“Po, unë jam arkitekti i projektit skandaloz te Liqeni”

February 22, 2016 18:37

“Po, unë jam arkitekti i projektit skandaloz te Liqeni”

Pas debateve të shumta që kanë shoqëruar ndërtimin e Parkut të Lojërave për Fëmijë tek Liqeni Artificial, arkitekti dhe njëri ndër ideuesit e tij, Peter Wilson shpjegon më saktë se për çfarë bëhet fjalë. Ai thekson se parku do të jetë 50 përqind më i madh se tani, ndërsa do të ketë edhe një urë përmes liqenit.

“Vendndodhja e tij është zgjedhja ime dhe unë jam ai që e ka zhvilluar panoramën e zgjeruar të këtij parku. Parku i Tiranës do të jetë më fantastiku që mund të imagjinoni. Ai do të jetë 50% më i madh se aktuali, do të ketë pjesë me ujë të freskët për njerëzit që do të ecin aty, do të ketë ambjente sportive dhe një urë përmes liqenit për njerëzit që duan të shkojnë tek ambientet sportive. Ashtu siç kemi bërë edhe këtu në Korçë, korsi për të vrapuar  dhe korsi për biçikleta”, shpjegon Wilson.

Më tej ai thotë se ky park do t’i japë Tiranës një aset të jashtëzakonshëm.

“Po unë jam arkitekti i këtij projekti skandaloz, por nuk është një projekt skandaloz. Është një projekt që i jep Tiranës një aset të jashtëzakonshëm. Mendoj se çfarë duhet për projektet e reja në qytete nuk është një publik kritik, por një publik kurioz, një publik që pyet çfarë është kjo apo çfarë mund të bëj këtu në të ardhmen që s’mund ta bëj tani”, u shpreh arkitekti gjerman.  

Ndërsa debatet e fundit për parkun Piter Wilson i komenton kështu: “Jam shumë i surprizuar që dëgjoj rreth gjithë këtyre diskutimeve në gazeta për Këndin e Lojërave për Fëmijë . Sipas meje, nuk mund ta imagjinoj se banorët e ndonjë qyteti mund të protestojnë kundër një këndi lojërash për fëmijë. Fëmijët janë e ardhmja. Nëse nuk mund të bëjmë gjë për fëmijët, për kë duhet të bëjmë gjëra? Dhe ka një çështje rreth vendndodhjes së këndit të lojërave. Këndi i lojërave për fëmijët është në mes të parkut. Ne nuk duam t’i vendosim fëmijët në një anë të parkut dhe t’i çojmë ata aty, a thua se ata janë të parëndësishëm. Fëmijët duhet të  jenë qendra e ambicies sonë dhe qendra e jetës sonë”.

Arkitekti thotë së është frymëzuar për ta bërë këtu parkun pikërisht prej asaj çfarë ofron aktualisht Liqeni Artificial, panoramë të mrekullueshme dhe një numër i madh njerëzish që zgjedhin atë për aktivitetet e tyre sportive.

Projekti i Parkut të Lojërave të Fëmijëve tek Liqeni  Artificial është parashikuar për të përfunduar brenda katër muajve nga nisja e punimeve.

February 22, 2016 18:37
Komento

26 Komente

 1. TJ February 22, 18:45

  Ne jetojme ne Amerike prej 25 vjetesh! Kudo, ne c;do park e kam fjalen, kendi i femijeve ka nje vend shume te rendesishem! Por,Berisha, ka bere vetem krime edhe mjedisore dhe nuk do te behet azgje e bukur! Zilia dhe cmira e bashkuar me dinakeri dhe narcizem, jane “vetite” e vrasesit SRB!

  Reply to this comment
 2. LORA February 22, 19:10

  Ky zoteria (arkitekti I projektit ) duhet ndihmuar te shpetoje nga surprizimet e ketyre diteve,prej nje duhme barbaresh te kurdisur ne shqup dhe njekohesisht per te kuptuar se kurrsesi kjo histori e flliqte nuk ka piken e lidhjes as me vullnetin dhe as me aspiraten e qytetareve te Tiranes.
  Perkundrazi,vota referendare e qytetareve te Tiranes ,me 21 qershor 2015,eshte fryma e vertete e pritmerise se progresimit te qytetit tone,ne standarte te krahasueshme europiane,,,pa humbur qofte edhe nje dekike ne kete hulli.Kjo aspirate eshte zjarri I xhehnemit per barbaret dhe antishqiptaret 25-vjecare te hordhise shqup-se.

  Reply to this comment
  • N.VJOSA February 22, 19:53

   Medet , medet o Lora, vjen i biri botes, te sqaroje keta barbaret tane se Parku i femive eshte me i rendesishmi, dhe se ai duhet ndertuar per keto e ato arsye!
   Por keta barbaret fane nuk e kane hallin tek Parku dhe tek femijt, por tek lufta e pist politike!…
   Nuk behet Shqiperia me b a r b a r ë !

   Reply to this comment
   • LORA February 23, 08:26

    Neti ,Shqiperia do te behet me se s’ben,,,,ne perputhje me vullnetin e shenjteruar te 23 qershorit 2013 dhe 21 qershorit 2015 dhe aspiraten e mijra shqiptarve ,shperndare neper bote,te cilet duan te kthehen ne Atdheun e tyre.
    Barbaret jane tuj ngordh,ne menyren me ekzemlare dhe me turperuese te mundshme,pa asnje shans pengimi te progresimit te shumices se cilesuar te shqiptarise.
    Pershendetje Neti, e dite te mbare.

    Reply to this comment
 3. TLN February 22, 19:31

  Gabimi yt o arkitekt eshte se ke pas ne mendje vetem se si te argetohen femijet. Duhet te kishe perfshire ne projekt edhe ndertimin e nje shpelle ku te argetohen shpellaret.

  Reply to this comment
  • Pellumb Zaimi February 23, 02:55

   TLN ?Shume dakord me idene tuaj per nje shpelle argetuese. Ide shpetimtare per saline. Te futen dhe ca ujqer e derra ne shpelle… Oh cfare ideje fantastike ke dhene ? Nderime !

   Reply to this comment
 4. xhozi February 22, 19:32

  nuk e kuptoj se si mund te protestoj ai Sazan Guri. ai ku ka qene kur u prene pemet e rruges se tegut . po me keto palaqo do te meremi tere jeten . te futet ne burg dhe te mos dale prej andej ,deri sa te perfundoj projekti lere pastaj per ate goxhin ai mua me duket i semur mendor.

  Reply to this comment
  • info analitike February 23, 11:18

   Tek rruga e TEG-ut dolen dy Artanet si musketjere po tani kane marre nga nje cope tule dhe po e shyejne ne heshtje. Ja keshtu eshte kur kauzat stisen per partizanllek dhe jo per interesin publik. Ku jane sot dy Artane? Njeri duke vjedhur tek Aluizni dhe tjetri duke perfituar projekte anembane Shqiperise.

   Reply to this comment
 5. Nazim February 22, 19:43

  ujt ja thua or mik, halabakeve te saleh berishovicit, atyre kermave qe vetem gjak duan t’i thithin kesaj Shqiperie edhe kur nuk jane ne pushtet dhe nuk mund te jetojne te qete kur mendojne se nje park i bukur per femjet po ndertohet ne nje ambient me ajer te paster dhe te shendetshem?

  Reply to this comment
  • Pellumb Zaimi February 23, 02:57

   TLN ?Shume dakord me idene tuaj per nje shpelle argetuese. Ide shpetimtare per saline. Te futen dhe ca ujqer e derra ne shpelle… Oh cfare ideje fantastike ke dhene ? Nderime !

   Reply to this comment
 6. dritan February 22, 20:27

  Projekti juaj z Peter wilson shume i perkryer! dhe do te realizohet patjeter duan apo zduan banditet reaksonista te sponsorizuar nga basha dhe slivici.Populli i tiranes adhurone qytetrimin perendimore.Firma e ndertimit ka te drejten te denancoje ne prokurori organizatoret qe demtuan mjetet ndertuese.,gjithashtu edhe bashkia ka te drejten e denancimit.cenimi i projektit i cili u vendos me te drejten e shumices.

  Reply to this comment
 7. DIA February 22, 20:30

  Me falni perse nuk bejne njehere parkun 50% me te madh sic thone dhe pastaj te shohim per lodra dhe ura, dhe mos harroni qe jo cdo gje qe sjellin te huajt ka vlera, ne Korce parku nuk u prek po pstat dhe te tjeat u bene ne hapesirat qe u perfituan nga jashte parkut ekzistus, dhe e dyta eshte ligji qe nuk na lejon te prekim parqet kombetare, ky eshte PARK KOMBETAR me status te vecante, ky zoteria eshte dhe ideatori i kulles prej betoni ne Korce qe nuk ben as per fole per pellumba perse nuk na e thote kete, une jam Korcar dhe sa here qe e shoh kullen i fus te shara atij panxhari qe e ideoi vetem qe te beheshin inatet e Nikos per ti zene pamjen dhe parkingun hotelit.

  Reply to this comment
 8. Shkerdheni i Saliut February 22, 20:47

  Po te mos ishte “kendi i Lojereve ” per femijet tek Parku i Liqenit Artificial, Sali Krimineli dhe fallangat e tij shqupasit paramilitare, do te gjenin “aresye” e “sebebe” te tjera per t’ju kundervene Kryebashkiakut Veliaj dhe Kryeministrit Rama. Ata nuk jetojne dot ne paqe dhe qetesi, vetem me krime shpirti i tyre gjen qetesi. Vota e QYTETAREVE keta halabake dhe kriminel dy here i ka goditur me n ga 1 milion vota, keta nuk perfaqesojne me qytetaret, ata jane te denuar te heshtin dhe te mbyllin gojen hale qe e kane me te ndyre se tae nga pas. Kush kerkon destabilizim dhe hakmarrje per pushtetin e humbur te veproje ligji me te gjithe forcen e tij. Qytetaret duan QETESI.

  Reply to this comment
 9. maxi February 22, 21:50

  Cfare injorante,po parku me dekada qendron i tille dhe tash u kujtuan per betonizimin e tije,Njerez te prishe qe mbrojne kete monster betoni vetem se eshte i PS.Keti gjermanit nuk i plasi per ne,por ai mere leket dhe vazhdone…
  Rrene klasike nga E.V.se nuk do presim as nje peme.Por kur te shofish ate ne filme dele nje masaker e vertete mu ne mes te pyllit.Tamam rrote k…i nu doli edhe ky.Mu..Basha Ka..Velija.

  Reply to this comment
  • TLN February 22, 23:21

   Shko mor kelysh serbi. Rrace e qelbet.Parku eshte park lojerash per kalamajte si ne cdo vend tjeter te botes. Por ju shpellaret vetem shpella eshte bukuri.

   Reply to this comment
 10. mirel February 22, 22:57

  filluan horrat te bejne justifikime ne emer te femijeve

  Reply to this comment
 11. demo February 22, 23:19

  Ne c`menyre do rritet parku 50%,se po me kujton Lulzim Bashen,qe thoshte se me ndertimin e kullave 20 kateshe tek diga liqenit do te shtohej hapesira blerte 50%!?????Ku do ti gjesh ti mor arkitekt 50% me shume hapesire djerre pa ndertime,qe t`ja shtosh parkut egzistues,apo do ndertosh kopshte te varura siper lokaleve si ne Babiloni?Aaaaaaa!Po ato lokale nuk jane tonat pa para,;jane te pronarit me para!!!

  Reply to this comment
 12. VK February 23, 00:40

  O shqiptara sa k…qe jeni. Jua ka mbyll syt partia qe dashuroni. Po hapni syt e lexoni ca thot ky. Do e shtoj parkun me 50%. Hahahahaha. Mire jua bejne. e meritoni ju.

  Reply to this comment
 13. lari February 23, 01:25

  a e dini o milet se I biri kujt eshte Sazan Guri.thirrini kujteses se kush ka qene sekretare e pare partie ne nje rreth.KUJTOHUNI dhe I tregoni vendin ketij legeni dhe atyre qe I vijne pas ketij psikopati.qe tere jeten e tij me dosje ka qene ne dore ku spiunonte shoket e tij ne nafte.kujtojani te jemes EMINE GURI sekretare e pare e parise punes shqiperise rethi I beratit.

  Reply to this comment
 14. Arber February 23, 02:16

  Sa te rroje Ali Baba Saliu, Shqiperia nuk do te gjeje kurre qetesi! Kendi i Lojrave vetem i shton bukurine dhe funksionin Liqenit Artificial te Tirane dhe parkut te tij, i cili gjendet ne shemtine e tij me te eger.

  Reply to this comment
 15. "Horri i Bulevardit" February 23, 09:58

  Ne nje shtet ligjor, eshte shume kollaj, fotot jane, fytyrat e vandaleve, shihen qarte.
  Atehere, coini faturen e demit, plus gjoben e majme, ne deren e shtepise, jepini nji jave kohe per tu paguar dhe po bene cubiñ, sekuestro shtepine dhe cdo gje te vlefshme, plus birucen dhe do te shifni, se keta plehra, do ta kuptojne qe ska saleh, qe ti mbroje.
  Parku do behet dhe me mbarimin e parqeve kombetare ne Tirane, shqiptaret do te shohin qe shpellaret, e kane vendin neper shpella, jo ne qytet.
  Sazan Gurin e ka gjete belaja, se dosjen e spiunllekut ja ka pervetesuar salehu dhe ja tund para surratit, sa here qe mundohet te dale nga rruga e shpellarit.

  Reply to this comment
 16. qytetari February 23, 10:37

  Ky eshte i njejti arkitekt i deshtuar qe ka bere ate kullen e vrojtimit ne korce. Keta si pjerdh njeri me ne vendin e vet se jane te deshtuar dhe vijne te japin mend ketu.

  Reply to this comment
 17. info analitike February 23, 10:41

  Tani paskan nxjerre kete fantin spathi , fitues te tenderave te rilindjes se Pe-leshit, si mburoje ndaj protestes se qytetareve. Eshte mese normale qe nese vertet e ka projektuar ky, do t’i beje hysmetin verdhushkave qe do te marre, ashtu sic i mori per Korcen. Ceshtja kryesore qe anashkalohet eshte se ky mund te beje te gjitha projektet qe ka deshire por ne respekt te ligjit dhe jo aty ku eshte e ndaluar me ligj. Ndoshta militantet ketu siper nuk kane aq mend sa te kuptojne interesat qe fshihen pas ketij “arkitektit te huaj” dhe mjafton nje karamele per t’i genjyer. Na mungonte vec qe ky arkitekti te thosh se po punon gratis per te miren tone dhe filmi do te ishte tamam si nje “rendering” me “happy end” . Le t’i kishin vene edhe pak muzike nga ajo e filmave me femije te kohes se qoftelargut per te ngazellyer nostalgjiket.
  Megjithate ne faqen e internetit te firmes nuk duket gjekundi ky projekt: http://bolles-wilson.de/projects/?orderby=country
  Cudi sepse zyrat arkitekturore i reklamojne pa fund tenderat qe fitojne aq me teper kete qe eshte perhapur kaq shume mediatikisht.
  Eh cfare nuk u pjell mendja mashtruesave per t’i shpetuar zemerimit te qytetareve te Tiranes. Ku ishte ky Gjermani ta prezantonte qe ne fillim publikisht kete kryeveper? Perse u fsheh kur paska qene nje gje kaq e mrekullueshme? Ky tani do te beje edhe nje ure tek liqeni qe do t’ia kaloje edhe asaj te Bruklinit. Gezoni o popull se keta po punojne per te miren tuaj, lali Eri beri dy dasma vetem qe ju te jetoni e te gezoni. Ju solli nje mireqenie te papare si minister duke hapur zyra pune pa fund por me oferta pune zero. Beri nje reforme pensionesh qe edhe Mario Monti duhet te vije ne Shqiperi per te studjuar kete mrekulli. Ah lum si shqipetaret qe tani kane rilindur, prandaj gjermanet po vijne ne Shqiperi se po ia kalojme edhe Gjermanise.

  Reply to this comment
 18. info analitike February 23, 10:51

  A e di kush se kur u hap tenderi per kete park dhe kur u shpall fituesi? Cilat ishin kompanite pjesemarrese dhe si e fitoi perseri po e njejta kompani e Korces edhe kete tender?

  Reply to this comment
 19. Rilindja nudo May 21, 13:29

  Si rregull, gjermanet degjohen,
  jane Burra, qe flasin pak.
  Ky njeriu qe ka gjetur Rilindja nuk do ta besonte kurre qe Erjoni dhe Edi kane bere fitime edhe e tender per Viziten e Papes…!
  Germani na zbulon se do behet edhe Ure mbi Liqer
  dhe ne na kujtohet se Erjonka na premtoi Zero Beton!

  .mos na derroni mendim oer gjjermanet, ju lutemi!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim