Berisha bie dakord me skulptorin holandez: T’i quajmë të bekuara bjeshkët në Alpe

Redaksia Online September 1, 2013 12:20

Berisha bie dakord me skulptorin holandez: T’i quajmë të bekuara bjeshkët në Alpe

Kryeministri në detyrë ndan me miqtë në Facebook emocionet e takimit me skulptorin holandez Jaap van’t Veer, i cili e krahasoi atë me Skënderbeun një ditë më parë. Berisha shkruan se gjatë bisedës me Van’t Veer, ky i fundit ka hedhur idenë e ndryshimit të emrit të bjeshkëve të Alpeve, nga Bjeshkë të Namuna në Bjeshkë të Bekuara. Berisha thotë se e gjeti me vend dhe e mbështet propozimin e skulptorit holandez.

“Të dashur miq, skulptori hollandez Jaap van’t Veer admirues dhe mik i madh i Shqipërisë, më dhuroi një skulpturë të gdhendur në një gur të marrë nga Bjeshkët e Namuna. Në këtë vepër ai ka gdhendur historinë e ngjitjes së kombit tonë në kohën e Skënderbeut, rrëzimin e tij gjatë pushtimit osman, diktaturës hoxhiste dhe ringritjen e tij në maja më të larta pas përmbysjes së diktaturës komuniste.

Pasi i shpreha mikut mirenjohjen më të thellë për këtë kryevepër të vërtetë, dhurata më e bukur e jetës sime, në diskutuam për Alpet e veriut, Bjeshkët e Namuna, banorët e të cilave Rose Wilder Lane në bestsellerin e saj “Majat e Shalës” shkruan se janë në fëmijërinë e racës arjane, kurse siluetat e majave të tyre i përshkruan si silueta perëndimore. Miku im Jaap jetonte prej dhjetë vitesh në Alpe, ku unë kam kaluar atje 27 vera të fëmijërisë dhe rinisë sime duke u ngjitur në majat e tyre.

Mësuam mjaft gjëra nga njëri – tjeri për Alpet. Ai i njihte më mirë se unë Bjeshkët e Namuna. E informova se tani së fundi një ekip amerikan ka zbuluar tre akullnaja shekullore në këto Bjeshkë. Zoti Jaap van’t Veer më kërkoi t’i quajmë Bjeshkët e Bekuara. Unë jam dakord me të. Ato nuk janë të mallkuara por epike deri në legjendë, hijerënda, mistike, madhështore, të përjetshme ndaj dhe shtypi europian po i quan gjithnjë e më shumë Himalajat e Europës! Sb”, shkruan Berisha.

 

23456789

Redaksia Online September 1, 2013 12:20
Komento

26 Komente

 1. ARBER August 31, 11:11

  ky artist ka kerkuar gje tjeter siÇ jane hollandezet ne pergjithesi..mbeti nga ky homo , saluku te behet skenderbe nga kruaja kur eshte viÇidolas i cili nuk e tradhton fshatin se esahte buro i thojshin.

  Reply to this comment
  • Auron August 31, 20:47

   Ky takim nuk eshte bere fare,por eshte MONTUAR ne studiot televizive enkas per t’i thurur elozhe ketij GJYTYRYMI nga Vicidoli!!!
   Sali Berisha nuk pranon t’i bejne asnje krahasim ,pervec se me SKENDERBEUN!!!
   Edhe Shqiperine e krahason ne Europe vetem me Gjermanine e jo me Britanine,Francen etj!!!
   Gjithnji me te MADHIN MATET GOMARI!!!
   Por sic duket keto dite eshte bere TEPKE si……………” QENTE PAS AKTIT SEKSUAL”,qe rrine ngjitur me njeri tjetrin me shume se 30 minuta!!!

   Reply to this comment
 2. patrioti August 31, 11:14

  Sigurisht qe mendimet jane personale ,por keto superlativa kaq pa frena e kane nje dyshim nga pas,ose tall prapanicen,ose eshte kerkues metalesh apo lendesh radioaktive.ose eshte nje pedofil i thekur.

  Reply to this comment
 3. Vëzhguesi F. August 31, 12:00

  Hahahahahahaaaa! Jo, por me i madh se Skenderbeu! Çfare lesh artisti qenka ky maçok i hirrte? Nuk paska vetem ne Shqiperi servila dhe b.thelepiresa, por paska gjithandej. Keta legene e prishen boten duke i thene kembes, dore. Po çfare di ti mor debil, i marrosur alpeve te Shqiperise, per Skenderbeun? Me cilin luftoi ky krimineli qe ti e quan Skenderbe te koheve moderne? ah po, neq

  Reply to this comment
  • N. VJOSA August 31, 12:25

   Mos u çudit miku im,
   Bota eshte e madhe dhe ka plot plehra!
   Ky Plehre i ben eloxhe Plehres!
   Edhe nga surrati duket qe eshte i mbaruar nga kjo botë….
   Ndoshta i pikon Tavani….
   Por jo vetem Tavani, por dhe Muret dhe Dyshemeja i kane marre igrasi….
   Ose eshte ndonje nga ata te hedhurit ne shkretetirë….ose midis maleve, kerkojne per çfare i ka ngarkuar shefi….lihen ne gjume shume vjet, por raportet i shkruajne në cdo kohë dhe rregullisht….
   Shqiperia eshte nje shtet ku hyn derri, dosa, kuçi, maçi, zagari, krokodili, krimbi, zhaba, gjarpri, zhapiku….me nje fjale, nje rrumpalle shtet qe eshte qeverisur nga një rrumpalle dhe rrumpallen mund ta takoje çdo rrumpalle….

   Reply to this comment
 4. Vëzhguesi F. August 31, 12:13

  Hahahahahahaaaa! Jo, por me i madh se Skenderbeu! Çfare lesh artisti qenka ky maçok i hirrte? Nuk paska vetem ne Shqiperi servila dhe bythelepiresa, por paska gjithandej. Keta legene e prishen boten duke i thene kembes, dore. Po çfare di ti mor debil, i marrosur alpeve te Shqiperise, per Skenderbeun? Me cilin luftoi ky krimineli qe ti e quan Skenderbe te koheve moderne? Ah po, neqoftese, zoterote quan lufte; vrasjen e popullit te tij qe nga 1991 dhe deri me sot, me krime cubash, me shkaterrim shteti ne 1997-ten, me grusht ushtarak shteti me 1998-ten, me vrasje te llojit Hiroshima dhe Nagasaki ne Gerdec, me vrasjet e njerzve te pafajshem qe demostronin me duar ne xhepa ne bulevard, me vendosjen e rekordit boteror ne aksidentet automobilistike per numur popullsie, me vjedhjet e pamatura dhe krijimin e mafies kriminale, me shkaterimin e ekonomise shqiptare, me sabotimin e çeshtjes kombetare dhe krimi nuk mund te numurohet nga ky njeri dhe shpura e tij e oborrit politik dhe familjar, ne nje fare menyre mund te themi me plot goje: Po ky ka mbetur ne histori si krimineli qe shkaterroi shtetin dhe popullin e tij! Por jo ashtu siç ju kane detyruar, me se paku, te flisni ju mor perdorues i droges se Lazaratit. Ky eshte 180 grade ne te kundert te Skenderbeut. Nese Skenderbeu kujtohet edhe pas me shume se 5oo vjetesh si Hero Kombetar, ky plehra qe do ti perkase koshit te plehrave te historise, do te mbahet mend si antishqiptari me i madh dhe do te jete ne nje rrjesht me plehrat e historise shqiptare te shekullit XX-te, Esat Toptani dhe Ahmet Zogu. Ky e ka vendin ne burg per krime qe i ka bere ketij populli. Dhe nese nuk ndodh kjo, demokracia ne kete vend ka per te mbetur perjetesisht vetem nje farse demagogjike, ku “artiste” te llojit tend, do te vijne perhere dhe do tu bejne makiazhe shemtinave diktatoriale.

  Reply to this comment
 5. artan August 31, 12:40

  Sic duket do te kete ndenjur edhe ne Vucidoll,ne germadhat ku ka lindur ky soj mashtruesi,nje nder keshilli i ndrikullave,qe pergojose dunjan,dhe e ka vleresuar nje i pjerdhur

  Reply to this comment
 6. Amant August 31, 13:19

  Ah! Kjo po. E ka thene nje pede hollandez dhe po e tha pede-ja…Meret vesh shpejt. Po sala nuk ka fuqi as si mashkull o pede prej hoollande. Ka cof me kohe nga mosha dhe nga ilaçet qe i pi me grushta. Mos harxho kohen kot por dil jasht nga kryeministria dhe hap syte tek çunat e tirones. Ata ta bejne qejfin si ne xhenet. Apo te solli luli qe ti a besh qejfin shefit te tij te perjetshem. Meqenese je qe je formo me lulin edhe nje fondacionin e pedeve “benelux” . Do te keni reklame te papare kudo ne Tirane e gjetke. Provojeni dhe lereni rehat Skenderbeun atje ku eshte dhe ne madheshtine e tij sepse nuk i qaset saliu as deri tek thoi i gishtit te vogel te kembes.
  kesaj i thone qe te vlereson nje pede..

  Reply to this comment
 7. ermiri August 31, 13:22

  Te mos ju duket cudi qe ta kete paguar Sali per te bere te tilla deklarata kte drogaxhiun e hollandes,nuk ka ngelur pleher pa ardhur nga jashte per ti bere elozhe komunistit te fundit ne Europe dhe ky i ziu e sheh vehten ne enderr sikur te jete Skenderbeu.(e kam me te degjuar se Sali o thote te afermeve te tije”‘si ma futen shqiptaret mu qe jam me i madh se Skendebeu”.Kjo do te thote qe ky rrushi ka rroitur nga mend,

  Reply to this comment
 8. Amant August 31, 13:25

  O çuni i Kopit, po behu njehere serioz ne jeten tende dhe largohu nga b…e sali shpellar viçidolit qe qelb. Yt ate kane qene i fisem, as enverit nuk i beri temena edhe pse ishte rrogetar, ndersa ti per nje rroge qendron i poshteruar nen kembet e nje idioti e skizofreni si sala.
  Qofsh ti qe je, o Mimi

  Reply to this comment
 9. bruxelles August 31, 13:53

  mbase ka vizituar alpet e Lazaratit dhe aty ka par ndryshim ky toçi

  Reply to this comment
 10. tradita August 31, 14:00

  Si bertkosat nga nakari do te pellcisni o te shkrete.

  Reply to this comment
 11. teuta August 31, 15:17

  Cfare pune ke bere ti ”ariste” ne bjeshket e namuna ,a mos i ke kthyer ne shtepi ne shrepi publike,se mesa dukesh ky eshte profesioni jot.Ik thyej qafe dallkakauk!

  Reply to this comment
 12. altin August 31, 15:24

  ky me duket se i ngjan lord bajronit ,qe pasi kaloi disa net “ te nxehta“ me aliun filloi ti thurte vjersha

  Reply to this comment
 13. Fanolist August 31, 17:48

  SHume gjera kan fund ,por budllalleku e injoranca nuk kan fund.
  Njeri debil i leshon levdatat…….tjetri jo vetem i merr . . .por dhe i publikon…

  Reply to this comment
 14. Kuqeziu August 31, 19:12

  E pse çuditeni o komentues? Ky jaap van der leshi siç i zbuluam email-in e tij eshte mustafe ragmi berisha nje kosovar prej vitesh ne hollande i konvertuar ne Jaap…van leshi. Ja ky eshte saliu i serenatave me çifteli.

  Reply to this comment
 15. Ura e Bunes August 31, 21:32

  Ky artisti me duket se eshte i dashuri i Bashes!Nje hulumtim gazearesk do nxjerr se Basha eshte ai qe solli mikun per “oksigjen”, per Berishen!Sikur te ishte kryeministri i vendit,mund te besohej c’flet,por si artist,mbase i ka lexuar ndonje poezi te pabotuar Berishës,nga ato qe per shokun Enver ka ne dhurim poeti Ndoc Papleka!Thote krahasimin me Skenderbeun, le tja pranojmë duke i thene:”Eshte more pedo aktiv i Bashes pasiv,eshtë si Skenderbeu,por i lidhur posht kalit…Kali i Skenderbeut e rrezoi kete udheheqsin e te dashurës tende Basha,per te mos i ngritur me!

  Reply to this comment
 16. alban September 1, 12:37

  c’eshte kjo gjeja, “skulpture”? Na nxori mallin e koçit tek filmi me ollgen

  Reply to this comment
 17. Horri i Bulevardit September 1, 15:03

  Je kujtu vone o skulptori hollandez, ska para me Saliu, i qut u tregu Grosruku dhe Doris Pack, qe e molen sa ishte ne fuqi, tani Saliu po mendon te mbushe xhepin e vet, ska para per ty se iku nga pushteti, shko bej ca furce Lulit tani se edhe ai si hollandeze qe eshte, ka nevoje per ca furce, ndoshta te jep ca para.

  Reply to this comment
 18. gozhda September 1, 16:09

  hajde ne picke te mizes hajde ndoshta per kthyesi nuk e ka perkthyer mire ose eshte ndonje i maskuar.

  Reply to this comment
 19. Shkodrani September 1, 16:10

  Por me sa kile hashash je shperbly o Hollandez per kta lavda qe i ke ba “skenderbeut” te Vicidolit te tropojes se kuku per ne ba me pa ken i tan Shqipnis . Se e pan Italianet me avion se rendimente te mira kishna sivjet ne Lazarat me hashashin dhe cilesia e tij asht e para ne Europ. Tani asht tuj u vjel perpara 12 Shtatorit se baca ik prandaj erdhe ti me e marr perpara dates se ikjes se baces . Te lumte o hollandez byth………ir se juve ju pelqen edhe bari por edhe k…i

  Reply to this comment
 20. Gramoz September 1, 16:12

  jo jo sali tradhetari nuk ti ngrene keta rugace vlerat keta qener rugesh jane te paguar nga ty ,per te tjera pune ,po ti ke humbur vlerat morale dhe politike ..a nuk e shikojme ne qe ti ke mbetur ne mes te kater rugeve dhe i iziluar komplet //////ti tashme je karta me e djegur ne politiken shqipetare ..ti je njeriu me i pa pergjgjeshem ne politiken shqipetare ,,sjellja juaj anti demokratike ndaj arvizu dhe te gjithe ambasadoreve te amerikes eshte shokuse dhe pa pergjegjeshme deri ne ekstrem .ne dime s kush jane te pa deshiruarit e amerikes ne ballkan e me gjere ..sjellja juaj na vertetoi se kujt i sherbeni ,dhe nga kush keni krahe ..para amerikes te gjithe qe mundohen ta denigrojne ,,ne do ti mbetemi besnike asaj ,,ne do ta mbajme te ndezur gjithmone te ndezur pishtarin e bustit amerikan te lirise ,,ti e vertetove qe je antiamerikan i nxiruar qofsh per jete

  Reply to this comment
 21. lumo September 1, 16:31

  Eshte miku yt dhe jo i Shqiperise more katran.
  Tani do te kesh kohe pafundesisht te rrish me kete piktor ne “Bjeshket e Bekuara”. Ti ciftelin e qan, se vete thua ,se ke ndenjt 27 pranvera atje. Ti cifteline e hollandezi gdhend gure, bukuri e madhe. Atje rri ne ajer te paster se ketu do te mbetesh brenda me keq se ne kullen e Vicidolit.

  Reply to this comment
 22. arnaut September 1, 20:10

  Nuk ka rendesi cfare tha ky artisti (skulptor), se keta leshojne te tilla tullumbaca ngado qe shkojen. Rendesi ka ajo qe Saliu i besoi apo jo tullumbacit qe leshoi ky.

  Reply to this comment
 23. hamiti September 1, 20:10

  KU ISHTE KY ARTISTI GJATE VIZITES SE TURGUT OZALIT NE TIRANE KUR BERISHA HOQI BUSTIN E SKENDERBEUT NGA SALLA E TAKIMIT>TRAFIKANTET E BALLKANIT ME EMRA HOLLANDEZE MIQ TE BERISHES NUK E NDRYSHOJNE DOT HISTORINE E SHQIPERISE>

  Reply to this comment
 24. hamiti September 1, 20:12

  BERISHA ESHTE NJE ANTITURK TEPER I KEQ

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim