“Të pandëshkuarit e ’97-s planifikojnë trazira dhe përgjakje të reja”

February 11, 2019 14:15

“Të pandëshkuarit e ’97-s planifikojnë trazira dhe përgjakje të reja”

Ekskluzive/ Nga arkivi i dosjeve të deputetit Spartak Braho (II)

Nuk ka më iluzione për shkaktarët e trazirave dhe tragjedisë kombëtare të vitit 1997. Në këtë raport të hollësishëm të Kolonel Astrit Jaupit mbi rrjedhën e ngjarjeve të atij viti të zi jepet me fakte dhe me emra konkretë kronologjia e shkatërrimit të ushtrisë shqiptare, dëmet kolosale që u shkaktuan, urdhrat makabër që janë dhënë për bombardimin e urave të rëndësishme në jug të vendit, madje dhe mbi popullsinë civile. Në këtë përshkrim dhe analizë të hollësishme jepen edhe emrat e autorëve të tragjedisë, kush ishin koka e krimit të përbindshëm. Ata ishin Safet Zhulali, ish-ministri i Mbrojtjes dhe Bashkim Gazidede dhe eksponentë të tjerë që udhëhiqnin operacionin kundër Jugut të vendit. Por mbi ta, urdhërdhënësi dhe ideatori i tragjedisë ishte Sali Berisha.

E pyes deputetin Braho se pse në një masë të konsiderueshme është krijuar iluzioni se Zhulali nuk ka qenë aktiv në operacionet kundër jugut dhe e ka kundërshtuar komandantin e tij të përgjithshëm, pra Berishën, dhe ai përgjigjet:

– Ky është një iluzion i gabuar, ose më saktë i sajuar nga segmente të caktuara. Faktet, sikurse dalin në këtë analizë të Kolonel Jaupit, tregojnë të kundërtën, se Zhulali ka qenë po aq i egër sa dhe Gazidedja, Agim Shehu e të tjerë. Arratisja tij drejt Italisë nuk ia rregullon aspak biografinë, përkundrazi është një dezertim i pastër dhe si i tillë, ish-ministri i Mbrojtjes duhej të dilte para gjyqit të popullit, bashkë me Sali Berishën, Gazideden dhe kriminelë të tjerë që livadhisin të lirë, madje në strukturat e larta të PD-së edhe sot e kësaj dite…

– Ju i konsideroni ata kriminelë, ndërsa ata nuk janë dënuar nga asnjë gjykatë e vendit. A nuk kanë të drejtë ata ta quajnë këtë një provokim që u bëni pas 22 vjetësh?, e pyes zotin Braho.

– Ata mund të mendojnë gjithçka dhe të mohojnë gjithçka, por është fakt se një popull i tërë i tregon me gisht si kriminelë që kanë lyer duart me gjak dhe që i shkaktuan këtij vendi dëme kolosale dhe mbajnë përgjegjësi për shkatërrimin e ushtrisë dhe çuarjen e vendit në pragun e luftës civile. Ata gjithashtu mund të justifikohen se nuk janë dënuar nga gjykata. Këtë e kemi trajtuar edhe herë të tjera në intervistat e mëparshme që kemi bërë. Kjo nuk e lehtëson aspak pozitën e tyre. Janë shumë arsye që në këtë vend gjatë këtyre tridhjetë vjetëve është kultivuar kultura e pandëshkueshmërisë. Ndaj dhe ata mendojnë dhe planifikojnë tragjedi të tjera në këtë vend, trazira dhe përgjakje të reja…

– Mos e kini fjalën për protestën e 16 shkurtit?

– Jo vetëm për atë posaçërisht. Por faktet janë kokëforta dhe gjuha e urrejtjes që përdorin Berisha dhe Basha tregojnë se ata e ëndërrojnë konfliktin, i fryjnë përçarjes dhe destabilitetit. Unë nuk besoj se ata do të jenë sërish në gjendje të përsërisin të kaluarën e hidhur të tyre. Synimi i vetëm i tyre është të shpëtojnë të pandëshkuar dhe të pengojnë sa më shumë proceset. Sidoqoftë, dua ta mbyll këtë pjesë të bisedës fjalët e Julius Fuçikut, intelektualit dhe heroit çek të Luftës së Dytë Botërore: “Njerëz, unë ju dua! Jini vigjilentë!”

Përgatiti për botim XH. Shehu

February 11, 2019 14:15
Komento

21 Komente

 1. mirel February 11, 14:22

  Taku, sa vite u mundove qe ta gjeje fajtorin?

  Reply to this comment
  • S'ka me kokpalare protestash... February 11, 18:39

   As s’eshte munduar fare por ja ka mbytur edhe nje here ne tym sa per te lare gojen dhe shpetuar tutoret nga pergjegjsia e bashkefajesise per mondeshkimet e krimeve cerek-shekullore. Inskenimi me “protesten e shkurtit” do deshtoje po njelloj si ajo e shkuara, pasi nuk kane mbetur me dhe aq debila qe te genjehen kollaj nga shkrehjet e zullumqareve te gerdecit dhe 21 janarit, qofahin keta demokratikas apo rilindjotas.

   Reply to this comment
  • mirel February 11, 22:46

   Taku kerkon fajtoret e 97es, Ramuti shet Detin sot.
   Bande tradhetaresh te gjithe

   Reply to this comment
 2. Opgj February 11, 15:22

  O.Xhedo!!!! MOS e il nivelin tend duke intervistuar Mashtruesin Spartak Braho qe kishte per.detyre the u zgjodh bashke me Spartak Ngjelen nga parlamenti per ti cuar ne gjyq ata qe sot i riakuzon.E cberi?Fotokopjoi dhe coi ne shtepi documenta sekrete duke shkelur.ligjin.Per tu bere i rendesishem e xhvatur me.vonPse nuk i coi ne prokurori atehere.MOS VALLE E KANE HELMUAR NE ATE KOHE DHE SESHTE NDJERE ATEHER.Mos behet merak myhypi i Skraparit.Edhe sikur Ai perseri te mos doje ti denoncoje.Nuk e lame né se eshte SPAKU tashti.

  Reply to this comment
 3. (fteri)n/v February 11, 15:43

  Rama eshte nje Organizator i mirë.
  Reformator i mirë!
  Më i miri nga keta Kryeministra qe ka patur Shqipëria pas 1990-ës!
  POR NUK KA SHKOPIN MAGJIK!…
  RRITJA E RROGAVE,PENSIONEVE, PERMIRESIMI SHERBIMEVE, PERMIRESIMI I TËRË SISTEMIT, KERKON KOHË DHE PUNË…
  Shqiperia po ndryshon.po vijne me shume Turiste. Po ndertohen rrugë me standarte……ka projekte ambicioze…
  Por Shqiperia ka nje fatkeqsi te madhe….
  NJË OPOZITË QË NUK DI TË BËJË O P O Z I T Ë…!
  Kjo Opozite qe ka Shqiperia sot di vetem ti veje gurë nen rrota Shqiperise, te pengoje integrimin, te krijoje konflikte, te pengoje REFORMAT RRENJESORE E SIDOMOS ATE TE DREJTESISE…
  Pa Drejtesi te pamvarur nuk i denon dot as krimet e Saliut, as Hajdutlleqete e Lulushit, Meta Megakusarit dhe Mona Hajdutes dhe Skicofrenes me Çizme, as gabimet apo korrupsionin qe mendohet apo supozohet per Qeverine e Ramës

  Reply to this comment
  • Sa shume budallej ka kjo toke February 11, 17:19

   Ashtu si thua ti eshte rama por e mira eshte te beje testin e droges dhe te zgjidhi gjygjin qe ka me ish te jatin se dyshonte nos i kishte qire gruan e pare. Pastaj shyqyr qe eshte stabilizuar tani me gruan e 6. Dhe mos dali me me tanga. Ke shtepia e dash pezes. Edhe lakuriq mos dali me . Mire ju sju ben pershtypje kur ja shikojne grate e motrat tuaja ate manallin poshte.. Edhe me brekushe mos dali me se la name edhe pwr diten e flamurit ne vlore po me brekushe. Edhe kriminele mos vej me.deputete dhe krywtar bashkie se e felliqi shqipwrine. Edhe mos i bej shqiptaret te ikin mbi 400 mij sa ka qene ne qeveri ky plehra.
   Ik ere se late name qe votoni me per kete pederast.
   Ben dhe denagogji ketu.
   Mjere shqiperia me ju.

   Reply to this comment
   • Ptu legen! February 11, 18:19

    Po te isha ne vend te palldremit te tirones, skerbythjeve te ketij sorollopi te peshtire do i kisha mbashtruar gjithe farefisin qe mos t’me harronin ne jete te jeteve. Ket koklakren e humbetirave te fterit bile do e kisha vene te parin te me lante kembet.

    Reply to this comment
   • sopiqoti February 12, 15:30

    Me te lumte “( fteri)”.Mos ja u ve re atyre qe brockollisin per te verteten tende.

    Reply to this comment
  • [email protected] February 12, 05:26

   Ftefri kriltokomjnistr

   Reply to this comment
 4. (fteri)n/v February 11, 15:45

  Rama eshte nje Organizator i mirë.
  Reformator i mirë!
  Më i miri nga keta Kryeministra qe ka patur Shqipëria pas 1990-ës!
  POR NUK KA SHKOPIN MAGJIK!…
  RRITJA E RROGAVE,PENSIONEVE, PERMIRESIMI SHERBIMEVE, PERMIRESIMI I TËRË SISTEMIT, KERKON KOHË DHE PUNË…

  Shqiperia po ndryshon.po vijne me shume Turiste. Po ndertohen rrugë me standarte……ka projekte ambicioze…

  Por Shqiperia ka nje fatkeqsi te madhe….

  NJË OPOZITË QË NUK DI TË BËJË O P O Z I T Ë…!
  Kjo Opozite qe ka Shqiperia sot di vetem ti veje gurë nen rrota Shqiperise, te pengoje integrimin, te krijoje konflikte, te pengoje REFORMAT RRENJESORE E SIDOMOS ATE TE DREJTESISE…

  Pa Drejtesi te pamvarur nuk i denon dot as krimet e Saliut, as Hajdutlleqete e Lulushit, Meta Megakusarit dhe Mona Hajdutes dhe Skicofrenes me Çizme, as gabimet apo korrupsionin qe mendohet apo supozohet per Qeverine e Ramës.!!!!

  Reply to this comment
 5. Krimet e 97-tës ,plan i Sali Berishës për vrasje të reja. February 11, 16:10

  Kanë kaluar mbi 20 vjet që nga përfundimi i Luftës v. 1997-1998 , por gjurmët e saj kanë vazhduar të ndjehen në shqipëri për thuajse dy dekada askush nuk ka dalë para gjykatave për këto krime.

  Kaosi dhe shkatërrimi i pas-konfliktit krijuan terren për ideologji të ekstremistit S.Berishës i cili diktoi zhvillimet politike të mëvonshme që pengoi rëndë zhvillimin e shqipërisë në rrugën e demokracisë, përhapi kriminë ,vjedhjen dhe pandëshkueshmërinë dhe ,pasurimin prrallor të politikanve . Nga ana tjetër varfërimin e pjesës madhe të popullit .

  Kjo la gjurmë negatve dhe dëmëtoi dhe sakatoi rëndë ekonomikisht shqipëtarët duke i lënë në skamje e varfëri ,konfliktë vrasje edhe sot popullin shqipëtar .Kur kjo klasë e re politike shqipëtare për dy dekada me radhë vran,prenë vodhën dhe varfëruan rëndë vendin ,gjurmët e konfliktit ndihen edhe tani në v. 2019 duket hija e luftës dhe grushtit të shtetit të v. 1997-1998-tës ,përsëri me thirrjet e saliut për luftë ,rrëmbeni armët etj,po kështu edhe L.Basha nuk ngelet mbrapa thirrjeve luftënxitëse ….!….

  Përsëri hija e luftës 97-98 -tës duket në sfond të thirrjeve të sotme shto këtu edhe ato të Munikës së LSI-së dhe Ilir Floririt .

  PD-ja bënë thirrje përsëri për luftë tani në 16 prill 2019 ,nga i njëti njeri që vrau e dogji shqipërinë ky quhet S.Katastrofa ,L.Basha ! Në çdo vend të botës ky vrasës do ishte dënuar kurse në shqipëri nuk ndodhë ,por lejohet të bëjë mitingje një grup kriminelësh ?!!!!,kjo është skandal ,por gjer kurë !?….

  Reply to this comment
 6. Krimet e 97-tës ,plan i S. Berishës dhe L.B për vrasje të reja. February 11, 16:17

  Kanë kaluar mbi 20 vjet që nga përfundimi i Luftës v. 1997-1998 , por gjurmët e saj kanë vazhduar të ndjehen në shqipëri për thuajse dy dekada askush nuk ka dalë para gjykatave për këto krime.

  Kaosi dhe shkatërrimi i pas-konfliktit krijuan terren për ideologji të ekstremistit S.Berishës i cili diktoi zhvillimet politike të mëvonshme që pengoi rëndë zhvillimin e shqipërisë në rrugën e demokracisë, përhapi kriminë ,vjedhjen dhe pandëshkueshmërinë dhe ,pasurimin prrallor të politikanve . Nga ana tjetër varfërimin e pjesës madhe të popullit .

  Kjo la gjurmë negatve dhe dëmëtoi dhe sakatoi rëndë ekonomikisht shqipëtarët duke i lënë në skamje e varfëri ,konfliktë vrasje edhe sot popullin shqipëtar .Kur kjo klasë e re politike shqipëtare për dy dekada me radhë vran,prenë vodhën dhe varfëruan rëndë vendin

  Gjurmët e konfliktit ndihen edhe tani në v. 2019 duket hija e luftës dhe grushtit të shtetit të v. 1997-1998-tës ,përsëri me thirrjet e saliut për luftë ,rrëmbeni armët etj,po kështu edhe L.Basha nuk ngelet mbrapa thirrjeve luftënxitëse së bashku me Munikën ….!….

  Hija e luftës 97-98 -tës duket në sfond të thirrjeve të sotme shto këtu edhe ato të Munikës së LSI-së dhe Ilir Floririt që në thelb bllokojnë wetingu-n.

  PD-ja bënë thirrje përsëri për luftë tani në 16 prill 2019 ,nga i njëti njeri që vrau e dogji shqipërinë ky quhet S.Katastrofa ,L.Basha ! Në çdo vend të botës ky vrasës do ishte dënuar kurse në shqipëri nuk ndodhë ,por lejohet të bëjë mitingje një grup kriminelësh ?!!!!,kjo është skandal ,por gjer kurë !?….

  Reply to this comment
 7. Lukas February 11, 16:30

  Dhe lind pyetja…!
  Kujt i sherbente koloneli…?
  Kujt i shërbente Berisha, Xhulali, Kazidete dhe syreshë të tjerë si këta nga të gjitha kahejet…?
  Kujt i sherbeu dhe kujt i sherben Barba Taku…?
  Kush me nderë i pjedhëte kolonelët, Barba Takët, e të tjerë si këta,…?
  Kush i mbështeste mediat greke në terren duke transmetuar live ngjarjet e ’97-ës …?
  Një gjë ësht e qartë, të gjithë shërbyen sipas planit të armiqve shekullorë të këtijë kombi dhe kësajë rrace të veçantë të planetit, shqipatrëve të trdhëtuar dhe të shitur në më shumë 20 shekuj….

  Reply to this comment
 8. shqipe-pelivani February 11, 17:03

  NE SE PRAP NA VJEN, 97-ta…

  (Vëth ne vesh!…)

  S’do kete me rendesi
  kush do dale fituar,
  ne se nje njeri
  neser,do jet shuar!

  Mjer ju te djeshmit
  dhe ju te mit sot
  ne se nenat tona,
  prap do derdhin lote…

  Mjer ju te djeshmit
  qe luften do sillni
  se per ate Zot
  vend varri s’do kini…

  Mjer ju te djeshmit
  dhe ti, imi shtet.
  do ikni te paret
  si qeni ne vreshte.

  Mjer ju te djeshmit
  (Besomni ne daç)
  sepse do u shuajme
  me kuç e me maç….

  Mjere ti or sale
  per shtepine tende!
  qe ti vet me dore
  permbi koke ua shembe…
  ………………………………
  Permbi kater mije
  ne 97-tën
  I vrave, o sale
  Ti me nano kakën…

  kater mije nëna
  neper mend s’i shkuat
  as dje,as dhe sot
  mender nuk e rruat…

  ja, dhe gjall u kemi
  kokosha maj plehut…
  ndersa bijte tane
  përpëliten dheut…

  Nuk po bej humor
  mor pjella xhehnemi…
  Shpejt do vi vetingu,
  pushke, me saçme derri…

  Ndaj them mjer per ju
  dhe per ty o Ramë
  se te dolëm borxhit,
  njëzëri te thame:

  “…Mos e nenvlefteso
  kete gjidi horr!
  Qe dhe vet çmendia
  se mbane dot nje ore!…

  Mirpo ti,si ti…
  gjithnje urt e but!
  Nje te rrahur krahësh
  sakaq nje batute…

  Mirpo, ti, si ti…
  hiq e mos këput!
  Ja dhe prap salehi
  po te kon me mut…

  Se ne, t’a dhamë voten
  te besh zap salin
  me pas ben reformen
  shpeton Shqiperine.

  Derri i plagosur
  lidhet me tërkuzë
  ndersa ti po prete
  te bjerë vet ne buzë?!

  A s’e sheh oooo Ramë
  qe ky gjidi doç
  po t’a thote per dita
  sy per sy dhe troç!…

  M’u ne parlament
  (Kush nuk e dëgjojë)
  21 janarin,
  e pranoj me goje:

  “Une u’a bejte prap,
  ashtu,si ua bera!…
  Edhe kjo mik, përkthehet,
  keshtu më do vëra…

  – jam sali berisha une!-
  Dhe dhëmbët zgerdhiti
  Ky syfet i ndyre
  gjak millosheviçi…

  S’ke kohe per te humbur
  Ram’ eshte shans i fundit
  japo shko me lulin
  edhe futja gjumit!…

  Mos prit nga evropi
  as nga zotrinjte LU
  eshte koha qe sales
  t’i futesh nje hu!…

  Dili zot Vatanit
  kurre s’te hahet haku,
  “Flas une,” Thuaj botes
  “Flet nje komb,por hapu!”

  S’ka rëndesi te thash
  kush do fitoj neser
  nese prap mbi ne
  do vine plumbat bresher…
  ………………………………
  Mjerë ju te djeshmit
  dhe ju te mit,sot.
  Nese nenat tona
  prap do derdhin lotë!…

  Reply to this comment
 9. Aliu nga Selenic February 11, 18:05

  AI QE U DHA AMINSTI LE TE PERGJIGJET SOTE PARA SHQIPTARVE NE SE KETA VAZHDOJNE TRAZIRAT.!

  Reply to this comment
 10. MH February 11, 20:13

  Nese keto vashdojne trazirat te arrestohen ne flagerance.Ndersa ato qe iu dhane amnistin te survejohen te mos ikin ne drejtimte paditun dhe ne moment t’iu bahet arrestimi.
  Vetem ne kete menyre drejtesia con ne vnde sherbimin ndaj popullit.

  Reply to this comment
 11. Gezim February 11, 20:44

  Plaku taku u bere si plaku merre fizi. Saliu me ushtaret e tik aty ka qene keto 20 vite dhe me nder i keni ngrene mune.
  Lerini demagogjine dhe pranoni qe te gjithe keni nje surrat palaco dhe jeni shkaterrues te shtetit shqiptar

  Reply to this comment
 12. bart72 February 11, 21:57

  O Taku Po djemet e tu Po shesin akoma droge RUMIN nga SUKTHI jepi o mafioz

  Reply to this comment
 13. sporo February 12, 05:32

  So komuniste demokrrate,rilindja ngza nje stan jane

  Reply to this comment
 14. Mark U.K February 13, 19:35

  Thirrje per luft jan bere nga drejtuesit e sotem te PS.Namik Dokle,Gramoz Ruçi,Skender Gjinushi,Paskal Milo,Rexhep Mejdani, etj.Neritan Ceka e Arben Imami te cilin Sali Berish Islamiku e beri edhe deputet edhe minister Imamin qe muar tankun e ju fute reparteve ushtarake.Mos harroni thirrjrt :O Djem rrembeni pushket u ban nga kta horra qe jan ne qeveri o militaruc te shitur dhe bler me para droge.Kjo eshte e verteta more demon te kuq.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

SONDAZH

NËSE NË TIRANË KANDIDATI PS + RILINDJE, ERION VELIAJ DO TË KISHTE PËRBALLË SI KANDIDAT TË PD, LULZIM BASHËN, PËR KË DO TË VOTONIT:

Shiko rezultatin