Artistët prezantojnë projektin për Teatrin, ruhet godina ekzistuese

April 9, 2018 19:08

Artistët prezantojnë projektin për Teatrin, ruhet godina ekzistuese

Artistët kanë prezantuar projektin e ri për Teatrin Kombëtar, në të cilin është ruajtur godina e teatrit ekzistues.

Arkitekti Vladimir Bregu tha se projekti është një kompromis mes stilit të arkitekturës ekzistuese dhe një godine të re. Ai cilësoi para komunitetit të artistëve se midis dy teatrove do të krijohet një glob kristali.

“Teatri i rikonstruktuar do jetë me 4 kate dhe do të ketë 2 hyrje. Veshja e jashtme e teatrit do jetë prej metali e xhami. Kostoja mund të shkojë deri në 10 milionë euro bashkë me rikonstruksionin. Salla do jetë me sistem të kondicionuar dhe me të gjitha parametrat”, thuhej në prezantimin e projektit.

Ndërsa profesor Përparim Kabo u shpreh se artistët janë kundër shembjes së godinës së teatrit, pasi për ta është tempulli i qytetit dhe simbol i kulturës kombëtare.

“Ju nuk e kuptoni çfarë do të thotë të shembet godina e Teatrit Kombëtar dhe nuk e kuptoni rëndësinë e saj. Nëse kjo godinë shembet, unë e them sot që kjo shembje është bërë nga ministrja Mirela Kumbaro dhe kryeministri Edi Rama”, ka vijuar së thënuri Kabo.

 

s.a/dita

April 9, 2018 19:08
Komento

25 Komente

 1. qytetari April 9, 19:24

  Me pelqejne shume ato pemet n’hatlla.
  Merri dhe futi ne b…e o c’perparim.

  Reply to this comment
  • Toni April 10, 01:04

   Sa bukur, artistet na qenkan bere edhe arkitekte!? PO mire, ju vafte mbare po ju dha Lulzim Basha me Zenin para per ta ndertuar shkonin merrni leje ne Bashkin dhe ndertojeni. Blejenin Teatrin nga shteti dhe rrogat tuaja merrini nga veprimtarite e Teatrit dheb clironijn edhe taksapaguesitv shqiptare. Mund ta ndertonin ke bregu lumit sepse Bashkia mund ta perdore ate toke per te ngritur nje godine ne sherbim te taksapaguesve shqiptare. Nese kenijn pare qe artistet e ndonje vendin perendimor ta kene prezantuar vete arkitekturen e Teatri kombetar atehere e meritoni.

   Reply to this comment
  • Spartaku April 10, 13:28

   Me nje fjale te behet si thote Basha dhe jo qeveria.Mos valle pordhet e Bashes dhe te Berishes jane me te mira se ato te Edi Rames? Jo more jo, do behet si thote qevria,se ajo sot ka pergjegjesin e shtetit ne kurriz.Keta qe dalin me projekte te tjera jane te opozites,dhe kerkojne destabilizimin e vendit.Teatri te behet sipas projektit qe ka dhene qeveria,dhe teatri i vjeter te shembet,te behet nje tjter bashkekohor dhe modern.Artistet (disa) te mos degjojne llafet e pazarit te Bashes.

   Reply to this comment
  • Laert April 10, 15:02

   Me teater kuptojme artistet e medhenj si Sander Prosi,Kadri Roshi etj e jo kjo kasolle pupuliti e ndertuar nga fashistet per bordello.
   Kulture dhe arkitekture tregojne ndertesat e ministrive e jo kjo haleja,qe keta karagjoze qe quhen artiste na shfaqin “Vaginen”!
   Turpi ju mbulofte!
   Kur u prish stadiumi “Qemal Stafa” me i miri dhe me i madhi ne Shqiperi ju heshtet,ndersa per kete hale ulurini per interesat e PD-se.

   Reply to this comment
  • Ham ham April 10, 15:03

   Ku eshte fasada ekzistuese ketu qe bejne gam gam keta beqiret e Bashes?

   Reply to this comment
 2. Mon Kukaleshi April 9, 19:31

  Prof. Kabo, nostalgjite e tua nuk mund te na i servires si ligjin e Zeusit. Ne rast se ti me gjithe ata aktoret nostalgjike keni bere nje projekt tuajin, realizoheni, besoj qe askush nuk ju pengon, por duhet ta dini qe duhet ta paguani vete. Ju nese doni, aty brenda teatrit mund edhe te shpallni nje minishtet komunist, per hir te nostalgjise, po perpara duhet te reflektoni se çfare deshironi ne te vertete, mbasi me duket pak kontradiktore, ekzistenca ne rreshtat tuaj e personazheve qe kane qene edhe deputete te PD-se. Edhe Tiransit e vjeter kane kerkuar qe te prishet gjithshka qe eshte ndertuar ne 100 vjetet e fundit, mbasi duan vetem Tironen e qelpiçit, duan gjithashtu qe t’i debojne gjithe te ardhurit, edhe ata si ty apo Robert Ndrenika, Tironsit e duan Tironen siç ka qene ne vitet 1920, pra me pak banore autoktone.
  Hall i madh ky, nuk e di se zgjidhet, per me teper kur profesora si ty vihen ne mes per te krijuar akoma me shume kaos.

  Reply to this comment
  • Vajgur Vajguri April 9, 20:12

   Se pari kabo nuk eshte professor. se dyti kabo ka hyre ne keshillin e Teatrit nga Fatos nano, se ekspert nuk eshte ne ate fushe. se treti, nuk eshte as arkitekt, por shites vajguri, ate e njeh mire. shkurt, nje cope gomari qe ha mut kot, se nuk ri dot pa u mbllacitur.

   Reply to this comment
  • Doni apo nuke doni ju,o mije kenetash e mizakali,Drejtesia do te BEHET. April 9, 22:29

   O Mon kukalesh,qe mbete po mije kenetash.Shtetet me te zhvilluara ne bote,sot e kesaje dite kane akoma dhe sot ndertimet para krishtit,dhe jo me ato te viteve kur u themelua Tirana si qytet pas Albanopolisit, qytet i ndertuar nga Iliret.A e din ti o mizekali perse arkitektet italiane investuan dhe punuan ti kthenin shkelqimin e me meparshem Tiranes te asaje Tirane qe ishte quajtur qytet gjithmone duke ju referuar dokumentave te gjetura ne Venedik,dhe jo te asaj Tirane te shpallur nga pashai i turqis osmane qe i ngriti minare per t’ja zene vendin kishave qe ruajten me fanatizem patriotik gjuhen e bukur SHQIPE.Mjat eshte Mjaft,Tiranes ja shkallmuan indentutetin jo nga padija,por nga djallezia e zilia,ngase te gjitha shtepite e Tiranes kishin aqe shume bace,sa i terbonte nga zilia te pa breket qe rrembyen pushtetet dhe na u bene dikushi.Ate Tirane qe lindi dhe strehoi burra te dijes dhe te pushkes per liri e clirim kombetare,ne ato rrugica,bulevarde e shtepi prej qelpici te harmonizuar me vila prej guresh,tullash dhe betoni te trasheguar nga lashtesia,e mesjeta dhe qe u ruajten dhe ne kohen e Mbretit Zog,por qe filloje te shkallmohej nga ate qe i strehunan,ushyen,punesuan dhe i ruajten nga pushtuesit.Pa harruar gakun e derdhur per liri e clirim kombetare aqe sa nuke eshte derdhur ne ndonje qytet rrugise apo bulevard tjeter.Dhe sot nga bijte e mostrat e tyre qe nuke kane te ndalur ne leke te piset dhe pushtet pa kufi me c’do forme e cmim brenda ligesise.Tirana e vjeter sot do te ishte shume me e bukur,dhe me e vizituar nga turiste,nese Tirana e re te kishte ndjekur hapjen gjate fushave ne drejtim te Vores,Krujes e Malit te Dajtit dhe Petreles dhe jo nje Tirane si sot ku mushkerite e saje u ngushtuan nga bastardet me pushtet ekonomik te mbeshtetur nga politikat bastrarde te Tiranes zyrtare ne dite e vite deri me sot.Aqe sa detyruan SOVRANIN,USA dhe BE te kerkonin me force Reformen ne Drejtesi,Vettingun,dhe ligjin e Dekriminalizimit.Prisni o mizekali,se nuke keni pare gje akoma,kure e djeshmja dhe e sotmja do t’u mbetet nje ender dhe e nesermja nga bange e akuzes ne burgun e Recit ne nje fund te turpshem dhe pa kthim.Besoni,binduni dhe rrefehuni nje here te vetme ne jete,qe populli,USA,BE,ligji dhe Zoti t’u meshirojne.Sa per kulture e dije tironsit i hapen deren dibraneve e kosovareve qe perndiqeshin me dhune,zjarre e hekur nga krajli e Tito i jugosllavise,apo milloshevici,por dhe grekeve e cameve qe u gjakosen,grabiten nga junta ushtarake dhe nuke jane kursyer dhe do te kursehen kurre,me buke e kripe e zemer,o mon kukalesh qe mbete po mizekali.

   Reply to this comment
  • Doni apo nuke doni ju,o mije kenetash e mizakali,Drejtesia do te BEHET. April 9, 22:29

   O Mon kukalesh,qe mbete po mije kenetash.Shtetet me te zhvilluara ne bote,sot e kesaje dite kane akoma dhe sot ndertimet para krishtit,dhe jo me ato te viteve kur u themelua Tirana si qytet pas Albanopolisit, qytet i ndertuar nga Iliret.A e din ti o mizekali perse arkitektet italiane investuan dhe punuan ti kthenin shkelqimin e me meparshem Tiranes te asaje Tirane qe ishte quajtur qytet gjithmone duke ju referuar dokumentave te gjetura ne Venedik,dhe jo te asaj Tirane te shpallur nga pashai i turqis osmane qe i ngriti minare per t’ja zene vendin kishave qe ruajten me fanatizem patriotik gjuhen e bukur SHQIPE.Mjat eshte Mjaft,Tiranes ja shkallmuan indentutetin jo nga padija,por nga djallezia e zilia,ngase te gjitha shtepite e Tiranes kishin aqe shume bace,sa i terbonte nga zilia te pa breket qe rrembyen pushtetet dhe na u bene dikushi.Ate Tirane qe lindi dhe strehoi burra te dijes dhe te pushkes per liri e clirim kombetare,ne ato rrugica,bulevarde e shtepi prej qelpici te harmonizuar me vila prej guresh,tullash dhe betoni te trasheguar nga lashtesia,e mesjeta dhe qe u ruajten dhe ne kohen e Mbretit Zog,por qe filloje te shkallmohej nga ate qe i strehunan,ushyen,punesuan dhe i ruajten nga pushtuesit.Pa harruar gakun e derdhur per liri e clirim kombetare aqe sa nuke eshte derdhur ne ndonje qytet rrugise apo bulevard tjeter.Dhe sot nga bijte e mostrat e tyre qe nuke kane te ndalur ne leke te piset dhe pushtet pa kufi me c’do forme e cmim brenda ligesise.Tirana e vjeter sot do te ishte shume me e bukur,dhe me e vizituar nga turiste,nese Tirana e re te kishte ndjekur hapjen gjate fushave ne drejtim te Vores,Krujes e Malit te Dajtit dhe Petreles dhe jo nje Tirane si sot ku mushkerite e saje u ngushtuan nga bastardet me pushtet ekonomik te mbeshtetur nga politikat bastrarde te Tiranes zyrtare ne dite e vite deri me sot.Aqe sa detyruan SOVRANIN,USA dhe BE te kerkonin me force Reformen ne Drejtesi,Vettingun,dhe ligjin e Dekriminalizimit.Prisni o mizekali,se nuke keni pare gje akoma,kure e djeshmja dhe e sotmja do t’u mbetet nje ender dhe e nesermja nga bange e akuzes ne burgun e Recit ne nje fund te turpshem dhe pa kthim.Besoni,binduni dhe rrefehuni nje here te vetme ne jete,qe populli,USA,BE,ligji dhe Zoti t’u meshirojne.Sa per kulture e dije tironsit i hapen deren dibraneve e kosovareve qe perndiqeshin me dhune,zjarre e hekur nga krajli e Tito i jugosllavise,apo milloshevici,por dhe grekeve e cameve qe u gjakosen,grabiten nga junta ushtarake dhe nuke jane kursyer dhe do te kursehen kurre,me buke e kripe e zemer,o mon kukalesh qe mbete po mizekali….

   Reply to this comment
   • Mon Kukaleshi April 10, 08:39

    I lutem gazetes qe te mos publikoje me komentet e personave me probleme psiqike, mbasi nuk gezojne as kapacitetin me te ulet per te kuptuar komentet e thjeshta te te tjereve dhe si pasoje ju shperthen instikti i sharjeve ne menyre te pakontrollueshme.

    Reply to this comment
 3. Dash April 9, 20:06

  Talebanizmi nuk eshte nje fenomen vetem i Afganistanit ,per mendimin tim po perhapet ne menyre te shpejte gjithandej…demokracia nuk eshte “te bej une cfare me do by..a dhe pike” ,,,shteti ka ligje dhe rregulla qe duhen respektuar, mund te protestosh sa te duash brenda limiteve te demokracise , por pergjegjsine e vendimeve “te mira ” per ty apo “te keqia” i mbetet atij qe qeveris ,perndryshe quhet anarki ,qe dikujt ndoshta i pelqen…

  Reply to this comment
 4. Jimi April 9, 20:26

  Te shembet me themel ajo palo bina! Shteti drejtohet dhe mbahet pergjegjesi nga njerezit e zgjedhur, e te pergjegjshem dhe jo nga sevdallinjte politike! Kur te vini ju ne pushtet, nese ndonjehere ky popull do t’ju votoj, beni ate qe mendoni se eshte me e mira per ju, sic ben ata para ketyre qe sot drejtojne qeverine dhe qe e katandisen kete vend ne kete derexhe’, sa qe nuk di ku ta kapesh e ku t’ja fillosh me pare.

  Reply to this comment
 5. Aliu nga Selenic April 9, 20:49

  Ju kundershtret e progresives gjithmon jen prapa diallit. Ju jen mesuar te shkatrroni dhe te mos ndertoni.Sote kure behet fjal per nje ndertim te ri ju alarmoheni.!
  Keshtu ndodhe me ju.U shkatrrua e ter shqiperia dhe ne vende te ketyre shkatrrimeve marramendes nuk u ndertua asgje. Madje ase edhe nje lapidar ku te deshmohej se ketu punoni kaqe e aqe puntore, Ndersa ketu po prishen nej hangar dhe po ndertohet nje Godine madheshtore, kohore per Kryeqytatin.
  Po jo more jo ju jeni mesuar me keto vjetrsira dhe nuk pranoni zhvillim.
  Keshtu bet edhe me kendin e lojrave prana pliqenit artificial. A nuk mor pjes edhe ish presidenti me mustaqe ne protest me Sazan Qenin per te penguar ngritjen e kendit te ri te lojrave ne Kryeqytet pikrishte tek Liqeni,?
  E ja sote u ndertua edhe kunder deshires suaj ky kende lojrash dhe shume te tjar ne Tirane. Po ja c`fare te bejshe , me sa duket edhe ketu ne protesten tuaj do te vije edhe Presidenti ne detyre t`ju mbeshtes si ai ishe presidendi me mustaqe e pa mustaqe.!

  Reply to this comment
 6. gjergji April 9, 20:55

  Talebanizmi gusto e aktoreve tane.Me perjashtim te aktoreve te teatrit kombetar ne asnje vend te botes nuk ka actor me prefesionin Arkitekt.Bile as bojaxhi neqoftese nuk ke lejen e ushtrimit profesionit nuk te lejne te punosh
  Projektet behen nga njerez profesionist e qe merren me kte pune.Te shembet teatri vjeter pa asnje vlere kulturote apo artistike e ne vend te tij te ndertohet nje teater I ri kombetar ne perputhje me standartet ma te larta boterore I afte qe ti qendroj shume kohes.Lejeni qeverin te punoj dhe cdo shtet ka rregulla e ligje qe duhen respektuar mbrenda limiteve te demokracis e jo te bejne ligjin sevdallijte e politikes me ne krye Kapexhiun si mik me I afert I Bashes.Koha e Kapexhiut ka mbaruar(efekt mosha)kurse Bashes po ashtu ka perfunduar si rezultat I paaftesis se ti te gjitheaneshme.

  Reply to this comment
 7. Grida Suma April 9, 21:06

  Hahahaha projektin e arkitektit me te mire te botes po e konkurrojne aktoret arkitekte…kjo nuk ka bythe ku te rri thote populli…

  Reply to this comment
 8. Sali bolleku per familien e tij April 9, 22:05

  Profesor leshi kabo,a e gjete diplomen e lulushit?

  Reply to this comment
 9. qytetari April 10, 00:08

  O Lad Bregu, kete projekt mund te maresh guximin e ta paraqesesh ne Erseke. po kaq ama . Lerini ata qe dine pak me shume te ndertojne ne Tirane, se ato qe keni projektuar ti bashke me shoket e tu jane per turp. Te vjen per te vjelle kur I sheh.

  Reply to this comment
 10. xxx April 10, 08:41

  Keta idiote jane te njejtet artista qe nisen protestat per demokraci ne ’90en.
  Ne te cilen bene aleance me alabake e injorancen per t’iu shfrytezuar forcen e dhunen. Pasyaj e lane ate pune pergjysem, cane ferren e iken.
  Kta deshen liri demokraci e privilegje per vete.
  Sic sillet borgjezia, me shume fytyra. Borgjezi kane qene ne kohe te komunizmes, superborgjezi e privilegjuar jane dhe sot.
  Paguhen me rroga shteti, nga ana tjeter duan t’i diktojne shtetit politikat.

  Reply to this comment
 11. JO HOXHE ALI POR ALI HOXHE ... April 10, 09:57

  KESAJ I THONE NGA MUT NE BAJGE AS ARKITEKT AS LESH NUK KEMI NE SI MUNDE TE VENDOSESH AQ SHUME XHAM E QELQE ATY KUR ATY DUHET TE LIDHEN E TE HARMONIZOHEN NE RAPORTE TE DREJTA GJITHE KOMPONENTET E STLIT KONTEPORAN ME ATE NEO-KLASIK…….

  Reply to this comment
 12. kenga qe me mungon April 10, 10:25

  Mo por keta artistet paskan qene injorante fare dhe ne i kemi duartrokitur nje jete te tere. Keta paskan qene gedhenje po gedhe preh ahu. I turperuan dhe ata qe kane mend e jane artiste vertete me mendim e veprim. Si duket, koha ben te sajen; kur plaken u ngelet gjuha perjashta dhe nuk u mbyllet goja deri sa ta dorezojne frymen. Ah, moj pleqeri , mos te egzistoje se na humbe dashurine per ata qe i kemi dashur kaq shume: artistet. Iken dhe keta te shkretet. Ne fillim i la mendja, pastaj burrat e grate e ne fund i la dhe artistlleku. ja vlen tani te shikoj Robertin apo Bujarin….? Fare, kur e shikoj me gjuhe perjashta.

  Reply to this comment
 13. sidorela April 10, 10:26

  Ju qe beni teater jeni bere per teater,po qesh i gjith qyteti me ju o bej shtrigan. Moniken e keni ne rresht te pare,le ta beje nje teater ajo bashke me te shoqin se parate e popullit aty tek sarajet e tyre jane,jua tha asqiu qe ata qe kane zhvatur popullin te derdhin parate e grabitura dhe te ndertohet tatri.Del derhemi dhe thot se ka popullin me vete,po mor toÇ se populli mir qe ju mban me taksa nga buxheti por tallni dhe k….t se duam teater sduam tater. Monika e para te derdhi leket pastaj dilni e protestoni.

  Reply to this comment
 14. Hasan April 10, 12:18

  Vertete eshte per te vene duart kokes me kerkesat e ketyre mender artisteve. Si ka mundesi qe kerkojne te mbajne ne kembe nje godine pupuliti e cila ka mbi 70 vjet qe eshte ndertuar? Nje teater i ri duhet ndertuar sa me shpejt, por sigurisht duhet rinovuar edhe personeli i tij. Me keto artiste qe vetem marrin rrogen nga buxheti pa dhene asgje per kete popull prej me shume se 25 vitesh. Qeveria ta beje si me akademine, asnje para nga buxheti. Artistet te nxjerrin vete rrogat e tyre dhe bile edhe nje pjese te investimit te nevojshem per teatrin e ri, pastaj te shohim se si do te protestojne keta debila artiste.

  Reply to this comment
 15. Amerika April 10, 15:10

  Jam ing, por nuk kuptoj ku eshte teatri i vjeter i ruajtur , apo e keni futur brenda xhamit .Ju po beni konkurence projekti apo doni te ruani tdatrin e kzistues!!!!!!!

  Reply to this comment
 16. sopiqoti April 10, 15:33

  Artistet e nderuar te Teatrit kombetar nuk e di pse jane te apasiouar pas nje “.karikatine.,” ne qender te Tiranes dhe qe deri me sot e kemi quajtur “.Theater kombetar..”Me pupulit eshte ndertuar;karakatine eshte katandisur;.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim