Artan Hoxha: Kabineti i ri është zgjatim i Ramës

Redaksia Online August 4, 2013 10:36

Artan Hoxha: Kabineti i ri është zgjatim i Ramës

Analisti Artan Hoxha komenton kabinetin e ri qeveritar. Në një prononcim për MAPO, ish-kandidati për president thotë se kabineti “Rama” reflekton në mënyrë të qartë cilësinë politike të Partisë Socialiste. Hoxha thotë se qeveria e re është një zgjatim i vetë Ramës, suksesi i të cilës i takon kryeministrit, ndërsa në rast dështimi, përgjegjësia shpërndahet mbi ministrat në mënyrë individuale.

“Pjesa socialiste e qeverisë së re “Rama” është shprehje e qartë situatës dhe cilësisë politike të Partisë Socialiste. Tashmë, partia është kryetari dhe kryetari është partia. Ndaj dhe ministra u caktuan për të qenë vetëm ata të cilët 6-7 vite më parë, ndonjëri nga ky ekip i njohur e më të shumtët fare të panjohur dhe tërësisht rishtarë në politikë, u bënë pjesë e ekipit që vetë Edi Rama ngriti, promovoi dhe përdori për të transformuar Partinë Socialiste nga një parti e hapur dhe plot rryma e qendra pushteti, në një parti monolite rreth tij. Ky ekip socialist ministrash është në tërësi dhe veç-e-veç zgjatim i vetë Edi Ramës, i njehsuar me të në çdo moment të periudhës së “politikës së re”, më pas të ekstremizmit politik për mbijetesë për të ardhur tek faza “rilindase” e partisë së Edi Ramës. Ky është një ekip të graduarish formalisht ministra e thelbësisht ekip vartësish i këtillë, që në rast suksesi në çdo fushë a sektor, ky i takon veçse kryeministrit, e në rast dështimi në ndonjë fushë a sektor, ministri përkatës është lehtësisht i ndërrueshëm pa asnjë kosto apo risk”, thotë Hoxha në analizën e tij.

 

Redaksia Online August 4, 2013 10:36
Komento

14 Komente

 1. Zef Dedja August 4, 11:02

  Ky Edvini qe s’ka fitu por votoi poplli i ngrat kundr Bersishs, perderi sa ka Ilir Monika krryemadhin ne Qeveri dhe pas “vjedhes me bllok ne dore” na del ne TV tek Vila e vjedhur me parate e ketij populli ne Gjirin e Lalezit dhe ve Ministra si Nasip Naço injorant-hajdut katuni po me komiku asht Blend Çuçi..ç’mund te presim nga Rama e Co..? asgje, oh po Ilir Meta Krryemadhi-hamshori ka ba dhe bukuranen –te dashuren me te re Ministre te Integrimit ..Euro..vian, Klajda Gjosha’jn, Brravo…!!!! edhe 6-muj nuk mund ta qeverrisni dot !!!!

  Reply to this comment
  • Ai August 4, 11:54

   O Artan more Artan
   O Artan o Kapedan
   Tere e dine o katran
   Ti lepin ate Sahan…

   Te lexova dy tre here
   Por s’ te kuptova or plehre
   Analist je, me demek
   Mu si pordha neper breke!…

   Reply to this comment
 2. andromeda August 4, 11:16

  Si mund te flasesh kaq shpejt me nje gjuhe urrejtje dhe perbusje. Qeveria s’eshte akoma e provuar asnje dite ky flet me shume dashakeqesi. Gjithnje e ben kete dhe s’ka kritikuar kurre qeverisjen e deshtuar te SB. Cudi me kete njeri qe mbjell vetem urrejtje sa here ia shohim fytyren ne TV.

  Reply to this comment
 3. hosteni August 4, 11:50

  ka pa filxhanin dje anal-isti I njohur,,,,,,,,,,,,,,,,,!!!!!!!!!!!!!!

  Reply to this comment
 4. Labinot Fusha August 4, 12:05

  E para: Vete Artan Hoxha nuk duhet te harroje se kush eshte e si u tallen me te.
  E dyta: Prisni o njerez se qe te kuptosh se c`pune ben tjetri provoje konkretisht.
  E treta: Ato qe kane ndodhur nuk c`behen e nuk harrohen,jo thashethemet,por te vertetat.

  Reply to this comment
 5. Amant August 4, 12:14

  Po ik more spiun dhe antar i klanit te spiuneve, akoma derdellit ti, nje njeri pa nder, lapanjoz dhe i peshtire deri ne ekstrem.Shiko hallet e tua sepse nuk jane te pakta ato. Tung

  Reply to this comment
 6. psy August 4, 12:16

  Po qepe per nja 6 muaj te pakten.Shiko se ndoshta eshte me mire te punosh me LIrine te ngrini disa fonde te tjera per qendren e saj,kete po qe do t’a quaja kontribut per veten tende dhe familjen e idhullit tend, keshtu, heren tjeter (pas 24 viteve)do te te beje me siguri president.

  Reply to this comment
 7. Gjergji August 4, 12:21

  Po nuk na u ndane keto shushunja si puna e ketij spiunit, qe na detyrojne te mbyllim televizorin. Ama me kata tipa analistesh do te vazhdojne televizionet? Lere TVSH qe kemi vite qe nuk e hapim, por tani edhe ca te tjere i ndyjne studiot e tyre me llapaqene si ky spiuni.

  Reply to this comment
 8. zekthi August 4, 12:22

  Akoma ky fuksi i sigurimit te fshehte kerkon tu jape mendje shqiptareve ?
  I ka fuksuar dhe futur ne burg , tani te çan trapin me pordhet qe leshon nga goja.
  Mos i nxirrni prap neper ekrane dhe gazeta keta krymba te ujrave te zeza !

  Reply to this comment
 9. Alda August 4, 12:28

  Nuk e di pse vazhdon ti lepish b.then akoma Saliut kur jo vetem qe u tall me ju se gjoja deshte te bente president ne nje kohe qe e kishte percaktuar se ke do bente te nxori dhe namin dhe tha ishte bashkepunetor i Sigurimit. E ardhmja juaj tani dihet vetem kur te fton ndonje si Qim Peka ne ndonje TV se per vend tjeter nuk ben

  Reply to this comment
 10. Profesorja Gezime Podgorica August 4, 12:30

  NE PERGJIGJE TE INTERVISTES SE ARBEN MALAJT
  @ ARBEN MALAJ-n nga Malajt e Mirdites
  A ju kujtohet historia e Curllufes se Elbasanit ne Stacionin e Trenit?
  Kur pa Arbenin e Malajve te Mirdites bashke me Endri Fugen e mistreceve te Beratit qe po mirrnin trenin per tu larguar nga Elbasani, me zerin qe i dridhej, qe edhe i ndjeri Kadri Roshi do t’ja kishte patur zili, i drejtohej mallengyese: me çoi tezja t’ju them perse nuk erdhet per vizite tek ne…. dhe treni nisej me Endri Fugen e mistreceve te Beratit e Arbenin e Malajve te Mirdites, qe me peshen e tyre rendojne edhe mbi te vdekurit pa le te gjallet.
  Ky personazh qe e ka mesuar mire profesionin e viktimes kur deri dje ishte kasapi i kokeprerjeve te miljona shqiptareve, del sot me teorine mjeshterisht te fshehur te kjo smund te preket, ketu nuk mund te nderhyhet, kjo zgjidhje eshte e rrezikeshme per te na thene ate qe nuk guzon ta shprehe edhe pse ne e dime me mire se Beni i Malajve te Mirdites.
  Rritje e presionit fiskal, rritje e taksave si zgjidhje e plauzuar dhe e gateshme per t’ja servirur Edi Rames e Kabinetit te tij, ne shkembim te nje vendi p.sh. Drejtor ne KLSH-ne e Leskajt.
  Ku ishte ky paladin i ndershmerise kur Fullani publikonte tabela e studime per ekononomine e financat shqiptare duke perdorur kriminalisht te dhena ne miljone-euro, ne mijra-dollare, ne miljada-lek, ne mijra-lek, ne miljon-dollar, ne te njetat studime per te bere te pamundur njohjen e shpejte dhe efikaçe te gjendjes se finanzave publike per te patur te lehte edhe nderhyrjet e nevojeshme per permiresimin e situatave ne te cilat gjendemi sot.
  Flet per Banken Boterore, per FMN-ne apo per BQE-ne e per zgjedhjen e mundeshme te shoqerive te revisionit te livelit nderkombetar, duke harruar qe Edi Rama ne publikimin e slideve ne FB te programit te ardheshem te qeverise se dalur nga zgjedhjet e 23 Qershorit, flet ne sliden e fundit per kontroll nderkombetar nga ana e njeres nga “Big 4”… Price Water House, Morgan Stanley.. cila?
  E kete kontroll, shih slidet e para, pasi te dhenat te jene nxjerre sipas standarteve nderkombetare, nga…. Arben Malaj i Malajve te Mirdites apo Fullani i Selites.
  Standartet ekzistojne, jane edhe te impunuara nga tere vizitat e mepareshme te FMN por nuk zbatohen per dy aresye: per te fshehur realitetin kriminal te vjedhjes e shkaterrimit te pasurise se shqiptareve dhe e dyte per injoranze ku hyn edhe Arbeni i Malajve te Mirdites, pisanjozi dhe i peshtiri antishqiptari i koheve te shkuara qe sot pretendon rikthim.

  Reply to this comment
 11. Dike Mullai thote- August 4, 14:07

  ANAL-ISTI me surrat sic ka shpirtin, ka bere nje Analize te SAKTE! Nga fillimi ne fund , ne vend te Edi Rames te shkruaje Sali Ram Berisha! C’mund te presesh nga ky SURRAT, Kandidat per President (?!) Qysh ate dite kur iku ‘me bisht ne shale’ NUK duhej te dilte te JAP mend!!!

  Reply to this comment
 12. XHINO August 4, 17:26

  fytyre e qelbur ky

  Reply to this comment
 13. Mendim shkreli August 4, 17:35

  Kur Berisha i mori njerezit nga rruget e Kosoves, krijoi KOP e hajduteve dhe i beri ministra, e tash edhe kryetare partie, per Artan Hoxhen ishte gjithcka ne rregull. Basha, Bumci, ej etj as nuk e dinin se ku bie Shqiperia se po pergatitnin dosjet e luftetarve ne Kosove, kur e pane veten ministra e ky ,Artan Hoxha, e quajti normale. Ministrat e kabinetit tze ri jane tash sa vite ne Shqypni, i njohin te gjithe se kush jane..nuk kane marre as parate e huaja e nuk kane hanger as buken e serbit…Ky Hoxhe efendi, ishte ne makine, me roje, per tu bere president, kur Berisha i telefonoi dhe i tha prapa ktheu…rri urte se ke qene i sigurimit…e perseri leh e leh ne favorin e tij..mjere ai vend per keso mostrash me dinjitet.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?