Armët kimike, SHBA: Assad po zvarrit planin e OKB-së

January 31, 2014 01:31

Armët kimike, SHBA: Assad po zvarrit planin e OKB-së

SHBA-të thonë se, vetëm rreth 4% e arsenalit të armëve kimike të deklaruara nga qeveria Sirianë janë larguar. Sekretari për Mbrojtjen, Chuck Hagel ka shprehur shqetësim pasi plani i OKB-së për heqjen e armëve nga Siria, nuk ka shkuar sipas parashikimeve. Hagel u ka thënë gazetarëve në Polonia se Damasku “duhet të marrë përgjegjësitë për plotësimin e detyrimeve”. Ai foli në Varshavë pas takimit e ministrin polak të Mbrojtjes, Tomasz Siemoniak. Administrata e Obamës akuzon Presidentit Bashar al-Assad për zvarritjen e plotësimit të detyrimeve që rrjedhin nga marrëveshja ndërkombëtare për eliminimin e arsenalit.

ResPublica

January 31, 2014 01:31
Komento

12 Komente

 1. GJINUA January 31, 01:32

  edhe ajo qe ndodhi ne Shqiperi pjese e zvarritjes se planit te OKB nga Asadi dhe ruset ishte. Kush nuk e kuptoi eshte budalla

  Reply to this comment
  • ylli January 31, 01:34

   E cfare kerkon te thuash ti, qe protestat ne Shqiperi i organizuan ruset?? Ja une mora pjese ne proteste, dhe deklaroj me pergjegjesi te plote qe nuk kam asnje lidhje me ruset dhe as nuk di ku bie Rusia, cudi e madhe me ju, keni muaj qe na hengret veshin me ket historine e plehrave kimike

   Reply to this comment
  • .... January 31, 12:55

   po amerika gjithmone ka qene duke mbajtur koqet e ruseve ne qafe nga qe i ka frike,ruset e kan kercenuar gjithmone ameriken,kurse amerika me ca aleate pederasta sic eshte franca e para me angline qe i shpeton shurra ne breke nga ndonje konflikt me ruset se mos fillon lufta e trete boterore ul koken e pranon cdo kusht te ruserve,kete rradhe pranoje te mbaj koqet e puttinit ne qafe,dhe pse mos te tallin lesht te tjeret,mire ja ben o assad se amerikes nuk i zihet bese,gjithmone me te futme ta kane,te lumte dora e hekurt qe po shtyp edhe ata talibanet islamik te ndihmuar nga amerikanet qe te shkaterrojne sirine,nje nga vendet me demokratike ne gjirin persik,krahasuar dhe me shume shtete te europes per demokracine liberale qe kishte,shikoni sirini para luftes,nje vend qe i ngjante shqiperise per tolerance fetare,ku myslimanet katoliket dhe ortodoksit ishin si vellezer,por kjo lufte u infestua nga amerikanet per shkaterrimin e sirise,per te vetmen arsye,qe spektatoret e ketij teatri lufte,qe shikojne sirine te shkaterruar dhe te zbatojne plenet e tyre konkrete me coptimin e saj,dhe keta spektatore pa bilete ne kete teater jane cifutet,pavaresisht simpatine qe kam per izraelin si shtet,por ata jane spektatoret pa bilet dhe te fituar ne kete mes.amerika eshte zbatuesi i urdhrave te izraelit si lamash qe eshte si shtet,dhe mbajtesi disavjecar i koqeve te rusise.

   Reply to this comment
   • .... January 31, 13:01

    shtese,i vetmi aleat i guximshem per ameriken eshte gjermania,respekt per kete shtet,por ne pamundesi qe gjermania ta ndihmoje deri ne vdekje ameriken se jane dy shtetet kopila anglia dhe franca qe nuk duan nje gjermani te forte ushtarake,ngaqe jane shtete lepe peqe dhe nuk ja mban te shohin nje gjermani berthamore qe ti jepte rusit nje goditje fatale,nqs gjermania do ishte e lire ne prodhimin e armeve ajo do dinte te mbroheshe edhe nga ato rraketat kontinentale te ndryshkurat e rusise,por nuk do ti trebeshe kurre nje goditje vdekjeprurese rusise,jo si ata frikacaket qe ngelen me koqet e ruserve ne qafe.ja kjo eshte amerika per te goditur ndonje shtet qe mezi merr fryme,si libia pershembull apo iraku vjetnami etj,se me iranin as qe behet fjaleeeeeeeeeeeeeeeeeee,koreja e veriut eshte shume e veshtire te mendohet per amerikaneve.

    Reply to this comment
 2. lleshi January 31, 01:35

  Pabesia e serbeve dhe filoruseve Sali Berisha dhe Lulzime Basha , qe duke i thene PO demonetimit , punuan pas kraheve sa dhe nuk u fshehen dot , por dolen hapur , beri deshtimin e nje shanci qe i erdhi Shqiperise , jo vetem ne planin ekonomik , por dhe ate gjeopolitik .
  Nuk eshte e rastit qe “ata” qe ngriten “alarmin” per Shqiperine ishin gazetat ruse dhe serbe ! Me kete iu dhane “arme” , kelysheve te tyre brenda Shqiperise per te penguar kete zhvillim shqiptar ! ketu ndikoi edhe “loja” e dobet e qeverise dhe amerikaneve , ne perballimin e interesave ruse dhe serbe per ta goditur Shqiperine ne kete inisiative . Kesaj i sherbeu dhe pabesia serbo-ruse e Sali Berishes dhe Lulazime Bashes , qe vune ne gjume si qeverine dhe ameriken me “dakordesine” e tyre , dhe ne momentet e fundit ngjallen panik dhe paqendrueshmeri , per rrezimin e ketij shanci te shqiptareve !

  Sa per protestuesit e ndershem , pavaresisht se rane viktime e nje “loje antishqiptare” ruso-serbe , une kam mendimin “bravo” ! Nuk eshte faji i tyre , pse si qeveria , ashtu edhe SHBA-ja , nuk diten ta administronin dhe t’i kunderviheshin “lojes ruso-serbe” , duke marre masat perkatese , por i besuan ruso-serbo-fileve Berisha-Basha !

  Vendimin e Rames , e pershendes , pasi ne rrethanat e krijuara , qeveria e Shqiperise , nuk mund te merrte vendim tjeter , ne rast se Shqiperia ka filluar “rilindjen” !

  Por si SHBA-ja , ashtu edhe qeveria shqiptare , vepruan gabim duke i besuar klanit serbo-rus ne Shqiperi , duke neglizhuar “masat” per t’iu kundervene “lojes armiqesore” te tyre !

  Reply to this comment
 3. Laver January 31, 01:38

  Ate vendim e mori populli shqiptar dhe nuk ka Asad apo Putin qe te kete ndikuar

  Reply to this comment
 4. Horri i Bulevardit January 31, 07:24

  SHBA donte qe kete oferte pune, tja jepte shqiptareve, shqiptaret nje pjese, ca me dashje e ca pa dashje, u manipuluan keq.
  U manipuluan nga disa bishtperdredhur te pushteteve me ne krye sazan Gurin e njefare feruci, qe mundoheshin te na tregonin se edhe italianet e jugut, jane ne frike dhe po protestojne dhe erdhi dita po keta italiane jugore, si pame te protestojne tani qe keto arme kimike do vendosen ne jug te Italise.
  Edhe une mund te isha ne proteste, mund te isha po qe se kjo proteste sdo manipulohej nga ish sigurimsat, qe vetem studiot e KLAN-it, i hapin dyert.

  Reply to this comment
 5. OKB-SHBA January 31, 08:12

  PERGJIGJE NGA OKB-SHBA PER PISHMANLLIKUN E SHQYPTAREVE:

  Gadi jena kurdohere ne, OKB-SHBA nese jeni bere pishman per refuzimin qe na bete o albaneze te dalldisur si miza pa koke, por besnike si qeni qe leh dhe nuk kafshon. Jena gadi t’ua sjellim perseri LHL-te e Asadit o te coroditur dhe te ciflitur dhe t’u japim me pas “karamele” bamiresie per t’ju pastruar gjakun si antidot, por here pas here do t’ju hedhim edhe ndonje “kocke”per ta lepire sepse”mishin “helbete e kemi rezervuar per BOSAT e qeverise, a kujtoni Gerdecin sa doreleshuar ishim ne kur urdheruam Pentagonin per t’i transferuar firmes Saliu&Son 300 milione USD? Dhe prape do t’u japim qe te jetoni si Sulltane Turqie pa punuar fare, AMAN vetem pranoni o pisa mene fund LHL-te e Asadit se na plaset shpirtin me xhiblat tuaja!

  GADI JENA PERSERI DHE KURDOHERE PER PARTI DHE PER ENVER!

  o shqyptare enverista ne gjen denbabaden, se tani pas refuzimit tuaj u deshperum dhe u depresionum shume dhe po kerkojme si cifuti ne shkretetire nje popull budalla dhe nje vend shpellaresh ne mes te detit, ku te depozitojme me ne fund Armet Kimike te Sirise, se na plasi shpirtin Asadi dhe nuk po i jep mundesine John Kerryt te marre me ne fund cmimin NOBEL per paqe.

  AMAN ne jena gadi vetem hapni gojen o pisa albaneze pishmanllinj!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*