Arrestimet, Basha: Policët dhe prokurorët të refuzojnë urdhërat

June 14, 2019 11:29

Arrestimet, Basha: Policët dhe prokurorët të refuzojnë urdhërat

Kreu i PD, Lulzim Basha ka reaguar pas arrestimit të drejtuesve të PD në Librazhd dhe Prrenjas pas protestave të organizuara kundër kryeministrit Rama në këto dy qytete, duke i cilësuar si përpjekje për të frikësuar opozitën.

Për Lulzim Bashën, këto akte janë vijnë nga një regjim represiv dhe jo nga një vend demokratik.

“Policia politike e Edi Ramës ka ndaluar dhjetëra anëtarë e mbështetëse ka arrestuar dy drejtuesit e PD në Librazhd, në Prrenjas e sekretarët, ish-deputetine PD dhe dy mbështetës. Këto veprime janë reprezalje të hapura ndaj kundërshtarëve dhe qtytetarëve që protestojnë kundër regjimit të Edi Ramës. Ato vijnë pas arrestimeve dhe ndalimeve të 500 mbështetësve të opozitës. Mbeten akoma në burg në mënyrë të paligjshme mbi 50 qytetarë. Ky është bilanc regjimesh represive dhe jo të një vendi evropian.

Sistemi i drejtësisë është shpartalluar, Parlamenti është shpartalluar. Edi Rama ka vendosur në Shqipëri një pushtet autokratik jashtë Kushtetutës. Pasi vuri në nën kontroll të gjitha pushtetet, tani po i përdor për të ushtruar dhunë ndaj kundërshtarëve. Në këtë aventurë, Edi Rama mbështetet nga Sandër Lleshaj dhe Arta Marku.

Ju bëj thirrje policëve dhe prokurorëve që e ndjenë veten pjesë të ligjit që të mos u binte urdhrave të paligjshme të autokratit të inkriminuar, Edi Rama. Këto akte thjeshtë po thellojnë me shpejtësi gropën ku ka rënë Edi Rama. Asgjë dhe askush nuk e ndal betejën tonë për Shqipërinë si gjithë Evropa. Asnjë hap pas deri në triumfin e demokracisë ndaj narkoshtetit”, deklaroi Basha.

23 të proceduar ndër ta 7 janë arrestuar pas protestës së organizuar pasditen e 13 qershorit në hyrje të qytetit të Librazhdit si dhe Përrenjasit kundër kryeministrit Rama, teksa ky i fundit do të zhvillonte edhe takime elektoral në këto qytete.

Mes të arrestuarve janë kryetari i Degës së PD-së Librazhd Bujar Vreto, ish-deputeti Aurel Bylykbashi, sekretari i PD Librazhd, Erlind Gurra, kreu i PD Përrenjas Arjan Karriqi, si dhe sekretari i PD Prrenjas, Leonard Ozuni.

e.t./dita

June 14, 2019 11:29
Komento

13 Komente

 1. Glaukias June 14, 11:53

  E dëgjon o Edi Rama ? Ja pasojat e qofteve të tua ! Del ish-ministri i brendshëm që dha urdhër të VRITESHIN 4 protestuesa e flet për raprezalje kundër militantëve të vet !!!

  Reply to this comment
 2. Meno pauza e Mones-shkaku i krizes shqiptare June 14, 12:01

  Tere keto dite me syte nga memedheu

  Edhe “u kenaqa”.
  Europa nuk do te lejoje qe shqiptaret te levizin neper Europe si te duan ata.
  Kjo per emigrantet shqiptare eshte dicka e mire sepse bashkeatdhetaret nuk jane mesuar te zbatojne ligjet dhe kjo drejte per se drejti apo terthorazi na penalizon edhe ne emigranteve…

  Me mire le te hedhin molotov ne Tirane se sa ne Thesalloniki!
  Merre me mend Presidenti shqiptar me te shoqen kane krijuar nje ShPK me emri LSI dhe gruaja kur nuk do e detyron Presidentin e Shqiperise te luaj nga fiqiri…

  Ka dhe probleme te menopauzes se Mones qe keto ndikojne ne fatet politike te bashkeatdhetareve.
  Ose psh Mona do te beje operacione plastike per te zvogeluar vithet apo zmadhuar cicat.
  Atehere Presidenca shqiptare shkon ne tilt!

  Nga larg shikoj vit pas viti se si evulojne bashkekombesit.Kane bere goxha perparime.
  Me gjithate ShPK-ja e Mones predominon politiken shqiptare…
  Mos harroni qe lufterat qe nga koha e Greqise se Lashte e deri ne ditet tona kane pasur si shkak femrat.

  Zgjidhni problemet e menopauzes se Mones te shpetoni Shqiperine…

  Reply to this comment
  • Per menopauzin ........ June 14, 12:24

   Ti e paske sose me ia dhane nanen e gruen IlirPresednikut Per ta qetesue se ka hupe lezeti te
   Mana Bre Cka po i nrron nanat e grate e jueja Liri
   Mana i kish Thane Nguljau rene bani piskame
   Kurr vetun spo te lane ! Prite Ilir Prite Po te luesin
   A po don nane a Gru Mos i ndaje ban rahmet e qoj
   ne selamet se u kallen krejt !

   Reply to this comment
 3. Ky vend quhet Shqiperi e jo Afganistan e as Shteti Islam o shejtan surratPordha ! June 14, 12:08

  Te gjithe jane te barabarte kundrejt Ligjit !

  Fraze qe vlen per te gjithe .

  Per politikane ,

  kriminele ,

  shurraqe ,

  e Talibane

  por edhe per kte te dashurin e Gaddafit ,
  Hollnades pederasti ,

  qe ben edhe si gango medieve Shqiptare .

  Ne kte Shtet sundon Ligji

  dhe kriminlet e terroristet do i nenshtrohen duan apo jo

  Ligjit te Shtetit .


  ´Ky nuk eshte Shtet i Vicidlisit te shpelles mesjetarit

  ai qe ti tredh koqet saqdo te vogla e qesharake te jen ato para Cekanit te Gjykatesit

  Ti,
  funderine terroriste me tipare Talibani ,

  do te shkoj Ligji tej per tej
  ,
  do te hyj nga posht e do te dali lart nga goja

  si edhe Gaddafit

  Reply to this comment
 4. demo June 14, 12:20

  Nga 5 miljon banore,qe duhet te ishin,sot jane gjusma.
  Pas 30 vjetesh te tjera evropa do hapi negociatat per te futur ne evrope hezbullahet e gjirit te Lalezit dhe Kinezet tek medreseja.

  Reply to this comment
 5. MH June 14, 13:36

  Je gjyhnaqr qe ke lindur mbi kete toke.Je kokrra e gomarit.Ti ore rrote rrotet.Ushtria apo policia ecin nen drejtimin e disiplines ushtarake.Ku urdheri asht ligj per tu zbatu.Shko e pi kafe me Nishani se ta spjegon cfare don te thote disiplin ushtarake.Iku koha “Policia asht me ne”.Tashti shtrohu goditjeve sa here qe don te ngresh koken.Apo nuk je dhe pa kartabianken e mandatit.

  Reply to this comment
 6. Qytetari June 14, 14:30

  Cdo njeri duhet te shprehi vullnetin e tij, dhe ate duhet ta beje me date 30 qershor 2019, jo ti bllokoje rrugen Kryeministrit dhe esktortes ,Lulzim Basha as kush tjeter te mos guxoje, nqs ka gje per te shprehur ta shprehe ne mitingun e tij dhe ne kutine e votimit diten e zgjedhjeve. Frikacaket dalin fshehurazi, dhe bejne si legena. Secili duhet te rrije ne vendin ku i takon, nuk ndalen rruget o njerez pa nivel.

  Reply to this comment
 7. Korabi June 14, 15:24

  Pse nuk arrestohet ky njeri qe bene thirrke per dhune , per rrezimin e rendit kushtetues ? Edhe me imunitet te ishte ,ky njeri duhej arrestuar bfrenda 24 oreve. Arrestojeni qenin dhe kelyshet e tij. NUk e gjen gje Shqiperine,por perkundrazi. Ata militant qe dalin rrugeve dihen se kush jane….. Nuk e kuptojme c’edhte kjo demokraci ,ku pakica don te sundoi mbi shumicen… Ka te drejye avokat Ngjela kur thote : me mire totatilarizem se anarki. thenja me e sakte e ENVER HOXHES.
  _ si konservatorizmi dhe liberalizmi jane fenomente te keqija ne nje shoqeri. Po me mire pak konservator se sa liberalizem te shthurur . A po kalojme ne liberalizem te shthurur ? PO . Anarkia eshte liberalizem i shthurur,ku njeriu bene sipas kokes se vet… /Arthere perse jane ligjet ? Perse jane organet e mbajtjes se rendit ? Perse eshte ushtria ? Perse u gezuam e beme feste me te drejte kur u futem ne NATO? Cili eshte ky LULZIM BASHA me kelyshet e tij qe nuk perfillka rregullat e ligjet e shtetit? Kush i dekretoi zgjedhjet per ne 30 qershor 2019 ? Presidenti. Kush u pengon te merni pjese ne zgjedhje ? U vjedhin votat ? Po kur jeni kaq te humbur mire ua bejne. Kur thoni se ky djale eshte dobic,kur edhe ai pjell dobic ? Pastaj cili e vertetoi se x apo y qenkerka dobic? Pra cili e vertetoi se u blene votat me 2017-ten? Ku ishte ministri juaj i mbrendshem ? Ku ishin komisioneret ? Ku ishte partia juaj me aleatet gjate fushates ? Pse nuk i denoncuat ? RRuga juaj eshte pakrye ? Shkoni e votoni shtu si thoshte GAFURR MUKA ne shkrimin e nje gazete .

  Reply to this comment
 8. Korabi June 14, 15:29

  Pse nuk arrestohet ky njeri qe bene thirrje per dhune , per rrezimin e rendit kushtetues ? Edhe me imunitet te ishte ,ky njeri duhej arrestuar brenda 24 oreve. Arrestojeni qenin dhe kelyshet e tij. NUk e gjen gje Shqiperine,por perkundrazi. Ata militant qe dalin rrugeve dihen se kush jane….. Nuk e kuptojme c’eshte kjo demokraci ,ku pakica don te sundoi mbi shumicen… Ka te drejte avokat Ngjela kur thote : me mire totatilarizem se anarki. thenja me e sakte e ENVER HOXHES.
  _ si konservatorizmi dhe liberalizmi jane fenomente te keqija ne nje shoqeri. Po me mire pak konservator se sa liberalizem te shthurur . A po kalojme ne liberalizem te shthurur ? PO . Anarkia eshte liberalizem i shthurur,ku njeriu bene sipas kokes se vet… /Art’here perse jane ligjet ? Perse jane organet e mbajtjes se rendit ? Perse eshte ushtria ? Perse u gezuam e beme feste me te drejte kur u futem ne NATO? Cili eshte ky LULZIM BASHA me kelyshet e tij qe nuk perfillka rregullat e ligjet e shtetit? Kush i dekretoi zgjedhjet per ne 30 qershor 2019 ? Presidenti. Kush u pengon te merni pjese ne zgjedhje ? U vjedhin votat ? Po kur jeni kaq te humbur mire ua bejne. Kur thoni se ky djale eshte dobic,kur edhe ai pjell dobic ? Pastaj cili e vertetoi se x apo y qenkerka dobic? Pra cili e vertetoi se u blene votat me 2017-ten? Ku ishte ministri juaj i mbrendshem ? Ku ishin komisioneret ? Ku ishte partia juaj me aleatet gjate fushates ? Pse nuk i denoncuat ? RRuga juaj eshte pakrye ? Shkoni e votoni shtu si thoshte GAFURR MUKA ne shkrimin e nje gazete .

  Reply to this comment
 9. !!!!!!!!!!!!!!!!!!! June 14, 18:29

  kaposhi Gollak

  qe vetem qe i ka ardhur muti deri ne goje ,

  paska akoma ze te bej thirrje antiikushtettuse

  dhe shtetti kaqolave ben sehir !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Reply to this comment
 10. PO , PO June 14, 20:15

  Zonjeza Lulushe , urdheri duhet dhene pak me i detajuar , qe te mos ndodhi konfuzion . Me sakte do te ishte , mendoj une , t iu drejtoheshit ” …prokuroreve dhe policeve shpellare tropojane ” , se ata jane me fanatike dhe te inkuadruar ne formacionet militare te SHQUP-it !

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim