“Argati i Milosheviçit që strehoi Arkanin u kthye në vendin e krimit”

May 11, 2019 16:00

“Argati i Milosheviçit që strehoi Arkanin u kthye në vendin e krimit”

Ekskluzive Dita – Në një intervistë botuar sot në Dita presidenti i Kosovës Hashim Thaçi, flet mbi përplasjet e ditëve të fundit mes udhëheqësve politikë në Tiranë dhe Prishtinë, për debatin mbi taksën dhe atë mbi kufijtë.

Ai u përgjigjet deklaratave të fundit të Sali Berishës, sipas të cilit Thaçi duhet të shkojë në Hagë, një qëndrim që më herët e ka mbajtur vetëm presidenca serbe.

“Gjithmonë krimineli kthehet në vendin e krimit. Ai është bërë krye-protagonist i përçarjeve brenda-shqiptare tash e tri dekada. Duket se ky ka qenë misioni i tij. Por tash është në gërhimat e fundit të tij. Kjo është trashëgimia e tij” – thotë presidenti kosovar.

Me z.Thaçi bisedoi kryeredaktori i gazetës, Adrian Thano:

Z.President, ditët e fundit Sali Berisha ka bërë disa akuza të rënda ndaj jush. Dikur nuk ka qenë kështu. Çfarë ka ndodhur mes jush?

Gjithmonë krimineli kthehet në vendin e krimit. Sali Ramë Berisha ka kryer krim të rëndë kundër UÇK-së kur është angazhuar në një fushatë armiqësore shpifjesh kundër saj, paralelisht me fushatën ushtarake të Slobodan Milosheviçit.

E kam falur këtë duke e shikuar si një gabim strategjik të një politikani dhe i kam shtrirë dorën e bashkëpunimit. Në maj të vitit 1999, kur ka qenë i izoluar nga shqiptarët dhe nga bota, unë e kam takuar sepse nuk kam dashur ta shpalli e ta trajtoj si armik apo si tradhtar.

Kam vlerësuar gjithmonë se armiqësitë në mes vetë shqiptarëve janë më të rënda se vetë plumbat e Serbisë. Jam munduar ta respektoj atë në komunikimin tonë prej më shumë se dy dekadash.

Realisht, ai është sjellë mirë gjatë bashkëpunimit që kishim si kryeministra. Por fatkeqësisht, sot ai është kthyer në vendin e krimit dhe ka shkuar edhe më larg.

Ndiej keqardhje për të sepse sot është shndërruar në një gërmadhë politike e shoqërore shqiptare. Fatkeqësisht, për të paska pasur shumë të drejtë Ibrahim Rugova që për vite të tëra nuk pranoi t’ia jepte dorën, dhe kështu qëndroi deri sa u nda nga jeta.

Megjithatë, unë nuk i quaj kurrë armiq apo tradhtarë njerëzit qoftë në Kosovë, qoftë në Shqipëri,e që kanë mendime ndryshe nga unë. Përkundrazi. I dëgjoj dhe i respektoj të gjitha opinionet dhe i peshoj argumentet e secilës ide, pa marrë parasysh prej kujt vijnë.

Vetvetiu shtrohet pyetja – pse Sali Ramë Berisha nuk guxon të përmendë Ibrahim Rugovën, Rexhep Qosjen, Nexhat Dacin, apo zyrtarë tjerë të lartë të LDK-së, që kanë folur për shkëmbim territoresh? Unë personalisht kam qenë dhe jam kundër një ideje të tillë.

E kush është ky patriot që na flet sot? Kur Berisha i bënte argat Sllobodan Milosheviçit, në vitet ‘92-‘95, unë me bashkëluftëtarët e mi e luftonim makinerinë vrastare të Milosheviçit, të njëjtën që ai e furnizonte me karburante, duke shkelur edhe sanksionet ndërkombëtare që i kishte vënë Perëndimi. Ky kontrabandist strehoi edhe kryekriminelin Arkan, duke i plotësuar të gjitha qejfet atij.

Vërtet ndiej keqardhje për të.

Ai është bërë krye-protagonist i përçarjeve brenda-shqiptare tash e tri dekada. Duket se ky ka qenë misioni i tij. Por tash është në gërhimat e fundit të tij. Kjo është trashëgimia e tij.

Kosova nuk ja bëri trazirat e vitit 1997 në Shqipëri. As nuk i grabiti shqiptarët përmes fajdeve. Kosovës nuk mund t’i vihet faji as për 21 janarin apo për Gërdecin, apo mëkatet dhe aktet tjera kriminale. E sidomos Kosova nuk duhet të bëhet pjesë e fushatës politike elektorale në Shqipëri.

****

Intervista e plotë mund të lexohet duke klikuar KËTU

May 11, 2019 16:00
Komento

54 Komente

 1. alphade May 10, 23:34

  Shenim: shkurt e qarte: Nje interviste brilante ! Nuk mund
  t’i heqesh as piken dhe as presjen. Kesaj i thone qe t’i
  thuash nje kryekrimineli e kryemafiozi te kater te vertetat
  ne sy ! Pikerisht kete ka bere presidenti i nderuar dhe
  shume i dashur i popullit shqiptar kudo ne bote. Bota shqiptare duhet ta njohe fytyren kriminale,tradhetare e
  percarese te Monstres se Vicidolit ! Sidomos kjo duhet t’i
  behet e qarte kosovareve sepse ende ka iluzione ndaj
  ketij agjenti me “bordero” te UDB-s se Milloshevicit. Dhe
  si i tille Ai duhet jo vetem duhet luftuar e demaskuar deri
  ne fund por edhe te dale para gjyqit dhe te marre denimin
  kapitar si tradhetari me i madh i Shqiperise, Kosoves dhe
  tere Kombit Shqiptar ne te gjitha kohrat.

  Reply to this comment
  • Sokol Shkami May 11, 00:37

   Nuk tutet Sali Berisha,pri mizave t’kalit,hajt shikjoni punen tuej se poka u vjen deka ka shqeu o komunistat e mallkuem

   Reply to this comment
   • One13 May 11, 02:11

    A ty o Sokol Shkari t hengert ujku me gjithe poture.
    Do jesh dhe ti sperme beogradi

    Reply to this comment
   • Arberi May 11, 09:12

    Sokol Shkia

    Komunistet kerkoi te Salih Berisha se ai u sherbente, e i shëronte udhëheqësit komunistë . Edhe sekretar i partise ne kardiologji ka qene deri momentin kur vendosi brenda natës të pozicionohej ne krahun e kundërt me komunistet në atë demokrat.
    Strehoi Arkanin, theu embargon dhe çoi naftë e armë në Serbi.
    Ka tradhetuar UÇK -në. Edhe ne krye te PD-së ka instaluar Lulin, Ishte Luli qe çoi akuzuesit e UÇK-së tek shtepia e verdhë ne Burrel,ku.si perkthyes sqaroi specialistet e Martis se aty ishin kryer transplante organesh nga UÇK -ja. E lista vazhdon me Sali Berishen

    Reply to this comment
    • Fidel Kastro May 11, 14:33

     Te te rroje Rama o Arber , se per ty mendon Gramozi Tepelenes.

     Reply to this comment
    • Samiu May 14, 10:57

     Nuk ka qene sekretari i Partise se Kardiologjise por sekretari i Partise i gjithe Spitalit civil te Tiranes….. dhe komunist me i perkushtuar se ai nuk kishte …po ky sokoli eshte zhabe kenete….Saliu beri njeren dhe me ndihmen e UDB-se arriti te futet edhe ne familjen e Enverit…

     Reply to this comment
   • TIRONA May 12, 11:40

    Dihet boterisht miza e milloshevicit dhe turpi i shqiptareve:
    Fan S. Noli : ” A doni sharlatane , qe lepijne ne cdo ane , QE PERCAJNE VATANE KINI SA TE DUASH TROPOJANE !”
    BEMAT E :saLESHbisturidocikarachicserborusit nuk kane te sosur ,po vjen SPK ,
    po VJEN GJYQI I PPULLIT!

    Reply to this comment
  • Raimond vlonjati May 12, 20:10

   Jo mor jo , nuk jane keto sabitmet e Sales ndaj Kosoves ,
   Por nga sa shof une keta politikanet e Kosoves nuk e kuptojne ku esht demtimo dhe sabotimi qe Sala i beri Kosoves qe po futej ne lufte me Serbine
   Ndersa politikanet kundershtare te Sales ne Shqiperi , qe jane keta kauret e PS, Nano, Rama, Majko ,jane anti shqiptare dhe spoune te Greqise ndaj dhe nuk e akuzojne Salen per sabotimin e vertete qe i beri Kosoves

   Dhe ja ku esht sabotimi i Sales ndaj luftes qe po afrohej ne Kosove , se gjat luftes Sala nuk ishte ne pushtet :

   Pra ndersa lufta kishte plasur ne Jugosllavi dhe po i afrohej Kosoves ,
   Sala ne vitet 1992-1997 , shkateroi komplet gadishmerine luftarake te Shqiperise , ne kete memyre :

   Hoqi sherbimin e detyruar ushtarak , kur ushtrine te detyruar e bejne edhe ne Greqi Zvicer etj

   C’mobikizou gjithe ushtaraket e karieres

   Shkurtoi ne menyre drastike numrin e ushtrise , duke i mbyllur ne kazerma

   Bllokoi Armatimin e rende te Shqiperise Avionet , rajetat , tanket , topat ,
   duke mos lejuar me stervitje me keto arme dhe po i shiste pjese pjese

   Shkateroi komplet Alademite ushtarake te Aviacionit , Marines , Oficerebe etj , ne menyre qe te mos krijoheshin me kuadro te larte ushtarake , te cilet do mbanin gjalle vazhdinesine e nendimit superior ushtarak te Shqiperise

   I keputi koken Ushtrise sone duke i hequr nga puna dhe liruar te gjithe kuadrot e larte te Ushtrise sone , ne kete menyre e paralizoi totalisht ushtrine tone

   Po ashtu howi te gjitha programet e stervitjes se popullit , te gatushmetise ne rast lifte etj

   E pra ne kete menyre Sala paraixoi ushtrine shqiptare. Duke e lene Kosoven te zbuliarboerballe makines luftarake te Serbise dhe kjo beri qe direkt Miloshevici te hidhej ne sulm e te masakronte Kosoven

   Pra per ato qe thashe me lart duhet akuzuar edhe biles duhet denuar Berisha qe sabotoi Kosoven

   E megjithate Majko nuk justifikohet qe nuk w organizoi ushtrine dhe aviacionin tone per te goditur Serbine gjate luftes ne Kosove

   Por Majko kishte mare 2 milion dollare mga Greqia te cilat e kishte depozituar ne bankat e Qipros , sic u akuzua nga Ilir Gjoni , ndaj dhe nuk reagonte , por bente vetem show me fjale

   Reply to this comment
 2. MH May 11, 00:05

  Ky asht suksesi i demokracise pluraliste.Kur kryeagjenti ne sherbim te shkijeve dhe manarkofashisteve grek jo vetem nuk tutet por hape gjoksin sherbes sherbes si padisha dhe i turret te tjerve per ti eleminue nga faqja e dheut ne vend te ishte mos i ekzekutuem te pakten i rrasun ngjeshur thelle ne biruce te burgut.

  Reply to this comment
  • Une... ti ... ne te gjithe May 11, 01:26

   Jo thacke jo…! Tradhetarin vetem tradhetari e fal!
   Ose ata qe plotesojne interesat vetiake mbi pazaret e tradhetive.

   Reply to this comment
  • ELIOT May 14, 08:03

   jo ky eshte suksesi i mbeturinave qe la enveri ;;;; mbolli faren e keqe ramen berishen nanon dhe ja ci ka gjeet shqiptaret ;;; eshte nje shprehje ne France ;; cfar mbjell o te korresh ;; rrenjet te qelbeta qe pe 5 dollare ja shein bythen serbit grekut ;;dhe cdo armiku te shqipperise ;; m h meso cdo t thote demokracie liberte egalite pastaj zhgarravit per deemokracine ;;; tete de bite ;;;

   Reply to this comment
 3. Aleksander Thana May 11, 00:30

  Sali Berisha, jo vetem eshte tradhtar dhe armik, por eshte armiku me i eger qe ka njohur kombi shqiptar ne historine e tij. Kete zoti Thaci duhet ta thote me plot gojen !

  Reply to this comment
  • Doktor Sali Berisha,hallall buka e kesaj toke May 11, 04:56

   Ti je nje komunist i mbaruar me te gjitha,Saliu eshte trim mbi trimat,sokol malsie, ju ben te flisni me veten Ju me origjine nga kenetat Si arrini as ke maja thorit

   Reply to this comment
   • Glaukias May 11, 09:59

    E kuptoni se kush është trashëgimia e Berishës ? Lexoni komentuesin e mësipërm dhe aty keni gjithçka. 1.Saliu trim mbi trimat (se të vrasësh pabesisht është trimëri). 2.Kush e akuzon është komunist ( akoma komunistat e kanë fajin edhe pas 29 vitesh “demokraci berishiane”). 3. Kush është me origjinë nga kënetat? nuk i vjen as tek maja e thoit (kënetat janë Myzeqeja e Jugu besoj). Me pak fjalë ndahet veriu me jugun, ku jugorët nuk i vijnë as tek maja e thoit veriorëve. Ja pra ndekësit e “atdhetarit” Salih Berisha, dhëndërrit të Serbisë, tym e zjarr duan ta shikojnë Shqipërinë ! Nuk ja arrite dot Sali Berisha, Shqipëria është akoma në këmbë, nuk e rrëzove dot ! Po ngordh si një bishë e tërbuar Sali Berisha ! Po ngordh duke kuptuar se nuk ja arrite dot qëllimit ! Pas ngordhjes tënde, Zeni ka për tu bërë dashnorja e burgut, siç të është bërë ‘supermbesa serbdashëse’ dashnorja e zezakëve të Europës.

    Reply to this comment
    • Tregoja venin baca Sali May 11, 12:27

     Saliu nuk asht injorant prej Laberiet ashte doktor i shkences mjeksore,zogjte e komunistave nuk e dojn se
     u ka hek puplat.Qe njaty e keni,hic se ka frigen ka mizat
     si sjellen anash me pickue,trim malsiet nuk tutet prej zogjt e kuvrnis

     Reply to this comment
   • Koqa May 11, 10:05

    Te dashur vellezer koqe shqipetar,

    O shoku lart qenke pjerdhur nga trute ose do jesh nga ata qe kishin ndonje vend pune e “rruanin”shqipetar e varfer.

    Reply to this comment
   • Lakja May 11, 10:25

    Hahaha

    Sokol malsie= rr… k…

    Reply to this comment
 4. Mero Baze May 11, 01:07

  Meqe heroi Hashim paska ditur qe Saliu eshte agjent serb dhe ka sabotuar UCK ky pse nuk mbajti qendrim ndaj tij me heret por i lepinte kepucet ne 2009 nje “armiku” te rrezikshem . Atehere kur i ben karshi nje spiuni ngelesh qe edhe ti je i tille. Keshtu qe zoti Hashim nuk eshte vetem Saliu qe te kritikon por pjesa me e madhe e kosovareve se bashku me kryeministrin Ramush Haradinaj . Ti nuk del dot nga kjo katrahure ku je perfshire se bashku me kete Tocin tone te gjate.

  Reply to this comment
  • Mali May 11, 03:27

   Lexoje edhe nji here shkrimin se nuk paske kuptuar asgje.

   Reply to this comment
  • Hajdari May 11, 09:30

   Ndonjë here derrit duhet ti thuash edhe daje.
   Eshte Sali Berisha qe po përçan shqiptarët ne dy anët e kufirit.
   Kot Amerika nuk i vuri vizën e kuqe Berishës dhe as që e llogarit më kete spiun te UDB-s serbe.

   Reply to this comment
  • Vatra May 11, 17:22

   Nuk e ke keq por futja vedit së pari këtë pytje se ju e rizgjedhët anarhistin dhe sabotusin në pushtet prapë silleni edhe njëhere te ringjalë Lazaratin dhe tritolin

   Reply to this comment
  • fery May 11, 20:59

   Hashim Thaci refuzoi te takohen me kryetarin e Bosnjes Milorad Dodig ne Tirane ngase Dodiog qenka njeriu i Putinit ne Ballkan por , si ateher suratdhieri Hashim Thaci shkoi e takoi vete personalishte Presidentin Putin dhe per 5 minuta bidedoi me te …?
   Dhe tani per ta be lemsh gjithe ate cfare kishte be me korigjim kufijs per
   2 vite me Vuciqin e Ramen bashke,
   vizionali i shkll. 21 Thaci del e deklaron se mese Kosoves dhe Shqiperise s duhet te kete kufij pra , nqs Berlini ia ndaloi te ndryshoje kufijt Kosoves ai shkon te kufijt e Shqiperise gjithesesi , qellimi i Thacit eshte te kapet per kufij , s eshte me rendesi te kujt por vetem kufij te jene e ndryshimi i kufijve ose fshirja e tyre do te shkakoije domino efekt dhe domino efekti eshte qellimi i Thacit sepse domino efekti i levizjes se kufijve sigurishte do ti rrite shanset e krijimit te Serbise se Madhe
   Ne emisionin Opinion Thaci do te deklaroje se ai ishte edhe shef i shtabit te pergjitheshem te UCK edhe kishte luftuar ne rendet e para te frontit por , vetem para me pak se nji viti ai do te deklaroje vete me gojen e vete per vehten e tij se gjate luftes , si udheheqes politik i UCK kishte qene ne periferi te luftes
   Cila pra ketu eshte e verteta , e para se kishte qene ne rendet e para te fronit me pushke ne dore apo kishte qene ne periferi te luftes apo , e verteta eshte se Hashim Thaci gjithmone genjen

   Reply to this comment
 5. Aladini me eskorte May 11, 01:47

  T gjitha tè vèrteta zoti Thaci, por njè e vèrtetè e thènè me vonesè. Eshte dashur prej kohesh te.mbahen keto qendrime per KRYEKRIMINELIN E KOMBIT tani demi eshte bere i.madh dhe thuajse i pariparushem

  Reply to this comment
 6. Flaka.al May 11, 02:00

  Po, vertet!

  Nuk i hiqet asnje presje akuzave qe formulon sot Ashim Thaci per kryeagjentin serb ne Tirane, Sali Berishen.

  Nuk jane vetem keto, Thaci ka kapercyer dhe nuk i ka permendur edhe shume akuza dhe krime te tjera te Berishes, nga ato te cilat edhe shqiptaret e zakonshem i dine prej kohesh dhe i kane artikuluar prej kohesh, por edhe nga ato krime e tradhetira te Berishes qe ne shqiptareve te thjeshte ende nuk na jane thene dhe ende nuk e kane pare driten e diellit, sepse plot politikane ne Shqiperi apo disa te tjere ne Kosove, si Ashim Thaci e Ibrahim Rugova pershembull, na i kane fshehur per arsye vetem ata i dine.

  Kjo gje nuk iu falet atyre.
  Sepse, krimet e Berishes nuk jane thjesht hajnira dhe korrupsione sado te medha, as thjesht gabime te kushtueshme per ekonomine apo prosperitetin e vendit dhe madje, as nuk jane thjesht krime kunder bllokimit te demokracise dhe deformimit te tranzicionit postkomunist shqiptar.

  Krimet e Berishes perbejne tradheti te larte shteterore.
  Krimet e Berishes kane afektuar rende imperativat tona kombetare dhe kane vene ne rrezik integritetin teritorial te vendit.

  Krimet e Berishes perbejne nje veprimtari te mirefillte agjenturore, te ndergjegjeshme dhe te paguar, ne sherbim te armiqve historike me te betuar dhe me te rrezikshem te kombit tone.

  Krimet e Berishes qe ju zoti Thaci, i paskeshe falur me pare dhe nuk i paskeshe marre seriozisht, pa lere me t’i kishe denoncuar publikisht, nuk jane thjesht diferenca opinionesh, sic na justifikoheni tani, kundershti opinionesh qe etiketa dhe toleranca politike i pranon per hir te bashkepunimit te nevojshem.

  Duke ditur tradhetite dhe krimet e ndergjegjeshme te Berishes dhe duke i zgjatur doren e bashkepunimit sic na thoni tani per hir te tolerancave ne diferencat e opinioneve, ju vete zoti Thaci, jeni veteakuzuar si bashkepuntor dhe fshehes i ndergjegjshem i tradhetise.

  Sigurisht, ndofta kjo nuk ju shqeteson edhe aq shume, sepse per fat te keq me te drejte thoni me vete: Une nuk jam i vetmi ne Kosove dhe ne Shqiperi qe e kam bere kete kundrejt Berishes, qe kam heshtur, qe e kam kapercyer dhe kam vazhduar ta pranoj dhe ta trajtoj e paraqes per publikun si faktor bashkepunues dhe pjese e vendim marrjes per kombin.

  Nese kjo ju ngushellon, pune per ju, por dije mire se kjo as edhe nuk te shfajeson, asnjehere dhe kurren e kurres.

  Reply to this comment
 7. kRIST May 11, 02:45

  Nje pyetje per zotin Thano :Per te vertetuar vleren e kesaj interviste,duhet te behej ne kohen e duhur,por sidoqofte,kurre ne keto momente,kur Presidenti Thaci,eshte vene ne trekendeshin,per te vertetat per Kosoven.Nuk e diskutoj fare intervisten,per Sali Berishen,por a nuk do e kishe obligim zoti Thano,qe qofte edhe ne fund te saj,ta pyetnit Presidentin,pse insiston kaq shume,as qe edhe ne takimin e pritshem ne korrik,ne Paris,ai ka deklaruar se do te insistoje dhe luftoje ,qe te realizohet ndarja,apo sic e quan ai,riformini i kufijeve te Kosoves me Serbine dhe me interesantja eshte se Vucic sot na ka deklaruar se gjate gjithe takimeve me Thacin,per mareveshjen dypaleshe Serbi-Kosove,Thaci,asnjehere te vetme -insiston Vucic-,nuk me ka fole per njohjen e Kosoves,prej nesh.Gazetaret duhet te jene “vigjilent”dhe ta kuptojne interesin e politikaneve,per te dhene intervista si ne kete rast.Thaci perpiqet me te gjitha menyrat,deri ne neveri,qe te diskutoje per cdo problem,me qellimin e vetem qe te mos flitet fare per problemin e kufijeve,qe vete e ka celur.Keshtu Thaci zbulon edhe anen tjeter te tij,servilizmin-kur ri duhet-per nje person ,dhe kur ndodhet ngushte,si ne kete periudhe,na kujtohet per gabimet e X apo te Y.Me vjen keq zoti Thano,qe keni rene,qofte edhe rastesisht,ne kete “gracke”te Thacit.

  Reply to this comment
  • fery May 12, 13:39

   Jo Krist Jo , z. Thano nuk ka rene
   ” rastesishte ” ne kete gracke te z.Thaci por , vere Thaci ia ka dhene te gateshme pyetjet z.Thano qe ky te ia parashtroje ne forme interviste kurse Thaci te pergjigjet ose te jepe deklarata te cilat do ti hynin ne pune ne kete momente te veshtira per te.
   Normalishte se z.Thano per keto pyetje te porositura qe do ti beje z.Thaci ka marre shperblimin e merituar , Krist i nderuar ose , si thote nji fjale …
   ” te gjithe ujqerit e ngopur , te gjitha delet ne numer “

   Reply to this comment
 8. Alban May 11, 04:39

  SALI BERISHA – SPIUN I BEOGRADIT

  From: Alban Dega <[email protected]
  Date: June 30, 2010 at 9:52:39 AM EDT

  KERCENIM SERIOZ PER SHQIPERINE

  – Urgjenca e ngritjes se nje komisioni hetimor

  – Nga Alban Dega , Nju Jork

  1-Kryeministri i Shqiperise Sali Berisha eshte akuzuar qe ne 97-en nga gazeta prestigjioze e Kosoves " Koha Ditore", si agjent i UDB-es serbe qysh ne rinine e hershme.
  2- Te njejten akuze e ka theksuar edhe ish- deputeti i LSI- Spartak Braho duke shtuar se Berisha i ka sherbyer jo vetem UDB-es por edhe sherbimit francez te spiunazhit dhe ish- KGB-se sovjetike
  3- Ka fakte te shumta, qe i ka pohuar edhe vete kryeminsitri Berisha per shkeljen e embargos nderkombetare te naftes ndaj Serbise dhe makines se luftes e terrorit te Milloshevicit nga OKB-ja ne vitet 1994- 1995.
  4- Keto fakte i ka rikonfirmuar edhe ish Kryeministri i ish- Jugosllavise ne nje interviste per shtypin serb… Perballe fakteve te tij, vete Berisha u detyrua te pranoje nje fakt te tille, duke u justifikuar se kete kontrabande nafte ai e kishte lejuar dhe urdheruar per te ndihmuar shqiptaret e Kosoves, sikur Ibrahim Rugova dhe shqiptaret e jo Sllobodan Milloshevici e serbet benin ligjin ne Kosove.
  5- Kjo nafte u perdor nga makina serbe e luftes dhe terrorit jo vetem ne masakrat serbe te Shrebrenices dhe terrorin masiv qe shkaktoi rreth 300 000 viktima te pafajshme ne Bosnje por edhe kunder shqiptareve te Kosoves…cka perbejne krim kunder njerezimit, qe po gjykohen ende ne Gjykaten Nderkombetare te Hages.
  6- Duke mashtruar banoret e Porto Romanos dhe fshatrave perreth se gjoja tokat e tyre ishin te helmuara, qeveria e Berishes i shiti ose dhuroi serbo- boshnjakut Damir Fazlic qindra hektare toke ne ate zone ku qeveria ka planifikuar te ngreje nje park industrial me vlere qindra milione euro. Kur keto fakte dolen ne drite vete Kryeministri shqiptar Sali Berisha deklaroi nga foltorja e Kuvendit Popullor se " Fazlicin e kam mik… Ate do ta mbroj me cdo mjet dhe do tua sjell ketu ne Kuvend per ballafaqim!"
  Ka edhe shume fakte te tjera qe e bejne te domosdoshem krijimin e nje Komisioni hetimor te Kuvendit te Shqiperise lidhur me keto akuza te renda publike kunder Kryeministrit te Shqiperise Sali Berisha,
  Ngritja e ketij Komisioni Hetimor nga Kuvendi i Shqiperise eshte ceshtja me urgjente pas asaj te rihapjes se kutive dhe rinumerimit te votave te 28 Qershorit 2009.
  Nuk behet fjale per ngjarje e masakra te para 65 vjeteve si ajo e Tivarit as te kohes se Baba Qemos, nga te cilat nuk u vjen asnje rrezik e asnje pasoje shqiptareve dhe Shqiperise sot.
  Behet fjale per ceshtje jetike te qeverisjes dhe politkberjes ne Shqiperi, qe ndodhen nen akuza teper te renda dhe perfaqesojne nje rrezik serioz per te sotmen dhe ta ardhmen e Shqiperise.
  Kete ceshtje e ben edhe me urgjente fakti qe deri sot Kryeministri ne detyre Sali Berisha nuk i ka mohuar. Perkundrazi ai ka pohuar me gojen e vet shkeljen e embargos se naftes ndaj Serbise dhe Millsohevcit. Kjo shkelje perben nje shkelje te rende jo vetem te ligjeve dhe Kushtetutes se Shqiperise por edhe te ligjeve e se drejtes nderkombetare dhe te Kartes se OKB-se, qe eshte nenshkruar dhe pranuar nga Shqiperia.
  Hapja e kutive te votave dhe rinumerimi i tyre eshte perparesi kryesore ligjore sepse Kuvendi i Shqiperise nuk ka legjitimitetin e nevojeshem per te krijuar cfaredolloj komisioni hetimor, pasi ekziston rreziku qe anetare te tij mund te behen deputete qe kane siguruar mandatin me vota te vjedhura.
  Pra behet fjale jo vetem per konflikt te mirefillte interesi, por edhe per mungese legjitimiteti, cka eshte shkelje e dyfishte e ligjeve demokratike.
  Ngritja e ketij Komisioni Hetimor eshte hapi i pare i Kuvendit Popullor te Shqiperise pas transparences se votave te 28 qershorit te vitit 2009. Eshte ceshtje teper urgjent qe ka te beje me fatin e shqiptareve dhe te Shqiperise.
  Aq me teper qe lideri i pozites, qe si kryeminister Shqiperise duhej te behej kryeqeveritar i te gjithe shqiptareve, eshte duke zbatuar ndaj opozites, politiken e bojkotit, neperkembjes, diskriminimit deri edhe sharjeve te rruges, duke i ndare shqiptaret ne shqiptare te Sales dhe ne shqiptare te njerkes, ne shqiptare blu e ne shqiptare te kuq, ne “shiftare te mire” e ne shqiptare te keqinj.
  Sali Berisha ka mbetur e si duket do te vdese si kryetar i PD-se, qe per asnje dite e per asnje cast nuk u ngrit ne nivelin e liderit te te gjithe shqiptareve, as kur qe President e aq me pak sot si kryeminister. Shqiperise nuk i duhen lidere partishe, sepse te tille i ka me teprice.
  Shqiperise i duhen lidere te te gjithe shqiptareve. Shqiperise i duhet me shume se kurre burra shteti, qe nuk i gjeti tash 554 vjet! “Thuprat” ne duart e Gjergj Kastriotit – Skenderbeut para se te vdiste ne Lezhen e Kuvendit te burrave jane harruar nga politika driteshkurter shqiptare e sotme.

  SHKRUAR E BOTUAR PER HERE TE PARE ME 30 QERSHOR 2010
  RIBOTOHET PA ASNJE NDRYSHIM
  Sent from my iPhone

  Reply to this comment
  • fery May 12, 14:21

   Kure erdhi per here te pare nji kryeminister i Shqiperise ne Kosove me 2006 ose 2007 ( s me kujtohet viti sakte ) , ne oborrin e nderteses se Kuvendit Komunal te Prizrenit
   ( shtepija e bardhe ) kishim dale ta prisnim eskorten e mysafirit te nderuar te shtetit shqiptar Sali Berisha
   Eshte me interes te theksohet se kur arrijti delegacioni shqiptar dhe hyri ne oborrin e ” shtepise se bardhe ” , kryeministri Sali Berisha u takua me gjithe ne qe ishim ne obor dhe kishim dale ti urojme mireseardhje kr.ministrit Berisha sepse , ate dite per ne ishte dite feste pra , edhe une personalishte
   Eshte shume indikative se kur ma zgjati doren kr.ministri Berisha dhe u takua me mua ,une i thashe me ze pak sa te larte se ” ne shqiptaret e Kosoves kete moment po e prisnim 100 vite kr.minister Berisha ”
   Kr.ministri edhe pse ate cast bisedonte me personin ne te djathten time , u kthye nga une , me shiqoje ne sy dhe mu pergjegj, ” edhe ne kete moment te shenuar e historik po e presim 100 vite”
   …Sali Berisha iku ne ndertese kurse une fillova te mendoje …nqs. ne shqiptaret e Kosoves na pengoi Serbija dhe regjimet e egra antishqiptare jugosllave te Beogradit ta vizitonim Tiranen dhe vellazrit tone ne Shqipeti , kushe i pengoi te vinin ne Kosove autoritetet ose lideret e shtetit shqiptar…i penguan njisoje te njejtat regjime antishiptare jugosllave sepse Shqiperija ose lideret e saje te te gjitha kohrave dhe ngjyrerave ideologjike tani me ishin bere pjese e aparatit represiv jugosllav dhe , pa dakordim te Beogradit lideret shqiptar s mund te vinin ne vizite vllezerve te tyre ne Kosove…kete fakt ish kr.ministri
   Sali Berisha ma e pranoi me goje te vete pa vetedije kure me tha se ” edhe ne kete moment te shenuar dhe historik po e presim 100 vite ”
   pra , Shqiperija paska prite 100 vite qe te marre leje nga Beogradi ose Beogradi te jepe leje qe autoritetet e shtetit shqiptar ta vizitojne Kosoven

   Reply to this comment
 9. Alban Dega May 11, 05:15

  SALI BERISHA AGJENT RUSO SERBO FRANCEZ… SIPAS RAMUZ ALISE .

  SALI BERISHA SPIUN SERB

  KISHIM INFORMATA SE SALI BERISHA ESHTE REKRUTUAR NGA UDB QYSH NE VITIN E 3 TE SHKOLLES SE MESME…

  Ramiz Alia

  “… I nenvleftesuam si dizinformim per goditjen e verioreve me perspektive… Ky ishte qendrimi i Kadri Hazbiut dhe Mehmet Shehut…
  Kunderzbulimi i Jashtem ne ka derguar raporte se ai ishte kontaktuar nga oficere te Larte te zbulimit serb ( UDB ) ne Paris ne vitet 1978-79 … E mbrojten Mehmeti, Kadriu dhe Fecori ( Shehu )
  Kunderzbulimi shqiptar nga Vjena na njoftoi se Sali Berisha kontaktoi me operative te UDB-es, KBG-se ruse dhe… ne vjeshten e vitit 1999 kur shkoi per mjekim urgjent per shkak te nje ishemie cerebrales krejt te sajuar… Ne fakt , sic e tregoi koha ai kishte marre udhezime dhe urdhera per hapat e mevonshem per te marre frenat e levizjes demokratike… dhe kishte neneshkruar nje kontrate me ta…”
  Keto jane disa nga pohimet konfidenciale te Ramiz Alise ne apartamentin e vajzes se tij, kur ai ishte ne gjendje arresti shtepie, pas nje interviste te porositur nga gazeta me e madhe spanjolle “ El País”, e para ne Bote edhe sot nga tirazhi dhe e treta per nga reputacióni, korrespondent i se ciles kam qene nga korriku i vitit 1990 e deri me 9 qershor 1994, kur Azem Hajdari, kusheri i larget dhe shok klase me vellain tim te vogel me njofton qe te largohesha nga Shqiperia pasi Gazidede kishte marre urdher te me kurdiste nje aksident automobilistik ose mjekesor per shkak te qendrimeve teper kritike ndaj politikes antidemokratike e antishqiptare te Sali Berishes qysh me 19 qershor 1992!
  Po ashtu Ramizi me kerkoi qe ta harroja ate bisede ndryshe do rrezikoja veten e familjen.
  Megjithate ne disa shkrime te botuara ne gazeten Albanian Herald ( Lajmetari Shqiptar) te krye… kryeatdhetarit te shqiptareve te Amerikes Gjok Martini dhe familjes se tij te mrekullueshme, kryeredaktor i se ciles kam qene per dy vjet 1995-1997, kur Berisha dhe Banda e Gangstereve te tij ra nga revolta mbarepopullore shqiptare.
  Po ashtu ne analizen “ Fatkeqesia… Katrahura e Shqiperise” jane permendur mbi 35 fakte te gjalla te sherbimeve te tij ndaj UDB-es dhe Kasapit te Ballkanit dhe xhelatit te shqiptareve te Kosoves Sllobodan Milloshevic.

  Reply to this comment
 10. ETHEM May 11, 06:49

  TE LUMT PRESIDENT THAÇI,POR DHE D I T E S QE E INTERVISTON
  -KA ARDHUR KOHA QE TE FLITET T R O Ç EDHE NGA VLLEZRIT TAN KOSOVAR E SHQIPETAR KUDO NE EUROPE E BOTE PER SB SI FATKEQSIA KOMBETARE NR.1 NE KTE VEND.
  -SB KA BERE SHUME KRIME DHE NUK ESHTE NDESHKUARE.PSE:
  1-SE KA PASUR MBESHTETJE ND/KOMETARE…EDHE PERTEJ OQEANIT…PER HIR TE STABILITETIT.
  2-SB KA PASUR E KA LIDHJE TE FORTA ME SHTETE TE FUQISHME SI BEOGRADI E RUSIA,KU KJO LIDHJE KA VAZHDUAR QE KURSE ME AHMET ZOGUN-QE SB I VENDOSI BUSTIN NE MES TE TIRANES NJE TRADHETARI E HAJDUT FLORIRI.
  -SB KA 30 VJET QE PO E MBAN VENDIN NEN TERROR ME QELLIM QE SHQIPERIA TE MOS FUTET NE BE PARA SERBISE.
  -LOBIMI RUS ME FIRMEN E LULIT TREGON SE 2B JANE FUTUR THELLE NE TRADHETI.EDHE SHITJA E DETIT GREQISE TREGON SE KTA TE 2 E KO..SE JANE LIDHUR ME UDB,KGB,ASFALIN GREKE E KO QE NE VITIN 1974 ME PSEUDONIMIM SALIST-“BISTURIA” DHE “PENICILINA “.
  -EDHE LULI ESHTE PERDORUR NGA UDB KUNDER UÇK,TE DHENA DIK MARTINIT E KARLA DEL PONTES,KU JANE ARRESTUARE PADREJTESISHT DREJTUESIT KRYESOR TE UÇK.KTA TE FLASIN EDHE PER LULIN SA NUK ESHTE VON.
  -KA ARDHUR KOHA QE SB TE JAPI LLOGARI PER KRIMET QE KA BERE NE 30 VITE.DHE PAS SB DUHET TE BJERE E GJITHE KUPOLA E KRIMIT E TE SHPETOI PD DHE VENDI.

  Reply to this comment
 11. demo May 11, 07:15

  Sikur te gjitha te jene sajime,sikur Gerdeci te jete nje loder me fishekzare,sikur 4 te vrare ne bulevard dhe 4000 ne 97,te mos jene bij nenash,
  Terbohu moj Monika katunsja,terbohu,pregatitu dhe ti te vrasesh e te presesh,se kush vret e pret,kush vjedh e grabit jo vetem nuk e gjen gje,por shpallet hero i popullit.

  Reply to this comment
 12. salah May 11, 07:36

  Propaganda dhe gënjeshtrat e kriminelëve për 20 vjet. Berisha shiti armë për UÇK-në, bënte biznes në të gjitha anët, është krimineli i trashë si Hashim Thaçi vetë. Ibrahim Rugova dhe Salih Berisha kanë bërë shumë thirrje sekrete ndaj Durrësit, mafias së Kosovës në Evropë dhe me Sokol Kociun për të krijuar rrjete të drogës në Gjermani dhe Evropë, me selinë e Golemit, Pista Iliria deri më sot

  Reply to this comment
 13. Pesimisti May 11, 07:54

  Me krimet që ka bër Sali Berisha duhej të ishte arrestuar10 herë, por ai është i lirë e është bër haptazi më agresiv. “Do ti jap plumbin ballit Edi Ramës” thot ai publikisht. I kërcënuari që ka gati rreth 100 denoncime për shpifje, pse nuk bën nje denoncim për këtë deklaratë që kërkon vdekjen e tij? Një kërcënim për vdekje nga ish presidenti dhe kryeministri ynë dhe një heshtje absolute nga kryeministri aktual! Ç burra shteti janë këta? Po prokuroria nuk duhet të mbaj qëndrim sepse kemi një kërcënim për vrasje të bër disa herë dhe në publik?!

  Reply to this comment
 14. Qiriot e Lalzit May 11, 08:38

  Nese Kosova nuk duhet të bëhet pjesë e fushatës politike elektorale në Shqipëri, atehere cfare qellimi tjeter ka kjo interviste, ku protagonist i saj po behet dhe kryeredaktori “vulehumbur” i kesaj gazete?

  Fundja prej kesaj interviste nuk meson dot asgje te re, pervec atyre qe jane thene dhe sterthene prej me shume se dy dekadash.

  Reply to this comment
 15. i durumi May 11, 08:55

  Rrofte tavarish Berishovici,kanceri i vetem qe si eshte gjetur terapi nga legenat politikane dhjeranike shqiptare.Dy ore te me kishin lene mua ne krye te ketij mut vendi qe quhet shqiperi dhe kete mut burre do ta kisha cuar ushqim per pulat.

  Reply to this comment
 16. slih Shpellari eshte Apokalipsi me trondites qe i ka ndodhur ndonjiher KOMBIT sHQIPTARE May 11, 09:02

  DEENIMI ME VDEKJE DO ISHTE SHUME PAK

  PER KTE KRYEKRIMINEL

  KTE QENIE TE PESHTIRE TE NJEREZIMIT

  QE EDHE VET DJALLI DO TA URENTE

  SEPSE I BEN KONKURENCE !

  Reply to this comment
 17. Eduarti May 11, 09:09

  Berisha e Thaci jane nje bajge e ndare ne dy anet e kufirit te shqiptareve.

  Reply to this comment
 18. Jetimet e 21 janarit May 11, 09:42

  Thano e Thaci t dy keni rene pa dashje ne kurthin e Beogradit
  Ustallaret e kane kurdisur Saliun ta ndezi prape Shqiperine e Kosoven qe kurre mos integrohemi ne Europe.
  Ne Tirane protesta halabakesh, ne Prishtine i turret Thacit, e provokon me Hagen.
  Rezultati, tension dhe armiqesim i shqiptareve me Perendimin. Ky eshte ka qene dhe do jete misioni i Saliut.
  E kur nuk e mbajti as.mender Rilindja premtimin per ti treguar vendin, nga e presim shpetimin? Nga fukarenjte e Shqiperise qe kurverojne per buke?

  Reply to this comment
  • Kuleta mbi te gjitha May 11, 11:06

   Shiko ky jetimi i sulet Rames dhe Thaçit ,Ky komentuesi pleher do jete nga ata te aleances opozitare qe kane mbetur me kembe te hapura ne ajer. Mbase LSI?

   Reply to this comment
  • fery May 11, 14:33

   Saliu e Thaci jane shume te vockel ta ndezin Kosoven Jetimet d 21 janarit
   Qe te dy jane te mjere , aq te mjere e te pa sfte sa as vehten e tyre se shkaterrojne dot

   Reply to this comment
 19. llapi May 11, 12:49

  Krisi pushka i doli flaka po akuzohen muti dhe kaka !!!!

  Reply to this comment
 20. Alban Dega May 11, 14:04

  CFARE ARGATI I MILLOSHEVICIT ZOTI THACI !

  Cfare Argati i Sllobodan Milloshevicit eshte Sali Berisha !
  Sali Betisha eshte kryetari i “Shoqates se Gjuetareve te Beogradit”, me te cilet Kasapi I Ballkanit kercenoi se do te futej ne Tirane brenda 24 oresh ne fjalimin ogurzi te tij ne Kuvendin e Serbise ne vitin 1991.
  Ai arriti qellimit !
  Kryetar I kesaj Shoqate Gjuetaresh ishte Sali Berisha, i rekrutuar nga UDB-a serbe qe ne moshen e shkolles se mesme!
  E mori jo vetem Tiranen por krejt Shqiperine per 15 sundimi te SaLikekracise !
  As Sllobodan Milloshevici as Chinchizkhani… as Shtateqint dreqrit nuk do ja kishin bere Shqiperise, Kosoves e shqiptareve si komb cfare ia beri Saleh Ramollah Ajatollah Karaxhici dhe Banda e Gangstereve te tij politike, biologjike, mediatike qe e rrenuan e zhbene me themel shtetin shqiptar mbi 15 here ne 15 vjet te SaLikekracise shkretuese e kobezeze te tyre!
  Larg qofte

  Reply to this comment
  • --- May 11, 15:30

   Ti Alban po te kishe patur fuqinë politike dhe fondet e shtetit ne dore a do ta kishe transformuar Tropojen ne nje Zvicer te dyte. Kush do ti kerkonte Berishes llogari sikur ai te kishte patur deshiren per te investuar ne Tropoje? Askush. Po ai nuk e beri. Dhe Tropoja me ata kryetare bashkiake militantë qe i. bejne hyzmetin vetëm bizneseve te tyre as u interesuan as i kerkuan llogari liderit te tyre pse sa here qe ai erdhi ne pushtet investoi shume pak ose aspak per Tropojen krahasuar me qeverite socialiste. Koha ka ardhur per kryetare te rinj me vizion per Bajram Currin dhe te gjithë Tropojen.

   Reply to this comment
 21. MH May 11, 15:54

  Reforma ne drejtesi asht dhe nji spastrim i agjenturave Serbo-Ruse nga politika dhe qeverisja,per ta patur Amerika nji Shqiperi te paster pa shibla brenda.
  Duke fillue nga kryeagjenti Berisha e ne vashdim me Bashen dhe te bijen Argita dhe nji varg kolonet me vendbanimin SHQUP.
  Se sa trim ishte dhe asht Berisha mjafton te kujtoni mitingun ne Lushjne qe kur plasi nji kapsolle imagjinoj nga frika se i erdhi predha dhe i bante dredha duke e luejt qafen si struci per ti shpetue.Ky kriminel kerkon ta hedhin popullin ne lufte civile me thirrjen ne protesta “Mos bindje civile”.
  Nuk jemi larg dhe cdo dite afrohemi dites se gjykimit qe do i baj SPAK-u dhe BKH-ja kriminelve dhe te korruptuarve.Bash ne kete kohe do shikojme dhe trimerin e vicidolit qe nuk do i ndihet as pordha po vetem fende fasule vicidolit do qelbin tirmerin e tije me c’ka permban libri i shtepise.

  Reply to this comment
 22. Boston May 11, 17:40

  Respect per zotin Thaci. Deri (Sali Berisha) do plumbing ne goje dhe do ta mare nga USA

  Reply to this comment
 23. Mark U.K May 11, 22:11

  Apo kur flet spiuni i deges nga nju jorku Alban Dega.Si Berisha si Thaçi shkojn e falen te Erdogan pra bejn shurren ne Ankara.Ka PiS me falni ps ta mbrojn do fuksa e do sekretar partie fshati me nga kater klas.

  Reply to this comment
  • Alban May 11, 22:48

   WANTED !

   Duken nje treshe shume e rrezikshme. Kane dale nga veringet dhe lehin e skermten dite e nate si qene te terbuar.
   Perla e Zeze= Black Swan, Intelektuali= Intelegomari, MarkUKu= leh si qen por skermitet si UK…wanted, Infoanalitiku= Infobanalistiku, Anticensura me tru tek ura …!
   Duken po nuk jane aq te rrezikshem ! Nuk lene komentues as komentuese pa i ngrene mune!
   Rreziku nuk vjen nga dhembet e tyre te rene por nga era qe kuterbojne prej muse qe hane nate e dite !
   HapuniI rruge qe te mos merrnI edhe ju komentues te nderuar kuterbimin e tyre !
   Lerini te lehin si ujqerit ndaj drites se Henes deri sa te pelcasin e mbyten ne mune e trurit te tyre te cakerdisur!
   Mos u merrni me ta!
   Shumezojini me zero !
   Lerini ata ne zanatin e vetem qe ata dine te bejne lehjen!
   Lerini te masturbojne trute e tyre te nakatosura nen tingujt e lehjeve dhe skermitjeve te tyre gerditese si hiena te paguara per te bere zhurmuesin e coroditesin e cdo lexuesi e komentuesi!
   Denojini me heshtje !
   Shumezojini me zero…derisa ti versulen njeri tjetrit !
   Te merremi me temat e rendesishme e thelbin e tyre jo me lehje qenesh te cartun !
   Lehjeve te qenerve vetem qenet u pergjigjen me lehje!

   Reply to this comment
   • anticensurë25642654 May 13, 10:40

    o degë e kalbur që ke bërë marketing për berishën në 2009,a mund të më thuash se kush i ka trutë ke ura,këmbët e hapura të satëme??
    unë apo ti??
    unë që kam qënë kundër berishës që pas 1 prillit 1991 apo ti që ke qënë me berishën deri në shtator 2009??
    ty të kanë mbetur trutë brënda,unë nuk i afrohem urës së satëme!ti ke dalë çyryk prej saj!!
    ti je kërmë e tredhur në tru,ti je sozje e net katraurës së labërisë që vjosa se nxjerr dot në breg!!
    ju jeni kërma që qelbni gjithë dynjanë!!
    WANTED !
    alban kërma,ty nuk të kërkon kush”WANTED !”!e di përse??
    sepse nuk është parë ndonjëherë të egzekutohet ndonjë copë muti!!
    as me shpatë,as me plumb e as me litar!!
    mutit i rrihet larg sa më shumë që të jetë e mundur!!

    Reply to this comment
 24. Gege Kosova May 12, 11:52

  O kush po flet e po mendon te krahasohet me kend.Spiuni I UDB nga 1967 Berisha, me clirimtari,veprimtarin dhe krojuesin e shtetit te Kosoves,Hashim Thaci. Akrahasot hiri me arin,A krehasohet tradhtari me clirmitari,Vertet turp te duken ne nje gazete,si kjo sot.

  Reply to this comment
 25. VLORA VLORA VLORA VLORA VLORA May 13, 18:28

  RROFTË HASHIM THAÇI KOMANDANTI LEGJENDAR i UÇKsë ! RROFTË UÇK !! RROFTË KOSOVA dhe SHQIPËRIA !!! Intervistë FENOMENALE nga GAZETARI i NDERUAR !! FANTASTIK dhe BRILANT PRESIDENTI HASHIM THAÇI .

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim