“Disa aktorë u nxitën nga PD. Teatri i ri, jashtëzakonisht i bukur”

March 16, 2018 17:17

“Disa aktorë u nxitën nga PD. Teatri i ri, jashtëzakonisht i bukur”

Aktori Artan Imami shprehet entuziast për projektin e ri të Teatrit Kombëtar.

“Njeriu përfiton emocione kur sheh një projekt të tillë. Për mua është një vepër jashtëzakonisht e bukur. Ajo zonë është në një prej vendeve nga më të lakmuara të Tiranës. Futet brenda një kompleksi që ka ajër ka frymë, ka linja moderne, ka qarkullim të madh njerëzish dhe ka për ta kthyer teatrin në vendin më të bukur të Tiranës”, thotë Imami për Fax Tv.

Imami tha se godina aktuale e Teatrit Kombëtar është një kapanon i gjatë që ka një ballinë si ato të Durrës-Tiranë.

“Si godinë, ajo është një turp.  Pala tjetër ka shpërthime emocionale, pa ndonjë sens të caktuar. Ka dhe njerëz që bëjnë garë kush thotë budallallëkun më të madh, po kjo është puna e tyre. Disa janë të sponsorizuar për të protestuar nga Partia Demokratike.

Projekti është i mrekullueshëm. Për mua do të ishte një ëndërr që t’ia arrija të luaja në këtë shtëpi të re të kulturës”, u shpreh Imami.

Teksa u pyet lidhur me akuzën ndaj studios për plagjiaturën e projektit, Imami u përgjigj në nota ironie:

“Nëse një emër i madh i arkitekturës si studioja Bjarke Ingels Group, që po ndërton stadiumin e ri Barcelonës dhe ridizenjimin e Qendrës Botërore Tregtare në Nju Jork i paska pëlqyer kaq shumë ideja sa u bë hajdute, aq më shumë duhet të këmbëngulim që të bëhet ky projekt, sepse duhet të jetë shumë i mirë.”

s.a/dita

March 16, 2018 17:17
Komento

16 Komente

 1. Fat man March 16, 17:51

  Z. Imami vetem per nje moment e ka gabim kur thote:
  Disa aktore jane te sponsorizuar nga PD.
  Jo shoku jane parate e Ruseve qe jepen nepermjet PD, Lul Shalengjiturit dhe Saliut komunistit 24 kar-at.

  Reply to this comment
  • Like Siguraqisi March 16, 19:34

   Ja disa emra: Bujar Asqerifiufiu kiu fiu, Roberto Ndreqinasi, Genciano Fugaqisi, dhe nje loqke femer me cica, bythe e pa mend ne koke.

   Reply to this comment
  • Zike Pallaska March 17, 06:04

   Aktoret hane mut kot. Aktoret duhet te interesohen a eshte salla e teatrit e bolleshme, a eshte skena funksionale, a jane mjediset te pershtateshme per prova dhe aktivitetin teatror. Kaq. Pjesa tjeter, eshte arkitekture dhe aty ata jane si gjithe qytetaret e tjere, ne mos me keq. Berberi te floket, kepucari te kepucet, aktori te roli. Pertej, eshte kot.

   Reply to this comment
 2. Zzzzzz March 16, 17:51

  SIPQAS FOTOS AI DUKET NJE GARAZH I MADHE SI STALLE KUAJSH SI KA HIJE TE JETE TEATER KOMBETAR ME PERAMETRAT ESTETIKE E FUNKSIONAL TE EPOKES KU JEMI….!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Reply to this comment
 3. KRESHNIKU March 16, 18:46

  Teatri duet restarohej,e Jo te lihej Si karakatin,Ne Manhattan ka nje tester me 250-300vende,por edhte nje me 500-600veta me I Vogel por shame komodo, me shikim te nje llokte nag cdi kn veprimi,ky eshte 100 vjet me I vjeter se I riu..POR KJO BEHRT MREVQELLIMBQE KOLLAT E KUJT NUK DIJET POR LIGARKET DO FITOJNE..PRIVATI PER ASNJE ARDYE MBARON PALLATET DHE CDUKET SI AJDIN SEJDIU.RUSIA FUAN THETROTEVE KAFTERINES ,PO ASHTU SHUME SHTETE NE KUKTIM VTE ARTISTHVE QE KANE LUAJTURE THETROTE E VJERA,DUKEBI MIREMBAJTURR.

  Reply to this comment
 4. intelektuali March 16, 19:02

  MEGALOMANIA E EDVINIT PER TE HEDHUR LEKAT E POPULLIT BADIA ME PROJEKTE DALLKAUKE DUHET TE MARRE FUND

  Edhe Jozefina do kohe me pare pagoi nje THES me leka per te projektuar Kuvendin e saj Famoz si nje BOLE ne vendin ku gjendet Pallati i Kongreseve te Enverit. Tani Edi Rama eshte infektuar nga sindroma e megallomanise dhe ka angazhuar Arktitektin me te Shtrenjte ne Bote ne nje vend tejet te varfer ku popullata nuk ka breke ne bythe dhe e shtyn diten me 5 dollaro mesatarisht per fryme popullate.

  A JANE NE TEREZI KETA PUSHTETARE?

  Pse nuk riparojne Teatrin Kombetar dhe cdo gje mbyllet me pak shpenzime dhe pa telashe me shoqerine civile dhe aktoret, por kerkojne te ndertojne KULCEDRA prej betoni qe i reklamojne ai arritjet e fundit te shkences?

  ESHTE FARE QE QARTE SE DUKE U MASKUAR ME ARKITEKTE ME FAME BOTERORE KETA VAMPIRE DUAN VETEM TE VJEDHIN SHQYPTARET

  Kush ja kerkoi Edi Rames kete ndertese qe nuk perputhet fare me Tiranen tone te bukur dikur si Lule Mali dhe tani qe po behet si zhgaravine e megallomanise se pushtetit lakmitar?

  Pse Edi Rama hedh ne publik “nendetset” e tij propagandistike alla Lorenc Vangjeli sic esghte edhe ky aktor serivl dhe dallkauk dhe nuk ben transaprence per faturat dhe pagesat q do te kryeje nga buxheti i shtetit?

  Po Tirana nuk eshte Barcelona more dallkauk qe te paguan Edvini per te llapur brockulla magallomanie ne gazeten DITA. Bjarke Ingels Group ka konkuruar me nje dyzine firmash te tjera per stadiumin e Barcelones ne tendera krejt transparent persa i perket pagesave

  SA DO TE PAGUAJE EDI RAMA PER TEATRON E TIJ FAMOZ SI BORDELLO PUBLIKE NE MES TE KRYEQYTETIT?

  sepse:

  Nuk mjafton qe ty te pelqen ky teater kozmik e projektuar nga arkitekti famoz danez qe ka projektuar ashtu sic e kane urdheruar BOSAT e Rilindjes

  por:

  A ESHTE PYETUR POPULLI I TIRANES DHE A JANE HEDHUR NE TAVOLINE FATURAT QE DUHET TE PAGUAJNE SHQYPTARET?

  Ja ku e ke stadiumin e Barcelones, ku e ke kullen si PENISI i edi Rames ne mes te fushes?

  http://aasarchitecture.com/2016/06/estadio-fcb-barcelona-bjarke-ingels-group.html

  Shikoje edhe qytetin e Barcelones meqe e permende o aktori budall dhe servil pa pike morali qytetar dhe gjeje ne barcelone ndonje nga ato kulcedrat e Edvinit dhe Erionit dhe pastaj dil si halabak ne gazeten DITA dhe fol sa te duash ne stilin e Lorenc Vangjelit qe na e shpif sa here qe ja shohim surratin ne TV.

  Reply to this comment
  • Mon Kukaleshi March 16, 21:53

   Ehi dreq o pune, na myten idiotat e budallenjte.
   Ky kari qe e mban veten per intelektual, por ne fakt ka tre klase shkolle, e mbush gazeten me taci-bao per dite, se e ka per zanat, ne kohen e komunizmit bonte letra anonime duke denoncuar njerezit e shkrete.

   Reply to this comment
   • intelektuali March 17, 21:01

    Ore ti rrugac me LOQE dhe me PENISE do te ndertosh Teatrin e ri Kombetar more bylmez halabak?

    KU DO T’I GJEJE LEKAT EDI RAMA QE TE NDERTOJE TEATRO KOZMIKE DHE QE PAGUAN ARKITEKTE JASHTEKOESORE NGA BUXHETI I SHTETIT?

    He mo pis fanatik fol ketu ku i ka gjetur LEKAT Edi Karagjozi dhe “Gebelsi” i tij Erion Veliaj?

    sepse:

    BANANET E KOKAINES NGA KOLUMBIA I KAPI DEA

    sepse:

    Sajme Qorrin e Habilajve te kanabisit e kapi Italia,

    sepse:

    Balilet e Rilindjes Enveriste i kapi Greku qe i ka shpallur si Eskobari i Edvinit ne Sarande.

    sepse:

    Pa drogen vendase dhe te importuar EdiRama nuk ka leka per te paguar ndihmen sociale, nuk paguan dot pagat e pedagogeve dhe pensionisteve, ka lene rruget ne gjende te mjeruar dhe nuk ka bere asnje investim qe do te hape vende pune apo do te prodhoje nje produkt shqyptar qe mund te shitet ne Bote me tvsh te larte.

    PSE I DUHEN ATEHERE EDI RAMES KULLAT PREJ BETONI QE PO SHKATERROJNE KRYEQYTETIN SI KURRE ME PARE NE HISTORI?

    He mo pis fanatik dhe budalla:

    KUSH ESHTE KAR KETU?

    Reply to this comment
 5. mirel March 16, 19:21

  Ik mor thuthuq i degjeneruar. Teatri i ri eshte haur kuajsh.
  Te behet riparim sipas teatrit te vjeter.
  Bajge e Ramutit. Nuk jane PDiste te gjithe o kurva.
  Ne votuam Ramutin qe te na hiqte qafe Berishen, ne vend te kesaj ky po ben me keq nga Berisha.

  Reply to this comment
 6. POPULLI March 16, 19:40

  TEATRI QE NA TREGOI RAMA ME OLIGARKET ISHTE SI HANGAR PER KUAJT POR POPULLI PAGUAN DHE ASNJE NUK ZHDEMTON KUR VJEN PARTIA TJETER NE PUSHTET HAROHEN DHE SKALOJNE NE DREJTESI …ATA QE I BEJNE ….!1

  Reply to this comment
 7. Pirati... March 16, 21:14

  Kur nuk ke cfar ti japesh skenes e Teatrit ,
  fillon e merresh me ndertesen .
  Edhe nji aktore me tru arabeli mundet ta
  kuptoje kaq ,+
  se gjithcka qe ndertojet sot ,eshte ne cdo
  kendveshtrim shume me i mire ,me moderrn
  e me funxional se ai i ndertuar ne luften e dyte
  boterore .
  Kta kane 28 -vjet luajn te njejtat pjes ,
  e pothuaj te gjitha te huaja .
  Shume rrall ndesh ndonji pjes shkruar nga shqipot
  edhe ato jane pothuaj ne nivelin e atyre
  karagjozave te portokallis .

  Reply to this comment
 8. Beti March 16, 21:59

  Edhe ketu politizim.. me shume respekt flas per aktoret shqiptare, por nuk ka arsye qe te politizohen
  Ku ka me mrekulli se sa te ndertohet nje teater i ri dhe me ate pamje fantastike qe shfaqet ne projekt

  Reply to this comment
 9. Messerschmidt March 17, 07:40

  Artan me mbiemer prejwoftelargu cdo gje ke qenen ne jeten tende por vetem artist nuk ke qene prandaj mos e krruj kot me pasurin perendimore te kombit shiptar!

  Reply to this comment
 10. info analitike March 17, 18:50

  Shembulli klasik i nje servili te peshtire. Ky ia kaloka edhe Rames ne akrobacite me te verteten. Pale kur e quan plagjaturen nje arsye me shume per ta kullezuar edhe ate pak hapesire qe ka mbetur ne qender.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim