Artan Fuga: Merren akoma me dosjet, kur problemi i vërtetë është korrupsioni

December 31, 2014 09:53

Artan Fuga: Merren akoma me dosjet, kur problemi i vërtetë është korrupsioni

Artan Fuga ka ironizuar sërish përpjekjet për hapjen e dosjeve.

Sipas tij, në vend që të merren me korrupsionin, që është rreziku i demokracisë, janë kapur pas disa dosjeve të spiunëve të lagjes.

Ai ndërkohë komenten edhe përpjekjet për ndryshime kufijsh.

E me qe jemi te Gustav Le Bon, ai ka shkruar se shpesh here njerezit, opinioni, grupet politike sillen si njerezit e vecante. Ndonjehere humbin sensin e aktualitetit dhe e perjetojne te sotmen sipas perjetimeve te kaluara, kujtojne se jane njeqind ose njemije vjet ne te shkuaren. Nje lloj prapambetje mendore e pavullnetshme.

A ka mundesi ndonje shembull?

Posi more.

Pas njezet vjetesh kerkojne te hapin dosjet e ish- kalecave te lagjes gjoja se perbejne rrezik per demokracine. Pikaaaaaaa! Kjo mund te ishte bere dy dekada me pare kur vertet mund te duhej por jo tani kur rrezik shpesh jane ata qe bertasin : hapini dosjet! Ujku ujku, kur cakalli po ben kerdine, i korruptuari i ka vendosur shkelmin demokracise…

Ca duan ta zgjidhin ceshtjen kombetare sipas modeleve te shekullit te kaluar duke gjoja pretenduar ndryshime kufijsh. Pikaaaaaa! Por me cfare do ta bejne apo duke bertitur nga penxhere gazetash… Harrojne se sot shqiptaret kane mundesi te tjera per ta zgjidh unitetin e tyre funksional….

Ca duan te zgjidhin edhe problemet sociale me propagande, llap llap llap, a thua se komunikimi propagandistik pa permbajtje mund te coje si dikur nga fitorja ne fitorje”, shkruan Fuga.

December 31, 2014 09:53
Komento

19 Komente

 1. "Horri i Bulevardit" December 31, 10:05

  O Artan, se di a ke qen kalec a ske qene, por duket sheshit, se te paska hy lepri ne bark.
  Edhe para 20 vjetesh, qe na permend ti, dolen politikan e analiste, qe na thonin se smund ti hapim dosjet dhe na nxirirrnin 1000 arsye.
  Por ato 1000 arsyet, na bene, qe sot te jene te rralle, ne politike, ata qe ishin te ndershem.
  Thuje troc, ke spiunuar, shko kerkoi falje publike viktimes qe ke shkaterruar dhe zhduku nga politika dhe faqet e gazetave, behu murator, se fiton mire.
  Por te pakten mos fut shkopinj ne rrota.

  Reply to this comment
  • Christ December 31, 10:49

   Horri i Bulevradit,ke te drejte !
   Artani e ka mizen mbi kesule,ndaj bertet e çirret…
   Vini ré gjuhen dhe shprehjet qe perdor,ky pseudo-filosof…. dhe pastaj themi se kemi edhe ne “intelektuale”… Te vjen peshtire,nga njerez te tille!

   Reply to this comment
   • raimond vlonjati December 31, 16:52

    Ate per hapjen e dosjeve e thote shume mire ky Fuga , Se ca do nxiret me dosjen e spiuneve te lagjes ?

    Vetem se do fillojne sherret e reja dhe azgje nuk perfiton shoqeria shqitpare

    Nqs do te hapen dosjet , le te hapen dosjet e atyre qe kane qene kunder Interesave te Shqiperise , ata qe kane qene spiune te agjenturave te huaja , -Kjo kategori njerezish duhet larguar nga politka dhe nga Shqiperia
    Nuk duhen mbajtur midis nesh ata qe kane qene spiune te agjenturave te huaja –Asnje shtet nuk i mban ata qe i kane sherbyer agjenturave te huaja

    Ndersa ne lidhje me ndryshimin e kufijve e ka shume gabim

    Ne jetojm ne Ballkan , dhe kemi fqinje tejet armiqesore te cilet punojne dite e nate kunder nesh, ndaj duhet te tregohemi te pergjegjeshem per fatet e njerezve tane jashte Shqieprise

    per ket arsye ne nuk duhet ta leme Kosoven vetem dhe te perfshire ne nje konflikt me serbet

    Politka shqitpare e Shqiperise duhet te ndihmoje politken e Kosves qe ta heqin qafe Veriun e Mitrovices dhe te bejne nje shkembim teritoresh duke mare brenda Luginen e Presheves –Ne kete menyre i heqin perfundimisht cdo justifkim Serbise qe te hapi lufte ne Kosove ne te ardhmen ,

    Pra duhet larguar ai konflikt ne Mitrovicen veriore , duke ua dhene serbeve veriun e Mitrovices dhe duke mare nga serbet Luginen e Presheves, ne ekte menyre mbyllet perfundimisht konflikti jone me Serbine dhe ne bashkohemi menejehre me Kosoven

    Fuga flet sikur nuk jeton ne Europe, Nuke shikon Fuga se vendet Balltike qe jane dhe anetare te Nato-s , po risin gadishmerine luftarake duke futur ne stervitje ushtrake gjithe popullin, sepse ruset ju bejne provokime per lufte here pas here

    Pra gjendja ne Europe nuk eshte aq vaj sic flet Fuga, por eshte me e rezikshme se kurre
    , ndaj dhe politka jone duhet qe ket vit qe vjen te beje te amunduren qe te mbyllet ai konflikt me serbet ne veri te Mitrovices

    Serbet jane atje dhe ne nuk i heqim dot ata nga andej, sepse jemi shtete te doebta fare,
    por eshte mundesia e shkembimit te teritoreve –Kjo eshte zgjidhja me e mire dhe me e dobishme per vete Kosovaret dhe epr gjithe kombin tone ,ndaj duhet punuar qe te bindet populli i Kosoves se shkembimi i teritoreve eshte gjeja me e mire per te pasur nje paqe me serbet dhe per ti nxjerre ata perfundimisht jashte Kosoves

    Reply to this comment
 2. alban December 31, 10:53

  Hapja e Dosjeve kjo po eshte Rilindje e shqiptareve se jane vrasje gjake tradheti horror qe mendja njerezore vetem neper filma e shehe pa te nuk rregullohet shqipnia se nuk hapet rruga per drejtesi -pa kurrupsionin prostucionin etj masakaralluqe ka pasur e do kete deri sa te kete njerzim -o ka pasur farveri ne deder edhe ka os ka por gjene e pare qe bene ishte pastrimi nga vrasjet e stassit e dalngadale punohet per mireqenie edhe me gjithe ndihmen e gjermanise federale prape eshte veshtire ..shqiptaret vdesin per enverizem thuaje troce .

  Reply to this comment
 3. I.Troplini December 31, 11:56

  Merren akoma me dosjet, kur problemi kryesor eshte korrupsioni.!!

  Mos e “mundoni” Gustav Le Bon dhe psikologjine e tij te masave, Z.Fuga, sepse e keqja shqiptare nuk mund te trajtohet sic parashtroni Ju,,,,me “lenien ne harrese apo pas dore” te ujkut, per tu marre me cakallin.
  Ujqit dhe cakejte shqiptare, jane dordoleca te padurueshem si Zotrote, qe e ndjejne se po i vjen fundi hipokrizise dhe lojes se dyfishte. Ata cakejte qe po na bejne sot kerdine dhe qe per Ju, perbekan problemin e vetem me te cilen duhet te merret qeveria,,,jane aty sepse spiunet shqiptare (eshte kategoria me e felliqur e njerezimit) kane uzurpuar sistemin politik dhe administraten shqiptare. Njerez te tille, nuk mund te “prodhojne” asgje konstruktive per shoqerine qe i perkasin sepse po te kishin qene te tille, nuk do ishin bere spiune.
  Pra, Z.Fuga,,,,,,Ujqit dhe cakejte jane nje. Kur njeri prej tyre vjedh,,,,tjetri mundohet te ndale vrullin e shoqerise per te ndalur keqberesin. Ju, paskeni marre persiper, te luani rolin e ujkut, nen lekuren e cjapit,,,,oh me falni, “filozofit”.
  Duroni edhe ca Z.Fuga. Lutuni qe ato dosje te mos hapen, por mos na dilni te derdellisni per fshatin qe duket dhe qe nuk ka nevoje per kallauz.!!!

  Reply to this comment
 4. santana December 31, 11:58

  Hapja e dosjeve eshte germa “a” per nje demokraci o “fillozof” “francez”i PPSH .

  Reply to this comment
 5. qytetar December 31, 12:04

  Kjo ka ndodhur se ka “inteletual”
  qe flasin pas du dekadash si ju.

  Reply to this comment
 6. beni December 31, 12:09

  Meqe krimineli Berisha akoma kontrollon presidencen dhe sistemin e drejtesise mire bejne qe hapin dosjet ate pune qe krimineli Berisha nuk e beri kurre…zoti Fuga nje proverb thote: me mire vone se kurre, apo jo.

  Reply to this comment
 7. shqiptar sharri. December 31, 13:01

  ju,te gjithe jeni vetem ca injorante te pe ndreqshem,dhe kujtoni se po te hapen dosjet shqipria dhe ju dote hani me luge te floririt,or race e dhjere!Po,shum mir e ka artan,fuga,nevende qe te miren me krimet,vrasjet e demokracis,s’dhjer se vetem demokraci nuk eshte,po meren me gjera te kota,duke e ditur ju te gjithe,se dosjet jan gjeg e shkrumue nga sala dhe shishi i tij.Po ashtu ju e dini se sala ka qene sekretar i ppsh,po cfar i bete?E’bete presidente,dy here kryeminister,pra ce 24,vite ai,dhe gjithe ish sigurimi e mori pushtetin,pse po bene budallajn or te mjer!A’me tregoni se cili shtet i lindjes beri me te vertet hapjen e dosjeve,pervec gjermanis lindore?Krejte jan mashtrime dhe rrene me bishte te politikanve mafioz shqiptar qe thon se i kan hape krejte shtetet dosjet,jo vetem se gjermania lindore,dhe ate ka qen e detyrume nga angloamerikanet,se per qejf gjermania se kishte bere kuri nji gje te tille.Tani,linde pyetja pse nuk i hapin dhe perendimoret dosjet?A’ nuk kane pas kto shtete sherbimet e tyre sekrete,dhe a nuk i kane he sote?Po,,jan prire,te hapen dosjet te shqiptarve,po pse nuk i thone serbis apo bullgaris,a rumunis te hapin dosjet,apo greqis?Nejse po dale te,ajo cka eshte ma kryesorja.Shtetit dhe pushtetet shqiptar i duhet tani,per tani,dhe per nja dy vite te miret me korupcionin dhe krimet e organizuara,dhe jo te miret me te kaluaren,se po u muret me te,dote ngelni ne te kaluaren dhe e ardhmja dote jete sketerr ore shqipo,pse prokuroret,dhe policia,gjykatate nuk i krijn punet dhe detyrat qe kane,dhe perse paguhen?Kush,duhet te pergjigjet,per shkatrimin,e industris,kush duhet te pergjigjet per shkatrimin e ushtris,per armet,dhe ajroplanet,tankset,dhe marinen,per detin qe e shiti basha sala,per piramidate,per luften qytetare 1997,per vrasjet e mby 10.000 mij njerzve,per shkatrimin e bujqsise,per vjedhjet maramendse,per thesarin,per grdecin,per 21,janaran,per remzi hoxhe,e tje,e tje,pa funde kushe duhet,mos valle enver hoxha dhe sistemi i kaluar duhet te pergjigjet,dhe ata njerzit me dosje?Jo,or jo,pa u bere kto hetime,dhe pa mos dale para drejtsise per kto qe numrova ma larte,nuk ka pse te mireni me dosjet,ju i dini kushe,kushi ka qene,se shqipria nuk eshte njimiliarde banor,dhe nja 200,mij kilometer katror,pra sejcili e njifni kushe ka qen spiun,i pa paguar,dhe njeri efektivit te paguar te ati sistemi,qe gjithe bota i ka,sherbimet or tarzanat e shkretines,po sote pse e keni shishin,dhe visho ajazin?

  Reply to this comment
  • "Horri i Bulevardit" December 31, 13:32

   Shqiptari sharrit, te pershendes dhe te uroj ty dhe familjes, nje vit te mbare e me bereqet, ne 2015-ten.
   Te dalim ne teme:
   Nuk eshte fjala per te punesuarit ne sigurimin e shtetit, se pote me behej edhe mua nje oferte, si i punesuar ne ate sherbim, sdo ta refuzoja, se e di qe eshte nje pune, per mbrojtjen e shtetit, agjensi te tilla, jane strukture e cdo shteti dhe ska te beje me komunizmin apo kapitalizmin.
   Ata qe kane qene te punesuar te atij sigurimi, nuk ishin spiunet qe sot ne kerkojme te behen te ditur per shoqerine shqiptare, te punesuarit kane patur tjeter detyre, qe sishte e lidhur me funksionin e 80-lekshave.
   Spiunet qe ndryshe ne i quanim hafije, kalec, 80-leksha, jane ata qe traumatizuan shoqerine shqiptare, ku me spiunimet e tyre, shume here dhe inate personale e familjare, shume here edhe per te mbrojtur barkun e ngushte te familjes, jane problemi, se ish te punesuarit e sigurimit te shtetit i mori CIA, se ishin profesioniste potenciale, kurse 80-lakshat, hafijet, qeskishin te ardhme, u futen ne politike dhe morren ne dore, gjithe ekonomine, qe e ndertuan shqiptaret, shiten pronat tona,
   Kjo kategori, duhet urgjentisht te dalin jashte politikes si fillim, qe mos te kene mburoje politike, per te mbrojtur vjedhjet dhe krimet e tyre.
   Dhe per te zgjedhurit, qe votohen nga populli, duhet qe tani, qe ne zgjedhjet lokale, shqiptaret te dine se cilin po zgjedhin.
   Te pershendes.

   Reply to this comment
 8. albano December 31, 13:32

  cfare dosjesh ;;; ARTANI KA TE DREJTE ..PO TE DONIN TA BENIN
  KUR BERISHA ISHTE E FUQI ..POR BERISHA META RAMA JANE FAMILJE SPIUNASH ATEHERE KE DO TE NXJERRIN… DOSJET I KA DJEGUR NEXHMIJA ME RAMIZIN … PRANDAJ SHIKON KORRUPSIONIN SE POPULLI NUK KA ME HONGER DHE HARROJINI SPIUNATE E QELBET …SE DHE ATO E BENIN SE MERRNIN 2 RRACIONE MISH TE VARFERIT .. NGA MENDJA .PRANDAJ FUTJUNI PUNES …MOS BENI KOT …. SE BERISHA KA SPIUNUAR TEK DAJA E RAMES ..PRANDAJ ..MOS U LODNI DH MOS BENI ILUZIONE

  Reply to this comment
 9. lili December 31, 13:48

  Ky artan,filozof i madh,Halla nuk e paska kuptuar se dosjet e korruptioni Jane nje kancer i njehte ,me rrenjet te njehta….nuk e paska kuptuar se nuk luftohet korruptioni pa hequr shantazimin qe mbyll e hap gojen e tjetrit sebepi dosjes!
  ‘Intelektualet post komunist Jane vertet njereze me gjysme intelekti! Po edhe mburren me kete!

  Reply to this comment
 10. Asnjeanësi December 31, 14:35

  Fuga thuaji Endrit ta ndaloje tek Rama kete iniciative se na dolen te palarat, edhe ti i pate bere dy “faje” te vogla ne vitin 1982-1983…te kujtohet Dilaveri?

  Reply to this comment
 11. avrizuja December 31, 14:45

  PO C’A THU O PROFESORI I NDERUM ARTAN FUGA?

  Po spiunet e Enverit nuk jane kalece lagjesh, por i ke jane ne krye te shtetit dhe te pushtetit o profesori i nderum Artan Fuga? Po nuk e pe si e dekoruan kriminelen dhe sekretaren e Enverit Vito Kapo me dekorata dhe medalje trimerie? Qe te dalim ne teme:

  HAPJA E DOSJEVE ESHTE OBLIGIM I SHQYPNISE PER TE HYRE NE BE

  Te gjitha vendet ish komuniste te Evropes Lindore i hapen DOSJET para se te pranoheshin ne Evrope, perfshire ketu edhe Gjermanine Lindore me Shtaz-in (STASI) gjakatar te saj. Pse atehere duhet te beje dallim nga vendet e tjera Shqypnia Komuniste 25 vjet pas renies se Murit te Berlinit? Sepse o profesori famoz me diplloome franceze Artan Fuga:

  KORRUPSIONIN E MBOLLI NE SHQYPNI ME “MURTAJEN” BOLSHEVIKE KUR E TRANSFORMOI SHQYPNINE NGA NJE “LULE MALI” NE “CIFLIG” PERSONAL TE FAMILJES SE TIJ.

  duke likuiduar intelektualet properendimore dhe duke i bere pothuaj te gjithe shqyptaret spiune te bindur te Sigurimit te Shtetit. Si mund ta luftojne korrupsionin spiunet e Enverit qe drejtojne aktualisht shtetin tone pa fat? A ke pare dhe a e ke degjuar o Profesori Famoz i Fillozofise dhe Gazetarise Artan Fuga videon e Dritan Priftit per Like Floririn? Besoj se e ke pare dhe e ke degjuar me sy dhe veshe kete VIDEO te korrupsionit makaber pushtetar per t’ja treguar studenteve te gazetarise sone kombetare si funksionon grabitja komuniste ne vendin tone. Po besoj se e ke pare qe Like Floriri dhe banda e tij lakmitare LSI ishin ata qe dolen te paret me fotografine e Enverit ne dore si per t’i treguar Botes dhe BE-se Antikomuniste se asgje nuk ka ndryshuar ne trojet tona qe nga Koha e Qepes e Enver Hoxhes. Dhe tani o profesori i gazetarise me dipllome franceze ky Like Floriri qe i doli fytyra dhe zeri ne videon e Dritan Priftit, eshte aktualisht Kryetar i Kuvendit apo i Parlementit shqyptar. Dhe ti o Profesori Yne me dipllome franceze na thua dhe na meson qe te mos hapen DOSJET sepse jane si VIDEOT e korrupsionit qe nuk kane asnje vlere per politiken dhe pushtetin. Prandaj edhe ne, te persekutuarit dhe te masakruarit nga regjimi katil dhe gjakatar i Enver Hoxhes themi:

  “TE HAPEN DOSJET QE T’U SHOHIM NOCKAT XHELATEVE TANE!”

  Por DOSJET kane nje problem, sepse ceshtja nuk eshte tek tek hapja e DOSJEVE, por tek manipulimi i tyre per qellime politike, nga ata spiune qe kane kapur majat e shtetit dhe te pushtetit dhe kane leshuar rryshfetin dhe korrupsionin pa frena, njesoj sic e pane te gjithe shqyptaret ne videon e Dritan Priftit Tradhetarit.

  Ne kete sens ne, si nje shoqeri civile e paorganizuar albaneze te ftojme o profesori i nderum Artan Fuga me dipllome franceze qe te mendosh dhe te sajosh mekanizmin si te hapen dhe te zbardhen DOSJET e spiuneve te Enverit ne vendin tone, kur keta spiuna i kane hypur kalipic popullit dhe drejtojne aktualisht shtetin tone pa fat.

  Reply to this comment
 12. Mark uk December 31, 15:29

  Sh Fuga:Nese je gja me Dilaver Fuga nuk ju fajsoj qe kerkoni te mos hapen dosjet.Nga hapja e dosjeve zgjidhet e gjith problemi.Te gjith ata ish funsionar te PPSH nga pushteti politik kaluan ne ate ekonomiko politik.Vertet ju nuk keni qen fuks ne lagje do jesh nga ata kryeminelet..

  Reply to this comment
 13. liri a vdekje December 31, 15:30

  po ato spiune qe ishin dje po bejne korrupsionin dhe sot o zoteri nga presidenca gjykatat e prokuroria ku njohim me dhjetra ,pa permendur politiken ku jane 80 per qind nga sali berisha deri artan fuga

  Reply to this comment
 14. shqiptar sharri. December 31, 16:45

  O’HORI TE FLM,NGA ZEMRA DHE SHPYRTI QE,ME BENE URATAT,PER VITIN E RI,GJITHASHTU,TE UROI TI,DHE FAMILJES SATE,GZIME,HARE,LUMTURI,SHENDET,DHE BEGAT BEGATI,SA TET DOJE SHPIRTI.
  Mik,po ashtu sic e pershkruan ti,se ata 80.lekshit jane ata qe,duhet te,lustrohen,dhe se 80lekshit kane qen,njilloi si spiunet ton ne ish-jugosllavi pa leke fare,keni te drejte,por une e kam fjalen,perata qe,edhe jeten kane dhan,ne emer te atdheut,edhe pse ishte ai sistem.por ama shtet ka qen,pra perata nuk duhet te miren masa ndeshkuse,sesi them une,por dhe ti e verteton se pa sharbime te tilla,nuk ka shtet qe nuk i ka.Nejse mik ju uroi suksese ne zbardhjen e atyre qe ti i pershkrujte,dhe le tju miret xhdo gje qe ja kan vjedhur popullit.Pershendetje horr,dhe gjithe te mirat ty,dhe familjes sate.

  Reply to this comment
 15. shqiptar sharri. December 31, 18:28

  arvizu.alias nasradumus,po juve jev rren,mendha ore arvizu,se kerkundi,nuk shkruan ne dukomentet e evropes qe shqipria u dashka te hape dosjet per te hy ne evrop,kjo eshte rrena e fundevitit e jitja or.nasradumus,kjo eshte nji truk e jotja qe,shqipot i hane kto rrena,mjerishte.
  Arvizu,teta beje nji pytje:po,pse nuk i hape dosjet evropa perendimore ore arvizu?kam dhe nji pytje:po,pse te ngelet shum hatri qe e paska dekurue ministria e mbrojtjes vito kapen,or i mjer?
  Po,vito kapo,apo hysni kapo,apo nexhmie hoxha,apo shum luftetar te luftes s’dite botrore,ja ata e meritoin nderin dhe rrespektin ja kerkush qeter jo,po pse nuk thushe qe,kuklla presidente,i dekuroi tradhtaret dhe bashkepuntoret e nazifashizmit,pse nuk te ngelet hatri?a’mos valle dhe ti,i takon ati berlloku te tradhtarve se helbete nuk ke qene pa faje qe ke qene i denuar,pra dhe ti fashiste je,cfar pergjigje dotme japish,pres,dhe te uroi vitin e ri,per shu e shum vite,gezuar dhe shendet me familjen.

  Reply to this comment
 16. mir montana December 31, 20:06

  psikopat, part…time

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim