Arnavutkoy, një shëtitje në lagjen shqiptare të Stambollit

January 2, 2018 20:54

Arnavutkoy, një shëtitje në lagjen shqiptare të Stambollit

Arnavutkoy është një ndër lagjet më të bukura të Stambollit.

Besohet se emri i kësaj lagjeje është vënë prej ushtarëve shqiptarë, të cilët thuhet se kanë luftuar në krah të sulltan Mehmetit në betejën për çlirimin e Stambollit.

Familjet e tyre u vendosën aty pas marrjes së qytetit nga ana e turqve.

Arnavutkoy, që në shqip do të thotë Fshat Shqiptar.

Sipas portalit turk “Star.com.tr”, kjo lagje ekzistonte edhe para çlirimit të Stambollit.

Arnavutkoy është nga lagjet më të bukura dhe më të shtrenjta sepse ka ruajtur arkitekturën e dikurshme.

Edhe bizneset e reja që janë hapur, mundohen t’i përshtaten strukturës së vjetër.

Një fakt tjetër është edhe pika më e thellë e Marmarasë dhe e Bosforit, ndaj shpesh rrezikohet nga dallgët e larta.

January 2, 2018 20:54
Komento

4 Komente

 1. laxxarus January 2, 21:33

  Gabim trashanik.Sulltan Mehmeti 2 e pushtoi Stambaollin ne vitin 1453.pra ARBERIA ende nuk ishte pushtuar Ne fakt kjo periudhe eshte kulmi , i betejave te Skenderbeut me osmanellinjet. Nga dolen keta vullnetar arnamut ne ndihem te turqeve osmanellinje ?!.Sot degjojme dhe lexojme plot marezira antikombetare Nuk habitemi ,,jetojme ne nje proces shkombetarizimi,,,,,,,,,,,,,fakt

  Reply to this comment
 2. bureto January 2, 23:28

  Turqit kane ardhur ne Ballkan shume me heret.se pushtimi i Konstandinopojes (Bizanti i vjeter). Kryeqyteti i pare i turqve ka qene Edreneja (ne territorin turk te Ballkanit).Sanxhaku i Gjirokaster- dhe anines jane pushtuar qysh ne shekullin e XiV, dhe Gjirokastra njhet zyrtarisht e pushtuar ne vitin 1417. Edhe Arberia, pra trevat pergjate lugines se Matit kane qene te pushtuara prej turqve dhe per kete edhe Gjon Kastrioti la peng tre prej djemeve nder te cilet dhe Skenderbeun, i cili u kthye ne trojet arberlse ne vitin 1443, tashme gjeneral, kohe kur filloi dhe luften, per clirim nga turqit. Ndaj ne pushtimin e Konstandinopojes (me vone Stambolli), nuk ka ndonje cudi qe kane mrre pjese edhe shume shqiptare, ashtu dhe nga cdo popull qe ishte nen pushtimin turk

  Reply to this comment
 3. karamahmuti i albanis January 3, 09:06

  Kudo ka shqiptar qe kane ndertuar lagje te bukura dhe nuk i kane prishur,kurse Shqiperia eshte mbushur me turkoshak,gabel e harixhinj qe na quhen shqiptar qe e heqin veten patriot duke mbajt nga nje flamur ose ndonje tatu shqiponje dhe me e cuditshmja vrasin shqiponjat,vjedhin dhe shkatrrojne vendin ne emer te patriotizmit ne emer te saliut dhe mona cizmes…….

  Reply to this comment
 4. Futja kot January 3, 12:01

  Clirimin e Stambollit?!!! Nga kush?Mos do te thuash pushtimin e Konstantinopolit.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*