Arta Marku kërkon mandatin 7-vjeçar

March 14, 2019 11:25

Arta Marku kërkon mandatin 7-vjeçar

Dy vite pasi u zgjodh në Kuvend Arta Marku, kryeprokurorja aktuale pritet të garojë për një mandat të plotë 7 vjeçar.

Sipas ReportTv të mërkurën KLP-ja hap garën për emrin e ri të kryeprokurorit ku veç Markut, ndër emrat e tjerë që përfliten për të garuar janë Olsian Çela, Adnand Xholi, Enrik Ligori, Besnik Muçi, Ervin Kondili.

Emrave nga radhët e akuzës pritet t’i shtohen edhe juristë karriere të cilët për më shumë se një dekadë nuk kanë qenë të përfshirë në aktivitetet politike.

Kryeprokurori kërkon 85 vota në Kuvend, në të kundërt e emëron KLP-ja.

o.j/dita

March 14, 2019 11:25
Komento

10 Komente

 1. Artemisa March 14, 12:04

  A do te fitoje dot valle ??????
  Hahahahahaha.
  A do te marre dot edhe voten e leftereve?
  Ekuacin i ” veshtire”.

  Reply to this comment
  • Bureto March 14, 19:19

   Nëse nuk arrihen 84 vota në tre raunde votimi, prokuror i përgjithshëm zgjidhet ai që është renditur i pari nga lista që KLP i dërgon parlamentit për miratim. Kështë që nuk mund të ketë bllokim. Në këtë rast vendimtar është roli i KLP. Kështu është në kushtetutën e ndryshuar në korrik 2016, për reformën më drejtësi.

   Reply to this comment
 2. bart72 March 14, 13:47

  Kurva e Rames

  Reply to this comment
 3. Ai qe di ti March 14, 17:14

  Dhe ti nje bir Kurve..i……

  Reply to this comment
 4. Shaqo March 14, 19:05

  Per sa kohe bart 72 vete?
  Qenke i tmerrshem, me 72 vete.

  Reply to this comment
 5. sapa March 14, 20:35

  Per te fjetur gjume 7 vjet?e kam te veshtire ta besoj qe jo ti por edhe kushdo tjeter qe merr kete post te kete BO.E te denoje qindra e mijera kriminele pusht tetare e shteterore te ketij vendi te pandreqshem!Nuk kemi te bejme me 10 apo 100 apo 1000 por jane me qindra e mijera te korruptuar qe do te thote duhen njeqind vjet kohe per ta realizuar kete gje.I shikoni lajmet cdo dite se sa kriminele prodhon ky vend prej 29 vjetesh?Pra mbetet nje enderr.Por sigurisht qe ka injorante qe besojne ne te pamunduren!

  Reply to this comment
 6. asd March 15, 10:36

  Isha pro-Arta Markut ne zgjedhjen e pare. Tani zhgenjimi eshte 100%. Eshte e qarte se kjo femer ka mendesi te ngushte per nje rroge te mire dhe karriere personale pa halle.

  Nderkohe qe posti i Prokurorit te Pergjithshem eshte vend “Lufte”, eshte me mire qe cilido qe e synon, te pyese njehere by.then ne se eshte gati ?

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*