Armët kimike, zyrtari i DASH: Do ketë raste të tjera bashkëpunimi

January 12, 2014 09:32

Armët kimike, zyrtari i DASH: Do ketë raste të tjera bashkëpunimi

Zëvendës-ndihmës Sekretari Amerikan i Shtetit, Hoyt Yee, ka komentuar sërish çështjen e armëve kimike dhe refuzimin e Shqipërisë.

I pyetur nga Zëri i Amerikës, Yee tha se është i sigurt se do të ketë edhe raste të tjera të ngjashme bashkëpunimi në të ardhmen me Shqipërinë.

“Ne kemi një bashkëpunim jashtëzakonisht të ngushtë dhe të fuqishëm me Shqipërinë në një gamë të gjerë veprimtarish, duke përfshirë sferën e sigurisë, sferën ekonomike, tregtare, kulturore dhe politike. Ky aspekt potencial i bashkëpunimit tonë, pra përsa i përket shkatërrimit të armëve kimike, në fund rezultoi i pamundur, por ne e mirëpresim gatishmërinë e treguar nga qeveria e Shqipërisë për t’u takuar dhe biseduar me ne dhe për të shqyrtuar kërkesën tonë. Ne vazhdojmë të punojmë me aleatët tanë të NATO-s dhe partnerë të tjerë të interesuar për të bërë atë që është e nevojshme të bëhet në shkatërrimin e armëve kimike siriane sipas kalendarit që kemi përcaktuar. Jemi të sigurt se do të ketë edhe raste të tjera për lloje të ngjashme bashkëpunimi me Shqipërinë në të ardhmen,” tha Yee.

 

January 12, 2014 09:32
Komento

7 Komente

 1. Aliu nga Selenic January 12, 09:49

  Rinegonicimi i ketyre problemeve do te jete nje gje e mire per shqiperin.Tashme nga te gjithe u kuptua se ceshtja e refuzimit te ketyre armeve nuk ishte qellim se vertet do te “shfarosej” shqiperia ashtu sice e fryne kundershtaret tane dhe qarqet antishqiptare, pore ajo ishte nje mbeshtetje per shqiperin, nje mundesi edhe per te ndihmuar ekonomikishte.
  Duke reflektuar mbi ato pese pririoritete qe i ishin afruar shqiperise, dhe qe pake ose pake diheshin ato nga opinioni linde, arsyeja e shendoshe per te rigoniciuar perseri mbi to.
  Opozita shqiptare edhe perse u rreshtua e para ne kundershtimin e tyre duke fajsuar qeverin arriti te terhiqet nga mendimi madje te shkoje aqe large sa te cilesoi Edi Ramen si “kundershtare ” te Amerikes ku ne te vertet ishte e kundetra e asje qe Berishadhe PD e akuzojne Ramen.
  Ne kete ceshtje ne se rifillojne perseri bisedimet duhet qe nje grupe specialistesh ushtarak te kesaje fushe te japin mendimet e tyre ashtu sice dhe i dhane shkarazi, pamundesin e tyre per ndonje rrezik potencial njerzor.! Shqiperia i ka kapacitete dhe potencialet ne ne bashkpunim edhe me specialistet Amerikan dhe te NATOS te realizojne keto demontime.!

  Reply to this comment
 2. Beni January 12, 10:27

  NE NEGOCIATA TE MERRET URGJENT KOZARA KATI !

  Reply to this comment
 3. nasruddin January 12, 11:55

  SHBA-S NUK DUHET T’I TRAJTOJNE SHQYPTARET SI NJE FIS KANIBALESH PREJ AFRIKE ZULU.

  Pavaresisht nevojes se shpejte per te gjetur nje vend ku te dislokojne LHL-te e Asadit, te cilat dolen ne DRITE pas planit debil te PUT-IN dhe John Kerry-it ne luften e tyre per te kollofitur NOBELIN e paqes ne kurriz te debileve dhe dallkauke alla Lazarat te Shqypnise. Prandaj nastradini i ka drejtuar nje leter-apel Presidentit OBAMA qe te tregohet si nje LIDER i pergjegjeshme boteror i nje shteti me tradita te hershme demokratike qe te mos lejoje “LOJERA BAMIRESIE” me karamele te helmuara alla PUT-IN dhe John Kerry me fatin e popujve te pazhvilluar nga ana ekonomike dhe mendore qe nga njerana kerkoje LEKA nga Aleati Strategjik se nuk kane breke ne bythe, dhe nga ana tjeter duan te shpenzojne si te pangopur fonde financiare per te festuar 70 vjetorin e 29 nentorit te ZI 1944 dhe te LANC-eve bolshevike me fotografine e Enver Hoxhes ne dore.

  KI MESHIRE O PRESIDENTI OBAMA PER KETE POPULL SE NUK DI S’E C’BEN!

  Reply to this comment
 4. Aliu nga Selenic January 12, 16:13

  Tani e ke gjetur vertet fjalen e “arte” Eheeee o Nastradin. Sa i “mecur” ore Burre sa te mesoish Obame dhe Putinin..
  Gjynahe qe nuk te marrin ndimse kete koke te “nadhe” te Nastradinit.!

  Reply to this comment
 5. Ajet Delaj January 12, 16:14

  November 18, 2013

  TEPER VONE, POR NUK ESHTE FUNDI

  Procesi i zgjimit te popujve kolonjale dhe te shtypur natyshem qe kerkon kohen e vete dhe nuk ka si te ndolle ndryshe , gje qe nuk mund te bejm perjashtim as shqiptaret megjithse ne folklor e quajme veten te zgjuar te beses e me burreri. Fillimi i nje reagimi pozitiv e real ne rrjetet sociale te shqiptareve per humbjen e nje shansi te arte per kombin shqiptar ne kuader te perafrimit te bashkepunimit e interesave te ndersjellta me Shtetet e Bashkuara eshte nje process qe duhet pershendetur edhe pse eshte pak me vonese.
  Besoj se jeni ne nje mendje me mua se kombet behen e zhvillohen mbi bazen e shanseve historike ku per mua thirrja ne tryezen e “burrave” te botes ku ne krye te tavolines padyshim qe ishte Amerika per mua ishte shans historic. Koha tregoje se Amerikanet nuk na kishin thirrr si “gomarin” ne dasem sic tha z Agolli por si partnere te vertete duke rrespektuar edhe JOne tone edhe pse ishte nje jo e imponuar nga histeria e turmave te manipuluara te rruges e jo nga tavolina e argumentave.
  Meqe atishqiptaret deshtuan edhe nga kontributi i drejteperdrejte i miqeve tane Amerikane qe koha do te tregoje se jane jo vetem pranuesit e JOse se imponuar te Rames por edhe sugjeruesit e saje duke mos e zbehur aspak qendrimin e fjalimin brilant te Kryeministrit Rama.
  E them me bindje se nese JOja do kishte dale nga tavolina e bisedimeve mbi bazen e argumentave te brenda vendit me specialste dhe ne kuader te OKBse me partnered tane shoqeria do ishte e qete e kapitulli do mbyllej ketu , por fakti qe as qeveria e as specialistet e mirfillte nuk u lane qe te flisnin e negocionin nga sharlatanet qe manipuluan e terrorizuan popullin jo vetem eshte e papranueshme por do zgjase shume kohe kjo teme.
  Te fajsosh popullin ne nje proeste massive dhe te qytetruar si asnjehere tjeter ne historine post komuniste eshte e padrejte por te hetosh manipulatoret besoj eshte detyre ne sherbim te kombit pasi eshte prekur vete partneriteti Amerike –Shqiperi , eshte prekur interesi primar kombetar.
  Per te filluar te kuptojme krejt procesin duhet filluar nga rrjedhja e informacionit nga nje bisede konfidenciae ndermjet partnerve e perfunduar tek turmat ne sheshet e Shqiperise.
  Lajmin e pare e ka dhene nje gazette e vogel e Moskes dhe pas kesaje eshte ndezur tere Europa e deri e Al Xhazira duke i shokuar shqiptaret. Lajmi ishte ndertuar ne menyre te atille qe te shkaktonte vertete stuhi ne publikun shqiptar. Shkaterrimit te arsenalit kimik te Asadit qe ruset e kane prodhuar e shitur per miljarda dollare do e shkaterroin ne territorin shqiptar vetem per dy miljon dollare te sponsorizuar nga Moska.
  Kuptohet qe rrjeti i vjeter e i ri i sistemit funksional informativ te Moskes e shumefishuan jehonen e ketij lajme duke krijuar nje terror te vertete psikologjik mbi opinionin public ne Shqiperi.
  Goditja e Shqiperise e qeverise se saje ne piken e saje me jetike te partneritetit me Shtetet e Bashkuara realizonte ne nje fare menyre nje hakmarrje ndaj Amerikes per programin e saje te pergjimeve ne Europe e natyrisht edhe ndaj presionit per carmatosjen e Asadit si miku i vetem i ruseve ne mesdhe por ne te njejten kohe u shkonte per shtat edhe pushtetit te permbysur me vote plebishitare per te bllokuar Qeverine Shqiptare per te instaluar shtetin ligjor ne Shqiperi.
  Kordinimi i faktorve e aktorve antishqiptare ne dem te shqiptarve e partneritetit me Amerikanet besoj se kishte nje skenar akoma me ogurzi pasi parashikonte edhe gjak e rrezimin e qeverise legjitime gje qe u tha hapur me kerkesen per dorheqjen e Rames pasi protesta u mbyll. Se perse duhej dorhequr Rama nje zot e di.
  Reagimi i Qeverise Rama ne bashkepunim te ngushte me partneret Amerikan jo vetem e stopoje projektin e klaneve te fuqishme te faslliceve ne Shqiperi por bene te mundur qe demokracia e brishte shqiptare te funksionoje dhe te dale edhe me e fuqishme duke vendosur sandarte te reja ne menaxhimin e protestave popullore.
  Respektimi i vullnetit te popullit nga qeveria e tije edhe ne kushtet e histerise kolektive eshte nje standart per tu pershendetur e fundi i fundt nuk eshte fundi i botes se shume gjera do sqarohen ne ditet ne vazhdim pasi lavdi zotit nuk u thye asnje xham i vetem.
  Per mua dhe per shume shqiptare ajo cfare mbeti mbas JOse se Rames eshte cfaktorizimi i frikshem edhe ashtu shume i dobet i opozites shqiptare e kryesisht i kryeopozitarit te klonuar Lulzim Berisha (Basha)
  E kam thene fjalen time rreth komponenteve te arsenalit kimik sirjan qe nuk eshte e barasvlefshe me arme kimike pasi keta komponente sipas specialisteve me te mire te botes mund te perdoren jo vetem per qellime ushtarake por edhe industrial civile e fundi i fundit procesi perfundimtare do realizohej jashte kufijve te Shqiperise por qeveria shqiptare duhet te nxjerr mesimet e duhura nga jo se cfare ndolli.
  Te terrorizosh popullin me disinformacion eshte nje veprim i denueshem nga tere legjislacionet e botes demokratike dhe mendoj se puna e Qeverise Shqiptare ketu duhet te filloje mbas atij menaxhimi te perkryer te nje situate mjaft kritike qe kaloje.
  Shqiperia e pas 23 Qershorit vjen si nje shtet e shoqeri totalisht ne kaos e nga nje informalitet i tejskajshem prandaj perpjekjet e para premtuese te Qeverise Rama per kontrollin e territorit e goditjen e informalitetit ne te tera sferat e buxhetit e shtetit duhen vlersuar edhe si factor krysor i “suksesit” te protestes “ekologjike”e tentative e qarte per te bllokuar reformat nga ata qe kane 68 vjet qe e lene buxhetin e shtetit bosh kur largohen.
  Manipulimi i masave dhe tendenca per te rrezuar edhe me dhune Qeverine Rama duhet vlersuar nga qeveria Rama si nxitje per pershpejtimin dhe thellimin e reformave aq te domosdoshme per te rithemeluar Shtetin Shqiptar te kerkuar e votuar nga pjesa derrmuese e shqipareve.
  I bej thirrje Kreminstrit Rama qe te thelloje bashkepunimin me aleatin e Shqiperise e shqiptareve Shtetet e Bashkuara te Amerikes si garancine e vetme per te arritur objektivat gje per te cilen eshte votuar e mandatuar pasi kam bindje e plote se edhe Amerikanet shume gjera do ti shohin me qarte mbas proestes “ekologjike” edhe per veten e tyre.
  AJET DELAJ
  NEW YORK

  Reply to this comment
 6. BESIANA GUSHI January 12, 18:57

  KUJDES VLONJATEVE DHE DURRSAKEVE

  Pak dita me pare ne nje koment paralajmerova banoret e Vlores dhe ata te Durresit te jene vigjilente ndaj ndonje manovre nen rrogoz te Edi AuNirthte Rames per konçesionin e bazave ushtarake ne ishullin e Sazanit dhe ate te Bishtit te Palles ndaj demontuesve amerikane te 20 tonelatave te predhave dhe rraketave te mbushura me SARIN dhe GAZ MUSTARD.
  E kam spjeguar edhe nje here tjeter qe gazi helmues luftarak SARIN eshte disa here me i rende (pesha specifike) se ajri, arsye qe e ben te depozitohet ne nje lartesi nga toke deri ne rreth nje meter.
  “DITA” intervistoi nje pseudokimist pak kohe me pare qe ka marre pjese ne demontimin e LHL-ve tona dhe pyetjes: a keni bere matje te nivelit te LHL-ve pas demontimit u pergjigegj:
  “..sapo vajta ne zonen e demontimit pashe disa fole dallandyshesh te ngritura ne çatine e godines, kjo ishte matja me mire qe mund te behej ¡”
  SARIN-i siç e thashe me lart depozitohet ne shtresat e uleta te tokes, arsye per te cilen veprimi i pare qe behet eshte spostimi i viktimave ne krevate te larte mbi nje meter.

  SARIN-i ka efekt te menjehershem ne rast kontakti direkt me te, por efekti i tij me i rrezikshem eshte demi qe vazhdon te shfaqet edhe pas dhjete vjeteve, pra vepron edhe ne sasi te vogla te pa mundura te zbulohen edhe me aparaturat me moderne te ushtrise amerikane.
  Sazani eshte shume afer Vlores, efektet e SARIN-it ne rast konçesioni ediramist demontuesve amerikane mund te kete pasoja te pa llogariteshme ne vite.
  Mos lejoni shkaterrimin e jetes suaj, te femijeve tuaj, te vlonjateve.

  Reply to this comment
 7. Aliu nga Selenic January 13, 11:40

  BESJANA! NE“MBROJTJE” TE SHQIPTARVE NGA IMPERIALIZMI AMERIKAN.!

  Kohet e fundit por jo vetem tani jane dukur celula te vogla antiamerikane ne vendin tone. Me kalimin e kohes si rezultat i nje bashkepunim ne mese qeveris sone dhe SHBA-se keto celula ose ky sejgmente doli hapure madje dhe u organizuar ne forme proteste kunder SHBA-se dhe deri diku edhe te mardhenjeve tona me SHBA-te.
  Tashme gradualishte po kristalizohen e kokat e ketije sejgmenti dhe ideatoret e tyre qe me te gjitha mundesit te mbajne gjalle; dhe te forte, frymen antiamerikane ne shqiperi.
  Nje nder to me sa duket eshte edhe Basiana Gushi, e cila po paralajmeron cdo dite per “rrezikun” qe u kanosekeja shqiptarve tasheme nga imperializmi Amerikan.
  Keshtu edhe ne kete shkrim Besjana paska lajmruar Vlores dhe ata te Durresit te jene vigjilente ndaj ndonje manovre nen rrogoz te Edi AuNirthte Rames per konçesionin e bazave ushtarake ne ishullin e Sazanit dhe ate te Bishtit te Palles ndaj demontuesve amerikane te 20 tonelatave te predhave dhe rraketave te mbushura me SARIN dhe GAZ MUSTARD . Pra sice duket, Besijan ka kapure me te dy duar duke e shternguar shum “Bishtepallen” se mose valla Edi Kristaq do tja rrembej dhe do t`jua jape imperialisteve Amerikan.
  Nuk e dij mire se c`fare do te beje Besiana me Otranton se per bishtepallen e ka uzurpuar dhe askush nuk do te kete mundesi t`ja rrembej.
  Keshtu beme edhe heren e pare kure neve u vetperjashtuam nga kerkesa amerikane per demontimin e armeve kimike ne vendin tone. Besiana dhe shume si Besiena e ben Ameriken Siri ndersa Obamen e be Asade . Sidoqofte ketyre “aferim” u qofte se kata kane marre persiper ta “Shpetojne” shqiperin nga Imperialistet Amerikane.
  Sic duken gjerat ketu ne shqiperi edhe perse gerthasim c`do dite per te lumten Amerik, pore njerze si Besiana e duan Ameriken pa ameriken po ashtu edhe Evropen pa Evriopian.
  Te gjith kane te drejte te pyesin.Vertet ekziston ky rrezik per shqiperin qe neve sote jemi antare te NATOS. Po perse bazat Amerikan qenka duke i larguar z.Besiana.Ato jane te lira ne vendin tone qe me sulmet mbi Serbine e tani c`fare rreziku e kercenon Besianen?.Ket let mesojme me vone.!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*