Arratia e Ballit…

August 1, 2016 16:40

Arratia e Ballit…

 

Fatosh Voshtina, tashmë 87 vjeçar, është një inxhinier i diplomuar në shkollën e lartë të inxhinierisë detare në Shën-Petërburg, në vitin 1953, ku më vonë u specializua në Akademinë e ndërtimit dhe armatimit të anijeve.

Ka mbajtur detyra të rëndësishme në Flotën Luftarake Detare, në ishullin e Sazanit dhe bazën e nëndetëseve në Pashaliman.

Z.Voshtina dërgoi në redaksi këto dokumente dhe materialin më poshtë, që ilustrojnë largimin e eksponentëve të Ballit Kombëtar nga porti i Tivarit në Malin e Zi, në ditët e fundit të luftës nacionalçlirimtare. Fjala është për një listë që kreu i Ballit Mithat Frashëri, u ka dërguar autoriteteve të doganës malazeze, ku emrat ndahen në shumë të rëndësishëm, të rëndësishëm dhe më pak të tillë.

Ky ishte epilogu i fundit i “luftës” së Ballit dhe Legalitetit të Abaz Kupit.   

 

 

Nga Fatosh Voshtina*

Lexova me vëmendje artikullin e gazetës Dita të datës 27 Korrik 2016, ku me fakte vërtetohet se kush ka qenë Balli Kombëtar dhe i tillë ka qenë. Unë nuk do të ndalem shumë gjatë, por si dëshmitar okular i atyre viteve të okupimit nga italo-gjermanët në qytetin e Vlorës, ballistë të armatosur shëtisnin lirshëm në qytet pa i prekur askush. Mjafton vetëm ky fakt që të vërtetojë bashkëpunimin dhe bashkëveprimin e Ballit me okupatorët, edhe pse Adriatik Alimadhi na bën thirrje që ne veteranët të mbyllim gojën. Kjo kalon çdo cak të paturpësisë, cinizmit dhe fodullëkut. Jeni ju ata që duhet të mbyllni gojën se nuk keni asnjë dokument. Ndërkaq unë po jap një fakt shumë domethënës.

Në vitin 2007 u ftova të marr pjesë në mbledhjen e Forumit Permanent të ANPI-it (Organizata Antifashiste Partizane Italiane), me qendër në Ankona si dhe Instituti i Studimeve Historike të luftës Antifashiste, po në Ankona, për qytetet bregdetare të Adriatikut dhe Jonit.

Në këtë mbledhje të forumit unë mbajta një kumtesë në prani të delegacioneve të vendeve pjesëmarrëse nga Italia, Sllovenia, Kroacia, Mali i Zi, Shqipëria dhe Greqia. U njoha gjatë ditëve të forumit me pjesëmarrësit e delegacioneve. Në mbarim të aktivitetit, më zgjodhën anëtar të forumit permanent.

Disa kohë më vonë kryetari i Organizatës Antifashiste të Barit (Tivar) Nikolla M. Masoviçiç, më kërkoi një fotografi të Heroit të Popullit Shyqyri Ishmi, familja e të cilit kish banuar në Bar. Fotografi të cilën mbasi e sigurova, ja dorëzova.

Në takimin e mëvonshëm më dorëzoi një libër solid me fotografitë dhe biografitë e dëshmorëve të Barit, Ku ishte dhe Shyqyriu dhe vëllai i tij i madh Ibrahim Ishmi, i ekzekutuar në 1944. Këtë libër ja dorëzova me disa fotografi të tjera, motrës së Shyqyriut.

Në këtë takim unë i kërkova Nikollës të interesohej në arkivat e doganës Bar, për nisje të personave me nënshtetësi shqiptare gjatë muajve Tetor- Nëntor 1944 për në Itali. Nikolla më siguroi një dokument prej tre faqesh të nxjerrë nga dogana e kësaj periudhe, në gjuhën Serbo-Kroate. Faksimilen e pjesshme të të cilës po e botoj, duke e përkthyer në shqip.

 

Dokumentet

Çfarë zbulojmë nga këto dokumente? Fjala është për arratinë finale të eksponentëve të Ballit Kombëtare, Legalitetit dhe ndjekësve të tyre, si dhe familjarëve të ndryshëm. Mithat Frashëri, dërgoi në Bar listën me pjesëmarrësit-anëtarët e Ballit Kombëtar. Në këtë listë, ka një sistem shenjëzimi për të evidentuar rëndësinë e personave dhe shkallën e tyre hierarkike. Cilësohen si më kryesorët e Ballit Kombëtar ato emra me shenjën BKxx në krah, më pak të rëndësishëm me BKx, anëtarët e thjeshtë të Ballit me BK dhe të tjerët me Simpatizant.

1E njëjta histori për grupin që i përkiste Abaz Kupit, me shenjën “AK”, të cilët përmenden në listën e Frashërit gjithashtu.

Nga ana tjetër, Fronti NAÇL nëpërmjet Radio Tiranës, në 2 Mars 1945 cilëson një listë me 39 emra, që i kërkohen Malit të Zi t’i ekstradojë për t’u përballur me gjyqin në Shqipëri. Më vonë dokumenti vazhdon:

-Anija e parë me 33 persona mbërriti në Monopoli të Italisë më 21 Nëntor 1944.

-Anija e dytë mbërriti në Brindizi më 23 Nëntor me 109 persona. Ku janë 84 të Ballit Kombëtar, 10 të Abaz Kupit, 4 gra dhe 11 fëmijë me emrat e tyre në listat përkatëse.

Pjesa e shkruar vazhdon: Masar Sopoti ishte i sëmurë kur mbërriti në Bari. Sikundër shihet, është grup tjetër që nuk figuron në këto dokumente që unë disponoj. I sëmuri thuhet se u çua në klinikën universitare, por në 2 Dhjetor 1944 spitali njofton organet shtetërore se Sopoti nuk u paraqit dhe kemi shumë pak të dhëna për këtë person.

Frashëri e cilëson si mik të Ballit, ndërsa forca 399 (Aleatët) e quajnë atë si një gazetar të rëndësishëm, që është akuzuar si propagandist kundër Aleatëve në Shqipëri.

Kaq ka të shkruar ky dokument, plus të plotë 142 anëtarët ose emrat dhe mbiemrat e të imbarkuarve.

Nga analiza që i bëj listave me emrat që Mithat Frashëri i dërgon autoriteteve të doganës në Bar, si persona shumë të rëndësishëm me shenjën BKxx janë:

1.Frashëri Mithat, Dosti Hasan, Cakrani Kadri, Kurti Leo, Pali Zef, Muka Koço, Quku Faik, Rexhepi Dervish (8 persona).

 1. Si persona të rëndësishëm me shenjën BKx, janë 37 persona.

3.Si anëtar të Ballit me shenjën BK, 42 persona.

4.Si simpatizantë, pa shenjë 28 persona.

5.4 janë gra dhe 11 fëmijë me emrat përkatës.

6.10 persona janë me shenjën AK të Abaz Kupit.

Gjithsej ky dokument ka 142 emra.

August 1, 2016 16:40
Komento

19 Komente

 1. fshatari pafshat August 1, 16:58

  Balli ne Ball e ka mare tere jeten, po me ke e ke?!.
  Haleja, Hale mbetet sado ta pastrosh, zbukurosh, aromatizosh.

  Reply to this comment
  • Partizani August 2, 17:47

   EPOPEA E BALLIT KOMBETAR.
   Nga Shevqet Musaraj.

   U mbyt gjemia
   Me federale.
   “ – Vraponi burra,
   Kush mund te dale!

   Pacet fashizmit
   E Vinceremos
   Se iku koha
   E Babaqemos.

   Pa me fashizmin
   Glorian romane
   Vate dhe corba
   Musoliniane…

   C’e ndreq me popullin
   qe s’di c’kerkon!
   Do kthyer fleta
   Sa s’eshte vone!

   Pa dy – tri pushke
   Dhe ne armiqve
   Addio bello
   Prone e cifliqe!

   Do na mbulojne
   Plehrat e tokes,
   Do ngrihen kembet
   T’i bien kokes.

   Do dale djalli
   Nga fundi i dheut
   Do ngrihet bujku
   T’i thote beut:

   – C’beje zotrote
   Bej efendi,
   Kur une luftoja
   Per Shqiperi? –

   Pa do na nxjerre
   Kushedi c’deftere
   Zjarri i xhehnemit
   Mbi ne do bjere..!

   Prandaj o burra!
   Dhe ne ne cete.
   Atdhene e lire
   Ta bejme vete.

   T’i kthejme krahet
   mikut qe patme,
   t’i marrem xhane,
   se ndryshe vame…!”

   Pa kur t’i shohesh
   Dervene – dervene
   Ne vend te pushkeve
   Gota dhe ene.

   Jaka te ngrira,
   Bastun, ombrella,
   Pantofla, guante,
   Pizham, kapella.

   Te gjithe te pushkes,
   Te gjithe te malit…
   Tani qe i rane
   Patkonjte kalit.

   Na ngordhi kali
   I rane thonjte
   C’po vrapon balli
   T’i heqe patkonjte.

   “Na zien ne deje
   Gjak shqipetari,
   S’durojme kurre
   Zgjedhe barbari!

   Do bejme lufte
   De more de.
   Si lum ti popull
   Mezi na ke!”

   Pa nis dollia
   Theren kurbanet
   Varda rakia
   “Poshte italianet!”

   “Do bejme lufte
   Do tundim malet”
   Dhe fshati qeshet
   Dhe bota tallet

   Dhe vendi pyet
   “C’vapor i solli?
   Ku ish gjer dje
   Kjo fare sokoli?

   C’thua ti Daj Ceno?”
   “ – S’di gja o vlla
   Me bahen jane bullica
   Ne tevdil hava…”

   “Do bejme lufte
   Me armiq barbare,
   S’keni ku futeni,
   Dridhuni tradhetare!”

   “Kush jane tradhetaret?”
   “Shohim e bejme,
   Te marrim frenat
   Pastaj e gjejme…”

   “E bene luften
   Me pula strena,
   Tash dun dhe frena…”
   – Gjemon Daj Cena

   “-Dynjane sulltane
   E nderrun keta horra
   Dhe nje here dajakun
   S’e leshuan nga dora.

   Tash tek ne vrapin
   Si qente per petlla,
   Me na heq syte,
   me na vu vetlla…

   Po kush s’i njef se..!
   Nji ku ua thot daja
   Me kesi horrlliqesh
   Eshte ngope dynjaja!”

   Pellembe e gjak
   Andej matane.
   Luftojne e s’tuten
   Bijte partizane.

   As buke,as uje,
   As lecke veshur.
   Kepucet shqyer.
   Po armet ngjeshur

   Nga lufta kthehen
   Shkembinjsh deboje
   me gaz ne buze,
   me kenge ne goje.
   Dhe pas kesaj mos hani …MUT kot!

   Reply to this comment
 2. ngjarje August 1, 17:08

  Me çkuptoj nga keto shkrime ju po vazhdoni ta mbani perseri ndarjen klasore gjalle Ku nderkohe duhet te luani role pajtus under shqiptareve.Po çi duhen popullit vajti,iku apo erdhi keta apo ata,dini ti bashkoni keta,n.q.s Jo lerini keto idiotesira dhe te shikojme te ecim perpara drejt nje bashkimi the sinqerte.

  Reply to this comment
  • arbereshi August 2, 15:30

   Cfar thua more NGJARJE! cdo vend i europes se pushtuar nga nazifashistet e luftes se dyte boterore kerkonte bashkepunuesit dhe simpatizantet e nazifashisteve per ti gjykuar si bashkepunetore te fashizmit.Duke filluar qe nga Franca, suedia, Norvegjia, Finlanda, Polonia, Hungaria dhe deri tek Shqiperia dhe Greqia. Keta konsideroheshin bashkepunetore te fashizmit kunder levizjes antifashiste boterore. Shume nga keta Amerika nuk ju ka dhene vize per te hyre ne amerike pikerisht si bashkepunetore te fashizmit te cilet u enden neper europe deri sa vdiqen

   Reply to this comment
 3. Guri Naimit D. August 1, 18:37

  Kujt t’ia faturoj diegien e shtwpive tw Parizanwve Korrik 1944-nw Zavalan ..z.”tellall i antiatdhetarwve?!
  (Titulli ska lidhie me shkrimin..)…
  Zoti Voshina faleminderit,sa ju kam dobwri pwr atw mbiemwr qw mbani,sa ju si person;”wmbwlsi”.
  Sa di, jam i kwnaqur me sukseset tuaja pas studimeve atje nw BS.( ju vepruar si atdhetar),jeni miq me plot familie tw dwgjuara atdhetare tw Libohovws e mw tej….
  Ju adhuroj ju ish studentwt e atyre viteve ne BS e sidomos ne Leningrad e Soci( Sevastopol mos gaboj), dalw oficerwe kuadro tw shkwlqyer.
  Pse jo dhe kudo nw ato vite shqiptarwt; si njerwz se pari dalloheshin.(Thuaji tw lutem, simpatikut Arian Beqari,ish inxh i shkwlqyer R/Ll deri drejtues nw Tw, tw na shkruajw pwr ato vite..sa vijimwsinw e jetws tyre,pa tjetwr pati dhe tw “persekutuar”nga ta.
  Duhen nderuar atdhetarwt e vwrtetw si ju e plot tw tjerw.Keq mw vjen qw si i paftw,vocrak nw trup, nuk u miratova ato vite…Po mirw qw arsimi nw shqipwri arriti apongjetw,ato vite…ndihem krenar, shkolluar nw atw shkollw..vukara po marrw arwsimin e lartw….
  Dobwsi kam dy vwllezwr Elbasanas (Axhiymeri.) qw njwri( Bashkimi), u kthye nw atdhe,sa u prishwn marrwdhwniet, ish kuadwr oficer, sa me sportin e mesuesinw, sot nw Tiranw pensionist pa hequr dow nga fusha e Basketbollit me vajza, ai njw jetw krye tyre.,Nuk mw harroen, vite me tw shoqwrues i skuadres qw ai drejtonte(baskwtboll vajza tw klubit “Dajti”e tj me tw nga Pwrmeti, Vlora, Gjorkastwr, Lezhe krujw, deri nw Kukws e Tropojw.
  E pwrshwndes e qoftw mirw me ata nipwr e mbesa plot, tw suksesshwm deri i vogli nw Athinw.Keq mw vjen pa kontaktuar kam vite…vwllai tjetwr nga BS, nw Suedi, shkuar ato vite, stabilizuar suksesshwm,sa me mallin pwr atdheun,ardhur e vizituar shpesh dhe nw kohwn e monizmit Atdheun me Elbasanin, qw i kwputes shpirti.Nw njw nga ato vizita tw tij nw Atdhe e kam takuar, deri parw sytw, lwngwzuar lotwr.( njw histori me vete kjo).
  I theksova kwta;se janw atdhetare tw vwrtete, pavarwsisht nga peripecitw politike tw jetws.
  Pacin mirwsi; ata nw pleqwri tw mbarw, pasardhwsit mirwsi!…
  Secili, tw analizojw vetveten e tw koregjojw gabimet e jetws,me sw pari Atdhetarizmin.Kush ka vepruar kundwr kwsaj, duhet ti thwrresw vetes,sidomos pasardhwsit,qw tw mos bwhen pasuesit e tyre,mos mw keq.
  Shumicwn e miqve tw mij i kam nga ish ballistwt,po jo tw inkriminuar.Na udhwheq parimi “Opozitarw po vwllezwr”. E kawn kuptuar gabimin e madh bwrw; bashkwpunimin me antishqiptarwt e tw gjitha katwgorive. I falenderoj.
  Po jo ZAGARWT e SOTWM pasues tw tyre,qw as prindwt e tyre nuk do ua miratonin veprimtaritw antishqiptare bwrw.
  Kush janw kwta,ti vwnw gishtin kokws.mjaft mw!
  … se thellojnw krimet e jeta do i dwnojw,

  Faleminderit Z Fatos Vokshina.

  Toronto 01-08-2016 Guri Naimit D.

  Reply to this comment
 4. LLL August 1, 19:01

  Beteja e Stalingradit nuk është bërë në Vollgograd por është zhvilluar në Stalingrad !
  Fatoshi nuk ka studjuar në Shën-Peterburg por ka studjuar në LENINGRAD !
  Edhe ” patriarku ” Dritëro nuk ka studjuar në Shën- Peterburg , siç ka qejf të thotë , por ka studjuar edhe ky në LENINGRAD .
  Ju vret veshin fjala LENINGRAD ?!
  Vjen nga padituria , apo nga mungesa e karakterit ?!

  Reply to this comment
  • Leninkrimi... August 1, 21:03

   O Lo lo lo lolo…

   Po ceo kaq leninistr ti a i vrare, si ka mundesi?!
   Ne Kopshtin e Leninit je rritur ti?!

   Apo ne Kopshtin e Edenit, si tere njerezia?

   Vete ruset, prej renies se Kultit i ndryshuan keta emra, edhe ruset e sotem, nuk e therrasin me Leningrad…

   Ti kerkon te mbash gjalle Te Vdekuren?

   Po ce vete aq larg ti LLL,
   Si e ka emrin sot “Hoxhara”?!
   Po Universiteti, pse e shkundi pluhurin enver hoxha?
   Te Djelat e Enverit, pse u harruan?!
   Bustet e foto e Enver Hozhes, ce i fshihni ju, a ma thua dot?!
   Kane bere krime, or njeri, komunizmi ishte krim qe ne lindje…

   Voshtina eshte mbeturine, mbeturine e krimit,
   Erdhi komunizmi ne pushtet, qe Shqiperia u be e gjore e varfer, u varferua dhe vriste veten perdite, edhe ata qe bene lufte per clirim e pesuan prej krimit te te kuqve…qe vinte prej stepave sllave…

   Reply to this comment
 5. Andrea August 1, 20:02

  Faleminderit gazeta DITA qe me finese ,dipllomaci dhe me fakte nga persona qe kane jetuar ngjarjen dhe materialet e mara nga arkivat e huaja po i jepni jete atdhetarizmit te ketij kombi.Keto 26 vjet u shqyen krimbat dhe kriminelet e ketij vendi per tu reabilituar se komunizmi na i paska bere pocaqi.Harojne keta derdimene qe ajo periudhe e luftes se dyte boterore ishte o me nazifashizmin o me aleatet qe luftonin kete kuceder e udhehequr nga nazizmi gjerman.Pra le ta marin vesh tradhetaret e ketij kombi se nuk eshte faji i komunizmit por eshte faji i asaj race te poshter qe donte te bente pazare me kete truall te lavdishem qe eshte mbrojtur me lumenj gjaku.Edhe njehere faleminderit se jini nje gazete e nderuar ku per analogji po na dalin e keta ballistat e sotshem qe na dashkan te ruajne sovranitetin Gjoja te kombit ,por ne fakt te krimeve dhe tradhetise se tyre.

  Reply to this comment
 6. Halil August 1, 23:02

  Vizitova Leningradin 50 vjete mbasi kisha perfunduar studimet ne ate qytet-parajse te rruzullit tokesor! Gjithe ruset qe takova e quanin Leningrad dhe ky emer nuk do i hiqet, ashtu si 21 dhjetori ne Tirane.

  Reply to this comment
 7. LLL August 2, 07:15

  Për të vetëquajturin LENINKRIMI !
  Njeriu normal nuk futet në polemikë me injorantë si puna jote.Kopeja e budallenjve si ti , nuk e le Shqipërinë të ngrerë kokë !
  Për sa I përket Ballit , I bën një nder të pamerituar kësaj kufome të qelbur politike , po të flasësh për të !

  Reply to this comment
  • normali August 2, 16:02

   Pse mos te themi qe ti LLL (loqe) nuk je njeri normal, ose je injorante, ose budalla? Mos valle duhet te keshe brire te jeshe i tille? te tille njerez si ti jane dhe shurdhjesa, ma merr mendja jote. Jep nje pergjigje si di ti.

   Reply to this comment
 8. intelektuali August 2, 12:27

  VAZHDON JASHTEQITJA BOLSHEVIKE E KRIMINELEVE TE ENVERIT

  Kishte nje Voshtina tjeter qe ishte pedagog i UT dhe e kapen duke vjedhur energjine dhe e rasen brenda, prandaj edhe morali i ketyre xhelateve te Enverit qe dalin papushim ne DITA me Lenigrade dhe Stalingrade ne nje kohe qe Shqypnia fale Zotit sot eshte antare ne NATO dhe po kerkon te behet pjese e BE-se antiputin dhe antisovjetike, antikomuniste dhe demokratike, pra keto shkrime groteske, por me shume debile per kohen qe po jetojme vertetojne faktin se

  PO NUK U DENUA VEPRA KRIMINALE E ENVERIT DHE E PARTISE SE PUNES, SHQYPNIA KA PER TE MBETUR SI NJE FIS PREJ AFRIKE ZULU NE SYTE E BOTES DEMOKRATIKE

  sepse:

  Edhe ne Rusine Bolshevike jane denuar krimet e komunizmit dhe Stalini ne Rusi eshte cilesuar si krimineli killer i popullates civile afro 33 milion banore qe ne vitin 1956, nderkohe qe ne Shqypnine Enveriste akoma dalin kriminele si ky DUDUMI 87 vjecar ne DITA qe vajtojne per Leningardin dhe Stalingradin si kukumjacka te vetmuara pylli ne nje kohe qe Vatani po shkon ne Perendim atje ku deshi Abaz Kupi me patriotet e tjere dhe jo ne Lindje atje ku e coi Enver Hoxha me banditet killera te tij qe jo vetem qe mbushi lumenj me gjak njeriu te pafajshem ne Shqypni por edhe falimentoi ekonomine dhe renoi shtetin, gje per te cilen akoma nuk eshte denuar nga politika jone kombetare ne dallim nga te gjitha vendet e tjera ish komuniste te Evropes Lindore.

  prandaj:

  Na mbete vetem te pyesim gazeten DITA:

  PSE PUBLIKONI VAZHDIMISHT SHKRIME TE TILLA GROTESKE INJORANTESH FANATIKE KUR NUK I SHERBEJNE PER ASGJE KAUZES PROPERENDIMORE TE SHQYPNISE, POR VETEM E LARGOJNE VENDIN TONE NGA BOTA?

  Reply to this comment
 9. intelektuali August 2, 12:28

  VAZHDON JASHTEQITJA BOLSHEVIKE E KRIMINELEVE TE ENVERIT

  Kishte nje Voshtina tjeter qe ishte pedagog i UT dhe e kapen duke vjedhur energjine dhe e rasen brenda, prandaj edhe morali i ketyre xhelateve te Enverit qe dalin papushim ne DITA me Lenigrade dhe Stalingrade ne nje kohe qe Shqypnia fale Zotit sot eshte antare ne NATO dhe po kerkon te behet pjese e BE-se antiputin dhe antisovjetike, antikomuniste dhe demokratike, pra keto shkrime groteske, por me shume debile per kohen qe po jetojme vertetojne faktin se

  PO NUK U DENUA VEPRA KRIMINALE E ENVERIT DHE E PARTISE SE PUNES, SHQYPNIA KA PER TE MBETUR SI NJE FIS PREJ AFRIKE ZULU NE SYTE E BOTES DEMOKRATIKE

  sepse:

  Edhe ne Rusine Bolshevike jane denuar krimet e komunizmit dhe Stalini ne Rusi eshte cilesuar si krimineli killer i popullates civile afro 33 milion VIKTIMA qe ne vitin 1956, nderkohe qe ne Shqypnine Enveriste akoma dalin kriminele si ky DUDUMI 87 vjecar ne DITA qe vajtojne per Leningardin dhe Stalingradin si kukumjacka te vetmuara pylli ne nje kohe qe Vatani po shkon ne Perendim atje ku deshi Abaz Kupi me patriotet e tjere dhe jo ne Lindje atje ku e coi Enver Hoxha me banditet killera te tij qe jo vetem qe mbushi lumenj me gjak njeriu te pafajshem ne Shqypni por edhe falimentoi ekonomine dhe renoi shtetin, gje per te cilen akoma nuk eshte denuar nga politika jone kombetare ne dallim nga te gjitha vendet e tjera ish komuniste te Evropes Lindore.

  prandaj:

  Na mbete vetem te pyesim gazeten DITA:

  PSE PUBLIKONI VAZHDIMISHT SHKRIME TE TILLA GROTESKE INJORANTESH FANATIKE KUR NUK I SHERBEJNE PER ASGJE KAUZES PROPERENDIMORE TE SHQYPNISE, POR VETEM E LARGOJNE VENDIN TONE NGA BOTA?

  Reply to this comment
 10. antifashisti August 2, 17:43

  Cfaredo qe te llapni ju kelyshet e Ballit TRADHETAR,kurre nuk do arrini ta hiqni nga vetja URREJTJEN E MBARE POPULLIT SHQIPTAR per bashkepunimin tuaj me pushtuesit nazi-fashiste!
  Tradhetine tuaj nuk e lajne ne jete te jeteve as lumenjte e te gjithe botes!
  Jeni aq IDIOTE sa nuk kuptoni qe jeni aq PAK si numer dhe aq te DHJERE sa e vetmja rruge per te ulur terbimin popullor kunder jush eshte vetem….MBYLLJA e gojes tuaj hale,meqenese nuk jeni aq trima sa te thoni te verteten se jeni….KELYSHE TRADHETARESH!
  Keni 26 vjet qe vetem llapni dhe harroni se e keni bere kete per te ZEZEN TUAJ!
  Ne se populli ju ka URRYER per tradhetine tuaj,tani edhe rinia e sotme po e kupton se ju ne SOCIALIZEM duhet te ishit ZHDUKUR si rrace tradhetaresh !

  Reply to this comment
 11. Vurkari August 3, 13:10

  Vazhdoni të mbani peng Shqipërinë dhe shqiptarët o plehra Sllavo – Komuniste më propagandën tuaj përçarëse antishqiptare .

  100 herë më mirë për shqipërinë me Gjermaninë e Italinë se sa me vëllezrit tuaj Sllavë.

  Ptuuu, rracë e keqe që ju bëtë peshqesh këtij populli dhe keni 1 shekull që e rripni .

  Keni dhe paturpësinë të vlerësoni ju spiunë plehra të Mugoshës dhe Popoviçit figurën e ndritur patriotike të Mithat Frashërit o fundërrina.

  Po që se ishin bashkëpuntorë pse nuk i arrestuan në Evropë e Amerikë ku jetuan në mërgim o shpifësa manipulatorë të popullit që e latë më injorantin në evropë më fanarin tuaj ndriçues.

  Shqiptarë hale e evropës do mbeteni sa të ndiqni pas këta mashtrues injorantë antishqiptarë që punojnë natë e ditë jo për ju po për padronët e tyre Sllavo komunistë.

  Reply to this comment
 12. Andrea (jo Stefan trapi) August 4, 10:33

  Mos ofendoni zoterinj se balli i kombit ishin elita e vendit qe per pasurine qe kishin vene ishin gati te bashkoheshin edhe me dreqin jo me me gjermanin,apo italianin.Eshte nje lajthitje e neveriteshme te maresh ne mbrojtje tradhetaret e kombit kur ne mbare boten e pas luftes kolabracionistet moren denimin e merituar.Do te ishte dinjitoze qe te trajtohej mirenjohja qe tregoi AI regjim per brezin e ri disa prej te cileve qene nga keto familje tradhetaresh.Per kete kemi shembuj konkrete si shakaxhiun e Fierit Pellumb Kulla qe tere jeten luftoi per direktivat e partise qe i dhe mundesine te arsimohej dhe e moli ate pushtet si i desh qefi,pa na u be edhe ambasador mbas 90 tes dhe tashti eshte kujtuar qe te na tregoje per vuajtjet e tij.Pra e shikoni se kush jane kelyshet e tradhetareve?Kemi dhe profesorin e historianin e nderuar Orhan Butka i biri heroit te halese,ah po kusuret skane te sosur kur keta kalemxhinj te felliqur ndyjne shtypin e nje kombi qe i njeh bemat e tyre antikombetare.Megjithate ju z.e GAZETS DITA jini per tu falenderuar per menyren e finesen qe trgoni duke botuar kujtimet e ketyre letyrave qe kane frike nga komentet per brockullat e tyre. Por nje gje eshte e sakte gjate luftes hyn ne fuqi ligji i luftes pra o me ata qe luftojne per mbrojtjen e vendit ,o me ata qe te zaptojne vendin pra me armikun rruge te mesme nuk ka.Eshte per te ardhur keq qe tradhetise se Ballit doni ti fusni ngjyra demokratike.ISHTE LUFTA E DYTE BOTEROREEEEE dhe fituesit nderohen bashkepunetoret me pushtuesin denohen e jete te jeteve quhen tradhetare te kombit te tyre.Se cu be mbas luftes dhe periudhe 40 vjecare eshte teme tjeter qe duhet trajtuar nga historianet per te mirat e te keqiat e tyre.

  Reply to this comment
 13. Dashamiresi ZOTIT! August 5, 15:35

  Po “DASHI”…mos jete DASH i TREDHUR..!

  Zoti kur beri njerine e thirri NJERI dhe jo Sllave-Europian aziatik e deri tej Oqeaneve Nje thirur NJERI
  Ai vete, pra njeriu, pwrcau krijuesit e zotit
  Dhe kjo ndarie Sllave- Europiane- Aziatike.Afrikane, fatkeqsisht ndan njerine qw eshtw njw.Kjo pasohet deri nw qelizen me te vogel te shoqerise njerzore-NJERINE.
  Nje ndarie qe e shpie ne antagonizem shoqerine.
  .Bota njerzore duhet te jete nje jo si trajtohet, faktikisht ne shekuj.
  Ideollogjite(partite), pasuria,(ndarw e saj),sa dogmat fetare) i ndajne popujt…
  Me cudit kjo thenie “Skllavokomuniste”pwr kohen kaluar dhe pasuesit,
  Kur shqipwria,(udheheqia e saj),ishte kryeflamurtaria, mos e vetmia, kunder Sllavizmit, nga 1948-te,bere divorc para gjithe bote,dale edhe e vetme,TRIME ne LUFTE kunder sllavizmit titist e hrushovian1960-t.
  C’doni me?!
  Them; ajo e ka paraprire.. te priteshmen; “Shoqeri njerzore per NJERINE !
  “Komunizmi”( jo c’kemi perjetuar) eshte mw shume se nje; “Jud” ,”krisht” a muhamet etj,qw ndajne shoqerine njerzore, deri nw armiqesi.
  Zoti berri NJERIUN-Njeri-(jo krishta e muameta e tj.) -kete; si drita e diellit qe eshte nje .
  Them; Kete do shoqeria kapitaliste aktuale(idealia) sa “komunizmi teorik”; pa tjeter me pluralizem .-
  Se Ai- ZOTI.-dhe gishtat e dores i ka bere; jo ne nje madhesi- po, gidhta te nje dore, komanduar mendia e tij,per te patur nje dore te fuqishme.
  Per kete po lufypn bota sot.
  Kopeja pa DASH (coban) ne krye,nuk eshte kope..
  Po DASHI ama,duhet mos jete “DASH i TREDHUR”…
  … kryefjala e gjithe ketyre komenteve kjo:
  “Dashi” eshte i tredhur…
  Kush eshte “Dashi tredhur”dihet Ai pa kope…

  Dashamiresi ZOTIT !

  Reply to this comment
 14. ELIOT August 28, 18:57

  Ky FATOS KOQJA QENKA ME TE VETETE BUDALLAI ME I MADH QE KA BOTA ….. POR SI KUJTON TI MORE DEBILE ..SE ABAZ KUPI ..ISHTE MEHMETI KADRIU TAHIR DEMI SKIFTER KELLICI ..BAQIR BALLUKU .. APO AI MINISTRI QE FSHINTE RRUGET NE ELBASAN .. QE ENVERI E BERI LECKE …. SI KUJTON TI MORE SPIUN…… PO PERSE BUDALLAH ISHTE ABAZ KUPI ..SE NJIHTE ENVERIN MEHMETIN QE TE VRSNIN NGA PRAPA …. PERSE SI KUJTONI JU MORE FASHISTA KOMUNISTA QE ABAZI DO TE RRINTE DUARKRYQ DHE TE VRITEJ NGA ZAGARI ENVER .. SIC BER ME TE GJITHE KOMANDANTET E L N C …. JU JENI ME TE VERTETE DEBILA .. EDHE ARBERESHET IKEN NGA TURQIT ..SE KULTURA TURKE .. DNTE VRASJE DHE VARJE .. EDHE KULTURA ENVERIT ISHTE NJESOJ SI TURQIT ME ARBERESHET ….. ..PO PERSE SE DENOI FRANCA PER TRADHETI NE PARIS .. ME GJUKATE TE LIRE … ME DEMOKRACIE … ME PROVA ME FAKTE ..PERSE … SEPSE ABAZ KUPI LUFTOI ME MUJO ULQINAKUN NE 39 … DHE ENVERI MEHMETI ISHIN AKOMA NE FERRA DHE BENIN SHURREN NGA FRIKA …. PERSE NUK LUFTUAN NE DURRES ME MUJON ..TRIMAT PARTIZANE …… KOMUNISTA ….. APO PRITEN QE GJERMANI TE LARGOHEJ …PER TU NGREHUR SI GJELI NE PLEHRA …… IKNI MORE LOPE .. SE JENI LOPET E EUROPES … AKOMA SE KENI KUPTUAR ……

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim