  Me habisin disa njers qe e mbajn vehten intelektual qe hyjn ne punet e te tjerve,deri edhe te bindjet politike.Ala nuk I harruet thashethemet qe ju ulin vlerat.Ne 97 rrebelimin e organizuen te majtit per te ardhur ne pushtet me forcen e armeve ashtu sic erdhen.Eshte idiotizem te thuash,dua pushtet me dhune kur vertet je ne pushtet.Kujtoni thirrjet e Rucit Gjinushit,Dokles,Milos,Mejdanit ne 97 me kto fjale:O DJEM RREBENI PUSHKET JA VDEKJE JE LIRI.Jan te freskta dhe populli mos mendoni se I ka harruar.

  Reply to this comment
 19. arjanita May 2, 08:46

  Edhe artistin kjo bande e katandisi te shitet per buken
  e gojes.Njerez jini vigjilente.
  Arben si gjithmone brilant.Dhe mbi te gjitha NJERI.

  Reply to this comment
 20. Baro Liçaj May 2, 08:48

  Mos i bini me qafe Komit , apo Kozit , apo Babuçit ! Ju i thoni : ” te te vije turp “! GABONI : Po te kishte turp, nuk do te turperohej ! Po te kishte cipe, do te behej pak i skuqur ! Kritika nuk i eshte drejtuar ,perse mori pjese ne pritjen e Berishes: Eshte nje e drejte e tij,por kritika i eshte bere se perse sot del me nje fytyre tjeter, neser me nje te re, pa nje fije burrerie . Pra sot te shan , neser te perkedhel. Megjithese nuk ka faj i gjori Kom: Ka nevoje per lek dhe leku Te çon edhe ne deren e hasmit ( Kjo sipas Komit ). Neser po te vije Edi Rama ne pushtet, prape Komi do te shaje Saline dhe do te kendoje per Edi Ramen : Nga njerez te tille si Kaç Islami, Asllan Dogjani, Gjov Kadelli e Kom Dushi, mos prisni te behet Shqiperia.

  Reply to this comment
 21. marko May 2, 08:52

  Arben Duka e gjykon rende dhe pa te drejte Kozma Dushin. Kur Arben Duka u radhit te shoqata per mbrojtjen e Enverit, Kozma Dushi nuk e peshtyu ne fytyre. Tani qe Arben Duka, me profesionin bejtexhi, u radhit te PS, perseri Kozma Dushi respekton zgjedhjen e Dukes. Kozmai eshte artist ne shpirt, i padjallezuar, I paster. Eshte edhe mirenjohes, nje nga virtytet kryesire qe e lartesojne njeriun. Arben Duka nuk pranon te ndryshmin, pra eshte Stalinist, nuk e pranon PD-ne si relitet politik, pra eshte enverist. Nese Kozmai do te ishte socialist, Duka nuk do te derdhte vrerin e tij te kuq kunder artistit te madh, Kozma Dushi.

  Reply to this comment
  • alba May 2, 09:43

   @ Marko Ate kohen e Enverit, populli e qan me lot, nuk ish i pasur, por ish i respektuar, nuk notonte ne para, por kishte dinjitetin. Sot populli po vuan per buken e gojes, ju keni ujkun perpara dhe shikoni gjurmet. Kozma Dushin nuk po e gjykojne rende, ai po hap proçesin e vetes. Nuk po gjykon njeri me cilen parti je, cilen bindje politike ke, njeriu po gjykon xhestin dhe reagimin e personit. Ti mund te ndryshosh bindje politike nga 1 minute ne tjtren, nuk eshte loje fatii. Nuk mund te thuash qe nuk jam me LSI- ne se me hoqi nga puna, jam me PD-ne se me dhe titull. Kur gjithçka rrotullohet rreth lekut, çdo gje ka mbaruar, nuk k ame oersonalitet dhe dinjitet, sepse ky njeri qe dredh, eshte nga ata qe te vrasin naten dhe te qajne dite. Dhe asnje nuk e do nje fat te tille..

   Reply to this comment
 22. lali May 2, 09:07

  si nuk i vjen turp kozma rrushit e quan veten dhe artist ….artist lango pler per domate

  Reply to this comment
 23. Niku May 2, 09:42

  Komi i djathte ????Me Saliun ???…..sa shume urrejtje ke derdhur duke e quajtur pseudo demokrat.(kemi pire shume here kafe bashke o Komi ),nuk te shkon hiç kjo qe bere.Nese te japin nje titull ,ta japin se e meriton or babuç,po pse pikerisht per fushate??Mos me thuaj qe nuk e kupton.Nuk e di kujt do ti gezohesh me shume ..Titullit, apo ndonje vendi pune te premtuar nese Sala fiton serisht ( nese fiton ama…).Me vjen keq qe te zgjodhen pikerisht ty
  o Komi se te kam mik te vjeter.Sa keq !!!!!

  Reply to this comment
 24. alba May 2, 09:44

  @ Marko Ate kohen e Enverit, populli e qan me lot, nuk ish i pasur, por ish i respektuar, nuk notonte ne para, por kishte dinjitetin. Sot populli po vuan per buken e gojes, ju keni ujkun perpara dhe shikoni gjurmet. Kozma Dushin nuk po e gjykojne rende, ai po hap proçesin e vetes. Nuk po gjykon njeri me cilen parti je, cilen bindje politike ke, njeriu po gjykon xhestin dhe reagimin e personit. Ti mund te ndryshosh bindje politike nga 1 minute ne tjtren, nuk eshte loje fatii. Nuk mund te thuash qe nuk jam me LSI- ne se me hoqi nga puna, jam me PD-ne se me dhe titull. Kur gjithçka rrotullohet rreth lekut, çdo gje ka mbaruar, nuk k ame oersonalitet dhe dinjitet, sepse ky njeri qe dredh, eshte nga ata qe te vrasin naten dhe te qajne dite. Dhe asnje nuk e do nje fat te tille..

  PËRGJIGJJUNI

  Reply to this comment
 25. Shen Kozmai May 2, 15:33

  Po ju o b..lepiresit e ilir metes jeni me te mire se kozmai……………………?

  Reply to this comment
 26. Zani Burimi May 2, 17:55

  Z. Duka,
  Edhe ne proze e gdhen fjalen duke te prire mendja krahas ndjenjes. e di se ç’me kujtuan keto pak fjali te gdhendura te Arben Dukes? Pikerisht ato shprehje qe thoshin njerezit kur degjonin kenget e Kozit: “Tekstet e Arben Dukes i ushqejne kenget e tij me bukurine e tyre dhe gjallerine e jetes. E di si themi ne nga Dibra: “Faqja skuqe e turpnohet kur ke gjak dhe jo kur ne vend te tij ke farmak!” – Inteligenti pauca,- thote latini i urte.
  Tungjatjeta, Arben!

  Reply to this comment
 27. Arif May 2, 20:45

  Duhet festuar. Kozi u bë “M… i madh”. I shkreti! E mori dhe ai! Tani titulli “Mjeshtër i madh i punës” është dhënë aq shumë pa kriter saqë për kësi gjërash, të përhapura jashtë logjike, ndonjë fshatar do thoshte: u përhapën si purtha më dërrasë, pra titulit “Mjeshtër i madh…” mund t’i thuhet shumë mirë e pa u gabuar: “m… i madh”. Më vjen shumë keq për ata që e kanë marrë me meritë.

  Reply to this comment
 28. Tropojani,dhenderr ne Berat May 2, 21:58

  Dakort!Kozma Dushi e pordhi!Ka turperuar per mua edhe mikun e tij me te ngusht,ish komunistin Tol Angjeliu,me te cilin ne Tirane eshte si mishi me kocken!Mesiguri Tol Angjeliu e ka bere helaq,si dhe Pavllo Shkarpa,Avram Buda…Katundari i Lapardhase,Lefqere Maliqi,dikur nismetar i nismes se rinise se Lapardhase,per shokun Enver,”ku eshte Rinia,eshte e perparuara”,e qe pushtoi Shqiperine,inicuar nga Mehmet Elezi,mesiguri i ka dhene ndonje dore parash “Babucit” Koma,nga parate e vjedhjes se tenderave te rrugeve te asfaltuara te fshatrave ( lene ne mjerim ato të qyteteve).Varferia e Kozmait,qe le parate rrugeve dhe nuk ka me novitete koncertale,eshte si e gjithe artisteve,pergjithsisht ne depresion financiar.Per kete e ka berë…Por te ben pershtypje dekorimet e Berishes dhe debilit president me keta artiste…sepse ndersa Berisha dhe debili president shajne Enverin,,dekorojne pikerisht keta qe i kendonin Enverit(Koma ka 30 kenge me tekste te Hysni Milloshit,Manol Tetës…me jehone Enverit,PPSH…gjer dhe armes se sigurimit te shtetit i ka kenduar Koma…

  Arme e Partise,
  Ti mbron atdheun e dashur,
  Armiqte ty,s’të mundin,
  Se je thellë zemrave tona,
  Arme e heshtur,
  Me grushtin e fuqishëm mbledhur,
  S’ka superfuqi te mposhti,
  Je celik i derdhur…

  Muzika Sotiraq Konci,Teksti Bardhyl Londo…
  Festivali Beratit 1987,cmimi dyte…Koma…

  Pra,keta qe dekorojne Komen,ne te vertet i bejne jehone perseri Enverit…se nuk ka si ta shpjegoje debili president kur te kaluaren e hedhin poshte,sepse ishte vrastare…Kush qendron?Lefqer Maliqi i djeshem me nismat per rinine,apo kenget per Enverin,sot si e pame,per Saline!Mendoni te kendonte Celentano per Berluskonin duke i thurur hosanara!Koma eshte ne komë,në te vertet nga leku qe edhe e lip( ketu e meshiroj)por keta qe e vleresojnë,kur gjithshka e kenduar nga Koma i perket asaj qe keta debila deklarojne se nuk e duan!…Mbetet te vleresohet edhe vet Berisha se ka shkruar vjersha per Enverin dhe tre poezi rastesisht i kam gjetur kohe me pare tek miku im poet N.Papleka qe duke qeshur mi tregoi dhe i fotokopjove:

  Sali Berisha:Poezi majakrahu-16 Tetor 1993

  Maja e Hekurave nuk asht ma e nalt se Enver Hoxha,
  As vet Shkelzeni nuk dergon ujë të pastën sa prijsi yne tek Valbona-popull,
  O kohe qe na nxore ne drite të mijvjecarit,
  Ka nje njeri gjithmon qe ben njeriun…

  Jam i lumtur që me ke berë komunist,
  Nga shpellat erresira iken prej dritës se Partise,
  Fjerza kaq afer,sa larg nuk eshtë Tirana!
  O kohë muzash qe me tupan rreh hënën,
  Mbetem besnik i diellit te Partise!…

  Unë i këndoj pishës qe edhe drite ka dhene,
  Fierzës qe ja mori driten pishës dhe ja dha Shqiperise,
  Nga nje emer jeta ime jetë merr,
  Nga shoku Enver!

  Ju them sinqerisht dhe te me fal poeti qe ja publikova vjershat e Berishës ne arkiv,por kjo me erdhi papritur se ne vend te vleresohet Berisha,vleresohet Koma!
  Avram Buda nuk do kompozoje me për Komen!Kete e di me siguri te plotë!

  Reply to this comment
 29. Fleks May 3, 12:25

  Kozma,te paska derguar leter a bere thirje bejtexhiu Duka.

  Qe di vetem te beje bejte,se nga ekonomia mer vesh aq sa marin vesh femijet e kopshteve 3 vjec.

  Po ashtudhe nga politika.

  Cdo gje e ka mire bejetxhiu Duka,Po vetem nje gje e ka pak gabim,se mban dylbite mbrapsh,

  Ja ngjesh te vetat sikur i ka bere tjeteri.

  Dhe me eforta eshte kur kenaqen lexuesbejtexhijte me bejtet ebejtexhiut.

  Si puna atyre qe dine te luajne vetem ne nje gjysme fushe sporti e me lojtare te vetem nje skuadre.

  As nuk e kane eiden cdo te thote loje me dy porta e me dy skuadra

  Reply to this comment
 30. b.kanani May 3, 12:39

  nuk me kish shkuar ne mendje kurr qe per 5 leke me shume ne pension njeriu te zhgarravitet ne kete fare feje,dhe me teper keta qe e mbajn vehten intelektual njerez publik.turp.po shiten njerzit si lopet nga njera ane ne tjetren nuk cfar tu thuash mjer populli nga cilet drejtohet dhe udhehiqet.

  Reply to this comment
 31. aqifi May 3, 14:09

  e zeme se babuçi e drodhi nga halli dhe mire beri, po ç’pati mavria qe u ngjit ne tribune e çirrej me sa ze kishte ne koke duke i thurrur lavde qoftelargut sikur kishte zbritur nga qielli vete perendia….??!!!! ti babuç fare mire mund ta gezoje titullin duke je marre kenges me nje dopio raki perpara e te beje qejfin tend… por ti e lejove veten te te perdorin, ta zeme si leter heleje, dhe kjo eshte turp i madh sepse ti artisti yne i preferuar na del pa dinjitet e na turperon edhe qytetin tone….

  Reply to this comment
 32. kadeti bigler May 3, 19:09

  Plasi ne Berat shen kozmai deklaron se sot e tutje do lepi bythen e malokut sali cna bere ore shen kozma po si spaske cip ne faqe pasi lepive bythen e enverit mir e mir vajte tek bythmadhi iskraparit nuk e beje dot more derezi se dihet qe ilir kerma eshte bythmadh dhe pastaj vete te bytha e ndyr e saliut qe nje here ne vit e lan je ber per te qare hallin por mos u merzit se ka ca nga republika e bathoristve qe te perkrahin Vafsh ne te semes ti dhe psikopati i vucidolit

  Reply to this comment
 33. marko May 4, 11:21

  Tropojan, nuk them se ne ato qe shkruan nuk ka te verteta. Por … kur shkuan te Lasgushi dhe i thane se kishte shkruar nje vjershe per partine ai kundershtoi fort. Kur ia treguan kopjen e nje kenge per partine qe e kishin marre ne pallatin e kultures ne Poradec, ai iu kthye: “Mut më këkuan … mut u dhashë”. Te gjesh fajtorin te Kozma Dushi, nje njeri i sinqerte dhe i padjallezuar si nje femije, mendoj se është gabim.

  Reply to this comment
 34. shkelqim May 4, 18:36

  Arben kam 30 vjet qe te degjoj ne kenget e tua e te lexoj ne satirat e tua. Te vleresoj, mbi te gjitha per guximin dhe forcen e vargjeve. Te uroj suksese, por te lutem miqesisht, qe lere luften e klasave. O me ne, o armik. Kjo vec ti ul vlerat. C’ke me Kozmain ? Ai beri ate qe ndjeu, e beri per mirenjohje dhe e beri hapur. Ti e shikon se c’behet ne politike, majtas e djathtas, cdo dite, hapur e me shume fshehur. Lere Kozmane ne lirine e tij per te zgjedhur.

  Reply to this comment
 35. iliriTirane May 7, 19:42

  Kozma te kam dhe komshi, por qenke nje lengaraq idjot, dbil.
  Bravo Arben DUKA je jeri me dinjitet

  Reply to this comment
 36. Le pont May 7, 20:12

  Shkoi dhe Kozma Dushi ne ate….te Kozmait…

  Reply to this comment
 37. nick May 7, 20:48

  sa ekstremista jane komunistat e PS, nuk respektojne zgjedhjen e tjetrit. ju jeni ekstrema me ish komunistet e PD’se pale ta marrin te djathtet e vertet pushtetin, ju merrni pushket si ne 97 prape. iku enveri o njerez cdo njeri eshte i lire te zgjedhi

  Reply to this comment
  • nick May 8, 11:48

   ti mik ke vjedhur nick-un tim dhe ke shkruar krejt ndryshe nga ç’mendoj une.Une mendoj se Komi e ka merituar nga publiku duartrokitjen,edhe pse vargjet mund te jene te Dukes,s’ke ç’i ben,kengetari fiton duartrokitjet dhe ai”njihet”.Ky debat mes Dukes dhe Komit nuk duhej,nuk duhet dhe nuk do duhet edhe neser.Jane njerez te artit e s’duhet te perzjejne nektarin e artit me bajgen e politikes:nese Komi e beri ate hap falls qe i sherbeu per reklame tribunes harbute te Saliut(se Komi vete nuk eshte harbut)mendoj se Duka duhet te bente sikur nuk e pa dhe degjoi.Ka plot maskarenje me ç’te merret,Komi ne krahasim me ta eshte”maskara”shume me i vogel.

   Reply to this comment
   • NICK1 May 8, 13:17

    sorry-vjedhja eshte e pa-qellimshme, emri im. un kam kohe jam larguar nga Shqipja po kur zihen e grihen per mustaqet e cecos aty te vjen per te vjelle. cdo njeri gabim ose korrekt ka mendimin dhe zgjedhjen e tij nuk mund ta pendjekesh. sduhet perndjekje pse je komunist/ballist/salist etj, nese je kunder dickaje beje ne menyre etike pa nderhyre ne jeten e tjetrit. ndershkimi me i mire eshte vota e popullit, dhe jo cfare gazetat shkrujne,

    Reply to this comment
  • nick May 8, 11:48

   ti mik ke vjedhur nick-un tim dhe ke shkruar krejt ndryshe nga ç’mendoj une.Une mendoj se Komi e ka merituar nga publiku duartrokitjen,edhe pse vargjet mund te jene te Dukes,s’ke ç’i ben,kengetari fiton duartrokitjet dhe ai”njihet”.Ky debat mes Dukes dhe Komit nuk duhej,nuk duhet dhe nuk do duhet edhe neser.Jane njerez te artit e s’duhet te perzjejne nektarin e artit me bajgen e politikes:nese Komi e beri ate hap falls qe i sherbeu per reklame tribunes harbute te Saliut(se Komi vete nuk eshte harbut)mendoj se Duka duhet te bente sikur nuk e pa dhe degjoi.Ka plot maskarenje me ç’te merret,Komi ne krahasim me ta eshte”maskara”shume me i vogel.

   Reply to this comment
 38. elio May 7, 21:01

  nashi nuk e morem vesh: e lagu apo nuk e lagu

  Reply to this comment
 39. Gava May 7, 21:08

  Avashni more njerez! Kush eshte qy Kozi ? Mos… ai , qe nuk para vakerron mire djathtas mo?PO lereni ore te shkretin se po degjovi ai tregtsri i Gazit….mund ti shpetoje donje sokak llaf, per kete Kozin, pe Berati!
  Po Kozi pe rogzi eshte bere i teri, ju dhe i madhi Arben Duka mi kerkon kellqe pe kocke.E kujt pa? KOZIT…
  Lutjuni bre tyrbes ” Memecit Dines”, qe mos i shpjeri te tera lekat qe i dha gjytyrimi i presidences, me ate titullken bre dhe qe mbase zgjidhet gjekafshe ..depudet, qe ti teperojne per te lojtur, se u krimb ne borxhe kumari …..
  Lodheni kot per Kozin…….

  Reply to this comment
 40. shqiptar May 8, 05:48

  Me ne fund me erdhi radha edhe mua,nje shqiptari nga Kosova tei them nja dy fjale qe i kam mbajtur te fshehta per 23 vjet me radh. Ne vitin e larget 1990 vjen ne Zvicer estrada profesioniste e Tiranes,ku merrnin pjese artiste e kengetar si Luan Zhegu,pastajaktoret V. Vangjeli,S. Sallaku, A. Bajki pastaj treshja e njohur e rapsodeve te Kuksit Dida,Qela,Kovaçi e shume e shume te tjere,mes tyre edhe Kozma Dushi. Emigrantet nga Kosova mbushnin sallat dhe me nje bujari te pashembullt duartrokisnim vellezerit tane artist. Kemi pasur shume takime pas shfaqjeve ,benim fotografi dhe kenaqeshim. Per shumicen e artisteve ruaj kujtimet me te mira,te cilet vinin nga nje vend ku ne e donim me shume shume se syt e ballit. Kishim informacione se ne ate kohe Shqiperia jone kishte probleme ekonomike. Tani kur kane kaluar kaq vjet e kam shume te thjeshte te reflektoje kur dihet shume mire qe atdheu yne i shenjte u sabotua nga “komunistet”e tipit R.Alia,nejse kjo eshte tjeter teme,po desha te dal aty ku edhe fillova. Pas shfaqjeve ne takoheshim me artistet e shquar dhe pasi i uronim benim muhabete te ndryshme dhe kenaqeshim. Shume her u takova dhe me Kozmain. Me shqetesonin sjelljet e tij servile gati ne nenshtrim dhe ne ato momente thoja me vete se ska gajle pasi na kenaqte me interpretimin qe bente. Mes tyre edhe sjellja e ndonje tjetri nuk me pelqente(nuk dua te permend emra)por shumica e tyre ka qene korrekte.

  Reply to this comment
 41. i May 8, 07:44

  Ore KOzma po qe ti ke qene ,je dhe do vdesesh gomar e di kete. Ti kurre nuk ke kenduar por ke pellitur.

  Reply to this comment
 42. Gim cami May 8, 14:27

  Te lumte dora Arben Duka

  Reply to this comment
 43. gimo May 8, 14:34

  Njeri eshte pijanec profesionist, kurse tjetri mban akoma pellumba si te ishte 15 vjec, o Komi a i hodhe sot ushqim pellumbave ?

  Reply to this comment
 44. nick May 8, 16:01

  O Beni,ketu mbeti lufta e partive te behet,mes teje dhe Komit?Po lerini mor burre i dheut,se nuk ka lezet

  Reply to this comment
 45. eno May 8, 16:22

  z. Duka !
  Nxjerrja e sms private qe dikush ty te degon nuk as morale dhe as legjilative , sepse i bie qe baz te llogjikes tende primitive dhe parapediale politike, njeanese qe ke ti , atehere duhet te na tregosh dhe sms te tjere kur ti ishe shoke me Dushin , ecdo artist tjeter .
  Eshte isteri dhe popolizim i remdomte qe ti merresh me nje artist sic eshte Kozma Dushi . E them kete sepse Kozmai sido qe te jete dicka ka dhene per atdheun e tij me ato kenge qe ka kenduar dhe qe ne i vershellenim sahere qe i degjonim,,, Ku rse Ti o jashqitje e gazetareskes provinciale dhe primitive cfare ke dhne per kete vend , ku eshte guricka e vogel qe ti ke vendosur per te forcuar shtypin e drejte dhe demokrat ne Shqiperi ,,
  Nuk ke lene njeri pa share sepse taka ata jane ne krahun e kundert te pikpamjeve tua politike
  Duka bota eshte portokalle , ndaj shih se i ke hipur mushkes anapodha dhe ki kujdes sepse po mbodhe sharje dhe ofendime ,ti e di shume mire se cfare do korresh dhe se gazetareska jote nuk mbaron sot .
  Prandaj z. Duka mendohu para se pena jote te leshoje melanin mbi leter dhe rimendohu se per ke personazh a portret njerezor shkruan .
  Te jesh i majte ose i djathte eshte e drejta jote .
  Te poshterosh njerezit ne baz te nje posti me kontrat qe ke eshte turp
  dhe une si nje lexues i thjeshte po te kthej mbrapsht ofendimin qe ti i ke bere z. Dushi
  TURP PER TY QE DEMIGRON NE EMER TE GAZETARIT DHE DYN HERE TURP QE MERRESH ME NJEREZ QE NUK KANE MUNDESINE TE KENE NJE DEBAT FACE – FACE ME TY
  Eno- Karaj
  Pire – Greqi

  Reply to this comment
 46. albanian eagle May 8, 17:04

  Arben je vertet njeri me zemer te madhe nivel te larte krijues.
  Niveli yt intelektual eshte ku e ku ne krahasim me Kozmain qe nuk eshte cudi qe emrin ta shkruaj me shkronje te vogel.
  Mos humb kohe me te se me duket se duke u marre me te harron ndonje shkrim kunder kryesorit (Berishes).
  Se edhe keshtu Kozi i sherben Berishes indirekt.

  Jam lindur e rritur ne zonen e myzeqese mgjse me origjine s`jam prej asaj zone.
  I njoh mire myzeqaret te cilet kane shume e shume cilesi pozitive.
  Por ka nga ata qe e meritojne ate qe thuhet qe;”Sa te mban DHALLA aq te mban LALA.” Dhe kjo i shkon per shtat Kozmait.

  PS.Te me falin myzeqaret por se kam per krahinizem.

  Reply to this comment
 47. MARKO May 8, 17:28

  Gojet e liga thone se se shpejti Berisha do te beje synet Kozma Dushin, edhe pse eshte ortodoks.

  Reply to this comment
 48. enea May 8, 18:28

  Bravo Arben Duka, qello e nxiuaja faqen ketyre hipokriteve te ndyre, ketyre njerezve pa cipe e moral, pa dinjitet, ketyre Salistave te felliqur qe po felliqin vendin tone me injorancen e tyre.

  Te lumte!!!

  Reply to this comment
 49. Ema May 8, 18:46

  I nderuar z.Duka. Gjuha me te cilen i drejtohesh Kozma Dushit eshte per te ardhur keq. Kush je ti, qe me nje te rene te lapsit fshin kete kengetar kaq te njohur? Edhe une mund te mos jem dakord me cka ka bere Komi, por ti thuash “qe je komplet palaco” ketij kengetari qe jo vetem brezi im dhe yti, por dhe me te rinjte e adhurojne kengen e tij.
  Me vjen keq, ty qe te cmojme per vargjet e bukur te qindra kengeve apo te poezive te sotme, ne poziten e nje inatciu fare te vogel, kalon ne fyerje te tilla. Dhe per cilin? Per Kozma Dushin. Boll me keto replika. Kozmain duhet ta marrim ashtu sic eshte, me te mirat e njohura, por edhe me keto qe u shfaen gjate ketyre diteve.

  Ema Leka

  Reply to this comment
 50. Vëzhguesi F May 8, 19:01

  Interesant! Nuk i numurova dot komentet,qe ngjasonin si kryqezime te mesjetes. Une, me teper njoh zotin Arben Duka, se sa Kozma Dushin. Me duhet te jem objektiv per çka dua te them dhe natyrisht nuk me prishet gjiza se kuj i djeg. Ne kete rast arbeni po luan (lufton si me nje armik dhe jo si me nje mik ose ish mik) me armen e tij qe zoteron, fjalen dhe poezine. Duel i pabararte: njeri me kobure dhe tjetri me shkop. Se, qe thoni ju zoterinj komentues, “koburja” e Kozmait eshte kenga dhe jo tjerrja e fjaleve. Se pari per zotin Kozma: Edhe ti mor hallexhi e kupton vete qe e ke pjerdhur kete pune. Sigurisht ne kete Shqiperi nuk je as i pari dhe as i fundit. Kur deputet qe tallen me voten e popullit si Islami, Asllan Dogjani apo ai Kadelli apo badelli si e ka, kapardisen sikur kane kapur qiellin me dore, pse duhet te gjykohet kaq ashper nje artist fukara, qe nuk mund ta dridhte me pare si shume kolege te tij. Vreri mbajeni per ne 23 Qershor kunder kuçedres qe krijon keneta te tilla dhe jo kunder nje njeriu deri dje, por dhe sot, pa kurrfare rendesie apo peshe. Zoti Duka! Te njoh shpejt si mjeshter i fjales! Vetem mos u mburr shume, se pastaj e ben tamam si lopa, si me ate poezine e djeshme kunder Rames, qe indirekt nenkupton “hedhje zjarrit benzine” kunder opozites. Ji me i kujdesshem dhe mos shperthe me temperamentin, si puna e atij qe nuk njeh kufi ne gota dhe pastaj pjerdh nga goja. Me kete lloj loje po ta them se mund te mbeshtesin disa ketu ne kompiuter por duhet ta dish se ke humbur shume pike nga vlerat qe ke apo ke prezantuar. E, qe thua ti atij Xhuvelit mire ia bere, por natyrisht justifikove dhe tre milione leket e vjetra te gazetes apo vete Nikoll Lesit. Pastaj, me gjithe anet pozitive je ca mushke xanxare ti Arben, ndaj bene mire ta mbyllesh historine me Komen se nuk eshte ndonje burreri e madhe kjo qe po bene. Te hakmerresh nuk eshte zgjuarsi, te tolerosh dhe ne se jo, te injorosh mbetesh ai qe je me te mirat dhe dobesite e tua, se nuk je nje njeri i panjohur por tashme je publik.

  Reply to this comment
 51. Ilir May 8, 19:04

  Mjafton te krahasosh letrat per te kuptuar se cili eshte niveli I Kozma Dushit dhe ai i Aben Dukes. Nese ky eshte niveli i poeteve shqiptar ku shumica e fjaleve te perdorura duket se dalin nga goja e ndonje te dehuri qe ka humbur ndonje bast ne lloto sport, atehere e mjera Shqiperi . Cfare do te kishit per ti thene, ju qe komentoni, nje personi qe do te publikonte dicka qe ju ne mirebesim ja keni thene apo shkruar privatisht?Jo per gje po meqe po flasim per moral.Gjithmone nese ato SMS ekzistojne vertet.E kam gabim apo nje person i tille quhet i pabese,per te mos shtuar fjale te tjera te “pastra” se ato i duhen poetit per flete rrufete.

  Reply to this comment
 52. boti May 8, 23:53

  Ky ben duka po sillet njesoj si Komi por ne krahun tjeter.

  Reply to this comment
 53. boti May 8, 23:57

  Te gjithe thone qe kozmai e ka bere per lek apo vend pune.Po Duka perse e beri???Nese kish dicka mund ta takonte dhe ta fliste me te si e pat hallin qe beri kete zgjedhje jo rroft sebepi meqense e njeh mire dhe e di qe e mund me fjale hajt ti marri erzin qe te fitoj pike te krietari i vet.

  Reply to this comment
 54. tironci kuq e zi May 9, 07:18

  Thjeshte te lumte pena o Arben. Edhe me njerez si puna kozit pa dinjitet keshtu vazhdo kokes bjeri zagarve b.thlepirsa

  Reply to this comment
 55. shkelqim May 9, 08:52

  Oooooo Beno, po pse me Komin behet lufta mo. Shume e ke ule pjacen.

  Zoti ta dha shpaten,
  jo per kengetaret.
  Por qe te godasesh,
  te gjithe zuzaret.
  Zuzare prej verteti,
  Jo zuzare si Komi.
  ………………………
  ………………………

  Pi pak uthull mik te te bjere inati.

  Reply to this comment
 56. KOCI BAKO May 9, 09:09

  Arben DUKA ,nje komunist ,enverist ortodoks ne indoktrinimin e tij.Edhe sot pas njezet e nje vjetesh,vazhdon te ngashereje si me 20 shkurt te ’91 kur rrezuan frymezimiN dhe simbolin e frymezimit.Nese u hoq bronxi,ke te gjallet o SHOKU ARBEN.Pak te duket GRAMOZ RUCI,SKENDER GJINUSH,NAMIK DOKLE,DITMIR BUSHATI?!Ndofta sa ENVER HOXHA jo,po te gjithe bashke nje “enver “te vogel e bejne.Mbaje veten?GAJRET!

  Reply to this comment
 57. GJERMANI. May 9, 09:16

  1- UNE ME BINDJE JAM DEMOKRAT, POR DERI SA TE JETE SALIU ATY VEC DEMOKRATIKE SQUHET AJO PARTI.
  2- PER JU O NJEREZ MOS BENI GABIMIN E POLITIKANEVE TANE QE PO SHAJNE NJERI TJETRIN ME LIBER SHPIJE. MOS OFENDONI DERI NE VULGARIZIM SI JOZEFINA, SALIU, E
  SHUME TE TJERE.
  3- SA PER KOZMAIN, UNE E VLERESOJ SHUME VETEM SI KENGETAR SE ME TE VERTETE KA NJE ZE DHE SHQIPTIM TE FJALEVE NDER ME TE MIRET QE KEMI NE NGA KENGETARET. POR NE LIDHJE ME MBESHTETJEN E SALIUT GABOI DHE GABOI SHUME RENDE. DUA TI BEJ NJE PYETJE KOZMAIT. KU ISHTE SALIU ME PD DERI TANI DHE SI NJE KENGETAR ME EMER SHUM TE MIRE, SI PATI GJETUR NJE VEND PUNE ??? 8 VJET NE PUSHTET. SE DHE AI DHE FAMILJA E TIJ DUAN TE JETOJNE. E SHIKON O KOZMA QE FAJIN STA KA LSI POR PUSHTETI QE STE VLERESOI PER ZERIN TEND QE NJE BERAT KRENOHEJ ME TY, PO DHE SHQIPERIA KRENOHEJ ME JU SI DHE ME SHUME TE TJERE SI LUAN ZHEGU BASHKIM ALIBALI, ZIJA SARACI, TONON TERSHANA DHE SHUME TE TJERE QE SHQIPERIA I KA DHE DO TI VLERESOJ GJITHMON.
  MOS HYR NE NJE DERE QE STE KA VLERESUAR ASNJEHERE, POR QENDRO ME POPULLIN QE TE KA DHE DO TE DUARTROKIASI GJITHMONE. MOS HYR NE VALLEN E KENGETAREVE QE JANE BASHKUAR SALIUT PER NJE PUNE. QE THJESHT KA MBLEDHUR FEMRA TE BUKURA QE MBAS BUKURISE SBESOJ SE DO JENE TE ZGJUARA, SI PUNA E ASAJ MISSIT TE RUSISE QE THA NJE IDIOTESI (( DIELLI RROTULLOHET RRETH TOKES ))
  KOZMA DUSHI — VLERESO VETEN ME SHUME , SE SALA NUK TA BEN HISTORINE TENDE POR POPULLI TE KA VLERESUAR DHE DO TE VLERESOJ.

  Reply to this comment
 58. fatmir agolli May 9, 10:33

  Bravo Agron ! 100 here TE LUMTE ! Jeni i paaritshem ! Respekte , Fatmiri -Peshkopi

  Reply to this comment
 59. Rakibe May 9, 12:30

  Sa here kendon ky e Kozmait (sic thoshte urata) ka nje ze te njejte qe kishte macoku im kur ja zinte bishtin dera….

  Reply to this comment
 60. Altin May 9, 12:44

  O Arben Duka. Le nam or burre i dheut. Si gru e keqe llap e llap nxjerr gjithe muhabetet e mikut tend neper gazeta. Tamam njeri i pabese. Une te kam lexuar deri sot por nga sot ste lexoj me. Ti mund te kenaqesh keto militantet me keto sherret por mua sme pelqen fare ta denigrosh tjetrin ne kete lloj menyre. Po te kisha qene une ne vend te Kozmait do te kisha futur nje drru qe ta mbaje mend mire.

  Reply to this comment
 61. boti May 9, 16:08

  E lexova diku kete:
  cudi..arbeni i bjen kozmait pse qenka puthut me berishen..po pse nuk i bjen vellait te tij qe puthet me berishen nepermjet mediut..po pse nuk i bjen vellait tjeter qe drejton sportin qe sa here ja lyp bica puthet me berishen e njerezit e berishes..po pse nuk i bjen vetes mor aman qe nje here eshte socialist e pas nje vjershe te botuar na del lsi-st e pasi lahet ne detin jon na del cam ..nuk e di si shpyfytyrohen disa njerez qe enderr kan karrigen..

  Reply to this comment
  • Vëzhguesi F May 9, 20:28

   boti! Me fal qe po te nderhyj, por dua te sqaroj se Arben Duka nuk ka asnje lidhje as me Agron duken dhe as me Armando Duken. Ka te tjere vellezer Arbeni qe jane xhentellmene dhe me te mire se Arbeni.

   Reply to this comment
 62. isa May 9, 17:23

  cdo njeri e ka nje gje mangut ne karakter,por ty o duke te mungon me kryesorja qe e dallon njeriun te duket i tille :fisnikeria. ,dhe kur kjo mungon, ke me shumice ate tjetren qe e ka emrin harbuteri . ti sic vepron e ke te trasheguar, leri njerzit rehat ne punet e tyre ok.

  Reply to this comment
 63. fieraku4u May 10, 15:44

  O ARBEN, MOS E ZGJAT ME KOZIN…NDOSHTA RRETHANAT E EKONOMIKE E KAN NDIKUAR TE VEPROJ NE MENYRE TE TILLE.

  NGA SMS E TIJ, TE KA SQARUAR PSE E KA BERE.

  DO TI VIJ FUNDI SALIUT EDHE SHPELLARVE TE TIJ SE SHPEJTI

  Reply to this comment
 64. Bedri Miftari May 11, 14:49

  Ben Duka, po gjete nje gjynahqar dhe po lan lesh….se Kozmai me ate qe beri me Berishovskin vajti per lesh po ti me leshin e Kozmait merresh. Ke ketu plot me ke te merresh….keta zogj kurvash qe shesin jo idealin per edhe nenen e vet vec te behen deputet….Bjeru atyre por per ate zot, lere Kozmain, apo nuk jeni te dy orthodoks, e kur kacafyreni, te dielen e Pashkeve te medha….
  Thirri mendjen se mos pi shume raki se i ben dem shendetit, pa ploitika ketu eshte, e bejtexhinj ka plot. Bejtexhijt o Beni nuk jane poete….apo ja ke zili Kico Th.Spirit te Zagorise se edhe ti andej je, na ato krahina e Beno…harroi bejtet e bej gjera serioze se po shterr fare. ca te thone poet i madh, e cfare lesh poet i madh kur ke kaq vjet qe shkruan me keq se Hasan Zyko Kamberi….

  Reply to this comment
 65. AURORA May 11, 19:15

  Kush kujtoni se jeni ju Z.Duka te gjykoni dike si i nderuari Kozma Dushi , dhe nese do ishte e vertete se ka bindje politike te djathta dhe mbeshtet kryeministrin e vendit , bindjet politike jane personale nuk mund te ndikojne as ne miqesine e dy individeve as gjetke jemi ne familje dhe mund te kemi bindje te dryshme prsh une votoj ndryshe nga prinderit e mi , ku e gjen kurojon dhe del quan tashme armik vetem e vetem se mund te kete mendim politik ndryshe nga i juaji .Ju keshtu keni demaskuar veten tuaj , keni treguar se nuk keni qene nje mik i sinqerte dhe cnuk po beni per pak pushtet dheper kryetarin tuaj psikopat.

  Reply to this comment
 66. AURORA May 11, 19:26

  Te quash palaco , pa dinjitet dhe tradhetar dike qe per vite me rradhe e ke pasur mik , vetem pse mbeshtet dhe mbeshtetet nga kryeministri i vendit kjo eshte gjeja me flagrante me dike qe bazon gjithcka ne varesi te interesit vetjak.

  Reply to this comment
 67. BEKIM May 11, 19:33

  Aurora jam plotesisht dakort me mendimin tend se duke filluar nga Duka e me shoke kushdo qe ka mendim ndryshe cilesohet si tradhetar . Mesa kam degjuar K.Dushi ka deklaruar se eshte i majte , mendoj se aq neveri ka nga Edvini , aq pa moral e shikon te majten aktuale , ku vetem nga socialiste nuk perbehet saqe nuk mund ta pranoje kete fakt .

  Reply to this comment
 68. Tani May 12, 18:36

  Vertet per te ardhur keq. Nuk i besoja syve kur e pashe Kozin duke folur ne podium perkrah “tij”. Të mendojë vetem per nje gje Kozmai, sa admirues ka humbur me kete veprim qe ka bere. Dua ti them disa fjale, pasi ka qene idhulli im i muzikes se lehte shqiptare: “nuk ka çmim me te madh sesa admiruesit e muzikes tende dhe duartrokitjet e pafundme qe ke marre gjate gjithe karrieres tende. Ti tashmë ke një admirues më pak”. Megjithate, i pafsh hajrin e i ndjefsh lezetin asaj qe more. Vertet e meritoje prej kohesh, por jo ne kete menyre….

  Reply to this comment
 69. Gjin Musa May 14, 07:47

  KOZMA Dushi edhe ti shkove per lesh ore dreqe,po si te mallengjeu Berisha o legen,po ti ase ke qene dhe ase ke per te qene burre kurre.
  Kendoje Saliut kendoje sei bie bukur ciftelis Saluku…….turpe te replokoshe me doren e tjereve.
  Je bere aqe qesharak ,sa tani ne skenat e humorit e ke vendin…….turpe Kozi.

  Reply to this comment
 70. tradita May 14, 22:27

  Me 10 qershor 1991 Dritero Agolli ne kongresin e 10_te PPSH dhe ne te parin e socialisteve ju tha: Ju nuk reformoheni kurre…. komuniste do te mbeteni… per fatin e keq te shqiperise keto komente e ilustrojne shume mire kete konstatim

  Reply to this comment
  • Vëzhguesi F May 15, 22:20

   Mos e ndyj emrin e Dritero Agollit ti (pseudo)tradita! Ai qe nuk ka ndryshuar dhe mbetet po aq i devotshem ne sensin me negativ te ketij mbiemri cilesor, ne te gjithe qeneine e tij, si shpirtezi, hakmarres, i pabese, dallaveraxhi dhe manipulator, demagog dhe sharlatan, fashisto-komunist dhe bajraktar kanunor, diktator dhe armik i demokracise, ka qene dhe mbetet antari i PPSH-es qe militoi per 25 vjet me rradhe, njeriu me i pandreqshem ne te gjithe rruzullin, mik i denje i Ghedafit dhe Bashar el asadit, Sali Rame Berisha dhe shpura e tij.

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*