Armët kimike, ku u gabua?

Aida Nako November 17, 2013 13:45

Armët kimike, ku u gabua?

Çfarë vendimi do merrte qeveria e SHBA, nëse do të ishte në këtë situatë që është Kryeministri Rama tani? – e pyetën ambasadorin amerikan Arvizu në intervistën e fundit televizive në këto ditë të nxehta të “debatit kimik” në Shqipëri. Përgjigja e ambasadorit ishte: “Nuk mendoj që pozicioni ynë do të ishte i ndryshëm. Do të merrte parasysh konsideratën e brendshme, përgjegjësinë kombëtare dhe detyrimet…”

Kur thotë “Nuk mendoj që pozicioni ynë do të ishte i ndryshëm” duket se ambasadori ka parasysh Po-në fillestare të Ramës në bisedat paraprake për shkatërrimin e armëve kimike. Një ditë pas kësaj interviste, zoti Rama tha Jo, në një fjalim të gjatë prekës, por që kishte një paradoks në përmbajtje. Gjatë gjithë fjalimit u renditën dobitë që do kishte Shqipëria nga kjo marrëveshje dhe në fund u tha që Shqipëria nuk e ka të mundur.

 

Kush e ka bërë propozimin i pari

Opozita e Berishës (ose e çiftit 2B siç kanë nisur ta quajnë me ironi internautët online) tha disa ditë më parë që Rama është “ofruar vetë”. Ambasadori Arvizu e hedh poshtë këtë. Pyetjes: A i keni kërkuar ju si SHBA, qeverisë shqiptare që të përfshihej në listën e vendeve për shkatërrimin e lëndëve kimike të Assadit, ai iu përgjigj prerë: “Po, e kemi bërë.  U jemi qasur disa prej vendeve, për të parë nëse do të ishin të gatshëm dhe në pozitë për të ndihmuar në shkatërrimin e këtyre armëve… Kjo ka ndodhur disa javë më parë, nuk kam mundësi specifike t’ua them se kur”.

 

Ministri Bushati, gabimi i parë

Ministri i jashtëm Bushati ishte i pari që dha lajmin që Shqipërisë i ishte kërkuar kjo gjë. Dhe bëri një gabim të pafalshëm taktik, të parin në listën e gabimeve të njëpasnjëshme të qeverisë në fushën e informimit të publikut mbi këtë marrëveshje që ka nisur prej dje të quhet masivisht një shans i humbur. Gabimi i Bushatit? E bëri pohimin e parë zyrtar mbi këtë çështje nga jashtë Shqipërisë, në një gazetë franceze. I dha dozat e para konspiracionit dhe panikut. Frika se diçka e keqe po fshihej nga publiku, lindi prej këtij veprimi, për t’u përhapur më vonë si virus në rrjetet sociale dhe media.

 

Po-ja e Ramës sipas ambasadorit

Po cila ka qenë përgjigja fillestare e Ramës kur është kontaktuar. Ambasadori Arvizu thotë: “Përgjigjja e Ramës ka qenë pozitive në kuptimin që kuptoi kompleksitetin e problemit për faktin që ky është një problem i ndërlikuar ndërkombëtar. Ai ka treguar gatishmërinë për të parë pozitivisht atë që Shqipëria mund të bënte për të kontribuar”.
Këmbënguljes së gazetarit nëse “ka qenë një ‘po’ e qartë?” diplomati amerikan i përgjigjet: “Ka qenë një indikacion i qartë i gatishmërisë për të parë tek kapacitetet e Shqipërisë, aftësitë e saj për të kontribuar, pastaj përgjigjja  përfundimtare do të ishte Po në vetvete”.

Më pas ambasadori dhe Rama janë takuar shpesh për këtë çështje. Arvizu e shprehu qartë këtë: “Unë dhe zoti Rama jemi takuar në mënyrë të vazhdueshme, duke parë aspektet e ndryshme se cilat ishin kapacitetet e Shqipërisë dhe çfarë është në gjendje të bëjë Shqipëria”.

 

arvizu-rama-1024x782

Kur e kuptuan amerikanët ndryshimin e Ramës?

Atëherë pse përgjigja përfundimtare e Ramës ishte JO? Dhe kur e kuptuan amerikanët që Rama po lëkundej nga Po-ja fillestare? Me gjasa kjo ka ndodhur dy ditë përpara se Rama të mbante fjalimin e refuzimit të marrëveshjes. Ato ditë nisi të përhapej në mënyrë të papritur lajmi që “qeveria ishte gati të thoshte Jo dhe të tërhiqej nga bisedimet”. Lajmi u botua në disa media si News 24, Tema Online dhe më pas në Zërin e Amerikës, ku u bë plotësisht i besueshëm. Kjo e fundit e modifikoi tekstin pak orë më vonë, por gjithsesi versioni i tërheqjes nga “burime të besueshme” mbeti.

Pas botimeve, pati telefonata nervoze nga stafi i komunikimit pranë Ramës të cilët ishin të shqetësuar për burimin e informacionit. Kushdo që e ka nxjerrë si informacion, ka dashur ta bëjë Ramën të shprehet publikisht. Duket që Rama ka qenë në një nga ato fazat e tij të mbylljes në vetvete dhe ndryshimit të mendjes, ndërkohë që presioni në sheshe rritej.

Kalimi i Ramës nga Po në Jo, me gjasa nuk ka qenë i papritur për amerikanët. Stafet e tyre njihen për ndërtimin e profileve psikologjike shumë të sakta të udhëheqësve në vende të tjera. Amerikanët kanë dizajnuar me kohë një mungesë në vetitë prej lideri të Ramës: Rama në fakt e ka vështirë të marrë vendime në kushte presioni. Dhe Arvizu e zbuloi padashur këtë detaj: “Ai duhet të marrë vendimin sepse organizata, vendimi i këshillit jepet nesër. Rama është i informuar për këtë datë dhe shpresoj që ai të marrë vendimin që të jetë i favorshëm, por të kuptojë që ai është personi që duhet të marrë vendimin…” – tha ai.

Kam folur tre herë sot me të dhe sigurisht ky është një vendim i vështirë, por që duhet marrë dhe ne do ta respektojmë atë – tha ambasadori duke zbuluar kështu që ajo ditë kur ai dha në darkë intervistën ka qenë dita kur Rama ka nisur të jetë i paqartë dhe i paqëndrueshëm për amerikanët. Kishte nisur të ndryshonte mendje. Flitet që një natë më parë kishte patur dhe telefonatën e dytë nga sekretari Kerri, por kjo është e pamundur të konfirmohet zyrtarisht.

 

 

Amerikanët dhe një PD që s’merret vesh më

basha-arvizuRama u vu nën presion nga një turmë protestuesish që erdhi duke u rritur ndërkohë që paniku ekstrem u ushqye jo vetëm nga media dhe rrjetet sociale, por edhe nga fakti që nëpër shkolla të mesme shumë drejtues janë ende drejtorë politikë të PD-së, të cilët bënë të tyren me nxënësit e çoroditur dhe pa informacion. Mediat afër Berishës e kthyen ndërkohë në transmetim live non stop protestën dhe sikur të mos ishte për incidentin kur protestuesit dëbuan duke i qëlluar me shuka letre Berishën dhe Bashën, pjesa tjetër e publikut do ishte sot e bindur që ato protestat i organizoi PD. Do mbahet mend gjithsesi gjatë dhe rëndë, fakti që Berisha dhe Basha shkuan u ulën në bulevard pikërisht në vendin ku forca të gardës nën urdhërat e tyre vranë 4 protestues në 21 janar.

Për Bashën ndërkohë, ambasadori amerikan ishte i prerë. Të tjera kishte premtuar dhe të tjera bëri. Si u zhvillua kjo anë tjetër e raportit të ambasadës me liderët politikë të Tiranës?

“Ka pasur një postim në Facebook nga Basha. Kur e lexova, s’e mbaj mend specifikisht çfarë ishte shkruajtur, por nuk u ndjeva mirë. Nga Uashingtoni më thanë që të takohesha me zotin Basha dhe të flisja me të. Ka qenë vonë dhe i thashë të lutem mund të më telefonosh. Ka qenë një bisedë e këndshme. Ai më tha që ka qenë nga mungesa e transparencës dhe unë i thashë që kjo është subjekt i interpretimit, por meqenëse kjo është një pikë e vlefshme që ju mund ta bëni. Zgjidhja e kësaj çështje ka një rëndësi jetike për SHBA, ka vlerë për ne dhe ju si ish-ministër i Jashtëm e kuptoni shumë mirë. Ai më tha Alex e kuptoj shumë mirë. Atë natë dhe të nesërmen ka pasur postime në Facebook prej tij, duke folur për mungesë transparence…”

 

 

Basha, një kartë tashmë e djegur

Basha ka premtuar që do ishte i ndjeshëm ndaj këtij interesi amerikan, por që prej natës që ka dhënë këtë premtim, e ka shkelur. Një deputet i PD-së tregon në kushte anonimati që Basha nuk thotë kurrë asgjë për të cilën nuk ka marrë më parë leje nga Berisha. Ai viziton thuajse përnatë zyrën e re private të Berishës në katin e 14 të Aba Center dhe mban shënime. Me sa duket, pasi i ka dhënë fjalën ambasadorit amerikan ka folur menjëherë me Berishën. Ky i fundit ndoshta është ndier i fyer që i kontaktuari nuk ka qenë ai po Basha. Mesa duket nuk e pranon dot ende që nuk është kryetar. Bashës i është dashur të zgjedhë mes asaj që i ka premtuar ambasadorit dhe mendjes së ngarkuar të shefit të tij deputet. Dhe nuk ka vonuar më pas të postojë të kundërtën e asaj që ka premtuar. Dhe jo vetëm kaq…

“Kur më thanë që sot eci përpara në Bulevard, ka qenë shumë ndryshe nga ai kuptim që unë mendova se arrita. Ka qenë një ditë shumë e ndezur për mua. I kam shprehur Uashingtonit disa prej veprimeve dhe komenteve të bëra nga PD. Të jem i sinqertë, janë pritur nga Uashingtoni me një trazim të vërtetë. Unë e bëra të qartë që unë do të flisja me Uashingtonin. Unë doja të bëja të qartë që kjo vinte nga Uashingtoni dhe fakti që kjo gjë nuk e përmbajti, s’e di… ndoshta duhet të pyesim a është ai vërtet në krye të PD-së?” – tha Arvizu.

Më qartë se kaq… Në “lojën” politike, të paktën për një nga qendrat më të mëdha politike të planetit, Uashingtonin, lideri i ri i opozitës shqiptare është tashmë një kartë e djegur.

 

Çfarë do të thotë “zhgënjim”?

“SHBA do zhgënjehej nga një JO”, – ka thënë ambasadori amerikan. “Nuk do të doja të keqinterpretohesha. Është zhgënjyese për SHBA. Ne kemi kontribuar shumë kohë dhe energji dhe ndihmën, për siguritë dhe sigurimin, sigurimin e ekspertizës më të mirë, për të kryer këtë operacion.”

Çfarë do sjellë zhgënjimi i SHBA-ve? Vështirë ta parashikosh. Analisti Mero Baze, një nga personat që ka këmbëngulur shumë për versionin “JO”, madje e dinte disa orë para fjalimit që Rama do thoshte JO, e ka një ide për këtë: “SHBA nuk ka ndërmend t’i bëjë keq Shqipërisë, por kjo nuk mjafton. E keqja jonë bëhet goxha e madhe, mjafton që SHBA të mos jetë protektorja jonë në Ballkan. Ne do të kemi probleme serioze tani e tutje me gërricjet e fqinjëve tanë me statusin për në BE, me avancimin e historisë së pavarësisë së Kosovës, jo se SHBA do na pengojë, por nuk na e ka borxh të jetë një avokate gratis e problemeve tona. Miqësia e një vendi të vogël dhe të varfër, si Shqipëria, me SHBA, nuk mund të jetë një miqësi pa kushte dhe detyrime dhe ne duhet të bëhemi të përgjegjshëm për këtë. Përplasja duket se ka kaluar pa shumë dëme të mëdha, por një anije mund të mbytet dhe nga një e krisur në kuvertën e saj. Ndaj duhet të mendojmë seriozisht se si ta rikuperojmë në themel përplasjen, të cilën na e bëri dhuratë opozita e Sali Berishës”, – thotë ai.

 

 

Një mision i dështuar për Arvizunë?

Për Arvizunë, që ka një histori plot kolorite ndjenjash me publikun shqiptar, ky ka qenë me siguri një mision i dështuar. Zgjatja e mandatit të tij tej afateve ka patur ndoshta si shkak pikërisht marrjen përsipër të këtij misioni, që do ishte më i vështirë me ambasadorin e ri ende të pafamiljarizuar me Tiranën politike.

Por pas Jo-së shqiptare me gjasa diplomatit 55 vjeçar i janë krijuar jo pak probleme në Uashington. Fakti që fillimisht është raportuar për dakordësi dhe më pas është shkuar drejt një Jo-je finale, ka të bëjë me Ramën,  por në këtë raport ai ka arsye të ndihet më i lehtësuar në pikëpamje të përgjegjësive. Sepse kryeministri shqiptar është kontaktuar veç tij edhe nga sekretari i shtetit Kerry dhe madje thuhet se ka marrë edhe një letër nga Obama.

Por për devijimin e kreut të ri të PD-së, ai duhet të ketë marrë qortime serioze. Ka raportuar dakordësinë e saj, por më pas ka rezultuar që sjellja e opozitës shqiptare ka qenë krejt e ndryshme. Ndoshta edhe qeveria e majtë do ta kishte më të lehtë të shkonte drejt Po-së, nëse do kishte mbështetjen e opozitës dhe besimin e saj, gjë për të cilën ambasadori Arvizu u përpoq shumë, por me sa duket koka e trazuar e një Berishe që nuk po e mbledh dot mendjen pas 23 qershorit i prishi këto plane. Dhe jo vetëm kjo.

 

Një neglizhencë e pafalshme

Dy ditë pas refuzimit, duket se diçka ka ndryshuar në perceptimin e shqiptarëve. Janë të shumta mesazhet e djeshme që thonë se “kemi humbur një shans të artë”. Ka një lloj pendimi masiv, një reflektim. Mungesa e informacionit ka qenë në fakt flagrante. Edhe vetë Arvizu e pranon: “Nëse do të kishim më shumë informacion, më shumë informacion të saktë do të shihni që rezultati do të ishte pak më i ndryshëm, duke parë edhe përfitimet që do t’i vinin Shqipërisë”, – thotë ai.

Përpunimi i informacionit publik. Qeveria e Ramës e ka nënvleftësuar rëndshëm situatën në këtë pikë. Ka ndodhur ajo që profesor Artan Fuga e përcakton si:  “Çdo opinion publik i painformuar ka prirjen të zhvillojë ankthe dhe frikëra kolektive që e vendosin në pozita aktive. Ndërkohë që këto ankthe dhe frikëra ecin me një dinamikë të lartë, mungesa e informacionit nuk ndihmon administrimin e situatës…”.

Disa vijojnë të shprehin idenë e referendumit. Por situata duket tashmë e mbyllur. Pyetjes që si e komentoni një rritje të reflektimit drejt Po-së në publikun shqiptar për marrëveshjen mbi armët kimike të Asadit, një diplomat në Tiranë iu përgjigj mbrëmë për DITA-n: “Tepër vonë, është për të ardhur keq”.

Aida Nako November 17, 2013 13:45
Komento

61 Komente

 1. Horri i Bulevardit November 17, 14:12

  Vetem nje gabim beri qeveria dhe Edi Rama, duhej qe te sillte ne vemendjen e publikut ekspertet, me te mire per te shpjeguar se si mund te zhvillohej ky aksion, pa patur demtime.
  Degjova nje ekspert qe sillte disa njohje, por me duhet te them se eksperti Ilir Kulla, ishte shume nervoz dhe nuk ishte i gatshem qe me qetesi te jepte shpjegimet e castit, kam parasysh nje debat me Sazan Gurin, ne opinion, qe arriti sa ta fyeje publikisht.
  Ne nje tv, kushdo qofte, vlen fjala per te ndergjegjesuar publikun, jo nervat e castit.
  Qeveri duhej qe ta merrte seriozisht manipulimin qe ju be publikut te painformuar dhe te jepte obsionet e saja ne kohen e duhur se mua me rezulton se mbas fjalimit shume dramatik te Rames, kishte nje kthese tek disa, qe me pare kishin degjuar Guret dhe berishianet e tjere llafazane neper tv dhe sheshe.
  Ky eshte gabimi nga ana e qeverise, por qe nuk ishte dicka qe te merret per humbje, humbje eshte se popullit nuk ju dha mundesia qe te shprehte verdiktin e tij me vote ne nje refendum popullor, kjo eshte e pafalshme, ketu qeveria duhej te linte nje opsion hapur qe refendumi, te kishte rrugen e hapur.
  Une jam kunder atyre qe u manipuluan nga shpellaret e Saliut, jam kunder edhe atyre ambjentalisteve te ndergjegjshem, qe vertet duan nje Shqiperi te paster, kesaj kategorie une do te kisha shume deshire qe ti shpjegoja se perse ne duhet ta pranojme propozimin amerika dhe besoj se kjo pjese e mire e shoqesire sone, do te shifte se eshte pikerisht kjo rruga qe Shqiperia te pastrohet njehere e mire, nga te gjitha mbetjet, qe kane semurur nje popull.
  Popull shqiptar, keto lloj ofertash nga miqte e vertete, jane pferta me nje synim afatgjate, qe nuk kane asgje te perbashket me korruspionin dhe krimin qe ne kemi pare ne keto 23-vjet pseudodemokraci.
  Shume i referohen Gerdecit, por te gjithe e dime se Gerdeci ishte nje tragjedi e shkaktuar nga njeriu i krimit, kur nje qeveri e pergjegjshme ben nje pakt me qeverine amerikane, ketu kemi te bejme me nje oferte te bazuar ne ligjet me te perparuara, kemi jo vetem garancine e DASH-it, por dhe garancine e OKB-se, si ekzekutore e ketij aksioni.
  Prandaj ata qe mundohen te ballancojne tragjedite shqiptare te ketyre 23-vjeteve, ose jane plehra berishiane, qe nga nje ane mbrojne Gerdecin si nje biznes qe ndodhi si aksident, nga ana tjeter mundohen te thone se kur na ndodhi ne do tu ndodhe edhe ketyre qe jane .
  Dolen ne proteste elbasanllinjte dhe ne ate fshatin ku ka nje qender te lendeve helmuese, por a pyetenn njehere keta se me kete rast perse mos ti heqim edhe keto qe kemi ketu, por jo PD-ja e futi popullin ne kolapsin e asgjesimit masiv dhe rezultati, do te kemi per shume kohe perseri helmet e lena jashte cdo standarti nga shpellaret. Kete donit, mbajeni.
  Eshte urgjente qe shqiptaret te kerkojne nje referendum.

  Reply to this comment
  • raimondi Vlonjati November 17, 17:56

   Ne nuk jemi krijuar per te permbushur deshirat e politkes se jashtme amerikane

   Edhe vete kerkesa amerikane per Shqiperine eshte e pa -arsyeshme, dhe nga ana tjeter kjo kekrese u be ne formen me imorale te mundeshme

   Pike se pari Shqiperia eshte shume larg nga Siria , dhe aty me afer eshte Qipro..-Qipro eshte afer fare me Sirine,
   Po ashtu eshte afer edhe Turqia dhe Greqia

   Keto dy shtete jane shtete te Nato-s dhe me siperfaqe gjeografike shume te medha , dhe kane edhe infrastrukture per cdo gje__Ndaj keto duhet ta mernin persiper kete ndermarje , se e kane detyrim si vende te Nato-s qe jane, jo Shqiperia

   Shqiperia 5 dite ka ne Nato, ndersa Turqia dhe Greqia kane 40 vjet nen mbrojtjen e Nato-s dhe te forcave amerikane ,

   Ne lidhje me atoanalizat mediokre te Mero Bazes nuk ja vlen ti diksutosh fare,Ne i jemi pergjigjur politikes amerikane ne te gjitha zonat e nxehta te konflikteve ne irak e Afganistan kur asnje nga Rajoni jone nuk shkonte . Biles Greqia qe ka borxhe pa fund ndaj USA ,, se per 50 vjet ka qene nen mbrojtjen amerikane
   nuk ka mare pjese ne asnje mision te ketij lloji ….Ndersa kjo puna e helmeve kimike ishte jashte fuqise se Shqiperise ….

   Porse United States eshte pro nesh ne Kosove, sepse e drejta ishte ne anen tone, po te mos ishte e drejta ne anen tone USA nuk mund te ishte me ne, sepse Serbia ka nje diaspore shume te fuqishme ne USA ,dhe te respektuar , ndersa ne nuk kemi diaspore fare..Kemi ca budallenj balliste qe zihen me njeri tjetrin gjithe diten dhe kane nivel lopcari

   Ne jemi ne Europe, dhe duhet ne fakt qe ta kerkojme te drejten tone me forcen e argumentit , por dhe me ze te larte, te mos rijme si njerez fajtore dhe flasim me servilizem
   Politka kosovare duhet te kerkoje me ze te larte te drejten e saj, sepse aty nga serbet jane kryer krimet me monstruoze te kohes sone, dhe populli jone eshte viktima ,
   ndaj duhet te nderohet nga Europa, dhe jo te nderohet Xhelati serb.Por per kete politkanet kosovare duhet te flasin me force ne Europe duke mbrojt te drejten e tyre per te qene pjese e Europes….perpara xhelateve serbe
   E drejta eshte ne anen tone dhe ne duhet ta kerkojme ate me ze te larte ..qe ta degjoje Europa

   Mareveshja kishte kushte te mira , por keto kushte erdhen me vonese , se ne fillim nuk flitej fare per kushte te tilla

   U fol vetem qe Norvegjise i serviren 50miliard dollare dhe nuk pranoi, ndersa ne na serviren vetem 300 milion dollare ….me vone apstaj nxoren keto kushte te tjera

   Pra ketu ishte ana imorale e ceshtjes _-Amerikanet e trajtuan si pazar, por ne keto raste u vendos ne kandar morali i nje kombi te tere

   Dhe Edi tregoi tamam qe eshte nje Burre shteti, se gabimin e Korigjoi dhe degjoi zerin e Popullti te tij , i cili i dha voten dhe i jep edhe rogen

   Burre shteti nuk quhesh kur i sherben te huajve, por kur i sherben kombit tend

   Mos e beni dhe ju sic e mburte nje historiane angleze Ish presidnetin e Bullgarise ne konferencen e Paqes ne Paris ne 1919, kur ai pranoi kerkesen e piste te kryeministrit angle Lloy Gearge , per tja dhene Thrakine e poshteme qe permblidhte edhe Selanikun,Greqise….sepse ato me pare i kishte pasur Bullgaria
   Dhe per kete gjest Historiania e quante politkan te zote politkanin bullgar ..pse veproi sic i deshte trapi kryeminsitrit anglez i cili ishte nje tifoz i Greqise se madhe
   dhe pastaj anglezet shanin Qemal Ataturkun , i cili nuk pranonte fare te futej ne biseda per te dorezuar Stambollin tek Anglezet, por ju qendronte fort anglezeve duke mbrojt vendin e tij

   Nje politikan quhet burre shteti kur mbron interesat e kombit te tij , dhe jo te te huajve, qofshin keta edhe miq

   Dhe ne ekte rast ne humbem keto marevehsje , humbem per momentin e pare nje kryeminsiter por protesta e popullit beri qe te fitonim nje burre shteti , nje standart te larte demorkatik ne maredheniet Politike -Popull dhe mbi te gjitha fituam dinjitetin tone te neperkembur nga mediat e huaja
   Kjo e fundit ishte fitorja jone e madhe ….se i beme ato media te kafshojne gjuhen

   Reply to this comment
   • Horri i Bulevardit November 17, 19:54

    Per shifren je shume gabim, per te tjerat me duhet te them se SHBA, sdo qe keto lende kimike ti coje tek shtete qe realisht kane afrimitet me Rusine dhe sllavo ortodokset jane miqte e Rusise ashtu sic jane ne kohe te keqija edhe Greqia me Qipron.

    Reply to this comment
    • loni November 17, 20:30

     KU U GABUA?? U GABUA QE NUK U ARRESTUA BERISHTALEBANI.

     Reply to this comment
     • kokpalari 21 janarit November 17, 20:31

      pikerisht.. Ne te kundert te asaj qe thote Mero Baze qe Berisha e Basha u trishtuan qe Rama tha Jo, une mendoj qe ata jane dy qelbesirat me te gezuara nga pergjigja refuzuese e Rames.
      Sepse realizimi i marrevesjes me SHBA do sillte stabilitetin ekonomik te vendit. Kjo do shkaterronte strategjin e Berishes per rrezimin e Ramws nepermjet krizes ne financa qe ka prodhuar vet duke i cuar financat ne zero ne muajt e qeverisjes kujdestare.

    • raimondi Vlonjati November 17, 21:20

     Nuk jam gabimper shifren jo__Por Edi duhej qe te kishte kekruar te njejten shifer qe USA do i jepte Norvegjise …

     Se amerikanet e kthyen ne pazar_-Ok Atehere , Shqiperia duke qene nje vend me infrastrukture tejet primitive duhej t epakten te paguhej sa Norvegjia

     USA paguan Norvegjine me nje cmim aq te larte, kur Norvegjia nuk e ka te nevojeshme nje cmim aq te larte, ndersa Shqipera e meritonte te paguhej me shume , aq me shume qe u paraqit e gateshme

     Jo ti, ate qe eshte i gatshem te te ndihmoje e paguan me pake .
     Kjo eshte fyerje

     Sidoqofte ne kishim me shume nevoje per kete JO, ne arenen nderkombetare

     Sa per Greqine , vertet qe jan pro Rusise , por kur vjen puna ne perplasjet me Turkun i ndihmon USA , __Ndaj greqia e ka detyrim direkt te ndihmonte USA , sepse per keto 50 vjet pavarsine qe ka e ka nga trupat amerikane

     Po te mos ishin amerikanet Turqia do e kishte pushtuar me kohe …dhe do ishim edhe ne rehat tani

     Se dihet qe Greqia eshte Armikja jone kryesore …..

     Nga kjo ceshtje doli ne dirte edhe dicka tjeter –Qe qeveria duhet te bisedoje me popullin perara se te vendose per gjera te tilla
     Sepse ndaj edhe quhet Demokraci –qe pushtetin e ka populli, ndaj para se te maresh vendime , konsultohu me popullin , mediat, intelektualet , opoziten dhe pastaj vendos
     Sepse kjo ishte nje ceshtje madhore per te cilen duheshin pyetur te gjithe

     Reply to this comment
   • Dielli mbi KORAB November 17, 20:34

    shume bukur e ke sqaru Raimond.
    Vetem ata qe e shikojn Shqiperine me syze te mbuluar nga dollaret amerikan,jane merzit nga JO-ja e shqiptarve dhe e Edi Rames,i cili degjoi zerin e popullit qe e zgjodhi.

    Reply to this comment
 2. Drenica November 17, 14:12

  Edi Rama nuk me bindi qe eshte nje politikan por nje perfaqsus i noj shoqrie civile e dobt bile.
  Definitivisht politika nuk eshte per frigacaka qe te bi nen ndikimin e Elsa Liles apo Rita Ores.

  Reply to this comment
 3. nuri November 17, 14:21

  Legena qe jane bere pishman per Jo-ne mund te kete, por shqiptar Jo.

  Reply to this comment
 4. injorance November 17, 14:28

  Kur te vijne mendte s’ti hane as qente.

  Reply to this comment
  • horri bulevardit November 17, 20:33

   U gabua qe hoqem komunizmin, se ky popull seshte i gatshem per nje shoqeri demokratike.

   Reply to this comment
   • Amerika November 17, 20:34

    Me duket pak hipokrizi nga ana e Mero Bazes qendrimi i tij.
    Edhe u shkelye duke hapur panik per nje “JO” te madhe, edhe me ben analizen sa e keqe paska qene kjo JO. Tashti ose Mero e paska kuptuar vone vetveten qe se paska pasur idene se cfare po bente duke bere tashti nje fare autokritike ose un nuk e di si ta shpjegoj ndryshe.

    Sidoqofte, megjithese nga Mero prisja te ishte me i informuar se femijet e 9-vjecares qe i moren si dele per ti nxjerre ne proteste dhe me largpames se shume pseudo-intelektuale aty, prap akoma mendoj se te pakten Mero thote ate qe mendon me pasterti, pa frike dhe pa i sherbyer asnje axhende politike te askujt. Kjo me pelqen.

    Reply to this comment
    • t November 17, 20:38

     ketu eshte dita jo mero por nejse,ne shqiperi shpertheu nje histeri saqe nuk pinte me uj asnje opinion tjeter ose nje PO e mbrojtur me argumente.KISHTE MUNDESI TE SHPALLEJE NON GRADA nga opinionistet QEFLI SERBESH te tv Klanit.

     Reply to this comment
     • al November 17, 20:39

      shprehja e dekades per shqiptaret …te dhejere por krenar

 5. sauku November 17, 14:48

  te gjithe te keqijat ketij vendi i vijen nga dy gjera dashakeqsiae e fqinjeve dhe kjo e gershetuar me lakmine e PD per pushtet te presim dhe te shikojme se si do te zbardhen te gjihte krimet qe kane bere dhe vazhdojne te bejne keto te PD do te jemi gjale dhe do te shikojme se si do te funksionoi ligji per gerdecin dhe 21 janarin si dhe per cdo gje tjweter qe PD ka bere kunder ketij vendi

  Reply to this comment
  • tani November 17, 20:37

   Nga kjo gjendje dilet vetem me sekuestro te pasurive te hajduteve me seli te perkoheshme ke Shqup i

   Reply to this comment
 6. Bocari November 17, 14:55

  Pse nuk mendojme njehere ndryshe? Politika eshte me e keqe se kurva, kjo eshte e ditur. Gjithe kjo mesele mund te jete edhe thjesht kurveri e sferave te larta. Cfare dua te them? Amerika donte te sulmonte Sirine. Amerika e ka bere gjithmone ate qe ka dashur. Kete here Putini me dinakeri ja futi. Lufta qe ishte gati per te plasur u zmbraps, sepse gjoja u gjet gjuha e “perbashket” per demontimin e armeve kimike. Ky demontim e le Ameriken, qe ndodhet ne krize financiare me gisht ne goje. Ska lufte ska para. Atehere bejme sikur nuk realizohet demontimi. U zgjodh Shqiperia ? Sepse ndoshta me udheheqesit e ketij shteti flitet pa doreza, bej sikur do pastaj thuaj jo. Kur te mbaroje afati Armet do jene akoma ne Siri, nderkohe do ndodhe nje incident tjeter e keshtu nuk fiton Rusi, por Amerikani. Nuk e keni marre vesh ne kete bote luhet gjihtshka sic e do Amerika. Sepse aty ndodhen Kulumbrite e zeza qe drejtojne boten dhe presin parate. Armet kimike jane prodhuar nga Gjermania, Rusia, Siria. Te tre keto shtete kane mundesi dhe kane strukture per ti cmontuar. Po sikur ta mbaje secili nga keta pergjegjesine per prodhim dhe cmontim? perse autoret e ketij prodhimi terheqin menderen dhe fusin sherr ne bote? Njerez mundohuni te analizoni faktet. Ne kete bote nuk te fal askush, cdo gje eshte perfitim.

  Reply to this comment
  • Pëllumb zaimi November 17, 17:46

   “boçari”. Me pelqeu ne pergjithesi i gjithe komenti juaj dhe sidomos fraza e fundit “ne kete bote nuk te fal askush, çdo gjé eshtë përfitim”. Mendoj se e di mire cdo te thote kjo fraze dhe ne komentet e mija kam ecur ne kete linje. Nderime “boçari”. Nuk lundron ne militantizem te verber dhe kjo ju con me prane te vertetës dhe realizmit!

   Reply to this comment
 7. As November 17, 15:12

  1. 100% shanc i humbur. Te ashtuquajtur politikane shqiptare kane mbetur akoma tek sllogani ” bar hame dhe marksizmin nuk e tradhetojme”
  2. Rama nuk duhet te flase vete por duhet te flase mbas nje vendimi te qeverise per ceshtjen.
  3. Asnjehere nuk eshte vone
  4. Duhet te filloje ne shtyp urgjentisht nje fushate detyrimi ndaj qeverise shqiptare qe ajo duhet te ndryshoje JO-ne ne Po te madhe.
  5. FASH duhet te marrin persiper demontimin e armeve siriane.

  Reply to this comment
  • Abelardo November 17, 15:45

   DIsa pika nga “M.E.R.C.E.N.R.E.T” sh.a qu duhej ti shtrohej hA-MER-dhe IKEs ne zyre;

   1- Heqjen e vizave me ShBA, Australi, Kanada, Mbreteri e Bashkuar etj.

   2- G|jysmat e njerezve qe do shkonin per here te pare ne Mars te ishin 3 breza me origjine shqiptare (bile ti zgjidhnin nga te gjtha trevat)

   3- Lek pa fund, dollare, franga, paund, euro, yen e dreqi me te bir, Hummer-a per cdo karagjoz, yahte, helikoptere etj etj. Bileta koncertesh per falas per every fuckin Albanian deri ne vitin 2031, per cdo fuckin koncert ne cdo fuckin vend te botes, Oh Yeah!

   4- Harem privat per cdo hallexhi te frustruar qe ben ciksin pervers neper autobuzat e unazes se cdo qyteti shqiptar. Dhe harem me miss globe, miss world etj, jo shaka!

   5- Shpi per cdo Shqipo ne te shtate kontinentet e botes.

   6- Kombetarja jone ne futboll te bente fazen me grupe, te binte ne nje grup ferri, ta kalonte grupin, 1/8, cerekfinale, gjysemfinale, finale po e po dhe te dilte Kampion Bote! Dhe kjo te ndodhte nja 7-8 here, dmth per nja 30 vjet rresht. Te mundnim ne finale Brazilin, Gjermanine, Italine, Spanjen, Hollanden, Angline, Portugaline, Francen. Te njejten gje edhe per Europianin. Dhe e gjitha kjo PA KURREFARE NDIHME!

   7- Gjuha shqipe te pranohej si gjuha me e vjeter ne bote, te behej ne fillim gjuhe e dyte pastaj, e para fare. Te pranohej galaktikisht historia jone e lashte, fakti qe jemi pellazge. etj etj

   8- Firma Gabi te kishte atelje ne Milano, Paris, Rio de Janerio, London, New York etj per ekspozimin e veshjeve te perdorura.

   Keto njeher per njehere, pjesa tjeter kur te na tekej ne!

   Reply to this comment
   • ...................... November 17, 17:15

    Karagjoze si puna e ketij komentuesit Abelardo ka plot. Por kjo eshte nje ceshtje serioze. Une do ta ndihmoja Ameriken edhe falas. Ata qe flasin si ky karagjozi ketu lart nuk e njohin historine dhe as qe duan ta njohin. Ptuf, neveri

    Reply to this comment
   • Pëllumb zaimi November 17, 17:51

    Abelardo? Humor i kendshem dhe shume shpotites per veset tona! Me kenaqe. Nderime!

    Reply to this comment
   • ziko November 17, 19:59

    shto dhe ramen qe do i zinte vendin ban ki munit pas ca kohesh por tamam atehere kur okb te ish kthyer ne qeveri globale..

    Reply to this comment
  • laraska November 17, 15:52

   Per mendimin tim, shqipetaret akoma nuk e kuptojne kompleksitetin dhe rendesine e ketij momenti politik. Nese bota do te ndalonte se rrotulluari per te pritur Shqiptaret te ftillohen e te hypin ne trenin zhvillimit, sot njerezimi do ishte akoma neper shpella duke jetuar fale gjuetise se gjese se gjalle. Jane disa momente e trena ne historine e popujve e vendeve qe o i kap o si kap. Ne per kete 100 vjecar e humbem trenin e radhes. Dhe me e keqja nuk eshte se humbem paketen e benefiteve nga SHBA, por humbem SHBA si mbrojtesen tone. Kush nuk e kupton sot, do ta kuptoj neser nje gje te tille. Fatekqesia qendron se ata qe nuk e kuptojne sot, jane po ata qe u perdoren per kete teater te drejtuar nga politika shqiptare, jane po ata qe protestojne kur i japin leje, por nese del nje si Sala tu thote “Hesht, mos guxo”, direkte ne shtepi e madje futem poshte krevetit nga frika.

   Reply to this comment
   • i.troplini November 17, 20:40

    Nese ka nje “pendese kolektive” ne Shqiperi, ajo duhet te ishte per faktin qe shoqerija civile nuk ka funksionuar fare deri me sot. Duhej te ndodhnin ngjarje tragjike si shperthimi i Gerdecit, vrasjet e 21 Janarit dhe shume e shume tragjedi te tjera, per te krijuar ndergjegjesimin e inteligjences se politika dhe drejtimi i vendit nuk duhet lene pa kontroll ne duart e krimineleve dhe hajduteve si Sali Berisha.
    Ardhja ne pushtet e PS me Edi Ramen si Kryeminister, vetem se e forcoi edhe me teper ndjenjen e shpreses se ne kete vend mund te ndihesh i lire dhe te protestosh, pa patur friken te pushkatohesh nga shpellare injorante qe dikush iu ka dhene te veshin uniformen e Gardes se Republikes.
    “Pendese kolektive” duhet te kete per faktin se vendi yne ka humbur shume kohe te vyer, per te pasur nje politike qe i sherben vendit te saj dhe jo agjenturave sekrete te vendeve fqinje. Ne kemi paguar nje cmim te larte per neglizhencen tone, per te sakrifikuar qofte edhe jeten, per te marre ne dore fatet e ketij vendi.
    “Pendese kolektive” duhet te kete nese kriminelet, vrasesit pas xhamave te blinduar dhe rraca e tyre e felliqur, nuk i jepen drejtesise. Kjo do te na demtonte dhe hidhte mbrapa ne rrugen e veshtire te ndertimit te shtetit ligjor.
    Persa i perket JO se per armet kimike siriane,,nuk ka asnje arsye per pendese.

    Reply to this comment
 8. kot November 17, 15:33

  Kishte kontakte jo bisedime tha Bushati qe do thote se nuk ishte asnje kusht ne tavoline se tavoline nuk kishte.Pra nuk kemi gje ne tavoline.Tashti cfare humbem TAVOLINEN BOSH;
  Bisedimet ishin private RAMA ARVIZU. Keta te dy do ndanin fitimin ndersa populli HELMIN
  Sa per Pd mos u merakosni se deshire keni ti vrisni te gjithe ata qe jane ne Pd por tash po vritni veten

  Reply to this comment
 9. bentirona November 17, 15:34

  Mos u shqetesoni me…..keto arme tani vijne ne FRANCE sepse shqiperia eshte me e paster se franca,sipas ambjentalistave debil qe ka tirana.Vetem nje gje po negociohet tani me francen sepse kerkon 35 miljard euro.A e kuptoni cfare do ndodhte sikur qeveria tiranes te kishte nje buxhet te tille………………..analizen beheni juve tani qe tymi i naftes se qelbur qe thithni tani ka mbyt tiranen.

  Reply to this comment
  • analiza November 17, 19:14

   .”A e kuptoni cfare do ndodhte sikur qeveria tiranes te kishte nje buxhet te tille”

   Po tani duke pare se cfare ka ndodhur gjithe keto vite dhe duke pasur parasysh koalicionin ne qeveri, jam i sigurt gje shumica e kesaj shume do te shkonte ne te miren e….

   Reply to this comment
  • ziko November 17, 20:02

   ky hajvani paguhet te tregoje kete perrallen e 35 miliardeve se e ka postuar kete koment ne 12 artikuj gazetash te ndryshme deri tani. mos u lodh kot se nuk i ha njeri keto perralla. te ishin qofte edhe 1 milione dollare ty te kish paketuar kryeministri jot si spec gogozhare ne nje predhe e te kish hedhur ne siri qe te te gatuante asadi per darke vetem se po tregoje te verteten…

   Reply to this comment
 10. TROç November 17, 15:47

  Ne rradhe te pare duhet te flase vete Amerika, por hapur fare . Jo me me dorashka e Rebuse…. Sepse keto lojra fjalesh na kane mare ne qafe…….Kujtoni 21 janarin dhe shprehjen BURRE SHTETI per nje vrases, Greven tek bulevardi dhe presionin qe ju be Rames . Vledhjen e Bashkise dhe heshtjen amerikane. Nese ata do te kishin shprehur troç mendimet e tyre ashtu siç i shkruanin ne Kabllograme sot do te ishte ndryshe dhe Shqiperia do te ishte me e paster politikisht dhe ambientalisht. ….Nuk eshte vone. Te flasin Diplomatet, Ekspertet, te Drejtet qe ky vend i ka me shumice, Ambientalistet e vertete te afirmuar shkencerisht . KURRESESI ATA qe jane majmur duke perfituar nga konjukturat ,LECACULOT e matufjepsur si dhe pseudo shkencetaret gazetareske qe “DINE CDO GJE dhe ASGJE”……….Atehere do te shohim si do te reagoje populli. Dhe do jete per mire, per te gjithe………………..po e mbyll me nje shprehje ” Imagjinarja te tmeron me shume se Realja. Te gjithe kemi kete pervoje nga femirija. Por tani jemi te rritur dhe te veprojme si te rritur

  Reply to this comment
  • laraska November 17, 17:06

   SHBA te dhane mundesine e vetme te ofruar ne 100 vitet e kaluara dhe e vetmja qe do kemi per keto 100 vitet e ardhshme. Me kete pompozitet shko kerkoji llogari Ilir Metes qe i jep Sales privilegje ne mes te parlamentit, apo qeverise e prokurorise qe len te lire e madje e trajton si burre shteti nje trashtar te faktuar si Sala Berisha, e ty te ka mbetur ora te nje ambasador qe fundja flet me gjuhe diplomatike, edhe ska pse te bej detyren qe i takon shqiptareve (te kerkoj hapur doreheqjen e sales). Sa per ekspert e ambientalista, ku i ke zotrote? I ke ose pensionist qe sguxojne te ndezin soben per ngrohje ose i ke ne emigrim duke bere pune qe ska lidhje me profesionin e tyre. Sa per “s’eshte vone” -kjo tregon papjekurine e popullit tone, jo vetem papjekurine tone ne refuzimin e nje kerskese pa ditur cfare na eshte kerkuar, cfare na eshte ofruar dhe cfarre perfitojne, por kjo shprehja jote tregon akoma me keq se ne nuk kuptojme dot pasojat e veprimeve e mosveprimeve tona,aq te vegjel jemi ne tru. Kjo tregon se ne si popull kemi mungese te theksuar pjekure politike ne zgjidhjen e marrjen e vendimeve ne momentin e duher.Te keshilloj vertet te lexosh pak ceshte diplomacia, gjuha diplomatike, perfaqesuesit diplomatik, ligjet mbi perfaqesimet diploamtike, sovraniteti i nje vende dhe ndoshta arrin e kupton ate shpjegime qe kerkon me larte nga te tjeret.

   Dhe po dua te te sqaroj se ideja jote eshte e sakte, dhe e mbeshtes ne parim mendimin tende, POR ti gabon shume shume rende sepse e kerkon gabimin dhe fajet tek te tjeret jo tek injoranca dhe papjekura jone si shtet e komb.

   Reply to this comment
 11. b.kanani November 17, 15:50

  THEM QE FAJ KRYESOR MBETET TE QEVERIA,PSE E THEM SE QEVERIA E DINTE PROBLEMIN DHE NUK DUHET TE DEGJONTE LLOJ -LLOJ PSEUDOSPECIALIST QE THOSHIN ME SHUME TE PAVERTETA SE TE VERTETA,NE MM TE MOS KET ASNJE SPECIALIST KIMIE,NUK DUA TA BESOJE.DULEN SHUME ISH USHTARAK QE NA BENE ROLIN E SPCIALISTIT POR VETEM KIMIST NUK DOLI ASNJE JA KETU KA FAJE SHTETI QE LA TE LLOMOTISNIN CDO GJE PARA PUBLIKUT.SA PER DALJEN E BERISHES NE PROTEST KJO ISHTE LOJE,PER TI THENE AMERIKES QE NE NUK KISHIM DORE NE KETE PROTEST,NGA ANA TJETER MOBILIZOJE TE GJITHE ANALFABETET FUNKSIONAL QE PARA NJE VITI U DHA TESERN E PD,MBAJ MEND NE SHKODER NUK LA CILIMI PA ANTARSUAR BILE VAJTI DHE XHOZI BERI FEST ME TA NE PALLATIN E SPORTIT.JA KJO MENDOJ ESHTE E VERTETA E KESAJ LOJE TE BERE NGA BERISHA,MEGJITHATE FAJE PER MUA NGELET TE QEVERIA QE DUHET TE KISHTE REAGUAR ME SHPEJTE.

  Reply to this comment
 12. seVret Katovica November 17, 15:59

  Kete pune e di mire une.KJo eshte vendosur ne Katovice qe mos te pranohen me qellim qe shqipetaret te mos jetojne me para helmesh e pa pune e politikanet me para te vjedhura.E KAM DEGJUAR ME VESHET E MIJ SHOKUN RAMIZ O KOMENTUES ME 4 KLASE SHKOLLE.

  Reply to this comment
 13. Proamerikan November 17, 16:09

  Eshte fatkeqesi e ketij kombi qe psoudoshiptar si Sazan Guri qe nuk ka asnje qasje apo argument logjik per cdo problem sado te vogel dhe sigurisht as per keto te rendesishme te, manipuloje nje popull te tere. Nuk po kalon shume dhe te gjithe do te binedemi se ne kemi bere nje gabim te madh. Ne duket qe nuk jemi proamerikan ne thelb, e kemi thene qe ne krye te heres qe e duam ameriken, por ne fakt nuk e kemi dashur perderisa nuk e kemi besuar. Ne aritem deri aty sa besuam qe amerika do ti shpetonte sirianet dhe me armet e saj do na vriste neve. Jo vetem Sazani por te gjithe psudoanalistet e tjere te padeshirueshem ne ambjentin shqiptar u rreshtuan ne krahun e atij qe beson se amerika do te na vrase. Nuk do duhet shume kohe qe ne te bindemi qe do na helmojne me ndjenjen antimaerikanizmit njerez si Sazan Guri dhe psoudoanaliste si Andi Bushati, Mustafa Nano,Arjan Cani, Artur Zheji etj. Shoqeria shqiptare pas ketij rasti duhet te ngrihet kunder ketyre njerezve antishqiptar qe po e orjentojne shoqerine ne nje rruge te gabuar dhe te rrezikshme. Te nderuar miq komentues thoni JO ketyre personave te cilet historia do ti hedh ne koshin e plehrave. Faleminderit.

  Reply to this comment
 14. Vlora November 17, 16:28

  me sa duket eshte e thene qe shqiperia te mbetet ne fukarallekun ku e ka zhytur Saliu.SA keq per ne si vend e si popull qe humbem kete shans Mbase me vone….le te bejme nje perpjekje,perse gjithe keto perfitime duhet ti marre Franca e Gjermania?
  Sepse ne jemi te keqinjte e vetes.fituan injorantet.

  Reply to this comment
 15. Ura e Bunës & Tigri i Tomorrit November 17, 16:46

  Tepër vonë dhe për shtypin shqiptar që duhej ti paraprinte me artikuj “PO” dhe të mos merrej me ata gazetarucë të vjeter që shikonin Hiroshimen në helmet e Asadit!
  Tepër vonë sepse kishte kohë percaktuese e cila u zaptua nga politikanët qelbanikë që dhe në parlament uleritën Apokalipsin që SHBA do i benin Shqiperisë!
  Tepër vonë për kurajon e shkencetareve tanë të mjerë qe nuk ditën të ngrejnë fatet e vendit aty ku meritueshëm shkenca e kimistëve duhej ti vendoste!
  Tepër vonë pasi manipulimi nuk është vlerë; dhe ata që protestuan vertet fituan lirinë e protestes, bllokuar e vrarë më 21 janar nga 2 B;vërtet bënë shumë mirë që fishkellyen dhe perzunë Berishën dhe Bashën( e dha sot,të dielen,në mengjes RAI-Uno,sikurse dha deklaraten e një ushtaraku të lartë amerikan se helmet e Asadit nuk paraqesin rrezik dhe largesia nuk mund ti cojë në SHBA…) por ato që u fituan janë teper pak nga cdo fitohej,si partner politikë,së pari,por dhe nga kushtet qe kishim “gojë” të vinim e qe duhej të ishin:
  a-Shqiperia antare e BE,brenda vitit 2015,propozim për cmimin Nobel për Paqen…
  b-Njohja nga Rusia dhe vasalet e saj serbë e shtetit të Kosoves,Kosova antare e OKB.
  c-zgjidhja e cështjes së Camerisë dhe rikthimi i pronave të grabitura nga shteti grek!
  d-tolerancë zero shtetit maqedonas,per moszbatim të Marveshjes së Ohrit!
  e-kantier ndertimi vaporësh në Durres për llogari të amerikanëve,pasi kerkohet partner europian në këtë fushë ku pritet të dominojë botën detare Kina…(Sipas New York Time)
  f-Mbeshtetje e menjehershme financiare nga BE dhe banka Botrore mbi projektet shqiptare për rinovim industrial dhe zhvillim në naftë,krom,hekurnikel,bakër etj…
  Është tmerresisht vonë dhe me e tmerrshme do të jetë ta marr projektin Mali i Zi, e të instalojë impiantin në afersi të Liqenit të Shkodrës,apo Maqedonia pranë Dibrës dhe Greqia a Italia…
  Tepër vonë,kur ishim në fatin e duhur,por nuk kishte kohë as për referendum!…
  I mirë shkrimi i vonë,por Shqipëria humbi shansin historik,nga politizimi i cështjes ku shkenca e mjerë shqiptare(Akademikët,Profesorët,doktorët ose heshtën si gjithmonë ose ishin mbushur me injorancë politike,kur protestuan…)Sigurisht Rama nuk menaxhoi mirë dhe kjo është e pafalshme;por fitoi betejën me diabolikët politikanë të Jo,pasi moskoha rrezikonte tragjedi që Shqiperia nuk ka shumë kohë qe i prodhoi nga politikanët e politikës së vjeter!
  Ka dhe të tjera në këtë humbje qe nuk është e para!…

  Reply to this comment
 16. nastradini November 17, 17:01

  JO! E PROTESTAVE ESHTE NJE PROGRES I MADH PER SHQYPNINE.

  Edi Rama eshte ashiqare qe nuk e ka pasur me sinqeritet JO!-ne e tij dhe tani pas pilafit per te rregulluar rejtingun e prishur ka futur ne perdorim KUKUMJACKAT e tij te medias servile. Dipllomati i huaj ne Tirane qe ka deklaruar per gazeten DITA: “Tepër vonë, është për të ardhur keq” le t’i coje LHL-te e Asadit ne vendin e vet qe ta shikoje me sy dhe ta degjoje me veshe kur ta qellojne me domate dhe veze te prishura nga te gjitha anet. Prandaj edhe nuk e tregon emerin, por fshihet si nje SKUTH e hedh gurin dhe fsheh doren. Ketu nastradini nuk do te kundershtoje kete shkrim mjaft te gjate te Aida Nakos qe ne fillim duket per kamuflim dhe besueshmeri sikur eshte JO! dhe ne fund del hapur PO! LHL-ve te Asadit. Ketu nastradini don ta shtroje ceshtjen fare ndryshe, ne nje plan tjeter me kufinj me te gjere historikisht. Kjo ceshtje mund te formulohet shkurtimisht si:

  PSE SHQYPTARET HISTORIKISHT SHPRESOJNE NE BAMIRESI NGA BOTA?

  dhe nuk e bazojne mbijetesen dhe mirqenien e tyre tek puna e tyre, tek prodhimi vendas dhe zhvillimi i Vatanit sic bejne te gjithe popujt e tjere? Kjo eshte nje ceshtje qe meriton hulumtime te hollesishme shkencore qe nga Koha e Qepes te Enver Hoxhes kur i nderronte Aleatet Strategjike per interesat e pushtetit personal si Mbreti Grate, per te dale me pas tek PIRAMIDAT KUSARE te Sali Berishes dhe per te arritur ne ditet tona kur perseri shqyptaret jane vene ne dileme me JOSHJEN apo TUNDIMIN:

  O NA JEPNI VATANIN PER LHL-TE E ASADIT OSE DO TE ZEMERONI ALEATIN STRATEGJIK!

  Dhe Aletati Strategjik qe ne kete histori del si protagonist kryesor ambasadori Avrizu nuk i ben te qarta qe ne fillim kerkesat e tij, por shkon me Edi Ramen dhe ben mareveshje tek “Fusha e Zeze” ne terrin e nates krejt ne kundershtim me parimet demoratike ne Bote dhe vecanerisht ne SHBA-s. Nuk thone asnje fjale per sa kohe duhet qe t’ja japim Vatanin borxh amerikaneve apo specialisteve te huaj qe do te transportojne, ruajne dhe sigurojne, me pas qe do te asgjesojne dhe do te evadojne mbetjet toksike qe te sterilizojne me ne fund shqyptaret si ne Aushvicin e Hitlerit per cifutet e Gjermanise. Te gjitha keto po i mesojme nga fraza analistesh dhe gazetaresh te hedhura rastesisht ne media sic eshte edhe ky shkrimi i Aida Nakos ne DITA. Asnje informacion zyrtar nga qeveria famoze e Edi Rilindasit dhe asnje fjale nga Aleati Strategjik i perfaqesuar nga Avrizuja ne Tirane. I gjithe informacioni i mbyllur me DRYNIN misterioz TOP SECRET sikur po vendosej shpallja e Luftes se Trete Boterore. Tani pas pilafit po mesojme se te gjitha palet e interesuara kane qene te informuara mire dhe politika shqyptare edhe maxhoranca edhe opozita kane thene PO! kategorike, por me pas e kane kthyer mesallen me JO! si per te vertetuar fjalet e Fanon Nolit kur shkruan per Gjon Kastriotin qe e kish nderruar 7 here fene dhe besimin:

  “KJO VERTETON FAKTIN SE ISHTE SHQYPTAR I VERTETE.”

  Ne kete situate pabesie nga klasa politike nuk ka sesi qe populli te mbetej spektator i mareveshjeve tek “Fusha e Zeze” per te nxjerre Vatanin ne shitje xhambazesh. Prandaj edhe reagimi nuk erdhi nga opozita tinzare e Saliut dhe e hijes se tij Basha, as nga shoqatat ambientaliste alla Sazat Guri, por nga llapaqenet e bllogjeve sociale qe deri atehere nuk i kishte llogaritur kush. Me kot mundohet Edi Rama te shikoje dhe te dalloje tek keta llapaqene elektronike ARMIQ dhe KONSPIRACIONE anti-amerikane kunder pushtetit te tij socialist, sepse sado qe t’i kerkoje edhe me Fatos Klosin edhe me SHIK-un e tij nuk ka per t’ja arritur qellimit, sepse eshte njesoj sikur te kerkoje QIMEN NE QULL dhe per kete arsye nastradini apelon:

  JO! E PROTESTAVE ESHTE NJE PROGRES I MADH PER SHQYPNINE.

  Reply to this comment
 17. Gramoz November 17, 17:03

  FATKEQESIA E KOMBIT SHQIPETAR QE HUMBEM SHANSIN HISTORIK ME AMERIKEN JANE DY FYTYRA SAZAN GURI DHE LULZIM BASHA .O ZOT CFARE NA BENE KETO DY FYTYRA ..

  Reply to this comment
 18. LULI November 17, 17:24

  NUK DO QENI BREKE ….DHE BAR DO HAME E IMPERIALIZMIT S’JA SHTRIME DOREN

  Reply to this comment
 19. . November 17, 17:41

  “Media dhe politika nxitese e Kriminelit Sali Bisha” per revolta … nuk i lane kohe qeverise qe te informonin te verteten popullit … kur Zazan Guri bente thirrje per dalje masive ne rruge te krahut opozitar …. pra Z.Rama nen presionin nderkombetar e kishte te veshtire te ndalte furrin e mashtrimit te popullit.

  Reply to this comment
 20. Eri November 17, 18:15

  Lexoj tani nga ca dele, qe me pare shqyheshin e ndukeshin per JO, ndersa tani pas atyre 5 pikave qe dolen nga hiçi, qe gjoja Shqiperia do mbulohej me miliarda, do futej ne BE brenda 4 viteve dhe me qesharakja akoma, ishte qe do merte çmimin Nobel, sikur SHBA vendos se kush do ta mari çmimin NObel, jane me te flaktet per PO. Nuk eshte shanc i humbur te mos shkaterrosh SHqiperine, nuk eshte shanc i humbur mos rrezikosh nje katastrofe ne zemer te SHqiperise. Tani kane filluar analista dhe te gjitha gazetat proqeveritare te nxjerrin arsenalin e propgandes se çfare kemi humbur dhe ky popull perseri kthehet ne dele dhe mendon vertete qe kemi humbur. Eshte per te ardhur keq me te vertete.Njehere ne jete tuaj kini dinjitetit tuaj dhe mbrojeni ate qe luftuat, sepse ne fund te fundit nuk ishin karamele qe do çmontoheshin. Ja te shohim tani se kush do ta mari persiper çmontimin.

  Reply to this comment
 21. Ahmet November 17, 18:24

  Nuk na mbetet gje tjeter veçse te marrim nga nje fshese me bisht te gjate e te fshime rruget . Te pakten te thithim ajer pa ngarkese skandaloze pluhuri.

  Reply to this comment
 22. tomas November 17, 19:53

  shpresoj te mos e pesojme si greqia o plaku mere s beeeeee

  Reply to this comment
 23. ziko November 17, 19:55

  cfare perralle!! e para, po te hapesh prape debatin, perseri do kete te njejtin reagim nga populli e ne mos me keq. keqardhja vjen nga ata qe hane perralla me miliarda qe hidhen si shashka nga gazetaruce legena. kisha nje pyetje – cfare nenkupton fakti qe filloi berja gati e ambienteve ne mjekes qe para 3 javesh? qe nuk ishte marre vendim??! mjaft me perralla se nuk rregullohet budalliku e papergjegjshmeria e qeverise me fajesimin e opozites!

  Reply to this comment
 24. AP November 17, 20:41

  Mos u ben pishmend shqipetar, bere ate qe te takonte te beje, te jesh krenar per kete!
  Boll kemi rreshqitur poshte e me poshte, pas kesaj do filloje ngjitja. Pa nder, pa dinjitet, pa krenari, popujt kalben , shtetet deshtojne. U deshmua se jemi vitale, ketu fillon Rilindja e vertete!

  Reply to this comment
  • jasemin November 17, 20:41

   Nder e dinjitet eshte te jesh reciprok dhe i pergjegjshem per detyrimet e tua. Kemi kaq vjet qe ndihmohemi nga SHBA-te, njehere na kerkuan ndihme (madje ndihme te paguar mire) dhe ne ia mbathem si frikacake. Jemi popull dhjeramane. Le te rrine ne shesh dhe te kerkojne burgosjen e Berishes per vrasjet nese jemi vertet tashme popull i formuar sic thua ti i nderuar komentuesi AP

   Reply to this comment
 25. kalemi November 17, 20:42

  Se pari ketu s’ka asgje te re nga ato qe te gjithe i dine, veç disa hamendjeve.
  Se dyti analiza behet mbi fakte tashme te njohura dhe me baze te konsideratave politike te amalistit. Une doja te dija pse analisti nuk i merr ne konsiderate dy qendrimet e kunderta te ambasadorit me nje periudhe te shkurter kohore? Ambasadori eshte nje punonjes administrate kur ai shpreh konsiderata personale nuk do te thot se shpre qendrimin e shtetit pra dhe gabon. A e bejne keto qendrime te besueshem ambasadorin? “Sali berisha eshte burr shteti” dhe krahasimi i zgjedhjeve te 23 Qershorit me shembjen e komunizmit. Keto mund te jene qendrime personale te ambasadorit dhe e zbehin besueshmerine. Ata qe i nxoren nxenesit ne shesh paskan qene te PD, po ata qe u mbyllen deren dhe i u thyen note ne sjellje te kujt kane qene ? Nje gazetar nuk mun te perkrah privimin e te drejtes per te protestuar nga çdo segmen qe vjen. Keshtu ndodh vetem kur erresohen syt dhe mendja nga politika.

  Reply to this comment
 26. GRAMOZ November 17, 20:43

  FATKEQESIA E KOMBIT SHQIPETAR QE HUMBEN SHANSIN HISTORIK ME AMERIKEN JANE DY FYTYRA LULZIM BASHA DHE SAZAN GURI..

  Reply to this comment
 27. Nastradini November 17, 20:44

  PO APO JO?

  Tani pas pilafit po veshojne komentet dhe analizat ne media si lume prandveror dhe e kane ndare miletin me keq se politika. Tani te majtet enveriste jane perzier me te djathtet berishiste duke harruar perkatesine politike per t’u servilosur LEKAVE qe kane hedhur amerikane per te JOSHUR ne tundimin e tyre historik si BAMIRESI nha Aleati Strategjik. Pushtetare e politikane, gazetare e analiste, biznesmene e tregetare, batakcinj dhe te ndershem nga te gjitha shtresat e popullates, te gjithe po prisnin gjuhejashte LEKAT e Avrizuse per te ndrequr ndonje pune te tyre sipas rangut ne shoqeri. Edhe opozita e Saliut dhe e hijes se tij Basha i thane ne fillim PO! kategorike Avrizuse pikerisht se ishin vene ne radhe per te lepire ndonje KOCKE qe mund t’u hidhte Edi Rama si meshire per heshtjen e tyre. Por ja qe situata degradoi ne shperthimin e protestave nga llapaqenet elektronike te pakontrollueshem nga lakmia per LEKA si BAMIRESI Aleatesh dhe Edi Rama nuk e pati te mundur me te bente zap miletin vetem me YSHTJE financiare. Dhe i tha me ne fund neper dhembe nje JO! Avrizuse. Po LEKAT? Q do te vershonin badiava si nje lum ne prandvere?

  PO APO JO?

  Reply to this comment
  • Horri Bulevardit November 17, 20:45

   Nastradin efendem, une te pakten kam qene qysh ne fillim me bindjen time, prandaj mos na fut te gjitheve ne nje thes.
   Selam Alejkum.

   Reply to this comment
   • fly merkaba November 17, 20:45

    KY nastradin e ben pis blogun pavarsisht se gjithkush ka mendimin e tij.ky vend ka shum te pa pergjegjshem duke filluar nga vicidolsi deri te sazannastradinbasha.

    Reply to this comment
 28. ra ta si November 17, 21:26

  Ne jemi teper te prapambetur dhe jemi akoma ne shoqerine feudo tribale,pavaresisht mercedasave te dores se dyte dhe te trete qe qarkullojne pa fund.Jemi mesuar te kenaqemi me pak ,buk e gjrosh.Selam e byth tforta.

  Reply to this comment
 29. Eri November 17, 21:48

  Thjesht do ta shikoja ne nje kend veshtrim tjeter:

  Si ka mundesi qe kjo oferte ju be Shqiperise dhe jo vendeve si Greqia (qe i kane nje mal me borxhe nga USA-s), Italise (qe kane inteligjencen, teknologjine, shtrirjen gjeografike, probleme ekonomike shume me te madhe se shqiperia) ???

  Nuk jam ekspert, nuk jam njeri qe jetoj ne shqiperi, nuk njoh Saliun dhe Edin, thjesht mendoj qe ka dicka qe fshihet ne shkaterrimin e armeve ne Shqiperi (dhe ku ne Bishtin e Palles).

  Bishti i Palles do shillte me shume fitim nese qeveria do synonte Turizmin atje apo ne komplet bregdetin Shqipetar.

  Reply to this comment
 30. drini November 18, 04:36

  konspiracy theory. Tani kushdo shkruan

  Reply to this comment
 31. DRENICA E KUQE November 18, 07:54

  Pyetja qe duhet te shtrohet sot dhe deri me sot te shqiptaret eshte: Ku s’u gabua?… Ku s’u gabua deri te kjo “JO” kunder miqve nderkombetare te Shqiperise, sidomos mikut tone te madh SHBA?
  Mendoj se nuk i ka fajet vetem e “djathta shqiptare” me kete rast skandaloz te “JO”-se se Shqiperise ne marredhenie dhe ne raport me miqte, per shkaterrimin e armeve kimike ne Shqiperi, pune qe do mund te kryhej, me mund dhe sacrifice, por pa probleme. Faji ketu eshte edhe i “keshilltarit” me orjentim serbo jugosllav te Rames, udbashit e birit te udbashit Shkelzen Maliqi. Ajo qe duhet ta bejne shqiptaret dhe politika shqiptare pa humbur kohe eshte verifikimi i “keshilltareve” te dy qeverive “shqiptare, ne Tirane dhe ne Prishtine. Ata, pra (“keshilltaret”), jane shkaktaret kryesore te te keqijave qe u vine shqiptareve dhe Shqiperise. Ata jane shkaktaret e copetimit te Shqiperise dhe te perçarjes se shqiptareve edhe ne kete njeqindvjetor copetimi. Po a ka gje me skandaloze se sa te mos mund t’i ndihmosh miqte kur te kerkohet diçka e tille prej nje miku si SHBA?…

  DRENICA E KUQE

  Reply to this comment
 32. gozhda November 18, 09:37

  mendoj se qeveria nuk ka bere asnje gabim, gabimi qe ka bere qeveria eshte mos futja e saliut ne burg i cili nga humbja katastrofike e zgjedhjeve,nga arrijet ne dukje qe ka filluar qeveria dhe te mirat qe doti sillnin shkaterrimi i ketyre LHL qe e dinte per bukuri saliu lekundjet politike te saliut e lulit coroditja e tyre dhe hedhja me pate drejte balte kuder kesaj qeverie veprimet rrugacerore te deputeteve dhe deputeteve te papjekura te pd ne parlament qe gjejne menyra nga me vulgaret e qesharake vetem e vetem per interesat e tyre personale keto jane gabimet

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim