Arrestohet shitësi i celularit të bombës në makinën e prefektit Besnik Dervishit

February 14, 2014 19:22

Arrestohet shitësi i celularit të bombës në makinën e prefektit Besnik Dervishit

Arrestimi i një të shumëkërkuari nga komisariati 4 mund të sjellë edhe detaje të reja rreth atentatit të mbetur në tentativë ndaj prefektit të Vlorës, Besnik Dervishi. Telefoni me të cilin ishte modifikuar bomba me C4 i është vjedhur një taksisti, viktimë e të arrestuarit Redon Asllani.

Në fakt 25-vjeçari i prangosur nga blutë e komisariatit 4 nuk ka lidhje direkte me ngjarjen, por telefoni i grabitur me armë prej tij taksistit është blerë në treg të zi nga Julian Sinanaj, i cili e ka përdorur si bombë me komandim telefonik.

Detajet kanë dalë nga ballafaqimi i dëshmisë së Sinanajt dhe të arrestuarit, i cili ka pranuar se celularin e kishte shitur në treg, pasi taksixhiu e kishte deklaruar në polici grabitjen. Killeri i penduar, Julian Sinanaj, ka pranuar se për vendosjen e eksplozivëve përdorte telefona të cilët i blinte në treg të zi dhe në këtë rast është edhe ai i shitur nga Redon Asllani.

Telefoni që u gjet i lidhur me eksploziv në makinën e Dërvishit u godit me armë të specializuar nga qitës të RENEA-s dhe u identifikua si aparat dhe kartë sim pa regjistrim, ndërsa tashmë konfirmohet se i përkiste taksistit të grabitur nga Redon Asllani.

Ky i fundit u prangos të enjten nga policia e komisariatit 4 nën akuzën e 6 grabitjeve me armë të taksive në kryeqytet, ndërsa dyshohet edhe për disa raste të tjera për të cilat po punohet për zbardhjen e tyre si ngjarje.

Megjithatë hetuesit kanë përjashtuar lidhjen mes tij dhe Sinanajt dhe se e vetmja gjë që i bashkon rastësisht është telefoni i përdorur për të hedhur në erë makinën e Prefektit të Vlorës që u evitua rastësisht nga kontrolli në oborrin e Kryeministrisë./ora

February 14, 2014 19:22
Komento

10 Komente

 1. Tarrasi February 14, 19:25

  Ngelen duke kapur hajdute pulash apo xhepash keto kur do kapni peshqit e medhenj ata qe urdheruan vrasjet apo sjua mban bytha?

  Reply to this comment
  • Eli February 14, 20:06

   Peshqit e meshenje i duhen Rames me 20 shkurt?

   Reply to this comment
  • Liberal February 15, 00:02

   Per peshqit e medhenj duhen te tjere gjyqtare ……. me pak fjale jo ata qe lerojne vrasesit e 21 Janarit e te tjere si soji i tyre ,,,,,,,,,,,,

   Shpresoj ne miprekuptimin tuaj

   Faleminderit

   Reply to this comment
  • iseb February 16, 16:29

   per hajdut pulash e shef ti vlla kur te ta ven ne koke ty dhe te te thone zbrazi xhepat dhe thuaja qe esht hajdut pulash….pastaj ti po pate byth dil ne televizor dhe thuaj emrat epeshkaqeneve meqe qenke tip trim…

   Reply to this comment
 2. Arber February 14, 19:35

  A mund te quhet ky shtet ligjor apo shtet-xhungel. Po te humbasi nje celular, dhe qe ndodh shpesh kudo, e para gje qe behet njoftohet kompania celulare dhe blokohet karta (SIM). Pra kushdo qe e perdor kete celular do te perdore nje karte me identitet. Po si ka mundesi qe nje shtet eshte kaq rremuje, me teknollogjine e re sot zbulohen gjera te sofistikuara dhe jo se kush i ra telefonit.

  Arber

  Reply to this comment
 3. bush bushi February 14, 20:19

  po keshtu jan meren me gjurmet dhe kur shikojn ujkun dhjesin ne brek sa mban bytha
  se jan te gjith paperjashtim te majt e te djatht te mpleksur te gjith per te iper ne pushtet bejn vjedhje vrasje shperdarje drog punet me te felliqura

  Reply to this comment
 4. Jozi February 15, 09:00

  ORE PSE JAN KAQ INJORANT KETA AVOKATET MBROJTS AVOKATI I MEHILLIT NGA VLORA KUR THOT ESHT ME PROBLEME MENDORE DHE SE UFSHE SE SISTEMOJ FAMILJEN NGA NDONJ ATENTAT I MUNDESHEM PO QENKA NE KOSHIENC TE PLOT S QENKA ME PROBLEME MENDORE

  Reply to this comment
 5. qytetar February 15, 10:06

  Prokuroria duhet te hetoje per nderhyrjen ne hetin te politikanit
  qe deklaroj se bomben e ka vendosur vet prefekti,
  pasi kjo mund te kat pasur qellim te devionte hetimin
  dhe te fshinte kriminelin.
  Duhet pare nese ka lidhje midis tyre.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim