KTHIM

March 19, 2017 10:46

KTHIM

 

Miq,

Sot mbush vitin që prej ditës kur vendosa të qëndroj ende këtu, në këtë pjesëz tokësore të Pafundësisë.

Në këto 365 ditë, ende s’i kam dhënë dot përgjigje pyetjes në dukje shumë të thjeshtë: I kujt qe vullneti që të kthehesha sërish? Ndoshta Universi është organizuar në një të atillë mënyrë, që ca pyetjeve të mos mundemi kurrë t’u japim udhë. Dhe përmes këtij mundimi drejt njohjes, kalon edhe e gjithë përpjekja për të mirën.

Shumë nga gjërat që premtova t’i bëj që atëherë, ndoshta nuk i kam bërë, paçka se e kisha shpirtin të zhveshur në eter.

Por zemra e mishtë që përleshej mes bisturish të çelikta, më bën sot t’ju kujtoj të gjithëve se sa i hollë është tehu që ndan atë se ku do jemi, këtej apo andej. Është aq i hollë, sa nuk ja vlen ta mprehim edhe më tej atë me pakujdesitë tona të zhurmës së përditshme.

I thashë, më tha, s’i flas, do t’i bëj këtë, i keqi, do ta zhduk, ja ngeca, do ta marr, se jap, t’ia marrim, ta prishim, s’dua, se bëj, s’ma bën, e plot e plot të tjera ankthe, me të cepat e theptë të të cilëve gërricim ditët tona. Jua thotë këtë dikush që e pa atë teh, e jo veç e pa, por edhe e ndjeu në mish të vet.

Ky vit që shkoi, më ka bindur edhe më tej në dobinë e dhënies. Universi është shumë i pafund për të patur kohë ta marrim të gjithin brenda vetes, edhe në qofshim aq të pangopur. Ndaj e vetmja mënyrë për të marrë diçka më shumë, është të japim. E kam thënë, s’ka rëndësi çfarë: panem, amor, vitam…

Dhe së fundi, sa herë bëni diçka, bëjeni me shpirt dhe ndjejeni deri në shpirt, sepse ç’do herë mund të jetë e fundit.

March 19, 2017 10:46
Komento

23 Komente

 1. Edi March 19, 11:00

  Qënka traumatizuar lumadhi dhe i paska hyrë filozofisë që të justifikojë frikën. 😛

  Reply to this comment
 2. sopiqoti March 19, 11:05

  Shendet dhe jete te gjate te kesh o ARTAN LAME.Ne krahasim me universin jeta eshte akoma me e vogel se vrima e gjelperes ne hapesiren e oqeanit boteror.Prandaj jetoe jeten duke dhene simbas mundesise ne radhe te pare fjalen e mire3 ,moralin e paster dhe dashurine per njerezit dhe per gjith’cja qe na rrethon.

  Reply to this comment
 3. burri vdes një herë frikacaku 100 herë March 19, 11:17

  O lame lepuri,po kujt i plasi bytha more a erdhe a ike!

  Reply to this comment
 4. Rajmondi March 19, 11:24

  Njeriu i mire gjen mire,por pervec profesionalizmit te mjekeve ke patur prane ZOTIN.

  Reply to this comment
 5. info analitike March 19, 11:28

  Ky qe bertiste “toke e xanun” u kthye nga vdekja se i kishte vene vetes mision te shperndante fletushka per zaptuesit e prones. Heshti edhe per stadiumin dhe per Velieren ky luftetari i paepur. Ky qe punoi ne kryeministri gratis dhe u shperblye me psotin e drejtorit te Aluiznit. Tipik rilindjot, karagjoz njeri qe i eshte mbushur mendja se eshte historian. Luajten me legalizimet derisa ia arriti te legalizoje dhe apartamentin e vet te ndertuar ne menyre abuzive. Keta qe predikojne respektin e ligjit jane te paret qe e kane shkelur ate.

  Reply to this comment
 6. Adih March 19, 12:29

  Nuk e di o Lame beson ne zot ti apo jo,se ju te kuqet normale sduhet te besoni ,e keni ne statusin e partise .. Do ju thosha qe paralajmerimin ,te tregoi Zoti . E konkretisht o lame ,mos kujto qe te ka harruar. I keni rene pronareve ne qafe ,o morr i kuq .A e di ti zotrote ke bere legalizime ,ne tokat e gjyshit tim, si me qene pashah i shqiperise ,bashke me ate shal gjatin. A e kupton qe shkelni kushtetuten , duke ndare letra higjenike .O komunist i pa ndreqshem ,ta keshe te qarte , nuk ka zot nene tmi rrembeje mua pronat ,kurre mos ju rreje mendja A e di ti o Lame , se ato tek cadra ,perballe zyres shefit tend , jane gjithe ata hajdute e shkeles se ligjit , qe ti i ke bere legalizimet. Une dhe shume si une ,te jesh i bindur se nuk shkojme ne ate cadren qe eshte bere ,per te shpetuar shkelesit e ligjit dhe hajdutet .Edhe nje gje tjeter , gjyshin tim e gjeti mbarimi i luftes dyte boterore mbi 60 vjec ,pervec qe dulla i jot i mori andi e prokopi ,por deri sa vdiq , (gati 40 vite ),dulla nuk i dha pension .Duke e komentuar se nuk ka punuar ne shtet gozha burre kater dekata pa nje dhice ne xhep , kurse shefi i jot Edveri , ja rriti vjet ekstra pensionin Nexhmies dhe vita kapos . Mos kujto se te ka harruar zoti o lame .Vazhdo ,shkel kushtetuten ,vazhdo ,bjeri me qafe pronareve ,vazhdo jepja e falja pronen shteterore hajdutave ,pamvaresisht eshe prone e gjithe popullit dhe i takon gjithe popullit e jo juve ose te tjereve hajdute ndoshta me emra te tjere ,sidomos ne bregdetin perle shqiptar . Pevec gjykates se Strasbourgut ne 1996 shqiperia si si anetare , sot do behet vetingu dhe reforma ne drejtesi. Me ne fund o z Lame , ZOTI i madh ,na pruri flladin e drejtesise ne shqiptareve te neperkembur nga ju gjarperinjte e kuq .

  Reply to this comment
 7. dora March 19, 13:38

  Po ik ore hajdut se gruaja jote majmun shet pordh posht e perpjet me pasurine qe keni ven duke vjedh. Semundje do ju behen leket e pronat e vjedhura.

  Reply to this comment
 8. Adih March 19, 16:07

  FLM

  Reply to this comment
 9. f March 19, 17:50

  ????..

  Reply to this comment
 10. f March 19, 17:55

  ?!!!!!!!!!!!!!!

  Reply to this comment
 11. skifteri March 19, 17:56

  !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  ???????????????????????????????????????????

  Reply to this comment
 12. fteri March 19, 18:20

  moderator !…botoje komentin për Artan Lamen ,mos boto vetëm sharjet dhe injorancën e komentuesve ,mos fli gjumë .

  Reply to this comment
 13. fteri March 19, 18:33

  o makabër moderator shfaq komentin dinjitoz për Artan Lamen .ke shfaqur vetëm sharjet e zagarve e shpifsave .

  Reply to this comment
 14. fteri March 19, 18:37

  !………….Po botoje opinjonin për A.Lamen o makabër njeri Ke botuar vetëm sharjet e ofendimet ?

  Reply to this comment
 15. fteri March 19, 18:40

  Po ti e fshive komentin o moderator i censurës së G.Dita, botoje ose gënje se ka fajnë kompjutri !

  Reply to this comment
 16. fteri March 19, 18:41

  Po ti e fshive komentin o moderator përfajqësues i censurës së G.Dita, botoje ose gënje se ka fajnë kompjutri !

  Reply to this comment
 17. fteri March 19, 18:44

  Po ju nuk keni faj se vetëm nga unë ju ju shiten mbi 40 gazeta te njerëzit e shokët e mijë nga veriu në jug.

  Reply to this comment
 18. info analitike March 19, 19:30

  Lames i eshte mbushur mendja se ka nje lidhje speciale me Zotin. Thenia eshte se “Zoti merr prane vetes me te miret” pra mos ia bej kot qejfin vetes se ndoshta po te ve ne prove se deri ku arrin me hipokrizine tende. Dante ta ka gjetur vendin midis hipokriteve dhe e shpjegon me se miri ne Canto XXIII te Ferrit.

  Reply to this comment
 19. fteri March 19, 21:00

  Jep përgjigje përse e fëshive komentin unë mund të argumentoi ?…….

  Reply to this comment
 20. tan March 19, 21:24

  Ke mallki8min e gjithe pronareve per ate qe po ju ben mos u shqeteso aty e ke

  Reply to this comment
 21. fteri March 20, 18:01

  Botimet ose shfaqjt e komenteve të G.Dita jan shumë të vonuara ,sipas zakonit luftës ballistëve “prit gomar sa të mbijë barë,sa të vijë balli kombëtar ! ” .Dhe ju se kur do ta zgjidhni këtë anomali ,kjo mbetet për tu parë.?

  Reply to this comment
  • info analitike March 20, 20:56

   Ke te drejte fteri, keta te Dites jane balliste qe po i luftojne me te gjitha mjetet partizanet trima si ti. Une do te shtoja qe shoket e Dites jane tigra prej letre dhe armiq te kllases punetore.
   Shoke te Dites me kot perpiqeni te erresoni driten qe perhap me komentet e tija komisari i drites, fteri. Rrofte partia dhe komisari fteri.

   Reply to this comment
 22. Patrioti March 20, 18:38

  Nje njeri qe e ka shpirtin e zi mallkon qe nuk I ka mbetur gje ne jet ,mallkon , nje njeri me mungese sensi human mallkon kot nuk thone “gjene e keqe nuk e gjen gje ” Respekt per njeriun o njeri, respekt per Artan Lamen dhe ti themi te shkuara !

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*