Shqipëria e janarit ’90 sipas Los Angeles Times: Ky brez i të rinjve shqiptarë është i mirëarsimuar

March 24, 2015 21:52

Shqipëria e janarit ’90 sipas Los Angeles Times: Ky brez i të rinjve shqiptarë është i mirëarsimuar

Guri i fundit komunist i dominosë në Europën Lindore, Shqipëria staliniste mund të jetë duke u lëkundur. Rënia e regjimit të Nicolae Ceausescut në Rumani, bashkë me problemet e rëndë ekonomikë në Shqipëri, nxitën muajin që kaloi të parën demonstratë serioze antiqeveritare që nga koha e revolucionit komunist në vitin 1944, sipas analistëve amerikanë.

Protestat e udhëhequr nga studentët në qytetin verior të Shkodrës, qyteti i dytë më i madh i Shqipërisë dhe një qendër e madhe industriale dhe transporti, duket se është shuar “menjëherë dhe me dhunë”, sipas një zyrtari të Departamentit të Shtetit, ndonëse kjo ngjarje kaloi pothuajse pa u vënë re në Perëndim.

Por rrymat e nëndheshme të rezistencës ndaj regjimit më të prapambetur, më të izoluar dhe më totalitar të Europës e shtynë një analist amerikan të parashikojë se “Shqipëria do të shembet si një shtet komunist, stalinist – nëse nuk ndodh prej një kryengritjeje, atëherë do të ndodhë prej nevojës ekonomike”.

Kryengritja në Shqipëri do të plotësonte pastrimin e të gjithë kontinentit nga regjimet komunistë. Një vend me male të thepisur që shtrihet përgjatë Adriatikut, Shqipëria është sunduar që prej vitit 1944 nga një qeveri komuniste kaq e pa kompromis, saqë udhëheqësi i saj u prish me Moskën në vitet 1960, duke kritikuar udhëheqësin sovjetik, Nikita Hrushov se ishte shumë i butë. Edhe sot e kësaj dite ata e shohin diktatorin sovjetik, Josif Stalin si modelin e tyre.

Por tani, presidenti Ramiz Alia duket se është në pozicion mbrojtës. Alia, relativisht një centrist në një Byro Politike të fragmentuar, mendohet se është i pasigurtë nëse duhet të përdorë forcën apo të lirojë shtrëngimin mbi popullsinë. Analisti amerikan thotë: “Ne jemi duke parë një model lëshimesh ekonomikë dhe paralajmërimesh ndaj popullsisë, që ajo që ka ndodhur gjetkë, nuk ka për të ndodhur në Shqipëri.

Është e qartë se regjimi është shumë nervoz”. Për shembull, Alia, në fjalimin e tij të Vitit të Ri drejtuar kombit, aludoi për trysninë që ka ardhur duke u rritur, prej ritmit dramatik të ndryshimit në Europën Lindore: “Ngjarjet që kanë ndodhur kohët e fundit në Europën Lindore kanë frymëzuar disa forca të njohura antishqiptare që të rifillojnë fushatën e sulmeve kundër vendit tonë. Por, si thotë populli ynë, sado të përpiqen, ata nuk kanë çfarë na bëjnë”.

Që nga vera e vitit që kaloi, ka patur lajme të pakonfirmuar për demonstrata në qytete dhe fshatra të tjerë të Shqipërisë, duke përfshirë qendrën e nxjerrjes së naftës në Fier dhe qytetin jugor të Korës. Ekonomia e Shqipërisë ka vuajtur përgjatë pjesës më të madhe të viteve ’80, duke sjellë privime gjithnjë e më të mëdha në atë që ishte tashmë shteti më i varfër i Europës. Pas tre vitesh thatësirë, vendit iu desh të importojë ushqim në vitin 1988.

Zyrtarë shqiptarë kanë raportuar publikisht se 1989 solli një rimëkëmbje, por një zyrtar amerikan thotë: “Asnjë prej shifrave të tyre nuk ka qenë ndonjëherë e besueshme”. “Vështirësitë ekonomike dhe nevoja po e shtyjnë Shqipërinë drejt shekullit 20 dhe po e detyrojnë të ketë të bëjë me botën e jashtme”, deklaroi një tjetër zyrtar i SHBA. Ashtu si me shumicën e lëvizjeve të reja opozitare në Europën Lindore, veprimtaria antiqeveritare duket e përqëndruar mes studentëve.

Ata janë një segment i rëndësishëm i popullsisë së Shqipërisë, sepse me një prej normave më të larta të lindjeve në Europë, pothuajse dy të tretat e popullsisë 3.2 milionëshe janë nën moshën 30 vjeç. Ironikisht, regjimi komunist mund të ketë ndihmuar opozitën. Statistikat e qeverisë shqiptare tregojnë se vetëm 15% e popullsisë ka qenë e arsimuar në vitin 1944.

Në një prej atyre pak arritjeve pozitive, regjimi e ka rritur këtë shifër në 75%, sipas analistëve amerikanë. “Ky brez i të rinjve shqiptarë janë të mirëarsimuar. Është e habitshme të shohësh se janë të shumtë ata që flasin gjuhë të huaja, sidomos gjermanisht dhe anglisht”, thotë specialisti i Departamentit të Shtetit.

“Po kështu, ata nuk janë aq të izoluar sa mendonim ne dikur”, shton ai. Një tjetër ekspert amerikan bie dakord: “Politikisht, Shqipëria është një ishull në krahasim me pjesën tjetër të Europës. Por gjeografikisht ajo është aty dhe impakti nuk ka si të mos ndihet. Shqiptarët nuk janë të izoluar nga lajmet. Ata shohin televizionet jugosllavë, grekë dhe italianë, plus dëgjojnë Zërin e Amerikës. Ata shohin edhe serialin “Dallas” në italisht. Po kështu, shtypi shqiptar ka dhënë lajme shumë të saktë të ngjarjeve në Rumani. Ata e dinë çfarë po ndodh”, thotë ai.

“Shqiptarët duan të lexojnë, të udhëtojnë, të ndjekin modën”, thotë zyrtari. Në një sondazh të miratuar zyrtarisht në vjeshtë të vitit që kaloi, studentët shfaqën një interes të paprecedentë për muzikën rrok perëndimore. Shtypi shqiptar ka shkruajtur gjerësisht kohët e fundit për “huliganizëm”, që specialistët perëndimorë e interpretojnë kryesisht si një denoncim të aktivizimit të ri studentor.

“Ky do të jetë një revolucion i të rinjve”, parashikon një analist. Një tjetër burim potencial opozicioni vjen nga popullsia fshatare, që zë 70% të popullsisë dhe është e ndarë mes klaneve e fiseve legjendarë të Shqipërisë.

Los Angeles Times, 1990/ bota.al

 

March 24, 2015 21:52
Komento

17 Komente

 1. w March 25, 00:20

  Ne 1990 jetoja ne shqiperi dhe tani jetoj ne amerike prej dy dekadash dhe duke analizuar kete/keto artikull dilet lehte ne disa perfundime te trishta:

  -Shikohet nje gezim “i madh” i ketyre analistave por dhe nje pjese te konsiderueshme te dipllomateve amerikane ateher qe po rrezohej nje shtet.

  Po pse me nje shqiperi te vuajtur u bene trima ata qe erdhen nga beogradi ne 1991-1992 per te shembur nje kufome…qe donte reaminacjon dhe jo segregacion..

  Me thoni ju lutum ndonje dipllomat amerikan apo shqipfoles te zeri amerikes pr pajtim kombetar apo ndonje plan marshal..asnje fjale..por vetem KRYENGRITJE ,HAKMARRJE,RAPREZALJE….

  -gjithmone ne amerike ka nje vizion te gabuar me stalinizmin ne shqiperi.figura e stalinit nuk ishte mbizoteruese te pakten pas viteve 70′ por thjesht nje figure folklorike qe dhe enver hoxha e mbante me shume se e shpetoi nga Titoja..

  Tejkalimi i ketyre analisteve dukae na quajtur ‘STALINISTE” eshte me teper shuarje e epsheve antikomuniste te ca elezbibereve dhe makartiste te tipit will rajerson qe ishin ne nje far menyre miqte te serbise ne ate kohe qe sherbimet sekrete jugosllave dhe amerikane ishein vellazerore ku doli dhe hibridii i tyre sali qenef berisha.

  Le te thote dikush sa ndihma ekonomike dhe ushtarake i ka dhene Stalini ne 5 vite qe jetoi ne miqsi me shqiptaret 1948-1953 ne krahasim me Bushin nga 1992- 1996 ku u zhduk populli shqiptar.

  Stalini ishte diktator dhe kina ja qifte nenen dhe ne varr por me kete fare feje qe eshte shkerdhyer shqipeia sot do ti sugjeroja ketyre analisteve te djeshem dhe te sotem:

  ju lutem mos u merrni me kufomat e hitlerint,stalinit enverit,etj etj perderisa ne shqiperi nuk eshte futur ne burg ose egzekutuar monstra me neveriteshme qe ka nxjerre njerzimi sali elezbirovic dhe debilat e tij qe dhe vete shteti amerikan ka gabimet e tij ne veprimet e mos veprimet e tij pas 1992…

  boll me nekrofiline tuaj ..ka ardhur koha te behet nje konference nderkombetare me teme kush e zhduku shtetin shqiptar nga harta e shteteve serioze dhe na ka vene Edi ramen te ndertoje fshatrat e POTJOMKINIT

  Reply to this comment
  • shpatar March 25, 10:54

   Te jap notem 10 .Nuk kemi nevoje te na rekomandoje .Shqiperia do vetem 03% stoqe nga Aleatet te hyje ne normalitet .Pak te ngrere koken populli ,qe mbahet penge nga politikat ,cdo gje, qe thuhet per te shkuaren e te tashmen behen te pa vlevfshme .Nje dore hodhi Stalini dhe Shqiperia u ngrit nga balta shekullore. Pak dore vuri Kina dhe shtetet fqinje u bene xheloz per ndryshimet qe pasuan. 25 vjete demokraci mburremi se flasim pa frike dhe kritikojme ke te duam By.. ne diell e koken ne mu… Me llogari te gjitha Olimbi jo me llafollogji .
   Pa i politizuar ngjarjet punet e shqiptarit jane shume te thjeshta .2.8 miljon trajtohen si veshtersi per te rregulluar 25 miljon .Jo azgje nga ato qe thuhen per ne nuk kane bere dhe bejne pengese nese duan te veme dore .Planet per ne jane ne tynelin e erresires .Nuk ka investime konkrete per te permirsuar jetesen por plane globale qe te tjeret ta kene me te lehte per te hyre ne Shqiperi e te marrin ato qe u interesojne . Lajm i madh .U hape rruga per autostraden e Kalter .Deri me sot hapim rruge dhe kenaqemi qe jemi te lidhur me boten.Deri dje skishin kaq rruge dhe bota solli gjithcka per popullin .Ky avantazh i sistemit te shkuar nuk u pelqen barkngopurve.Populli nuk do tja dije nese je i kuq apo i verdh ,blu ,jeshil apo pro Amerikes e Evropes .Do te jetoje si njeri e jo i shtypur pambarim .Vetem pasurit natyrore te cfrytezoheshin nuk do te ishim te varfer por te stabilizuar e plot bollek .

   Reply to this comment
 2. Agimi March 25, 02:47

  Pata viteve 90 kishte shkoll Dhe jo Si sot qe ka pallavishkoll

  Reply to this comment
 3. Albi D March 25, 07:57

  Thuj ktij amerikanit te lexoj mir historine se paska nevoje per uj amerike te shtypi sic di ai vet.

  Reply to this comment
 4. Mark uk March 25, 09:15

  Prap po na beni histori te PPSH.Beni sikur kemi lindur mbas 90.Per literatur marksiste-leniniste vertet ne vend te par ishim.

  Reply to this comment
 5. beni March 25, 10:29

  Kur nje gjenerate perjeton 2 sisteme politike te ndryshme deri diku nxjer e mesime e pergjegjsite se si duhet kaluar nga nje sistem tek tjetri!
  Udheheqsit qe udhehoqen shqiprine nuk kishin pervoje ne shkuarjen ne sistemin kapitalist thjesht vetem nderuan emrin e duke u perpjekur qe te vene nacionalizmin si nje menyre per pushtet e demagogji por jo zhvillim e kalimi sa me te shpejte nga trazicioni qe akoma esht ne nje faze te pa perfunduar!
  Megjithse kan kaluar mese 25 vjet klasa politike esht ne mes te divergjencave te medha nacionaliste mes orjentalizmit e oksidentit qe ben nje demokraci te brishte e nje komb pa vlera!

  Reply to this comment
 6. PROFETI ARGJIROSE March 25, 10:53

  Nqs ne 1990 kishim shprese per ndryshim dhe u devijiuam nga sherbimet sekrete te perendimit qe bashkpunuan me udb jugosllave dhe asfaline greke qe eshte shkaku kryesor pse u shperfytyruam si shtet dhe si komb,..por me cfare ndodhi pas 1992 deri ne ditet e sotme..Enver Hoxha pamvaresisht shume gabimeve te tij te detyruara nga koha dhe ideologjia e tij e gabuar,,,duhet te shpallet profeti i shqiptareve kur satanai berishe dhe ustallaret e tij e shkerdhyen ate vend .Lexoni me poshte qe te bindeni

  1-puci shtetit 1991
  2-lufta veri-jug 1997
  3-kater mije te vrare ne 1997
  4-urdheri per sulm kimik 1997
  5-remzi hoxha
  6-fshehja e kumbaros
  7-kosta trebicka
  8-fatmir xhindi
  9-oficeri shikut
  10 gjyqtari konomi
  11-viktimat e gerdecit
  12-protestuesit e 21 janarit
  13-akuzoi PS per vrasje nga mbrapa
  14-manipuloi mjeket e spitalit ushtarak
  15-ktheu k/m ne spital fushor
  16-refuzoi dorzimin e gardisteve
  17-terrorizoi presidentin si horr bulevardi
  18-perdhosi k/prokuroren di lavire
  19-ofendoi k/shikasin si pucist
  20-kercenoi ramen me egzekutim
  21-akuzoi dhe kercenoi 4 gazetare
  23-u fshine filmimet
  24-u ndrruan tytat e armeve
  25-u dekorua burri shtetit
  26-u dekorua ylli ne ngjitje
  27-u menderosen ekpertizat e FBI
  28-u zevendesua presidenti
  29-u zevendesua k/prokurri
  30-u zevendesua k/bashkiaku
  31-u zevendesua k/shiku
  32-u terrorizuan gazetare
  33-u tha se do ja u bej prape si ne 21 janar
  34-liroi vrasesit nga burgu ne shkurt 2012
  35-genocid fisit haklajve
  36-tritol te varezat e haklajve
  37-bulldozer te shtepia e haklajve
  38-vrasja mafjoze e Mirush Matit
  39-thika pas shpine Bujar Kaloshit
  40-vrasja e Aleks Kekes
  41-masakrimi Edi Rames
  42-masakrimi Zamir Dules
  43-masakrimi Bardhok Lales
  44-vrasja Florian Viles
  45-egzekutimi Anton Gjergjit
  46-egzekutimi Vaid.Lames
  47-perndjekja e Zef Brozit
  48-perndjekja e gjen.Luan hoxha
  49-perndjekja e Shinasi Rames
  50-terrorizimi Eduart Sallamit
  51-terrorizimi Arben Dukes
  52-rrahja e Paskal Milos ne Bruksel
  53-burgosjae e A.Frangajt
  54-burgosja e A.Ristanit
  55-vdekja misterioze P.Arbnorit
  56-vdekja misterioze Safet zhulalit
  57-vdekja misterioze Ali Spahia
  58-vdekja misterioze Besnik jacellit
  60-vdekja misterioze Gezim Dibra
  61-egzekutimi ahmet krasniqit
  62-egzekutimi ilir koloshevcit
  63-vdekja misterioze xhavit hana (prokurori gerdecit)
  64-eleminimi misterioz i L.Ihsanit (sekretarja berishes 13 vjet)
  65-vdekja misterioze Bashkim Gazidede
  66-vdekja misterioze Ferit R.Hoti
  67-vdekja misterioze Tani Topit
  68-vdekja misterioze Gramoz Pashkos
  68-Eleminimi Gani Malushit
  69-nxjerrja ne prite e azemhajdarit
  70-vrasja e 10 komisareve te policise
  71-vrasja e mbi 500 policeve ne detyre
  72-ngujimi i 3110 familjeve ose jane gjak
  73-…1800 te vrare me kanun
  74-prishjen e qeverise stabilitetit 91′
  75-fronezimi i janullatusit
  76-aderimi ne konferencen islamike pa referedum
  77-sabotimi i levizjeve per pamvaresi ne kosove
  78-furnizimi me nafte i milloshevicit
  79-vjedhjen e votimeve 96′
  80-rrahja masive e demonstrueve ne sheshin Skenderbej
  81-rrezimin e shtetit dhe vellavrasja ne 97′
  82-grushti i shtetit shtator 98′
  83-impikimi familjarisht i tij ne holokaustin e gerdecit
  84-miratimi i varrezave te ushtareve greke
  85-injorimi total i ceshtjes came
  86-shitja e detit jon
  87-implikimi me ligjin e plehrave
  88-vjedhje e votimeve ne 2009
  89-prishja klasave sportive
  90-prishja e rrjeteve kulluese
  91-tallja me shkollene plepave
  92-masakra e 21 janarit
  93-vjedhja e votimeve 2011
  94-perdhosja e luftes N.CL
  95-glorifikimi i satrapit zog
  96-deklarata qe kemi gjak turku.
  97-Shitja e resurseve strategjike
  98-lidhja me mafiozet e podestes
  99-parlameti i ri
  100-stadiumi i ri
  101-xhamia e re
  102-rruga e Arberit
  103-rrethrrotullimi ne unaze
  104-h/c skavices
  105-h/c devollit
  106-mullinjte e eres ne karaburun
  107-centrale atomike per tu bere superfuqi
  108-hekurudha tirane-pekin
  109-superfuqi arroresh
  110-mbjellja e 10 miljon rrenje ullinj
  111-kalimi borxhit jashtem 66% (falimentim)
  112-mos pagimi 500 miljon investitoreve
  113-demi me “Cez-in” rreth i miljard dollare
  114-Krimi me TEC Vlore mbi 200 miljon dollare
  115-qindra miljone me pronaret e tokave (strasburgu)
  116- mashtrimi i te perndjekurve politike ne pagesa
  117-mashtrimi kriminal me legalizimet
  118-deshtimi i censusit
  119-vjedhja e 300 miljon dolarev te rruga kombit
  120-shitja e hidrocentraleve
  121-shitja mafjoze e armatimeve
  122-shitja e reparteve ushtarake + shqup-in
  123-deshtimi i shitjes albetrolit dhe armos
  124-linja e tramvajit Lulit ne tirane
  125-shqiperia 1-euro
  126-denoncimi i Hysen Shoshorit
  127-enoncimi i Margarira Kostaqit
  128-tjetersimi mafjoz i Shqup-it
  129-tjetersimi mafjoz i ambasades kineze
  130-tjetersimi mafjoz i sh.o. Fier
  131-ri-aprovim i ardhjes milionave ton plehrave
  132-tejkalimi borxhit public mbi 65%
  133-borxhi ndaj biznesit 1 miljard dollare
  134-borxhi stratosphere me Cezin
  135-cmenduria me emrin e bjeshkeve te nemuna.
  136-perdhosja e eshtrave te A.Hajdarit dhe VK.
  137-lejimi i rajersonit ne fushate elektorale 1992
  138-mos hapja e dosjes se sigurimit shtetit
  140-poshtrimi i Jon Withersit
  141-poshtrimi i Arvizuse
  142-loja me LHL
  143-komplloti Sokol Olldashit
  144-loja me lazaratin
  145-helmimi Ferdinant Ponit
  146-pagesa e vrasjes se Santos
  147-teatri qe po luan me Fullanin
  148-uzurpimi bsh
  149-uzurpimi i bankes Santos
  150-“Dasma” per kapjen e nipit enverit
  151-‘Nxjerrja” e kalibruar e videos Metes
  152-Nxjerrja” e kalibruar e kamikazit Doshi
  153-Perdorimi i Dritan Priftit si Video Master Spy
  154..vijon…

  Reply to this comment
 7. Lleshi March 25, 11:45

  Sot me keqardhje te madhe dhe te pakthyeshme kostatohet se libri i Enver Hoxhes “Rreziku anlo-amerikan per Shqiperine” doli nje profeci e vertete !
  Djegia e brezit dhe gjenerates me te mire ne historine shqiptare nga USA me Rajersonin e Beogradit dhe kelyshin e Beogradit , Berishoviçin , “burrin e shtetit” , antishqiptarin me te eger , e treguan kete !
  Por Shqiperia ne 1990 nuk kishte vetem gjeneraten me te mire te njerezve , por dhe fatin me te madh te saj ne histori , pasi trashegoi edhe mjete prodhimi , qe nga toka bujqesore e sistemuar dhe deri tek qendrat e medha industriale ! Edhe keto i shkaerroi USA me Rajersonin e Beogradit dhe ushtarin e tyre Berishoviçin !

  Kjo eshte historia pa genjeshtra dhe e verteta e dhimbshme e Kombit Shqiptar ! Deri dje kishim armiq vetem Evropen , Rusin dhe Perandorine Turke ! Sot eshte shtuar edhe SHBA-ja . Keta morrat fqinje as qe po i ze me goje , sepse pak u fuqizuam ne ne kohen e Enver Hoxhes , dhe keta u zbythen menjehere !

  Reply to this comment
 8. Endri March 25, 13:15

  Sa nostagjike te sistemit monist lexohen ne kete gazete fatkqesisht. Me gjithe problemet qe ka sistemi i sotem nuk ka krahasim me ate te djeshmin dhe per kete mjafton te kesh disa dije ekonomike. Fatkeqesisht injoranca dhe demagogjia jane ulur kembkryq ne kete vend dhe me injorantet nuk ke si debaton.

  Reply to this comment
  • enter March 25, 13:53

   Ju duhet te jeni ndonje nostyalgjik I sistemit te Berishes se viteve 92-97

   Reply to this comment
   • Endri March 25, 14:33

    Do me shuash nje kureshtje? Ku e shef te permendur PD apo PS apo Berishen, Nanon, Bashen, Ramen? Une nuk kam permendur fare politiken apo politikanet po sistemin. Nuk arrin ta besh dallimin?

    Reply to this comment
 9. ilir March 25, 13:18

  Komente te verteta por e verteta me e madhe eshte dhe ngelet shprehja e vjeter: me mire mut se i vogel. Kjo eshte shqiperia, na takon neve ta mbrojme dhe forcojme se te medhenjte jane zhytur deri ne gryke me problemet e veta.

  Reply to this comment
 10. enter March 25, 13:51

  Gjeja me e tmerrshme ne 1990 ishte se ne Shqiperi po pregatitej diktatura e Berishes…qe e vune amerikanet.

  Reply to this comment
 11. 21 March 25, 14:09

  per komentuesin endri:

  Nostalgjiket e sistemit enver hoxhes mund te jene 2-3 mije veta dhe kryesisht ato veteran te lavdishem idealiste 80-90 vjecare qe dhe pak vite do shkojne ne varreza..

  Por ato qe mendojne se sistemi ENVER HOXHES nga ana kombetare (pranoj qe eshte sjelle keq me pronen dhe individin nga rrethanat jo per faj te tij) eshte 1 miljon here me I mire se regjimi ambasadoro-berishjan qe tani po zevendesohen nga regjimi ambasadoro-lulbashizmit.

  Rasti I fundit I Doshit tregon se aty eshte degjeneruar komplet shteti,parlamenti,shoqeria civile,mediat,drejtesia pa harruar dhe xhambasadoret me kinezerirat e tyre…PRA JEMI KTHYER NE

  N E V E R L A N D……N E V E R L A N D……N E V E R L A N D……

  prandaj jane subjektet e mesiperme qe po vlersohet enver hoxha jo per nostalgji..por per faktin se ai vend eshte kthyer ne WC ambasadoresh dhe bordello te parise tiranes

  Edhe une deri ne mars 1997 kam qene nje kundershtar modest qe kam dhene nje kontribut jo te vogel per ndryshim te atij sistemi ne vitet 90 por jo per hakmarrje dhe gjueti shtrigesh ku ish komunistet u bene me antikomuniste se dhe te burgosurit te Spacit.
  Nga 1997 e deri ne dite e sotme kur shteti shqiptar ka shkuar ne ….cdo sulm dhe denigrim ndaj tij eshte nje nder qe i behet Enver Hoxhes.
  Viktime e kesaj propogande eshte brezi i ri qe po bombardohet non stop 24 ore ne dite me nje rrjet shume te gjere dhe te sofistikuar duke i trullosur deri ne shplarje truri permanente.
  Por vepra e Enverit nuk mund te zbehet pamvaresisht shume gabimeve te ndodhura ne kohen e tij qofte nga eksperianca,qofte nga nje rrethim 40 vjecar nga athina dhe beogradi te ndihmuar ne ate kohe nga perendimi.
  JO VETEM PER ELEKTRIFIKIM AI MERTON MEDALJE SI BURRE SHTETI POR DO TI SHTOJA DHE DISA TE TJERA :
  1-DEKORATE ATDHETARIE
  Mbrojtja hyjnore qe i beri kombit Enver Hoxha ne konferencen e paqes ne Paris kur i tha botes se:
  SHQIPTARET KANE ARDHUR NE PARIS JO PER TE DHENE LLOGARI POR PER TE KERKUAR LLOGARI qe i la me goje hapur udheheqsit boterore me frengjishten e tij perfekte .
  2-DEKORATE TRIMERIE
  Mbrojtja e shkelqyer qe i beri monarko-fashisteve greke ne 1949 qe i …..Kurse nen regjimin e talebanit Berishe ne 1994 komando greke shpartalloi dhe poshtroi maksimalisht duke vrare disa ushtarake shqiptare dhe duke i lidhur si bageti efektivin e nje njesie luftarake te mender berishes.
  3-DEKORATE GUXIMI
  Debimi spektakular qe i beri fllotes ruse ne Pashaliman qe shume stratege e cilesojne si nje nga veprimet me te guximshe ne historine e njerzimit.Ishen vitet 60′ kur Ruset ishin fuqia me e madhe boterore ushtarake derisa ne krizen e karaibeve ne 60′ Hryshovi i trembi amerikanet te cilet deshtuan ne ngjarjen e Gjirit te derrave ne Kube.
  4-DEKORATE LARGPAMESIE
  Trim u tregua dhe ne daljen nga traktati i Varshaves ne shenje proteste kunder pushtimit Cekosllovakise qe mbahet si dita kur u be komunist plehu Sali Birishi nga “mallengjimi” i ketij akti heroik .
  4-DEKORATE INTELIGJENCE
  Enver Trimi drejtoi vendin qe e mori absolutisht te shkaterruar dhe pa asnje kokerr leku ne arken e shtetit.Ai drejtoi dhe luftoi balle per balle me Titon per 30 vjet qe dihet se ishte nje figurat boterore me finoke dhe i mbeshtetur fuqimisht per te shkaterruar shqiperine.
  5-DEKORATE PER DIZINFEKTIM TE TURKOSHAKEVE
  Kjo eshte vepra e tij madheshtore qe vuri si Pashko Vaso ne zbatim moton :feja e shqiptarit eshte shqiptaria.Si rrjedhoje ekesaj politike kemi me mijra familje shqiptare me besim miks qe i ben me teper shqiptare se fetare.Eshte kriminale sot te shohes sumat perpjete te disa besimtareve dallkauke perpara gjergj kastriotit ne Tirane dhe kjo mjafton per kete supermedalje
  Jane shume aspekte qe flasin ne favor te ketij legjendari por pa harruar shume bema te keqia te tij qe nqs do ishte gjalle do ti kerkonte ndjese shqipatreve.
  Ishte sistemi i Enver Hoxhes qe mori Sali morracakun nga vicidoli nga nje familje ekstremisht analfabete ,i dha shkolle e futi ne gjirin e famijes deri te oxhaku i tij dhe pastaj ky gjarper kafshoi te zotin..
  Nuk dua te mbroj Enver Hoxha sepse ka qene ne nje fare menyre i para denuar nga koha qe jetoi dhe ideologjia qe perfaqsoi por Ate KOLLOS NUK MUND TA ZHDUKIN AS UFO-T nqs do vijne nje dite sepse ishte nje ZEUS qe historia e ka futur ne arkivat e saj.
  Ne ditet e sotme kur shqiperia eshte kthyer ne shprehje gjeografike nen ombrellen e Natos dhe klasa politike nuk eshte e afte jo vetem te vere ne funksion shtetin shqiptar por e ka shkaterruar ate perfundimisht duke e lene ne dore te ca ambasdoreve low life figura e tij eshte ne rritje progresive….Vetem nje referendum popullor per Enver Hoxhen do ju mbylli gojen reaksionareve dhe tradhetareve te vendit te cilet ai I lufjtoi per 40 vjet dhe nuk jane pak

  Reply to this comment
  • Ballist i PENDUAR. March 25, 14:36

   Nje bravo te Madhe more Djale ,
   Te pakten shikon Realitetin ,
   dhe tregon qe nuk Je Dele ,
   ku Politika , dhe mediat munde te Tallin menderen ,
   Ashtu si tallen me Delet me ngjyra Blu e Roze . , Qe mbas
   90 u shtuan shume ,
   duke Blere diplloma sikur te ishin domate ,

   Ne shkollat e Enverit te shkonte djersa ,
   Ne ulluk te bythes te merje Dipllom

   Reply to this comment
  • Endri March 25, 14:41

   Edhe Hitleri zoteri i nderuar nga ana kombetare mund te quhet shume atdhetar per aq sa ndejti ne pushtet. Por mos harro qe qellimi baze i nje shteti eshte mireqenia e qytetareve te tij. Ne kohen e Enverit ku e sheh mireqenien? Deri ne vitet 70 afersisht kishte nje rritje ekonomike dhe te mireqenies per shkak se i gjithe kapitali u akumulua ne nje dore te vetme dhe ishte po e njejta arsye qe solli degradimin. Enveri qe ti e ben atdhetar eshte shkaktari kryesor qe mbi gjysma e popullsise shqiptare u larguan edhe si kafshe nga vendi. Nacionalizmi nuk mund te jete spiranca e shpetimit e sistemit te djeshem, pasi ishte i njejti sistem qe coi ne vuajtje vete popullsine e tij.

   Reply to this comment
  • "Horri i Bulevardit" March 25, 16:10

   I nderuari 21, jam dakort me gati gjithe komentin qe ke shkruar, vetem me frazen se Enveri eshte sjelle keq me pronen, nuk jam dakort.
   Pse? (Gjithmone duke e krahasuar me sjelljen ndaj prones, te ketyre 25-vjeteve, nuk bej krahasim me vendet perendimore)
   Enveri e mori prone dhe ja dha shtetit, as nuk ja shiti ndonje privati dhe as Enveri apo te tjere zyrtare, nuk moren prone, prona u be shteterore.
   Tjeter, Kadastra deri ne vitin 90-te, mbeti e paprekur, as nuk u asgjesuan dhe as ju dhane ndonje tjetri me te padrejte.
   Ne qofte se ne vitin 92, do te vinte vertet nje qeveri demokratike, tokat, pronat, ishin mbi 90% te lira dhe mund tju ktheheshin ish pronareve, pa asnje problem.
   Prandaj per ceshtjen e prones, Enver Hoxha zbatoi teorine komuniste, ku shteti eshte pronar, por nuk shiti pronat, per tu pasuruar per vehte.
   Per demoshkerdhatesine e mbas vitit 92, ma merr mendja se jemi ne nje linje mendimi.

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*