“Do t’i shkruaj Ramës për Akademinë e Shkencave, falënderoj Berishën”

August 30, 2017 15:17

“Do t’i shkruaj Ramës për Akademinë e Shkencave, falënderoj Berishën”

 

Akademiku Artan Fuga ka reaguar pas kërcënimeve që mori dje lidhur me një shkrim që ai kishte shkruar mbi gjendjen e Akademisë së Shkencave.

Me anë të një mesazhi në Facebook, Fuga se nuk do të heqë nga e drejta e tij, madje paralajmëron se nesër do t’i dërgojë edhe një letër publike kryeministrit Edi Rama.

Po ashtu, ai ka falënderuar për mbështetjen dhe fjalët ish-kryeministrin Sali Berisha, ku ky i fundit reagoi pas kërcënimit të akademikut.

Shënimi i Artan Fugës

Liria e fjalës intelektuale – një vlerë e domosdoshme për shoqërinë

Pas letrës publike ku kam ngritur një sërë shqetësimesh lidhur me gjendjen e Akademisë të Shkencave dhe zgjedhjet pa kritere dhe parametra bashkëkohorë, rrotativë, që po përgatiten të bëhen atje në 4 shtator, nga një profil fallco, me emër fallco, aspak një vajzë naive sikur e trajtojnë ata që dikan gjithçka sa më sipër, kam marrë disa mesazhe radhazi me shpifje si edhe me thirrjen ultimative: Pusho, merr honorarin që të takon, ose ik!

Sigurisht, ky mesazh i padenjë dhe qesharak vjen nga rrethe të caktuara, por unë personalisht nuk ja lejoj vetes të akuzoj kërkënd pa fakte. Aq më pak më lejohet të them e nuk dua t’a mendoj se ato mesazhe janë shkruajtur nga ndonjë dorë akademike.

E vërteta është se në brendësi të ndërgjegjes sime, më shumë se këto mesazhe të përbuzura nga unë sepse janë të njerëzve me maskë dhe pa dinjitet, e pa personalitet, sakohë e fshehin atë, më rëndon fakti se prej gjashtë ose shtatë vitesh ngre brenda institucionit të Akademisë të Shkencave shqetësime shumë serioze për mbarëvajtjen e saj dhe vyshkjen e saj dita ditës, ndërkohë që ajo duhet të ishte një institucion i pavarur, me ndriçim, në fushën e dijes dhe kulturës kombëtare.

Prej vitesh, i censuruar brenda institucionit, pra nga drejtuesit e tij.

Në kushtet kur po ndodh që gjithë kësaj vyshkjeje po i vihet kapaku prej një dekade, me një mbyllje hermetizmi në drejtim, ku vazhdon që kryetari bëhet nënkryetar dhe nënkryetari bëhet kryetar, disa herë radhazi, dhe po përgatiten zgjedhje pa platforma dhe alternativa zhvillimi, pa kandidatura alternative, pa bilance mandatesh të përmbyllur në vitet që shkuan, gjykova të dal publikisht!

T’i drejtohem publikut të gjerë dhe komunitetit të shkencëtarëve dhe universitarëve!

Paraprakisht i kisha njoftuar drejtuesit e Akademisë të Shkencave për hapin që do të hidhja, pas përpjekjeve brenda institucionit, sepse ajo nuk u takon akademikëve, por shoqërisë dhe kombit!

Pra më shumë sesa thirrja ultimative në rrjetet sociale e dikujt që fsheh edhe fytyrën edhe dorën por që organet e specializuara mund ta identifikojnë pa problem nëse e gjykojnë se duhet ta bëjnë, është gjendja e kërkimit shkencor, e shkencës, e dijes, e Akademisë të Shkencave, të gjitha në vyshkje e sipër prej vitesh e vitesh, që rëndon mbi ndërgjegjen time dhe të gjithë atyre që punojnë në këto fusha!

Askush nuk na dëgjon!

Në këto kushte, pas shumë shkrimesh dhe prononcimesh publike, prej vitesh, nesër do t’i dërgoj një letër publike kryeministrit të vendit z. Edi Rama, duke i vendosur në kujtesë gjendjen alarmante të kërkimit shkencor në vend, gjendjen në rrënim të institucioneve të kërkimit shkencor si edhe të Akademisë të Shkencave, duke i bërë edhe propozimet e mia.

Por, ndërkaq, falenderoj ata qindra miq në rrjetet sociale që u indinjuan bashkë me mua, dhe u solidarizuan, për të denoncuar metodat hipokrite të atyre që në vend të debatit të hapur publik, mbrojnë interesa egoiste kundër të mirës publike, duke u fshehur pas mundësive që jep teknologjia e sotme, por që gjithsesi nuk është perde celiku që nuk lejon të zbulohet atë që hedh gurët dhe fsheh dorën!

Falenderoj edhe figurat publike që këtë rast të përbuzshëm e trajtuan gjerë si një çështje që lidhet me lirinë e fjalës, e cila padyshim ka pengesat e veta arbitrare në institucione dhe agjenci të ndryshme, si efekt i këtij tranzicioni të gjatë dhe pa mbarim, e këtu një falenderim të sinqertë dhe miqësor për z. Sali Berisha, i cili pati ndjeshmërinë karakterizuese për t’a shtruar edhe njëherë lirinë e fjalës intelektuale, të të gjithë profesorëve, akademikë, gazetarëve, artistëve, shkencëtarëve, si një vlerë e shtuar, e cila duhet të gëzojë hapësirat e duhura të munguara, jashtë lincimeve të fshehura ose të hapura publike, si edhe marrjen e saj në konsideratë kundër injorimeve dhe trajtimeve inatcore e hakmarrëse.

August 30, 2017 15:17
Komento

32 Komente

 1. Aleks August 30, 16:07

  Ha ha ha. Qenke Aka De Mik O servil e lepyrbythes I Sali Berishes. Akademiku nuk eshte I nje anshem dhe ekstrem siç jeni Ju. Akademiku nuk shkon të çadra të haj supë e të rrij né radhë se çdare do flasi nje I çmendur. Letren ose shkrimin Tuaj nuk e kuptova. POR nuhas objektivin tuaj të zgjidheni krye akademik. Mos o Zot

  Reply to this comment
  • Spartaku August 30, 23:00

   E falnderon Berishen Fuga se kelysh i tij eshte.More i poshter,kur ka qene Berisha qe lejon lirine e fjales.Ai gjithmon ka qene kundra.Po te ishte ashtu si thua ti,Berisha,nuk do arrinte deri atje sa vrau nje nga kuadrot e mira te pd-ke SOKOL OLLDASHIN.Hjavan.

   Reply to this comment
  • Toni August 31, 01:19

   Te falenderosh Berishen qe qellimisht shkaterroj Akademine e Shkencave duke e lene Shqiperine pa Institutet kryesore te studimit eshte pak dyfytyresi z. Fuga. Une jam nje akademik qe e kam braktisur Shqiperine, vendin tim, pikerisht sepse shkenca u eliminua ne Shqiperi.. Dhe sigurisht bashke me shkencen edhe nje pjese dermuese e intelektualet dhe studiuesve te vendit. Une jam pro ristrukturimit dhe rindertimit te tyre por te lutem Fuga qendro larg atyre politikaneve si esadisti Berisha qe qellimisht shkaterruan shkencen dhe intelektualet shqiptare. Po ashtu nuk ke pse i dergon Flete Rrufe te hapur kryeministrit te vendit por perfshihu ligjerisht ne rruge institucionale per gjetjen e rrugeve per ringjalljen e punes shkencore. Jo per gje por nje nga keshilltaret kryesore te KM shqiptar Edi Rama eshte dhe nipi juaj Endri Fuga. Besoj qe mund tja u siguroje nje takim me KM e vendit per te miren publike.

   Reply to this comment
 2. gjermani i fundit August 30, 16:19

  mos, e paska kercenuar nje femer. Lum si ky!

  Reply to this comment
 3. NAFALENVER August 30, 16:36

  Kur u hodh monumenti Enver Hoxhes nje ish mik i imi me kerkoi nje interviste si antienverist i njohur qe isha ne ate kohe :
  Nuk ja dhashe intervisten por i thashe keto fjale::
  UNE ME GJITHE MEND JAM ANTIENVERIST POR KESHTU SI HOQET MONUMENTIN NE MENYRE TE NDYRE NE FAKT JU JA NGRITET LAVDINE DHE DO TA KTHENI NE LEGJENDE..
  PAS SHUME VITESH ISH MIKU IM NE 21 JANAR 2011 ME KERKOI NDJESE.ME SAKTE KUR FAQEZIU ARVIZU I THA ATIJ BURRE SHTETI
  SHIKONI KE DO FALENDEROJE KY PROFESOR MONSTER:


  Sali Biberisha duhet të dalë para togave të zeza dhe të jap llogari për SHIK-un e tij, këtë mekanizëm monstruoz, që pasi e torturoi, e vrau dhe e zhduku pa gjurmë veprimtarin e UÇK-së, biznesmenin Remzi Hoxha, që duhej të ishte shpallur Martir i Atdheut. Sali Berisha duhet detyruar të tregojë se çfarë di për këtë krim, si e pse e bëri kreu i shërbimit të tij sekret Bashkim Gazidede këtë masakrim barbar dhe për llogari të kujt, të Serbisë apo Sali Berishës personalisht, sepse kanë dalë dyshime serioze e të besueshme se Remzi Hoxha është vrarë mbasi kish nisur të hetonte takimin sekret të Sali Berishës me xhelatin e shqiptarëve të Kosovës, Sllobodan Millosheviçin në Ohër. Me këtë rast Sali Berisha duhet të sqarojë para togave të zeza a ka pas ndonjë lidhje me shërbimin sekret UDB të ish-Jugosllavisë e si rrjedhim Serbisë sepse rezulton që edhe në kohën e embargos ndaj Serbisë kompanitë e klanit të Sali Berishës furnizonin me naftë përmes Muriqanit Malin e Zi me destinacion Beogradin, naftë me të cilën punonin tanket serbe që bënin gjenocid mbi shqiptarët e Kosovës.
  .
  Sali Berishës i duhen vënë prangat për shumë e shumë krime që ka bërë mekanizmi i tij shtetëror i kthyer në një shërbim sekret personal, por para së gjithash për krimin e përbindshëm kur vrau katër njerëz të pafajshëm që nuk po bënin kurrgjë në shëtitoren “Dëshmorët e Kombit” veç protestonin paqësisht. Sali Berisha jo vetëm që ka qenë në zyrën e tij ku ka ndodhur kjo vrasje prej trupave të Gardës, por ai e ka ndjekur situatën dhe janë të gjitha gjasat që mbeten të vërtetohen se ka qenë urdhëri i tij personal për të qëlluar mbi demostruesit paqësorë, aq më tepër se ai krijoi rrethana për të zhdukur gjurmët e krimit, akt antiligjor që duhet ti konsiderohet gjithashtu krim. Sali Berisha duhet të hetohet në lidhje me vrasjen e Kosta Trebickës, shqiptaro-amerikanit i cili ishte dëshmitar i çështjes “Gërdeci”, e kishte dëshmuar se i biri i Sali Berishës ishte pjesë e skemës së kompanisë fantazmë që fitonte para në mënyrë të paligjshme prej demontimit të armëve në Gërdec dhe u bënë shkaktarë për vrasjen e 26 njerëzve duke përfshirë gra e fëmijë. Për këtë krim të përbindshëm, Sali Berisha duhet të jetë në bankën e të akuzuarit bashkë me të birin Shkëlzen Berisha, i cili, është e ngjashme që nëpërmjet rrethit të besnikëve të tij të ketë organizuar “aksidentin” e dëshmitarit kundër tij, Kosta Trebicka.
  .
  Në këtë rast duhet që prokuroria të hetojë se si ndodhi që dëshmitari kryesor kundër djalit të kryeministrit nuk kishte mbrojtje të veçantë në bazë të ligjit që i mbron dëshmitarët e një çështje kaq të rëndësishme ku është bërë një krim masiv. Sali Berisha duhet të arrestohet e të përballet me drejtësinë përveç krimeve të vrasjes së njerëzve edhe për krimet ekonomike të bëra në kohën kur ai ishte kryeministër dhe korrupsioni ishte metodë pune e qeverisë dhe e ministrave të tij.
  .
  Akoma më tej Sali Berisha duhet të dalë para togave të zeza për të sqaruar cilat janë lidhjet e tij me mafiozin serbo-boshnjak Damir Faslliç, i cili nëpërmjet vajzës së Sali Berishës që bënte avokaten e tij, ka blerë prona në Shqipëri dhe ka marrë pjesë edhe në një mbledhje të Këshillit të Sigurisë Kombëtare çfarë përbënte një precedent të rrezikshëm për sigurinë e Shqipërisë
  .
  . Duhet kuptuar nga të gjithë se arrestimi i Sali Berishës nuk duhet të bëhet për hakmarrje por për drejtësi dhe se me daljen e Sali Berishës dhe ministrave të tij hajdutë para gjyqit në Shqipëri do të marrë fund mendësia e mos ndënshkueshmërisë të atyre që duke shfrytëzuar forcën që u jep pushteti bëjnë krime njerëzore dhe ekonomike, vrasin, vjedhin e plaçkisin pasuritë kombëtare. Sali Berisha nuk mund të falet nga asnjë instancë shtetërore, parlamentare, nga asnjë shtetar apo politikan sepse kauza e drejtësisë është kauza e sovranit, i cili di të zgjedhë, të japë pushtet, por edhe ta heqë pushtetin edhe të rrëzojë me të drejtën e vullnetin e tij si sovran. Askush nuk ka të drejtë të nëpërkëmbë ligjet e drejtësinë duke i falur krimet që janë bërë mbi popullin. Viktimat e 21 janarit 2011 në varr kërkojnë drejtësi, 26 viktimat e Gërdecit kërkojnë drejtësi dhe këtë drejtësi që kërkojnë viktimat nuk mund tua mohojë askush nga qeveritarët apo organet e drejtësisë, në mos një ditë edhe ata do të japin llogari bashkë me krimet e Sali Berishës e bashkëpunëtorëve të tij.

  Reply to this comment
 4. Emigrant August 30, 16:41

  Nje intelektual qe falenderon Berishen per cfaredoqofte eshte nje qelbanik i pafytyre qe mund te perfaqoje gjithcka por kurre popullin shqiptar

  Reply to this comment
  • Nero August 30, 22:42

   100% me ty!

   Ky bastard i ideologjise marksiste na del nje bir bushtre i nje babai qe si ky, e sali serbovici i sherbyen atij sistemi, u trajtuan si ajka e kombit nga ai sistem dhe u bene bukeshkalet me te medhenj, dhe ja kaluan edhe atyre qe u persekutuan nga ai sistem, e tani ky qelbanik i ndyre na i thur ditirambe armikut me te keq qe ka patur ndonjehere kky vend.

   Reply to this comment
  • Nero August 30, 22:43

   Dhe desha te shtoja se ne kete poze duket si nje femer qe ka rene keq ne dashuri me Berishovicin!!!!

   Reply to this comment
 5. IP August 30, 17:01

  Falenderon Berishen, ky I ashtuquajtur intelektual pretendues I fronit te Akademise. Ju zoti Fuga falenderoni dhe I jeni mirenjohes Sali Berishes, shkateruesit kryesor te Akademise se Shkencave, te sistemit arsimor e edukativ shqiptar, shkateruesit te sistemit shendetsor, shkateruesit te shtetit shqiptar dhe sistemit te drejtesise (Plepat), qe hodhi ne ere Shqiperine dhe popullin ne 1997 dhe s’dha kurre llogari, si Kryetar Shteti, qe ngriti ne system vjedhjen e gjithckaje ne zoterim te popullit, qe ngrit dhe fuqizoi korupsionin deri ne qelizat me te thella te shtetit dhe shoqerise shqiptare, qe nxiti urrejtjen dhe percarjen krahinore, fetare, derifamiljare, qe vodhi pronat e tjetrkujt per vehte dhe te tijte duke leqendisur ish pronaret qe enden neper gjyqe prej 25 vjetesh, qe ndihmoi Milloshevicin ne dem te ceshjes kombetare e te Kosoves, qe I dha grekut c’donte, qe vrau pa iu dredhur syri, qe perbalti dhe perzuri ajken e shoqerise shqiptare. Te lumte zoti Fuga, paske ndergjegje shume te nxire, dje komunist, sot “luftetar” I fjales se lire. Shut up and mind your business ne te ka mbetur sado pak ndergjegje e moral

  Reply to this comment
 6. Arber I August 30, 17:06

  O Artan Myqerem Fuga nga Berati, a nuk je ti filozofi i ML, qe pasi veshe qyrkun e filozofit te Notre Dame de Parisit, erdhe e hartove planin filozofik te shkaterrimit te Akademise se Shkencave te Diktatures Komuniste?! Fole e shkrove ti, pa Sali Berisha hodhi firme e vuri vule ne VKM per shkrirjen e saj. Tani vazhdoje rrugen deri ne fund. Shkruaji Edi Rames qe ta fshije nga dheu aparatin e ish-Akademise se Shkencave, qe e la per te shperblyer intelektualet qe e ndihmuan te marre per here te dyte pushtetin. Shkenca behet dhe do te behet ne Shqiperi nga institucionet shteterore e private pa patur nevoje qe te shpallet koka e madhe e Gudar Beqirajt “Kryeshkencetari i Shqiperise”. Per ndjekjen dhe zbulimin e veprave shkencore ne te gjitha fushat e jetes, mjafton nje drejtori ne Ministrine e Arsimit qe t’i stimuloje studiuesit me cmime qe te kene edhe shperblime ne para. Sa leke do t’i duhen Edi Rames per shperblimet? Jo me shume se gjysma e buxhetit te sotem qe harxhohet ne tym per te mbajtur pese a gjashte “koka” te medha” rrethuar nga sherbetore e sherbetore, qe vine ne zyra ne oren 10:00, pine kafene perballe kalase se vjeter te Tiranes, pastaj kthehen neper zyrat e kolltuqe, perde e kondicionere per te marre nje sy gjume te drekes.

  Po ti shkruaji edhe Gramoz Rucit sepse ajo ndertese, ku eshte celur Parlamenti i Pare i Shqiperise, ka nje histori 100 vjecare dhe i ka ardhur koha te inaugurohet si Muzeu i Parlamentarizmit Shqiptar (me rastin e 100 vjetorit te mbledhjes se pare te Keshillit Kombetar (Senatit), me 27 Mars 1920 dhe te behet nje mbledhje festive me 27 Mars 2020.

  Reply to this comment
 7. Arben August 30, 17:14

  OPO SHKRUAJ SE PA LEK ESHTE.

  Reply to this comment
 8. Pickonjesi August 30, 17:16

  O akademik, meso ta shkruash shqipen sakte sipas doreshkrimit, sepse ne çdo rresht ke bere gabime. Une ty nuk do te jepja as deftesen e gjimnazit. Mjere ne per keta akademike qe kemi!

  Reply to this comment
 9. shqip August 30, 17:37

  Nese vertete ka nje leter te tille , dergesa behet nga Shup-i . I vetmi qe nuk i intereson nje reformim i akademise , eshte ai qe i vuri kazmen . Po si keshtu mo Tani ? Falenderon z Berisha ( drakula ) , per mbeshtetjen . Absurdi i radhes ky . E kuptoni o njerez ne çfare hipokrizie jetojme ? Me nje fjale , prishesi i shtetit solidarizohet me fjalen e lire . E di ti Artan qe ky zotria ne fjale (Saliu) , e beri çorap historine , pa qene i tille ? Ndryshoi data , evente , statuja , e ç’nuk beri , per ta kthyer kete vend pa shkence , e pa identitet . E di ti more ” prof ” , qe ky te renet per liri i nxori pa vlere , dhe himnizoi tradhetaret ? Ore Nese te ka zene vapa e gushtit , hipi atij motorit tend e shko freskohu buze detit . Sa per Saliun tend dhe te shpellareve qe e ndjekin pas , ai gjithmone eshte nje hap perpara se te ndodhe diçka . Dhe çuditerisht e ka info-n ne tab e tij , nga qelbesira dixhital . E quaje te vjeteruar akademine e shkencave ti Tani . Harron qe bota i ka me qindra vjeçare . Ne kohen e turkoshakut Zog , as emri nuk figuronte . U ngrit nje plejade shkencetaresh dhe e krijuan , pasuruan . Po ja , erdhet ju dhe thate ; eshte komuniste , eshte e vjeteruar . Dhe idhulli i popullit dru me pre ( Sali ngerdheshja ) , i dha berdafin e fundit . Duke futur perveçse inkopetente , Po edhe kulturen e çvatjes e te shkaterrimit te berthamave , e te arshivave . Dhe e dini si e beri kete ? Ja me donkishoter çadrash qe fluturojne me preshe Lushnje . Qe nuk Kane piken e ndjeshmerise per femijet te cileve baballaret ua vrasin ne bulevard . Do ti shkruash Edi Rames . Po mire more prof i ndritur , si nuk i shkrove kur ky ” piktori ” vendosi ti thote stop abuzimit . Sa Here dolen neper rruge hajdutet , pikerisht per te perligjur vjedhjen . Sa Here ky Saliu yt u rreshtua me abuzuesit e me uzurpatorer e territorit . Si nuk bere dy gisht leter more i kercenuari i shekullit ? Ti dhe pseudo intelektualet keni pergjesine historike sepse i kthyet rektoratet ne sh.p.k .Sepse ne gjithe historine e arsimit shqiptar , pregatitet armaten e analfabeteve funksional . Ti dhe ndonje tjeter doni vemendje . Prandaj edhe kete punen e letres e shoh si nje autoleter e autoshkruar, e autokomentuar .

  Reply to this comment
 10. Nik August 30, 19:14

  Z. Fuga u be akademik ne regjimin e Berishes, me bekimin e tij. Asnje verejtje apo kritike per be nuk eshte pare nga ana e Z. Fuga ne regjimin e Berishes.
  Tash akademiku yne nuk permbahet! Sigurisht bie dakord me nje pjese te kritikave te tij por me çudit integriteti i akademikut. Do te ishte shume i besueshem dhe i nderuar ne se problemet qe kane qene me ton ne kohen e Sali Pykes te ishin vene ne dukje nga ana e tij. Pra dakord me te, por le ta pranojme ashtu siç eshte, te njeanshem, partiak!
  Nik

  Reply to this comment
 11. sula August 30, 20:12

  Berisha dogji gazeten e pare opozitare ,Koha Jone ,dhe Fuga e merr si reference,pikerisht kete kriminel te shtypit te lire.Berisha eshte i vetmi qe ne regjimin e tij futi ne burg gazetare,rembeu ne mes te nates per ta vrare gazetarin e fix fare,Filip Cakullin,i dogji redaksine bashke me makinen gazetarit Mero Baze,u hakmor deri sa i prishi edhe shtepine e prinderve te Meros,vetem e vetem se ishte kunder se fjales se lire.
  Prandaj sa do fjale te drejta te shkruaje Artan Fuga,po qe se i referohesh kriminelit Berisha,je nje zero e madhe.

  Reply to this comment
 12. sk August 30, 20:42

  Skrapari, jo me pak se Berati, kane njohur, prtitur e nderuar gjata tere jetes se tyre te paharruarit MYQEREM dhe SHPRESA.
  Po ti nga ngjave more ipaudhe……..
  Ndaj thone se ç’te ben femija s’ta ben as perendia.
  Po edhe pas vdekjes?!
  Me vjen ndot te zgjatem me tej me ty!

  Reply to this comment
 13. dita August 30, 21:07

  Pse shkruan pa leke,qa ha ku i merr paret per te ngrene.Kjo don te thote se Padronet Franceze te japin pare,(euro)sa te duash.Mos derddellis posht e lart o i paudhe,Edvin Rama eshte Kryeministri me i suksesshem i Shqiperise!Sali nga viqidoli,shiti detin,shiti e qnuk shiti,dhe tani na del Tani dhe na e mbron.Po rri o tani, dhe ha sulfjaqe,se ka kush shkruan dhe kritikon.Ore tani,te kujtohet kur hoqem zvarre berishen ne 97,pra kujdes se fazlliqi,nuk ka funksion tani,pra shkruaj,por shkruaj per berishen e lere Ramen rahat!

  Reply to this comment
 14. alphade August 30, 21:17

  Sahanlepiresi i shkruan Rames duke falenderuar Beri-
  shen kryekriminel qe i vuri minat Akademise se Shken-
  cave te Shqiperise,simbolit te kombit shqiptar ! Shkruaj
  zoti Fuga ,shkruaj zitit Berisha ..,,.! Gazetaruc, i 7 sofra-
  ve , turpi botes !

  Reply to this comment
 15. Sejfulla Berati August 30, 21:21

  Berisha dogji gazeten e pare opozitare ,Koha Jone ,dhe Fuga e merr si reference,pikerisht kete kriminel te shtypit te lire.Berisha eshte i vetmi qe ne regjimin e tij futi ne burg gazetare,rembeu ne mes te nates per ta vrare gazetarin e fix fare,Filip Cakullin,i dogji redaksine bashke me makinen gazetarit Mero Baze,u hakmor deri sa i prishi edhe shtepine e prinderve te Meros,vetem e vetem se ishte kunder se fjales se lire.
  Prandaj sa do fjale te drejta te shkruaje Artan Fuga,po qe se i referohesh kriminelit Berisha,je nje zero e madhe me xhufke.

  Reply to this comment
 16. Cfare trillimesh !!! August 30, 21:55

  Nuk e ka shkruar thote i gjori nje dore akademike!!!!!.
  Qe kur akademiket qenkerkan SHENJTORE? ENGJEJ TOKESORE???
  Po paska shume humor ky akademiku i fyer nga nje mace ne publik.
  Nese ka njerez me perverse, egocentrike dhe mendjemedhenj se akademiket ? Po sa trap qe qeka ky akademiku. Budall shejtan thote populli. Natyrisht qe ka akademike shume serioze, te respektuar dhe qe punojne pa pushim as per anen materiale dhe as per lavdi. Fatkeqesisht nuk eshte rasti juaj i nderuar akademikuc. Jeni nje permbledhje bastarde e sistemeve te ndryshme pa fill, pa bosht, pa principe.
  Ne vend te shpifjeve, trillimeve, pislleqeve te rradhes do te benit mire te punoni per hesapin tuaj. Merrni shembull nga kolege tuaj qe punojne pa kerkuar poste te rendesishme, shperblime dandistike. Shkoni snoboni koleget tuaj jashte vendit.
  Edhe nese eshte e vertete qe ju lane kercenuar (nje femer thoni) me siguri i keni shkelur ne kallo dhe e keni hequr qafe me marifetet tuaja prej rrufjani te papare. Elita e re e shqiperise nuk ka vend per njerez kaq akademike sa puna juaj. Hapini udhen vrezit te ri se nuk ka gje qe e ndalon ate.

  Reply to this comment
 17. MH August 30, 23:20

  Asht normale ti shkruash nji eprori.
  Por te falnderosh Berishen asht turpi i botes ta bash veten zogisti i trete.Ta bash veten plehun ma te ndyte e ma te pariciklushem.Ta bash veten njeshke me tradhetarin e atdheut qe i shiti detin grekut.Ta bash veten ma kriminelin qe nuk ka vra cdo kundershtar si te hante buken me djathe te perditeshem,dhe ma te korruptuarin qe nuk ka lane solde pa vjedhur me gjithe takatin e pjelles se vet e shume e shume me te tjere.Ka ushtrue simbiozen ne korrupsin per te mshefur rrealitetin qe pershkone me gen qe i shkon gjaku neper damar vjedhje dhe plackitje ku ti shkojne syt.

  Reply to this comment
 18. Eigranti nga Cikagua August 30, 23:52

  Kur historiani e aq me teper akademiku shkencor i cfardolloj fushe ,ndjek qendrimet te cdo spektri politik,e humbet fillin si akademik dhe kthehet ne nje makth i rrezikshem per jeten dhe shkencen qe ai perfaqeson…Statusi i dij vihet ne dyshim nga publiku dhe si rrjedhoje ka nevoje nje reforme e thelle edhe ne sektorin e akademise se shkencave te vendit.Z.Artan ,ne perim ndoshta i ngre problemet,por i ngushton aq shume sa qe e prish imazhin e snqeritetit te tij si akademik i pavarur dhe si psoje bie edhe ne synime karieriste.

  Reply to this comment
 19. Emigranti nga cicago August 31, 00:05

  Kur akademikeu pollitizohet,ai politizon dhe demton.Ai e humbet kete “arritje”
  Ne teresine e shkrimit te z.Artan Fuga ,shohim nje pavlere,kur pret me mburrje pronocim nga politikanet,sidomos nga Sali Berisha i jasht kohe…

  Reply to this comment
 20. Eigranti nga Cikagua August 31, 00:14

  Kur historiani e aq me teper akademiku shkencor i cfardolloj fushe ,ndjek qendrimet te cdo spektri politik,e humbet fillin si akademik dhe kthehet ne nje makth i rrezikshem per fushen qe perfaqeson….Statusi i dij vihet ne dyshim nga publiku dhe si rrjedhoje ka nevoje nje reforme e thelle edhe ne sektorin e akademise se shkencave te vendit.Z.Artan ,ne perim ndoshta i ngre problemet,por i ngushton aq shume sa qe e prish imazhin e snqeritetit te tij si akademik i pavarur dhe si psoje bie edhe ne synime karieriste.

  Reply to this comment
 21. Berti August 31, 00:41

  Po cia falenderon Berishen o qelbanik qe i ka vene flaken Shqiperise

  Reply to this comment
 22. Aliu nga Selenic August 31, 01:47

  Po Me falni a mos eshte ky Cadrisit Artan Fuga.? Ky ka rrjedhur fare. Te gfjith e dijem qe shkatrrimi i gjithckaje ne shqiperi edhe i Akademis se shekcave eshte Sali Berisha , ndersa ky i rrjedhur e falenderon. O Zote keta qe mbahem Elite asnjeher nuk kan perfaqesuar popullin pore jen kthyer ne bythlepires te Berishes armikut kryesor te shqiperise dhe te shqiptarve.!

  Reply to this comment
 23. C'a bohet kshtu August 31, 06:22

  Policia duhet te arrestoke te rrjedhurin Artani i Fuges se Leshit, per mbeshtjetje dhe reklame qe i ben fashistit serb Sali Kara-xhic.
  Eshte e ndaluar me Kushtetute te mbrosh simbolet dhe njerzit fashist.

  Reply to this comment
 24. saliu August 31, 07:56

  Me kryetarin dhe nenkryetarin e Akademise qe ke kontradikta ti or zoteri jane vene qe ne kohe te Sales, prandaj shkruai atij dhe jo Rames, apo do te besh loje sikur te kane kercenuar.Ik o servil sahanlepires.

  Reply to this comment
 25. Demokrati i vertete August 31, 08:31

  Z. Fuga që kur paska akademi shkencash tek ne? Dimë që akademia është shpërbërë që prej 27 vitesh nga na del që paska të tillë? Ai institucion, kur në ‘të studjojnë dhe kërkojnë njerëz të dijes, sigurisht që emërtohet AKADEMI,por kur në ‘të.punohet ose paguhen njerëz të pa kompletuar me dije, por mbushet.me.militantë partiakë, sigurisht që emërtohet institut MEDIOKËRISH
  .Për ju z. Fuga më vjen keq që e paskeni kuptuar vonë, por prap mirë sepse më.mirë vonë se kurtë.
  Urimë për një akademi.me akademikë seriozë
  Demokrati i vërtetë

  Reply to this comment
 26. Drejtesia do te behet, doni apo nuke doni ju o dobicer te palles komuniste, o mije kenetash dhe miza kali. August 31, 09:32

  O komentues o mije kenetash,si nuke protestuat kur Rama ky dobic i palles komuniste ne divanet e zyrave te saje, katapultoje si president Meten kete autore apo bashkeautore ne vrasjen e 4protestuesve paqesore prane krieministrise, pra ne bulevardin e DESHMOREVE TE KOMBIT?Dhe kur Tahirin e ktheu ne nje plantacion te drages,apo kur policine e perdori dhe po e perdor per ti bere presjon kundershtareve te dhunes se fjales se lire?O mije kenetash,po per arrestimet e njerezve fatkeq qe i japin fund jetes ne birucat e policise Rama vetem se nuke kane paguar faturat e dritave, apo se kapen si perdorues droge, kur droga si dje dhe sot ka mbetur monopol i eterve te diktatures komuniste, dhe pjellave e mostrave te tyre qe vazhdojne te sundojne dhunshem me bandat korruptive e kriminale roze-blu, pra PS-ne dhe PD-ne te marre me gjithe satelitet e tyre, qe per nga bemat superkorruptive dhe superkriminale ja kane kaluar dhe eterve te diktatures komuniste dhe mostrave te saje,qe sot bijte e tyre vazhdojne te derdhin lot krokodilesh vetem e vetem per te mashtruar dhe shqyer prene e rradhes, pra popullin dhe popujt, aqe shume sa detyruan popullin ne shumice te protestoje dhe USA-n e BE-ne te kerkojne me force Reformen ne Drejtesi, vettingun, si dhe ligjin e dekriminalizimit qe ne unison Rama-Berisha-Meta e Mediu me sozi e pshurren ate duke ricikluar boten e krim-korrupsionit-imoralo-politik ne parlament, presidence, pra ne te tre pushtetet. Mjaft me,me servilizma produkte te lekeve te piset nendore .Drejtesia do te behet, doni apo nuke doni ju o dobicer te palles komuniste. Drejtesia do te behet o sot o kuurre per ujqerit e cakejt qe sundojne dhunshem ne pozite dhe opozite i thencin, pra ndaj atyre pushtetareve te politikave te Tiranes zyrtare qe ideuan skemat piramidale, dhe urdheruan hapjen e depove te armeve,e ndaj atyre pushtetareve qe grabiten dhe tjetersuan pasurine kombetare dhe private, si dhe ndaj atyre pushtetareve qe e kthyen Shqiperine ne nje vend te kultivimit, korrjes dhe tranzitit, dhe shperndarjes se drogave ne EUROPE e bote. Pa harruar tradhetite kombetare dhe superkorrupsione e krime qe i shkaktuan popullit mbi 30 mije viktima te pafajshme si dhe kontrabanden e armeve dhe te naftes per zinxhiret e tankeve milloshevicjane dhe me gjere qe i shkaktuan popujve kroate, boshnjake e kosovare qindra mijra viktima duke dhunuar dhe embargon e armeve dhe naftes me ish Jugosllavine dhe vendet ne lufte. Duke ju rikujtuar tradhetite kombetare me dhurimin e siperfaqeve detare Greqise apo fazllicerve ne mbledhjet per sigurine kombetare, tradheti me autore vrases qe per mbi 4 vite u perdhosje,duke bashkejetuar me boten e krim-korrupsionit-imoralo-politik ne te tre pushtetet nga dyshja aletare PS-e – LSI, pra leshi sumes ilirit e rames me shoke e shoqe.

  Reply to this comment
 27. owl August 31, 15:03

  Ha ha bjeri kokes se ajo e ka fajin. Foto e goditur per nje te goditur

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim