“Arena Kombëtare”, Rama: Hapja e dyerve do të mbyllë gojën e kritikëve

May 13, 2018 21:40

“Arena Kombëtare”, Rama: Hapja e dyerve do të mbyllë gojën e kritikëve

Stadiumi i ri që po ndërtohet në Tiranë, Arena Kombëtare, pritet të jetë një ndër investimet më të mëdha në fushat e blerta të futbollit në Shqipëri. Megjithatë, ndërtimi i një kulle në të ka krijuar debat të madh.

Kryeministri Edi Rama ka deklaruar në emisionin “Exclusive” se këtë kullë shumëkatëshe e ka kërkuar arkitekti Mario Kasamonti që të ndërtohej, pasi investitori nuk kishte shprehur dëshirën për ndërtimin e saj.

“Unë jam i bindur që kur stadiumi të hapë dyert, të gjithë ata që e kanë kundërshtuar, në rastin më të mirë do të heshtin, në rastin më të keq do të thonë, “jo po që s’e kishim me këtë, jo s’e kishim me atë”, ka shtuar së thënuri Rama.

I pyetur nëse ky stadium po ngrihet për të korrur sa më shumë vota, ai është përgjigjur se “veprat që i mbeten qyteteve, apo historisë së tyre nuk mund të jenë të lidhura me zgjedhjet. Mund të qëllojë të realizohen para zgjedhjeve dhe të japin efektin e tyre, por s’e besoj që shqiptarët e lidhin votën e tyre me një vepër këtu, apo atje. Shqiptarët janë shumë më të mençur nga sa i kujtojnë politikanët, apo gazetarët”.

s.a/dita

May 13, 2018 21:40
Komento

25 Komente

 1. intelektuali May 13, 21:55

  KY KARAGJOZ FLET VETEM NE VETEN E PARE

  Keshtu fliste edhe Caushesku me ndertimet e tij prej betoni ne Bukuresht derisa protestuesit rumune e terrhoqen zvarre me gjithe gruan e tij dhe i futen koqen e plumbit ne koke.

  Reply to this comment
  • saliu suma ka fol # gjithmon ne veten e lirise kafsherise May 13, 22:06

   si mundet me qen kaq injorante kjo rrace qensh interneti

   pu-puuu-puuuuuu

   shko mer mbyllu ne shpell atje je vetvetja

   Reply to this comment
  • Zak May 13, 22:25

   Po pse more njeri nuk thua një fjale të mirë; por helm, helm, helm. Nuk ju vjen keq per ata femije qe po I rrisni në ate mjedis toksik, qe vete po e krijoni…..intellectuali nuk është supposed me sha.

   Reply to this comment
   • intelektuali May 14, 09:33

    Meqe po lutesh kaqe shume ja ku po e them nje fjale te mire:

    ME SHEQER, O ME SHEQER
    TE NA ROJE SHOKU EDVER!

    Po si ta gjej une i ngrati fjalen e mire kur po e kerkoj me qiri, qe kur Edi Rama i hypi kalipic pushtetit ketu 5 e kusur vjet me pare,

    NE SHQYPNI DEMOKRACIA NUK JEP ASNJE SHENJE JETE

    Reply to this comment
  • Tani May 13, 22:41

   Nga cfare shpelle vjen more qe e quan veten edhe ‘intelektuali’. Ka shume stadiume ne qender te shume kryeqyteteve dhe kjo eshte lehtesi per te pare ndeshjet. Ndersa ti ore qelbesire nuk te pelqeka Stadiumi Kombetar. Hoteli eshte mese i domosdoshem per te akomoduar futbollistet si edhe per udhetaret qe desherojne te shikojne nje ndeshje ne kete stadium dhe qe vijne nga rrethet apo shtetet fqinje. Por edhe per akomodim turistesh. Cfare te keqe i vjen qytetit te Tiranes te kete nje hotel fantastik. Ju qe beni komente jeni mbeturina shpellare qe kerkoni me cdo kusht te mohoni cdo gje te mire qe ky kryeminister po ben per Shqiperine. Skuadra jone kombetare do te kete nje stadium prestigjioz per te zhvilluar ndeshjet qe do ti rrise krenarine kombit shqiptar. Keshtu qe ju mbeturina te ndyra qe leshoni bajga nga goja dhe veshet mbylleni ate qepenin e qelbur dhe thyeni qafen sepse nuk impresiononi asnje njeri ketu.

   Reply to this comment
  • TLN May 13, 23:00

   Ja edhe intelektu-haleja nuk mund te rrinte pa ndotur edhe kete lajm. Po mire more bastard nqs stadiumet nuk u ndertuakan me beton me cfare duhet te ndertohen? Me genjeshtra ashti si ato te Saliut qe premtoi stadium kombetar per 100 vjetorin e pavaresise?

   Reply to this comment
  • prizem May 14, 04:35

   intelektuali = intelekthale

   Reply to this comment
  • sadushi May 14, 06:09

   Ose je i pa informuar ose je pjestar i grupit qe vrau Cauçeskun pa gjyq ne rruge!Per Cauçeskun edhe sot e kesaj dite nuk dihet se kush e vrau dhe perse,si 2 Prilli 91 dhe sa per terheqjen zvarre edhe sot e qajne dhe e kerkojne te verteten e vrasjes se tij dhe ngjarrjet e Timishuares se kush i organizoi e perse populli Romun!

   Reply to this comment
   • intelektuali May 14, 09:18

    Ore ti Sadush budallai,

    Po kujt i tregon Causheskun more mavri? Ne 1989 intelektuali ka qene ne Bukuresht midis turmave me kameren e tij dhe pyetja qe i bente Caushesku turmave te irrituara ishte njesoj si kjo e Edi Rames qe jeton ne Boten e tij Ireale dhe Imagjinare:

    PO PSE PO PROTESTOJNE KETO TURMA KUR UNE KAM BERE KAQ SHUME PER KETE POPULL?

    Kjo pyetje e Causheskut per popullin rumun eshte fiksuar nga kamera e intelektualit, por qe ngjasone shume me pyetjen qe i kishte bere Maria Antoaneta, gruaja e Luigjit te 16-te te Frances qe perpara turmat se t’i prisnin koken ne gijotine u pergjigje edhe ajo si Edi Rama pasi kishte pyetur pse jane irrituar dhe zemeruar turmat me Mbretereshen e Frances dhe kur maxhordomet i kishin thene se nuk kane buke ta hane, prandaj ishin mbledhur para Pallatit Mbreteror, pra kjo Mbretereshe qe ka mbetur ne histori u dha urdher gardes qe e mbronte:

    “KUR FSHATARET NUK KANE BUKE, ATEHERE LE TE HANE BISKOTA!”

    Fshataret qe kishin nxjerre Jakobinet i prene koken Mbretereshes se tyre ne gijotine ne vitin 1793, ne nuk duam t’i presim koken Edi Rames ne vitin 2018,

    por:

    NUK DUAM TE HAME “BISKOTAT” QE JA JEP EDI RAMA PER T’I KOLLOFITUR ME KULLA BETONI PERSIPER, NJESOJ SI “BISKOTAT” E MARIA ANTOANETES, MBRETERESHES SE LUIGJIT TE 16 TE FRANCES

    Reply to this comment
 2. info analitike May 13, 22:05

  Ne nje grusht vend gjithe ai perqendrim betoni zhurme e trafiku. Vetem nje i cmendur mund ti thure lavde nje shkaterrimi te tille barbari.

  Reply to this comment
  • lashtesia May 13, 22:39

   Fillun gorret e Saliut, ham ham ham. Ksi gorresh edhe Enveri nuk ka pas, po te ishte gjalle do ta kishte zili Saline, per gorret free te komenteve.
   Pasha zotin, tepelensin e Enverit ju gorreve te Saliut ju rrujn bythen

   Reply to this comment
 3. Lisi May 13, 22:25

  Ia vure kazmën Qemal Stafës ti ?!
  Kam parasysh heroin , jo stadiumin . Per t’u justifikuar , sipas rastit , përmend Lu- në apo ndonjë tjetër , ndersa sot na nxore arkitektin Mario .
  Sa i perket heqjes zvarrë si Çausheskun , në s’jemi nga ai brum . Për llafe jemi më trimat në botë . Ne i heqim zvarrë pasi kanë vdekur . Pastajë janë ca të tjerë që duhen hequr zvarrë para Ramës .

  Reply to this comment
  • Lisi May 14, 11:57

   K/minister !
   Mos bën shaka me ëngjëllin QEMAL STAFA !
   Nëse ke hequr apo do heqësh emrin e tij , do varrosësh veten . Do t’a paguash ti dhe partia që të mban në kurriz !

   Reply to this comment
 4. antifashisti May 14, 00:08

  Zoti kryeminister,pergjigju pyetjes time:
  -PSE E HOQE EMRIN E QEMAL STAFES NGA STADIUMI?
  Ky eshte nje akt i pastert ARROGANCE dhe ANTISHQIPTARIZMI!

  Reply to this comment
  • qytetari shqiptar pa parti e nostalgji May 14, 08:41

   e para eshte nji Emertim i dhene nga nji sistem Komunist
   ku gjithcka vendosej ne emer te partise ,si donte Partia pra Rregjimi ne fuqi ,
   duke u injoruar cdo Kriter qe i vihen Titujve
   te Stadiumeve te Futbollit kudo ne Bote !

   Nji komuniste qe jo vetem s’e lidhte asgje me Futbollin
   por qe i mungonte cdo experience ne Sport ,
   s’ka asnji kuptim ti ngjitet si Etikete Fallso nji
   Stadiumi Futbolli .

   Shqiptaret duhet te ndahen perfundimishte me te kaluaren komuniste ne gjithcka , duke len pas injorancen e Diktatures ,qe ka te bej jovetem me emertime te Tilla qesharake ,ku kryetari Partise i hiqte dhe vinte Titujt emertimet nji objekti institucioni
   etj , papyetur asnji .
   Te njeten Skandal kemi edhe me trasheguesin komuniste ,Diktatorin e shpelles demokratike ,
   i cili e mbushi Tiranen me bustet tradhetaresh te Kombit ,pa pyetur popullin shqiptare .

   Pra kjo mani idiote sot duhet ti takoje te kaluares .
   Stadiumi kerkon emrin e nji Futbollisti te Shquar
   Shqiptare qe ka ngelur ne zemrat e futbolldashesve Shqiptare te gjithe Shqiperise
   i cili per mua personalishte
   do ishte pa diskutim

   ***********PANAJOT PANNO*************

   Reply to this comment
   • Tirana May 14, 09:32

    Ti qe hiqesh pa parti je me partine e shkaterrimit te Shqiperise nga themelet. Mendje si kjo jotja e shkaterruan disa here Shqiperine ne keto 30 vjet. Ti i perket stanit te atyre qe punojne papushim per te fshire nga kujtesa e vendit ate faqe te ndritur te historise qe eshte kontributi i shqiptareve kunder nazifashizmit, qe ishin perpjekjet me te sinqerta te shqiptareve per te vendosur nje rend shoqeror sa me te drejte e njerezor, qe ishte vendosja e Shqiperise ne krahun me te nderuar te luftes se popujve te gjithe botes. Ju na turperoni para botes me histerine tuaj antikomuniste, antipartizane, antidemokratike. Ti duhej te ishe i nderuar qe nxorem njerez si Qemal Stafa e si shume te tjere. Europa, ku ne duam te jemi pjese nderohet me te renet e vet me ide si ato te Qermal Stafes. Meso nga Italia, te pakten, qe eshte edhe vendlindja e fashizmit, por kontributin e komunisteve per vendin e tyre as nuk ka ndermend ta mohoje.

    Reply to this comment
    • ! May 14, 13:21

     I nderum Tiranas ,

     te lutem , boll me me ate mentalitet qe ju mban trurin
     ne shekuj te mbyllur si ne nji guacke arre !
     Hapuni dhe lereni trurin te marri frymen e kohes ,
     jo te myket Brenda atij mentaliteti ,qe ka cuar Shqiperine ne fund te gropes .
     Mundohi te kuptoni e perdorni llogjiken ,sepse menyra
     juaj te parit te realitetit dhe gjithckaje qe perben jeten tone , e atij stili konservativ statik te trurit ,ka nji ndikim negative edhe ke brezat qe vijne .

     – Mos i leshoni fjalet me shpejt se te ken kaluar neper tru , nga goja e akuzoni pa asnji lloj kuptimi se tjetri flet hapur ,qe gjithcka ne Bote bazohet ne

     K-R-I-T-E-R-E

     Nji veper ,institucion Sportive ,nji Stadium ,
     s’ka te bej me luften e akoma me pak me Komunizmin ,por vetem me sportin dhe perfaqsohet nga Sportiste .Stadiumi Futbollit perfaqsohet nga Futbolliste ,e jo nga psh muzikante etj .Ashtu si Opera perfaqsohet nga Muzikante Tenore-Soprano etj .
     Teatri perfaqsohet nga Aktore .
     – Tani ,
     po i kthehem akuzave te tua.
     Un jam i nji brezi qe kam lindur ne socializem
     dhe padyshim nderoj LNC e popullit time si nji nder luftrat per liri te shqiptareve e nderoj Heronjte.
     Un kam rrespekt pra per te gjithe te renet e asaj lufte clirimtare edhe per Qemal Stafen ,padyshim ,
     por jo te vazhdojme sot ne kte shekull ,te hecim me mentalitetin e ishsistemit komuniste .
     Sistemet ndryshojne. Bota ndryshon .Shoqeria transformohet ne cdo drejtim ,duke rregulluar gabimet e se kalures sepse ktu konsiston edhe evolimi shoqerise .
     Pra po e mbyll , mos u beni ajo Barriere llogjike e arsyes dhe regoni ne te mire te se rese .
     Nji emer luftetari te lirise e komunisti si Qemal Stafa (APO cilido tjeter te kishte qen ) eshte Ofsajt per nji Stadium te koheve Moderne qe ne sot jetojme .
     Rrespekt po ,por jo te hcje qorre drejt ksaj Bote .

     Reply to this comment
   • Lisi May 14, 13:13

    Mirë që je pa parti e pa nostalgji , por , shumë keq që je edhe pa tru !
    Aeroporti më i madh në Amerikë mban emrin Xhon Kenedi . Kenedin s’e lidh asgjë me ajrin . Ai ka qenë marinar !
    Aeroporti më i madh në Francë mban emrin Sharl de Gol . De Goli ka qenë tankist !
    Aeroporti më i madh shqipetar , i Rinasit , mban emrin Nënë Tereza që s’ka lidhje fare me aktivitetin e Terezes !
    Mund të sjell qindra shëmbuj “ mosperputhjesh “ !
    Qemali ka brënda ndergjegjes së tij idetë e pastera komuniste që gjenden në Bibel e Kuran , dashurinë , dhëmshurinë për të pambrojturit dhe sakrifikimi i jetës per ta .
    Qemali perfshin në vete , komunistet më të mirë , demokratet më të mirë , Republikanet më të mirë …..Ato që ka shkruar Qemali 15 vjeçar , tregojnë se ai ishte një fëmijë gjeni .
    Qemali është heroi i të gjitheve , kujdesë me të pavdekshmin Qemal Stafa . Ne të gjithë do vdesim , edhe kryeministrat , Qemali nuk do vdesë !

    Reply to this comment
    • ! May 14, 14:31

     Lisi ,

     po sa qejf keni ju te vjetrit per te ofenduar te rinjte moreee pu-pu-pu-puu !

     Ktu ne kte debate ,nuk jemi duke perfytyruar trute e asnjerit ,por tregojme llogjiken e gjerave e arsyetojme panerv Nostaligjie .
     Perse kaq pasion per Konflikt ?!
     Le ti referohemi arsyes e kritereve qe perbejn sens per kohen qe jetojme .
     Un s’mundem ta kuptoj nji llogjike te tille ,
     qe te ket mosmirkuptim midis nesh per nji gje fare te thjeshte por ne cdo rast ,te bejme qeflliun e Konfliktit ,njelloj se cila eshte e verteta e si duhet te Jet X – zgjidhje .
     Njerez me kaq komplexe si shqiptaret eshte e pamundur me gjet kerkund .
     Sa i takon shembujve te tu me aeroportet ata jane
     dicka tjeter dhe krahasimi me Stadiumet e Futbollit ,
     nuk shkon .
     Aeroportet e shume vendeve te Botes mbajne emrat e personaliteteve te shquara te vendit perkates ,por kjo s’perben asnji Argument ,per temen tone .Emrin e Stadiumit te Futbollit ,qe ne Bote shumicat kane emrat e Futbollisteve te Shquar te Kombit te tyre.
     Un nuk gjej asnji paralele ne krahasimin qe ju i beni Emrave te Aeroporteve ~ Stadiumet e Futbollit .

     (Qemal Stafa eshte nji komunist qe perfaqson brezin komunist te tij ,ata qe jetuan ate epoke ,por asnjiher brezin tim dhe epoken time .Un kam te tjera pasione sot ,luftoj per te tjera ideale ne jete dhe kam nji Botekuptim totalishte te ndryshem nga brezi Qemalit ,i cili ju perket juve ,brezit tuaj se ju perfaqsonte ju .Kaq besoj duhet ta kuptoj edhe mosha e gjyshit tim )
     Emri nji ish luftetari e komunisti i takon muzeumeve e veprave komuniste i nderuar ,

     Reply to this comment
 5. Arben May 14, 06:35

  Ore, di gje njeri, sa na vajti ky stadiumi?

  Reply to this comment
 6. perkthyesi May 14, 09:40

  Nje investim serioz dhe i shumepritur! , Te vetmen verejtje qe kam, lidhet me kapacitetin e tij, i cili me duket shume i vogel! Dakord, qe per ne mund te konsiderohet i mjaftueshem, por mos te harrojme, se neser pasneser, ndoshta organizohet ndonje finale kupash te Champion League apo Europa League, kerkesat e te cilave jane per shume e shume me teper shikues, si do i behet? Te pakten te ishte 35 – 40.000 vendesh! Ky eshte thjeshte mendimi im!

  Reply to this comment
  • intelektuali May 14, 09:56

   Kur te luhet Kupa e Botes ne Tirane, Edi Rama do te beje shtesat e Stadiumit te tij famoz me disa Kulla te tjera perreth, sepse helbete si te funksionoje ndryshe formula PPP e Rilindjes, por e gjithe kjo zallahi per vende tifozesh nga Shqypnia dhe Bota do te behet e mundur vetem pasi:

   TE JENE C’DOGANUAR DO KONTENJERE ME BANANE KOLUMBIE.

   Reply to this comment
  • Arben May 14, 14:24

   KOSTO STADIUMI NE BOTE

   65,000 VENDE = 30 MLN EUR

   NE TIRANE 35,000 VENDE = 50 MLN EURO

   PO MOS MENDO SE KA KORRUPSION.

   TE MENDOSH TJETREN, QE ESHTE KOMPLET

   JASHTE HAPESIRES SE TIJ, NE CDO VEND

   NORMAL, STADIUMET E REJA NDERTOHEN

   NE TROJE TE REJA, SEPSE STADIUMI DO

   EDHE GJITHE HAPESIRAT NDIHMESE,

   JO VETEM TRUALLIN KU DO NDERTOHET

   FUSHA KU VJEN TOPI VERDALLE.

   SHKURT MUHABETI, TE BEJNE LANGOJTE

   NDONJE DORE PARA SA E KANE NE DORE.

   RROFTE POPULLI SHQIPETAR, TRIM DHE HEROIK.

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*