Arkitekti danez i Teatrit të ri Kombëtar dhe globi i tij në Nevada

July 7, 2018 17:55

Arkitekti danez i Teatrit të ri Kombëtar dhe globi i tij në Nevada

Kuvendi votoi mbrëmjen e së enjtes me 75 vota pro në favor të projektligjit, që i hap udhë ndërtimit të një Teatri të ri Kombëtar.

Bjarke Ingels është arkitekti danez i cili do të sjellë këtë godinë të re në zemër të kryeqytetit.

43-vjeçari ishte në Tiranë më 12 mars të këtij viti, kur prezantoi projektin e tij për Teatrin Kombëtar.

I njohur ndërkombëtarisht, arkitekti ka projektuar së fundmi një vepër, e cila do të përfaqësohet në festivalin “Burning Man 2018”, që organizohet nga data 26 gusht deri në datën 3 shtator në Nevada.

Bëhet fjalë për një disk të rrumbullakët, i quajtur “The Orb”, që do të sjellë një reflektim në shkallën 1:500.000 të Tokës. “The Orb” do të ketë një diametër prej rreth 25 metrash dhe do të vendoset mbi një këmbë çeliku prej rreth 32 metrash.

Më poshtë po ju sjellim foto të “The Orb”, por edhe të projektit të Teatrit të ri Kombëtar.

“The Orb”

“The Orb”

Teatri i ri Kombëtar

Teatri i ri Kombëtar

s.a/dita

 

 

July 7, 2018 17:55
Komento

3 Komente

 1. XXXL July 7, 19:00

  Po mos i nxirrni ne foto projektet e Ingels se mos merr vesh qgje Sali-Lushi, apo derrkucja Kokekatre Mona Cizmja.
  I vetmi qe mund te bej vleresime eshte Mut Noka, qe njeh vetem pataten e Kukesit e pikerisht ate te Novoseles i llojit te cilit eshte

  Reply to this comment
 2. intelektuali July 7, 19:29

  Atehere po te jete keshtu kjo reklame allogjike:

  LE TA NDERTOJE TEATRIN E EDVINIT BJORG-DANEZI NE SHKRETETIREN E MYZEQESE SI NE NEVADA TE SHBA

  sepse:

  Po ta kishte vene Globin e tij me 7 Kulla Edviniste si Hallati i Enverit, ne Manhaten te New Yorkut apo tek oborri i shtepise se Bardhe ne Washington, amerikanet do ta kishin zene per bythe danezin e Edvinit me hu dhe me dajak dhe do t’ja kishin prere koqet si Mehmeti ja preu lushnjareve pa patur asnje faj, vetem sepse e kundershtuar qe te hynin ne Ceten e cubave te tij prej Mallakastre.

  Reply to this comment
 3. mustafa July 7, 19:55

  Ky danezi qenka vertet i talentuar. Po kjo s’hyn fare te puna e teatrit. Edhe pse teatri qe ai ka disenjuar eshte mjaft modern dhe i bukur eshte fare pa vend ne qendren historike te Tiranes. Stonon shume me arkitekturen dhe coloritin egzistues. Nje dizajn fare me i thjeshte neo-klasik do pune dhe do dukesh fort bukur.
  Nje ndertese si kjo mund te jete e bukur kudo tjeter, po jo aty ku duan ta ndertojne.
  Nese duhet bere nje ndertese publike, teater apo c’faredo tjeter ne vendin e rrangalles qe quhet teater sot, le te behet. Por me paret e shtetit ose grante te tjera publike ose vetiake.
  Kjo puna e PPP eshte fare pavend ne prona te rendesishme publike, po aq pa vend sa c’ishte edhe stadiumi.
  Ajo pune u be si u be, po s’ka nevoje te perseritet i njejti gabim, ne mos qente faj.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim