Përgjigje Pëllumb Xhufit: Fale Zot se nuk di se ç’bën!

May 17, 2016 16:30

Përgjigje Pëllumb Xhufit: Fale Zot se nuk di se ç’bën!

Nga Artan Fuga

 

Lexoj se Pëllumb Xhufi më paska kërkuar falje sot në DITA sepse dikur më kishte akuzuar pa të drejtë se kisha qenë inicues dhe frymëzues i reformimit të Akademisë të Shkencave në 2007.

Do ta kisha dashur të isha, por ja që nuk ma vuri njeri këtë detyrë atëhere !

E kam falur!

Madje e kisha falur që përpara sesa ai të kërkonte falje sipas shprehjes : Fali Zot se nuk dinë çfarë bëjnë!

Mirëpo, Pëllumb Xhufi paska konstatuar në shënimet e mia, të botuara nga unë vetë, se unë nuk paskam qenë iniciator e frymëzues, por zbatues i reformës në Akademi në 2007 !!!

Pikërisht atëhere kur unë nuk isha fare antar i Akademisë dhe askush nuk më qaste atje as te dera.

Kam pasur dyshime si i interpreton tekstet dhe dokumentet Pëllumb Xhufi. Por këtë rradhë shoh se ka shfaqur edhe probleme të rënda në leximin e tyre.

Unë kam deklaruar vetëm se kam qenë pjesë e komisionit që ushtroi kontroll mbi institutet e albanologjisë dhe gjeta atje një gjendje katastrofike që e përmban raporti i botuar prej meje pikërisht për transparencë për publikun.

Por, meqë nga Ministria e Arsimit e asaj kohe u pranuan konstatimet por jo rekomandimet e atij raporti, unë nuk pranova për pasojë dhe publikisht të isha pjesë e bordit drejtues të Qendrës të Studimeve Albanologjike.

Këtë quan bashkëpunim në aplikim të reformës për një institucion Pëllumb Xhufi!!!

Të mos pranosh të bëhesh pjesë e një institucioni???

Fale Zot se nuk di se çfarë po bën!

Kush merrte pjesë në institucion, unë, që isha në punët be mia në universitet, apo ai si pjesë e elitës të dikurshme dhe të sotme të QSA?

Sqaroj, se për për reformimin e shkencës apo edhe të Shqipërisë, unë jam gati gjithëmonë të bashkëpunoj me qeveritë shqiptare sa herë më përputhen me forca politike, qoftë edhe pjesërisht mendimet dhe idetë për një çështje ose fushë, ose edhe t’i braktis, e të iki në punët e mia, sa herë shoh gjëra që nuk përputhen me bindjet e mia.

Le të jenë ato të të gjitha ngjyrimeve politike, mjafton të kenë ardhur në mënyrë legjitime në pushtet, me votat e shqiptarëve. Bashkëpunoj sikurse jam kritik pa paragjykime. Sikurse iki në punën time!

Sepse shkenca, sikurse cdo pjesë tjetër e shoqërisë, qeveriset nga politika në planin shtetror.

Kjo është demokracia e epokës sonë. Nuk dilet jashtë saj.

Nuk ka ardhur ende ajo kohë kur politika të qeveriset administrativisht nga shkenca dhe jo shkenca nga politika.

E deri sa të presim atë çast fatlum, sakohë qeveria në funksion në një periudhë të caktuar përfaqëson vullnetin administrativ të shqiptarëve, nuk ka rrugë tjetër, veç bashkëpunimit me sinqeritet me të, por me kusht ruajtjen e pavarësisë individuale dhe të drejtën e kritikës.

Duke e falur përsëri dhe përsëri Pëllumb Xhufin, duke i falur edhe gabimet që do të bëjë në të ardhmen nga padurimi e nxitimi, i kërkoj unë ndjesë publikut duke i marrë kohën, e premtoj se kurrë më nuk do të merrem me këtë person në dialogje në media. Kam shumë punë të tjera dhe koha nuk pret!

May 17, 2016 16:30
Komento

27 Komente

 1. TJ May 17, 16:47

  E vetmja pune qe ben Fuga eshte shkruajtja e artikujve te porositur nga Berisha! deri ketu ka arritur inteligjenca shqiptare! Shitet dhe blihet me para! Sepse nuk mund te jesh analist per gjithcka si Fuga apo servilet e tjere berishiane!

  Reply to this comment
  • Raimond vlonjati May 18, 15:14

   Pse nuk e postoni komentin tim

   Une nuk e shava Fugen sic shajne keta te tjeret ketu , por kritikova ca njerez te grekut qe jane futur ne Akademi ne meriten e vetme se jane spiune te grekut , sepse nga niveli ata jane tamam koperativiste

   Reply to this comment
 2. A.GRAMSH May 17, 16:50

  Ky shurranjoz i ish bllokut!?
  Me se eshte marre 25 vjet ne kete vend te quajturen ish Shqiperi qe pas 25 vjetesh u kthye ne Bathore pa emer te sistemit ekonomik,pa emer per rrjedhoje te sistemit politik ,pa baze ekonomike qe u shkaterrua nga teorija reaksionare e antishqipetare ‘teraèpija e shokut’,pa shtet,pa pushtete pa legjislativ,pa egzekutiv,pa gjyqesor,pa informacion pa shkence pa histori pa kulture por vetem–:MJERIM,KORRUPSION PROSTITUCION DHE KRIM!?
  Kush eshte motivacioni i dhenjes se titullit ‘AKADEMIK’ kush ja ka dhene dhe kush eshte aktiviteti i tij ne kete vend pas 25 vjetesh!?
  Keta shurranjoze te ish bllokut apo nomeklature e MIHAL BISHES’ jane po aqe pergjegjes per krimet sa ato te ‘doktorit’ qe i ka bere synet SALI SERB BERISHES!

  Reply to this comment
 3. Alban May 17, 16:57

  Ik more idiot, se qenke njeri i semure komplet. Nje njeri qe s’ka prodhuar asnje gje ne jeten e tij, merret me llafe, jo me the, jo po te thashe. Gabim ka bere prof. Xhufi qe ka permendur nje plehre psikotike si ty. Ti behet mesim, qe po e ngacmove m… do fillosh ti mbash eren.

  Reply to this comment
 4. andromeda May 17, 16:58

  Ti dole një palaço prof. dhe jo një filosof siç na e mban veten. Ti, me idetë tuaja as mish as peshk dhe alla Sali i ke vënë kazmën arsimit të lartë dhe për pasojë edhe shkencës, ndaj prirem të besoj në atë çka thotë z. Xhufi që ka pasur ngaherë tiparet e një historiani të ekuilibruar dhe jo të një sociologu të ç’ekuilibruar nga rrumpallhanja berishiane.

  Reply to this comment
 5. faro May 17, 17:26

  Xhufi eshte dijetar me identitet, qe e vertetojne shume botime serioze dhe intervista te tij!
  Po ti?
  A ke ndonje “studim”, qe ke frike ta tregosh. Pra nga ato te kohes se diktatures.

  Reply to this comment
  • Uauuu May 17, 19:00

   Xhufi është vetëm një llafollog, se asnjëherë nuk ka qenë historian në kuptimin e plotë të fjalës. Ai mbetet një palo historian…

   Reply to this comment
   • ardi May 18, 20:22

    Dhe ti kete e thua sepse je specialist ne kete fushe, apo si, apo je nje nga 30 doktorantet qe nxjerr Fuga ne vit?

    Reply to this comment
 6. nikoll May 17, 17:27

  Kodra pas bregut, ishte kunder po perfundoi anetar i Akademise ???? Rri o filozof, appo me mire sofist…

  Reply to this comment
 7. Moza May 17, 17:30

  Prof. Fuga! Po tregohesh i vogel duke e zgjatur pa vend debatin.Ne shkrim e ke personalizuar me fakte se nuk ke qene pjese e reformes 2007,por nuk sjelle gjera te reja per reformimin e Akademise ku ben pjese.Mos e zgjat me per publikun ,se humb pike

  Reply to this comment
 8. naku May 17, 17:31

  Sdi si e ka marre titullin “profesor”nje personazh qe sdihet cka bere vec servilizmit perkuljes para Sali Berishes. Eshte e pa pranueshme qe Pro. Pellumb Xhufi te gjendeti sulmuar nga ky Fuga. Keta jane falangat e nje te degraduari si Berisha.

  Reply to this comment
 9. toni May 17, 17:39

  O A Fuga,sikur te isha sa hajdari i Xhufit mire do ishte puna,mbaje pak veten mor burre se je bo si Shaban Qosja edhe kur nuk ta rrasin ja rras vetes.

  Reply to this comment
 10. feniks May 17, 17:52

  Ti o ish komunisti i rreme Fuga nuk paske qene inisiator, por zbatues i atyre qe shkaterruan AKADAMINE!!!
  HAAAAA!
  Ti je si Azem Hajdari ,qe me urdher te Sali Berishes i VURI ZJARRIN SHQIPERISE!
  Ti je me ARMIK I AKADEMISE se sa ata Gjekmarkajt kriminele qe e iniciuan kete kanibalizem!
  Te dy palet jeni pjese e SHKATERRIMIT TE SHTETIT SHQIPTAR,pra ARMIQ TE SHQIPERISE!
  Kur nuk ju vjen TURP dhe dilni ne mexhlis do te thote se jeni ARMIQ TE BINDUR, se po i beni deme te medha te sotmes dhe te ardhmes se Shqiperise!
  HESHT,MORRI I ZI,FUGA,sahanlepiresi i poshter i Berishes!
  Ne se P.Xhufi te paska kerkuar falje edhe ai te kete turp!
  Ti Fuga je vetem nje KRIMB i halese para P.Xhufit.Njeri pa asnje integritet moral dhe profesional per te gjykuar shkencen shqiptare, qe sot e 26 vjet i ke vene KAZMEN,pra NUK EKZISTON ME!

  Reply to this comment
 11. shqipe May 17, 18:13

  Ishallah duan e thone!…

  Thone per ty,qe je i Sales!
  (Nese po,me dhemb vertete)
  Se je nga burrat e fjales…
  Dhe s’je mender deputet!…

  Deputete, te me falni
  (Nuk e thash per ju komplet)
  Po per shtat’ a tet’ te Rames!
  Andej,Sala sa per dhjete…

  Zotri,qofsh i teri drite
  Japo Profeti qe thone…
  Je dhe do mbetesh i lig.
  Ne vjen pas mynxyres tone…

  Qofsh me titujt me te larte
  Shkenctar e shkuar Ajshtanjit!
  Mbetesh njeriu me damke,
  ne je pas Sali xhydamit…

  S’te ka hije ty kuvendi
  Me llumin e Shqiperise.
  Quaj llum te ketij vendi
  cilindo prapa salis…

  Thone qe je mjeran i Sales!
  Gjem’ e Shqiperi tone.
  Mua me ngushllon mendimi:
  ” Ishallah duan e thone!…”

  Reply to this comment
 12. Uauuu May 17, 18:56

  More derëzez, po mbetët akoma me diktatorin në zemër. Jepni një shëmbull ku Fuga i serviloset Saliut, kurse ju mbetët te 1941-shi!!!! Injorantë klasikë! Turp për komentet fare pa vlerë me të cilët shprehni urrejtje patologjike, për të gjithë ata që nuk mendojnë si ju!

  Reply to this comment
  • Nik May 17, 21:22

   Po jep nje shembull ti “uauuu” ku servili Fuga nuk e ka kritikuar qeverrisjen e Sali Pykes!?
   Sali Pyka e emeroi Fugen akadhemyk dhe ky i fundit ja shperbleu me hosana.
   Nik

   Reply to this comment
  • ardi May 18, 20:25

   Sikur ishte Fuga qe mori teseren e 41-shit, jo te tjeret qe ai dhe ti, Fuga apo lepirsi i Fuges keni marre kur u duhej!

   Reply to this comment
 13. E po kjo pune! May 17, 19:42

  nuk e ka fajin ky sepse secili ka te drejte te llape githe diten por media qe i bej jehone… e kujt, ca palove qe u bene ure e Berishes gjithe ato vite dhe tani derdhin gelbaze ne internet

  Reply to this comment
 14. Hani pak mos hani shume m.... May 17, 19:45

  “Filozofi” Artan ka mbrojtur dhe ka marre ne kohen e diktatorit Enver tiullin “Bashkepunor Shkencor” me nje broshure pacavure, ku hodhi poshte nockout FROJDIN qe i sherbente sistemit kapitalist. Ky eshte djali i Myqerem Fuges ish Kryetar i Kom. Ekzekutiv ( Bashkia) ne Tirane dhe Minister i Industrise se Lehte dhe Ushqimore, pra ne strukturat me te larta te hijearkise Komuniste qe dhunuan per 45 vjet qytetaret shqiptar. Si nuk i vjen zor ketij bythelepiresi qe permend emrin e te nderuarit Prof. Pellumb Xhufi.

  Reply to this comment
 15. Mediokri fuga May 17, 22:11

  Ky eshte medioker qe vetem dogma dine te kanalizoje ne ate hale profil te fcb .
  Fajine e ka Profesor Xhufi qe replikon me kete hale medioker, parazit dhe imoral njeri.
  O i fuguar nga trute e kokes, ku krahasohesh me Xhifin o pleher njeri, ty vetem kokrrat e katunarve dhe grigja duma te kane idhull… ti je kokrra e mediokrit, qe as vete nuk ja din kuptimin brockullave qe nxjerr nga ajo hale goje. Ta kam shkruajtur edhe dikur, ti versioni i grigja dumes ne gjinine mashkullore dhe sepse kurre nuk mund te konsiderohen burra njerez si ty e jo me profesor sic autodeklarohesh ti o kokerr injoranti.
  E vetmja aftesi jotja eshte te artikulosh dogma te stilit monist: ” rrofte diktatura e proletariatit” KOKRRA E PALLES… profesor fuga PALLA.

  Reply to this comment
 16. Shqipe May 18, 09:31

  Ti dhe “soji” yt I peshtire nuk eshte as i denje dhe as i besueshem per tu mesuar shqiptareve demokracine

  Adhamudhit – Aka-dem-ik – Artan Fuga – anetarit te denje te PPSH( ne celulen e partise Fuga: prinder e femije bashke dhe me lidhje familjare me Nexhmije Hoxhen) – Fosiles se komunizmit, mishi i dhise dhe “lecca culo”ne demokracine shqiptare.

  Vertet edhe me kontributin dhe zellin tend kemi humbur Akademine Shqiptare, por kemi fituar Aka-dem-ikun, vertet çalon pak, vertet ka qene edhe anetar i PPSH (asgje, po ta krahasosh me Saliun që ka qene 25 vjet sekretar i org. Partise) por per aftësitë e tij filozofike, edhe Shvejk-u do ta kishte zili!
  Pëllumb Xhyfi është shumë dinjitoz dhe nuk dua ta përmënd këtu, mbasi nuk meriton të ndyhet, qoftë edhe duke i përmëndur emrin bashke me emrin e nje “leca culo” si puna jote.
  Nuk është hera e parë që të drejtohem dhe nuk do të ndaloj duke kërkuar të largohesh nga skena publike dhe t’i lësh shqiptarët ne hallet e tyre.
  Ç’me ngrifesh si gjeli i cofur maje plehut. “Soji” yt nuk eshte as i denje dhe as i besueshem per tu mesuar shqiptareve demokracine.
  Tashme mund te konstatohet lehte se ty dhe “sojit” tend bastard ju jane ngrohur p… . Sa larg eshte per ju permbysja e diktatures, kur “vrima e miut ishte 500 grosh”, kur ju u zhduket pa lene gjurme nga jeta shoqerore e politike e shqiptareve dhe moret rruget e europes duke perfituar edhe nga lirite e saj, te cilat i kishit anatemuar gjithe jeten ne korrin enverist. Tani mendoni se e kaluara juaj u harrua dhe erdhet perseri ne atdheun tuaj(ne vendin e krimit) per t’i mesuar tashme shqiptareve rendin e ri “demokracine” dhe per te vegjetuar si grupim shoqeror i shpifur.
  A te kujtohet kur ti “prof-e-sorre” i demokracise ishe filizi i vogel dhe i llastuar(mbai ishe pak çalaman) i familjes Fuga, familjes se lidhur ngushte me familjen e diktatorit (E.H.), me prinder gjate gjithe kohes ministra apo zv/ministra apo ne postet te larta te PPSH, me nje vella “fizikant berthamor” (Perparim Fuga) qe e ndau bashkeshorten me telefon nga jashte shtetit ku ndodhej, menjehere sapo diktatori (E.H.) denoi te jatin e saj(Andon Sheti) si pucist ne ushtri (1974), duke thyer keshtu nje rekord te llojit te vet edhe ne diktature. Nuk dua te permend me teper, por si ke kurajo ti te marresh rolin e “profesorit” ne ekrane dhe shtyp per tu mesuar shqiptareve (“lumpen proletariatit”) demokracine.
  Edhe pse ne demokraci kushdo vleresohet per ate qe thote dhe ate qe ben dhe jo per ate nga vjen, demokracia ne Shqiperi eshte aq e brishte sa nuk ka luksin qe njerez si ty dhe si “soji” yt t’i perdore si “prof-e-sorret” e demokracise. Demokracia eshte aq e mire sa i garanton cdo njeriu liri te mjaftueshme per te punuar e jetuar me djerse e punes se tij, por kurre nuk duhet tu krijoje kushte ty dhe “soji”-t tend per tu kthyer ne “prof-e-sorret” e saj.
  Sa here psallt ne programet televizive, jam mjaftuar te nderoj kanalin TV, por kur shikoj qe edhe shtypi te ka krijuar hapesira per te percjelle “te vjellat” nga goja jote qe eshte bere si b…. , apo t’i besh fresk politikes sipas interesit tend te felliqur edhe pse filozofon ne eshte apo jo politika “k…..”, etj., jo vetem me perzihet por ndjej edhe krupe edhe revolte.
  Nga njerez si ti, qofshin ata edhe profesore edhe doktore edhe anal-iste politike, moderatore tv, etj, pse ky eshte “grupi yt shoqeror” ne demokraci, vete demokracia nuk mund te prese asgje te mire, mbasi ju e felliqni ate mbasi jeni ne sherbimin vetem te qellimeve tuaja te ulta. Mekati i “aka-dem-ikut” Atan Fuga nuk eshte familja nga vjen, per ate ai eshte i pafajshem dhe i pafat. Mekati i tij dhe i “sojit” te tij eshte se sikurse “di-pllom-ati” Agim Nesho(nipi i Vito Kapos), “anal-isti” Andi Bushati(i biri Mehdi Bushatit e nipi i Hysni Kapos), filizave të familjeve të KQ PPSH si “di-pllom-ati” Fatos Tarifa dhe Shpëtim Çaushi(kampjon mediokriteti-nuk ishte i afte te merrte provimin e matures ne Shkollen Petro Nini Luarasi ne vitet ’60 por ishte i afte per dipllomat dhe sot jo rastesisht vjehrri i Gjin Gjonit) dhe shume te tjere, pjestare te Klanit Kapo(protektoratit të Saliut)- qe i ka akoma tentakulat ne ministrine e brendeshme dhe ministrine e jashtme – duke i nenvlehtesuar shqiptaret, marrin rolin e “profesorit” per tu mesuar atyre demokracine. Sa me shpejt ta kuptoni qe “soji” juaj nuk eshte as i denje dhe as i besuar per tu mesuar shqiptareve demokracine, aq me mire do te jete edhe per ju.
  Bejani kete te mire shqiptareve durim-medhenj.

  Reply to this comment
 17. Shqipe May 18, 09:32

  Ti dhe “soji” yt I peshtire nuk eshte as i denje dhe as i besueshem per tu mesuar shqiptareve demokracine
  Adhamudhit – Aka-dem-ik – Artan Fuga – anetarit te denje te PPSH( ne celulen e partise Fuga: prinder e femije bashke dhe me lidhje familjare me Nexhmije Hoxhen) – Fosiles se komunizmit, mishi i dhise dhe “lecca culo”ne demokracine shqiptare.
  Vertet edhe me kontributin dhe zellin tend kemi humbur Akademine Shqiptare, por kemi fituar Aka-dem-ikun, vertet çalon pak, vertet ka qene edhe anetar i PPSH (asgje, po ta krahasosh me Saliun që ka qene 25 vjet sekretar i org. Partise) por per aftësitë e tij filozofike, edhe Shvejk-u do ta kishte zili!
  Pëllumb Xhyfi është shumë dinjitoz dhe nuk dua ta përmënd këtu, mbasi nuk meriton të ndyhet, qoftë edhe duke i përmëndur emrin bashke me emrin e nje “leca culo” si puna jote.
  Nuk është hera e parë që të drejtohem dhe nuk do të ndaloj duke kërkuar të largohesh nga skena publike dhe t’i lësh shqiptarët ne hallet e tyre.
  Ç’me ngrifesh si gjeli i cofur maje plehut. “Soji” yt nuk eshte as i denje dhe as i besueshem per tu mesuar shqiptareve demokracine.
  Tashme mund te konstatohet lehte se ty dhe “sojit” tend bastard ju jane ngrohur p… . Sa larg eshte per ju permbysja e diktatures, kur “vrima e miut ishte 500 grosh”, kur ju u zhduket pa lene gjurme nga jeta shoqerore e politike e shqiptareve dhe moret rruget e europes duke perfituar edhe nga lirite e saj, te cilat i kishit anatemuar gjithe jeten ne korrin enverist. Tani mendoni se e kaluara juaj u harrua dhe erdhet perseri ne atdheun tuaj(ne vendin e krimit) per t’i mesuar tashme shqiptareve rendin e ri “demokracine” dhe per te vegjetuar si grupim shoqeror i shpifur.
  A te kujtohet kur ti “prof-e-sorre” i demokracise ishe filizi i vogel dhe i llastuar(mbai ishe pak çalaman) i familjes Fuga, familjes se lidhur ngushte me familjen e diktatorit (E.H.), me prinder gjate gjithe kohes ministra apo zv/ministra apo ne postet te larta te PPSH, me nje vella “fizikant berthamor” (Perparim Fuga) qe e ndau bashkeshorten me telefon nga jashte shtetit ku ndodhej, menjehere sapo diktatori (E.H.) denoi te jatin e saj(Andon Sheti) si pucist ne ushtri (1974), duke thyer keshtu nje rekord te llojit te vet edhe ne diktature. Nuk dua te permend me teper, por si ke kurajo ti te marresh rolin e “profesorit” ne ekrane dhe shtyp per tu mesuar shqiptareve (“lumpen proletariatit”) demokracine.
  Edhe pse ne demokraci kushdo vleresohet per ate qe thote dhe ate qe ben dhe jo per ate nga vjen, demokracia ne Shqiperi eshte aq e brishte sa nuk ka luksin qe njerez si ty dhe si “soji” yt t’i perdore si “prof-e-sorret” e demokracise. Demokracia eshte aq e mire sa i garanton cdo njeriu liri te mjaftueshme per te punuar e jetuar me djerse e punes se tij, por kurre nuk duhet tu krijoje kushte ty dhe “soji”-t tend per tu kthyer ne “prof-e-sorret” e saj.
  Sa here psallt ne programet televizive, jam mjaftuar te nderoj kanalin TV, por kur shikoj qe edhe shtypi te ka krijuar hapesira per te percjelle “te vjellat” nga goja jote qe eshte bere si b…. , apo t’i besh fresk politikes sipas interesit tend te felliqur edhe pse filozofon ne eshte apo jo politika “k…..”, etj., jo vetem me perzihet por ndjej edhe krupe edhe revolte.
  Nga njerez si ti, qofshin ata edhe profesore edhe doktore edhe anal-iste politike, moderatore tv, etj, pse ky eshte “grupi yt shoqeror” ne demokraci, vete demokracia nuk mund te prese asgje te mire, mbasi ju e felliqni ate mbasi jeni ne sherbimin vetem te qellimeve tuaja te ulta. Mekati i “aka-dem-ikut” Atan Fuga nuk eshte familja nga vjen, per ate ai eshte i pafajshem dhe i pafat. Mekati i tij dhe i “sojit” te tij eshte se sikurse “di-pllom-ati” Agim Nesho(nipi i Vito Kapos), “anal-isti” Andi Bushati(i biri Mehdi Bushatit e nipi i Hysni Kapos), filizave të familjeve të KQ PPSH si “di-pllom-ati” Fatos Tarifa dhe Shpëtim Çaushi(kampjon mediokriteti-nuk ishte i afte te merrte provimin e matures ne Shkollen Petro Nini Luarasi ne vitet ’60 por ishte i afte per dipllomat dhe sot jo rastesisht vjehrri i Gjin Gjonit) dhe shume te tjere, pjestare te Klanit Kapo(protektoratit të Saliut)- qe i ka akoma tentakulat ne ministrine e brendeshme dhe ministrine e jashtme – duke i nenvlehtesuar shqiptaret, marrin rolin e “profesorit” per tu mesuar atyre demokracine. Sa me shpejt ta kuptoni qe “soji” juaj nuk eshte as i denje dhe as i besuar per tu mesuar shqiptareve demokracine, aq me mire do te jete edhe per ju.
  Bejani kete te mire shqiptareve durim-medhenj.

  Reply to this comment
 18. Shqipe May 18, 09:34

  Ti dhe “soji” yt I peshtire nuk eshte as i denje dhe as i besueshem per tu mesuar shqiptareve demokracine

  Adhamudhit – Aka-dem-ik – Artan Fuga – anetarit te denje te PPSH( ne celulen e partise Fuga: prinder e femije bashke dhe me lidhje familjare me Nexhmije Hoxhen) – Fosiles se komunizmit, mishi i dhise dhe “lecca culo”ne demokracine shqiptare.

  Vertet edhe me kontributin dhe zellin tend kemi humbur Akademine Shqiptare, por kemi fituar Aka-dem-ikun, vertet çalon pak, vertet ka qene edhe anetar i PPSH (asgje, po ta krahasosh me Saliun që ka qene 25 vjet sekretar i org. Partise) por per aftësitë e tij filozofike, edhe Shvejk-u do ta kishte zili!
  Pëllumb Xhyfi është shumë dinjitoz dhe nuk dua ta përmënd këtu, mbasi nuk meriton të ndyhet, qoftë edhe duke i përmëndur emrin bashke me emrin e nje “leca culo” si puna jote.

  Nuk është hera e parë që të drejtohem dhe nuk do të ndaloj duke kërkuar të largohesh nga skena publike dhe t’i lësh shqiptarët ne hallet e tyre.
  Ç’me ngrifesh si gjeli i cofur maje plehut. “Soji” yt nuk eshte as i denje dhe as i besueshem per tu mesuar shqiptareve demokracine.
  Tashme mund te konstatohet lehte se ty dhe “sojit” tend bastard ju jane ngrohur p… . Sa larg eshte per ju permbysja e diktatures, kur “vrima e miut ishte 500 grosh”, kur ju u zhduket pa lene gjurme nga jeta shoqerore e politike e shqiptareve dhe moret rruget e europes duke perfituar edhe nga lirite e saj, te cilat i kishit anatemuar gjithe jeten ne korrin enverist. Tani mendoni se e kaluara juaj u harrua dhe erdhet perseri ne atdheun tuaj(ne vendin e krimit) per t’i mesuar tashme shqiptareve rendin e ri “demokracine” dhe per te vegjetuar si grupim shoqeror i shpifur.
  A te kujtohet kur ti “prof-e-sorre” i demokracise ishe filizi i vogel dhe i llastuar(mbai ishe pak çalaman) i familjes Fuga, familjes se lidhur ngushte me familjen e diktatorit (E.H.), me prinder gjate gjithe kohes ministra apo zv/ministra apo ne postet te larta te PPSH, me nje vella “fizikant berthamor” (Perparim Fuga) qe e ndau bashkeshorten me telefon nga jashte shtetit ku ndodhej, menjehere sapo diktatori (E.H.) denoi te jatin e saj(Andon Sheti) si pucist ne ushtri (1974), duke thyer keshtu nje rekord te llojit te vet edhe ne diktature. Nuk dua te permend me teper, por si ke kurajo ti te marresh rolin e “profesorit” ne ekrane dhe shtyp per tu mesuar shqiptareve (“lumpen proletariatit”) demokracine.
  Edhe pse ne demokraci kushdo vleresohet per ate qe thote dhe ate qe ben dhe jo per ate nga vjen, demokracia ne Shqiperi eshte aq e brishte sa nuk ka luksin qe njerez si ty dhe si “soji” yt t’i perdore si “prof-e-sorret” e demokracise. Demokracia eshte aq e mire sa i garanton cdo njeriu liri te mjaftueshme per te punuar e jetuar me djerse e punes se tij, por kurre nuk duhet tu krijoje kushte ty dhe “soji”-t tend per tu kthyer ne “prof-e-sorret” e saj.
  Sa here psallt ne programet televizive, jam mjaftuar te nderoj kanalin TV, por kur shikoj qe edhe shtypi te ka krijuar hapesira per te percjelle “te vjellat” nga goja jote qe eshte bere si b…. , apo t’i besh fresk politikes sipas interesit tend te felliqur edhe pse filozofon ne eshte apo jo politika “k…..”, etj., jo vetem me perzihet por ndjej edhe krupe edhe revolte.
  Nga njerez si ti, qofshin ata edhe profesore edhe doktore edhe anal-iste politike, moderatore tv, etj, pse ky eshte “grupi yt shoqeror” ne demokraci, vete demokracia nuk mund te prese asgje te mire, mbasi ju e felliqni ate mbasi jeni ne sherbimin vetem te qellimeve tuaja te ulta. Mekati i “aka-dem-ikut” Atan Fuga nuk eshte familja nga vjen, per ate ai eshte i pafajshem dhe i pafat. Mekati i tij dhe i “sojit” te tij eshte se sikurse “di-pllom-ati” Agim Nesho(nipi i Vito Kapos), “anal-isti” Andi Bushati(i biri Mehdi Bushatit e nipi i Hysni Kapos), filizave të familjeve të KQ PPSH si “di-pllom-ati” Fatos Tarifa dhe Shpëtim Çaushi(kampjon mediokriteti-nuk ishte i afte te merrte provimin e matures ne Shkollen Petro Nini Luarasi ne vitet ’60 por ishte i afte per dipllomat dhe sot jo rastesisht vjehrri i Gjin Gjonit) dhe shume te tjere, pjestare te Klanit Kapo(protektoratit të Saliut)- qe i ka akoma tentakulat ne ministrine e brendeshme dhe ministrine e jashtme – duke i nenvlehtesuar shqiptaret, marrin rolin e “profesorit” per tu mesuar atyre demokracine. Sa me shpejt ta kuptoni qe “soji” juaj nuk eshte as i denje dhe as i besuar per tu mesuar shqiptareve demokracine, aq me mire do te jete edhe per ju.
  Bejani kete te mire shqiptareve durim-medhenj.

  Reply to this comment
 19. gjermani i fundit May 18, 11:25

  Vazhdo punen Fuga, se ke shume, ke sharqinj per te mbjelle dhe domate te vjelesh, dele per te kullotur e lope (apo rroge) per te mjele. Futi edhe kafe me salep dhe nje doppio raki ne mejhane se kjo eshte puna me e madhe shkencore.

  Reply to this comment
 20. SHPRESE HUMBURI May 18, 17:27

  Me kete shprehje,te shkeputur nga Bibla,eshte abuzuar aq shume , nga kalemxhinjte e turlishem, sa qe kur nje palo akademik,si z. Fuga , kerkon te mbulohet me gjethen e fikut , bie ne banalitet e behet qesharak , per ta meshiruar . Te te rrojne tulet , z.”Akademik” , se kaq poshte , sa po bie ti,nuk ka cfar te te beje , as Bibla e as Kurani , qe tashme kane hyre ne mode , dhe u kerkojne ndihme njerez si ti .”antikomuniste” te shtirur , te kallepit te bajraktarit te Vicidolit .Jini vetem horra , qe i jini ngjitur si morra ketij populli mjeran , qe shpresoi aq shume te kjo race bastardesh !

  Reply to this comment
 21. meti May 18, 17:45

  E more fuuuge u bere turpi i botes.Zoti Xhufi mos u merni me kete injorante se e rrezoni vleren tuaj.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

A ËSHTË EDI RAMA I MAJTË?

Shiko rezultatin