Arkitekti i Teatrit të ri Kombëtar projekton restorantin me famë botërore të Rene Rexhepit “NOMA”

September 8, 2018 10:18

Arkitekti i Teatrit të ri Kombëtar projekton restorantin me famë botërore të Rene Rexhepit “NOMA”

Arkitekti i Teatrit të ri Kombëtar, Bjarke Ingels ka hedhur në letër një tjetër projekt madhor, i cili që tani ka fituar vëmendjen e arkitekturës botërore. Bëhet fjalë për projektimin e restorantit me famë botërore të shqiptarit nga Maqedonia, Rene Rexhepi, “NOMA”, në Danimarkë.

Bjarke Ingels, i njohur si djali i artë i arkitekturës daneze, dhe arkitekti më në zë sot në botë, i vendosur në Kopenhagen dhe Nju Jork, ka sjellë një model krejtësisht të ri restoranti, një fshat i dedikuar për bujqësinë, studimin dhe eksperimentimin gastronomik.

Restoranti NOMA, i cili ka fituar 4 herë çmimin si restoranti më i mirë në botë, përmban një grumbull ndërtesash të vogla në fermë, ku Rene Rexhepi do të shërbejë një kuzhine të ndarë në tre segmente sezonale: ushqim deti në dimër dhe pranverë, vegjetarian për verë, dhe produkte pylli në vjeshtë.

Ingels, themelues dhe drejtor kreativ i grupit BIG-Bjarke Ingels, e krijoi këtë “fshat” prej 14.000 metra katrorësh, të përbërë nga 11 pavionë njëkatëshe që korrespondojnë me vizionin e Rexhepit.

o.j/dita

September 8, 2018 10:18
Komento

15 Komente

 1. kasem gahinji September 8, 11:37

  ku di ky te beje projekte teatri.keto i di dhe i ben vetem max velo bujar kapexhiu dhe bujar asqeriu.he,ma rruaci,beni nje te mire prej pupliti.

  Reply to this comment
  • Arben September 9, 11:51

   Me mire akoma.ben projektet e kullave 60 kateshe ky,

   sidomos te firmes lalidhjeri-prokuroria fusha, po prit se

   nuk ke pare gje akoma.

   Reply to this comment
 2. intelektuali September 8, 13:11

  Aman mos na e beni Teatrin e bukur te Bosios si keto karikatura moderne, qe tregon gazeta DITA ne keto fotografi dallkauke,

  sepse:

  Restoranti me famë botërore e shqiptarit nga Maqedonia, Rene Rexhepi, “NOMA”, në Danimarkë duket ashiqare si:

  NJE POLIGON QITJE I ENVERIT KUR LUFTONE ME ARMIKUN E JASHTEM.

  Reply to this comment
 3. MH September 8, 14:03

  intelektuali!
  Por edhe per kaq sa lexon dhe shikon nuk behesh i kenaqur.
  Aman ne cfare dite te ka lindur ty nana.Dhe kur dole nga laboratori i krijimtarise diten e lindjes ne c’pozicion u vendose mbi toke.
  Kote e kruan me Enverin.Iku ju la shenden.Loja me Te nuk bahet.Ngelet te humbur perfundimisht historikisht.Ndersa Enveri me ato qe bani s’bani mbetet triumfator i pa tundun,nuk e shkul tufani as uraniumi.

  Reply to this comment
  • intelektuali September 8, 16:03

   O MH enveristi si:

   MESALLA ME DY FAQE

   Po ti more mavri sikur i pranove krimet e Enverit per poshterimin qe i beri nene Terezes?

   SI KESHTU TANI E DRODHE?

   dhe:

   E quan poshteruesin e nen Terezes si “Triumfator”?

   SI TA KUPTOJME KESHTU PABESINE TENDE QE NGJAN ME PABESINE E ENVERIT?

   Reply to this comment
 4. Nje shqiptar September 8, 14:22

  Nuk ka asgje te bukur ne ndertesen e ketij restauranti. Ka vetem vija te drejta dhe asnje kollone, hark parabole, iperbole, rrethor , eliptik apo ndonje vije tjeter e qe japin butesine, bukurine dhe kenaqesine syrit. Materialet e ndertimit jane te sotme por jo te kushtueshme por nga jashte pamja eshte e nje stalle fshati por sigurisht do te gatuhet mire dhe bio. Projekte per restaurante te tille behen automatikisht nga nenprogramet AUTOCAD dhe nje student i zakoneshem i vitit te pare te ingjinierise te ndertimit apo te arkitektures harxhon te shumten 4 ore per ta paraqitur. Nuk mund te paraqitet si i jashtezakoneshem dhe madheshtor edhe projekti per teatrin kombetar i bere nga ky arkitekt. Ai projekt nuk ka asgje kombetare. I ngjane nje kutije shkrepese te rrudhur. Ide me vlere ne ate projekt eshte shfrytezimi i terraces si teater veror. Projekti duhet pasuruar me elemente te trashigimise kombetare ne ndertime si kollonat, . Populli yne nuk ka lindur sot. Shqiptaret faktikisht jane nder kombet me te lashte ne Evrope qe flet gjuhen me te vjeter, ka kostumet e tij origjinale dhe jeton ne trojet e tij qe prej mijra vitesh. Ne keto troje kemi edhe ndertimet tona te lashta nga ku arkitekti i nderuar danes mund te marr elemente si kollonat, bazamentet, basorelievet, zbukurimet e tavaneve dyerve etj. qe te pasuroje projektin e tij per teatrin tone kombetar.

  Reply to this comment
 5. Linda September 8, 15:29

  Ndertojeni teatrin e ri po’ ke bulevardi i ri dhe i vjetri te bohet Museum gjoja me mire

  Reply to this comment
  • Arben September 9, 14:48

   Moj shoqe, hallin e kemi to marrim truallin per kullat ketij

   te vjetrit, pa per teatro ka pazari plote.

   Reply to this comment
 6. MH September 8, 19:51

  intelektuali
  Ato qe shtjellove mbi Nane Terezen qendrojne.Po nuk do thote qe ti je pozitiv nga intelekti.Te mbeshteta mbi cfare asht rrealitet.Une mbeshtes vetem ato qe qendrojne mbi te verteten.Pra te mbeshteta sepse aty te tjeret tu turreshin padrejtesisht.Ndersa ketu ma siper te kundershtova se je i semur nga mentaliteti.Por nuk jam me intelektin tend te semure qe cdo kundershtari i vendos gryken e pushkes.Porblemi qendron kush gjindet ma i pa tundshem me rrealitetin mbetun historikisht.Keshtu ti jo vetem nuk din se cfare do te thote e aq ma teper nga bie mesalla e jo te dallosh dy faqet e mesalles kur nuk njeh te pakten njenen faqe.

  Reply to this comment
  • intelektuali September 8, 22:38

   Mesa mora vesh ti thua:

   TE DUA PO MOS TREGO

   Si ajo kenga e Anita Takes ne Kohen e Qepes te Enverit, edhe te perkrah, por edhe je i semur nga mentaliteti

   QYSH KESHTU?

   Sepse m’u duk si poligoni i qitjes i Enverit ky projekti karagjoz i arkitektit famoz te Edi Rames qe ka kollofitur deri tani nga lekat e buxhetit te shtetit, dmth nga lekat tona mbi 300 mije eur vetem per skicat qe beri per Teatrin Kombetar si BOLET e Edvinit per t’i hapur rrugen Kullave te Fushes qe jane si jane si Kulcedra prej Betoni qe po i zene frymen Tirones time cdo dite e me shume.

   Po ja edhe nje komentues tjeter thote se ky projekt restoranti qe mburret gazeta DITA duket si nje stalle kuajsh qe ne, shqyptareve nuk na shkon per shtat,

   prandaj:

   KUSH ESHTE I SEMURI KETU?

   Reply to this comment
 7. arsim September 8, 20:21

  KETO SHTALLA ASNJE VLERE.ARTI MODERRN SA ME KEQ ME MIRE.LARGE KY ARQITEKT DUART NGA TEATRI.KETO KOLYBE QDO GJE KANE MBRENDA POR VLERE ARQITEKTURORE AS SON AS EDHE NESER NUK DO KENE .DO PRISHEN PAS PAK VITESH.TIRANES I DUHET NJE TEATER NE FORMEN E ATIJ EKZISTUES ME PERMASA ME TE MEDHA DHE ME ZBUKURIME.. .TE KETE KONTUINITET ME TE KALUAREN DHE TE REFLEKTOJE TE ARDHMEN.

  Reply to this comment
 8. intelektuali September 8, 22:39

  Mesa mora vesh ti thua:

  TE DUA PO MOS TREGO

  Si ajo kenga e Anita Takes ne Kohen e Qepes te Enverit, edhe te perkrah, por edhe je i semur nga mentaliteti

  QYSH KESHTU?

  Sepse m’u duk si poligoni i qitjes i Enverit ky projekti karagjoz i arkitektit famoz te Edi Rames qe ka kollofitur deri tani nga lekat e buxhetit te shtetit, dmth nga lekat tona mbi 300 mije eur vetem per skicat qe beri per Teatrin Kombetar si BOLET e Edvinit per t’i hapur rrugen Kullave te Fushes qe jane si jane si Kulcedra prej Betoni qe po i zene frymen Tirones time cdo dite e me shume.

  Po ja edhe nje komentues tjeter thote se ky projekt restoranti qe mburret gazeta DITA duket si nje stalle kuajsh qe ne, shqyptareve nuk na shkon per shtat,

  prandaj:

  KUSH ESHTE I SEMURI KETU?

  Reply to this comment
 9. KOT FARE September 9, 11:35

  Fakti eshte qe si teatri, si keto te tjerat nuk u pelqejne njerezve. Ai eshte danez dhe projekton ne danimarke. Shume mire e ben. Europa veriore ka tjeter karakter nga ajo jugore. Pse u dashka te marrim nje arkitekture qe ne koncept nuk na pershtatet fare? Apo jemi laboratori i ketij arkitekti dhe ben eksperimente me parate tona?

  Reply to this comment
 10. Ai qe di ti September 9, 15:32

  O Haleint..Te qifte Hija e Enverit hijen e sat eme se na cave asfaltin ne cdo artikull te shkruar.per cdo gje…nuk rri dot pa ngrene mut me Enverin….mos je ndonje “trashegimtar” gjenetik dhe do pjesen e …….

  Reply to this comment
  • intelektuali September 9, 17:25

   Jo mo dua vetem qe Teatri Yne Kombetar te mos behet si BOLET e Edvinit nga ky arkitekt famoz qe ka projektuar kete restorant si nje:

   POLIGON QITJE I ENVERIT

   Es hikon sa pak gjera dua o BOLE e Enverit?

   dhe:

   KUSH ESHTE AI QE HA MUT TANI?

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*