Artan Fuga: Pse Basha duhet ta pranojë dhuratën amerikane

May 16, 2017 10:04

Artan Fuga: Pse Basha duhet ta pranojë dhuratën amerikane

 

Çfarë do të bëjë Lulzim Basha me propozimin amerikan, një dhuratë e Zotit për çadrën

Nga Artan Fuga

Disa zëra të opinionit publik që nuk kanë lënë baltë pa hedhur mbi kurrizin dhe kokën e Lulzim Bashës, e drejta e tyre në një demokraci, për të cilën ai nuk ka nevojë sigurisht për avokat, tani po e këshillojnë të “bëhet burrë”, ta çojë deri në fund atë që ka nisur, të mos pranojë as të punojë mbi platformën McAllister, që zyrtari i lartë amerikan i ofroi mbështetje bujare për ta realizuar deri në një duke e çuar më përpara atë.

Sigurisht z. Lulzim Basha bën si të dojë, ai i di vetë punët e tij, por propozimin e drejtë amerikan nuk mund ta hedhi në kosh dhe të dëgjojë baltosës të tij që në të drejtë të tyre janë kundërshtarë të ideve që ai po çpalos në çadër dhe sigurisht një pjesë janë të renditur me kampin politik që natyrshëm dëshiron ta diskreditojë atë.

Nuk është fare puna se është një propozim amerikan, por është dhuratë e Zotit që risjell një të mirë të refuzuar.

Mos e lër trenin të të iki dy herë!

Kur miku im Muç Nano, por jo bashkëmenduesi im, i thotë mos e prano propozimin amerikan, besoj se Lulzim Basha, bartësi i shpresës së republikës së re, besoj se e kupton se çfarë duhet të bëjë!

Lulzim Basha e mori si buldozer përpara jetën politike të Shqipërisë, kundërshtarët e tij në kampin tjetër dhe brenda partisë së tij, kapërceu ylberin duke bërë të pamundurën dhe tani ta lëri trenin të iki!

Ka mundësi të marri ato që dëshironte për zgjedhje të lira ku qytetarët të votojnë cilin duan, republikan, socialist, demokrat, grek, çam, komunist, cilin t’u dojë qejfi!

Dhe t’i lëri pa marrë!

Do isha habitur pa masë!

Sipas mendimit tim modest, jo vetëm që nuk është braktisje e çështjes që ai prej muajsh artikulon me të drejtë në çadër dhe unë e kam mbështetur sinqerisht, jo për interesat e mia, por sepse është pikërisht rruga e suksesit që çadra ka pritur.

Është fitore jo disfata e qytetarëve anembanë Shqipërisë!

I dëgjon njeri ata apo jo?

Mbase e kam gabim, por e kisha për detyrë ta ndaja me ju miq virtualë e realë.

May 16, 2017 10:04
Komento

14 Komente

 1. Arber I May 16, 10:22

  Ne Republiken e Re te Zotit Basha, Artan Fuga e meriton te emerohet Minister i Industrise Ushqimore, sic ishte i ati ne kohen e Enver Hoxhes.

  Reply to this comment
  • ULLI MAGNA May 16, 11:01

   SHUME I NDERUAR PROFESOR,

   DUKET SIKUR PREDIKONI MIRE E BUKUR, NDERSA REALISHT PERVETESONI DUKE RRAFSHUAR NE MENYRE TE DJALLEZUAR … QOFTE NE PLANIN POLITIK TE CESHTJES … ASHTU EDHE NE PLANIN PERSONAL…, DUKE U DEKLARUAR TINEZISHT SE NUK KENI ASNJE INTERES PERSONAL (?!) …

   PIKESEPARI UROJME QE ‘REFORMA NE DREJTESI’, PER SHKAK TE TINEZISE SE GJITHE KLASES TONE POLITIKE TE MOS KATANDISET NE NJE ‘MARMELATE’ BIZANTINE SI AJO QE U GATUA QE NE PARLAMENTIN E PARE 1991-1992 NE LIDHJE ME TRAJTIMIN E PRONAVE DHE ISHPRONAREVE E QE COI NE MBINGOPJE MIDIS MARS 1996 DHE SHTATOR 1998 E NE VIJIM…, PERBALLE VEPRIMEVE DHE KARAKTERIT TE DHUNSHEM TE KLASES POLITIKE TE PD-se QE PO PERSERITET EDHE TANI, EDHE PSE ENDE NE CAKUN VERBAL … PRA EDHE NJEHERE PD-ja EDHE NE OPOZITE, PER 3,5 VJET NE PARLAMENT E KETO MUAJ ME ‘CADER’ DEMOSTROI NEPERMJET ULTIMATUMEVE ‘PA KOKE E PA BISHT’ VIJIMESINE E LLOGJIKES DHE TE KARAKTERIT SE AUTORITARIZMIT DHE TE DIKTATIT EKSTREM, NDERKOHE QE PER KERKESAT E SAJ TE VERTETA NUK MBESHTETET REALISHT AS NGA INSTITUCIONET PERENDIMORE DHE AS NGA POPULLI = NDAJ EDHE PER KETO GATI 4 VITET E FUNDIT ELEMINOI NGA RETORIKA E SAJ POLITIKE DHE PARLAMENTARE KONCEPTIN E ‘SOVRANIT’ …,

   PIKESEDYTI UROJME, QE JU PERSONALISHT DHE KLASA E RE POLITIKE TE ZHVISHENI NGA RETORIKA BOSHE ORIENTALISTE KU LUHET ME BLLOFIN E MOSINTERESIT PERSONAL PER KETE APO PER ATE SITUATE …, SEPSE REALISHT NUK EKZISTON … , SIDO QE TA RROTULLOSH, NE RADHE TE PARE SECILI INDIVID APO GRUP INDIVIDESH I SHERBEN VETES SE TIJ, PRA INTERESAVE TE TIJ … , NDAJ LUTEMI NA KURSENI SE PAKU LOGORENE DEMAGOGJIKE TE TRASHEGUAR NGA SUPER LLOZHA E KQ PPSH-se …

   Reply to this comment
  • ULLI MAGNA May 16, 11:11

   SHUME I NDERUAR PROFESOR,

   DUKET SIKUR PREDIKONI MIRE E BUKUR, NDERSA REALISHT PERVETESONI DUKE RRAFSHUAR NE MENYRE TE DJALLEZUAR … QOFTE NE PLANIN POLITIK TE CESHTJES … ASHTU EDHE NE PLANIN PERSONAL…, DUKE U DEKLARUAR TINEZISHT SE NUK KENI ASNJE INTERES PERSONAL (?!) …

   PIKESEPARI UROJME QE ‘REFORMA NE DREJTESI’, PER SHKAK TE TINEZISE SE GJITHE KLASES TONE POLITIKE TE MOS KATANDISET NE NJE ‘MARMELATE’ BIZANTINE SI AJO QE U GATUA QE NE PARLAMENTIN E PARE 1991-1992 NE LIDHJE ME TRAJTIMIN E PRONAVE DHE ISHPRONAREVE E QE COI NE MBINGOPJE MIDIS MARS 1996 DHE SHTATOR 1998 E NE VIJIM…, PERBALLE VEPRIMEVE DHE KARAKTERIT TE DHUNSHEM TE KLASES POLITIKE TE PD-se QE PO PERSERITET EDHE TANI, EDHE PSE ENDE NE CAKUN VERBAL … PRA EDHE NJEHERE PD-ja EDHE NE OPOZITE, PER 3,5 VJET NE PARLAMENT E KETO MUAJ ME ‘CADER’ DEMOSTROI NEPERMJET ULTIMATUMEVE ‘PA KOKE E PA BISHT’ VIJIMESINE E LLOGJIKES DHE TE KARAKTERIT SE AUTORITARIZMIT DHE TE DIKTATIT EKSTREM, NDERKOHE QE PER KERKESAT E SAJ TE VERTETA NUK MBESHTETET REALISHT AS NGA INSTITUCIONET PERENDIMORE DHE AS NGA POPULLI = NDAJ EDHE PER KETO GATI 4 VITET E FUNDIT ELEMINOI NGA RETORIKA E SAJ POLITIKE DHE PARLAMENTARE KONCEPTIN E ‘SOVRANIT’ …,

   PIKESEDYTI UROJME, QE JU PERSONALISHT DHE KLASA E RE POLITIKE TE ZHVISHENI NGA RETORIKA BOSHE ORIENTALISTE KU LUHET ME BLLOFIN E MOSINTERESIT PERSONAL PER KETE APO PER ATE SITUATE …, SEPSE REALISHT NUK EKZISTON … , SIDO QE TA RROTULLOSH, NE RADHE TE PARE SECILI INDIVID APO GRUP INDIVIDESH I SHERBEN VETES SE TIJ, PRA INTERESAVE TE TIJ … , NDAJ LUTEMI NA KURSENI SE PAKU LOGORENE DEMAGOGJIKE TE TRASHEGUAR NGA SUPER LLOZHA E KQ PPSH-se …

   RAMIZI DHE SERA ‘E LETYRES SLLAVO-BIZANTINE’, GJOJA POLITIKANEVE QE LA PAS, NQS DO TE ISHTE VERTET PATRIOT DHE EKULIBRIST POLITIK LUAJAL DUHET BENTE DY GJERA:
   1. T’I NJIHTE DHE KTHENTE PRONAT PRIVATE ME PROCES TE DREJTEPERDREJTE, PRA ME VENDIM QEVERIE, ASHTU SIC EDHE QEVERIA DHE PUSHTETI I TIJ I SEKUESTROI PAS LUFTES … DHE ME TINEZARINE QE NJOHJA DHE KTHIMI I TYRE DO DUHEJ TE KALONTE NEPER GJYKATAT … KU TASHME NJIHET FARE MIRE SE CFARE EFEKTESH KA PRODHUAR DHE SE SI E KA COPEZUAR DHE SHKATERRUAR SISTEMIN E PRONAVE,
   2. DHE ME PAS KESAJ PO QE MUND T’I VINTE KUSHTIN E MOSSHITBLERJES DERI NE NJE KUOTE TE CAKTUAR PER 10,15 APO 20 VJET, DUKE PATUR PARASYSH VARFERINE EKSTREME TE ISHPRONAREVE DHE PSE JO MOSBESIMIN PER TE JETUAR ENDE NE SHQIPERI …

   Reply to this comment
  • anticensurë25642654 May 16, 14:56

   jo mër arbër jo!!me kapacitetin intelektuahle që ka fuga duhet bërë ministri i budallallëkut!!është në nivel industrial shumimi i tij!!
   pra MBSh!!

   Reply to this comment
 2. pilo qytyku May 16, 10:23

  Nese Basha i di mire punet e veta, ti cfare m-ti do qe nuk te rri goja rehat cdo dite?
  Shiko punen tende e mos bej gam-gam si qente e rruges hypur mbi motorr.
  Boll na ke care hendek-lidhjen me shkrimet e tua kontraverse.

  Reply to this comment
 3. Feniks May 16, 10:41

  Nuk i pranon Basha se e di qe zgjedhjet i ka te humbura.Ai e ka hallin vetem tek vetingu

  Reply to this comment
 4. arben May 16, 10:42

  Problemi yt dhe i Bashes hyni apo jo ne zgjedhje ,se te humbur jeni .E vetmja rruge qe te fitoni eshte ndonje marrezi e Rames.Si akadamike duhet te na shpjegosh se perse nje grup njerezish ne kete vend ,bashke me disa analiste e akademike si puna jote doni patjeter ti imponoheni shumices ,republike te re e te tjera brockulla si keto.?Perse nuk keni guximin te merrni pjese ne zgjedhje me nje program me te mire se ai i Rames ??Beni nje program te gjithe bashke ,ti ,fevziu,lubonja,gjekmarkaj,saliu,noka,ristani,etj… dhe mundeni kete Ramen qe eshte i paafte dhe po tall bythen me ju.Kapeni me Ramen , Veliajn apo Tahirin,se mos kishim kRYeminister me te mire ne keto 25 vjet ,apo si karagjoz saliu qe ja kaloi dhe gjermanise ,minister rendi si tahiri apo nje idot si Muli…Habi sa shume akademike kemi ne shqiperi dhe jemi me te varfrit ne evrope.

  Reply to this comment
 5. ULLI MAGNA May 16, 11:00

  SHUME I NDERUAR PROFESOR,

  DUKET SIKUR PREDIKONI MIRE E BUKUR, NDERSA REALISHT PERVETESONI DUKE RRAFSHUAR NE MENYRE TE DJALLEZUAR … QOFTE NE PLANIN POLITIK TE CESHTJES … ASHTU EDHE NE PLANIN PERSONAL…, DUKE U DEKLARUAR TINEZISHT SE NUK KENI ASNJE INTERES PERSONAL (?!) …

  PIKESEPARI UROJME QE ‘REFORMA NE DREJTESI’, PER SHKAK TE TINEZISE SE GJITHE KLASES TONE POLITIKE TE MOS KATANDISET NE NJE ‘MARMELATE’ BIZANTINE SI AJO QE U GATUA QE NE PARLAMENTIN E PARE 1991-1992 NE LIDHJE ME TRAJTIMIN E PRONAVE DHE ISHPRONAREVE E QE COI NE MBINGOPJE MIDIS MARS 1996 DHE SHTATOR 1998 E NE VIJIM…, PERBALLE VEPRIMEVE DHE KARAKTERIT TE DHUNSHEM TE KLASES POLITIKE TE PD-se QE PO PERSERITET EDHE TANI, EDHE PSE ENDE NE CAKUN VERBAL … PRA EDHE NJEHERE PD-ja EDHE NE OPOZITE, PER 3,5 VJET NE PARLAMENT E KETO MUAJ ME ‘CADER’ DEMOSTROI NEPERMJET ULTIMATUMEVE ‘PA KOKE E PA BISHT’ VIJIMESINE E LLOGJIKES DHE TE KARAKTERIT SE AUTORITARIZMIT DHE TE DIKTATIT EKSTREM, NDERKOHE QE PER KERKESAT E SAJ TE VERTETA NUK MBESHTETET REALISHT AS NGA INSTITUCIONET PERENDIMORE DHE AS NGA POPULLI = NDAJ EDHE PER KETO GATI 4 VITET E FUNDIT ELEMINOI NGA RETORIKA E SAJ POLITIKE DHE PARLAMENTARE KONCEPTIN E ‘SOVRANIT’ …,

  PIKESEDYTI UROJME, QE JU PERSONALISHT DHE KLASA E RE POLITIKE TE ZHVISHENI NGA RETORIKA BOSHE ORIENTALISTE KU LUHET ME BLLOFIN E MOSINTERESIT PERSONAL PER KETE APO PER ATE SITUATE …, SEPSE REALISHT NUK EKZISTON … , SIDO QE TA RROTULLOSH, NE RADHE TE PARE SECILI INDIVID APO GRUP INDIVIDESH I SHERBEN VETES SE TIJ, PRA INTERESAVE TE TIJ … , NDAJ LUTEMI NA KURSENI SE PAKU LOGORENE DEMAGOGJIKE TE TRASHEGUAR NGA SUPER LLOZHA E KQ PPSH-se …

  Reply to this comment
 6. asd May 16, 12:38

  Lulzim Basha eshte i paragjykuar sepse ka dy procese te pazgjidhura ne kurriz. Ai nuk mund ti zgjidhe ato (proceset), ndaj edhe nuk mund te zgjidhe asnje nga “betejat” e cadres. Ai ka nje rruge te aresyeshme qe eshte ajo e doreheqjes dhe lenia ne dore e rolit te kryetarit nje eksponenti te PD-se qe nuk eshte perfolur per dallavere qofte edhe nje figure te re. Ne kete menyre PD mund te futet ne zgjedhje. Le ta coje kauzen e saj deri ne fund nepermjet betejes elektorale. Te beje zgjedhjet e partise “te verteta, te lira e te ndershme”, dhe vetem pasketaj mund te mbledhin energjite per te luftuar kunder Rames. Nje PD te paster do ta votoja edhe une. A e ben dot kete sakrifice njeriu qe po qendron ne cader prej tre muajsh per te shpetuar “te mjeret” e tij sic shprehet ai ?

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 May 16, 15:01

   “lenia ne dore e rolit te kryetarit nje eksponenti te PD-se qe nuk eshte perfolur per dallavere qofte edhe nje figure te re.”,eksponet që duhet ti tregojë derën sali berishës!!nëse mbetet sali berisha në atë parti,edhe si antar i thjeshtë!?
   pirdhi në të gjithçkaje!!

   Reply to this comment
 7. anticensurë25642654 May 16, 14:52

  o fugë të martë muti shalët!
  jo për këtë që po thua por për mënyrën si po e thua or dythundrak!!ti e mban vetën për sociollog e psikoloqe!!
  a të martë muti shalët që propozove të ishe dhe K/ministër teknik.ti mirë bën që i tua këtij idiotit tjetër që të mos ngulë këmbë si mushka,por mos harro se fjala e urët “idioti e kupton idiotin”,nuk është dhe aq e vërtetë!!sidoqoftë ai ka për ta pranuar propozimin,shansin e fundit,por mos kujto se do ta pranojë se do të të ketë dëgjuar ty!!jo ai nuk do të bëjë vetvrasje!!
  për mua është më e mirë një “vetvrasje” e tij,që do ti hapte rrugën një ndarje të thellë të PD!!fillimin e ndryshimit të partisë së dytë në shqipëri!!pavarsisht kalbësisë që mbush këtë parti prapë mund të dalin në një anë “qershitë e palagura”!!të paktën të kemi dikë që ti kundërvihet diktaturës në instalim e sipër!!
  o fugë sharlatani në vënd që ti thuash bashës dhe atij që i fryn në vesh,të thyejnë qafën nga politika shqiptare ti vazhdon ti mbushësh ëndjen se ai është shtyllë e demokracisë!!
  basha është vetëmnjë neri, një hajdut ordiner që ka dështuar kudo që ka qënë!!
  prandaj o fugë socioleshi kërkoi që të thyejë qafën dhe tua lërë të tjerëve atë punë që nuk është i zoti ta bëjë!!

  Reply to this comment
 8. anticensurë25642654 May 16, 16:41

  o fugë të martë muti shalët!
  jo për këtë që po thua por për mënyrën si po e thua or dythundrak!!ti e mban vetën për sociollog e psikoloqe!!
  a të martë muti shalët që propozove të ishe dhe K/ministër teknik.ti mirë bën që i tua këtij idiotit tjetër që të mos ngulë këmbë si mushka,por mos harro se fjala e urët “idioti e kupton idiotin”,nuk është dhe aq e vërtetë!!sidoqoftë ai ka për ta pranuar propozimin,shansin e fundit,por mos kujto se do ta pranojë se do të të ketë dëgjuar ty!!jo ai nuk do të bëjë vetvrasje!!
  për mua është më e mirë një “vetvrasje” e tij,që do ti hapte rrugën një ndarje të thellë të PD!!fillimin e ndryshimit të partisë së dytë në shqipëri!!pavarsisht kalbësisë që mbush këtë parti prapë mund të dalin në një anë “qershitë e palagura”!!të paktën të kemi dikë që ti kundërvihet diktaturës në instalim e sipër!!
  o fugë sharlatani në vënd që ti thuash bashës dhe atij që i fryn në vesh,të thyejnë qafën nga politika shqiptare ti vazhdon ti mbushësh ëndjen se ai është shtyllë e demokracisë!!
  basha është vetëmnjë neri, një hajdut ordiner që ka dështuar kudo që ka qënë!!
  prandaj o fugë socioleshi kërkoi që të thyejë qafën dhe tua lërë të tjerëve atë punë që nuk është i zoti ta bëjë!!
  Duplicate comment detected; it looks as though you’ve already said that!

  Reply to this comment
 9. MH May 16, 18:29

  Kjo asht vertet fitore e Bashes simbas Fuges.Ndersa mendimim asht fitore sepse krijoj artificialisht krize dhe arriti fitoren qe e cmon Fuga.
  Kjo loje mund te behet ligj demokratik e te marrin rruge ne cdo zgjedhje parlamentare 4 vjecare.
  Mjafton ti krijosh friken vetes e te mos lesh gje prej gjeje ti sulesh kundershtarve deri ne sakrifikim kanosje jete po me te njejtin stil dhe perendimorve.Me garanci do arrish dicka qe arriti dhe PD.
  Rasti i pare filloj me Bashiqin.I dyti mbas 4 vitesh do jete me i moderuar.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*